RA/7 A /TM! Q ..PINKSTERZEGEN" UITVERKOOP DUS GELDT NOG MEER DAN ANDERS VRIJDAG 13 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Januari 1933, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 775.6 te Memel. Laagste barometerst.: 734.2 te Isafjord en Janmayen# Verwachting tot den avond van 14 Jan.: Zwakke tot matige uiteenloopende wind betrokken tot zwaar of half bewolkt, wei nig of geen neer slag, liohte vorst tot temperatuur om het vriespunt in hot Oosten, in het Wes ten weinig verande ring in temperatuur De depressie bij IJsland vulde verder op, eveneens nam het lage drukgebied over Zuid-Frankrijk en de Middellandsehe Zee verder in beteekenis af. De hooge druk in het Zuid-Westen kwam weer Oostwaarts opzetten, het maximum in het Oosten nam over Scandinavië wat af, doch breid de zich Zuidwaarts uit. Ons land ligt thans nabij het zadelgebied, onder invloed van een uitlooper van de IJsland-depressio. Hoe deze secundaire zich zal bewegen, is echter moeilijk te zeggen. Het waarschijn lijkst is, dat zij stationnair blijft, waarbij dan het Oosten van ons land onder in vloed van een betrekkolijk koude Zuid- OoBter-strooming blijft en in het Westen eenigszins warmer winden uit Westelijke richtingen waaien. Daarbij kan wel eenige neerslag vallen, tengevolge van de tem- •"peratuuiMegenstellingen, Idooh aangezien de luchtbeweging zoo gering is, zullen de ze hoeveelheden wel beneden 1 m.m. blij ven. Over het vaste land van Europa is het rustig weer, in Duitschland is de vorst toegenomen, doch behalve op de bergen, ligt slechts in het uiterste Zuid-Oosten sneeuw. Over dc Britsche Eilanden loo- pen de temperatuurveranderingen sterk uiteen. Aan de Noorsche kust waait het stormachtig uit Zuid tot Zuid-West. In Noord-Zweden nam de vorst een weinig af. •Slechts daar ligt nog een sneeuwlaag van beteekenis. Over IJsland daalde de tem peratuur. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur dee middag# te half dria 5.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JL: Van Vrijdagnamiddag 4.41 uur tot Zaterdagmorgen 7.36 uur. HOOG WATER Hoog water Katwijk aan Zee op Zaterdag 14 Januari voorm. 4.18 uur en nam. 4.35 uur. dat kaartjo worden aangegeven heel bij zonder die plaatsen, welke in de betref fende serie genoemd worden en behan deld. De verklaring welke op den achterkant der foto staat is zoo opgezet, dat de lee- raar onmiddellijk een zeker aantal verha len uit den Bijbel kan groepeeren en ze van het bepaald standpunt uit der serie kan belichten. UIT DE OMGEVING RIJNSATERWOUDE. Loop der bevolking. Do bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 1931, 682 inwoners: nl. 350 mannen en 332 vrouwen. Ge boren 7 mannen 11 vrouwen. Ingekomen 19 mannen 30 vrouwen totaal 67 personen. Overleden 2 mannen en 2 vrouwen. Vertrokken 32 mannen en 33 vrouwen totaal 69 personen. Een terug- gang van 2 personen. De bevolking be- i stond op 31 December 1932 uit 342 man- I nen en 338 vrouwen totaal 680 inwoners. I Wegverbetering. Door den heer J. van Iperen alhier, is aan Burgemeester en Wet- houders vergunning gevraagd tot het dem- j pen van eenige slooten met vliegasch af- j komstig uit 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling van J. van Iperen om de sloot langs den Heerenweg eveneens te dem pen. Indien deze vergunning verkregen I wordt, zal zeer zeker een belangrijke ver- betering tot stand komen. Daar de Hee- renweg daar ter plaatse zeer 6mal is en voor passage zelfs op sommige plaatsen gevaarlijk. Mogelijk kan dan do weg aanmerkelijk verbreed worden. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is tegen a.s. Woensdagochtend 9.45 uur in openbare vergadering bijeengeroe pen. Ward die kiedm ocuv Flan. Dames Nachthemden /I "71L fr. streepdess. T"/ Flan. Dames- en Heeren Pyama's flinke maten 1.48 Zakdoekjes "7 met ajourzoora Elegante Avondjaponnen crêpe dc chine r- or- moderne coupe O.fcü Witte Wollen Dekens 150 X200, nog slechts weinige stuks Opklapbedden m. deg. spiraal- g QO matras 1.75 Manchester Werkbroeken ruim model Zeer goede Lingeriekatoen p. 10 els stukje 1.75 1.30 Flan. Dames Sportblouses oo bijz. aanbieding OO Fantasie Tafelkleedjes waschecht. aar dige fr. dessins 25 Ombouw voor Opklapbed E "7E deg. constructie v. U Presenteer bladen, 23 x 32 c.M. m. nikk. rand en hand- I OQ grepen Elfen gekleurd Lingerieflanel mooie wasch- |Cl/0 echte kleuren 10 - Gummi Huis- houdschortjes spotgoedkoop 19 Bouclé Karpetten 3X4 els, gegar. echt M KQ bouclé Eiken Dressoir m. Spiegelop?et 16.25 spec, reclame Etui, inh. 6 Taielmessen v. prima kwal. Eng. Kop en Schotels mod. decors 1.35 30 Onze magazijnen zijn Maandag tot half twee gesloten. 0UDE-WETERING. Kiesvereeniging. Gisteravond verga derde do R. K. Par. Kiesvereeniging in Hotel van den Bosoh, onder voorzitter schap van den heer G. H. Rottoveel. Aan wezig waren 26 leden. De Voorzitter opon- de de vergadering met den Chr. groet en heette allen van harte welkom. Nu wij, aldus do Voorzitter nog zijn in het begin van het jaar wensch ik alle leden van harte een Zalig Nieuwjaar in den Katho lieken geest. Het afgeloopen jaar is voor vrijwel alie leden een zeer moeilijk jaar geweest. De grooto werkloosheid drukt loodzwaar op ons allen, terwijl tuinderij en veehouderij zeer zwaar door de crisis werden getroffen. Een en ander is ook van grooten invloed op den handel en den middenstand werd eveneens zwaar getrof fen. Het nieuwe jaar biodt nog weinig uit zicht op betere tijden. Laten we echter allen eensgezind blijven en door de kracht van ons beginsel gezamenlijk de lasten van den tijd dragen in de hoop, dat spoedig uitkomst zal komen. Het nieuw begonnen jaar is tevens van zeer groot belang voor de kiesvereenigingen wegens de verkie zingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, welkedit jaar zullen worden gehouden. Spr. spoort allen aan om de Staatspartij trouw te blijven en daarbin nen alle krachten in te spannen om aan het succes bij de verkiezingen een zoo groot mogelijk aandeel te hebben. Hierna werden de notulen van de vorige vergade ring bij afwezigheid wegens ambtsbezig heden van den heer Jos Penning de Vries voorgelezen door den waarnemend Se cretaris, den heer J. J. de Jong en onver anderd goedgekeurd. Hierna bracht de hoer J. L. Zoet finantieel verslag uit, waaruit bleek, dat het batig saldo 56.10 bedroeg. De rekening en bescheiden'wer den gecontroleerd door de heeren J. C. de Jong en C. W. Kortekaas en volkomen in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor het accurate beheer. Hierna werd het door den lsten secre taris samengesteld jaarverslag voorgele zen, hetwelk onder dank voor kennisgeving werd aangenomen. Bij de bestuursverkie zing worden de heeren Jos. Penning de Vries