24ste Jaargang WOENSDAG 11 JANUARI 1933 No. 7403 3)e £cicbclve 6ou/ïatit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met (ieillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of govraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Dat gaat veel te ver! Wij willen niet in twijfel trekken de goede bedoeling van Katholieken, die zich hebben aangesloten bij de R. K. Volkspartij. Maar juist aan hen, die zich door een goede bedoeling hebben laten leiden en nóg laten leiden, willen wij bij herhaling ter overweging voorleggen de zoo ernstige vraag, of de politieke verdeeldheid onder de Katholieken ten slotte niet Alle goede be doelingen in vruchteloosheid zal doen ver dorren en verdrogen.en of dan de wer kelijkheid ons niet juist iets geheel anders zal brengen, tegen de wenschen en m strijd met de rechten aller Katholieken!.... Maar naast deze vraag willen wij aan die goed-willende leden der R K. Volks partij ook een andere stellen, en wel deze: of zij de leiding hunner partij nu werkelijk beter en hooger schatten en waardeeren dan die der R. K. Staatspartij.... De „Maasbode" van gisteravond citeert een rede door den voorzitter der R. K. Volkspartij, den heer C. D. Wesseling, op 18 Dec. j.l. gehouden, waarvan het verslag in het orgaan der R. K. Volkspartij aan onze aandacht was ontgaan. Wij willen voor heden één enkele uitla ting uit deze rede hier naar voren brengen een uitlating, die volstrekt niet uit het verband van het verslag is gerukt. De heer Wesseling zeide in zijn rede: „Wij hebben maling aan den gaven gulden, zoolang wij onze Hostie nog hebben3'. Wij hebben even geaarzeld dit over te drukken maar het typeert het optreden van den leider der R. K. Volkspartij. Terecht zegt de „Maasbode" ervan: „dit is geen gebruik meer; het is een wal gelijk schermen met woorden over de verhevenste geheimen van onze gods dienst". En verder spreekt het blad van „een meer dan weerzinwek kend gesol met den gaven gulden naast de H. Hostie" en van een „theatraal gemanoeuvreer" door den heer Wesseling met zijn katholiciteit. Wij hopen maar durven, helaas, er niet op vertrouwen dat ook iemand als de heer Wesseling zelf zal inzien, dat niet zóó de katholiciteit van een groep katholie ken, van hemzelf en zijn partij mag worden naar voren geschoven.... Dat gaat veel te verEn het is grof-ergerlijk BINNENLAND DE APOTHEKERS EN HUN ASSISTENTEN. Men schrijft ons van de zijde der apo thekersassistenten Het Werktijdenbesluit voor apotheken vindt in de kringen der apothekers heftige bestrijding. Naast him request aan de Kroon, houdende verzoek om de 'op 1 Fe bruari a.s. gestelde invoering van het Werktijdenbesluit op te schorten, hebben zij thans eon campagne op touw gezet om hun assistenten een verklaring te doen on derteekenen, begrijpelijkerwijze tegen hun wil, waarin deze „om de voor hen zeer na- deelige gevolgen" verzoeken het Werktij denbesluit in te trekken. In het vertoog der apothekers aan de as- sisten werden deze „zeer nadeelige gevol gen" nauwkeurig omschreven en bestaan uit: bekorting der vacantie, betaling van het plaatsvervangend personeel in die va cantie, verlaging van salarissen, ontslag en aanneming van goedkooper personeel.. De apothekers vragen zich voorts af waarom de assistenten zich met deze moei lijkheden, voor „enkele luttele uren arbeid'' bezwaren, doch zij achten het noodig al deze lasten om die „enkele luttele uren ar beid" op de schouders hunner assistenten af te wentelen. UITVOER BLOEMBOLLEN. Bij Kon. besl. van den 27sten December 1932 (Staatsbl. no. 642) is bepaald, dat de wet van 31 December 1931 (Staatsblad no. 575), houdende regeling van den uitvoer van bloembollen, in werking treedt met ingang van 20 Januari 1933. CRISISMOEILIJKHEDEN. Crediethulp voor middenstandsbedrijven. Het vraagstuk van de hulpverleening aan middenstandsbedrijven, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, neemt