VRIJDAG 13 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN NOORDWUK Donderdagmiddag kwam de Baad dezer gemeente te 2 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer A. O. Meijer, wegens ziekte. Als voor stemmer wordt bij loting aangewezen de heer C. W. Alkemade. Hierna spreekt do voorzitter als volgt: Nieuwjaarsrede. Als Voorzitter van den raad -wil ik gaar ne eenige oogenblikken tot TJ spreken over de belangrijkste gebeurtenissen, die het leven in onze gemeente ovei het jaar 1932 gekenmerkt hebben. De economische crisis, die geen deur voorbijgaat, heeft in al haar hevigheid ook Noordwijk aangetast. De ongekend groote werkloosheid in ons land heeft ook in onze gemeente een bui- tensporigen omvang aangenomen. Het enorm aantal werkloozen drukt beangsti gend zoowel op de gemeente-financiëu als op het maatsohappèlijk leven onzer ge meente. Het aantal werkloozen bedroeg bij den aanvang van 1932: 563, daalde in het voor jaar tot 390, varieerde van half Mei tot ha.f Juni van 437 tot 404 en daalde in den vollen zomertijd met een minimum van 309 en een maximum van 342. In het laatst van Augustus begon de stij ging zich weer te voltrekken (370), in October moesten reeds 430 werkloozen worden geregistreerd in November 500 en op het einde van het jaar 729, terwijl op dit oogenblik dit getal al weer overschre den is. Ben 100-tal werden in de duinen bij ihet Staatsboschbeheer tewerk gesteld. Een aaneenschakeling van armoede en leod, ook voor vele werkgevers. Een van de grootste welvaartsbronnen dezer gemeente, de bloembollencultuur heeft met enorme moei.ijkheden te kam pen en doet alle moeite om het staande te houden. Een lichtpunt was de groote be langstelling die getoond werd voor het Florapark. Deze prachtig geslaagde ten toonstelling werd bezocht door de leden van "het Koninklijk Huis. den Minister van Binnenlandsche Zaken, den Commissaris der Koningin in dit gewest; vertegenwoor digers van verschillende buitenlandsche re- geeringen en vele andere autoriteiten. Do tentoonstelling werd gehouden van 14 April19 Mei en werd bezocht door 65.000 personen. Tengevolge van de buitengewone mooie zomer en van de krachtige reclame zijn de uitkomsten van de badplaats, m aanmer king genomen de tijdsomstandigheden, be vredigend te noemen. Wel zijn de pen- sionsprijzen belangrijk gedaald; wel heb ben weinig buitenlanders Noordwijk met een bezoek vereerd, zoodai de verdiensten belangrijk verschi-len bij voorgaande jaren, maar toch is gebleken, dat onze schoone badplaats nog zeer in trek is en haar re putatie als voorname Noordzeebadplaats weet te handhaven. Het aantal badgasten immers verschilde niet veel van het vorig jaar. De bevolking vermeerderde met 397 zie len. Totaal inwoners bedroeg op 1 Jan. 1933: 10395 zielen. Het geboortecijfer (253) bedroeg rui m2 maal het sterftecijfer (109). Het vorschil tusschen de zich vestigende en vertrekkende personen bedroeg 248 ten gunste van de eerste groep. Het getal kan als groei worden be schouwd, doch behoeft niet als bloei wor den gequalificeerd, al is het op peil blij vend vestigingsoverschot toch een verblij dend teeken. Niettegenstaande de financieele omstan digheden een sterk remmende werking uit oefenen werden toch door Uwen Raad en kele belangrijke besluiten genomen, waar onder ik noem verbetering van den Rijns- burgerweg, St. Jeroensweg en den Zwarten weg. Verbetering van don Nieuwe Zeeweg tusschen Duinweg en Schoolstraat en ver nieuwing van de rioleering aldaar; het ont werp van het Nieuwe Uitbreidingsplan, hetwelk voor de ontwikkeling van Noord wijk van de allergrootste beteekenis is; de doorloopende openstelling van het tele foonkantoor, zoodat er ten allen