ZATERDAG 7 JANUARI 1933 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Ongeluk. Tn de Wilhe minastraat werd gisteravond zekere de J„ die wegens lichaamsgebreken niet kan loopen en zich met een driewieler rijwiel met handbewe ging langs de straat beweegt, aangereden door een autobestuurder iut Bodegraven. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De J. werd over de straat geslingerd, waarbij hij aan het hoofd werd verwond. Persona.ia. Voor het L.I.T.E.H.-exa-- men Nederl. HandeUcorr. slaagde oa. onze plaatsgenoot, de heer W. Lindeboom Jrn en voor het praktijkdiploma 'lypiste onze plaatsgenoote Mcj. G. Vierbergen, beiden opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. BOSKOOP. De tol op den weg naar Alpherw Op een door inwoners dezer gemeente aan de Kroon gericht adres, waarin werd aange drongen op opheffing van den aan de ge meente Gouda toebeheerenden toi op het Goudsche en Amsterdamsche Rijpad tus- sehen Boskoop -n Alphen aan den Rijn en, indien dit niet mogelijk was. op vrijstelling van rijwielen, heeft de minister van Water staat geantwoord. Het is noodzakelijk ge- b.eken, aldus is medegedeeld, de conces sie op den bestaanden voet te verlengen. De bijzondere aandacht van den minister blijft gevestigd op verlaging van het tarief. Wanneer de concessie, welke thans tot we deropzegging en uiterlijk tot en met 31 De cember 1933 is verleend, na dien datum mocht worden verlengd, zal de mogelijkheid van ver-aging van het tarief, hetzij door het laten vervallen van de heffing van rij wielen, hetzij op andere wijze, andermaal nauwgezet worden nagegaan. BODEGRAVEN. Kiesvereeniging. Jaarvergadering der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" to Zwammordam op 6 Januari ten kwart voor 8 uur m hot Patronaat; aanwezig 41 leden. De voorzitter, de heer N. v. Rossum, opende de vergadering met den ohr. groet en boette alle aanwezigen van harte wei- kom. Spr. maakte van de gelegenheid ge bruik allen nog oen Zalig Nieuwjaar toe te wenschen, en memoreerde in korte trekken het afgeloopen jaar m al z'n wel en wee. Voor de vereeniging i» het afgeloopen jaar gunstig geweest, daar hot ledënbal ie ge groeid met oen aanwinst van 55 leden. Do notulen, welke verzorgd waron door den seer., den heer H. P. Verver, worden zon der op- of aanmerking goedgekeurd met dank aan don socr. Een schrijven is ingeko men van den heer Deercnberg betreffende het lid worden van een vereeniging van ge meenteraadsleden te Gouda. Over dit schrij ven is op de bestuursvergadering afwijzend beschikt, en wordt, daar niemand er op te gen is, ook nu terzijde gelegd. Bij het binnentreden van den Pastoor en Kapelaan, richt de voorz. een kort welkom tot hen. Allereerst wordt overgegaan tot punt 4 der agenda: Inleiding door den voor- zitter over „Quadragesimo Anno". De voor zitter geeft een keurig duidelijke uiteenzet ting over deze Encycliek, naar aanleiding van hot boek van mr Triebels. Aan het einde spreekt de Kapelaan, namens de le den een hartelijk dankwoord tot den ge- aohten spreker. Bij de bestuursverkiezing: vacature-H. Verver, J. Regtvoort en A. Groep, worden do heeron allen herkozen met groote meerderheid van stemmen en nomen ook wederom hun benoeming aan. De heer H. Verver brengt op vlotte wijze verslag uit van de verga-dering van'de Ka- ineroentralo, welke gehouden is op 15 April, en van de vergadering der Statenkieskring, waarvoor spr. een dankbaar applaus in ont vangst mocht nemen. Punt 6: Voorstel tot wijziging Art. 3 Huis houdelijk Reglement. Dit betreft het al of niet contributieheffen voor religieusen, Na gehoud en stemming blijft het artikel on gewijzigd. Er werd besloten de rekening en verantwoording door den penningmees ter op de volgende vergadering te behan delen. De penningmeester deelde terloops mede, dat er een batig saldo was van ruim 60 Bii de bespreking van candidaatstei- ling voor do a.s. Kamerverkiezing wordt do heer Loerakker gekozen voor de kwaliteits zetel. Voor de