MIJNHARDT's MAANDAG 9 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 TELEVISIE IN ONZE HUISKAMER? Ondanks de groote vorderingen, welke de televisie in den loop der laatste jaren heeft gemaakt, moet zij toch nog worden beschouwd te zijn in haar begin-stadium. "Wanneer men de televisie-uitvinding zou willen vergelijken met de radio-uitvinding, dan bevindt zich de televisie momenteel in het radio-jaar 1915. Toentertijd beperkte de radio zich nog maar tot oen onkel ra dio-telefonisch gesprek. Weldra bleek toen echter, dat vele amateurs in de opkomende radio-wereld groote belangstelling koes terden voor de vorderingen en vernieuwin gen op radiogebiod. Hieraan is het ook stel lig te danken, althans voor een zeer groot gedeelte, dat de radio zoo'n snel verloop heeft gehad en momenteel haar vervolma king nadert. Wat betreft de televisie ook hiervoor bestaat een groot enthousiasme bij duizen den amateurs. Hopenlijk zal dit hetzelfde resultaat voortbrengen als destijds bij de radio, zoodat over een tiental jaren de televisie even populair en in oen vèrgevor- derd stadium zal verkeeren als de radio thans. De uitvinder der „televisie" is de Duitschcr Nipkow, die ongeveer 50 jaar ge leden op het denkbeeld kwam om een beeld lijn voor lijn over te brengen door middel van lichtpuntjes. Zijn pogingen heeft hij echter zonder belangrijke resulta ten moeten staken, aangezien toentertijd do versterker zoowel als de onontbeerlijke Xeon-lanip nog niet bekend waron. In het kort is de werking der televisie als volgt: de over te brengen bewegende figuur, «neestal een menschelijk gelaat, wordt door een zeer sterken lichtbundel van zeer klei ne doorsnede verlicht, zoodanig, dat de lichtstraal alle punten van het beeld regel matig achter elkaar beschijnt, b.v. begin nende met den linker bovenhoek, onmid dellijk daarna in een evenwijdige lijn iets daaronder enz. en ten slotte van den lin kerbenedenhoek naar den rechterbeneden hoek, waarna onmiddellijk weder in den linker-bovenhoek wordt begonnen. Het over te brengen beeld reflecteeit daardoor licht van zeer snel wisselende sterkte, naarmate lichte of donkere partijen door den lichtstraal worden beschenen. Dit wisselende licht wordt omgezet in een over eenkomstig wisselende stroom, welke naar het ontvangende toestel wordt overge bracht, hetzij per draad, hetzij per radio. In het ontvangende toestel wordt deze electrisehe stroom weder omgezet in over eenkomstig wisselend lioht. Het ontvangen de toestel is zoodanig ingericht, dat do verschillende punten van een scherm ge lijktijdig en op gelijke wijze als in het zen dende toestel achtereenvolgens worden be schenen met het ontvangende licht. Door de traagheid van het oog (ongeveer 15 beel den por seconde zijn hiervoor noodig) ver krijgt men dan den indruk, het bewegende beeld te zien. Voor de omzetting van licht wisselingen in stroomwisselingen wordt de fotn-electrische cel gebezigd. Deze zelfde cel bevindt zich ook in het oog, waardoor het „zien" wordt bewerkstelligd, terwijl voor de omgekeerde omzetting de glimlamp of de Kcrrcel dienst doet. Voor bestudeeriug van den lichtbundel bezigt men de Nipkowsche schijf of het spiegelrad van Telefunken. De electrisehe stroom moet zelfs voor zeer grove beelden een uiterst groote frequentie bezitten. Dit is dc groote moeilijkheid bij het beelden- overbreugen over een zeer grooten afstand. Na zeer vele proefnemingen bleek op onge veer 100 mijlen boven het aardoppervlak een elect ronenlaag te zijn, de z.g. „hoavisi- de-laag", welke