tijde ge telefoneerd kan worden; het invoeren van centrale boekhouding voor de gemeente diensten en -bedrijven, een maatregel, die zal strekken tot versobering van het be stuursapparaat. Hei gemeente-bestuur doet, wat in haar vermogen is om 't sch'p der gemeente door de branding heen te sturen. Naarmate de omstandigheden moeilijker worden, wordt de critiek scherper en hefti ger; ontevredenhend ie de niet te ontloo- pen oonsequentie van regeeren in deze da gen. Moge 1933 ons sparen voor deze stem ming; moge iedere ingezetene aanvoelen, dat de overheid de groote lasten van de burgers ten volle kent en voelt en hoopt te doen, wat in haar menschelijk vermogen ligt, doch dat zij uiteraard geen remedie kan bieden tegen een wereldziekte. Moge de raad kracht en energie vinden zijn taak naar beste weten te verrichten, het noodige idealisme vinden om niet te versagen doch met opgeheven hoofd aan het werk gaan, hetgeen wij ook met Uw steun willen doen. En mogen wij boven alles (ook gij, uwe gezinnen) den zegen van den Almachtigen God in 1933 deelachtig worden. De heer C, W. Alkemade dankt den voorzitter voor het gesprokene. Besloten wordt de uitkeering aan de half weezen met f 10.— per jaar te verhoo- gen en te brengen op 60.— per wees per jaar, echter zoolang als het stamkapitaal van het weeshuis niet behoeft te worden aangesproken. Dank aan weth. Meijer. Hierna komt aan de orde de verkiezing van een nieuwen wethouder, wegens ont slagname van wethouder A. C. Meijer (R.K.). De voorzitter zegt het volgende: Wederom staan wij voor een wethouders- vacature. Wethouder Meijer, die met zoo veel ijver, ambitie en bekwaamheid zijn functie voor ongeveer anderhalf jaar heeft aanvaard is lichamelijk niet opgewassen gebleken tegen de groote moeilijkheden en verantwoordelijkheid, die op het oogenblik aan het ambt van wethouder zijn verbon den en die speciaal voor den heer Meijer nog beduidend werden verzwaard door al lerlei bijkomende omstandigheden. Wij zullen in de vergadering van burge meester en wethouders zijn weloverwogen, steeds op de belangen van de gemeente ge richte adviezen niet meer vernemen. Hij zal ons geen voorbeeld van plichtsbetrachting meer kunnen geven, maar zijn herinnering zal voor ons steeds een zeer aangename zijn. Wij wenschen hem toe een spoedig her stel van krachten en een wederziens in ons midden. De heer C. G. J. Alkemade tot wethouder gekozen. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Uitgebracht worden op den heer C. G. J. Alkemade <Ji?.K.) 12 stemmen, op den heer D. van der Niet 1 stem en op den heer J. van der Meer eveneens 1 stem. De heer Alkmade neemt de benoeming aan. Do voorzitter wenscht den nieuw-be- noemden wethouder geluk. De heer Alke made hoopt zijn beste krachten in het be lang van de gemeente te geven. Wegens ontslagname van wethouder Meijer was tevens vacant gekomen de voor- zittersstoel van de Commissie voor Perso neelsaangelegenheden. Bij stemming wer den uitgebracht op den Burgemeester 9 stemmen en op den heer C. G. J. Alkemade 5 stemmen. De Burgemeester neemt de be noeming tot voorzitter van genoemde com missie aan. Als gemeente-geneesheer voor het jaar 1933 wordt benoemd de heer F. J. Visser. De benoeming van een gasthuismeester, wegens het niet aannemen van zijn herbe noeming door den heer J. G. de Wit, wordt tot een volgende vergadering uitgesteld. Voor het wegruimen van de twee steenen brughoofden van de onlangs verzakte Bar- nabrug wordt aan B. en W. machtiging ver leend de noodige werkzaamheden te doen verrichten. Voor het wegruimen vaD de brughoofden die een belemmering vormen voor de scheepvaart zal de vaart gedeelte lijk moeten worden afgedamd. Het uitvoe ren