en P. H. van den Bosch met groote meerderheid vati stemmen herkozen. Het volgende punt was „Candidaatstelling voor do verkiezing van leden voor de Tweede Kamer". Er waren door de leden geen lijsten ingediend. Het Bestuur stel de candidaat de heeren Loerakker Kamp- schoër en Dc Kok. Na enkele besprekin gen bleken alle leden volkomen met deze heeren accoord te kunnen gaan. De heer C. Kortekaas drong aan op een speciale aanbeveling voor den heer Kampschoër, Burgemeester van Monster, die zooveel in het belang van deze streek heeft ver richt. Hierna was de rondvraag aan de orde, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Zoo vroeg de heer Kortekaas, waarom het gemeentebestuur van Alke made niet vertegenwoordigd is geweest bij de vergadering van gemeentebesturen uit den omtrek inzake steun aan bollenkwee- kers. De Voorzitter zegde onderzoek toe. Vervolgens werd door den heer J. C. de Jong de opmerking gemaakt, dat het hem was opgevallen, dat de lste secretaris de 3 laatste ledenvergaderingen niet heeft hijgewoond, terwijl spr. diens aanwezig heid zeer op prijs stelde. De Voorzitter antwoordde, dat de Secretaris dezen avond wegens Bank-zitting verhinderd is. In het vervolg zal de vergadering op een avond worden gehouden, dat de heer De Vries aanwezig kan zijn. Voorts maakte de heer De Jong enkele opmerkingen over het gat in den weg bij de Ophaalbrug en enkele verzakkingen in het trottoir, tengevolge van opgravingen voor aansluitingen aan de waterleiding, benevens over het half afgebroken grinthok bij het Braassemer- meer De Voorzitter zeide deze zaken te bevoegder plaatse ter sprake te zullen brengen. Op voorstel van den heer Van Hamoeren zal aan den bode een kleine vergoeding worden gegeven voor het be zorgen der convocaties en. het innen der kwitanties. Hierna sluiting met den Ohr. groet. NOORDWUKERHOUT. Verzet tegen de politie. Door do ge meentepolitie P. J. on J. S. is een zekere J. K., schipper, gedomicilieerd te Wormer- veor, die. in kennelijken staat van dronken schap verkeerde onder hevig verzet naar het politiebureau gebracht. Tengevolge van bovenvermeld verzet heeft de politieagent J. S. twee vingers van zijn linkerhand ge broken. De napijn voor J. K. zal wel later volgen daar tegen hem proces-verbaal zal worden opgemaakt ter zake van dronken schap en verzet gepaard gaande met toe brengen van lichame.ijk letsel. Huisslachtingen. In tegenstelling met andere jaren zijn in het afgeloopen jaar zeer veel vergunningen tot huisslaehting van varkens ter secretarie alhier uitge reikt. Een 200-tal vergunningen zijn afge geven. STADSNIEUWS Jubileum aan de Gasfabriek. Een gunstige gelegenheid om een alge meen geacht ambtenaar aan de Lichtfa brieken te complimenteeren, zal zich in den loop van deze maand voordoen. Den 28sten Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. H. Colpa in dienst trad van de gemeente Leiden. Aangesteld als smid bij den dienst van Gemeentewerken, is de jubilaris in 1910 in gelijke functie overgegaan naar da Lichtfabrieken. Bij deze Fabrieken, die zich toen nog in het begin-stadium van haar ontwikkeling bevonden, was er voor den jubilaris ruimschoots gelegenheid zijn krachten te ontplooien. Zijn uitnemende karaktereigenschappen en degelijke vak kennis trokken zoo de aandacht, dat hij, na in 1916 te zijn benoemd tot bankwerker le kl., op 1 April 1917 