24ste Jaargang DINSDAG 17 JANUARI 1933 No. 7408 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD VOORNAAMSTE NIEUWS. BINNENLAND 3)e£cidóelie(£ou/&wit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaa' Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné s ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaaL bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent. met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden waarin b*. trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V „Beter dan thans"? Heb centrale comité van de Anti-revolu tionaire Partij heeft aan de deputatenver- gadering een voorstel tot wijziging van het Program van Beginselen aangeboden. In de sociale paragraaf daarvan lezen we: In het eerste lid van art. 19 (nieuw art. 17), luidende: „Verwerpende de leer van den klas senstrijd erkent zij de noodzakelijkheid, om ook door middel van onze wetge ving, beter dan thans, er toe mede te werken, dat de verhouding tusschen de verschillende maatschap pelijke standen zooveel doenlijk beant woorde aan de beginselen van Gods Woord5' wordt voorgesteld de gespatieerde woorden te laten vervallen- Het centrale comité acht 't dus niet noo- dig, dat de wetgeving „beter dan thans" er toe medewerke. om de verhouding tus schen de verschillende standen „zooveel doenlijk'* aan te passen aan de Christelijke beginselen. Men schijnt er van overtuigd te zijn, dat de wetgeving deze taak thans *eeds zoo goed mogelijk vervult, zoodat de eisch, om het „beter dan thans" te doen, niet be hoeft te worden gesteld. In deze voorgestelde wijziging ligt o.i. uit gedrukt 'n waardeering voor het streven van onze sociale wetgeving men acht het nJ. niet noodig, zich uit te spreken voor een verbetering van dat streven. Daarin ligt echter niet de meening op gesloten dat de sociale toestan* den zelf, dat de verhoudingen tusschen de verschil.ende maatschappelijke standen reeds zooveel doenlijk beantwoorden aan de beginselen van Gods Woord. Dèt mag men er natuurlijk niet in lezenWant 't is er nog ver van verwijderd.... En op de De- putatenvergadering der Anti-revolutionaire partij op 25 April a.s. zal vertrouwen we wel heel duidelijk gezegd worden, dat, al moge de wetgeving doen wat m o- m e n t e e 1 mogelijk is, om de sociale ver houdingen te verbeteren, deze verhoudin gen zelf zéker nog niet beantwoorden aan de christelijke idealen en de christelijke eischen! En óók, dat van de wetgeving in deze zeker nog veel moet worden verwacht en v£ Men veroorlooft zich alles. We ontleenen dan een ontboezeming van den heer Kleerekoper in het „Volk'': Onze minister van Defensie is Ka tholiek. Niet ambtshalve (zóóver zijn we nog niet), maar omdat Oorlog en Marine in één departement zijn ver- eenigd. Aangezien dus dé Minister onvermij delijk ten aanzien van de bewapening te land of ter zee een leek moet zijn, heeft men, uit overwegingen van even wichtigheid, een hooger bewindsman genomen, die van geen van beide ver stand heeft. En zoodra bekwaamheid bij een benoeming geen rol meer speelt, indien niet reeds daarvóór, ge nieten automatisch Katholieken de voorkeur". Zouden er nog Katholieken zijn, die zulk een smalend geschrijf verdragen, gewillig en goedzakkig accepteeren? 't Is al ergerlijk genoeg, dat men dit in zekere niet-katholieke kringen kan „genie ten''! Weekabonné'8, die geabonneerd zijn op het Zindagsülad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. DE KWESTIE VAN DE 40-UREN- WEEK TWEE NEDERLANDERS SPREKEN TE GENèVE. Mr. Cort v. d. Linden en prof. Aalberse. Gisteren zijn op de voorbereidende con ferentie te Genève inzake den arbeidstijd de algemeene beschouwingen voortgezet, waarbij ook twee Nederlandsche gede ©- geerden, eerst de Neder'.andsche werk geversvertegenwoordiger, Cort van der Linden, en daarna de regeeringsgedele- geerde, prof. Aalberse, het woord gevoerd hebben. Mr. Cort v. d. Linden heeft zich, aldus bericht de Geneefsche correspondent