MAANDAG 16 JANUARI 1933 No. 7407 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met (Jeillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Politiek en politiek. Politiek kan in verschillenden zin worden verstaan. De katholieke sociale organisaties mogen niet aan politiek doen Dat wil, natuurlijk, niet zeggen, dat daar b.v. niet over de wen- schelijkheid en noodzakelijkheid van poli tieke actie zou mogen worden gesproken! De bedoeling van dat niet-aan-politiek- doen is duidelijk, n.l. te verhinderen, dat de eenheid der sociale actie van de leden zou worden verbroken door poli tieke verschillen cn vaak gevol- gelijk: ook geschillen b.v. over de keuze van candidaten voor de vertegen woordigende lichamen. Dezer dagen werd er in het partij-orgaan van de R. K. Staatspartij op gewezen, dat mgr. Gallier indertijd zou hebben verklaard, dat de Bisschoppen zich van de politiek nauwgezet onthouden. De bedoeling van deze verwijzing naar de meening van mgr. Gallier was, om aan re toonen, dat het Kerkelijk Gezag zich met de kwestie van politieke partij-organisatie der Katholieken niet inlaat. De „Maasbode" heeft een nuttig wérk gedaan *met naar aanleiding .hiervan in extenso af te drukken de brieven, door mgr. Gallier z.g. aan het bestubr van den kieskring Noord-Holland van de R. K. Volkspartij gericht. Op 8 Juli 1926 schreef Monseigneur: „In antwoord op Uw schrijven van den 6en dezer, bevattende eene tot Ons ge lichte vraag, of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch-Katholieken zieii politiek organiseeren in de R.-K. Volks partij, deelen Wij UEd. het volgende mede De R.-K. Volkspartij staat buiten de Katholieke Staatspartij; zij veroorzaakt dus scheuring onder de Katholieken. Wat dat nu beteekent, wijzen de naburige Ka tholieke huiden maar al te duidelijk aan. Wij kunnen dan ook niet begrijpen, hoe een goed Katholiek er zelfs maar aan •denkt om aan die scheuring mede le werken". Den. 26en Juli zond daarop het bestuur Noord-Holland der R.-K. Volkspartij op nieuw, maar nu -een uitvoerig schrijven naar het Bisdom, waarin werd toegege ven, dat de R.-K. Volkspartij buiten de R.-K. Staatspartij staat en ook, dat zij een scheuring onder de Katholieken ver oorzaakt, maar dat zij zich daartoe op grond van de bekende beweringen om trent conservatisme der R.-K. Staats partij, gevaar dat de arbeiders -naar de S.D.A.Pzullen loopen, enz., verplicht acht, om wélke redenen nogmaals om een meer rechtstreeksch antwoord werd verzocht, omtrent de al of niet toelaatbaarheid der R.-K. Volkspartij. Hierop antwoordde Monseigneur als volgt: „Ons schrijveij van S Juli was onzes inziens zeer duidelijk; de landen waar heen wij daarin verwezen, zijn Kath. landen, waar een dergelijke scheuring onder de Katholieken altijd is gemoti veerd met zuiver politieke redenen; m Frankrijk zelfs ondanks de waarschuwing van Paus Leo XIII. Die menschen acnt- ten zich ook goed Katholiek, en de ge schiedenis heeft bewezen, welke schade zij toch aan de Kath. zaak en aan de H. Kerk hebben toegebracht. Toen wij dus daarnaar verwezen, koes terden wij de, hoop, dat gij daarin een rechtstreeksch antwoord zoudt zien, niet door woorden, maar door de feiten zelt' gegeven. Nu wij in die hoop zijn teleur gesteld, geven wij thans onomwonden do verklaring, dat gij door uw scheuring straks verantwoordelijk zult staan voer de gevolgen, als onze verzwakte Kath. partij niet meer in staat zal zijn orn krachtig onze Kath. belangen te verde digen". Een verzoek om audiëntie werd door mgr. als volgt beantwoord op 17 Aug.: „Aan uw verzoek om een audiëntie kunnen wij niet voldoen. Wij begrijpen zeer goed, (Jat gij mot ons wilt in discussie treden over bepaal- Graalfilm „Pinksterzegen" EEN MOOIE AVOND MET GROOTE BELANGSTELLING. In de groote zaal der stadgehoorzaal te