werd aangesteld in zijn tegenwoordige betrekking van Assistent- Gasmeester. In al deze functies heeft hij zich door zijn groote bereidwilligheid en nimmer fa lende raenschenkennis tal van goede ka meraden verwonen. Daarnaast heeft hij ook zeer velen aan zich verplicht door zijn kalme hulpvaardigheid bij ongevallen, van welken aard deze ook mochten zijn. Het zal dan ook geen verwondering ba ren als deze jubileumdag een echte feest dag voor hem wordt. PROF. COLENBRANDER EN DE HERDENKING VAN WILLEM VAN ORANJE. Dr. P. N. van Eyck en professor dr. P. Geyl hebben, onder dagteekening van 10 Jan. 1933, den volgenden brief gericht tot de Redactie van „De Gids": Geachte Heeren, De ondergeteekenden houden zioh tot hun leedwezen verplicht er U opmerkzaam op te maken, dat in het bijzondere num mer, dat door U aan de herdenking van Willem van Oranje gewijd is, een artikel voorkomt, dat voor een groot deel op er gerlijk plagiaat berust. Wij bedoelen het artikel „Willem van Oranje" van uw Re- dacteur^Secretaris, Professor dr. H. T. Co lenbrander. Van omstreeks blz. 10 tot blz. 44, van blz. 48 tot 61, van blz. 60 tot blz. 123 is dat artikel weinig meer dan een sa menvatting, in talrijke passages een slaaf- sche navolging, in zeer vele zinnen, zins- deelen of woorden een vrije of letterlijke vertaling blz. 1 tot 186 tot het slot uit deel III, en van bz. 186 uit deel IV van Piren- ne's „Histoire de Belgique". Bladzijden achter elkander komen uit dit boek, zon der dat daaraan meer dan eenige kleine passages van twee regels en meer tussohen gevoegd zijn, die in Pirenne niet voorko men. In zijn geheel genomen is een brok stuk van 8090 bladzijden eenvoudig het werk van Pirenne en niet van Colenbran der. Deze heeft verder niet alleen nergens aangegevep, dat dit zoo is, hij heeft zich zelfs niet ontzien om door overneming van Pirenne's verwijzingen naar de bronnenlit- teratuur den schijn van eigen ernstige stu die te wekken. De dozijnen noten waaruit men den indruk krijgt, dat de heer Co lenbrander de Archives de Correspondence de Philippe II, de Mémoires van Hoppe rus, enz. enz. zelfstandig geraadpleegd heeft, zijn klakkeloos met de bijbehooren- de passages uit Pirenne overgenomen. Een heel enkelen keer heeft de heer Colen brander getracht dit wat minder in het oog te doen loopen, maar zijn werk krijgt daardoor temeer het karakter van bewuste misleiding. Toen de eerste ondorgeteekende dit feit op hot spoor gekomen was heeft hij, of schoon het onmogelijk leek, dat het opge helderd kon worden, zich tot professor Co lenbrander gewend. Bij het uitblijven van diens antwoord heeft hij den tweeden on dergetekende, die het bewuste nummer nog niet in handen gehad had, geraad pleegd. Een ondertusschen ingekomen ant woord bevat naar ons beider meening niets dan ontwijkingen en uitvluchten. Na on derling overleg bestaat bij ondergeteeken den geen twijfel of zij moesten, hoe on gaarne ook, u, als redactie van „De Gids", verwittigen, opdat gij de gelegenheid heb ben zoudb te doen wat in deze gedaan moet worden. Op zichzelf is het feit van plagiaat, ge pleegd door een geleerde in de positie van orofessor Colenbrander, ernstig genoeg. Het wordt niet beter, wanneer de naschrij ver zich midden in dat gemakkelijke werk een eigen uitval tegen een vakgenoot ver oorloofd wegers een voorstelling, welke hij vervolgens weder, maar