van de „Msb.", evenals de andere werkgevers gedelegeerden, tegen de verkorting van den arbeidstijd uitgesproken. Het verlangen der arbeidersgroep, dat de loonen niet zouden ver.aagd worden, beant woorde mr. Cort van der Linden met de uit drukkelijke verklaring, dat de werkgevers slechts op grond van de harde practische noodzakelijkheid somtijds tot loonsvermin dering moeten overgaan, wanneer anders de voortbrengingskosten der goederen te hoog zijn om de goederen te kunnen ver- koopen. Mr. Cort van der Linden achtte het zijn plicht, erop te wijzen, dat een wet ter in voering van de 40-urige werkweek in vele geval en tot onvermijdelijk gevolg zal heb ben de vermindering van de loonen. Spreker noodigde de arbeidersgedele geerden uit, de werkelijkheid onder het oog te zien. Wanneer zij de loonen van hen, die thans nog 48 uren werken, op dezelfde hoogte willen handhaven, moeten zij tegenstanders van een 40-urige werkweek zijn. Indien zij echter voorstanders van 'n wet tot invoering der 40-urige werkweek zijn, moeten zij de arbeiders loyaal aansporen in een loonsvermindering toe te stemmen. Tenslotte vroeg Cort van der Linden wat het nut van deze discussie kan zijn. Van 't eerste oogenblik af bleek reeds, dat deze discussie tot niets anders kan lei den dan tot meer ongerustheid en moeilijk heden. Iedereen moet inzien, dat er niet de min ste kans bestaat op de toi stand koming van een conventie, waar Amerika en Sovjet- Rusland zich buiten de conferentie hebben gehouden, Engeland en Japan reeds ver klaard hebben, niet te willen meedoen en andere regeeringen, die zich voorstanders noemen haar ratificatie afhankelijk maken van onmogelijk te verwezenlijken voorwaar den, zooals de ratificatie door alle andere staten. Is het dan niet veel eerlijker, vroeg mr. Cort van der Linden, te erkennen, dat er niet de minste kans op de tof stand koming eener conventie is en de pogingen tot be strijding van de werkloosheid te concen- treeren op een ander gebied, dat buiten dat der internationale arbeidsorganisatie ligt en waarvan de ware geneesmiddelen, zooals de regeling van het schuldenvraag- stuk, de verbetering van het gebruik van het goud en de opheffing der handelsbe lemmeringen zullen moeten komen. Daaraan zullen de werkgevers met ge noegen hun medewerking verleenen. Rede prof. Aalberse. Gistermiddag was het woord aan prof. Aalberse, die er aan herinnerde, dat de conferentie twee vragen te beantwoorden heeft, ten eerste: kan 'n verkorting van den arbeidstijd de werkloosheid verminde ren en ten tweede, hoe kan men aan de ver schillende bezwaren tegen een verkorting van den arbeidstijd tegemoet komen. Prof. Aalberse verklaarde het eens te zijn met den Zwitserschen regeerings gedele geerde, dat de conferentie verplicht is, het vraagstuk in bijzonderheden te bestudee- ren en.te onderzoeken of het mogelijk zal zijn, de practische moeilijkheden te onder vangen. In Nederland hebben de hooge raad van arbeid en het ministerie van arbeid reeds besloten, een onderzoek in te stellen, of de invoer van de 40-urige arbeidsweek inder daad tot een vermindering der werkloos heid zou kunnen leiden. Prof. Aa.berse hoopt dat dit onderzoek reeds beëindigd zal zijn, als de internatio nale arbeidsconferentie in Juni zal bijeen komen om deze kwestie verder te behan delen. Trouwens ook internationaal wordt reeds een onderzoek van soortgelijken aard ingesteld door de uitwisseling van gege vens. Prof. Aalberse zeide, dat dus in ieder geval deze voorbereidende conferentie zich nog niet tegen de 40-urige-arbeidsweek zal kunnen uitspreken. Zelfs wanneer men per soonlijk zou gelooven dat onoverkomelijke moeilijkheden de verwezenlijking eener con ventie in den weg staan, is het de plicht der gede egeerden tot. een grondig onder zoek der aangelegenheid mede te werken en den uitslag van deze studie af te wach ten. Bovendien heeft de conferentie tegenover de 30 millioen werkloozen die met onge duld de