verschillende golven te rugkaatste, zoodat deze golflengte geheel ongeschikt was voor de televisie. Eindelijk werd de meest dotflinatige golflengte ont dekt, n.l. die van 140 meter. Voor groote af standen gebruikt men nog kortere golven. Sinds eenigen tijd neemt de B. B. C. vier maal per week proeven op do golflengte van Londen National 261.3 meter, welke zich in een levendige belangstelling zoowel in Engeland zelf, als in het buitenland mogen verheugen. In don loop der jaren zijn na tuurlijk reeds verschillende veranderingen en groote verbeteringen aan de televisie toestellen aangebracht. Een der grootste verbeteringen werd aangebracht door dr. Mc. Farland Moore door zijn uitvinding van den Neon-lamp. Ook dr. Karolus te Leipzig bracht veranderingen aan door zijn experimenten op het gebied van lichtgevoe lige cellen. De hoofdingenieur der General Electric Cy. te Schenectady, die reeds in de jaren 1915 en 1916 met de radio-telefoni sche verbinding tusschen Schenectady en New York begon, zit niet stil en werkt ge stadig door aan de verwezenlijking van zijn ideaalhet televisie-toestel een plaat® te geven in ieders huiskamer naast het radio toestel. Dat dit ideaal nog niet zoo heel gauw zal worden verwezenlijkt, toonen de vele moeilijkheden, welke nog overwonnen moeten worden, wel aan. De „Radio" heeft echter ook onverwacht snel de wereld ver overd. Een der nieuwste en meest belang rijke uitvindingen op het televisiegebied in den laatsten tijd is de Braunsche Buis. Deze kathodestraalbuis wordt zoowel aan de ontvang- als aan de zendzijdc opgesteld, daai1 deze een fluoresceerend scherm kan doen oplichten (aan de ontvangzijde), en tevens als een foto-electrisch re-ageeretide laag kan aftasten (aan de zendzijdc). Ook de Nonn-lamp, welke de traditioneele licht- brond van het ontvangapparaat was, is ver beterd. Zooals deze oorspronkelijk was, be stond het bezwaar, dat de oppervlakte-nel- derheid zeer gering was en dat het licht rose gekleurd was. De ontlading is thans geconcentreerd in een lava-cylindert.je met een kleine opening, waardoor het licht naar 'buiten kan treden. Hierdoor werden betere contracten en grootcre beelden bereikt. In deze richting zijn ook proeven genomen met de Kerrcel, welk kan korden beschouwd als een ideale, door electrisehe spanningen geregelde lichtklep. Als lichtbron gebruikt men dan een booglamp. Gezien de vele groote vorderingen, welke de televisie de laatste jrfren heeft gemaakt-, mag men wel GEMENGDE BERICHTEN SCHIP OP EEN RIF GEL00PEN. Hedennacht is op het Bornerif te Hol- lum op Ameland een schip van 2000 ton vastgeloopen. Het schip was met hout geladen. Naam noch nationaliteit van de boot zijn bekend, terwijl geen noo'dsei- nen worden gegeven. Sleepbooten en een reddingsboot zijn uitgevaren. Een jongen overreden. Zaterdagmorgen ongeveer half twaalf, naderde op dc Kerkewijk te Veenendaal in de richting station een zware tractor, be laden met steenen. Door tot nog toe onop gehelderde oorzaak kwam het oudste zoon tje, de elfjarige Jan van den heer H. Bos, op zijn fiets gezeten, in aanraking met den wagen. De jongen sloeg tegen den grond en werd zwaar gewond. Na korten tijd is hij overleden. De politie heeft den wagen in beslag genomen. Leidekker van het dak gevallen. De leidekker H. Janssen uit Ottersum (L.) had het ongeluk om, terwijl hij te Baarlo werkzaam was, het evenwicht te verliezen en van het dak te vallen. De on gelukkige word naar het R. K. ziekenhuis te Vcnlo overgebracht, waar bleek, dat hij een zware