VRIJDAG 13 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE C0URAN1 TWEEDE BLAD PAG. 7 DIOCESANE JEUGDRAAD BIJEEN. EENHEID NAAR BUITEN. De Diocesane Jeugdraad in het bisdom Haarlem hield Woensdag te Delft een al- «gemeene ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, prof. Niekel, die in zijn openingswoord den wensch uitsprak, dat in 1933 veel tot stand zal worden gebracht in het belang van de Katholieke Jeugd Spr. is getuige geweest van de manifesta tie van „De Graal" in Berlijn; hij hoopt, dat van de R. K. jeugd nog vele demonstra ties zullen uitgaan, vooral van inwendige werkzaamheid. Hij verwelkomt mede den pas door Monseigneur benoemden directeur van het Mannelijk Jeugdwerk; spr. wees er voorts op, dat door de bestanddeelen nog te weinig werk aan den Diocesanen Jeugd raad wordt gegeven. Dit geldt zoowel van de Dekenale als de Parochiale Jeugdraden. Men gaat nog te veel langs de zaak heen. De Diocesane Synode heelt voorzien in de verzorging der belangen van de geheeie jeugd, zoowel georganiseerd als ongeorga niseerd. Men heeft dus noodig een overzicht van den stand van het Jeugdwerk. De pa- roohiee.e hebben zich te vervoegen tot de dekenale jeugdraden en deze tot den dio cesanen. Dat wordt te weinig ingezien; men vervoegt zich te veel direct tot den Bisschop, waardoor deze en de betrokken jeugdraad in een moeilijk parket worden gebracht. Die manier is trouwens niet de organisatorische weg. Men bejegent deri Dióo. Jeugdraad niet, gelijk het behoort. Wij hebben gemeend tróuw te zijn aan de taak, ons opgelegd. En daarom willen we ook thans enkele zaken onder het oog bren gen: de nieuwe methode van het St. Fran- ciscus-Liefdewerk. We moeten trachten daarvan iets op te steken in het belang van de eigen organisatie. De voorzitter merkt tevens op dat de subsidie van den Inter diocesanen Jeugd raad, welke vroeger 10.000 bedroeg en la ter op 8.000 werd teruggebracht! thans eigenlijk meer dan 10.000 zou moetsn be dragen, krachtens de thans verstrekte ge gevens., En tevens is gebleken, dat we aan de spits staan van allo jeugdvcreonigingen in ons vaderland. De enquête betrof slechts de kosten van de plaatselijke vereenigin- gen; dit jaar zullen ook de kosten van de dekenale en diocesane jeugdraden worden opgevraagd; en dan zal blijken, dat wo op nog meer recht hebben. De penningmeester wees erop, dat de begrooting op 6960 is vastgesteld aan in komsten, met oa. 1000 aan rijkssubsidie. De uitgaven vermelden 700 aan alge meen beheer; ƒ000 Juvenaat, 200 St. Jo- zefgezehen, Amsterdam; 225 Verkenners; 176 Jonge Middenstand; 100 Dioc. Gym- nastiekbond; ƒ150 Francisoa Romana; aan de 20 dekenale Jeugdraden ieder 50; on voorzien 500. Het overschot wordt ge raamd op 1160. Daarvan is men voorne mens 1000 te beleggen, waardoor de re serve 3000 stijgt. De voorzitter deelde mede, dat overwo gen is, om een diocesane spaarkas op te richten. Na de zoovele onaangename er varingen op dat gebied, wordt na rijpe overweging geadviseerd, zulks niet te doen. De Dekenale raad van Schiedam had in overweging gegeven, om do Eucharistische dagen voor de jeugd', welke aldaar zoo best zijn geslaagd, nu reeds aan de vergadering voor den Dioc. Jeugdraad voor te stellen. •De voorzitter achtte daar den tijd4 nog niet voor gekomen; voor de mannelijke en vrouwelijke jeugd. We wachten nog op meer eenheid. Wat het rapport aangaande de Jeugd lectuur betreft, de commissieleden hebben allen aan de uitnoodiging gevolg gegeven; het rapport is reeds in ons bezit, dooh het was te laat, om het alsnog in deze verga