DONDERDAG 19 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Andere bladen schrijven. KWALITEITSZETELS. Dat men in de K.S.P. niet blind 16 voor do feilen, die de «igen organisatie even als trouwens alle menschen werk aankle ven, en naar verbetering ervan streelt, be wijst een artikel in den Limburger Koerier, waarin*do toepassing van het stelsel der kwaliteitszetels bij het stellen van Kamercandidaturen gecritiseerd wordt: „Drie fouten zijn er gemaakt. Men heeft het aantal kwaliteitszetels aanvankelijk geheel noodeloos tot achttien opgevoerd. Men heeft de standenvertogenwoordiging, die door den Partijraad was afgewezen, langs de achterdeur binnen geloodst door een groot deel der kwaliteitszetels ondor de leiders der standsorganisaties te verdoe len. En ten slotte heeft men de „onpersoon lijke" kwaliteits-adviezen misbruikt om be paalde personen in en andoren uit de Ka mer te werken. In 1929 werd prof. Veraart op die manier aan den dijk gezet; al de ellende, die de partij nu doormaakt door de afscheuring van prof. Veraart, is aan die fout te wijten. En thans heeft men datzelfde stelsel zóó gehanteerd, dat men don oud-voorzitter van het partijbestuur, minister Buys de Beerenbrouck in de groote steden kon af wentelen om zijn plaatsvervanger mr. tio- seling een vasten zetel te bezorgen Er is thans geen omschreven zetel voor binncnlandsch bestuur, geen voor interna tionale vraagstukken, geen voor waterstaat; maar er zijn er twee voor justitie. Omdat dit nu eenmaal beter uitkwam met de ver deeling van zetels aan personen, waaraan men wèl meende te moeten denken. Op die manier kunnen we het stelsel be ter opdoeken". DE MOEDER. D» Gelderlander schrijft: Bij het overdenken van de gebeurtenis sen in Sofia, den doop van de katholieke prinses in de schismatieke keilt, ovor- heerscht een gevoel van medelijden met het koninklijk gezin. Men kan den koning een woordbreker heeten, dan blijft er altijd de koningin. De moeder van het kind. De katholieke moe der. Wie het kind vlak na de geboorte is ontroold. Iedere moeder heeft een natuur lijk recht op haar kind. bezit de absolute vrijheid haar kind geestelijk te vormen naar haren geest; deze koninklijke moeder moet haar kind afstaan aan den Staat Bul garije, die zich tusschen moeder en kind plaatst en aan de moeder haar natuurlijke rechten ontneemt. Dat is een drama, dit leven van de Ita- liaansche prinses. Geloovige katholiek heeft zij in een hu welijk met Koning Boris slechts toegestemd op voorwaarde, dat het huwelijk in de Ka tholieke Kerk zou worden gesloten en de kinderen katholiek zouden worden opge voed. Het huwelijk is gesloten in Assisi. evenals men weet, wat er daarna is ge schied. Halsoverkop is het paar naar de kathedraal van Sofia gesleept en daar met groote praal volgens den Bulgaarschen ri tus getrouwd. Het schijnt, dat de koningin, die het Bulgaarsch niet verstond, eerst ta ter heeft vernomen, wat er geschied is; dat ia de eerste kwetsuur geweest in haar ka tholieke hart. En de eerste donkere scha duw over haar huwelijk. Maar had de Koning haar dan bedro gen? Heeft hij geweten, wat er gebeuren zou in Sofia? Heeft hij beloofd, wat hij te voren wist niet te kunnen volbrengen? Verschillende beoordeelaars van den Ko ning zeggen, dat hij te veel gerekend heeft op de godsdienstige onverschilligheid zijner Ministers, en te weinig op de latente kracht der orthodoxe kerk, die in haar slaap wak ker schrikt en plots akticf wordt, als maar de schaduw der R. K. Kerk in haar na-bij heid is. Zij voegen eraan toe. dat de Ko ning, als hij vrij was. stellig aan de wen- 6chen zijner gemalin zou tegemoet ko men, maar, dat is een sterke faktor in het drama; hij acht zich niet vrij. Hij meent gebonden te zijn aan het welzijn van het Bulgaarsche volk. Hij ziet den storm van het bolsjewisme op Bulgarije aangieren, als hij afstand zou doen van den troon ter wille van zijn gezin. Het leven van een koning, van een ko ninklijk gezin