WOENSDAG 18 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 UIT DE OMGEVING H1LLEG0M. De Hanze. Gisteravond hield de Hanze in Hotel Sistermans haar Jaarvergadering. De belangstelling was goed. De voorzitter, do heer P. Klaver, opent te ruim 8 uur met den chr. gr. en heet de leden hartelijk wel kom. Waar dit de eerste vergadering in 1933 is, wenscht hij allen een Zalig Nieuw jaar en hoopt, dat dit jaar in een ander toeken mocht staan dan 1932. De agenda vermeldt zeer belangrijke punten, o.m. uit breiding van het aantal bestuursleden. Het bestuurslid A. W. Koppers is sinds gerui- mn tijd ziek; spr. wenscht hem een spoe dig herstel, daar hij ook nog veel kan doen voor het vereenigingsleven. De secretaris leest nu de notulen, die on veranderd onder dank worden goedge keurd. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat 5 ledenvergaderingen werden gehouden on 6 bestuursvergaderingen terwijl 3 maal gecombineerd werd vergaderd met de be sturen der zusterverpenigingien ter plaatse. Deze laatste vergaderingen zijn van gun- stigen invloed geweest voor het midden stands le ven. De winkelsluitingswet heeft hier, wat de toepassing betreft, rekening gehouden met onze belangen, terwijl het bonnenstelsel evenzeer tot tevredenheid der winkeliers stemt. De Propagandu-com- misfsie is niet gelukkig geweest, hetgeen spr. toelicht. De algemeene toestand is niet verbeterd. Moge God spoedig uitkomst ge ven en laten wij onze medemenschen ge denken en ons krachtig vereenigd houden naar den wensch des Bisschops. De voor zitter betuigt den dang der vergadering voor dit keurig résumé. De penningmeester sluit zijn boeken met een batig saldo var rond 600. De heeren Suite, Kuperjans en C. Sistermans zagen de bescheiden na, waarna de penningmees ter onder dankzegging werd gedéchargeerd. Ingekomen was een schrijven van de R. K. Staatspartij inzake Middenstandsstudie clubs, welk schrijven werd voorgelezen. De voorz. licht toe, dat we meer aan politiek moeten doen, doch in de R. K. Kiesvereeni- gingeu en spoort aan, daar allen lid van te zijn. Mede was een schrijven van den se cretaris der K. J. M. V. te Leiden inzake oprichting eener afd. alhier. Het bestuur wil zich eerst oriënteeren en vroeg de sta tuten op. Nog werd melding gemaakt vart een schrijven van het Retraitenhuis, met de data der gesloten Retraite. De voorz. spoort de leden aan, hiervan zoo mogelijk gebruik te maken. Ten slotte werd een en ander naar voren gebracht inzake Statuten der 4 groote R. K. Middenstandsbonden in Nederland, die een grooten Bond willen vormen. Vervolgens bracht de heer G. W. J. Ma thot een schitterend verslag uit van den laatsten Gentralen Raad, waarvoor hem hartelijk dank werd gezegd. De heer P. J. van der Ivlugt werd bij ac clamatie als'secretaris herkozen. Tot nieu we bestuursleden werden gekozen (uitbrei ding) de heeren Schulte, Kuperjans en Nij- man. Bij de rondvraag gekomen zegt de voor zitter het te betreuren, dat de actie voor de te houden Winkelweek werd tegenge werkt, zelfs door een der Hanzeleden; de tegenactie heeft de boel doen verwateren en mislukken. Hierover wordt verder ge discussieerd, waarna rondvraag en sluiting op de gebruikelijke wijze. Bouwen. Op de plaats der voormalige Timmerfabriek aan de Haven worden door den heer K. G. Wijnen te Aerdenhout een 5-tal keurige woningen en 1 bovenwoning gebouwd, wat een mooie verfraaiing betee- kent. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitkeering bij ziekte. De Vereenigïng „St. Joannes de Dooper" die zich o.m. ten doel stelt uitkeering bij ziekte, hield haar jaarvergadering in het Parochiehuis. De voorzitter, de heer C. v. d. Lubbe, opende de vergadering met gebed en een wensch voor de leden dat het hun in geestelijk en stoffelijk opzicht in 1933 goed moge gaan. Notulen en jaarverslag van den secre taris, den heer J. v. Mil, konden de goed keuring der vergadering wegdragen. De rekening en vantwoording van den penningmeester, den heer Th. Schie, sloot wel met een batig saldo doch was voorna melijk te danken aan het overschot van vorige jaren. Het jaar 1932 was finantieel niet gunstig. Een actie om donateurs bij te winnen had gunstige resultaten opgeleverd. Hiervoor werd een woord van dank ge bracht. De aftredende bestuursleden de heeren O. v. d. Lubbe, Th. v. Schie, H v. Rijn en L. v. d. Geer werden mei groote meerder heid van stemmen herkozen. Een besluit werd genomen hetwelk voornamelijk hierop neerkomt dat uitbetaling bij ziekte plaats heeft per volle week (dus b.v. niet voor 3 dagen! en de uitkeering zal dan 0.75 per dag bedragen. Na rondvraag sluiting dezer vergadering met gebed. Aanrijding. Dinsdag is de heer C. Jon ker uit Katwijk, die per rijwiel de Wasse- naarsche weg passeerde, door Mej. A. D. M. Alberdingk uit Den Haag aangereden. Het rijwiel van J. werd vernield, terwijl hij aan beide beenen werd gewond. De eerste hulp verleende Dr. J. Hueting. De oorzaak is te wijten aan onoplettend heid van de autobestuurster en mede aan de gladheid van den weg, daar bij het rem men de auto slipte. Proces-verbaal werd op gemaakt. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS LISSE. Een parochieele jeugdavond. Gister avond werd, ten bate van het Patrcnaat van de parochie v. d. H.H. Engelbe waarders, een parochieele jeugdavond gehouden, in het Vereenigingsgebouw al daar, welke in alle opzichten volkomen is geslaagd. De opkomst was buitenge woon. De voorzitter, de heer J. Korte- kaas, heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den Pastoor en den Wethouder, den heer P. Warnier- dam, en gaf vervolgens het woord aan den weleerw. heer Kap. v. d. Togt, Di recteur van het Patronaat, die in het kort het jeugdwerk en de bedoeling van dezen avond uiteenzette. Hierna werd het uitgebreide pro gramma afgewerkt, en bracht eerst de Dameszangvereenigina, onder leiding van den heer Jac. van Dijk, eenige nummers ten gohoore. Mocht het eerste nummer wat zenuwachtig zijn uitgevoerd, de overige nummers brachten zij er des te beter af, vooral het Ave Maria van Be souwen werd schitterend gezongen. Ver volgens gaf de humorist, de heer Nic. Mens, eenige voordrachten, welke bij de vele toeschouwers zeer in den smaak vielen. Door de tooneelclu'b van het Pa tronaat werd vervolgens opgevoerd het blijspel „Een Turksch Avontuur". Dit stukje werd uitstekend gespeeld en er j is onbedaarlijk om gelachen. Den regis seur, den heer Mens, komt dan ook wel een woord van lof toe. Na de pauze werden nog eenige ko mische flims gedraaid en werden nog eenige zangnumemrs ten beste gegeven. De muziek werd geheel belangloos ver zorgd door den heer J. Reeuwijk. Aan het einde gekomen braoH de voorzitter dank aan al degenen, die t-ot het slagen van dezen avond hadden me degewerkt, en na nog een kort woord van den zeereerw. heer Pastoor togen allen welvoldaan huiswaarts. Gezien het succes, geven wij het be stuur van het Patronaat in overweging, meerdere zulke avonden te organiseeren. Ontwikkeling werkloozen. Verleden week is de cursus ter ontwikkeling van de werkloozen aangevangen met een 48-tal deelnemers. De cursus werd begonnen in tegenwoordigheid van den Burgemeester. De onderwijzers