dering te behandelen. De voorzitter merkte op, dat men nog wel andere personen had geassumeerd, doch daar diende men toch het dioc. jeugd- raadsbestuur in te kennen. De volgende vergadering is waarschijnlijk een voorstel te wachten. Pastoor Möller van Voorburg spijt hot, dat het met de Eucharistische clagen niet gaat. Dit moet juist ons middelpunt zijn. Do instelling van een commissie zou wel het minste zijn, dat hij te dien opzichte zou kunnen vragen. Spr. is pas geweest op een vergadering van een jonge werkgeversvereniging, en daar drong iemand aan op bevordering van heb Eucharistisch leven; de kennis van do plichten van zijn staat; betrachting van rechtvaardigheid en liefde; en geen schei ding tusschen moraal en economie Daar- mede is pastoor het ook eens, dooh hij zou de Eucharistie voorop willen zoeten, om do jeugd in de eerste plaats tot Christus te brengen. Hij betreurt, dab er niet een ernstige studie van wórdt gemaakt en rapport uit gebracht. Do voorzitter vraagt, of nu reeds de tijd gekomen is, om als eenheid naar buiten to troden. Onze actie is niet alleen gericht op de aanbidding in de Kerk, maar ook op het optreden naar buiten. Hij wijst er tenslotte op, dat Monseigneur oen directeur benoemd heeft voor de jeugd' beneden 17 jaar. De rapporten zijn aan Mgr. uitgebracht en wellicht aan den nieuwen directeur overgebracht. leder trachtte van den Jeugdraad te maken, wat er van te maken is. En daarom is de heer H. M. Theunissen, lid van het Juvenaat, uitgenoodigd te spreken over: „de nieuwe Methodiek'-. De nieuwe methodiek. De heer Theunissen merkt op, dat niet ieder voldoende met de nieuwe werkwijze bekend is; en daarom blijft men met de geringe resultaten maar voorttobben. Tot voor korten tijd was daar nog een andere reden dan onbekendheid voor aan te voe ren; toen ontbraken goed onderlegde lei ders; doch dat laatste bezwaar wordt HET PLAN TOT BEBOUWING VAN HET GROOT-BADHOTEL-TERREIN TE KATWIJK AAN ZEE. (Zie omschrijving in het nummer van gisteren). steeds minder, nu alom cursussen worden georganiseerd, en men binnen niet al te langen tijd over een voldoend getal ge schoolde jeugdleiders zal kunnen beschik ken. Op duidelijke en uitvoerige wijze zetto hij de oude werkwijze en de nieuwe richting uiteen. Wanneer spr. scheeve ideeën heeft recht gezet, dan acht hij zijn doel bereikt. De nieuwe richting gaat vol vertrouwen de toekomst in. Wanneer de vrouwelijke jeugd zich uit met: Excelsior, Alleluja, vooruit! dan kan de mannelijke roepen: „Voor Christus, onzen Koning! God wil het". Naar aanleiding van het gesprokene ont spon zich een aangename gedachtewisse ling. Pastoor Möller vraagt tenslotte, of hij ook mag spreken over de jeugd boven 17 jaar. En daii mist hij de kwestie van het huwelijk. Het groote gezinsleven in Italië dankt men aan het jonge huwelijksleven. En dat mist hij in onze jeugdbeweging. Is dat nu juist niet iets voor den Dioc. Jeugd raad, om in studie te nemen? *De voorzitter gaat met het aangehaalde artikel van pastoor Möller ook accoord. Wellicht kan de kwestie in een volgende vergadering in bespreking komen. St. Franciscus Liefdewerk. De Zoereerw. pater A. Went maakt gaar ne van de geboden gelegenheid gebruik, om een propagandistisch woord te spreken Lea gunste van het zoo nuttige en broodnoodi- ge Sb. Franciscus Lieidewerk. Hij klaagt er over, dat dat lieidewerk nog zoo weinig be kend is, in de dekenale jeugd verooniging toch zoó noodig. Duizenden zijn er in do groote steden, ciie hun geloof hebben ver leerd of vergeten, het dreigen te verliezen, hot hebben