zit vaak zoo verward in do staatkundige verwikkelingen, dat het zich zelf niet meer zijn kan. Maar de moeder van het pasgeboren kind is er het lijdende slachtoffer van. De Ko ningin is een voorbeeldige katholieke, die niet alleen haar plichten waarneemt, doch een stichtend voorbeeld is voor anderen. Zij leeft in en door het Geloof en juist zulk een vrouw moet onzegbaar lijden, wijl het kostbaarste van haar kind. de ziel, haar is ontroofd. Het lichaampje mag zij behou den, over de ziel beschikt een ander. Voor een géloovige moeder is geen heviger smart denkbaar. De bladen spreken van conferen ties tusschen den Nuntius en den Koning; van pauselijke protesten en hooghartige antwoorden der Regeering; maar achter dit alles lijdt de vrouw, die Koningin, maar moeder is. Eerst moeder. Naar haar gaat ons medelijden. WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PE?.S BUITENLAND VOLKENBOND HET CHINEESCH-JAPANSCH CONFLICT. Een laatste verzoeningspoging van de commissie van 19. De commissie van negentien is gister middag drie uur lang in geheime zitting bijeen geweest. Besloten werd, nog een laatste verzoeningspoging te doen, door aan den voorzitter der buitengewone Volken bondsvergadering Hymans en den secreta ris-generaal sir Eric Drummond op te dra gen, den Japanners te vragen, of zij de oor spronkelijke verzoeningsresolutie zouden aannemen, indien de passu6. waarin over de uitnood:ging aan de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland gesproken wordt, werd geschrapt. De Japansche regeering had na-, melijk in een schrijven doen weten, dat deze deelneming van staten-niet-leden van den Bond haar voornaamste bezwaar vorm de. Het doel dezer démaiche der commissie van negentien is, het niet over een zuivere procedurekwestie met een der partijen tot een breuk te .aten komen. Beantwoorden de Japanners deze vraag bevestigend, het geen volstrekt niet zeker is, dan zal aan de Chineesche delegatie gevraagd moeten wor den, of zij een verzoeningsactie zonder de Vereenigde Staten aanvaardt. Ook dit laat ste wordt betwijfeld omdat de hoop der Chineezen op het oogenblik vooral op de Vereenigde Staten is gericht. DE 40-URENWEEK. De beslissing over de resoluties ungcste'd. Op de voorbereidende conferentie voor een verkorting van den arbeidsduur zijn gistermiddag de discussies begonnen over de twee ingediende resoluties de eene van de arbeidersgroep ten gunste van de 40- urige arbeidsweek mee behoud van het loon en de tweede van zeven regeeringsgedele- geerden, onder wie prof. Aalberse, ten gunste van een verdere behandeling der kwestie, zonder dat echter reeds een defi nitieve verbintenis voor het sluiten eener conventie wordt aangegaan. De vertegenwoordigers der arbeiders groep verdedivden hun eigen resolutie doch de groep heeft gistermorgen bij meerder heid van stemmen bes oten, om, indien de resolutie der arbeidersgroep zelf ver worpen wordt, dan voor de resolutie Aal berse te stemmen. De Engelsche arbeidersgedelegeerden waren echter hiertegen en daar zij blijk baar met hun bestuursleden in Engeland over'eg willen plegen, werden de discus sies gisteravond op hun verzoek nog niet gesloten. De werkgeversgroep heeft gistermiddag bij monde van haar voorzitter Oersted ver klaard, beide resoluties te moeten bestrij den. DUITSCHLAND DU ITSCHLANDS HANDELSPOLITIEK. Exposé van Minister Warmbold. In de begrootingscomissie van den Rijks dag heeft de minister van Economische Za ken, dr. Warmbold, een rede gehouden over den economischen toestand Wij zullen in Duitschland spoedig in staal zijn zoo zeide hij, wat de voornaams-e voedingsmiddelen aangaat, voor onsze f te zorgen. Wij zijn echter niet in staat in Duitschland de grondstoffen te scheppen, waarop ons eco nomisch leven is aangewezen; daarvoor hebben wij bedragen noodig ten beloope van verscheiden milliarden. Die kunnen wij slechts betalen, als wij dienovereenkomstiTe waarden van den Duitschen arbeid op de wereldmarkt