vrije zotels de heeren M. P. v. d. Weyden van Zevenhoven, Kampschöer van Monster, en Dccrcnberg van Schoonho ven. Als afgevaardigde voor de Kamer- oentra/le en de Statenkieskring .worden bij acclamatie herkozen de heer H. Verver en tot plaatsvervanger de heer N. v. Rossum. Bij do rondvraag, deelt de heer Vornooy mede, dat de R. K. propngandacdub van Bodegraven bereid is om bij de a.s. verkie zingen hulp te bieden. Deze mededeeling wordt onder.dankbaar applaus door de ver- gadering aanvaard. Do voorz. spoort dien aangaande de jonge garde aan, lid van de R. K. Propagandaclub van Bodegraven te worden. Het grootste contra tegen het lid maatschap van deze club ia, dat niet-Bode- gravers geen stemrecht hebben in deze ver eeniging. De voorzitter zegt toe, zich met het bestuur der Prop.club in verbinding te stellen, teneinde deze hinderpaal weg te nemen. Niets meer aan de orde zijnde, spreekt de voorzitter nog een enkel propa gandistisch woord en sluit de vergadering op de gebruikelijke wijze- KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS HAZERSWOUDE (G.) Tooneeluitvoering. Gisteravond gaf de tooneelvereeniging „Onder Ons haai eer ste uitvoering n de R. K. school. Nadat door den regisseur deze avond met een woord van welkom was geopend, werd door de bekende violisten een strijkje ge geven, waarna werd opgevoerd „De reis van Mijnheer Perrichen, een blijspel in vier bedrijven van Labbriche en Martin. Dat dit stuk, hetwelk een tienta, jaren ge leden ook is opgevoerd, zeer in den smaak viel der aanwezigen, bleek wel uit het da verend applaus hetwelk volgde na elk be drijf. A.smede werd opgevoerd „Uit de kleine Republiek" een stuk naar de gelijk- luidenden novelle van Mr. L. N. J. Lam berts Hurrelbrinck. De rollen b.eken in goede handen te zijn, daar alle spelers het spel goed vertolk ten. Het grootste succes was voor den ijvo- rigen regisseur, die geen moeite ontziet, om aan de bewoners van den Groenendijk jaarlijks een genotvo.len avond te geven. Wij zullen dan ook hopen, dat morgen avond de zaal tot in de uiterste hoeken ge vuld moge zijn met bezoekers. HAZERSWOUDE. Korenbond „De Rijnstreek". Den 12en Jan. a.s. zal de Korenbond „De Rijnstreek' een zangavond houden des avonds ten ze ven uur in het gymnastiekgebouw te Meer burg. Als eerste uummer zal de heer Biaun, onderwijzer te Leiden, een demonstratie geven in de Wardmethode. Voor dit doel zal voornoemde heer een klas kinderen medebrengen uit Leiden. Daarna zal door ieder aangesloten koor een No. ten beste gegeven worden, naar eigen keuze, muziek of Gregoriaansch. Ook zal dienzelfden avond aan 13 jonge zangers, waarvan 11 uit Hazerswoude (dorp) 1 Parochie Rijndijk en 1 uit Hoog- niade, welke met goed gevolg hun examen op den 12en Dec. 1.1. voor de commissie uit den Korenbond hebben algelegd, het di ploma der St. Gregoriusvereeniging wor den uitgereikt. KOUDEKERK. Brandweer. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is tot gewoon brandmeester benoemd de beer D. Leen heer, alhier. Geboren: Arie, z. v. D. Jansen en M. Schellingerhoudt. Getrouwd: Willem van Burik 29 j. en Leentjo Pietertje Bogerd, 26 j. NIEUWVEEN Maria-Congregatie. Woensdagavond hield de Maria-congregatie haar eerste feestvergade- ring in het schoolgebouw. Direct al bij het bin nenkomen viel de gezellige sfeer op, die in de feestzaal hing. De opkomst, zoowel van de meisjes als van de jongelingen, was flink. Tegen zevenen opende de zeereerw. heer pastoor de bijeenkomst met een woord van welkom, zette het nut van een feestavond uit een en gaf vervolgens de leiding over aan den heer Haakman, prefect der congregatie. In afwisseling met een fijn stukje populaire muziek van mej. M. Verkerk aan de piano en van den heer Th. -v. d. Hoven met zijn accor- dóon, kregen we een reeks korte blijspelen en kluchten, die op zeer verdienstelijke wijze wer den opgevoerd. De lach was amper weggestor ven, of een nieuw gebrul barstte los. Vooral „De Bremer Stadsmuzikanten" oogstte een da verend applaus. De tractatie was eveneens boven alle lof ver heven. Een keur van handige dames reserveor den koffie met gebak, chocolademelk, limona de, ranja en bier, wat er met graagte inging. Tegen half twaalf sprak de prefect een dankwoordje en als blijde, doch korte verras sing mochten toen de beenen nog een tien mi nuutjes van de vloer. De avond was bijzonder geslaagd, wat de vroolijke en ongedwongen stemming duidelijk deed uitkomen. Voor een eventueele feestavond In de toekomst doet het 't beste verwachten. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad vergadert Maandagmorgen te 9.30 uur ton Raadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken2. Vast stelling uitbreidingsplan geprojecteerd langs den Vuetweg en Vrouwenweg; 3. Voorstel van Burgemeostcr en Wethouders om aan do provincie Zuid-Holland den weg LeidenStompwijk onder Zoeterwoude in eigendombeheer, beheer en onderhoud over te doen; 4. Als voren tot wijziging der ge meente-begrooting 1933 in verband met op merkingen van Gedep. Staten; 5. Als voren tot vaststelling eener salarisregelmg vopr het Secretarie-personeel; 6. Als voren tot wijziging van de heffingsverordening hon denbelasting; 7. Als voren om aan diegenen die uit een werkloozenkas trekken een toe slag te ver.eenen, gelijk aan het verschil tusschen de steunuitkeering en de uitkee- ring uit een werkloozenkas; 8. Rondvraag. ZEVENHOVEN. K.R.O.-film. Woensdagmiddag werd de K.R.O.-film vertoond in het Bondsge- bouw voor de kinderen. Het onderwijzend personeel waa met de kinderen aanwezig. Allen waren hoogst voldaan, toen zij thuis kwamen en wisten alle wat te vertellen, 's Avonds werd doze film vertoond voor de ouderen. De zaal was tamelijk bezet. Ook werden boekjes en speldjes te koop aange boden voor een laag bedrag. Men kon zien. hoe klein de K.R.O. is begonnen en hoe die tegenwoordig is Men kon zien hoe nuttig werk de K.RO. verricht. BINNENLAND BUITENLANDSCHE MUSICI. Moeten zij in Hollandsche inrichtingen worden toegelaten of geweerd? Over bovenstaande, vooral in onze da- gan hoogst urgente kwestie, had mede in verband met de actie van den Neder- landschen Toonkunstenaafsbond tot we ring van buitenlandschc musici gister middag een door het bestuur van Horecaf uitgeschreven vergadering in Hotel Witto- brug plaats, welke bijeenkomst o.m. door de verschillende organisaties, welke bij deze aangelegenheid zijn geïnteresseerd, werd bijgewoond. Onder deze laatsten waren 'oa. de Ne- derlandsche Toonkunstenaarsbond; do Vereeniging van Impressario's; de Rijks- en Gemeentelijk Arbeidsbemiddeling, zoo dat door bovenstaand bestuur van Horecaf voldoende gelegenheid was geboden de zaak van Oen ruim standpunt te bezien, hetgeen dan ook in velerlei opzicht is ge schied. De voorzitter van Horecaf, de heer J. Hanja, leidde de besprekingen in en toon de daarbij aan, dat de wijze, waarop de N. T. B. het publiek in doze pleegt voor te lichten, niet vrij is te pleiten van zekere eenzijdigheid, terwijl het optredon zijner leden in menig geval heeft geleid tot rel letjes, waarbij de goede gang van zaken in de koffiehuizen en restaurants is ver stoord. In het 'algemeen zijn bij bedoelde actie de belangen der werkgevers, die in hunne inrichtingen muziek laten uitvoeren, oenigermate op den achtergrond geraakt- Het kwam, aldus spr., ons daarom zeer gewenscht voor, dat deze zaak ook eens van andere zijde werd belicht en de werk gever eveneens in de gelegenheid zou wor den gesteld, zijn zienswijze kenbaar te maken. Zonder in bijzonderheden te treden, wenschte spr. te trachten reeds thans een misverstand weg te nemen, dat ten aanzien van de gezindheid der werkgevers tegen over Nederlandsche musici zou kunnen zijn ontstaan. In bepaalde steden des lands hebben de ageerende musici getracht stem ming te maken tegen de exploitanten van restaurants en cafe's, die uitsluitend bui- tenlandsche strijkjes zouden engageeren. Wij, leden van Horecaf, wenschen daarte genover