DONDERDAG 19 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagmiddag van 2 tot 9 uur, met voortzetting, zoo noodig, op Dinsdag des namiddags 2 uur. Agenda 1. Vaststelling van den staat van onin bare en te verhalen posten der rekening 1931. 2. Voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening dienst 1931. 3. Voorstel van B. en W. in zake het verzoek van do N.VMij. tot Exploitatie van Onroerende goederen „Alphen aan den Rijn3' om uitstel van de verplichting tot be bouwing van een perceel grond aan de Zaal bergstraat. 4. Voorstel van B. en W. in zake het verzoek van A. Hoogendoorn en M. de Grauw om uitstel van de betaling, even tueel ontslag van de verplichting tot aan vaarding van een perceel bouwgrond aan de Van Genderenstraat. 5. Voorstel van B. en W. in zake verhu ring van het grasgewas langs den Ziende- weg aan A. van Wilgenburg. in gaande 1 Januari 1933. 6. Voorstel van B. en W. in zake het adres van W. J. Hertog alhie» om een theeschenker ij te mogen inrichten op een perceel aan den Oudshoornscheweg. 7. Voorstel van B. en W tot beschik baarstelling van crcdiet voor oeverherstel ling van den Ziendeweg. 8. Voorstel van B en W tot verkoop van bouwgrond aan de Van Boetzclaer- straat aan W. van Beijeren 9. Vaststelling van de gemeente-begroo ting voor 1933. 10. Verdeeling van den Raad in afdee- lingen. Postduivententoonsteiling. De jaar- lijksche tentoonstel.mg, georganiseerd door de Postduiven-vereeniging „De Gevleugel de Vrienden", welke gehouden wordt op de bovenzaal van Hotel „De Vergulde Wa gen3' op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Januari a.s. belooft vorige tentoonste lingen, wat het aantal inzendingen betreft, verre te zullen overtreffen. Niet minder dan 35S in zendingen zullen op deze tentoonstelling voor belangste.;enden te bezichtigen zijn. 't Spreekt wel van zelf. dat onder een der gelijk groot aantal vogels bijzonder mooie soorten voorkomen, zoodat we liefhebbers van deze gevleugelde dieren aanraden een kijkje te gaan nemen. De toegang is boven dien geheel vrij. AARLANDERVEEN. Volksbond. Dinsdagavond hield de Volksbond alhier zijn maandvergadering ix» de zaal van den heer W. v. cl. Berg. Do voorzitter opende de vergadering met den chr. groet en een wolkomstwoord tot de aanwezigen. Spr. bedankte voorts het be stuur voor zijn arbeidzaamheid in 't af- geloopen jaar, en hoopte op dezelfde me dewerking in 3t nieuw ingetreden jaar. Na net Bondslied-ziligen las de secreta ris, de heer H. v. d. Loo, de notulen voor der vorige vergadering, welke ongewijzigd werden onderteekend onder dank door den voorzitter. Bij ue mededeelingon deelde de voorzit ter mede, dat de film van het Werklieden verbond „Kentering3" hier niet gegeven mag worden (lokaal voor film afgekeurd). Op 23 lebruari zal nu de districtbestuurder, de heer W. Steinmetz, een lichtbeelden avond komen houden. Vervolgens werd mededeeling gedaan omtrent de a.s. Centrale Raadsvergadering. De voorzitter vraagt hieromtrent, of nog voorsteilen moeten worden ingezonden, waarover niemand het woord verlangd. Dan wordt nog bekend gemaakt, dat thans een agentschap gevestigd is van de Centrale Volksbank met als vertegenwoor diger de heer A. Honout. De voorzitter geeft hierover het woord aan genoemdo persoon. Laatste mededeeling is, dat aftredend zijn van 3t bestuur de heeren M. Heiman, Th. Verhage, A. Honout en Jac. Aartman, waarvoor nieuwe oandidaten kunnen wor den ingeleverd voor 2 Februari bij 3t be stuur. De penningmeester bracht de begrooting ter vergadering, welke ongewijzigd werd goedgekeurd. Het