UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 6 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HOOGMADE. Harmonie. Deze vereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering in de bovenzaal van café Witteman. De Voor zitter opende de vergadering met den Chr. Groet heette de leden van harte welkom, in het bijzonder den oud-voorzit ter P. Zwetsloot Bzn en den Directeur v. d. Berg. Spr. hoopt, dat de besprekingen die wij dezen avond zullen hebben, mogen leiden tot bloei onzer vereeniging, ver zoekt tevens den secretaris de notulen en het jaarverslag voor te lezen, welke bei den onder dank worden goedcekeurd. Daarna rekening en verantwoording van den Penningmeester. In kas 1 Januari 1932 56.67VS, ontvangsten 475.03, uit gaven 500.31 in kas i Januari 1933 de som van 31.72 Boeken en bescheiden werden nu ge zien door C. v. d. Ploeg en Th. van Goo- zen -en in orde bevonden. De voorzitter dankte den Penningmeester voor zijn ac curaat beheer. Na het behandelen van in gekomen stukken volgde verkiezing be stuur. Aftredend J. Joh. van Goozen als voorzitter en een vacature wegens het bedanken van den heer F. Otte als 2e secretaris. De voorzitter dankte de leden voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopte op de volle medewerking van de leden. De heer W. v. d. Post werd gekozen als 2do secretaris. Tot commissarissen werden benoemd de heeren J. P. v. d. Voorn en P. Zwet sloot Bz. Daarna bespreking uitvoering. Besloten werd om op Z-ondag 19 Februari a.s. een openbare mu/.iekuitvoerking te geven met medewerking van humoristen. Er zal ook «evens een verloting worden gehouden ten bate van de kas. De Voorzitter deelde mede. dat de financiën van de kas het niet toelaten om tot contributieverlaging over te gaan. Het bestuur stelde voor om dit jaar wederom deel te nemen aan het concours. De Directeur stelde het wel op boogen prijs om naar het concours te gaan, maar dan moeten de leden ook hun best doen om het verplichte nummer en het vrije nummer goed in te studeeren. Besloten werd om aan het concours deel te nemen wat gehouden zal worden te Wateringen op Hemelvaartsdag. Het voorstel van het bestuur om de oude muziekstukken, die niet meer ge bruikt worden, maar op te zenden aan den Bond van R. K. Harmonie-vereeni- gingen werd verworpen en besloten ze zelf te bewaren in de bibliotheek. Ook stelde het bestuur voor om de jonge le den een avond per week onderricht te geven. Het bestuur stelde zich zelf daar voor disponibel, om die lessen te geven. De Directeur stelde dat op zeer hoogen prijs, want het is zeer nuttig. Het onder richt zal gegeven worden op Vrijdagavond bij den heer J. L. van Goosen, Daarna werd behandeld een schriftelijk voorstel van Th. van Goozen, tot het op richten van een uniformfonds en het be noemen van een commissie. Besloten werd hierop in te gaan en een Commissie werd benoemd bestaande uit de heeren P. Zwet sloot Bzn., W. v. d. Post en Th. v. Goo zen. De heer P. Zwetsloot Bzn. werd als penningmeester benoemd. Hierna sluiting KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het loopt voor de werk zaamheden in de tuinbouwbedrijven wel mee. lederen dag kan volop worden voort- gewerkt en mede door de getroffen regeling waardoor de tuinbouwbedrijven gesteund worden, n.l. doordat