te verklaren, dat onze leden zoo wel uit ideëele als practische overwegin gen de voorkeur geven aan een uit landge- nooten samengesteld orkestje, indien dit de geschiktheid bezit om in onze inrichtingen op te treden. Er zijn evenwel eeriige facto ren, die het engagement van Nederland sche musici bemoeilijken. Allereerst noemde spr. de voortschrij dende techniek, welke vele strijkjes heeft doen vervangen door mchanisch muziek. Deze omstandigheid, de slechte bedrijfs- uitkoms,ten en de hooge eischen der musici, heb ebneen nadeeligen invloed uitgeoefend op het werkloosheidscijfer. Vervolgens het feit, dat de Nederland sche musicus er dikwijls niet in slaagt on der een uit landgenooten bestaand publiek die sfeer van gezelligheid te verwekken, die in een goede zaak wordt gezocht. Do Nederlandsche strijkjes, die aan dezen oiscb kunnen voldoen, vinden in het alge meen wel emplooi. Ten slotte de aard van het vak, dat in wezen internationaal is. De musicus is voor zijn scholing genoodzaakt ook het buiten land te bezoeken. In Duitschland worden onze landgenooten gaarne gezien, er zijn i dan ook vele gezelschappen werkzaam, het geen bewijst, dat daar voor iemand, die zijn vak verstaat, werkgelegenheid te vin den is. Spreker besloot zijn inleiding met te verklaren, dat verdere beperking van de werkgelegenheid voor buitenlanders, spe ciaal Duitsche musici, voor dit bedrijf een zeer groot nadeel zou betekenen, nog bui ten beschouwing latend het gevaar, dat in dit geval zou dreigen voor de vele in het buitenland werkzame Nederlandersre presaille-maatregelen zouden immers niet uitblijven. Na ten slotte nogmaals te hebben gewe zen op het doel dezer besprekingen, welke geen andere kan zijn, dan de bestaande moeilijkheden weg te ruimen, gaf spr. de vergadering gelegenheid de verschillende meeningen omtrent deze kwestie verder naar voren te doen brengen. De heer Olman, voorzitter van den Ned. Toonkunstenaarsbond, wees er op, dat er z.i. bij het Ned. publiek een tendenz be staat, om vooral in sommige zaken buiten- landsche muziekgezelschappen te hooren. Spr. is van meening, dat in iedere zaak, ook in de speciaalzaken, niet het publiek, doch de exploitant den teugels in handen heeft. Spr. zegt-voorts, dat de langdurig werk- looze Nederlandsche musicus onwillekeurig met een zeker minderwaardigheidsgevoel wordt behept. Het is in Nederland abso luut niet noodzakelijk, dat do beschikbare plaatsen alle aan buitenlanders worden vergeven. Gelukkig valt hier den laatster, tijd eenigszins een kentering ten goede te bespeuren. De vraag van het publiek naar speciaal buitonlandsch, wordt ook me nigmaal overdreven voorgesteldmen wenscht doorgaans een goed orkest zon der meer. De heer J. J. Sassen (Horecaf) zegt, dat wij door den oorlog vastgegroeid zijn in tal en last, wat de jeugdige musici betreft. Het is in 't begin wat al te gemakkelijk ge gaan. Nu zitten wij met allerlei slag musici opeescheept. welke onze inrichtingen niet zelden als repetitie-gelegenheden gebrui ken. Spr. zou vele Nederlandsche musici willen aanraden zich eens goed te gaan vormen en tevens zich meer aan don smaak van het Nederlandsche publiek aan te passen. De voorzitter wijst nog op een euvel der Nederlandsche musici, n.l. dat zij veelal de pause's te lang rekken. Het protest der musici, waarbij over werkloonen van 60. nog van hongerloonen durfde gerept te worden, noemt spr. schandelijk. De heer De Hoogh (Nod. Bioscoopbond) zou wenschen, dat in plaats van actie voe ren meer opbouwend werk werd verricht. De Ned. Toonkunstenaarsbond kan sti- muleerend werken door hier de oplossing te brengen- De heer Olman weerlegt in den breede hetgeen de verschillende sprekers tegen de Ned. Musici hebben aangevoerd. Van lange pauzes zijn niet de musici alleen de schuld: ook de exploitant heeft hier wat te zeggen. In buitenlandsche ensembles komen nog te weinig Nederlandsche krachten vooi. Een kentering ten goede is echter den laatsten tiïd merkbaar. Spr. doet