kerkbewaken komt nu ter sprake. Het bestuur is van meaning onver antwoord te zijn de kerk in dezen tijd on bewaakt te laten en vindt het niet op z'n plaats door de onkosten, welke hieraan verbonden zijn, het bewaken van de kerk na te laten. Na verschillende meeningen hierover geuit en ook na manhaftige voor stellen wordt besloten schriftelijk deo Geestelijk Adviseur te raadplegen. Bij de rondvraag worden nog verschil lende zaken besproken, waarna zingen van het Strijdlied en sluiting door den voorzit ter. „Hulp in Noocl'3 bracht op 84 oent. KOUDEKERK. Verkooping. Gisteren had in Hotel de Bruin alhier, ten overstaan van de notaris sen N. J. Hoeflake te Haarlem en T. C. Engelberts te Hazerswoude, de afslag plaats van de publieke verkooping van de Boumanswoning met diverse perseelen wei land gelegen in den Hondsdijkschen Polder alhier, groot 12.86.35 H.A„ in gebruik bij den heer T. Dorrepaal. Het geheel stond is bod op 28.210.en werd afgemijnd door notaris Hoeflake, voornoemd, op 500. Crisis-comité. Ten behoeve van he' plaatselijk Crisis-comité alhier, is door een onbekende gever of geefster 50 H.L. eier kolen geschonken. BODEGRAVEN. L. T. B. Het bestuur van den L. T. B. afd. Bodegraven verzoekt bekend te maken, dat de op Vrijdagavond gestelde vergade ring is uitgesteld tot Donderdag 26 Januari. Aanvang half acht. Bspreking bureau voor aar»- en verkoop van Zwartblaar-vee. Voor de Holl. Mij. van Landbouw afd. Bodegraven trad Woensdagavond in het Beursgebouw op de heer Joh. E. Lindenbergh te den Hoorn (Gron.) met het onderwerp „Een bureau voor aan- en verkoop van Zwart-blaar fok- en gebruiksvee33. Na opening door den voorzitter der afd., den heer Brunt, verkreeg spr. ge egenheid tot het behandelen van zijn onderwerp. In de prov. Groningen bestaat reeds een jaar zulk een bureau. Dit bureau werd hoofdzakelijk opgericht omdat m Gronin gen het zwart-bont vee een meerdere at- frek had dan het zwart-blaar vee. Hoewel het zwart-bont vee veel meer oogt dan het zwart-blaar, mag ook bet laatstgenoemde vee niet achtergesteld worden. Vo.gens de statistieke cijfers munt ook het zwart-bont vee meer uit dan het zwart-blaar vee. Wan neer men evenwel dp middenmoot neemt van deze cijfers dan komt men tot de ont dekking dat het zwart-blaar vee de concur rentie kan doorstaan van het zwart-bont. In de prov. Groningen heeft men dat in gezien en is men daai overgegaan tot het orgamseeren van zwart-blaar fokkers en heeft men daar een bureau opgericht voor aan- en verkoop van dergelijk vee om zoo doende dit soort vee weder een betere plaats te geven in de boerderij. Door spr. worden voorts enkele voordee- len genoemd van zu.k een bureau. In de eerste plaats kan men op de markt een betere regeling treffen wanneer dergelijke dieren daar verhandeld worden. Ook het besmettingsgevaar is groot *wanneer zulke beesten op de markt aangevoerd worden. Vervolgens wordt op de markt de waarde van dit soort vee niet juist bepaald. Door koopen, verkoopen en nog eens verkoopen worden zulke dieren vee* te duur en moet dit door het instellen van zulk een Bureau ook voorkomen worden. Een groot gevaar is ook wanneer men vraagt naar de papie ren van afstamming enz. Het gebeurt vele malen dat goede papieren vertoond worden van het zwart-blaar vee en de minder goede achterwege worden gehouden. Een en ander loop uit op een teleursteJing, om dat verschillende mededeelingen bij den koop vergeten worden. Die tusschenschakel van koopen. verkoopen enz. moet vermeden worden en dient men direct contact te krij gen met kooper en verkooper via het