leeren haten. Pas hooft een actie in Oostzaan aangetoond, dat men daar huis aan huis soms communistisch gezind is, en dat er slechts een paar jon gens bereid werden gevonden, om een an dere riohting uit te gaan. Alleen heb Fran- ciscus-Liefdewerk kan die jongens opvoe den tot degelijke christenen naar de denk wijze van Don Bosco. Groote stadsgedeelten liggen nog braak bij gebrex aan filialen. Er zijn nog te veel stenen, waar men niets aan de beweging doet; ook niet in de kleine gemeenten, in troebel water kan door het communisme nog te veel worden geviseht. De jongens hebben weL een moeilijk karakter; doch net is verdroogd klei om harten van goud. Men Late zich toch niet ontzenuwen met de:i dooddoener: het haalt toch niets uit! Het gaat erom om de jeugd te bevrijden uit do heiligschennenden greep van het commu nisme en te brengen tot Koning Christus. Bij do gedachten wisseling vroeg kap. Leesberg, waarom men geen jongens neemt onder cie 9 jaar; waarop pater Went ant woordde, dat men niet in het parochiewerk kan treden; die tijd is er pa», als het blijkt, dat de jongens hun eerste H. Communie niet hebben gedaan. Betreffende een ingekomen vraag, of, nu het Meisjeswerk is toebedeeld aan „De Graal", cr nog reden bestaat voor parochia le, dekonale en diocesane jeugdraden, ant woordde do voorzitter, dat nog wel dege lijk de bestaansgrond aanwezig is. Eigen lijk is het jammer, dat degenen, die voor de taak staan, niet genoegzaam op de hoogte zijn van.de bepalingen van de Sy node. Ook werd onder het oog gezien, wat ge daan moet worden tegenover dogenen, die buiben de organisatie blijven of er weer uitgaan. De voorzitter merkte op, dat dan propaganda moet worden gemaakt, om hen wéér te brengen, waar ze hooren. En men kan bij „Do Graal" trachten, om aan re, delijke wenschen tegemoet te komen. Ten laatste werd besproken de even tueel© wensckelijkheid van de oprichting van een Jeugdorganisatie van den Land en Tuinbouw. De directeur van den Jongon Middenstand geeft toe dat er een groot verschil bestaat tusschen den boer en den tuinder. Den aandraag komt grootendeels van het platteland. De voorzitter wil wel het punt van con tact wezen om deze kwestie onder de oogen te zien. «Tijd". PRIJS CRISIS-BOTER MERK. De Crisis Zuivel-Centrale maakt bekend, dat de prijs der Leeuwarder boternotoering is vastgesteld op 69 ct. per K.G. DE OVERWEG NABIJ NOOTDORP. Het Froger-veiligheidssysteem. Door den heer Van Di6 is aan den Minis ter van Waterstaat gevraagd of Z. Exc. be reid is, om, indien het waar is. dat er plan nen bestaan om den bewaakten overweg aan den Veenweg nabij Nootdorp in de ge meente Stompwijk te veranderen in een on- bewaakten overweg, bij de drectie der Spoorwegen stappen te doen om de uitvoe ring van dit plan te verhinderen. Voorts verzocht vragensteller of de minister wil mededeelen of hier te lande reeds proeven zijn genomen met het veUgheidssystcem Froger. HET DESTRUCTIEBEDRIJF TE OVERSCHIE. Naar aanleiding van den brief van den minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 2 Januari j.l., gericht aan den voorzitter van de Tweede Kamer betreffende de kapitaal verstrekking aan de N.V. Ned. Thermo- Ohemische Fabrieken te Amsterdam, voor den bouw van den destructor te Woerden, heeft de directie van het Destructiebedrijf te Overschie N.V. „Gekro" een sohrijven gericht aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer der Sta ben-Generaal, waar in zij met klem opkomt tegen de door de regeering voorgesteld kapitaalvorschaffing waardoor 't voortbestaan van het Destruc