voor diepspitten en andere bijzondere werkzaamheden Rijka- en Gemeente-subsidie wordt verstrekt, is er op beden meer bedrijvigheid dan men zulks gewoonlijk om dezen tijd verwacnt. Voor de aanvragers is het ongetwijfeld goed te weten dat de hiervoor benoemde commissie bes-taande uit de heeren T. Noort, Jan Meijer, H. YV. Grimbergen en J. v. d. Perk voor deze aangelegenheid iedo- ren Donderdagavond zitting houdt in het gemeentehuis. Het is dus zaak te zorgen, dat men met deze zittingstijd rekening houdt, zoodat niet noodeloos een week ver strijkt. De omzet aan de veiling gaf in ver houding tot vorig jaar, geen aanleiding rot pessimisme. Deze was ruim 3 pet. hooger dan in 1931. De bloembollenbedrijven gaven echter bedroevende uitkomsben zoodat in het algemeen geen of zeer weinig winst is gemaakt en zonder bovengenoemde rege ling zou het werk dezen winter ongetwijfeld geheel hebben stil gelegen omreden men zich niets geen extra werk veroorloven aan. Onveilig duin. De terreinen achter de Rijksschietbanen zullen volgende week we gens schieten met scherp onveilig zijn op Maandag van 9—1 uur, op Dinsdag tot en met Vrijdag van 9 tot 2 uur. Eerst als de roode waarschuwingsvlaggen zijn ingehaald is het terrein weer veilig. RIJNSBURG. Tuinbouw, De aanvoer is niet belang rijk meer doch voor wat er nog wordt aan gevoerd, worden redelijke prijzen betaald. Voor breekpeen is in de goede kwaliteit flinke vraag en de prijs is zeer goed, van 3.80 tot 5.70 per 100 K.G. Uien gingen iets naar beneden en de beste kwaliteit kan op heden niet meer dan 4.— tot 4.~0 per 100 K.G. opbrengen. Roode kool gaat ook vlug weg tegen prijzen van 6.50 8.40 per 100, Gele kool staat iets lager, van 3.10 tot 4.20 per 100. Andijvie brengt in de beste soort van 2.20 tot 2.60 per 100 op. LISSE. Dienstplicht. In de maand Januari 1933 moeten de mannelijke personen, die geboren zijn in het jaar 1914 zich opgeven voor den dienstplicht voor de lichting 1934. In het bijzonder wordt hiertoe m deze ge meente gelegenheid gegeven op Maandag 9 Jan. de letters A. tot en met M; op Dins dag 10 Jan. de letters J tot en met R en op Woensdag 11 Januari a.s. de letters S tot en met Z, telkens van-des voormiddags 9 tot 12 uur. Geboren: Hendrik, z. van W. J. van Aalst en J. A. van der Hoogt; Adriana Louise, d. van J. van der Zwet en J. G. M. van Dijk. Cornells Theodorus, z. van G. Th. van Veen en M. Hassing. Theo- dorus, z. van G. 't Hort en A. Hoogkamer. Theodora Johanna Maria, d. van YV. A. Simonis en A. M. E. Vos. Jacobus, z. van A. de Moor en W. van Bommel, Ondertrouwd: H van Gerven 25 j. en C. M. Kerkvliet 20 j.. beiden te Lisje. Getrouwd: L. Hoogkamer en C. van Gerven, beiden te Lisse. Gevestigd: M. E. F. van Haaren van Leiden. E. M. Mulder van Rotterdam. H. Th. M. Clerx van Hilversum. Vertrokken: A. Imanse naar Ben- nebroek. J. J. Koster naar Boskoop. W. M. E. de Graaf naar Maastricht. D. J. N. Slaaf naar Hilversum. N00RDWIJK. Wethouder A. C. Meijer. Wethouder A. C. Meijer (R.K.) heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen als wethouder. N00RDWIJKERH0UT. - Arbeidsbemiddeling. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan thans als zijnde geheel werkloos ingeschreven, 277 landar beiders, 6 opperlieden, 15 timmerlieden, 1 metaalbewerker, 3 betonwerkers, 9 metse- laas, 1 kistenmaker. RIJPWETERING. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de parochieele kiesvereeniging haar jaarver gadering in de tooneelzaal „Concordia" al hier. Hoewel de agenda als meest belang rijk punt aanwees, de candidaatstelling voor de groslijst, waaruit binnen kort de Tweéde Kamer-candidaten moeten worden gekozen, waren toch slechts een dertigtal leden tor vergadering opgeko men. De voorzitter opende de bijeenkomst met den chr. groet en memoreerde dan de jaarwisseling, waarna hij alle aanwezigen zijn beste wenschen aanbood voor 1933. Spreker liet daarop bet jaar 1932 met zijn ontwrichting op politiek, economisch en maatschappelijk gebied de revue passee- ren en meende uit hetgeen 1932 op politiek gebied te zien gaf de volgende conclusie te kunnen trekken. Wij plattelanders, aldus spreker, hebben in 't afgeloopen jaar een actie ingezet om personen naar de Tweede Kamer af te vaardigen, die bekend zijn met den toestand van land- en tuinbouwbe drijf en daarover dus met kennis van za ken weten te snreken en te oordeelen. Deze actie, binnen 't kader der R.-K. Staatspar tij gevoerd, is alleszins gerechtvaardigd en geoorloofd, doch kan slechts vruchtdragend zijn. wanneer zij mot onvermoeiden ijvei wordt voortgezet Ook wanneer ze bij de a.s. verkiezingen geen succes mocht heb ben. De geschiedenis van de actie der amb tenaren in het afgeloopen jaar kan ons daar bij tot voorbeeld strekken. Immers, hoewel na de eerste bespreking van het rapport-Welter in do Tweede Kamer scheen vast te staan, dat de regeering 14 millioen op de salarissen zou gaan bezuinigen, heeft zij zich tenslotte toch met 10 millioen tevreden gesteld; een gevolg zonder twij fel van de krachtic doorgevoerde, maar geoorloofde actie. Met den wensch, dat d© plattelandsche leden der R.-K. Staatsnar- tij hun actie met dezelfde energie, doch met een grooter succes gaan voeren, open de de voorzitter de vergadering. De notulen der vorige vergadering en daarna het keurig geredigeerde jaarver slag werden daarop door den secretaris voorgelezen. Beide werden zonder op- of aanmerkigen goedgekeurd en vastgesteld, terwijl de secretaris een welverdiend woord van dank oogstte voor zijn arbeid. Het financieel verslag van den penningmeester wees een batig saldo aan van nog geen twee gulden, een omsta.ndigheid, die uit de vergadering, het voorstel deed opko men. de jaarliiksche contributie met 5 ct. per lid te verhoogen. In weerwil van het lage kassaldo, werd toch den penningmees ter een woord van dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De twee aftredende bestuursleden de beeren Jagers en Verkley werden bij ac clamatie herkozen, terwijl de twee be staande bestuursvacatures werden aange- vulld door verkiezing van de heeren P. v. d. Geest en H. v. d. Poel Gzn. Als vertegen woordiger der parochiale Kiesvereeniging voor de controle der kas van de Central© werd benoemd de heer C- v. Haastregt. Vervolgens kwam aan de orde het stel len van candidaten voor de groslijst. Hierbij ontspon zich een heftig debat over d© vraag of men voor de vrije zetel den heei de Kok of wel de heer v. d. YVeijden zo« candideeren. Hierbij gaf de heer R. Heems kerk, lid van het te Leiden ontstane co mité van actie, een uitvoerig relaas over het