de Kuiper, Kapel en Strik zijn leiders van den cursus en hebben zich geheel belangeloos beschikbaar gesteld. Door dezen cursus kunnen de werkloozen, vooral de jongeren, hunne schoolkennis nog eens ophalen en eenige algemeene ontwik keling opdoen. Roodvonk. In de week van 8 tot en met 14 Januari is binnen deze gemeente een geval van de besmettelijke ziekte rood vonk geconstateerd. N00RDWIJKERH0UT. Feestavond van het Genootschap „Dc Stille Omgang''. Het Genootschap van den Stillen Omgang, afcléeling Noord wy- kerhout, hield gisteravond in de grooie zaal van het oafó van mej. de wed. J. L. Brama een feestavond. De voorzitter, de heer E. Oostdam Jac.zn. opende de vergadering met den chr. groet en heette allen aanwezigen de zaal was geheel bezet hartelijk welkom. In 't bij zonder heette hij welkom den Weleerw. pa ter Frigge uit Leiden, Directeur van het Genootschap aldaar, het.bestuur uit Leiden en de besturen uit de naburige gemeenten. Voorts sprak de voorzitter een woord van welkom aan do heeren zangers, die in den loop van den avond eenige zangnummers ten beste gaven. Een hartelijk woord van welkom sprak de heer Oostdam ten slotte tot den heer J. H. M. Andriessen uit den Haag, die toe gelicht met lichtbeelden, de geschiedenis van het H. Sacrament van Mirakel voor do aanwezigen duidelijk maakte. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de afdeeling Noordwijkerhout steeds in groei en bloei toeneemt. Thans telt de af deeling 330 leden, waar Noordwijkerhout trots op kan zijn. Vervolgens herdacht de voorzitter een overleden lid en het vertrek van twee leden naar de Missie, waarna door het zangkoor, samengesteld uit de beide zangkoren van de parochie St. Jozef en St. Victor, onder leiding van den heer J. Pijnenburg, directeur van het zangkoor der St. Jozefparochie, gezongen werd het lied van het Heilig Sacrament .van Mira kel. Hierna werd op zeer verdienstelijke wijze gezongen „Jesu dulcis memoria" van Kothe. Daarna ving de heer Andriessen aan met de eerste akte van zijn voordracht met lichtbeelden. Hij memoreerde dat hij 5 jaar geleden ook te Noordwijkerhout had gesproken voor den Stillen Omgang, wel ke afdeeling toen 60 leden telde. Spreker zeide, dat dit mosterdzaadje tot een grooie plant is uitgegroeid, want thans telt de af deeling 330 leden. Na een inleiding over de stad Amster dam, toegelicht eveneens met lichtbeelden zagen we vervolgens op het doek de ge schiedenis van het H. Sacrament van Mira kel. Op zeer duidelijke en onderhoudende wijze legde de spreker van den avond alles uit. Aan het einde van de le akte mocht hij dan ook een luid applaus oogsten van het dankbare publiek. Na het eerste gedeelte van de voor dracht zong het zangkoor het „Ave Maria" en „Ecce quomodo moritur" van Kothe. Het publiek gaf na elk nummer door een luid applaus te kennen dat de zang ten zeerste op prijs werd gesteld. Na de pauze gaf de heer Andriêssen het tweede gedeelte van zijn voordracht, naar het welk evenals het eerste met groote aandacht werd geluisterd. Onder applaus nam hierna Pater Frigge het woord. Deze spreker zeide dat hij na zoo'n avond als deze niet veel meer te /.eg gen had. „De voorzitt er", v ervolgde li ij, I „heeft door zijn opwekkend woord zoo juist 1 uiteengezet welk geluk wc kunnen smaken door deel te nemen aan den Stillen Om gang door biddend door de straten van de Stad van het H. Sacrament van Mirakel te gaan". De voorzitter dankte Pater Frigge voor al zijn arbeid en deed namens de leden de belofte bij den ee.stvolgenden Stillen Om gang voor hem te zullen bidden. Het zangkoor zong daarna „Adoro Te" en het Domine Solvam fac Requinom nas- tram". Hierna nam de heer Schrijvers, president van de afdeeling Leiden, het woord en dankte den voorzitter voor de opwekkende woorden welke hij gesproken had. De heer Schrijvers deed een beroep op de aanwe zigen om leden-bij te winnen. Hierna bracht de voorzitter zijn specia- len dank aan den heer Andriessen voor zijn propaganda voor den Stillen Omgang en aan de zangers die de avond met hun mooie zangnummers, onder de eminente leiding van den heer Pijnenburg, hadden opgeluisterd. De mooie feest- en propaganda-avond werd vervolgens door den voorzitter met den chr. groet gefloten. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Zoowel voor export als voor binnenland blijft de vraag zeer goed en behoudens een kleine schommeling blijven de prijzen stabiel. Er wordt momen teel nog verdiend in de trekkerij. Dat er niet zooveel is opgezet als vorige jaren draagt hiertoe ook bij. De markt wordt niet overvoerd. We noteeren per dozijn: Brillian Star 11 15 ct.; Salvator Rose 20- 23ct.; La Mata- las 16—22 ct.; Due de Berlin 914 ct.; Fla mingo 21—30 ct.; Moore 18—25 ct.; Rose Precose 20-26 ct.; Ibis 24—31 ct.; Gele Prins 32—40 ct.; Prosperity 20—25 ct.; La Reine 2634 ct.; Prins van Oostenrijk 22 30 ct.; Mon Tresor 23—30 ct.; King of the Yellow 20—26 ct.; Wil iam Copland 32—38 et. Per 100: Mr. Tubergen f 1.50- 1.90; Cou- rone d or 2.00-2.40; El Toreador 1.90— 2.50; Hyacinthen 2.90—5.60; Narcissen 1.20—1.70. WARMOND. Jaarfeest Hanze. Niet iedere vereeni ging bezit de kunst een feest te organi seeren. dat ieders bewondering wegdraagt Dat echter de Hanze deze kunst wel ver staat, heeft zij bij het vieren van haar jaarfeest overduidelijk getoond. Reeds meermalen hebben wij er op gewezen, dat de Hanze alhier ten voorbeeld gesteld kan worden aan andere corporaties waar het betreft de ontplooiing van een activiteit zoo het het belang der leden van de ver eenigïng betreft. Docli ter zake. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, vierde de Hanze op luisterrijke wijze haar jaar feest. De dag begon; met een H. Mis, wel ke werd opgedra-en door den geestelij ken adviseur, terwijl bijna alle leden ter H. Tafel naderden. Na afloop verzamel de men zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in Hotel de Stad Rome waar al terstond een buitengewoon prettige sfeer heerschte. Het eigenlijke feest had echter eerst des avonds plaats fen zeer velen vul den de zalen van Hotel de Stad Rome, omdat men er van overtuigd was dat hij, waar het een feest van re Hanze betrof, een prachtavond zou worden. Te ruim acht •uur opende de heer Slager, Voorzitter der vereeniging, de bijeenkomst, waarbij hij alle leden een hartelijk welkom toeriep, inzonder don eerw. heeren Pastoor en Kapelaan_ Heden, aldus spreker, is het juist 5 jaar geleden, dat hier op dezelfde plaats door den toenmaligen Prof. Aenge- uent, met een enthousiaste en gloedvolle rede aan de Warmondsche middenstan ders werd duidelijk gemaakt de plicht en het groote nut zich in een standsorgani satie te vereenigen. Was Monseigneur hier aanwezig, dan zouden wij hem kunnen zeggen, dat nu, na 5 jaren, de Warmond- sche middenstanders voor ruim 90 pet. in hunne katholieke organisatie zijn ver eenigd. Nadat spreker allen verder een prettigen en genoeglijken avond had toe- gewenscht, droeg hij de verdere leiding van den avond over aan het feestcomité. De voorzitter van dit Comité, de heer C. M. van Stijn Jr. opende met een kernach tige speech de feestelijke bijeenkomst, waarbij hij speciaal wees op het doel van een