een be roep op allen, de Nederlanders een kans te geven. De beer van Lier, regeeringsambtenaar, pleit ten slotte voor meer overleg en sa» menwerking. De Muziek-Commissie kan hier goed werk doen. Spr. stelde voor, de muziekcommissie van „Horecaf" uit te breiden en deze com missie te doen functioneeren als en com missie van advies en om samenwerking. De voorzitter vond dit denkbeeld sym pathiek. In beginsel werd besloten tot de instelling van een zoodanige commissie. Nadat nog enkele sprekers het woord hebben gevoerd, wijst de voorzitter op het succes dezer bijeenkomsten, waar meer toenadering is bereikt geworden. Op dien wee hoopt men verder te gaan. De heer Roozen dankte aan het slot den heer Hanja voor diens leiding DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Besturcncongres van „St Raphael". Naar wij vernemen zal de R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" op 25 Januari a.s. een bestuursmon- gres houden, waarin het tusschenvoorstel van de directie der Ned. Spoorwegen, be helzende een 8 pet. loonsverlaging, zal worden behandeld. NED. R. K. KLEERMAKERSPATROONS. BOND. In hotel Noord-Brabant te Utrecht ver gaderden Vrijdagmiddag een aantal Ne derlandsche R. K. kleerniakerspatroons, teneinde te komen tot definitieve oprich ting van een Ned. 'Ri K. Bond van Kleer makerspatroons, tot welks oprichting reeds op een te 's-Herto-genbo'sch gehouden ver gadering in principe besloten was. Staten en huishoudelijk reglement ber den vastgesteld. Na langdurige besprekingen werd de bondscontributie vastgesteld op 5 zoowel voor personeele als afdeelingsleden. De financieels consequentie is als volgt: elk lid betaald jaarlijks 4 bondscontribu tie plus de voor elke plaatselijke afdcjeling verschuldigde contributie voor het verplich te lidmaatschap der R. K. Middenstands organisatie, plus de door het plaatselijke vak-organisatie-bestuur vast te stellen con tributie der vakafdeeling (oveneens ver plicht lidmaatschap). In het bestuur werden vervolgens geko zen de heeren: Th. Burgemeester, voorzit ter, 's-Hertogenbosch; Th. Jansen, 's-Her- togenbosch, A. J. Baljet, Utrecht, M. A. Jansen. Oirschot, H. Schoenmaker. Ti burg. Twee vacatures bleven nog onvervuld. Het dreigende conflict in de wollenstoffen- fabricage te Tilburg voorkomen. In de Vrijdagmiddag gehouden bijeen komst van de vereeniging van Tilburgsche wollen-stoffen-fabrikanten zijn de bemid delingsvoorstellen van den rijksbemiddc- laar prfo. mr. Aalberse volledig aanvaard. Na een conferentie met het hoofdbestuur van de textielarbeidersorganisatie „St. Lambertus" is besloten, de tot stand geko men wijziging, welke a.s. Maandag in wer king treedt, heden in de fabrieken af te kondigen. Een dreigend conflict is hiermee voorkomen. Minister Verschuur Kamer-candidaat. Naar de katholieke „Residentiebode" verneemt, ligt het in de bedoeling dat Mi nister Verschuur de opvolger zal worden van den heer v. Vuuren als katholiek af gevaardigde voor Friesland en Groningen, welke beide kieskringen met de kieskrin gen Dordrecht en Leiden verbonden wor den. Oud-zouaaf overleden. In 'het Liefdegesticht te Cuyk a. d. Maas ia op 84-jarigen leeftijd overleden de heer P. H. Hansen, een van de nog overgebleven oud-Zouaven, die den slag van Mentana (1868) hebben meegemaakt. LUCHTVAART G0EDK00PE VLIEGTUIGEN. Volgens een bericht in de „Prager Prese", het officieele orgaan van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, zullen binnenkort in Tsjecho-Slowakije de goed koopste vliegtuigen ter wereld worden ver vaardigd. De prijs van deze vliegmachine is echter voorloopig nog een geheim. Reuter verneemt, dat deze „vliegende Ford" een sportmodel heeft en dat hij het vliegen tot een genoegen van het volk zal maken. Vooral in sportkringen ziet men de af levering van de machines met spanning tegemoet. DE GRAAL# Hallo, Graal wachter», jullie bouden toch geen winterslaap??! Je weet toch wel, dat de winter, nu we niet kunnen uittrekken juist een