steeds zonder zijn bron aan te geven, met vertaling van Pi renne bestrijdt. Wat het geval echter on miskenbaar t-ot een zaak van algemeen belang maakt, is, dat het feit gepleegd is in een bijzonder nummer dat door een tijd schrift als „De Gids" aan de nagedachtenis van een groote nationale figuur, als onder deel van een nationale hulde, opgedragen wordt. Niet alleen de integriteit van de Nederlandsche wetenschap, niet alleen de reputatie van een bekend hoogleeraar en van een groot nationaal tijdschrift, maar de viering van Willem van Oranje's eeuw feest zelf wordt door dit jammerlijk geval aangetast. Wij vertrouwen, dat gij de smet zult af- wisschen op de wijze die wij twijfelen er niet aan uw eigen gevoel voor de zuiverheid van ons nationaal leven, zoo wel als voor den goeden naam van uw tijdschrift u gebiedend zal voorschrijven. Wij vertrouwen dus, dat de lezers van „De Gids" in het eerstvolgend nummer ondub belzinnig op de hoogte en tevens de ver antwoording der redactie buiten verden king gesteld worden. Den doorslag van een vergelijking van twee passages, uit het be- in en uit het einde, benevens een paar voorbeelden van de wijze waarop de heer Colenbrander de aandacht hier en daar van zijn plaiaat heeft trachten af te lei den. sluiten wij in. Afschrift van dezen brief zenden wij aan de pers. Voorloopiq antwoord van prof. Colenbrander. In verband met de ernstige beschuldi gingen in den hierboven afgedrukten brief geuit, heeft het Ned. Corr. Bur. zich gis teravond telefonisch in verbinding gesteld met prof. Colenbrander. Prof. Colenbrander deelde mede, dat hij van den brief aan de redactie van „De Gids" niet op de hoogte was, hoewel het redactie-adres bij hem gevestigd is. Hij kon daarom ook nog piet antwoor den op de beschuldiging van beide hee ren. Zoodra hij den brief ontvangen zou hebben, zou hij, na bcstudeering van den inhoud, zijn antwoord mededeelen. Thans wenschte hij echter te volstaan met er op te wijzen, dat hij inderdaad een ruim gebruik van Pirenne gemaakt heeft. Dit is op zichzelf niets bijzonders en hij had dit ook reeds in een brief aan dr. Van Eyck medegedeeld. Naast Pirenne zijn ook nog andere auteurs door prof. Colenbrander geraad- oleegd, maar hierover wordt door dr. v. Eyck en prof. Geyl geen enkele opmerking gemaakt. DE CH1NEESCHE PINDA- VERK00PÉRS. Een woord tot de Leidsche Burgerij. Dankbaarheid vervult ons jegens hen, die ons tot heden met hun giften heb ben gesteund bij onze pogingen om het lot van die zoogenaamde Pinda-mannen wat te verzachten. Velen gaven, AGENDA LEIDEN. Maandag. Vijfde abonnements voorstelling „Voor Zonsondergang", Schouw burg, 8.15 uur. Vrijdag. „Bruintje Beer", Leidsche Schouw burg, 7.30 uur. Maandag. R. K# S. V. „Sanctus Augustï- nus", Spreker Ir. H. de Goey over Katholieke Maatschappijleer „Eigen Huis", 8.45 uur. Donderdag. Genootschap van den Stillen Omgang, „Clubhuis St. Anto- nius", 8.15 uur. Donderdag, Con Amore, uitvoering Das Lied von dor Glocke, Stadsge hoorzaal, 8 uur. Zondag, Maandag, Dinsdag, „Pinksterze gen", Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9. tot en met Zondag 15 Jan. a.s. waar genomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Stadsgehoorzaal - Leiden Zondag 15 - Maandag 16 en Dinsdag 17 Januari a.s. Sprekend, zingend en musiceerend filmwerk, van het grandioos geslaagde Pinksterspel van „DE GRAAL". 