verkoopen. A leen al de om standigheid, dat- wij grondstoffen noodig hebben dwingt ons met het internationale economisch leven in contact te blijven. Daarbij komt nog het feit. dat wij wel in de repartiekwestie gunstige resultaten konden bei-eiken, maar niettemin nog een buiten gewone som aan aprticuliere schulden aan het buitenland schu dig zijn. Het is duide lijk dat ter betaling hiervan ook weer uit voer noodig is. Wat de eigen productie van levensmidde len aangaat, hangt de prijsvorming voor de landbouwproductie af van de koopkracht der bevolking. De belangen van producent en consument zijn dus m dit opzicht gelijk. Juist de landbouw heeft het grootste be lang bij handhaving van een voldoenden export, want de inkrimping van den ex port heeft geleid tot een stijging van de werkloosheid met 2Va millioen menschen, hetgeen weer tot een inkrimping der koop kracht heeft geleid. De cijfers leeren dat van 4.2 mil.iard loonbedragen 60% worden uitgegeven voor levensmiddelen. Na verschillende financieele problemen te hebben besproken, zeide minister Warm bold, dat over de kwestie eenei nieuwe leening op het oogenb'ik niets kan worden gezegd, omdat het prarti«ch onmogelijk is nieuwe buitenlandsche schulden aan te gaan, zoolang de huidige schulden niet ge consolideerd zijn. SPANJE WAAR GAAT HET HEEN IN SPANJE? Naar een Sovjet-republiek. Met betrekking tot de jongste revolu- tionnaire onlusten in Spanje schrijft de correspondent van ..El Debrte" te Bafce- lonan. dat iedereen, ook de regeering, thans zal moeten erkennen, dat de opstan dige beweging tot dusver niet maar een geringe „poging1' geweest is en dat het groote plan tot een definitieve omwente ling blijft bestaan. Dit wordt trouwens dagelijke door de revolutionnairen ver kondigd niet alleen in anonieme vlug schriften en door middel van een gehei men zender, die geheel Barcelona in op schudding brengt, maar ook openlijk in de anarchistische en communistische bla den, welke men in ieder geval niet kan verwijten, dat zij de revolutionaire plan nen verbergen. Wij kunnen er zeker van zijn, zoo gaat de correspondent van het groote Katho lieke orgaan voort, dat binnen korteren of lang9ren tijd deze plannen verwezen lijkt zullen wordon. In de extremistische pers is dezer dagen een geweldige cam pagne voor een niepwe revolutie begon nen. De communisten van allerlei scha keering hebben tegen de „federacion anarquica Ibeiica11, die ook de jongste on lusten verwekte, slechts deze eene grief, dat zij. de zaak alleen heeft willen op knappen, zonder tevoren alle revolution nairen in één front te vereenigen. Zoo verklaren de communisten van het „Bloque obrero y campesino" openlijk in hun orgaan, dat „zij strijden voor een lo gische en vastberaden actie tot vorming eener regeering van arbeiders en boeren, die de étappe der socialistische revolutie kunnen inleiden" Aan de vorming van dit ééne groote re- volutionnaire front wordt thans gewerkt^ BULGARIJE DE ORTHODOXE DOOP VAN HET HET PRINSESJE. Verklaringen van de „Osservatore". Men seint uit Rome aan de „Msbd."": De „Osservatore" bevat nog verdere uit eenzettingen aangaande de kwestie van de toediening van het Doopsel volgens den orthodoxen ritus aan de dezer dagen geboren Bulgaarsche prinses, welk geval in Katholieke kringen van alle landen veel commentaar heeft uitgelokt. Men heeft den apostolischen delegaat gevraagd, op welke documenten zijn pro test tegen dit doopsel steunt. In verband hiermede brengt de „Osser vatore" alle gebeurtenissen in herinnering die zich bij de verloving en het huwel'jk van prinses Johanna met koning Boris hebben afgespeeld. Op de eerste plaats herinnert het blad aan den brief, dien de prinses op 12 Oc tober 1930 aan den Paus gericht heeft, en waarin zij om dispensatie vroeg voor haar huwelijk met een niet-Katholieken vorst, terwij] vooral werd gevraagd, dat Let hu welijk volgen den Katholieken ritus zou voltrokken worden „coram Ecclesia" zoo