van dit werk zal worden uitbesteed. Het riool in den Nieuwen Zeeweg. Vervolgens deelen B. en W. mede, dat zeer spoedig een aanvang zal worden ge maakt met het doortrekken van het hoofd riool in den Nieuwe Zeeweg tot aan de Hoofdstraat. In verband met deze werk zaamheden is het gewentfcht tegelijk aan te vangen met het leggen van een nieuw riool in de Hoofdstraat, waardoor aan de vele geopperde en nog steeds inkomende klachten tegemoet zal zijn gekomen. Op de begrooting 1933 ie voor de uitvoering van dit werk een crediet uitgetrokken. B. en W. stellen voor het leggen van het nieuwe riool en het maken van de huisaansluitin gen op het nieuwe riool uit te besteden met opneming van de bepaling in het bestek, dat bij de uitvoering alleen Noordwijksche arbeiders in dienst mogen worden genomen. Do heer van dei Wiel zegt dat de raads leden eerst gisteren het betreffende prae- advies hebben ontvangen en is bang, dat deze zaak niet voldoende is voorbereid. De heer C. G. J. Alkemade is het daar gedeeltelijk mee eens. De raad zou nu een principo-besluit kunnen nemen en dan aan den architect opdragen profielen te maken van den ouden en nieuwen toestand als mede een bestek en een gespecificeerde be grooting. De heer O. W. Alkemade meent dat aan den raad nooit is medegedeeld, dat de Hoofdstraat opnieuw zou moeten worden gerio.eerd. Toen door eenige ingezetenen aldaar werd geklaagd over overlast van water is gezegd, dat er niets aan te doen was en dat dit euvel vanzelf weg zou zijn als er een nieuw riool kwam in de Van Panhuysstraat en een groot riool in den Nieuwen Zeeweg. Er is altijd gezegd, dat er alleen hinder was bij abnormalen regenval en dat de bestaande riooleering dit niet kon verwerken. Hoe zit dit nu? De heer Van der Wiel zegt dat B. en W. aan den Baad hebben gezegd, dat de moei lijkheden als gevolg van de nieuwe riolee- ringen slechts voor 80% zouden zijn opge lost en dat de toestand eerst voor 100% zou zijn verbeterd als ook do Hoofdstraat opnieuw zou worden gcrioleerd. De heeven Lieffermk, Krau en de voor zitter wijzen er op, dat het riool ook moet worden vernieuwd omdat het bestaande riool in de Hoofdstraat hier en daar in piun ligt, niet goed ligt en verschillende panden niet kunnen aansluiten. Do heer Van der Meer vraagt of dit werk spoedig zal worden aanbesteed en of er al weer geen materialen hiervoor zijn aange kocht. De voorzitter deelt mede, dat aanbeste ding spoedig zal plaats hebben en dat geen materialen zijn gekooht. De heer Vink vestigt er de aandacht op, dat bij aanbesteding slechts enkele en al tijd dezelfde arbeiders worden tewerk ge ste'd. Spr. voelt meer voor rioleering. De heer Braun acht tegen rouleeren van arbeiders groote bezwaren aanwezig. Het werk wordt dan te duur omdat ook vaak menschen worden tewerk gesteld, die nog nooit een schop in de hand gehad hebben. De voorzitter zegt. dat niet alle' werken zich voor rouleeren leenen. De heer van der Niet heeft voldoende vertrouwen in de Noordwijksche arbeiders GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag ten 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 12 van de 13 loden. Afwezig met kennisgeving de heer P. de Jong. Na opening der verga- dering met het gebruikelijke gebed wor den de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Nieuwjaarsrede. j Alvorens met de afwerking der agenda te beginnen houdt de Voorzitter der ge bruikelijke nieuwjaarsrede. Spr. dankt al lereerst de leden van den Raad en de in gezetenen voor de ontvangen gelukwen* schen en hoopt dat het jaar 1933 voor de leden en hunne gezinnen een in alle op zichten voorspoedig jaar moge zijn. Ver volgens brengt spr. dank aan de leden van den Raad voor