resultaten der conferentie afwach ten, den plicht tot ernstige bespreking van de voorgestelde maatrege en ter leniging der werkloosheid ovei te gaan. Prof. Aalberse erkent dat wat hem per soonlijk betreft zulke ernstige moeilijk heden in de conferentie naar voren zijn ge bracht dat hij nog geen uitweg uit de moei lijkheden ziet maar hij meent, dat hij an derzijds evenmin uit het oog mag verliezen, welke enorme moei ijkheden de tegenwoor dige werkloosheid veroorzaakt, waardoor ieder middel, dat verbetering zou kunnen brengen, het recht heeft, ernstig in over weging te worden genomen. Alleen wanneer door een grondig onder zoek zou zijn aangetoond, dat de toepassing der 40-urige arbeidsweek uit economische en technische gronden niet een verminde ring der werkloosheid tengevolge zou heb ben eerst dan mag men zich tegen een con ventie uitspreken. Prof. Aalberse zal daarom het resultaat van de ondernomen studie afwachten, al vorens een definitief oordeel voor of tegen sluiting eener conventie te verkondigen. GLIJDENDE PACHT. EEN PRIJZENSWAARDIG VOORBEELD Onder bovenstaande opschriften schrijft Deken Adr. Hollenberg uit Purmerend vol gend artikel in de T ij d In het laatst verschenen nummer van de R. K. Boerenstand komt (op bl. 535) onder den titel „Mobiele pacht voor landerijen op het Kampereiland" een m.i. uiterst be langrijk en verheugend bericht voor n.l. dat het gemeentebestuur van Kampen 21 boe renerven, eigendom der stad, bij wijze van proef voor 4 jaar gaat verpachten „op melk- PriJs" En vooral de motiveering is merkwaardig. Want waarom gaat Kampen aldus te werk? Terwijl anders voor de erven èn de huur- tij-d èn de jaarlijksche pachtsom tegelijk I werden vastgesteld gaat de gemeente i het nu probeeren met de glijdende huur schaal. Onj wille van de pachters? Neen,' althans niet op de eerste plaats. Neen, Imaar om wille der gemeente zelve. Letter lijk staat er aldus te lezen: „op de gewone pachtwijze n.l. bij vaststelling van onver antwoordelijke pachtprijzen voor don 4-ja- rigen huurtijd tegelijk zou de gemeente in zeer onvoordeelige conditie komen. Uit sluitend de pachters zouden van elke prijs- verbetering der Landbouwproducten de voordeelen trekken; een toestand, dien zij èn onbillijk èn voor de gemeentefinanciëa te nadeelig achten". Bravo! dien kant moet het heen! Dat ook de verpachters, de eigenaars, gaan in zien, dat de glijdende huurschaal in het belang van beide partijen is, zeker op den Langen duur. Niemand kan natuurlijk voorspellen of de proef in Kampen zal bevallen. We hopen het van harte. En dat vele eigenaars met groot vertrouwen ook een proef gaan ne men! We zeggen met opzet oen proef. Het gaat niet aan om overhaast het systeem in te voeren. En het woord „canon" (vaste regel) moet niet al te veel afschrikken. Het is niet de bedoeling dat die canon (op melk-, of kaas- of boterprijs) voor den éér sten keer definitief en onveranderlijk wordt vastgesteld. Het is misschien beter, alsook aan te raden, dien canon de eereto maal voor een paar jaar te bepalen. En als die canon na dien proeftijd blijkt veranderd te moeten worden? Is dat dan geen bewijs dat het heele systeem niet deugt? Volstrekt niet; het is alleen een bewijs, dat men de regels den eersten keer hier niet juist en scherp genoeg heeft toe gepast; wat voor zoo'n nieuwigheid geen wonder is. In de toepassing heeft de glij dende huurschaal vele variaties. Om een voorbeeld te geven: men heeft afgesproken te verhuren op kaasprijs n.l. naar den gemiddelden hoogsten kaasprij3 van Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Bodegra ven, Gouda of welke andere marktplaats ook of van meerdere te zamen. Maar dien hoogsten kaasprijs kan men op verschillende manieren berekenen. De éénvoudigste manier is: tel de 52 hoogste weeknoteeringen op, deel die door 52, dan is de uitkomst de gemiddelde hoogste prijs. Maar men kan het ook anders willen doen, steunend op deze overweging: de op de