wervelfractuur had opgeloopen. Voor zijn leven wordt gevreesd. MOORDAANSLAG TE BERKEL EN RODENRIJS. HET SLACHTOFFER DOOR MESSTEKEN ZWAAR GEWOND. Zondagavond omstreeks 10 uur is te Berkel en Rodenrijs een moordaanslag gepleegd op zekeren Mik uit Pijnakker. Deze M. was op bezoek bij iemand in Berkel, waar ook aanwezig was Mej. K. Deze leefde gescheiden van haar man en K. die vermoedde, dat M. een ver houding had mot zijn vrouw, kwam daar gisteravond binnen. Met een mes bracht hij M. verschillende steken toe. In zeer zorgwebkenden toestand is M. naar een ziekijhuis te Rotterdam overgebracht. Ook de vrouw van K. kreeg een ver wonding, die echter slecht* van lichten j aard was. De dader is onmiddellijk ge arresteerd. Hij verkeerde onder invloed I van sterken drank. Zijn vrouw had hij j roods meermalen bedreigd. INBRAAK IN MANUFACTURENZAAK. Den heelen winkel overhoop gehaald. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in den manufacturenzaak van den heer Jos. Roemers te Valkenburg. Toen i Zaterdagmorgen 7 uur het meisje naar be neden kwam, trof ze den winkel in wan orde aan. Volgens de „Limb. Koerier" zijn J de dieven door 't indrukken van een ruit en j 't opensluiten van de deur van achteren 't I pand binnengedrongen. Ze braken de beide cassa's open, stalen er 50 uit, namen twee costuums, twee overjassen en hoeden mee ter waarde van 200 en verdwenen weer door de achterdeur met medeneming van een fiets. Verdronken. Vrijdagavond is de 24-jarige matroos K. G. Ek uit Zweden bij het aan boord gaan van zijn in de Waalhaven liggend schip „Narvik" overboord geslagen van een langszij van dit schip liggend sleepschip en verdronken. Na eenigen tijd dreggen heeft men het lijk van de matroos opgehaald. UITSLAANDE BRAND TE AMERSFOORT. Steeds weer die benzine. Door het onoordeelkundig gebruik ma ken van benzine voor het schoonmaken van een kleedingstuk ontstond gister morgen omstreeks half elf een ernstige uitslaande brand in perceel Parallelweg 2S te Amersfoort, bewoond door het ge zin Lutmer. In eenige minuten tijd brandde het huis als een fakkel, terwijl de belendende perceelen ernstig in ge vaar kwamen. Dc politie was aanstonds ter plaatse, legde twee slangen uit en trad zeer actief op. Inmiddels had per ceel 26, bewoond door de familie C. Ha- negraaf, vlam gevat. De brandweer heeft ruim vijf minuten stagnatie gehad daar de spoorwegovergang gesloten was. Na een half uur was de brand bedwongen en het gevaar voor uitbreiding geweken. Perceel No. 20, bewoond door de wed. D. Huffer. kreeg ernstige waterschade. Allen bij den brand betrokkenen waren verzekerd. De schade wordt op 15.000 gulden geschat. GROOT BEDRAG AAN GELD VERBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks vier uur is een felle brand uitgebroken in de slaap kamer van het perceel Slichtenhorststraat 104 te Nijmegen, bewoond door de familie Ten Zeldam. In de slaapkamer bevonden zich twee personen, die zich met moeite in veiligheid konden stellen. Ook de vele an dere bewoners van het beneden- en boven huis vluchtten gedeeltelijk gekleed de straat op. De brandweer slaagde er in het vuur met een straal op de waterleiding spoedig meester te worden. De slaapkamer l brandde geheel uit. Een aanzienlijk bedrag aan geld, dat in een kastje geborgen lag. ging verloren; de schade wordt door ver zekering gedekt. Leerfabriek te Oostrum uitgebrand. In den naoht van Vrijdag op Zaterdag brak omstreeks 3 uur brand uit in de chroomleerfabriek der N.V. Limburgia, di recteur H. Grat te Oostrum. De brand greep snel om zich heen, zoodat toen de motor- brandspuit van Venray ter plaatse ver scheen, aan blusschen niet meer te denken viel. De fabriek, de geheele inboedel bene vens een personenauto, welke zich in de fabriek bevond, gingen in de vlammen ver loren. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. EEN ZEEMAN IN ENGELAND GEARRESTEERD. Communistische pamfletten in zijn koffer gevonden. Een Reuter-tclegram uit Londen meldt, dat dc Nederlandsche zeeman Nieuwland Vrijdag te Newcastle-on-Tyne veroordeeld is tot een boete wegens overtreding van de Vreemdelingen-wet. Hij was te Hartlepool afgedankt en alleen op voorwaarde, dat hij per eerste gelegenheid naar Rotterdam zou terugkeeren, was hem verlof gegeven aan land te gaan. Vier dagen later was hij nog steeds tq Newcastle, waarop de autoritei ten tot zijn arrestatie overgingen. Volgens een mededeeling van de politie werd een groote hoeveelheid communisti sche pamfletten, in het Engelsch gesteid, in zijn koffer gevonden. Een zeldzaam verschijnsel. Uit Nieuwendam wordt gemeld: Tel- kenjare, iu de wintermaanden, was de botvangst op de Zuiderzee zeer gering en werden do visschersvaartuigen stilge legd. Nu de Zuiderzee afgesloten is, doet zich het verschijnsel voor, dat op het IJselmeer vooral langs dc Hollandsche kust, een ongekend ruime botvangst be haald wordt. Bovendien is de visch zeer zwaar, twee a drie pond per stuk. De vischaf slagen te Enkhuizen, Volenda-m en elders zijn sedert enkele weken over voerd, waardoor de gemiddelde prijs tot 10 12 cent per pond daalde. UIT DE OMGEVING verwachten, dat hét niet zoo heel lang meer zal duren, of ook van de televisie zal oen algemeen gebruik worden gemaakt. Pespectief zit er genoeg in; bijna onbe grensd zullen de mogelijkheden zijn! Een nieuw Bondsorgaan. De Katholieke Arbeidersbeweging is weer een nieuw periodiek rijker gewor den. De op 16 October 1.1. gestichte R. K. Bond van Kappersbedienden is n.l. over gegaan tot het uitgeven van een eigen maandelijksch orgaan „De Kapper". Het eerste nummer, dat op 1 Januari verscheen, ziet er goed verzorgd uit. cn bevat artikelen o.a. van Jos. Veldman; G. S. Peters, bondsvoorzitter; G. Keet, secretaris; Th. Sturkenboom, penning meester en L. Kleijne, redacteur. Voorts wordt een beschouwing gewijd aan de organisatie in het kappersbedrijf. terwijl pon omschrijving van hpt pr gram van actie duidelijk maakt, wat de bond voor de toekomst beoogt. „Van hier en daar" geeft nieuws uit diverse afdeelingcn van den bond. HILLEG0M. Gem Arbeidsbeurs. De laatste opgave van het Gemeentelijk Arbeidsbureau geeft aan 681 werkzoekenden tegen 650 de vorige maal (tijdsverschil 14 dagen). Geboren: .Cornelia Josephina Mag- dalena, d. van A. Seysener en P. M. Korte- kaas. Allegonda Maria, d. van J. van Deursen en M. Zomer. Albertina Adria- na, d. van J. van Beek en J. Palok. Ja cobus, z. van J. Hoogkamer en C. Meyer. Vertrokken: D. van Velzen en ge zin naar Oegstgeest. W. van der Vegte en gezin naar Leiden. J. J. Heemskerk naar Leiden. J. H. Schniedewind naar Haarlemmermeer. A. van der Hulst en gezin naar Haarlem. M. D. J. Been en gezin naar Leiden. B. van Delft en gezin naar Leiden. N. J. van Diest en gezin naar Leiden. G. F. van der Puil en gezin naar Leiden. J. Verhoeven en gezin naar Leiden. Nic. van Kampen en gezin naar Oegstgeest. A. Kreeft en gezin naar Oegstgeest. J. van der Vecht naar Haar lemmermeer. H. M. Rijpkema en vr. naar Haarlem. Adr. de Rooy naar Ben- nebroek. J. G. Borger en gezin naar Haarlem. G. Kreeft-Van der Weide