de steun in het afgeloopen jaar ontvangen. Spr. heeft reeds zoovele malen bij het nemen van belangrijke be- sluiten ondervonden, dat de Raad achter hem staat en dit heeft zijn taak als voor zitter ten zeerste vergemakkelijkt. *Spr. hoopt voor dit jaar op dienzelfden onmis- baren steun te mogen rekenen. Meer dan ooit is dezen steun noodig want het pas begonnen jaar laat nog geen ruimte voor optimisme. Het zal aldus de Voorzitter, een heele toer zijn het hoofd dit jaar bo ven water te houden. De inkomsten ver minderen met den dag en de uitgaven aan werkloozen- en armen-ondersteuning stij gen steeds meer. Spr. vertrouwt dat de ingezetenen dit. alles zullen beseffen, door niet altijd maar een beroep te doen op de gemeentekas. Komende tot het afgeloopen jaar kan de Voórzitter mededeelen, dat de bevol king met 89 personen is vooruitgegaan niettegenstaande dat het geboortecijfer is teruggeloopen. Het aantal voltrokken huwelijken is door den economischen toe stand zeer gering. Werden er in 1930 67 huwelijken voltrokken, in 1931 liep dit ge tal terug tot 40 en aan het einde van het jaar 1932 waren er slechts 26 huwelijken voltrokken. De teruggang van het aantal geboorten is hiermede een gevolg van. Aan subsidie aan de werkloozenkassen werd uitgekeerd een bedrag van 4880. aan het algemeen burgerlijk armbestuur werd een subsidie verleend van 6000. aan extra steun aan werkloozen 1232.20, aan steun aan werkloozen 30.824.40, aan kindertoeslag aan werkloozen 2019.84 en aan werkverschaffing aan werkloozen 6637.67, alzoo in totaal 51.59-1.11. De schuldenlast van deze gemeente bedroeg op 1 Januari van dit jaar 300.000.Spr. vertrouwt dat de bode die bij elke verga dering tot God wordt gericht, waarbij dc werkzaamheden van degemeente moge strekken tot heil en ten pegen van de aan den Raad toevertrouwde gemeente en de zelve mogen leiden tot meerdere eer en glorie van God tot een spoedigen opbloei van deze gemeente moge leiden. De heer Los dankt namens den geheelen raad voor de vriendelijke woorden tot de leden gericht Spr. hoopt dat dit jaar zich weder mogen kenmerken door een aange name en prettige samenwerking tusschen Voorzitter en leden en wenscht de Voor zitter met zijn gezin alle goeds toe. Hierna aan do orde de agenda: Arbeiderswoningen in de Kaag. lo. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een geld- leening groot 15.000.voor gedeeltelij ke dekking van de kosten voor den bouw van 8 arbeiderswoningen in de Kaag. Na onderhandeling met de Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage is het mo gen gelukken deze leening bij deze bank te plaatsen het rentetype is 5 pet. 'De heer Verwe'y merkt op dat het rentetype juist zijn aandacht heeft getrokken. Spr. vindt deze rente te hoog, vooral nu het Rijk begonnen is om een leening van 5 pet te converteeren tegen een rente van 4 pet. Spr. vraagt zich af of B. en W. wol alles in het werk hebbeq gesteld om de geldlee- ning geplaatst te krijgen bij een andere instelling tegen een lagere rente. Voorts begrijpt spr. de gestie niet van de Bank voor Ned. Gemeenten, die toch juist het aangewezen lichaam is om geld te ver strekken aan de gemeenten tegen de laagst mogelijke rente. Voorzitter ant woordt den heer Verweij dat het gemeen tebestuur vele banken heeft aangeschre ven, doch van meerdere kwam zelfs geen antwoord binnen. Alleen de Koloniale pensioenfondsen waren bereid het geld te leenen tegen 4 5/8 pet., doch in de lee- ningsovereenkomst kwam een voorwaarde voor, waaraan Ged. Staten hunne goed keuring niet wilden heohten. Deze voor waarde betrof de couponbelasting. Spr. wijst er nog op, dat de provincie Zeeland nog onlangs een leening heeft uitgeschre ven