allengs een meer dringend karakter aan. Zooals vanzelf spreekt, wordt de nood zakelijkheid van een algemeene crisismaat regel met deze strekking in het bijzonder geïllustreerd door den toestand in enkele gewesten. In den loop van 1932 zag de Ned. R. K. Middenstandsbond zich genoodzaakt voor de middenstandsbedrijven zelf in West- Friesland op Regeeringshulp aan te drin gen. De voorschotverlening ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Frffesland heeft in de positie van den middenstand in het gewest zoo goed als geen verlich ting gebracht, terwijl van de nieuwe steun regeling voor den tuinbouw (uitkeeringen doorgarantie van minimumprijzen) even min leniging van den nood van den West- Friesohen middenstand mag worden ver wacht. Uit den aard der zaak heeft de N. R. K. M. het noodzakelijk geacht een verzoek om rechtstreeksohe steunverleening aan den middenstand in West-Friesland met zooveel mogelijk concrete gegevens toe te lichten. De R. K. Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem heeft daartoe in de maand October onder zijn leden in het betreffen de gewest een enquête gehouden, welke werd voorbereid door een gecombineerde besturenvergadering van, en door een spe ciale crisisyergadering in alle afdeelingen in West-Friesland. Bij de-ze enquête werd gevraagd de op gaven met specificaties te staven. Uit de enquête bleek, dat 136 West-Frie- sche middenstandsbedrijven per 1 October 1932 aan vorderingen uitstaande hadden van vóór 1930: ƒ94.586, over 1930: 57.3S1, over 193186.384. over de eerste negen maanden 1932: ƒ83.069. Tezamen ƒ321.420. Men mag niet de illusie wekken, dat dit enqête-resultaat den toestand van den West-Friesche middenstand volledig zou weergeven. Buiten den kring der deelnemers aan deze enquête is .de toestand niet rooskleu riger dan daarbinnen. Ongetwijfeld moet het totaalbedrag der uitstaande vorderingen van den West- Friesehen middenstand momenteel met tientallen honderdduizenden worden ge schreven. Het is bekend, dat ook in tuinbouwge- meenten buiten West-Friesland de midden stand onder deze moeilijkheden gebukt gaat. In Roelofarendsveen b.v. heerscht een soortgelijke noodtoestand. Ook buiten de tuinbouwstreken worden, hier in mindere, daar in meerdere mate middenstandsbedrijven gevonden, die, op zichzelf gezond, door de crisis in moeilijk heden zijn gekomen. In Twente heeft momenteel de midden s-tand zeer in het bijzonder met moeilijk heden te kampen, als gevolg van den slech ten toestand in de textielindustrie. In deze omstandigheden heeft de Ned. R. K. Middenstandsbond gemeend te moe ten vragen niet om een tot West-Friesland beperkten, doch om een meer algemeen gerichten maatregel. Aan de Regeering is daarom d.d. 14 Nov. j.l. verzocht in overweging te nemen ooi aan middenstandsbedrijven, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, met medewerking en met garantie van den staat renteloos het crediet te doen ver strekken, waardoor zij in staat worden ge steld te blijven doorwerken. In aansluiting aan het adres d.d. 14 No vember en in aansluiting aan de besprekin gen gevoerd ter audiëntie, welke de Minis ter van Economische Zaken wel heeft bil len toestaan aan een vertegenwoordiging van den Ned. R. K. Middenstandsbond, ter toelichting van het bovengenoemde adres, heeft de Bond d.d. 1 December j.l. aan den Minister doen toekomen een schematisch uitgewerkte voorstelling van de wijze, waarop naar zijn meening aan die midden standsbedrijven, die door de crisis in moei lijkheden zijn geraakt, crediethulp zou kun nen en moeten worden verstrekt. STAKING DUURT VOORT. Vergadering te IJmuiden. Dinsdagavond heeft de IJmuider Federa tie een vergadering belegd voor alle arbei ders, welke bij het conflict in het vis- schersbedrijf betrokken zijn. De vergade ring was door duizend personen bezocht, zoodat er twee zalen noodig waren om al len onder te brengen. Het woord werd gevoerd door de