als het overeenkwam met haar geloof en de godsdienstige gevoelens en tradities van haar familie. De prinses merkte op, dat zij er zich wel van bewust was, dat volgens oanon 1081 van het canoniek recht voorwaarde voor het verleenen der dispensatie was, dat alle uit haar huwelijk voort te komen kinderen KathoHek gedoopt en opgevoed zouden worden, hetgeen de bruid dan ook beloofd heeft en wat de bruidegom onder schreven heeft. In denzelfden brief werd beloofd, dat het bruidspaar zich slechts volgens den Katholieken ritus zou laten trouwen en later 'niet volgens een anderen ritus zou „overtrouwen". Do Paus verleende de dispensatie, doch beriep zich nadrukkelijk op de gegeven beloften, hetgeen blijkt uit de door kardi naal-staatssecretaris Pacelli op 19 Octo ber 1930 aan de prinses overgemaakte me- dedeeling. AMERIKA SPECIALE BOODSCHAP VAN HOOVER. Nationaal inkorr.en gehalveerd. President Hoover heeft Dinsdag een speciale boodschap aan het Congres ge richt, waarin hij het deficit op de begroo ting voor het op 30 Juni a.s. eindigende financieele jaar raamt op 500 millioen a 700 millioen dollar, zonder dat daarbij re kening is gehouden met het amortisatie fonds. De president doet dan ook een be roep op het Congres, om de inkomsten der schatkist te vergrooten door het hef fen van een omzetbelasting. Blijven de uit gaven op het huidige peil gehandhaafd, dan zal, aldus de boodschap, het deficit in het volgende financieele jaar, ongeacht het amortisatiefonds, 920 millioen 1120 millioen dollar bedragen. In een verklaring wees vervolgens Og- den Mills, de Amerikaansche minister van financiën, erop, dat het nationale inkomen in de Vereenigde Staten vier jaar geleden nog ongeveer 90 milliard dollar bedroeg, waarvan de interest op de openbare schul den een achtste deel vereischte. Thans echter is het nationale inkomen geslonken tot een bedrag van niet meer dan 45 mil liard dollar, hetgeen tot gevolg heeft ge had, dat de interest op de openbare schul den minstens een vierde deel van het na tionale inkomen verslindt^ Telt men hierbij een bedrag van 13 milliard dollar aan be lastingen, die door het Amerikaansche volk moeten worden opgebracht, dan blijft er hoogstens 21 milliard dollar voor het geheele volk over om van te leven tegen minstens 60 milliard dollar in 1928. ROOSEVELT BEZOEKT HOOVER. Franklin Roosevelt zal morgen Hoover in het Witte Huis een bezoek brengen. Hij komt hedenmiddag te Washington aan en begint terstond een reeks conferenties met democratische leiders. Reuter verneemt van zeer bevoegde zij de, dat president Hoover voornemens is bij zijn onderhoud met Roosevelt niet al leen de groote internationale vraagstuk ken, als de quaestie der oorlogsscbulden en de economische wereldproblemen, ter sprake te brengen, doch waarschijnlijk ook het Chineesch-Japansehe conflict in Mand- sjoerije. Reuter meent verder te weten, dat ook Stim8on, de minister van buitenlandsche zaken en Mills, de minister van de schat kist, zullen deelnemen aan de bespreking tusschen president Hoover en Roosevelt. BUITENL. BERICHTEN ALCOHOL-VERGIFTIGING IN DE VER. STATEN. Aantal gevallen sterk verminderd. Het aantal sterfgevallen in de V. S. ten gevolge van het drinken van methyl-alco hol is het afgeloopen jaar sterk teruggeloo- pen en bedroeg slechts- 10, tegen 140 in 1930 en 76 in 1931. Dit komt, doordat men de zen alcohol door een andere wijze van be reiding en door toevoeging van gedenaiu- reerden alcohol ongeschikt om te drinken en tevens vrij van vergif heeft gemaakt. De sterfgevallen in 1932 moeien dan ook uit sluitend worden toegeschreven aan het ge bruik van voor venbereiding benoodiguen methyl-alcohol en van den z.g. synthetischen hout-alcohol, die in den handel verkrijgbaar is als middel tegen het bevriezen van mo toren van auto s. Deze vloeistof is in hoo- ge mate vergiftig en enkele druppeltjes zijn voldoende om iemand blind te maken. De flesschen met dezen alcohol worden dan ook