dergelijken avond nl. het samenhoo- risheidsgevoel van de leden onderling te vergrooten. Hierna werd overgegaan tot het rijkelijk gevarieerde programma, waar in het bekende Duo Joe en Nelli het leeu wenaandeel had. Wij hebben voor dit duo niets dan lof en de keuze der feestcom missie dit cluo te arrangeeren- bleek een zeer gelukkige geweest te zijn. Wat is er heerlijk en smakelijk gelachen om de vele en rake zetten, en om de van humor tin telende voordrachten. Dan was er nog een schitterende tom bola met ruim 100 prijzen, zoodat bijna ieder een prijs had. Het werd zeer laat toen de Voorzitter aan het woord kwam om allen een woord van dank te brengen, die aan het welslagen van dezen avond hunnjB krachten hadden gegeven. Vooral de feestcommissie, bestaande uit de hee ren van Stijn, Leenen, Papot, Koks en Van der V-ooren, komt een bijzonder woord van hulde toe voor de wijze waarop zij dezen avond hebben georganiseerd. Ook komt een woord van dank toe aan den heer Schrijvers, die geheel belangloos dezen avond verzorgde met een keur van gramofoonplaten. Dank aan allen, aldus spreker, die door hun opkomst getoond hebben de Hanze sympathie toe te dra gen. En hiermede was deze buitengewoon geslaagde avond ten einde en heeft de Hanze weer eens haar roem getoond, die reeds lang van haar uitging, namelijk een vereeniging te zijn, waar men zeer gaarne lid van is. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. R.-K. Propagandaclub „Sint Paulus". „M oscou en Assisi Stampvol was de groote zaaleen be langstelling zoowel van dames als heeren voor „Sint Paulus"-bijeenkomst als bijna nooit te voren. Wij hadden zulks verwacht want Pater Borromeus de Greeve O.F.M. zou spre ken over het onderwerp „Moscou en As- De bijeenkomst werd geopend met. den chr. groet door den voorzitter, den heer Jac. van Bennekom. In zijn openigswoord verontschuldigde de voorzitter de propagandaclub voor het lang uitblijven van de winter-bijeenkomst; dit wachten wordt nu ruimschoots vergoed door het voorrecht in ons midden te heb ben den zeereerw. Pa-ter de Greeve. Onder daverend applaus besteeg de ge vierde en beminde priester-redenaar den katheder. Na een waardeerende inzet voor de pro pagandaclub, om de studie van de groote problemen, gesteld in het licht van het H. Geloof, daarmede zichzelf sterkende in de geloofswaarheden tot verdediging der Kerk, aan - te moedigen, kondigde de eerw. spr. de stof van zijn rede aan. Moscou, de toestand in Rusland, het communisme beroert alle geesten en spreker wil hier feiten geven niet om aan de nieuwsgierigheid te vol doen maar om de tegenstelling te la ten zien van het satanisch communisme van Moscou en het hemelsch communisme van Assisië, de stad van den spiritueelen communist St. Franciscus. Toen de Paus ons had opgeroepen tot protest, toen men ook in protestantsche kerken een fel protest liet hooren tegen Rusland, toen bleek, dat de Sovjet onzen God in den Hemel durfde aanklagen, toen hebben wij vaak ons gehoor opgejaagd tot een fel protest. Dit zullen wij thans niet doen; het doel van uwe propaganda is ontwikkeling en spr. hoopt de belooning te zullen vinden in een stil uiteengaan van de hoorders, onte vreden over zichzelf door het voorhouden van zulk een voorbeeld. Is er wel een vergelijking te trekken tus- schen Moscou en Assisië Moscou, de grootstad met zijn veertig maal veertig kerken of moskeeën, waar men zich alleen maar richt op materialisme, waar de techniek de hoogste vervolmaking is met de machine als de godheid van de nieuwe maatschappij. Assisië, klein stedeke tegen de helling der