24ste Jaars«xiig DONDERDAG 19 JANUARI 1933 No. 741C DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE BRAND TE ROTTERDAM. 3)e£eidAeHe6ou/fcomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 ceD per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordfc bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waaria ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V N'ets voor kinderen. Weet ge zoo wordt ons gevraagd in het tijdschrift „Onze Jeugd" dat twee honderd vijftig miilioen menschen eens per week naar de film gaan kijken in de 55.000 bioscoop-zalen der wereld? Neen, wij wisten het niet; maar weten 't nu op gezag van genoemdeD zegsman. Dat het aantal geregelde bioscoop-bezoe kers héél groot is. wisten we wèl, al kenden we de cijfers niet. En ook dat onder deze bezoekers zéér veel jeugdige personen, zeer vele kleinere of grootere kinderen zijn. Dit laatste verschijnsel willen wij van daag onder de aandacht brengen, naar aanleiding van een boekje „Jeugd en bios coop". Met de beste boeken gaat 't vaak als met de beste meisjes: ze blijven het langst wachten. Ook „Jeugd en bioscoop" is, of schoon het al eenige maanden geleden ver schenen is, vandaag pas onder onze- aan dacht gekomen, terwijl het toch de lezing zéér waard is. De schrijver wijst er overtuigend op", in een warm en welsprekend betoog, welk een noodlottigen invlced de moderne film op het karakter van den jongen en het meisje uitoefent. En dat is een zeer belangrijk onderwerp Katholieke ouders moeten levendig over tuigd zijn van de gevaren der bioscoop, speciaal voor kinderen. Als regel behooren kinderen niet in de bioscoop. Als regel is een film niets voor kinderen. En de kinderlijke leeftijd wordt in deze ■iet zoo gauw a.s geëindigd beschouwd. Jongens en meisjes van 17 jaar b.v. zijn ook nog kinderen. Kinderen beneden 14 jaar nemen zonder kritische overweging alle indrukken op. doch ook gedurende de puberteitsjaren (van 14 tot 17 jaar) is het weerstandsvermogen ten opzichte van kwade invloeden niet krachtig en zelfs ge woonlijk uitermate gering. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat het weerstandsvermo gen van een jongen of een meisjeö, daags nadat hij of zij 17 jaar is geworden, wèl sterk isOch, de wilsvorming is ook dèn dikwij.s nog zoo onvolkomen en. uiterst gebrekkig! Met aandrang spoort daarom de schrij ver van „Jeugd en bioscoop'* aan, om de jeugd uit de bioscoop te houden. Wij ci- teeren hier één blijdzïjde uit het geschrift. O! gelooft het, dat in de zwijgende donkerte van onze bioscoopzalen me nige jongen, zenuwachtig-schokkend, zijn eerste en misschien reeds beslis sende strijd voert tegen zijn opstandig- losbrekende hartstochten. O gelooft het, dat vele misleide jongens, die doof zijn voor iedere vermaning, in de duis tere eenzaamheid van onze bioskopen genieten van de nuditeiten en de nog gevaarliker seini-nuditeiten, die door de gekleurde lichtstraal op het witte doek getoverd worden. O! gelooft het, dat vele jongens hun lieve, bekoorlike adel inboeten bij het bioscoopbezoek. Arme s.achtoffertjes van de moder ne, verwilderde maatschappij Arme kinderen, die in niets meer aan kinderkens gelijk zijt, hoeveel schooner, hoeveel heerliker zou het zijn, als ge gingt spelen in de vrijheid van Gods schone natuur, het alles- ove ^cfende filmwondei van Zijn Goedheid en Liefde en Macht; als ge in Gods schepping uw liefde vond, in plaats van met een zwaar hoofd en een w.ld- :.gend hart ineen te krimpen on der de genotprikkels van datgene, wat een hyper-moderne kuituurverwording u biedt. Komt, vrienden, verdroogt niet in de bioscoop en vermei u niet in schijn, al lijkt hij nog zoo mooi! Iedere dag van zonsopgang tot zonsondergang kunt ge bewonderen de telkens opnieuw-vari- eerende film der natuur! Vrij entrée en gezonde lucht op de koop toeGaat en geniet!" Verder wijst de schrijver er op, dat „een bloeiende en vooral boeiende jeugdorgani- (Vervolg van het 3de Blad). EEN GEWELDIGE VUURZEE. Omtrent den geweldigen brand, die in den afgeloopen nacht in de binnenstad vau Botterdam heeft gewoed, wordt ons nog het volgende gemeld: Het was tegen middernacht, dat de brandweer voor dezen brand