tegen 5.5 pet. De heer Verweij heeft zulks ook gelezen en vindt dit onbegrij pelijk. Voorzitter merkt nog op, dat de meeste leeningen tegen 5 pet. zijn geslo ten en dat zoodra de geldmarkt gunstiger wordt deze leeningen dan zullen geconver teerd worden. Met algemeene stemmen besluit de Raad tot het aangaan van de geldleening groot 15.000. Zonder hoofdelijke stemming wordt vastgesteld het bedrag uit te keeren aan een tweetal bijzondere schoolbesturen in gevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1930, tevens afrekening over het driejarig tijdvak 19281930. Het bedrag voor de R. K. Bijzondere school te Oude- Wetering wordt vastgesteld op 3260.93 en voor de R. K. Jongenssohool te Roe- lofarendsveen op 7671.73. Do wijziging van de gemeentebegrooting, dienstjaar 1933 gaat zonder op of aanmerkingen on der den hamer door. Tot de ingekomen stukken behooren o.m. een verzoek van J. J. de Jong om verlaging van huishuur voor zijn woning te Oude Wetering. B. en W. stellen den Raad voor dit ver zoek af te wijzen. De heer Rotteveel be pleit verlaging, want de woning is oud en ook niet geriefelijk. Hij acht de huur prijs te hoog, temeer nog daar de huurder zelf het watergeld moet betalen. Spr. zou gaarne zien dat hij hierin werd tegemoet gekomen. De Voorzitter zegt dat dit laatr ste niet aan de orde is. De heer Los wijst erop, dat in de onmid dellijke nabijheid een hulponderwijzer een woning heeft gehuur<f voor 6.per week Een tuin is aan deze woning niet. Voorts maakt de beer Los van de gelegenheid gebruik door er op te wijzen dat de kinde ren op de speelplaats moeten blijven want de een of andere tijd gebeuren er nog on gelukken. Het schrijven wordt hierna voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens is ingekomen een adres van de R. K. Volksbond te Roelofarendsveen om een bedrag groot 225.beschikbaar te stellen voor inrichting van een ontspan ning en ontwikelingslokaal voor werkloo- ze arbeiders. Aangezien dit schrijven eerst heden is ingekomen wordt dat weder naar B. en W. gerenvoyeerd om advies. Toeslag op de Huisbia*en gevraagd. Naar aanleiding van het adres van de woningbouwvereniging Alkemade houden de verzoek een toeslag te geven op de huishuren wordt een raadscommissie be noemd, waarin zitting hebben de heeren Heemskerk, Los, Bontje Verweij en dé Koniüg. Genoemde heeren met B. en W. deze aangelegenheid waarbij de gemeen- tefinanciën zoo nauw zijn betrokken, na der, in onderzoek nemen. Hierna komt in bespreking de verhu ring van het tuinland aan den Langenweg te Roelofarendsveen. De Voorzitter deelt mede, dat de werkzaamheden thans zoo ver zijn gevorderd, dat tot verhuring kan worden overgegaan. Spreker vraagt of de Raad ermede accoord kan gaan dat be doeld tuinland publiek wordt verhuurd door een advertentie te plaatsen, waarin aanbiedingen worden gevraagd voor de verhuring van dit tuinland en waarbij de prijs per R.B. moet worden opgegeven. De bedoeling is het tuinland voor den tijd van een jaar te verhuren. De heer Rotteveel vraagt als er aanbiedingen inkomen tegen een hoogeren huurprijs en voor langeren tijd om dan daarmede rekening te houden, doch het land voor niet al te langen tijd te verhuren. Burgemeester en Wethouders worden hierna gemachtigd het land in het openbaar te verhuren. Rondvraag. De heer Heemskerk vraagt hoe het staat met de plannen tot het diepspitten van de landerijen te Huigsloot. Voorzitter antwoordt dat hij juist hedenmorgen van het Departement hierover bericht heeft ontvangen en na afloop van de vergade ring, daaromtrent eenige mededeelingen zal doen. De heer Rotteveel wijst erop, dat door het leggen van de waterleiding en de tele foonkabel het trottoir te