Bu reau, zonder verdere tusschenpersonen. Om dit te kunnen bereiken moet er een organisatie gevormd worden. Wanneer zulk een organisatie tot stand gekomen is, be noemt deze een persoon die speciaal belast wordt niet het zwart-b.aar vee te koopen, welke persoon vanzelfsprekend ter zake kundig moet zijn. Wanneer men b.v. zwart- blaar vee wenscht te verkoopen dan geeft men dit aan het Bureau op met overlegging van de papieren van afstamming enz. Dit wordt weer doorgegeven aan den tusschen- persoon welke op zijn beurt tracht deze dieren tet verkoopen. Men loopt dan geen gevaar bedrogen te worden, men betaalt niet een te hooge prijs en men kan verze kerd zijn in het bezit te komen van een dier met goede afstamming enz. Niet alleen moet dit kunnen geschieden in de prov. Groningen maar ook moet'een derge.ijk Bureau opgericht kunnen worden in Zuid-Holland. Wanneer men hier een Bureau heeft, dan benoemt men een tus- schenpersoon welke in combinatie met de tusschenpersoon in Groningen het vee koopt en verkoopt. De practijk heeft ge leerd dat teleurstellingen voorkomen kun nen worden. Het is slechts een kwestie van vertrouwen welke men in de tusschenper soon ste.t. Het kan niet uitblijven dat ieder daarvan profiteert. Ook dient nog vermeld te worden dat men zeker kan zijn in het bezit te komen van een echt stamboekdier omdat alle waarborgen geteekend worden door den Rijksveeteelt-consulent. Spr. hoopt dat ook in Zuid-Holland zulk een bureau wordt opgericht. Door enkele veehouders worden vragen geste.d welke door den heer L. volledig worden beantwoordt. De voorzitter dankt den spr. voor zijn zeer goed uiteengezet referaat en verzekert den heer L. dat een en ander de volle aan dacht heeft van de Afd. Bodegraven van de Holl. Mij. van Landbouw. Hierna sluiting der vergadering. NOORDEN. Ziekenfonds. Het Ziekenfonds „St. Martinus'1 heeft Dinsdagavond haar 10e jaarvergadering gehouden, wat tevens een kleine feestavond was. De opkomst was schitterend. De voorzitter, de heer J. Pie- terse Sr., opende de bijeenkomst met ge bed, heette allen welkom en memoreerde in 3t kort wat in dit tiental jaren was tot stand gekomen. De secretaris las de notu len en een prachtig jaarverslag, wat met dank en applaus werd bekroond. Uit bet verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen 542.30, uitgaven 609.19, een nadeelig saldo van 66.89. In kas in het 10-jarig bestaan 1890.46De heer G. Hakkeling bracht verslag uit, dat boeken en bescheiden in orde waren be vonden. Een woord van dank werd ge- bracht aan den penningmeester voor zijn nauwgezet beheer. In de financieele com- i missie werden benoemd de heeren J. Pie- terse Szm, K. van Leeuwen en L. van der Zwet. Ingekomen is een schrijven van Kapelaan van Kan uit Roelofa rends veen. die mede oprichter is geweest van dit Ziekenfonds. Hij feliciteerde de vereeniging, dat de ver- I eeniging zoo had mogen groeien en bloeien 1 en sprak den wensck uit, dat zij onder de zegen van St. Martinus steeds moge blijven vooruit gaan. Ook is een schrijven ingekomen van het Groene Kruis, dat wegens financieele moei lijkheden 50 vraagt, daar anders de wijk verpleegster groot gevaar beloopt dat zij ontslagen zal moeten worden. Hier werd lang en breed over gesproken, doch bij stemming werd besloten, als alle Zieken fondsen van Noorden en Nieuwkoop ook zouden bijdragen, dit bedrag voor één jaar uit de kas te geven. Bij de bestuursverkiezing werden de drie aftredende leden C. P. Vroonhof, P. Maarse- veen én A. Viane P.zn. met groote meerder heid van stemmen herkozen. De voorzitter deelde