ontstaan van de oneenigheid in dat comité met als gevolg het uittreden van den heer v. d. V'eijden, die zijn candida- tuur als voorwaarde had verbonden aan zijn verdere medewerking aan bedoeld© actie. Nadat alsnog een poging om den heer v. d. Weijden niettemin candidaat to stellen had gefaald, werden als candida ten aangewezen voor de omschreven zetel de heer Loerakker, on als Nos. 2 en 3 de heeren Kampschöer en de Kok. Vervolgens wer'd een besluit van de pa rochiale Kiesvereeniging Oud-Ade ter sprake gebracht en naar aanleiding hier van besloten den héér de Kok to verzoeken binnenkort een politieke rede t willen uit spreken voor de leden der Kiesvereenigin- gen Oud-Ade en Rijpwetering. Door loting werd beslist, dat deze lezing zal plaats hebben in 'fc café Klein Rustoord te Oud- Ade. Daar bij de rondvraag geen belangrijke punten naar voren kwamen, werd de geani meerde vergadering door den voorzitter met den chr. groet gesloten. SASSENHEIM. Loop der bevolking. De stand od 1 Tanuari 1932 van de bevolking was 2699 mannen en 2770 vrouwen is totaal 5469 in woners. De stand op 1 Januari 1933 *is 2743 mannen en 2801 vrouwen, totaal 5544 is een toename van 1.4 pet. (In 1930 3 pet. en in 1931 4 pet De toename in 1932 is ontstaan als volgt: Geboren werden 163 kinderen, nl. 80 mannen en 83 vrouwen. Overleden zijn 51 pers., nl. 27 mannén en 24 vrouwen. In gekomen 252 pers. nl. 101 mannen en 151 Touwen. Vertrokken naar elders 289 per sonen waarvan UQ mannen en 179 vrou- Geboren: Joanna Augustina Maria, d. v. A. A. Hueber en H. A. M. Maat. Jan Pieter, z. v. J. P. Vis en M. M. Scha k. Overleden: Anna Christina Montijn, 73 jaren. Johannes Wilhelmus Koppers, 8 weken. Ondertrouwd: Arie de Graaf, 20 jaren en Elisabeth de Begt, 19 jaren. Gehuwd: Corne|i6 Bloemendaal, 25 j. en Hendrika Blijleven 23 j. Ingekomen: E. de Regt, J. P. Gou verneurlaan 18. van Lisse; A. Zuiderdum, Hoofdstraat 240, van Hillegom; F. B. YV. Rasing, Hoofdstraat 297 van Leiden; N. M. Blijleven, Hoofdstraat 289. van Voorhout. H. Heijkoop en echtgenoote, J. P. Gou verneurlaan 32 van Leiden; K. Börger, Hoofdstraat 297 van Gladbeck; E. L. C. Mietske. Hoekstraat 17 van Wassenaar. Vertrokken: A. M. van Kesteren, Nieuwe Haven 15 naar Oegstgeest; H. van Egmond, Hoofdstraat 218. naar YVormer- veer; A. Esse veld, Molenstraat 10, naar Anna Pauiowna. VOORHOUT. Pluimveeteelt. De Vereeniging D(oor) V(eredeling) V(erbetering) hield Dinsdag 3 Jan. jl. een ledenvergadering in café Boerhaave. De voorzitter, de heer C. Hoogervorst, opende deze vergadering die goed bezocht was omstreeks half acht met den Ohr. groet en deelt mee in zijn openingswoord dat zes konijnen gegeven door de vereeni ging, Donderdag 5 Januari verspeeld zul len worden in het Parochiehuis onder de werkloozen. Dat deze vergadering niet in het Parochiehuis gehouden wordt, komt omdat de zalen daar de geheele week be zet zijn. Als hoofdzakelijk punt van de agenda was het a.s. concours. Na geruiinen tijd dit onder elkaar besproken te hebben werd vastgesteld het concours uitsluitend te houden voor de leden en inwoners van Voorhout. De datum is 28 en 29 Januari 1933 en in de achterzaal bij Wed. Van Steijn. Een 15-tal vereenigingen en par ticulieren zullen aangezocht worden voor eereprijzen, enz. In verschillende couran