lieeren van Dugteren en Brandsteder van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Haven- en Transportarbeiders. Het resul taat was dat besloten werd de staking voort te zetten. EERSTE KAMER. Twee ontwerpen aangenomen. In de vergadering van de Eerste Ka mer Dinsdagavond gehouden werd z. h. st. besloten, heden een aanvang te maken met het afdeelingsonderzoek der hoofdstukken van de Rijksbegrooting voor 1933. Aan de orde v,|s vervolgens het wets ontwerp: machtiging van de ministers van Waterstaat en van Financiën tot oprich ting van de N.V. „Haven van Vlissingen" en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de ex ploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen en de daartoe be- hoorende inrichtingen en toekenning aan die vennootschap van do bevoegdheid tot het heffen van rechten, dat z. h. st. werd aangenomen. Ook het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versoh of gekoeld rund- en halfs vleesch is z. h. st. aangenomen. PROF. VERAART EN DE R. K. ARBEIDERSPARTIJ. Nog onzekerheid over samenwerking. In een te Utrecht gehouden vergade ring van de R. K. Arbeiderspartij heeft de partij-voorzitter, de heer Vogt uit Amsterdam het woord gevoerd en o.a. gesproken over de besprekingen, die het partijbestuur gehad heeft met prof. Veraart. De heer Vogt deelde mede, dat de Kath. Arbeiderspartij onder geen enkele omstandigheid weiischte mede te werken aan het vormen van één katholieke De mocratische partij, als de idee voorzit, dat deze partij een b 1 ij v e n d karakter draagt, in dien zin n.l. dat spr. zijn eigen partij of een eventueëTfe fusie van de drie partijen niet wensoht te zien, als blij vend afgescheiden van de R. K. Staats partij. Aangaande de bespreking met prof. Veraart deelde de heer Vogt mede, dat in beginsel besloten was tot een fusie van de groep van prof. Veraart met de Kath. Arbeiderspartij, terwijl ook een perscommuniqué in dien zin door prof. Veraart zou worden uitgegeven. Zoolang de R. K. Volkspartij zich niet op het standpunt van tijdelijke afscheiding stelt, achtte de Kath. Arb. partij samen gaan met de R. K. Volks jj art ij o n m o g e 1 ij k. Toen het bedoelde communiqué in derdaad verscheen, werd daarin gespro ken van een samengaan van de drie groepenf zoodat de Kath. Arb. partij, dio met prof. Veraart reeds overeenstem ming had bereikt over de samenwerking en een gezamenlijk program, nu niet weet, waar zioh aan te houden. Spr. deelde verder nog mede een te genstander te zijn van een afzonderlijke actie van de drie groepen, waardoor al leen stemmen verloren zouden gaan en spoorde de leden aan trouwe leden, de beste leden, te worden van de stands- en vakoorganisaties. R. K. Verbond van Technici in Nederland. Verschenen is het jaarverslag van het Plaatsingsbureau van het R. K. Verbond van Technici in Nederland. De Arbeidsbeurs voor de R. K. Technici, wat betreft de werkzoekenden, is met groote cijfers gestegen. 278 georganiseerde R. K. Technici hebben zioh in 1932 laten inschrijven. Het aantal directe aanvragen door werk gevers is achteruitgegaan. Dat de crisistijd ook zeer ernstig is voor de R. K. Technici spreekt hierdoor vanzelf. Verzonden werden in 1932: 184 vacatu res Bouwkundige betrekkingen; 131 vacatu res Werktuigkundige en machinebouw; 50 vacatures Electrotechnische betrekkingen; 269 vacatures diverse betrekkingen. In 1931 waren deze cijfers resp. 427, 165, 73 en 112. In de vacatures „Diverse" werden opge nomen alle betrekkingen die eenigszins met* de technische vakken te maken had den. De correspondentie nam aanmerkelijk toe. In totaal werden in 1932 verzonden: 6521 stuks, tegen 1931: 4545 stuks. Geplaatst werden door bemiddeling van het Plaatsingsbureau: 10 R. K. Technici, tegen 1931: 23 technici. Een vast bureau van het Plaatsingsbu reau is tot stancT gekomen, terwijl de uit gezonden vacature-lijsten een grondige ver betering hebben ondergaan. Het Bureau