mede, dat er aan gedacht moet worden, dat zij. die zich ziek melden onder dokters behandeling moeien zijn, daar er anders geen uitkeering ge schiedt. Hierna werd de koffie rondgedeeld met een versnapering enz., waarna nog een gra tis verloting, waarbij een ieder een prijs of prijsje ontving. Vervolgens bleef men nog gezellig bij een bij kaartspel tot ruim 12 uur. Toen sloot de voorz. met een woord van dank voor de prettige samenwerking de bijeenkomst met den christelijken groet. Z0ETERW0UDE (H.R.). C. van der Post t Gisteren is op 64-jarigen leeftijd over leden de heer C. van der Post, die gedu rende ruim 45 jaren met ijver en toewijding het ambt van koorzanger vervulde, waar van ruim 25 jaar directeur. Hij ruste in vrede. Volksbond. Dinsdagavond hield de R. K. Vo.ksbond afd. Zoeterwoude—Leider dorp haar jaarvergadering in het patro naat. De voorzitter, de heer I. J. Klaver, open de de vergadering met de gebruikelijke wenschen voor het nieuwe jaar, gaf een beeld van de werkzaamheden over het af- geloopen jaar en wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid en bode den heei J. Vermeulen. Voor zijn zielerust werd een „Onze Vader3 gebeden. Ook wi.de de voorzitter een hartelijk woord van dank spreken voor de milde bijdragen der parochianen, waardoor het bestuur in overleg met het bestuur dei St. Jozefge zellen in staat was menig gezin met dit Kerstfeest te verblijden. Door den secretaris, den heer F. Zand bergen, werden de notulen en een goed ver zorgd jaarverslag gelezen we.ke beide on der dank der vergadering werden goedge keurd. De penningmeester, de heer L. v. Noort, gaf het finantieel verslag over hei afgeloo- pen jaar. Saldo in kas vorig jaar 18.98; inkomsten 357.60, uitgven 364.81, alzoo een nadee.ig saldo' van f 7.21; blijft dus een saldo in kas van 11.77. Door de heeren Oostdam en Brouwer zullen de boeken en bescheiden worden nagezien. De penningmeester van „Hulp in Nood'' gaf ook een verslag, waaruit bleek, inkom sten 40.27, uitgaven 22.03Vs, alzoo een batig saldo van 18.731/-. Ingekomen was een verzoek om bijdra gen en verkoop van loten voor „Herwon nen Levenskracht3'; besloten werd 50 loten te nemen voor den verkoop. Op een ontvangen circulaire van het Centraal Bestuur dee.de de voorzitter mede dat op de volgende vergadering van het be stuur te verwachten is een voorstel voor een motie waarin zal worden verzocht tot 10% salaris-verlaging voor de gesalari eerde bestuursleden. Het heeft den voor zitter verwonderd, dat die heeren dit zelf niet hebben aangeboden. Aan het verzoek om propaganda voor de Vo.kskrant wilde de voorzitter gaarne medewerken, hoewel hij er van overtuigd was dat het voor vele bezwaarlijk was zich de weelde van twee couranten te veroorloven. Hierna werd de begrooting voor het jaar 1933 behandeld en vastgesteld tot een to taal bedrag van inkomsten en uitgaven op 314. De aftredende bestuursleden, de heeren L. v. Noort. Jac. v. d. Meer, Adr. van Mil en C. Zandbergen, werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter feliciteerden de heeren met hun herbenoeming en hoopte, dat zij weder hun beste krachten voor den bond zouden geven. Ten slotte spoorde de voorzitter de leden aan om zich niet te begeven op zijpaden, naar de Volkspartij of Democratische par tij, maar om trouwe leden te zijn en te blij ven van de R. K. Staatspartij. Hierna werd de vergadering met een woord van dank op de gebruikelijke wijze gesloten. Auto-ongeval. Gisterenavond reed de chauffeur C. d. V. afkomstig uit den Haag met een beladen vrachtauto op den Hooge Rijndijk alhier. Bij