bergen, heilig en pittoresk, waar de pelgrims wandelen iedere steen is daar heilig waar men zich voelt als zeven eeuwen voorheen bij poortjes, trappen, en buigende paden, waarlangs de kinderen met donkere krullen en zwarte bogen spe len; Assisië, zoo mooi en zoo aantrekke lijk, dat spreke r's gezelschap het bezoek aan de kunststad Florence opgaf, om daar nog enkele dagen te kunnen blijven. Moscou en Assisië, is er wel een verge lijk mogelijk? En toch, geweldige punten van overeenkomst. Beiden, zetels, van we reldhervorming, centra's van mannen eener wereldmissie, brandpunten van ma terialist sch en spiritueel communisme. Assisië met Franciscus, Moscou met Lenin, Trotsky.en Stalin; Assisië met het hemelsch communisme, Moscou met de helsche haat; Assisië plaats van vrede en liefde, Moscou stad van oproer en rebe.lio; Assisië waar de duiven van vrede flad deren, Moscou, van de wolven en hyena's van haat omringd; Assisië stad Gods, Mos cou stad van satanisme. Aan de vruchten kent men den boom. Spr. zal de figuur van den Katholieken Communist in zijn schoonheid trachten voor te steden, om zijn gehoor te ontroeren tot verinniging van het geloofsleven. En in vliegende climax gaat spr. de ver gelijkingen voortzetten. Moscou verlaagt tot slaaf, Assisië verheft den mensch tot ridder en kind van God, Mcscou voert tot godshaat, Assisië tot seraphijnsche liefde. Na deze fel.e tegenstelling onder adem- looze stilte te hebben voorgehouden komt spr. tot de beschouwing van het eerste ge bod. In dit sterk gedocumenteerde gedeelte geeft spr. den treurigen toestand van Rus land weer. Het eenige ideaal is de technische ver volmaking. Vernietiging van het ziele even wordt noodzakelijk geac'nt. Spr. houdt beel den voor van toestanden, de ontstellende gevolgen van de ontaarding van een volk als nooit te voren. Reeds vroeger hebben andere sprekers deze toestanden hier bloot gelegd en ook nu weer geeft spr. met fei ten-materiaal de afschuwelijke werking van de sovjets weer. Rusland is een paradijs van wellustelingen, waar millioenen kinde ren verwilderd rondgaan; toestanden waar tegenover de officieele regeering nu ook hopeloos staat. Spr. maakt een einde aan de opsommingen van de gruwelen van Rus land met de definitie: Moscou de stad van de materie, om daarna de vergelijkingen verder te trekken op Assisië. Nu was spr. als echte zoon van St. Fran ciscus ïjn element en kregen wij. een kort eameugeweven verhaal van zijnen geestelijken Vader, zoo mooi, alsof er weer een eeuwfeest gevierd werd en nu in ons Patronaatsgebouw. Assisië, in de stad van het zie'eleven daar is Franciscus met als een heilige ge boren. Hij was tot zijn twee en twintigste jaar de lach van Assisië. Ridder op het feest des levens, dat was hijHij was de ridder der ijde heid. Gods genade, die de schoone dingen der natuur niet vernietigde Franciscus was schoon en met groote natuurlijke gav<en om ringd bracht aan Franciscus de eenzaam heid om de wereld en de ziekte om zijn lichaam te overmeesteren. Franciscus worstelde tegen een wereld van jolijt totdat hij plots aanschouwde de dwaasheid der dingen. Zoo vertelt spr. verder van het nooit te vo.tooien levensverhaal van St. Franciscus tot aan de zielegrootheden van den Heilige, wiens eenig verlangen was zich zelf te ver achten in broederschap met Jezus Christus, om zich geheel te geven aan den armsten der armen en aan den melaatschen mensch. Slecht noode eindigt spreker over de liefde van Franciscus tot zijn God en be schouwt hij den mensch in zijn liefde tot de materie en zegt uit te kunnen jubelen: O, mensch van 