Leiden is gisteravond voor een zoo goed als uitverkocht huis, de fi'm „Pinkster zegen'', opgenomen van het machtige Graalspel in het Stadion te Amsterdam, vertoond. Zooals gezegd, de belangstelling was zeer groot, zoodat de groote zaal geheel was bezet en boven en beneden zaten daartus- schen vele Graalmeisjes uit Leiden en om geving. Ook zeer vele H.H. Geestelijken deden van hun belangstelling blijken, o.a. de hoogeerw. Deken van Leiden en vele zeereerw. heeren Pastoors en Kapelaans uit Leiden en naaste omgeving. De K.S.A., die de opdracht tot deze film liet uitvoeren door Willy Mullens nam ook de exploit" *:e van deze film ter hand, zoo dat deze, na den Haag en Amsterdam, nu drie avonden in Leiden wordt vertoond, waarvan gisteravond de eerste was. Vanzelfsprekend werden bij deze Graal film, die ruim een uur duurde, nog andere films gebracht, zoodat het geheel werkelijk een goed en aantrekkelijk programma ge worden was. Het begon met een film van „De Leid- sohe Courant1', opgenomen bij de opening van ons nieuwe bedrijf op de Papengracht en waarin een beeld van het bedrijf gege ven werd. Vervolgens de groote PaduaRome-reis van Rotala, onder leiding van de E.E.P.P. Franciscanen, ter' gelegenheid van het 7e eeuwfeest van St. Antonius overlijden, waarin een' goed geïllustreerd vers'.ag van deze reis gegeven werd. die ging via Lu- zern, Lugano, Padua. Venetië, Milaan, Rome, Assisië en Genua. Een geestige penteekening van Disney vulde eveneens het programma en dan nog het prachtige kunstfilmpje „Pierement1' van Theunissen. De clou van den avond was natuurlijk „Pinksterzegen", het Graalspel van den tweeden Pinksterdag. De film geeft niet alleen het spel, maar ook de maandenlange voorbereidingen en alles, wat er voor de Graalleiding en de tienduizend meisjes dien dag van het spel te doen stond. Dat- was de inleiding tot „Pinksterzegen'' zelf en deze inleiding is tevens een argu ment tegen de onwe.willende critiek, die deze film hier en daar is tegemoet gekomen. Want, hoe dienen we een film als deze te verstaan. Wij kunnen natuurlijk zooals heden nogal eens gepropageerd wordt aller eerst uitgaan van het standpunt, dat de film moet zijn een heel aparte visie van den kunstenaar-operateur, en, dit op den voorgrond stellend, al heb overige als bij zaak beschouwen of tenminste als komend op het tweede plan. Maar vragen wij ons af: is dit wel rede lijk? En vervolgens: is dit wel logisch of beter gezegd: practisch? Redelijk achten wij zulk een maatstaf vooreerst niet, omdat bij de opname van het spel zelf de operateur geheel gebonden en gehouden was aan hetgeen hij, juist als de duizende toeschouwers, zou te zien krij gen en dus, wat voor een operateur toch een eerste filmische vereischte is, geen in vloed kon uitoefenen op de handelende per sonen. Hierbij komt, dat de operateur on der de allergunstigste omstandigheden moest werken. Hij was afhankelijk van dien bepaalden middag, kon soo goed als geen close-ups nemen en mocht ook vooral niet storend werken. De handelende personen speelden niet voor de film, de film was hier maar bijzaak en aan den operateur kon geen enkele concessie worden gedaan. Als wij nu in dit verband deze Graalfilm in twee gedeelten beschouwen n.l. de voor bereidingen tot het spel en hei spel ze.f, dan ziet men het verschil tusschen deze twee deelen duidelijk. Bij de opname der voorbereidingen had de operateur een vrije j opdracht. Van de talrijke voorbereidingen kon hij nemen, wat hij geschikt achtte en. I zooals hij het wilde nemen. Hier kon hij inv.oed uitoefenen en in scene zetten, wat J bij het spel zelf onmogelijk was. j Intusschen zij erkend, dat er in heb tweede deel, het spel zelf, toch wel fouten 1 zijn aan te wijzen. Zoo b.v. in het laatste gedeelte van het spe., waar de operateur wat al te abrupt