de Weipoort vroeg hij aan een jongen naar een adres waar hij moest lossen. De jongen, een zekere A. H., wist dit adres niet doch verwees hem naar den Rijksveldwachter. Zet u dan maar achteruit, was het bescheid van den jon gen, dan zal ik kijken of ie goed gaat. De chauffeur vertrouwde hierop, zette achter uit om te keeren. doch wat schrik toen hij in een diepe sloot met vrachtauto te recht kwam. De lading moest gelost wor den en per kraanwagen van de Gebr. van Ulden werd de auto weer op den weg ge sleept. AUTOMOBILIST! „Autorijder, ken uw plichten, Doof op den weg bijtijds uw lichten STADSNIEUWS ÉÉN JAAR CRISIS-COMITE VERSLAG VAN DE WERKZAAM HEDEN OVER HET JAAR 1932. Het complete comité overziet de resultatea Het plaatselijk Crisis-Comité te Leiden is thans een jaar weikzaam geweest en nu deze mijlpaal bereikt is, heeft het dage- lijksch bestuur behoefte gevoeld, om weer eens met het complete p-aatselijke comité en andere belangstellenden een vergade ring te houden, teneinde verslag uit te brengen over de werkzaamheden in het af- geloopen jaar verricht. Gisteravond had deze bijeenkomst plaats in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, onder voorzitterschap van wethouder mr. Romijn. Te ongeveer half 9 opende deze de ver gadering. met een woord van welkom, spe ciaal tot den eere-voorzitter van het crisis comité, burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Het i» thans een jaar geleden, dat de burgemeester het ^risiswerk in han den van het comité toevertrouwde en sinds dien is het kleine groepje medewerkers uit gegroeid tot circa 300. Vervolgens verwelkomt spr. dr. J. E. ba ron de Vos van Steen wijk, secretaris van het Nationaal Crisiscomité, en de pers, waarop het comité zoo vaak een beroep heeft gedaan en ook thans weer doet om de bevolking van de werkzaamheid op de hoogte te houden en de belangstelling le vendig te houden. Ten slotte richt spr. zich tot alle aan wezige medewerkers en medewerksters, van wie in het komende jaar weer veel ge vraagd zal worden, omdat het einde van de crisis nog niet id het zicht is. Vervolgens was het woord aaD dr J. E. baron de Vos van Steen wijk, secretaris van het Nationaal Crisiscomité te Den Haag, die een overzicht gaf van de samenstelling en organisatie van het Nationaal Comité, alsmede van de structuur der geldinzame ling en de steunverleening. In het Comité 2ijn vertegenwoordigd de voornaamste organisaties van werkgevers en werknemers, vereenigingen, die zich bezighouden met maatschappelijk werk, benevens enkele vooraanstaande particu lieren. Terstond na de oprichting is in een cir culaire aan alle burgemeesters van Neder land verdocht plaatselijke afdeelingeq op te richten, hetgeen in het overgroote deel der gemeenten is geschied. Er zijn thans circa 755 afdeelingen. De geldinzameling geschiedt zoowel door het Nationaal Crisiscomité zelf als door zijn afdeelingen. Naarmate de laatsten tal rijker werden trok het N.C.C. zich op dit gebied min of meer terug, teneinde den plaatse.ijken afdeelingen geen schade te berokkenen. Slechts enkele' algemeene ba ten blijven, naast de afdracht van 10%, aan het N.C.C. toevloeien (periodieke bijdragen van rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst, opbrengst bezichtiging van Afsluitdijk der Zuiderzee, uitgifte brief kaarten door de P.T.T. enz.). Voorts verleent het N.C.C zijn mede werking bij de ge dinzamelmg der plaatse lijke comité's (beschikbaarstelling van col lectebloempjes, fietsvlaggetjes, autovignet- ten). Geheel los van deze geldinzameling staat de Regeeringssubsidie