tiebedrijf te Overschie ernstig in gevaar wordt, gebracht. Bedoelde directie doet in genoemd Bohrij- ven een beroep op de Volksvertegenwoordi gers om te voorkomen, dat dit bedrijf te Oversohie, hetwelk in een bestaande be hoefte voorziet, wordt bedreigd, door een andere, door middel van Staatsgelden ge kweekte instelling. ARBEID IN TEXTIELFABRIEKEN. De Minister van Economische Zaken on Arbeid, heeft, beschikkende op een verzoek van de Nederlandsche R. Iv. vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid, den Nederlandschen R. K. Textielarbei- dersbond „St. Lambertus';, den Nederland schen Christel ijken Textielarbcidersbond „Unitas", en den Algemeenen Nederland schen Bond van Textielarbeiders „de Een- draoht", daartoe strekkende, dat in de tex tielfabrieken van werkgevers, aangesloten bij eerstgenoemde vereeniging, arbeid mag worden verricht in afwijking van het be paalde in artikel 24 der Arbeidswet 1919, goedgevonden, de gevraagde vergunning onder de vastgestelde voorwaarden voor het tijdvak van 1 Januari 1933 tot en met 31 December 1933 behoudens intrekking tusschentljds te ver.eenen- DESTRUCT0R TE PURMEREND. Gisteren is te Purmerend de-destructor in het district Purmerend officieel in ge bruik genomen. Om halfelf zijn in „De Doele'' de genoodigden ontvangen, verte genwoordigers van 32 gemeenten, met de keuring6krmgen Zaanstreek, Edam, Purme rend, De TJijp, Broek in Waterland, Bovor- wijk en Velsen, die door gemeenschappe lijke samenwerking den destructor (een vor- werkingsinrichting voor kadavers en afge keurd vleesoh) hebben gesticht. Saneeringscontract in het bakkersbedrijf. Reeds is medegedeeld dat de besturen der nationale bondon in het bakkersbedrijf besloten hebben, het bekende saneerings contract te teekenen. Het orgaan van den Ned. Bakkersbond deelt thans mede, dat de meelfabrikanten thans ook besloten hebben tot teekening over te gaan. De definitieve vastste'ling (door onderteekening) van het contract door partijen zal, naar wij verne men een dezer dagen geschieden. ADVERTEERDERS KOOPT BIJ ONZE Andere bladen schrijven HOE HET DAAR TOEGAAT. De Volkskrant schrijft: Er is een partij in ons land, waarin de voorbereiding tot de Kamerverkiezingen, de candidaatstelling de rangorde op de Candidatenlijst beslist practisch over d© vraag wie tot de gekozenen zullen bchoo- ren als volgt toegaat. Allereerst houdt de partijraa-d een ver gadering, waarin een voorloopige bespre king plaats heeft over de samenstelling dor candidatenlijsten. IetB te vrij vertaald beteekent dit, dat de heeron, voor een deel zelf belangheb benden, uitmaken, hoe zij de Kamerfractie liefst zagen samengesteld. Als dit gebeurd is, zijn alle afdeelingen in de goiegenheid personen op te geven, die naar haar oordeel voor een Kamerzetel in aanmerking komen; de opgegeven namen worden door het kringbestuur aan alle af deelingen bekend gemaakt. Maar ook het kringbestuur geeft aan de afdeelingen de namen op den personen, die naar zijn inzioht op de candidatonlijst moe ten voorkomen. Hierna wordt in eiken kieskring een ver gadering gehouden van de afgovaardigdta der tot dien kieskring behoorende afdeelin gen, en cleze afgevaardigden maken de voorloopige groslijst op, waarbij de namen bij stomming in volgorde van voorkeur wor den gerangschikt. Do zoo tot stand gekomen groslijsten gaan naar het partijbestuur dat er advaOB over uitbrengt, en daarna met dit advies naar de vergadering van den partijraad. Deze stelt, desgewenscht in afwijking van de rangorde door de kringvergadering gewild, de groslijsten vast. En