eerste manier berekende prijs is al licht te hoog, omdat de hoogste kaasprijzen ge woonlijk voorkomen in de maanden van de minste kaasproductie en omgekeerd de lagere prijzen in de Mei- en Juni-maand: den tijd der grootste productie. IXaarom wil men liever aldus te werk gaan: van iederen marktdag wordt de geheele op brengst in geld genomen van de aange voerde kaas, berekend naar don hoogsten prijs van dien dag, b.v. 100000 K.G. k 23 per 100 pond 46000; aan het einde van het jaar deelt men die 52 opbrengsten door den geheelen jaaraanvoer en aldus bekomt men den werkelijken gemiddelden hoog sten prijs. Met den melkprijs eveneens. Veronder stel: er i6 afgesproken, dat tot basis zal dienen de melkprijs van een bcjxaalde melk fabriek of van een drietal goedingerichto fabrieken uit den omtrek, dan kan menden melkprijs op de eenvoudigste wijze bere kenen door van alle 52 of 26 of 13 enz. nibbetalingen de hoogste of de gemiddelde noteeringen op te tellen en dat te deelen door 52, of 26, of 13, naargelang de uitbe talingen wekelijks plaats hebben of om de 2 of 4 weken enz. Maar juister zou het zijn ofschoon heel wat omslachtiger als men van de 52 (of 26 enz.) uitbetalingen het geheele bedrag noteerde en optelde en aan het einde van het bedjijfsjaar dat geheele to taal deelde door het geheele aantal liters (of kilogrammen) geleverde melk. Hoofdzaak blijft altijd: dat men steeds bij de vaststelling der pachtsom dezelfde methode volgt als indertijd bij het bepalea vaar den canon. Zoo ziet men wel, dat de glijdende huur schaal geen eenvorming stelsel is, maar vele variaties toelaat, waaruit men datgene kan kiezen, wat naar omstandigheden het meest gewenschte lijkt. We spreken den vurigen wensch uit dat vooral vele kerkelijke besturen met de glij dende huurschaal een ernstige en welover wogen proef zullen nemen. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VORST OF DOOI De veranderingen in don weerstoestand m verschillende deelen van Europa, die in verhand staan met en invloed kunnen uit oefenen op de vorst in ons land, zijn in de laatste dagen nogal belangrijk geweest maar zij waren ook van dien aard, dat de verwachtingen, die in verschillende landen om ons heen door de officieele weer- diensten werden uitgesproken, eenigszins uiteenloopend waren. Het zal daarom goed zijn een en ander nog eens na te gaan en te zien of daaraan een of andere verwach ting zou kunnen worden vastgeknoopt. Reeds in de vorige beschouwing heb ik den toestand als min of meer onzeker aan gegeven maar menige lezer zal, toen het plotseling begon te vriezen (in den avond van Vrijdag), hebben gedacht: de me teoroloog heeft het mis gehad. Toch was dit niet zoo mis als het scheen. Het gaat er toch maar om, dat de grens tusschen het gebied van vorst over het Vasteland van Europa en het dooigebied ten Westen daarvan dicht langs ons land loopt en dat dus een geringe verplaatsing naar het Westen of naar het Oosten vorst of dooi ten gevolge zou hebben. Dat geldt natuurlijk nog het meest voor het Westen van het land, terwijl voor het Oosten en Zuid-Oosten de kansen op vorst tamelijk zoker waren en nu nog groot zijn. In het algemeen was echter gisteren do vorst in Midden-Europa af-, in Noord-Europa toe genomen. Dit laatste feit is weer van veel beteebenis omdat nu de luchtdruk over Noord-Europa stijgt en daardoor de toe- strooming van koude lucht uit het binnen land bevorderd wordt. Temeer is dit het geval omdat over de Middellandsche Zee de luchtdruk daalt, waardoor de Ooste lijke luchtstroom eerder versterkt zal wor den. Dat het echter in West-Europa met de vorstkansen nogal wankel stond kon men al dadelijk afleiden uit de sterke daling van den barometer sedert Zaterdag, die een gevolg was van de ontwikkeling van een secundair depressiegebied over Ierland en omgeving, dat N.-D.