van 750.000 over 1932 en een gelijk bedrag over 1933. Deze is uitsluitend bestemd voor den zg. B-steun, d.w.z. aanvullenden steun aan werkloozen in gemeenten, waar een goed gekeurde steunregeling of werkverschaffing bestaat. De regelen hiervoor worden door de Re geering vastgesteld; het N.C.C. draagt slechts zorg voor de uitvoering De uitkeering der gelden geschiedt in be ginsel door de plaatselijke comité's die ook hierin een groote mate van vrijheid bezit ten. Het leidend beginsel is; steunverleening in die gevallen, waar de nood door de cri sis ontstaan is en waarin niet of niet in voldoende mate door de bestaande orga nen van Maatschappelijk Hulpbetoon e.d. kan worden voorzien. Een bijzondere steunverleening vanwege het N.C.C. was in het voorjaar 1932 de ver strekking van goedkoope kunstmest aan land- en tuinbouwers. Deze verstrekking, welke feitelijk de draagkracht van het N.C.C. te boven ging, zaï dit jaar, mede in verband met de verschi.lende vormen waar in de Regeering steun verleent aan Land en Tuinbouw, niet herhaald worden. Daarna kreeg de heer A. M. Touw, 1« secretaris van het Leidsche Crisiscomité, gelegenheid om een beknopt verslag te ge ven van het afgeloopen jaar. Na herinnerd te hebben aan de installa tie van het comité door den burgemeester op 4 December 1931 en aan de vestiging van het bureau in het perceel Stille Rijn no. 3, gaf spr. een overzicht van de samen stelling van het comité, dat op 13 Januari 1932 haar werkzaamheden begon. Overeenkomstig de aanwijzingen van het Nationaal Crisis-Comité werd een streng doorgevoerde scheiding gemaakt tusschen de A- en de B-steun. Deze laatste, betrekking hebbende op Je aanvullende steun aan door langdurige werkloosheid getroffen gezinnen, werd gefinancierd uit eene door Rijk en Gemeente daarvoor ter beschikking gesteld crediet. De A-eteun betreft het verleenen van aanvullende en opheffende hulp aan hen, die tengevolge van crisisverschijnselen in moeilijkheden verkeeren en in wier nood niet of in niet voldoende mate door be staande instellingen kan worden voorzien. De financiering van deze hulp moet ge heel geschieden uit hetgeen door vrijwil lige bijdragen hiertoe ter beschikking van het Comité wordt gesteld. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de werkzaamheden der verschillende sub comité'». De subcommissie voor inkoop en onder stand in natura had tot opdracht, maatre gelen te nemen teneinde de benoodigde artikelen beschikbaar te kunnen stellen, dan wed met den winkelstand eene prijs regeling voor de verstrekking daarvan te treffen. Voor de levering van wollen dekens wer den de verschillende plaatselijke fabrikan teen verzocht opgaven in te dienen met ge lijktijdige inzending van monsters van het aangeboden artikel, waaruit dan een pas sende keuze kon worden gedaan. Voor de levering van vleescn, schoenen, spek, brandstoffen enz. werd met de be treffende leveranciers eene bindende prijs regeling overeengekomen, voor de nog ove rige verstrekkingen werden, na gehouden besprekingen met de leveranciers normen vastgesteld. Veel werk is ook verricht door de sub commissie voor huisbezoek. Vooral in den eersten tijd, toen dé aan vragen als 't ware binnenstroomden, werd veel tijd en veel toewijding van alle mede werksters gevraagd, doch met groote er kenning mag worden vermeld, dat ieder zich beijverde, om zoo spoedig mogelijk hulp te verschaffen aan zijne in moeilijkhe den verkeerende medeburgers. Meermalen kan ook in den door de cri sis veroorzaakte nood, moreelen steun wor den verleend, die van grooter belang