valt onder de Arbeidsbemid- delingswet 1930 (Koninklijk besluit van 8 December 1931, Staatsblad no. 500). Hot Bureau is gevestigd: Caumermolen- weg no. 25 te Heerlen. DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN AMSTERDAM NEEMT ONTSLAG. De gemeente-secretaris de heer J. J. Roo- vers heeft wegens het overschrijden van den 65-jarigen leeftijd als zoodanig ontslag genomen. De „Maasbode3' schrijft naar aanleiding van het heengaan van dezen voortreffe- lijken Amsterdamschen hoofdambtenaar het volgende: „Na 37 jaren Amsterdam te hebben ge diend gaat de heer 'Kbovers dus heen. Wei nig zal hij in zijn jeugd hebben bevroed, dat hij zijn carrière zou eindigen in het hooge ambt van secretaris van de hoofd stad des lands. De heer Roovcrs begon n.l. zijn maat schappelijke loopbaan als journalist aan de Bredasche courant, doch reeds vrij spoedig verwierf hij zich een plaats op het Breda- sche raadhuis, waar hij commies 2e klasse werd Daarna volgde reeds zijn benoeming tot gemeentesecretaris van Voorhout in Zuid-Holland en op 1 Maart 1896 volgde de sprong naar hot Prinsenhof, waar de heer Roovers als ambtenaar 2e klasse bij den dienst van Publieke Werken kwam. Gelei delijk volgden hier de promoties elkaar op. Een jaar later was de heer Roovers com mies, in 1902 werd hij hoofdoommies en af- deelingsdhef en in 1917 promoveerde hij tot referendaris. Toen reeds was hij een erns tige candidaat naar de positie van gemeen tesecretaris, welke in dat jaar vacant kwam. Als no. 2 verscheen hij op de voordracht, waarop de heer Valkenburg als eerste be noemd werd. In de jaren, die nu volgden, heeft de heer Roovers eerst recht zijn volle werkkracht en zijn bijzondere kwaliteiten ontplooid. Was hij in 1919 reeds opgeklommen tot ad ministratief directeur van Publ. Werken, als le waarnemend gemeentesecretaris moest hij herhaaldelijk in de bres springen voor den heer Valkenburg, wiens wankele gezondheid het hem dikwijls onmogelijk maakte, zijn post op het Prinsenhof te be zetten. Ongehuwd gebleven vond hij het niet meer natuurlijk, dat hij zijn leven geheel aan zijn werk wijdde en in 1926 volgde de belooning voor een leven van zoo'n grooten arbeidslust, want in dit jaar werd de heer lloovers gemeentesecretaris van Amster dam. In deze functie heeft hij zich door zijn plichtsgetrouwen arbeid en zijn kundigheid de algemeene achting van het ooilege van B. en Wvan den raad en van de talrijke ambtenaren, die onder zijn leiding werk zaam zijn, veroverd. Niet alleen in dienst van de gemeente heeft de heer Roovers zijn tijd wel benut, daarbuiten liet hij ook zijn kennis niet on- besteed. Publicaties verschenen van zijn hand, waarvan wij noemen zijn verhande ling over de wet van Germinal, den bur gerlijken stand betreffende, een beschou wing over de Kieswetvan Houten, over registratie en gemeentelijk bestuur en een historische schets van de gemeentelijke fi nanciën en belastingen. Verder was hij zes jaren redacteur van het Tijdschrift voor ad ministratief recht. Maar de grootste vol doening heeft de heer Roovers wel van zijn paedagogischen arbeid waarmee hij tal van leerlingen tot het ambt van gemeentesecre taris heeft opgeleid'3. De heer Roovers, die in een der Amster- damscho bladen genoemd is „een der kun- digste en bekwaamste hoofdambtenaren die Amsterdam ooit bezat3', heeft zich ook steeds getoond: een katholiek van de daad! VRIJ VAN STEMPELEN. Onjuist vermoeden van vrijstelling t.a.v. werkloozen, die. in retraite gingen. Op vragen van het Eerste Kamerlid Her mans (s.d.) Is het den minister bekend, dat op 7 en 10 December j.l. een groot aantal steun trekkende werkloozen, woonachtig in de ge meente Huissen (Gelderland), vrij van stempelen is gegeven, omdat zij drie dagen gingen doorbrengen in 'b Retraitehuis te Amersfoort? Zoo ja, is de minister dan niet van mee ning dat hier vrijstelling van stempelen is verleend, omdat terecht kon worden aan