10.000 medewerkenden In het Voorprogramma: 358 GROOTE RONIE-PADUA-ASSISIE-REIS „PIEREWtEilT" Prijzen der plaatsen: f.0.50, f. 0.70, f 0.90 en l 1.10 plus bel. Plaatsbespreking en kaartverkoop voor alle dagen, iederen dag 11 2 uur aan de Stads gehoorzaal Bespreekt tijdig Uwe plaatsen maar velen gaven nog nietl En het is n o o d i g dat we hulp verleenon, want de mensclien hebben het hard. Men denke zioh hun lot maar eens in. Zij waardeeren het zeer dat iets voor hen gedaan wordt en het zou bedroe vend zijn indien we het niet lang ge noeg konden volhouden. We moeten hen minstens nog een paar maanden kunnen blijven steunen. We weten allen dat het bittere nood is, die wij trachten to le nigen Al gedurende eenige weken komen zij, dank zij de ingekomen gelden, hun mid dagmaal gebruiken in het Gebouw Jeruël aan de MiddeUtegracht no. 3 (onder be heer van den heer F. H. v. d. Horst). Geregeld komen er omstreeks- 35, die daar hun maaltijd komen gebruiken en er wat warmte en gezelligheid vinden. Die menschen zijn erg bescheiden en zij betoonen zich uiterst dankbaar voor de vriendelijkheden, die zij van de Hol landers ondervinden. Enkele sprekende staaltjes van hun waardeering mogen als bekend worden verondersteld. Maar de giften kemen al trager en trager binnen en dat is zeer te betreu ren. Elke maaltijd kost (thans) 30 ©ent, dat. is voor 35 menschen plus minus 10.maakt in de 5 dagen (Zaterdags en Zondags komen zij niet, dat zijn hun beste dagen, dan kunnen zij geen uur missen) dus pl.m. 50zonder nog te rekenen met toelage op nachtlogies. Zij krijgen daarvoor rijst, groenten en af wisselend vleesch of visc-h, welk een en ander zelf door hen wordt bereid. We ontvingen tot heden 467.33 daarvan is botaald voor 425 maaltijden en toelagen op nachtlogies tot 6 Januari 157.31, zoodat nog in kas is 310.02. Maar als dit bedrag verbruikt is, wat dan? Moeten we die menschen dan ver tellen dat we hen verder niet kunnen helpen? Dat gaat toch niet! Daarom veroorloven wij ons nogmaals een beroep te doen op de medewerking van onze stadgenooten en wel in de eerste plaats van hen, die nog achter wege bleven met hun giften. Moge ieder een van deze categorie zich eens crnslig de vraag stellen: Kan ik nu werkelijk niet wat voor deze menschen missen, menschen, die geen steun ontvangen van Crisis-comité, van Maatschapeliik Hulp betoon of van een vakvereeniging? En dan kan het antwoord immers niet twijfelachtig zijn. Ook kleine offers zijn welkom! Wij eindigen met nogmaals hartelijk dank te betuigen aan hen die reeds of ferden en ook aan de Leidsche Dag bladen, die zoo gastvrij onze publicaties plaats verleenden. Men zende zijn biïdrage aan: Bank- as8oeiatie Giro nr. 40490. Het. Comité: Ds. Dr. J. RTEMENR. Prof. Dr. J. J. T,. PUYVFNHAK. Mr. P. A. PLTNAf'KFR HORDIJK. Prof. Dr. N. J. KROM. Nots. M. G. Roy. TAN KT AN RONG stud. E. W. WTCH^R« ROTT,ANT>ET, (Dir. Bankassociatie, Penn.) Noog te verantwoorden na de laatste opgaaf de volgende giften tot 11 Januari: G. W. S. 2.—; Mej. W. K. 1.50; A. J. den H. 2.50; H. M. B. 2.50; F. E. L. M. 1.E. V. 2.50; Kaartclubje 1.10; N. v. O. 2.50; A. W. 1.—; A. C. M. V. 5.— A. C. f 2.50; Tele foonpersoneel 12.25; Gecollecteerd door Ohr. Riemens en N. Lens 39.98; Prof. Dr. B. D. E. 2. Alzoo in totaal met vorige opgaven 467.33.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2