bleek dan de materiee'e. Bij de gezinszorg werd vooral den laat sten tijd, nu meer en meer kleine zelfstan digen bij het Crisis-Comité aankloppen, behoefte gevoeld aan zgru „zakenadviseurs die belangeloos met raad en daad, vooral op economisch gebied, gedurende langeren tijd gezinnen terzijde willen staan. Uit het na de pauze door den len pen ningmeester, den neer G. R. D. Crommelin, voorgelezen overzicht van de ontvangsten en uitgaven ontleenen wij de volgende cij fers; De ontvangsten bedroegen 61.198.22, de uitgaven ƒ59.670.05, zoodat het batig slot per 31 Dec. bedroeg 1.528.17. De opbrengst van de wekelijksche col lecte, 'welke aanvankelijk ongeveer 800.— bedroeg, is thans gedaald tot circa 600. Spreker wees er tenslotte op, dat het ge ven van credietsteun, hoezeer ook wens-che- lijk, meesbal niet kan geschieden, omdat dit de financieele draagkracht van het N. C. C. te boven gaat. Zooveei mogelijk laat het Nat. Crisis- Comité de steunverleening over aan de plaatselijke comité's, welke beter de plaat selijke toestanden kunnen beoordeelen en spr. wijst er dan ook nog eens met nadruk op, dat men zich op de eerste plaats dient te wenden tot het plaatselijke comité. Van de werkzaamheden der sub-commis sie voor Ontwikkeling en Ontspanning bracht ds. Groot Enzerink een verslag uit, dat niet optimistisch gekleurd was. De me dewerking van de zijde der belanghebben den zelf, is zeer tegengevallen. Verschillen de cursussen verliepen zeer snel en slechts van enkele werd een goed resultaat ge boekt. Op het oogenblik bestaan 9 cursus sen, waarvoor in het volgend jaar meer be langstelling za-1 gewekt moeten worden, vooral door middel van de Jeugd- en Vak organisaties. Voor de pauze sprak de burgemeester nog een kort woord van dank voor de moei te en opoffering, welke het dagelijksch be stuur en de medewerkers en -werksters zich hebebn getroost. Van de gelegenheid tot rondvraag werd een spaarzaam gebruik gemaakt, waarna mr. Romijn een slotwoord sprak en de bij eenkomst sloot. KERKNIEUWS PATER VICT. KRUITWAGEN O.F.M. f Woensdagmorgen omstreeks 7 uur over leed te Weert Pater Victorianus Kruitwa gen, Algemeen Procurator van de Francis- caansche Missiën der Nederlandsohe Min derbroeders. Pater Victorianus werd in 1870 te Rot terdam geboren, trad in 1895 in de Orde der Minderbroeders en vertrok in October 1902, ruim een half jaar na zijn H. Pries terwijding, naar de Missie in Shansi (Chi na), waar hij 20 jaar werkzaam is geweest, en vooral in de eerste jaren moeilijken en zwaren arbeid heeft verricht in districten, die tot dan toe nog weinig waren bewerkt. Eenigen tijd nadat hij, in Januari 1923, uit China was teruggekeerd, werd hij benoemd tot Algemeen Procurator der Missiën. Uit zijn lezingen over China en zijn bedrijvig heid op de Missie-tentoonstellingen zullen velen zich nog den vroolijken, alti'd wel- gemoeden missionaris herinneren, die nog met hart en ziel aan zijn Chineesjes hing. Ongeveer een half jaar geleden open baarden zich de eerste verschijnselen van een zeer ernstige ziekte. Door bekwame medische hulp werd hij toen nog in staat gesteld, eenige maanden met zijn gewo nen ijver en opgeruimdheid te arbeiden. Doch begin December begaven hem zijn krachten, terwijl in de laatste dagen zijn toestand zóó verergerde, dat hij Maandag 1.1. naar het Sint Jans-Gasthuis moest worden overgebracht, waar hij na twee da gen, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, zijn verdienstvol leven zacht en kalm heeft geëindigd. Hij ruste in vrede. UcW

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8