voorzien van een etiket „vergift" en de vloeistof wordt speciaal gekleurd om onderscheid te maken met de andere soor ten. 5 KINDEREN VAN DEN DOOD GERED. Zes kinderen zakten op de half-bevroren rivier Slatina (Tsjecho-Slowakije)^ door het ijs. Een voorbijrijdende automobilist zag de hachelijke positie der kinderen, stopte en snelde te hulp en slaagde er in, 5 kinderen te redden. Het zesde kind was reeds onder 't ijs verdwenen, en werd door den redder, die een duik nam in het koude water, dood opgehaald. Daarna liep hij naar zijn wagen terug en reed verder, zonder zelfs zijn naam te hebben genoemd. 28 TERECHTSTELLINGEN IN SING-SING IN 1932. Een record-aantal. Een record-aantal electrocuties heeft in het afgeloopen jaar in de Sing-Sing-gevan- gehis te New York plaats gehad. Niet min der dan 28 veroordeeldén hebben in 1932 hun leven op den electrischen stoel beëin digd. Sedert de invoering van den electri schen stoel in. 1891 zijn in totaal 327 mannen en vrouwen met behulp daarvan geëxecu teerd. In de cellen der terdoodveroordeel den vertoeven thans 23 mannen en een vrouw, die op de voltrekking van hun dood vonnis wachten. TR0TSKI BESGHULDIGT MOSKOU. Wegens den dood van zijn dochter. In een schrijven aan het centrale comité der Russische communistische partij heeft Trotski, naar de „Nachtausgabe" meldt, verklaard, dat de Sovjet-regeering de schuld draagt voor het tragische einde zij ner dochter Sinaida Wolkof. Wel is waar gelooft Trotski. dat de Duitsche politie „wegens intriges van agenten van Stalin'1 besloten had, zijn dochter uit te wijzen, doch Trotski geeft zelf toe. dat de Duit sche regeering in een moeilijke positie was gekomen, omdat de Sovjet-regeering zijn dochter haar Sovjet-Russisch burgerrecht had ontnomen. Aangezien zijn dochter in het buitenland wegens ernstige ziekte niet politiek werkzaam heeft kunnen zijn, is het ontnemen van het Russische burgerschap een „pure en zinlooze wraakneming" tegen hem, Trotski. geweest. Trotski zegt dan vei der, dat zijn vervol ging door de Sovjet-Unie steeds een poli tiek doel heeft. De vervolging van zijn dochter'echter is ontbloot van iederen poli- tieken zin. Het gevolg hiervan is haar dood op 5 Januari geweest. Stalin, aldus Trotski, heeft haar tot dezen dood gedreven. Trots ki bepaalt zich er toe, deze verklaring af te leggen, zonder er verdere conclusies aan vast te knoopen. UITVAARTPLECHTIGHEID VOOR DE D00DEN DER „ATLANTIQUE". Gisteren heeft te Cherbourg de uitvaart plechtigheid plaats gehad voor vijftien slachtoffers van den brand der „Atlan- tique". Onder de aanwezigen bevond zich ka pitein Scfcoofs en een aantal zijner officie ren, vertegenwoordigers der regeering en der compagnie Sud-Atlantique. Nadat de mis was gecelebreerd, voerde de president commissaris der scheepvaartmaatschappij het woord, alsmede kapt. Sohoofs die met eenige ontroerende woorden afscheid naai van zijn kameraden, die zich opgeofferd hebben om te trachten den brand te blus- schen. In de verschillende woonplaatsen zal de teraardebestelling plaats hebben. Sneeuw fn Noord-ltallë. In geheel Noord-Italië is de laatste da gen vee-1 sneeuw gevallen, speciaal in de provincies Varese en Bergamo. In deze gebieden ligt de sneeuw op sommige plaat sen een halven meter hoog. In de groote steden zooals Milaan en Turijn, ligt de sneeuw in verschillende straten 50 c.M. hoog. AANVAL OP AMERIKAANSCHE FABRIEK TE J0K0HAMA. Groote verwoestingen aangericht Op het gebouw van een Amerikaansche naaimachine-fabriek te Jokohama is een aanval gedaan door circa 200 Japanners, die voor dat doel gehuurd zouden zijn, in ver band met een reeds maandenlang duren de staking van de Japansche arbeiders in genoemde fabriek. De aanvallers richtten in de werkplaatsen groote verwoestingen aan, machines en meubilair werden ver nield. Toen de nog in de fabriek aanwezige bedienden zich verdedigden met behulp van stoelen en inktpotten, ontstond er een formeel gevecht. In totaal