die een be dreiging vormde voor het geheele uitge breide complex buipen aan den Midden steiger, werd gealarmeerd. Tengevolge sau den mist werd de brand eerst ontdekt, na dat het vuur reeds geruimen tijd in het gebouw van de firma Kramer en Rödex, waar het vuur is ontstaan, had gewoed De eerste alarmeering kwam van den nachtwaker van de firma Esders, die een brandlucht rook, doch zelf nog niet had kunnen constateeren, waar het vuur woed de. Even later werd de brand ontdekt dooi den heer Hartog, die aan de Hoofdsteeg 17 een winkel in optische artikelen heeft. Hij en zijn familie waren uit geweest en toen zij tegen middernacht thuiskwamen, bemerkten zij een sterke brandlucht. Toen de heer Hartog achteruit keek naar de binnenplaats, welke grenst aan het inpan dig gebouwde magazijn van de firma Kra mer en Röder, bemerkte hij, wat or aan de hand was. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, woedde het vuur reeds over een groote uit gestrektheid en het duurde nog slechts even voordat een roode Vuurgloed maar a) te duidelijk deed zien, waar het gevaar Alle hulpmiddelen van de brandweer werden ter plaatse ontboden en het duur de niet lang of met niet minder dan onge veer 30 stralen werd water gegeven. Het blusschingswerk ging met groote moeilijk heden gepaard, daar het moeilijk was den vuurhaard te bereiken. Over de daken on door nauwe gangen moesten de slangen worden gelegd om het vuur te kunnen be strijden. Zooals wij reeds meldden, leek het er tegen twee uur op, dat de brandweer het vuur had bedwongen en dat geen verdere uitbreiding zou plaats hebben. Een uur la ter evenwel, nadat de achtergevel van het magazijn van de firma Kramer en Röder was ingestort, werd de' toestand nog drei gender dan hij tevoren was geweest. Fel loeiden de vlammen, spottend als het ware met de stralen water, die van allo zijden in de vuurpoel werden geworpen. Op last van de politie hebben de bewo ners van de om het brandende pand gele gen woningen reeds in het begin van den nacht hun woningen ontruimd. Het gevaar waa te dreigend om geurende den nacht iemand in de aangrenzende gebouwen te laten. Uit een stal aan de Open Rijstuinen werden nog twee paarden gered. De hun huizen ontvluchte bewoners vonden voor de rest van den nacht onderdak bij andere bewoners in de buurt en in Hotel Coo- mans. Velen hadden liifgoederen en siera den meegenomen om deze te redden. In verband met het gevaar van kort sluiting heeft men verder de tramdraden doen wegnemen. DE OMVANG VAN DEN BRAND. De schade bedraagt eenige honderd- duizenden guldens. Toen de brandweer, die gezien ook het feit. dat enkele leden van het corps ge wond waren, met volkomen negatie van het ernstig gevaar, dat de neerstortende balken, het vallend glas, en de alom val lende vonkenregen vormden; zich op bui tengewone wijze van haar plicht kweet, te ruim half drie meende de uitbreiding van den brand, die over een groot oppervlak had gewoed, te hebben bezworen, bezweek zooals reeds gemeld» He 'achtergevel van het pakhuis van de firma Kramer en Ro der. Een nieuwe prooi viel aau het vuur ten deel in het pakhuis van de tabaks firma Kooh en Co, dat in enkele oogen- blikken reeds als een fakkel brandde Er bestond daarna weer ernstig gevaar voor de andere pakhuizen, die in het blok zijn ingebouwd en die tot dusver waren behou den. Met man en macht werkte de brand- satie een prophylaktiese maatregel (voor zorgsmaatregel) van de eerste soort is, om dat in het in het Katholieke verenigings verband de jeugd iets hoogers en edelers kan geboden worden, dan de veelal zede- lik-minderwaardige producten van een mo derne bioscoop het stokpaardtje van satan". Tenslotte brengt de schrijver een posi tieve bestrijding van de verkeerde en slech te fims onder de aandacht en herinnert aan de vruchtbare werkwijze van het „Comité Catholique du Cinéma"' in Frankrijk, dat de filmproducten, door op het belang van hun kas te wijzen, tot het vervaardigen van goede filmen bracht, die het comité dan in de mooiste zalen der stad liet draaien. Ieder, die het boekje leest zal gaarne de deenkbeelden van deu schrijvei propagee- ren en steunen. Jeugd en Bioscoop, door Frans Hermans