het spel afbreekt om in eens met het „Te Deum Laudamus" te ein digen. Het verhaal wordt hierdoor gebro ken en wij krijgen den indruk, dat de ope rateur niet meer tegen de moeilijkheden bij de opname was opgewassen. Maar toch: men moet bij de beoordeeling hiervan met de omstandigheden rekening houden. Vervolgens het antwoord op de vraag of de maatstaf van kunst-alleen bij een film werk als dit wel piaetisch is. Na het voorgaande klemt bij zulk een filmwerk nog meer de eisch iets te berei ken bij de massa, m.a.w. men moet de vraag stellen, wordt het doel van deze film, dai hetze.fde is als het doel van het spel „Pinksterzegen", n.l. de menschen te over tuigen van het prachtige in en enthousi ast te maken voor de Graalbeweging, be reikt? Dat is de maatstaf. En dan hebben wij kunnen constateeren, gisteravond in de Stadsgehoorzaal, dat de film een laaiend enthousiasme teweeg- bracht, dat nog eens voor de pauze en na het einde onderstreept werd door een pakkéwT spreekkoor van de aanwezige Graalleden. Vooral in zijn inleiding heeft Willy Mullens de Graalbeweging laten zien, zoo als zij in werkelijkheid is: een mooie geestdriftige beweging van jonge vrouwen met hoogere geestelijke ideaien Dit te doen aanvoe.en was het primaire doel van deze film en daarin is hij, ondanks haar tekort komingen, prachtig geslaagd. De massa menschen, die deze eerste voorstelling bijwoonde, is enthousiast uit eengegaan en naar wij hopen en vertrou wen in de vol.e overtuiging een goed en diep inzicht te hebben gekregen in het mooie en verheven werk van de Graal. Wij willen ons verslag van dezen avond niet beëindigen zonder nog iets gezegd te hebben van de film „Pierement1' van Theu nissen, die voor de pauze eveneens werd gedraaid. Zelden hebben wij in een film zoo de scheppende geest van een kunstenaar kun nen bewonderen als in „Pierement1' van Theunissen. Zij verraadt de prachtige visie van een kunstenaar, die een draaiorgel be geleidde door oude stadsgedeelten en die overal rond dat pierement het leven zag van die menschen die overal weer, ieder op zijn wijze, reageerden op de muziek van dat draaiorgel. Data heeft Theunissen laten zien op waarlijk overbluffend meesterlijke wijze. Deze avond is een avond geworden van groote vreugde, een avond die bij allen een heerlijken indruk moet hebben achtergela ten en niemand mag dan ook verzuimen, dit programma, dat heden- en morgen avond wederom zal worden vertoond, te gaan zien. de politieke quaesries; maar het moet u toch wel bekend zijn, dat de H.H. Bis schoppen zich daarvan zoo nauwgezet onthouden. Uw algemeene vraag echter over de toelaatbaarheid van een scheuring is door ons tot tweemaal toe zoo duidelijk mogelijk beantwoord en daarover kun nen wij niet discussieeren. Overigen^ kunt gij in u vriendelijk gezinde bladen zeiven lezen, dat gij niet eens verstandig handelt'1. Men ziet hieruit, dat mgr. Callier onder scheid maakt tusschen politiek, d.w.z. be paalde politieke kwesties, en politiek in heb algemeen. Van de eerste politiek onthouden zich de H.H. Bisschoppen zeer nauwgezet. Over de politiek in het algemeen heeft de vorige Bisschop van Haarlem zijn meening uitge sproken, op een wijze, die voor wie lezen kan en wil aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat! BINNENLAND Weldadighojdspostzegels voor het Kind. Dit jaar zijn in totaal verkocht: 147.530 postzegels van 3 cent; 114.577 van 8 cent; 142.108 van 10 cent en 44,343 van 16 cent. Het totaal bedrag van dezen verkoop is 34.897.74, waarvan het bedrag van over waarde, bestemd voor het comité 12.886.66 bedraagt. Dit laatste bedrag is ongeveer 2000 minder dan het vorig jaar, maar gezien de tijdsomstandigheden is het co mité met deze opbrengst alleszins tevre den. Uitvoer van versche zeevisch en gezouten haring naar Frankrijk. Ter voorkoming van misverstand als ge volg van onjuiste mededeelingen in som mige bladen, wordt er van officieele zijde de aandacht op gevestigd, dat het contin gent versche zeevisch en gezouten haring voor Frankrijk gedurende het 1ste kwar taal 1933 als volgt is vastgesteld: fijne zeevisch 240.000 K.G. bruto, grove zeevisch 1.400.000 K.G. bruto, gezouten haring 650.000 K.G. bruto. ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. TWEE DOODEN, 1 LEVENS GEVAARLIJK GEWONDE. Te kwart voor tien hedenmorgen heeft op den onbewaakten overweg op de grens van de gemeenten Houten en Schalkwijk een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij drie slachtoffers te betreuren val len. De heer T. de Groot, 50 jaar oud, expedi teur te Ameide, reed met een vrachtauto in de richting van Schalkwijk. Bij den on bewaakten overweg zag hij een trein uit de richting Utrecht naderen. Voor dezen trein stopte hij en toen de trein was gepasseerd, wilde hij den overweg overrijden. Hij had echter niet bemerkt, dat uit de richting Den Bosch even later de sneltrein den overweg zou passeeren en juist toen de vrachtauto op de lijn uit de richting Den Bosch was, werd het voertuig in volle vaart door den trein gegrepen. De vracht auto werd totaal versplinterd en over groo- ten afstand meegesleurd. De heer T. de Groot werd levensgevaarlijk gewond en is in hopeloozen toestand naar het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Met de vrachtauto reden verder mee de 20-jarige P. van Bruggen en de 16-jarigo R. van Bruggen, twee broers, beiden even eens uit Ameide. Beiden werden bij het ongeval op slag gedood. Hun lijken zijn naar het lijkenhuisje te Schalkwijk overge bracht. Direct na het ongeval was assistentie van het station Schalkwijk ter plaatse. Dr. Jansen uit Schalkwijk verleende den ern stig gewonden De Groot de eerste hulp. PROF. LIGTENBERG TREEDT AF ALS HOOGLEERAAR. Zal zich te Leiden vestigen. Naar de „Msbd." verneemt heeft prof. dr. H. P. A. D. R. Ligtenberg O.F.M., hoog leeraar in de kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht aan de Kroon verzocht om ontheffing van zijn professo raat. De wankele gezondheid van den hoogleeraar beeft hem doen beluiten zijn ambt neer te leggen en zich, met goedkeu ring van zijn Provincialen overste, na zijn ontslag in een der huizen van zijn mede broeders (waarschijnijk in het nieuwe kloos- te aan. den Rijnsburgcrweg) te Leiden te vestigen Professor Raphaël Ligtenberg aldus de „Msbd." is op 30 Juli 1872 te Delft ge boren. Hij werd op 3" October 1893 Francis caan, en ontving de priesterwijding op 18 Maart 1899. Leeraar geworden aan het gymnasium te Megen, heeft hij den grond slag gelegd voor een ontwikkeling zóó breed als zelden, ook bij hoogleeraren, wordt aangetroffen. Pater Ligtenberg was de eerste Franciscaan, die lezingen gafhij was ook wel een der eersten, die zich aan zuiver wetenschappelijk werk wijdden. Zijn publicatie in het bulletin van den Ned. Oudheidk. bond over „De grafmonumenten in de Groote Kerk te Breda" (1914) trok de aandaoht, evenals het artikel over „Graf zerken der XVIe eeuw in Friesland" in de „Vrije Fries1'. Verschillende artikelen van kunsthistorischen aard volgden en in ver band daarmee de benoeming in onder- cheidene wetertsc'na.ppelijke organisaties. Pater Ligtenberg studeerde aan de uni versiteit te Utrecht, Leuven en Freiburg (Zw.). Hij doctoreerde aan laatstgenoemde universiteit op zijn bij Nijhoff uitgegeven dissetatie: „Die romanische Plastik in den nördlichen Niederlanden". In 1918 werd dr. Ligtenberg privaat-do cent aan de universiteit te Utrecht; in 1919 hoogleeraar aan do rijksacademie voor beeldende kunsten te 's-Gravenhage, maar reeds een jaar later volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, welk ambt op 25 Juni 1920 werd