genomen, dat deze menschen geen geldloo- nenden arbeid zouden verrichten? Acht de minister het niet onrechtvaardig waar dus in dit geval van het juiste denkbeeld is uitgegaan, dat het stempelen beschouwd moet worden als controle op 't niet arbeiden door de steuntrekkenden dat de gevraagde vrijstelling van stempe len niet is verleend aan die werkloozen, die deel wenschten te nemen aan de demon stratie op 8 November j.l.? Wil de minister maatregelen nemen, dat voortaan voor alle werkloozen hetzelfde recht zal gelden? heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord: 1. De ongeveer 50 werkloozen uit Huis- Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De besprekingen te Genève over het wereldherstel en de 40-urige werkweek. (2e blad). Nog voortdurend onrust in Spanje* (2e blad). De Japanners bezetten wederom een Chineesche stad. (2e blad). BINNENLAND. Mededeelingen betreffendè de Neder- landsche Varkenscentrale, (late blad). De oorlog aan het Smokkelfrcnt. (Gem. Ber. 3de blad). Oude man te Maastricht van ƒ2700 be roofd. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Dortmund. Veel strijd om de leiding. (3de en 1ste blad). sen, die uitkeering genietend uit de werk- loózenkas hunner organisatie, van 7 t/m 10 December 1932 hebben deelgenomen aan een retraite te Amersfoort, zijn tijdenB den duur der retraite niet door het bestuur der kas vrijgesteld van het teekenen der aan- meldingslijsten; zij hebben die lijsten regel matig, in het bijzijn van bestuurders, te Amersfoort geteekend. 2, 3 en 4. In verband met het voorgaan de kan antwoord op deze vragen achter wege blijven. DELFT'S POLITIEKORPS. Onderzoek door het parket. Op de feiten van den heer Duys betref fende het instellen van een onderzoek van Regeeringswege naar het in het politie corps te Delft heerschende toestanden, heeft de Minister van Justitie o.m. geant woord Den Minister was reeds een en ander maal een act ie legen den commissaris van politie te Delft, met name van de zijde van den Alg. Nod. Politiebond^ gebleken. Terwijl deze actie in 1930 den burge meester aanleiding heeft gegeven tot een omstandig onderzoek met negatief resul taat, heeft het parket te 's-Gravenhage in verband met de aangifto van oen ont slagen inspecteur en den hoofdinspecteur van politie, gesteund door verklaringen van een ander voormaligen inspecteur dier politie, in 1931 een zeor omstandig onderzoek ingesteld, waarvan het resul taat is geweest, dat de ingediende klacht, behoorlijken grondslag miste en dat moest worden aangenomen, dat nooli door den commissaris noch door den hoofdinspec teur feiten zijn gepleegd, welke hetzij van strafwaardigen aard zijn, hetzij uit het oogpunt van politie-administratie 'beden kelijk en afkeurenswaard zijn. Het in de vragen vermelde incident heeft opnieuw tot een onderzoek aanlei ding gegeven. Het is gebleken, dat de be trokken inspecteur, die op proef was aan gesteld, niet voldeed etn dan ook aanzeg ging had ontvangen, dat hij na verloop van ijn proeftijd niet zou wordetn gecon tinueerd. Of tusschen dit feit en den zelf moord eenig verband bestaat, valt uiter aard moeilijk te beslissen, doch wel is het parket na een gedetailleerd onderzoek, mede van do verschillende grieven, waar van do vader gelegenheid heeft gehad in het openbaar uiting te geven, tot de be paalde slotsom celramen, dat den com missaris van politie in zijn houding tegen over den overledene geen verwijt kan treffen. Een hernieuwd onderzoek door het par ket heeft voorts uitgewezen, dat de ge dachte aan wantoestanden in het Delft- schc korps allerminst te rcohtvaardigen is. Hongaarsche kinderen. Aan pleegouders van Hongaarsche kin deren wrordt bericht, dat er begin Maart gelegenheid is voor pleegkinderen om onder' geleide heen en terug Budapest te reizen. Inlichtingen verstrekt mej. F. Beretta, Helenastraat 25, Den Haag.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1