R% K. Jongensweeshuis, Tilburg. weer, onversaagd optredend tegen den vuurgloed. Tegen half vijf was zij den brand meester. De brandweer had voor de blussching gebruik gemaakt van al het groote materiaal, tal van slangenwagens en de drijvende spuiten. In het geheel was met 45 stralen water gegeven. De brand is tenslotte, dank zij het optreden van de brandweer, beperkt gebleven tot eenige groote pakhuizen, die in het meergenoem de blok zijn ingebouwd. Totaal uitgebrand zijn het pakhuis van de Firma Kramer en Roder, het groote pakhuis van de firma Kooh en Co., waarin een groote hoeveelheid tabak lag opgesla gen en de zolderverdieping met twee éta ges van het pand der firma Kramer en Röder aan den Middensteiger. Verder zijn eenige huizen zeer ernstig beschadigd, vooral dat van den kleermaker Blom. De schade aan andere huizen is minder groot. Een groot aantal pakhuizen, woonhuizen en winkels, alle gelegen rondom do plaats waar de brand gewoed heeft, hebben zeer veel waterschade gekregen. De totale schade kan nog niet worden vastgesteld, doch bedraagt zeker eenige honderdduizenden guldens. BINNENLAND EEN VOOGDIJKWESTIE. Belangrijke beslissing van het Gerechtshof. Een voor de voogdij in het algemeen zeer belangrijke beslissing is onlangs door het Gerechtshof gegeven. Na echtschei ding was de vrouw benoemd tot voogdes over de kinderen en de man tot toezienden voogd. Er was te voren tusschen partijen een en ander overeengekomen over het be zoeken van de kinderen door den vader en van zijn recht om de kinderen bij zich thuis te ontvangen. Later heeft de vrouw evenwel alle contact van den vader met de kinderen belet en op grond daarvan ver zocht de vader nu wijziging in de voogdij stelling in dien zin dat de voogdij aan hem zou worden opgedragen. Het Hof heeft daaromtrent beslist, dat het contact met den vader, dat voor de kinderen in dit geval zeer gewenscht was, door de moeder is belet, zonder dat van gronden, die deze gedragslijn zouden kun nen wettigen, iets is geblekendat het Hof dit beschouwt als een ernstige tekort koming jegens de minderjarigen in de wij ze, waarop de moeder de voogdij waar neemt Dat het Hof echter meent, dat daarom thans geen wijziging in de voogdij behoeft te worden gebracht, daar de moeder nu uitdrukkelijk heeft verklaard bereid te zijn in deze gedragslijn niet te volharden maar zich te zullen houden aan de over eenkomst hieromtrent vóór de scheiding tusschen partijen aangegaan en de vader dus de kinderen op vastgestelde tijden ten zijnent zal mogen ontvangen en bezoe ken. Daar het Hof overtuigd i6, dat de moe der deze belofte ook stipt zal nakomen, achtte het de reden voor de gevraagde wijziging der voogdij thans vervallen. STAATSLOTERIJ. Initiatief-voorstel K. ter Laan tot uitbreiding. Door den heer K. ter Laan c.a. is een voorstel van wet ingediend tot wijziging van art. 2 van de Wet van 23 Juli 1885 tot regeling der Staatsloterij. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat dit voorstel geen verandering van het stelsel der Staatsloterij op het oog heeit; het ie enkel gedaan met de bedoe ling, tijdelijk het aantal loten te vergroo- ten, opdat het publiek niet meer in de noodzakelijkheid verkeert, een lot aan te schaffen bij een particuliere binnenland- schc of bij een buitenlandsche onderneming. De voorstellers hadden liever gewild, dat een dergelijk voorstel van de regeering zelf uitgegaan was, doch waar de Minister van Financiën in de jongste Memorie van Ant woord op hoofdstuk VIIB heeft medege deeld, dat van hem geen voorstel in dezen is te verwachten, hebben zij het bijgaande voorstel ingediend, dat zij in de tegen woordige tijdsomstandigheden gewenscht achten. In de toelichting zetten de voorstellers verder uiteen, dat het Nederlandscho volk doorloopend een veel grooter aantal loten verlangt dan de Staatsloterij beschikbaar stelt. Zoo is de tegenwoordige wet op de Staatsloterij zelf de aanleiding tot de op komst en bloei van verschillende particu liere loterijen. Deze laatste worden echter door de regeering bemoeilijkt of onmoge lijk gemaakt. Nu wordt het publiek a!s her ware gedreven naar andere ondernemingen, waarbij er kunnen zijn, waarvan