-lijk optrok maar daar na weer in beteekenis afnam. Niet onwaar schijnlijk is, dat deze storing, die tot een algemeen optredende bewolking heeft ge leid, zich herhalen zal en misschien aan leiding zal geven tot sneeuw. Veel beteekenis kan gehecht worden aan de mededeoling, dat uit het hooge Noorden een zeer koude luchtstroom doordringt naar Z.-W.-Europa maar de uitwerking daarvan kan zich nog wel even laten wach ten. Voor zooverre de toestand nu goed te overzien is zou men kunnen verwachten, dat do temperatuur ©en of twee dagen dicht bij het vriespunt zal blijven en dat daarna de vorst weer wat zal toenemen. In elk geval kunnen wij er wel op rekenen, dat het vorstgebied over het Vasteland van Europa nog eenigen tijd kan standhouden en dat wij daardoor de kans hebben daarin weer te worden opgenomen, zcodra de sto rende invloeden in het Westen afnemen. BUITENLAND. Prof. Aalberse over de 40-urlge werk week. (Ie blad). De afkondiging van het H. Jaar. (2e blad) Weer Rijksdagontbinding binnenkort? (2e blad). Protest van den pauselijken nuntius te gen den doop volgens orthodoxe ritus van prinses Marie Louise van Bulgarije. (2© blad). BINNENLAND. De opbrengst der Rijksmiddelen. (1ste blad). RIJKSMIDDELEN. IN DECEMBER TJ'JIM 9*/, MILLIOEN MINDER DAN VORIG JAAR. De opbrengst der Rijksmiddelen over December 1932 bedroeg 33.568.428 tegen 43.184.506 in December 1931. Zij brachten dus in de afgeloopen periode 9'/s minder op. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot 34.850.714, is hier een vermindering van ruim een millioen te constateeren. De opbrengst over het jaar 1932 bedroeg 400.525.439 tegen 452.799.712 in 1931. Een nadeelig verschil dus van ruim 62 millioen. De inkomsten ten bate van het „Lee- ningfonds 1914" bedroegen over December 5.356.981 te~-n 5.255.219 in November. Opbrengst over het jaar 1032 59.180.027. De inkomsten ten bate van het „Gemeen tefonds" beliepen in December 8.752.927 tegen 8.687.285 in de voorafgaande maand. Do jaaropbrengst was 83.991.530. Dc inkomsten van het „Wegenfonds'' waren in Dec. 581.023 tegen 712.111 in Nov. De opbrengst over het geheele jaar bedroeg 19.809.435. UIT DE TWENTSCHE TEXTIEL- Verdere loonsverlaging aan verschillende fabrieken. De toestand in de textielindustrie on dergaat weinig verandering. Het blijft nog steeds slap en tijdelijke werktijdverminde ring cn loonsverlaging zijn daarvan het ge volg. Zoo is er bij de Twentsche Texticl- Maatschappij eon loonsverlaging van 10 pet. aangekondigd, welke direct zou in gaan om na korten tijd gevolgd te worden door een nieuwe vermindering van 5 pet. Door de bemoeiingen van do besturen van de arbeidersorganisaties „De Een dracht", „Unitas" en „St. Lambcrtus" heeft de directie besloten, de eerstgenoemde ver laging een week op te schorten, ten einde nader overleg te kunnen plegen, en de tweede vermindering voorloopig niet toe te passen. Ook gelukte het den besturen, een aan gekondigde loonsverlaging van 10 pet. aan de Textielfabriek Bato te doen verande ren in een van 5 pet. Voorloopig geen visch meer door stoomtrawlers te IJmuiden aangevoerd. Er is nog steeds geen verandering geko men in het conflict bij het visscherij'bedrijf te IJmuiden. De geheele trawlcrvloot is thans in de haven teruggekeerd. De Ladin gen van do laatste stoomtrawlers, welke van ©en Noordzeercis binnenkwamen, zul len heden worden verkocht. Nè heden zal dus voorloopig geen visch, door stoomtraw lers aangevoerd, te IJmuiden aan dc markt komen, uitgezonderd die van de „Irene", waarvan de reed er ij dc eischen van den bond heeft ingewilligd. De handelaren wei- geron evenwel de door dit schip aan te voe ren visch te koopen. In de komende dagen worden groote hoeveelheden verscho viach vanuit Deensche havens verwacht. Door do verecniging van reeders van vi*>- schersvaartuigen te IJmuiden is aan allo opvarenden van do IJmuider Stoomtrawler- vloot oen rondschrijven verzonden, waarin andermaal de voorwaarden worden meege deeld waarop het werk kan worden hervat, „Msbd."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1