naar Haarlem. A. van der Pluym en gezin naar Haarlem. B. M. Maas naar Haar lemmermeer. W. B. Roman en gezin naar Leiden. V. I. Piron en gezin naar Haar lem. A. M. J. Meykneeht naar Herwen. Joha. Peters naar Haarlem. J. G. A. Lampers en gezin naar Haarlem. Dit groote vertrek staat in verband met dc geëélectrificeerde tram. KATWIJK. Geboren: Cornelis z. v. H. Koelewijn cn M. Dijksman. Johanna Lijdia d. v. B. van der Jagt en P. van Delft. Aantje d. v. A. F. Zwanenburg en C. J. Molenaai. Klazina d. v. C. Ketting cn K. Parle- vliet. Jannetje d. v. A. Hasenoot en J. Hoek. Aric z. van J. van Schie en A. van Rijn. Ondertrouwd: J acob Zwaan en Jaapje van Duijn. Getrouwd: P. Guijt en L. Snijders. A. van Duijn en M. van Duijn. Overleden: Jannetje Kraaienoord 71 j. wed. van C. de Jong. Maartje vaH den Oever 69 j. cchtgen. van F. D. Ouwe hand. Dirk Kuijt SO j. wedn. van D. van Boelen. Piet er Duindam 14 j. z. v. P. Duijndam en J. Guijt. LISSE. Gemeenteraad. Do Raad dezer ge meente is in openbar© vergadering bijeen geroepen op Woensdag, den lleiv Januari 1933, des namiddags om half drie uur, ter behandeling van de navolgende punten: 1. Verzoek van de N.V. Lissesche Kistenfa briek alhier, om haar ook voor het jaar 1933 recht van koop te verleenen van het perceel grond langs den Grachtweg. 2. Ge wijzigd besluit tot verhuur van een per ceel grond langs de Eerste Poellaan aan den. heer B. Soholte. 3. Wijziging van het meterhuurtarief, geldende voor gasmeters. 4. Credietverleening aan bloembollenkwee kers. 5. Comptabiliteit. 6. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. Retraite Patronaatsjongens. In den afgeloopen week zijn alhier in het patro naatsgebouw twee retraites, en wel van Za terdag 31 Dec. tot Woensdag 4 Januari en van Woensdag 4 tot Zondag 8 Januari ge houden voor de jongens der patronaten. Beiden retraiten stonden onder leiding van de patronaatsdirecteuren van St. Agatha en de H.H. Engelbewaarders en verd gegeven door de weleerw. pater Fri- dolinus Huiser van Nieuwe Niedorp. Een retraite voor patronaatsjongens mogen we beschouwen als het glanspunt van een patronaatspro gamma en kan voorzeker oor de jongens van onberekenbaar nut zijn. De retraites zijn uitstekend geslaagd waarto© voorzeker ouders en overheden hebben medegewerkt. De penibele tijden maakten het voor vele ouders bezwarend om hun jongen of jongens er aan te laten deelnemen want de onkosten aan een re traite zijn groot. Doch de eerw. directeu ren maakten het voor ieder gemakkelijk. Wie kon betaalde het volle pond en wie dit niet kon, betaalden naar vermogen, ter wijl grootere of kleinere giften van. paro chianen steeds welkom zullen zijn. Gistermiddag had voor de deelnemers nog een feestelijke bijeenkomst plaats waar de eerw. pater Fridolinus de jongens dankte voor hun goede volgzaamheid ter wijl eveneens dankwoorden werden ge richt aan de zelatricen voor de stoffelijke zorg aan de jongens besteed. Arbeidsbemiddeling. Bij den corres pondent der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering stonden ingeschreven 554 personen als werkloos, t.w. landarbei ders 461, timmerlieden 20, n^etselaars 13, opeprlieden 6, schilders 16, loodgieters 4, behangers en stoffeerders 1, machinisten 1, kantoorbedienden 3, rijwielmonteurs 1, schippers 7, kistenmakers 4, kruideniers bedienden 1, smeden 3, kellners 1, chauf feurs 2, mach. houtbewerkers 3, kleerma kers 1, monteurs 1, bakkersknechten 1, transportarbeiders 2 en fabrieksarbei ders 2. Besmettelijke ziekten. In het jaar 1932 zijn binnen deze gemeente in het totaal 29 gevallen van besmettelijke ziekten voor gekomen n.l. 24 gevallen van de besmet telijke ziekte roodvonk eh 4 gevallen van de besmettelijke ziekte diphterie. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie alhier, ligt ter inzage een verzoek met bij lage van den heer F. C. J. van der Eerden, restauranthouder, alhier, om vergunning, ingevolge de Hinderwet, tot het plaatsen van een inrichting, bestemd voor de be waring van benzine met aftapinrichting, op het perceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 10, kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie C. no. 1745. Op Zaterdag 21 Januari a.s., des voor- middags om elf uur, zullen tegen de inwil liging van dit verzoek bezwaren kunnen worden ingebracht ten gemeentehuize. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1932 bestond de bevolking dezer gemeente uit 8689 personen, t.w. 4393 mannen en 429G vrouwen. In den loop van het jaar is dit aantal toegenomen door geboorte met 137 mannen 124 vrouwen totaal 261 personen en door vestiging met 163 mannen, 190 vrouwen, totaal 353. In totaal is dit aantal vermin derd in den loop van het jaar door over lijden met 36 mannen en 34 vrouwen, totaal 70 personen en door vertrek met 186 man nen en 212 vrouwen, totaal 398 personen. Op 1 Januari 1933 bestonden de bevol king dezer gemeente derhalve uit 8836 per sonen, t.w. 4471 mannen en 4364 Trouwen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 41. Echtseheidingên vonden niet plaats. N00RDWIJKERH0UT Kiesvereeniging. De kiesvereeniging „Recht en Orde" hield in café Brama al hier een vergadering. De voorzitter opende met een kort woord de vergadering en voeg aan de aanwezi gen de candidaatstelling voor de Tweede Kamer, ernstig te behandelen. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Punt 3: Voorstel om artikel 6 van het reglement aan te vullen met sub 8: dat bij gemengde verkeering of bij het sluiten van een gemengd huwelijk het lidmaatschap verloren gaat, lokte een langdurige dis- cusie uit, waarna het voorstel werd aan genomen met algemeene stemmen, echter met bijvoeging dat het advies van de geestelijkheid ingewonnen moet worden. Met algemeene stemmen werd besloten om de convocaties voortaan door propagan disten rond te laten brengen. Hierna vond de candidaatstelling voor de Twr Kamer plaats. Candidaat wer den gestelu de heeren A. J. Loerakker, Haarlem, Kampschöer, te Monster, Mol- kenboer te Leiden, van der Weijden uit Nieuwkoop, G. Bulten, Voorhout en H. Kuiiper te Haarlem. Hierna bracht de voorzitter, de heer H. Langeveld verslag uit van de gehouden Kamercentrale op 15 Oct. en 19 Nov. Bij het punt mededeelingen werd mede gedeeld, dat een propagandaclub is opge richt en dat deze club reeds 100 leden voo* de kiesvereeniging heeft gewonnen. Hier na volgde sluiting. VOORSCHOTEN. Aanrijdingen. Zaterdag omstreeks half twaalf is een dochtertje van den heer v. B. nabij Ter Horst aangereden door >een auto en van de fiets afgeworpen, niettegenstaan de zij geheel rechts van den weg reed. Toen de bestuurder in de gaten kreeg, dat en kele personen kwamen toesnellen, stak hij zijn hand op bij wijze van groet en reed zoo snel mogelijk weg. Het rijwiel was nage noeg geheel vernield. Jammer is 't dat de betrokken personen het nummer niet heb ben opgenomen, aangezien de held? in zijn grijs-blauwe wagen nu den dans in de richting Veur ontsprong. Nabij de Wijngaardenlaan" word me vrouw B. met haar rijwiel omvergereden, door den saholier V., die zich blijkbaar moCst reppen om nog op tijd op school te zijn. Bovendien trad deze jeugdige scholier nu juist niet al te beschaafd op. Mevrouw B. klaagde over pijn in haar been, maar kon haar weg naar huiis vervolgen. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 1 Januari 1932: 2733 m. en 27S4 vr. To taal 5517. Vermeerdering door geboorte: 68 m. en 59. Totaal 127. Vermeerdering ves tiging: 273 m. en 347 vr. Totaal 620. Geheele vermeerdering 341 m. en 406 vr. Totaal 747. Vermindering door sterfte: 19 m. en 17 vr. Totaal 36. Vermindering door vertrek: 254 m. en 285 vr. Totaal 539. Geheele ver mindering 273 m. en 302 vr. Totaal 575. Blijft een vermeerdering van 68 m. en 104 vr., totaal 172. Aantal inwoners op 31 De cember 1932: 2S01 m. en 2888 vr. Totaal 5689. Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. 251 Bij Apoth. en Drogisten VEUR-LEIDSCHENDAM. Wilhelmina-Vereeniging. De Wilhel- mina-Vereeniging hield een ledenvergade ring in het Café „Het Wapen van Veur" van den heer J. Al. De voorzitter, de heer J. Meijer, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. De notulen worden gelezen en onveranderd onder dank goed gekeurd. Namens de joenningmeesteresse brengt de secretaris rekening en verantwoording uit, waaruit blijkt, dat de inkomsten heb ben bedragen 2294.70 en de uitgaven 2063.70, zoodat er een batig saldo is van 231. Bij monde van den heer Schuijt brengt de controle-commissie verslag uit van het nazien der boeken en verklaart al les in de beste orde bevonden te hebben. Hij brengt dank en hulde aan de penning- meestere-sse voor het accuraat beheer der gelden en hoopt, dat zij dit nog vele jaren d®§g^ mag. De voorz. dankt de controle commissie voor him werk. De secretaris, de heer K. Lamboo, brengt een keurig jaarverslag uit, waarvoor hij dank en applaus heeft te accepteeren. Bij de bestuursverkiezing worden op voorstel van den heer Scholtes de heeren K. Lambo en W. van Veen bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer Nieuwenbroek met vrijwel algemeene stem men wordt gekozen de heer G. Remmers- I waal. De voorz. feliciteert de heeren met him herbenoeming, terwijl de heeren Lambo en Van Veen (de heer Remmers waal was niet aanwezig) danken voer het in hen ge stelde vertrouwen. Bij de rondvraag vraagt de heer Scholtes zooveel mogelijk propaganda te maken. De heer Monster vraagt, waarom het vuur werk cn de Gondelvaart geen doorgang vonden, hij vindt dat dit niet juist is en meent, dat het Gemeentebestuur hierin niets te zeggen heeft Ook dringt hij aan op samenwerking met de Ohristelijken. Verder worden nog lange en vele besprekingen ge- j houden over het al of niet doen doorgaan van de kermis en alleen kinderfeesten te houden. De meesten der aanwezigen bleken echter wel voor kermis te zijn, daar een beetje vroolijkheid in deze benarde om standigheden geen kwaad zou doen. De voorz. antwoordt de diverse heeren zeer duidelijk en zegt, dat het bestuur in deze actief zal zijn hij wil eerst kalm afwach ten, doch zal vroegtijdig, indien zulks ten minste noodig is, een vergadering beleg gen. Onder dank voor de opkomst en de aan gename discussies en besprekingen sluit dan de voorz. deze vergadering, na allen nog te hebben aangespoord propagandist voor de Vereenigmg te zijn. „En wat was er gisteren op het concert alzoo te hooren?" „O, een heele boel. Mevrouw Jansen laat d'r haar verven. Mevrouw Pieteknul d'r man is failliet cn de Meiers laten zich scheiden."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10