Oude Wetering zeer ongelijk is komen te liggen en ver zoekt te willen* bevorderen, dat de betrok kenen zoo spoedig mogelijk er voor zorg dragen, dat het trottoir weer in behoorlij ken staat wordt gebracht. Verder wijst de heer Rotteveel op de grindbak te Oude Wetering nabij het Brasemermeer en de huisjes ter plaatse. Deze strekken niet om het aanzien van de plaats te vergrooten. Spreker zou gaarne zien, dat een en an der zoo spoedig mogelijk werd opgeruimd De Voorzitter zegt toe dat de palen van de grintbak zoo spoedig mogelijk zullen worden verwijderd, terwijl spreker hoopt dat de huisjes zoo spoedig mogelijk zul len verdwijnen. De heer Los vraagt hoe het thans staat met den aanleg van waterleiding in de bij zondere lagere school te Oude Wetering. De Voorzitter antwoordt, dat hij meent te weten, dat de plannen thans berusten bij de bouwkundig inspecteur van het lager onderwijs en dat op diens antwoord moet worden gewacht. Hierna sluiting. dat zij, een enkeling uitgezonderd, goed werk zullen leveren en vraagt of bij aanbe steding geen voorkeur moet worden gege ven aan Noordwijksche aannemers. De voorzitter en de heer Liefferink ko men daartegen op. Men moet B. en W. bij de gunnig vrij laten. Besloten wordt de aan besteding te houden en het «werk te gunnen al6 het beschikbare crediet voldoende is, anders moeten B. en W. weder bij den raad komen. Bij de rondvraag vestigt de heer Brami er de aandacht op, dat in Katwijk landar beiders worden tewerk gesteld voor delf- werk die den gemeentelijken steun behou den en een toelage van den patroon krijgen per bewerkte rijnlandsche roede." Kan dit ook hier niet. De voorzitter gelooft, dat deze mededeeling niet geheel juist is. Hem is wel bekend, dat steun van rijk en ge meente wordt verleend voor diep-delven, dat anders niet zou plaats hebben, maar in ieder geval zonder behoud van den steun. In de besloten zitting zal spr. hierover na dere mededeelingen doen. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten. WASSENAAR. Propaganda-vergaderlng der B. V. L. In de zeer goed bezette zaal van het Ge bouw voor Christelijke Belangen alhier, hield de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, af deeling Wassenaar een propaganda- avond, waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. Door het strijkorkest „De Oude Ja gerband" uit Den Haag, onder leiding van den heer Buguenin werden reeds voor den aanvang van het officieede gedeelte diverse muzieknummers ten gehoore gebracht. Door den voorzitter der plaatselijke Commissie, Jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande, werd allereerst een kort openingswoord gesproken. Hierop word door alle aanwezigen «taan den spontaan het Wilhelmus gezongen. Ver volgens werd door hem overgegaan tot het uitreiken van het mobilisatiekruis aan een 12-tal land8tormens. In een korte doch niet minder gevoelvolle rede voert hij dit 12-tal terug naar den eersben dag der mobilisatie. Vervolgens word door hem bij ieder van hen onder een kort toespraakje voor ieder het mobilisatiekruis op den borst gespeld. Namens de met het kruis begiftigden werd door den heer Stoelman hartelijk dank gebracht voor het aan hen verleen de mobilisatiekruis. Het woord wordt vervolgens gevoerd door mr. G. A. Boon, die in het kort schet ste de aanleiding en het ontstaan van de B. V. L„ een corps tot grootheid gebracht door Generaal Duymaer van Twist. Spre ker is het volkomen eens met den heer Stoelman, dat het gevaar komende uit one midden grooter is dan van over de gren zen, vooral nu in deze crisistijd, nu de massa veel ontvankelijker is voor onrust dan in tijden van groei en bloei. Voor die elementen is er voor ons Koningshuis geen