aanvaard met de rede: „Kunstgeschiede nis, een deel der kuituurgeschiedenis." Gedurende zijn professoraat heeft pater dr. Ligtenberg nog verschillende gewich tige studiën gepubliceerd in de „Studia Ca- tholica", de „Collectanea Franciscans", waartoe hij mede den stoot gaf, het „Gil- denboek", het „Jaarboek van den Ned. Oudheidk. bond enz. Ligtenberg's werk treft niet op de eerste plaats door omvang, maar vooral door zijn geest zijn critischen zin en zeer bijzonde ren wetenschappelijke methode. Met dezen priester-kloosterling, die als zoodanig de eerste van rijkswege benoem de hoogleeraar aan een onzer landsuniver- siteiten was, verlaat een der groote baan brekers voor de bevordering van de weten schap onder de katholieken in Nederland, den katheder. Man van groot karakter, on gewoon stylist, voorbeeldig monnik, is hij een voorbeeld geweest niet enkel voor zijn honderden medebroeders Franciscanen, maar ook ver daarbuiten. Wie hem ken den wisten niet waarover zich meer te ver wonderen: z"u niet altijd gewaardeerde Weekabonné'a, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf lieden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Landdagverkiezingen in Lippe laten een vooruitgang der Nazi!s zien. (2e blad). Bezuinigingen in Frankrijk (2e blad). BINNENLAND. Auto op onbewaakten overweg te Hou ten door trein gegrepen. Twee dooden. (lste blad). Het variété-gebouw „Arena" te Rotter dam door brand verwoest, (lste blad). De moord te Numansdorp heeft een dra- matischen nasleep. (Gem. Ber. 3de blad). Spaansch stoomschip bij Zandvoort ge strand, doch vlot gekomen. (Gem Ber. 3de blad). Nadere bijzonderheden omtrent den moord te Hoensbroek. (Gem. Ber. 3de blad). Eenige cijfers betreffende den teruggang van onzen uitvoer. (L. en T., lste blad). LEIDEN. De kwestie-prof. Colenbrander. Een commissie van onderzoek. Verweer van den hoogleeraar. (lste blad). De debacle van het Joodsche Weeshuis. Vergadering van regenton, (lste blad.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. De vorst als spelbreker voor de voetbal competitie. De a.s. voetbalwedstrijd Nederland- Zwitserland. De veldloop van de Bataven. Mooie jachtrit der Zuid-Holl. Jachtver- eeniging. De Bruyn biljartkampioen van Neder land, klein biljart. Pijnenburg—Wals winnen te Gent. en soms ook wel eens ongelooflijke scherpte of zijn echt eenvoudig gemoed; zijn won derbaarlijke vitaliteit of de kloosterlijke terughoudendheid, die hem, vooral de laat- ste jaren, schier alle vergaderingen of bij eenkomsten deed vermijden. Het was niet alleen de ziekte, die den hoogleeraar op dit punt gereserveerd deed zijn: 't was ook de ijzeren wil, waarmee hij zoo ccnigszina mogelijk eiken morgen het Misoffor wilde opdragen, al maakte acuut lichamelijk lij den hem dit dikwijls zeer zwaar. Zijn studenten en vele collega1» zullen deze zeer bijzondere figuur ongaarne op even zestigjarigen leeftijd zien vertrek ken. Maar het rustclooze werken en trek ken heelt dezen klooster-hoogleeraar, die in zijn jonge jaren buitengewoon krachtig was, te vroeg ondermijnd. Daarom hoperi wij, dat het emeritaat aan prof. Ligten berg naast rust ook nieuwe kracht brenge en dat het hem de gelegenheid schenke de menigte aanteekeningen, welke hij bezit, rustig uit te werken. Hij mag zioh de eer toekennen, dat zijn voorbeeldige arbeid vele volgelingen op elk terrein onder zijn medebroeders heeft gevonden en het moet hem vooral een voldoening wezen, dat nu hij de Utrecbtsche hoogeschool verlaat, in zijn faculteit nog een van rijkswege be noemde hoogleeraar zetelt, die zijn orde broeder is, nl. prof. Gerlach Royen. Dat dit mogelijk is geweest, is mede te dan- I ken aan de wijze, waarop de nu heen gaande hoogleeraar zijn professoraat heeft I vervuld.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1