over deze groslijsten zo zijn voor sommige kieskringen inderdaad door den partijraad gewijzigd heeft ten Blotte een rcfeiendum plaats. Nu er hier en daar oenige ontstemming schijnt te zijn verwekt hoe voorzichtig uitgedrukt door de wijzigingen, welke de partijraad in de groslijsten heeft aange bracht, worden de afwijkingen van de ad viezen der plaatselijke en gewestelijke or ganisaties door den voorzitter der Kamer fractie in eigen persoon verdedigd. Hij erkent zonder oenig voorbehoud, dat de leden, de afdeelingen en do kieskring- organisatie» bij de voorbereiding dor can- didaatstelling over grooten invloed behoo- ren te beschikken. Maar, vervolgt hij, de oandidaatstelling, die voor de samenstelling der Kamerfrac tie beslissend is, kan niet aan plaatselijke en gewestelijke organisaties worden over gelaten. Hadden zij aleen gezag bij de oandidaat stelling, dan zou een richtige samenstelling van de Kamerfractie allerminst worden be vorderd. Dan zou het enkel van het toeval afhan gen, of de fractie een behoorlijk geheel zou vormen, samengesteld uit elemonton die elkaar aanvullen, zoodat zij te zamen des kundig en sterk zijn op het groote gebied, waarop de arbeid der Kamerfractie moet worden verricht. Liet men de afzonderlijke kioskringorga- nisaties vrij spel, dan zou het kunnen go- beuren, dat de fractie voor do eene helft uit juristen, voor de andere uit onderwijzors bestond; dan zouden locale bekendheid en plaatselijke populariteit dikwijls een groo- tere rol spelen dan de eisclien coner zoo volledig en veelzijdig mogelijke samenstel ling dér fractie; dan zou het do fractie kunnen gaan ontbreken aan krachten voor werk van politieke leiding, aan militaire specialiteiten, aan vertegenwoordigers van landbouwbelangen, aan deskundigen op me nig belangrijk gebied. HET WEER OP ZONDAG De vorst In Europa nam toe. Voor ons land de kansen nog onzeker. Een week geleden gaf da algemeen© weerstoestand in Europa geen aanleiding tot do verwachting van meer wintersch weer, dan wij tot nu toe in dezen winter gehad hebben. Sedert dien tijd zijn echter de omstandigheden belangrijk veranderd. De mogelijkheid, dat het wat meer zal gaan winteren ligt daarom niet meer zoo ver af als een week geleden al is het dan nog ©enigszins twijfelachtig hoe de algemeen© weerstoestand zich verder zal ontwikke len: ten gunste of ten ongunsto van vrie zend weer. Sedert een paar dagen wordt voor Mid den-Europa met stelligheid vriezend weer verwacht omdat ©en vorstgebied over Rus land zich onder den invloed van Oostelijke luchtstrooming bezig is zich naar het Wes ten uit to breiden. Op enkele plaatsen in Oost-Europa kwamen daardoor reeds tem peraturen van 1015 graden onder nul voor. Wij zouden hier te lande vorst kunnen verwachten indien het gebied van hoogon druk over Rusland zich door verdere af strooming van koude lucht naar het Wes ten uitbreidde. Dit zou men met stellig heid kunnen verwachten wanneer niet ver in het Noordwesten nog een krachtige en warm-vochtige luchtstroom een weg naar Noord-Europa baande en daardoor de uit breiding van den hoogon druk naar Skan- dinavië tegenwerkte. Bovendien i» hot feit, dat do luchtdruk in Zuid-Europa weor toe neemt ook niet bevorderlijk aan do toe- strooming van koude lucht in West-Europa. In do dorde plaats eindelijk moet een secundaire depressie, die Donderdag ten Westen der Britsche eilanden lag, eerst ge heel uit West-Europa verdwenen zijn eer wij ©en goheole ommekeer van het weer in voor vorst gnstigen zin kunnen verwach ten. De beslissing daarover zal zich nog wel