plaats meer. Wij die 350 jaar zijn verbon den aan het huis van Oranje, wij die een vorstenhuis het onze mogen noemen, zoo als er geen bestaat in Europa, dat zoo nauw verbonden is geweest met het volk als het Huis van Oranje. Gelukkig zijn er ruim 76000 mannen, die klaar zijn om even tueel tegen aantasting op te treden. Wij hebben geen uiterlijk vertoon naar buiten, wij Nederlanders zijn typisch rustig en kalm, maar paraat en dat is onze groote kracht. In tijd van nood zullen zij zonder eenigen twijfel zeer zeker 'hun plicht doen, wanneer dan ook. Ook hij wekt op: sluit u aan, voor be-" houd van goed, orde en gezag, vrijheid van godsdienst. Het is aller dure plicht. Gij doet er een goed werk mede. (Applaus). Het woord werd verder gevoerd door ds. P. Nomers, Ger. predikant te Den Haag, die een hooggestemde rede hield vol aan hankelijkheid van het Oranjehuis. Door den korpscommandant, Maj-oor J. P. Boots, werd hierop alvorens over te gaan tot het uitreiken van de brevetten van scherpschutter en van Koningsschutter, nog een kort woord gesproken. Hij deelt mede, dat de groep West thans bestaat uit 5260 man verdeeld in 6 battaljons, groot iecler 800 man, 8 hoofd-officieren, 37 kapi teins, 93 le luitenants, 72 2de luit., 11 vaan drigs, 612 onderofficieren, 380 korporaals. Dit getal groeit nog steeds. Spreker brengt vervolgens zijn groote tevredenheid naar voren over de goede leiding door den plaat selijk leider, den heer M. Houbolt, den in structeur, hetgeen blijkt uit de vele brevet ten die hij hier heeft uit te reiken. Aan den heer W. C. Valkenburg werd een brevet uitgereikt als Konings6chutter en aan H. van der Does en 24 anderen een ecberpschuttersbrevet. Als laatste redenaar van den avond werd. het woord gevoerd door den Kapelaan H. J. Bangert uit Leiden. Spreker vindt het feitelijk niet noodig uiteen te zetten hoe sterk de vijand is en hoe ze wel werkt. Wat geeft het, laat het desnoods een leger zijn Wij kunnen daar tegenover zetten de georganiseerde B. V. L.-ers waarvan een onweerstaanbare kracht zal uitgaan als het zoover ooit mocht komen. Wij zijn rustig, maar heb brandt van binnen en als het moet, slaan we de koppen tegen elkaar. Spreker haalt een ernstig voorbeeld uit het leven aan van een Wit-Rus, een kunstschilder, die op heb doek zijn land als in vlam uitbeeldde, doch in het verre verschiet het vertrouwen in beter dagen neerlegde. Hoewel alles ka pot wa« hoopte hij op beter tijden. Spreker vondt dit vertrouwen beschamend, van een man wiens geluk en gezin uiteengescheurd was. Voorts vraagt «preker: is de B.V.L. noo dig? Spreker beantwoordt dit bevestigend. Er gebeurt zeer en zeer veel in ons Vader land. En daarom doet het goed te weten dat wij aan het hoofd hebben staan een huis van Oranje, we weten zeer goed dat voor dat Oranjezonnebje dikwijls de don kere wolken samenpakken. Toch zijn er nog velen die dat niet willen zien, het zal wel schikken is hun gezegde. We moeben en zullen Oranje vasthouden en gelijk een vliegmachine met volle fcoerenkracht dwars door do wolken heen, waar de zon onbewolkt schijnt. Wij, B.V.L.-mannen, zijn gelijk een doof pot waarin het oranjevuur bewaard wordt, en vastgehouden, maar wanneer het noodig zal zijn, wordt ze geopend en dan zal er een brand lijken niet te verslaan door de vurige Oranjeliefde voor Koningin Wilhcl- mina. Door den voorzitter werd den spreker dank gebracht voor zijn bezielende woor- den. Tot slot werd het bekende „Turf in je Ransel" door „De oude Jagerband" ten ge hoore gebracht, waarna men tegen half twaalf huiswaarts ging. Het was een enthousiaste en tot in alle puntjes zeer geslaagde avond. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10