moesten 40 Ja panners gewond naar het ziekenhuis wor den gebracht, terwijl de politie, die te laat arriveerde om de vernieling te verhinde ren, 174 personen arresteerde. Het inci dent heeft geen algemeene amti-Amerikaan sche strekking. GROOTE HOEVEELHEID MORFINE IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den dienst ter bestrij ding van den handel in narcotica te Berlijn tobben gisteren bij een expediteur circa 10.000 ampullen, morfine in beslag genomen. Onlangs was het den ambtenaren ter oore gekomen, dat door een onbekenden man in het Westen van Berlijn morfine in den handel werd gebracht. Gisteravond kon men in een oafé nabij het station-Zoologi scher Garten een man arresteeren, die bij dezen handel was betrokken, en daarop werd bij een expediteur een kist met ongo- veer 10.000 ampullen morfine ontdekt. De expediteur verklaarde, dat deze kist hem ongeveer tien jaar geleden door een onbe kende was toegezonden de kist was bij hem opgeslagen, doch hij zeide toen nog abso luut geen idee te hebben van den inhoud. Eerst twee jaar geleden had de thans ge arresteerde man hem er op attent gemaakt, dat kinderen nabij de opslagplaats aan het spelen waren met morfine-ampuilen. Daarop had de expediteur de kist nauw keurig onderzocht en ook de morfine ge vonden; beide mannen besloten toen zich door den handel in morfine bijverdienste te verschaffen. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de morfine uit het ;aar 1918 afkomstig is. De twee mannen zullen door den rechter van instructie gehoord worden. Grlep-epidemle In Kopenhagen. Te Kopenhagen -heerscht een griep-epide- mie. Terwijl in de eerste week van Januari nauwelijks 250 gevallen bekend werden, is het aantal ziektegevallen m deze week reeds tot meer dan 1700 gestegen. Door net plotseling ingevallen winterweer verwacét men nog meer ziektegevallen. In de wateren langs de kust vertoont zich reeds ijs. Tusschen de eilanden Laa- land en Falster moeten ijsbrekers een geul voor de scheepvaart openhouden. Vier millioen analfabeten in de V. S. Het aantal volwassen personen in de Vereenigde Staten, dat lezen noch schrijven kan, wordt door de commissie die door pre sident Hoover is ingesteld tot bestudeering van het analfabeten-vraagstuk op 4.283,753 geschat. In haar rapport verklaart de oommissie, dat het aantal analfabeten de laatste jaren is afgenomen met 648.152 personen, hetgeen met het oog op de toegenomen bevolking zeer aanzienlijk is. Zwijgen was voor hem goud. In een Servisch dorp had een 20-jarige jongeman een weddenschap aangegaan om een jaar lang niet te spreken. Hij heeft woord gehouden en een jaar lang gezwegen, doch na afloop van dat jaar praatte hij bijna 24 uur aan één stuk. De menschen waren allen nieuwsgierig om hem te zien en zijn ervaringen uit deze zwijgperiode te vernemen. Hij verkocht foto's van zichzelf mei het onderschrift: „Pantovitsj, de Joegoslavische Gandhi" De fotoverkoop is zoo goed gegaan, dat bij besloten heeft opnieuw een jaar te gaan zwijgen, daar hem gebleken was, dat zwij gen inderdaad goud beteekent. NED. OOST-INDIE OVERSTROOMINGEN IN ATjEH. Alle verkeer meerdere dagen gestremd. Aneta seint uit Medan: Het peil van de Peusangan-rivier in Atjer is vier Meter ge stegen. Tusschen Lho Soekon en Lho Seu- mawe zijn over een afstand van 9 K.M. vrij wel alle bruggen ingestort. Het spoorweg verkeer en as verkeer in Atjeh is onmoge lijk. Het postverkeer is totaal gedesorga niseerd. Aneta seint uit Buitenzorg: De Gouverneur van Atjeh en Onderhoo- righeden seinde aan de Regeering dat de Noord- en Oostkust van Atjeh geteisterd zijn door zeer zware bandjirs. De asweg staat op meerdere plaatsen onder water. Zoowel van den asweg als van de Atjeh- tram zijn eenige kunstwerken ernstig be schadigd. Elk verkeer is gedurende meer dere dagen gestremd. VOETGANGER! „Oogen en ooren altijd open! Niet ondoordacht maar over- loopen!"

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6