prachtige tijd is om te werken aan jezelf, aan je in nerlijk om zoo je beweging inwendig sterk te maken. En wees niet zoo gauw bang, dat jo te voel doet! Weet, dat we Apostelinnen moeten zijn. Je bent toch geen Graallid om alleen een avondje te reidansen, te zingen, te weven, te handwprken of zooiets dergelijks, waar door je jezelf altijd plezier verschaft. Neen wij zijn niet geschapen om ons zelf te die nen maarje God. Die jou geschapen heeft en Die naar je kijkt of je Zijn Liefdo begrijpt. I)enk er toch aan, dat je deel uitmaakt van eèn groote Internationale Jeugdbewe ging, die tot doel heeft, do wereld te bekeeren voor God en daar mogen wij nu aan medewerken. Als je toch eens wist, hoe in Rusland de Komsomol, een anti-godsdienstige Jeugdbe weging, werkt en zioh klaarmaakt, om als zij sterk genoeg is, de wereld te overstroo- men met haar Gadsfcoat. Moeten wij nu kalm afwachten, tot het te laat is?? Denk je, dat je dan wat zou kunnen doen?? Neen, juist nu moeten wij katholieke meisjes en jonge vrouwen ons aaneenslui ten en sterk maken. De Bond der strijdende Goddeloozen werkt hard en fel, geen offer is hen te groot. Zij lijden gebrek, honger en koude en hebben nog véél meer voor bun beweging over. Wat doen wij?? Moeten wij ons door hen laten bescha men? Neen!! Dit moet voor ons hélaas een aansporing zijn om eens flink de han den aan het werk te slaan. En waar de Komsomol tot leus heeft: God en Gods dienst de wereld uit te helpen, moeten wij juist ons Geloof blij en fier de wereld indragen. Wij willen Apostolin zijn en leeren God lief te hebben met héél je hart en héél je ziel. Dat is niet gemakkelijk, want dat kost. Als je dat eeret zelf doot, dan kan je deze overtuiging meedeelen aan ande ren, die dit nog niet zoo inzien. Zij zullen zich dan zeker ook aansluiten bij dat leger van blijde, stralende, frissehe, jonge meis jes om mee te werken aan dat groote ideaal, de wereld voor God te winnen, wat wij uitzeggen in: God, Gij hebt ons voor Uw zaak, Opgelegd de reuze taak, U, door allen te doen minnen 't Wereldrond voor U te winnen Dat Uw liefde triomfeer Wil ons helpen lieve Hoor! KERKNIEUWS Pater H. Ramakers, t Omtrent het overlijden van den Zeer- Eerw. Pater H. Ramakers, oud-roctor van O. L. Vr. Boodschap Hoensbroek-Station, verneemt de „Msbd." nog het volgende: Donderdagmiddag omstreeks 3 uur reed Pater Ramakers, die zich in de laatste da gen tamelijk wel voelde, met den heer Lea- naerts, in diens auto naar Echt. aVn Hoens- broek tot een eind achter Amstenrade praatte hij nog vlot met den heer Len- naerts, naast wien hij zat en merkte nie mand iets van zijn ongesteldheid. Daarna werd hij stiller, totdat nabij Sus- teren mevr. Lennaerts, die met haar doch- j tertje achter in den auto zat, merkte, dat I de Pater zwaar zat te hijgen. Zij waar- schuwde haar echtgenoot die aanstond» i' stopte, en Pater Ramakers gaf te kennen, dat hij graag even wilde recht staan, dan, meende hij, iou 't wel overgaan, daarmede I kon hij zich altijd 't beste helpen. Hij stap- te geheel zonder hulp uit de auto en stond I nu naast den wagen, een weinig steunend I met een hand op de motorkast. Hij scheen echter te voelen, dat hij niet verder mooht reizen en gaf te kennen in 't nabijgelegen t huis geleid te worden.^In de woning van j» den heer Beckers werd men vriendelijk ont- I vengen. De Pater wilde zich begeven naar I oen grooten zetel; bij wankelde een wei- K nig; de heer Lennaert» ving hem. en hielp j' hem plaats nemen, terwijl de Pater een p arm om den hals sloeg van den helper. .1 Toen zuchte hij diep en zeide: „ik Bterf'. 1 De overledene werd geboren te Munster- K geleen in Mei 1872. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Maandag en Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. „Waarom wilt u deze papagaai ruilen. I U hebt hem al drie maanden gehad". j „J-j-j-a-a, w-w-w-e-e-t u-u-u, h-h-h-ij-q s-e-e-B-t-t-t-o-t-tr-b-ert."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10