het stelsel niet zoo openbaar is te voorzien. Reeds se dert veie jaren wordt het land overstroomd met aanbiedingen van buitenlandsche lote rijen. Beter is, het geld in het land te hou den. Do leuze, dab men Nederlandsch fabri kaat moet koopen, is ook door de regee ring bij menige gelegenheid aangehevon en in dit geval is er meer dan één reden vóór, geen enkele tegen. De voorstellers brengen geen andere wij ziging aan, dan dat er in plaats van één maal 21.000 loten per loterij meer series van 21.000 loten of van 21.000 gedeelten van loten kunnen worden uitgegeven als de mi nister van Financiën daartoe aanleiding vindt. WINKELSLUITINGSWET. Het onderzoek naar de werking. Het Kamerlid van Hellenberg Hubar heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid het volgende gevraagd: Wil de Minister tnededeelen: Of het door den Minister ingestelde on derzoek naar de werking der Winkelslui tingswet is beëindigd; Tot welke conclusies de overweging van de resultaten van genoemd onderzoek den Minister heeft geleid? VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Verklaring van de „Osservatore" over de woordbreuk van koning Boris, betref fende den orthodoxen doop van het prin sesje. (2de blad). Roosevelt en Hoover gaan weer confe- reeren. (2de blad). BINNENLAND. Weer een zware brand te Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad cn 1ste blad). Auto bij Nijverdal door een trein ge grepen. De bestuurder gewond. (1ste blad). Gepantserde smokkelauto in beslag genomen. (Gem. Ber., 3de blad). De fotograaf te Den Haag, die in een vlaag van waanzin zijn vrouw verwondde en werd neergeschoten, overleden. (Gem. Ber. 3de blad). 47ste Tentoonstelling van Avicultura. (L. en T., 1ste blad). LEIDEN. Overzicht van de werkzaamheden van het Leidsch Crisis-Comité. (2do blad). De jaarvergadering van de Hanze. (lste blad). DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. DOOR TREIN GEGREPEN De mist belemmerde hel uizicht. Hedenmorgen te circa half tien werd op den onbewaakten overweg in den Rijsweg Raalte Nijverdal de auto van den .handelsreiziger Valk uit Den Haag, door den personentrein ZwolleAlmelo gegrepen en zoo goed als ge heel vernield. De heer Valk, werd in bewus- teloozen toestand opgenomen en is na vt~r- loopig door een arts uit Nijerdal te zijn be handeld, naar het ziekenhuis te Almelo ver voerd. De politie uit Raalte, die spoedig ter plaat se was, stelt een onderzoek in. Het uitzicht op den ovedweg is voldoend, doch werd he denmorgen door een dichten mist bel mmerd. NIEUW MATERIAAL VOOR DE NED. SPOORWEGEN. Voor 9 miilioen orders. Naar de „Utr. Crt." verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen in den loop van dit jaar doen aanmaken 40 Diesel electri- sche motortreinstellen, 10 doorgangsrijtui gen eerste en tweede klasse, 15 rijtuigen der de klasse mot 12 compartimenten, 20 vier- assiige bagagewagens en 12 locomotoren. Een en ander tot oen totaal bedrag vau ongeveer 9.000.000. Bovendien zullen dit jaar 1470 wagons van de Kuuze-Knorr-rem worden voorzien. DE NUMMERBORDEN VAN AUTOMOBIELEN. Het nieuwe voorschrift ter doelmatige verlichting. Naar aanleiding van de beschikking vau den Minister van Waterstaat met betrek king tot de plaatsing van de letter op het nummerbord van auto's deelt Minister Reijmer thans mede, dat blijkens de prac- tijk bij de nummerborden, waarop de letter ter zijde boven het nummer is aangebracht, do verlichting bijna steeds onvoldoende ie. De letter blijft dan namelijk meestal on verlicht. Dit bezwaar geldt niot voor bor den, waarop overeenkomstig hot reeds vroeger bij de Motor- en Rijwiclboschikkmg gevoegde voorbeeld do letter midden bo ven of vóór het nummer is aangebracht. Een boven de letter aangebracht licht be schijnt, in tegenstelling met een naast de letter aangebracht licht, zoowel do letter als het nummer. Door do beschikking van 9 December is bedoeld nader vast te lcg- i gen datgene, wat reeds te voren de strek king van de beschikking was, om daardoor te bevorderen een doelmatige verlichting van het nummerbord. Voor wijziging dier beschikking bestaat dus geen aanleiding.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1