1933, wat zijt gij machtig in de materie. De koning der schepselen heeft zich hoog opgewerkt en hierbij houdt spr. een inte ressante opsomming van de uitvindingen en van de vooruitgangen op wetenschappe lijk gebied om ten slotte uit te roepen: a-1 uwe vooruitgang leidt tot uw eigen ellende en vernietiging. Waarom? Omdat gij u van de genade Gods hebt losgemaakt. Het menschdom jaagt zich naar de we reldrevolutie en benut zijn groote gaven tot eigen vernietiging en oorlog. Waarom? Om dat de krachten van den mensch de boven natuurlijke krachten van God niet erken nen. O, als de mensch al zijn gaven evenals Franciscus eens aan God gaf. De mensch moet evenals Franciscus met zijn machten en krachten naar God, anders komt hij bij den oorlogs-god te recht. En weer laat spr. de godslasterlijke uit spraken van de sovjets hooren, die open lijk verklaren na met de koningen der aarde afgerekend te hebben ook met den Koning des Hemels niet meer rekening te zullen houden, die verklaren alleen haat noodig te hebben. Met Kerstmis viert men daar de be grafenis van den godsdienst. Er zijn al steden in Rusland zonder kerken. In een jaar werden niet minder dan 11 bisschop pen, 1560 priesters en 7000 monniken of nonnen terechtgesteld terwijl 45 bisschop pen, 3700 priesters en S700 monniken ge vangen gezet of naar Siberië werden ver bannen. Spr. vraagt of Moscou niet met recht do stad der godshaat kan heeten? Nu wil spr. als tegenstelling St. Fran ciscus voorstellen als minnaar Gods. Spr. is echter bang dat het gehoor door te veel licht verblind zal worden en dat een moedeloosheid hen overvallen zal. Toch wil spr. dien titel niet missen en hij laat dan zien hoe in de diepste diep ten van de ziel de diepste bron is: de godsliefde. Laat u nu eens meenemen naar omhoog. Ziet daar die bergstroom zich naar be noden storten en hoe de zonne daar bran dend staat aan den hemel. Begrijpt gij nu dat er een stoot moet zijn, een kracht die dit bestuurde en stuwde. Zoo moet alleen in God die kleine mensch, Franciscus, tot een reus van zielekracht zijn geworden, met de apos tolische vlam in de borst. En weer volgen de ontroerende beelden uit Franciscus leven. Gekomen aan de volheid en volmaaktheid van het offer bij de stigmatisatie, toen aan de heilige de belooning werd gegeven op zijne bede van kruisliefde, zegt spr., onder ademlooze stilte: nu is het hart ontroerd en gaan we weer terug tot de aarde en vraag ik U „wat verwondert U?" Verwonderdt. het U dat men zijn haat uitstort over God, priesters op straat een vloek naschreeuwt, en nog meer? Neen; want als de godshaat er eenmaal is, slaat men aan het raaskallen. Maar wat wel verwonderdt is. dat gij en ik, dat wij God dienen omdat het moet en niet opgaan in de volle liefde tot God. In deze profane ruimte zal het einde van mijne rede een bede zijn. Ik wil dan tot St. Franciscus bidden: Franciscus-, oliebedelaar hij bedelde nl. olie voor de godslamp bedel voor ons een druppel tje olie voor de godstempel van onze zie len. Toen ging spr. van den katheder eenige oogenblikken stilte en teen barste na de rede die geheel ononderbroken was, een daverend applaus los. Voorzitter van Bennekom dankte na mens de vergadering den eerw. spreker en de talrijk opgekomenen voor de belangstel ling, allen tot het lidmaatschap van „St. Paulus" aansporend. Hij: Heb je die dame gezien, die zoo juist voorbij ging? Zij: Die dame? Die zoo geschminkt was met dat geverfde haar. met dat kunstge bit en die japon en tien jaar geleden? Neen, die heb ik niet gezien".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10