enkele dagen laten wachten, gedurende welke het weer nog vochtig zal blijven ca do temperatuur zich om het vriespunt zal blijven bewegen. Hoewel de kansen op vrie zend weer dus wel toegenomen zijn is het nog twijfelachtig of hot vorstgebiod zich. spoedig ovor ons land zal uitbreiden. (Nadruk verboden). Wat wij boven weergaven heeft betrek king op de 6, D. A. P.; de voorzitter der Kamerfractie die zoo wijze woorden ten beste geeft, is de heer Albarda. Waarom wij er gewag van roaken? Omdat in onze partij de candidaatstel- ling democratischer is ingericht vooreerst, èn omdat de sociaal-democratische pers er herhaaldelijk plezier in vindt, met de bij one gevolgde verkiezingsprocedure den draak te steken. Do heer Albarda zal het stellig niet doen. Wat anderen er van zeggen Voorhout, 10 Januari 1933. Aan de Ingezetenen van Voorhout. De R. K. Muziekvoreoniging „St. Cecilia" heeft in de algcmcene ledenvergadering van 27 December j.l. besloten op 13 en 14 Februari a.s. een Fancyfair te houden. De baten hiervan zullen voor 50% worden af gedragen aan het Crisiscomité dezer Ge meente. Uit genoomdo vereeniging is hiervoor een commissie gevormd, welke op zioh geno men heeft, reeds in deze week 'n rondgang to maken door de Gemeente, teneinde ieder in de gelegenheid te stollen, eon of ander als prijs te willen schenkeli voor dit schoone doel. Deze of volgende week zullen dus alle ingezetenen van Voorhout door leden van het uitvoerend comité worden bezocht, we ke 'UEd. van alle verdere in lichtingen zullon van dienst zijn. Op die dagen worden wij allen verzocht onze aalmoes te schenken aan het Criais- oomibé en do Muziekvoreoniging. Mogen wij dit zoo laten voorbijgaan? O, neen, immers, wanneer wij persoonlijk niet in staat zijn de armoede onzer medeinwo- ners te verlichten, dan stellen wij voorzeker toch wel het Crisiscomité in staat met onze gezamenlijke bijdrage daar waar het grauwe spook der armoode is doorgedron gen, hulp en bijstand te verloenen en in dit gure jaargetijde wat warmte to brengen in de huizen onzer armen. Tevens helpt gij hiermede de Muziekvereeniging steunen, welke dreigt bankroet te gaan, tenzij U in grijpt. Reeds bijna 14 jaar hebben wij mot Uwr steun de muziek, welke ons allen dierbaar is geworden, kunnen beoefenen en zijn steeds daarop bedacht geweest Uwe edel moedigheid te vergoeden door onze mu ziek op steeds hooger peil tc brengen. Doch met Uwen welvaart ging ook hare, mot Uwe inkomsten zijn ook hare inkom sten sterk gedaald en staan wij met een ledigen kas, vragend Uwe hulp en steun j opdat behouden blijvc wat met Uwe mede werking tot stand kwam, en wij de muziek kunnen blijven beoefenen. Zoo velen offeren een belangrijk deel van hun vrijen tijd op aan de muziek, omdat zij na den dagolijkschon strijd om hot bestaan verlangen en hunkeren naar iets, dat'hen kracht geeft en niood, naar wat schoonheid en kleur in hun bestaan en wat hun leven inhoud en betcokonis geeft. Daarom vragen wij, dat U zooveel moge lijk a len iets wilt bijdragen voor on7/0 |j Fancyfair, maar nog meer dat gij ons deze dagen zult vcrecron met Uw bezoek. I Laat doze Fancyfair U genotvolle avon den verschaffen, en dat deze vele.en rijke vruchten moge afworpon ton bate van het. Crisiftcomité en tot groei en bloei van de muziekvereeniging. Namens het uitvoerend comité, G. Wifcteman, Voorzitter'. CORRESPONDENTIE. K. t e A. Het stuk is voor ons en waar schijnlijk ook voor andere nict-ingcwijdon onbegrijpelijk. Daarom schijnt ons plaat sing doelloos.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7