ten zal een advertentie geplaatst worden De rondvraag leverde nog eenige bespre kingen op van allerlei aard. Na de leden nogmaal aangespoord te hebben, toch vooral het bestuur bij te staan in zijn werkzaamheden en den wensch uitspre kend dat het concours moge slagen, sloot de voorzitter deze gezellige vergadering. WARMOND. Gevestigd: R. Schaart van 's-Gra- venhage. J. A. den Ouden van Wasse naar. J. Kook van Duitschland. J. Beugelsdijk van Oegstgeest. L. C. Schip pers van Oegstgeest. G. M. Linsen van Beverwijk. A. P. Willemsem van Cas- stricum. G. Sieders van Amsterdam. E Mulder van Delft. C. J. Barends van Apeldoorn. A. v d Burg van Leiden. Vertrokken: F. Schlegel naar 's-Gravenhage. M. A. v. Grieken naar Oegstgeest. M. Broekhoven naar Haar lem. C. v. d. Kwast naar Wassenaar. C. J. Barends naar Apeldoorn. M. G. Weyers naar Haarlemmermeer. C. A- M. Kroon naar Blokker. M. van Eg- mond naar Zoeterwoude. M. L. Nieu- wenhuis naar Velzen. W. Uit den Boo gaards naar Oud-Beyerland. A. van Vel- ze naar Leiden. E. Waasdorp naar Sas- senheim. J. P. Versteegen naar Voor hout. G. Mier.emet naar Hillesom. E. van de Craats naar Ede. H. J. A. Schouten naar Naaldwijk. A. Vonk naar Leiden. Geboren: Johanna Hendrica dochter van W. G. Roest en C. J. Verkaik. Cor- nelis Johannes Carolus z. van 0. J. Wasse naar en M. E. J. v. Egmond. Petrus Wil helmus Gerardus zoon van J. C. Homan en J. W. Noordemeer. Jacoba Geertruida dochter van A. J. Heemskerk en G. v. d. Hulst. Agatha Maria dochter van A. van Moorsel en J. A. de Vroomen. Johannes Hendrikus Maria dochter van H. H. Ha verkort en H. M. Sneeboer. Paulus z.v. L de Man en H. C. Hakkenberg. Adria- nus Anthonius Maria zoon van N. v. d. Krogt n J. W. Hilgersom. Cornelis GijsbertUB Emanuel zoon van L. P. Heems kerk en A. Rotteveel. Johannes Gerar dus zoon van G. de Winter en H. J. v. d. Kerkhof. Adrie Marie dochter van A- Breedijk en A. M. Jansze. Theodorus Jacobus zoon van Th. Groen in 'fc Woud en C. M. Zwetsloot. Gehuwd: A. J. L. Ketelaar j'm. 36 j. en M. Peek jd. 31 j. Overleden: Theodorus van Kem pen 90 j. R. E. J. v. d. Heyden 57 j. C. van YVinsen 59 j. K. v. d. Berg 81 j. WASSENAAR. Intrekking van rijbewijs. De minis ter van Waterstaat brengt ter kennis, dat de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen is ontzegd: bij arrest van den Hoogen Raad aan J. O. van Vlijmen, hotel-bedrijfsleider, te Wassenaar, voor een termijn van oen jaar ingegaan op 23 November 1932. Gevestigd: A. J. van der Kroef, van Goudae Middelweg 6.; A. N. R. A. Koop- mans, van Den Haag, Ridderlaan 1; A. 'R'udzinski, van Bochum, Ridderlaan 1; J. YVilczynski, van Den Haag. Schouweg 72; A. W. Kröger, van O.denburg, Schouweg 72; A. van Egmond van Rijnsburg, Buurt weg 110; A. J. van der Geest, van Den Haag, Rijksstraatweg 171; H. Gerneth, van YVeigelshofen, Backershaegenlaan 12; J. Vornus, van Ettelbruck, Molenplein 14; B. M. F. Schmidt, van Schnay, Hoogeweg 21; H. Meller, van Gelsenkichen, Pr. Mane- laan 19; E. C. Jacobn, van Ber.ijn, Pr. Ma- rieLaan 23; D. Jensen, van Kopenhagen, Burchtplein 8; E. Talarek, van Gelsenkir- chen, Pr. Marielaan 4; E. C. ,van Calcar, van Leiden, van Zuylen van Nijevelstr. 51; E. Friecke, van Dusse dorf, v. d. Ouderm. laan 20; V. Hahn, van Dusseldorf, v. d. Ouderm. laan 20; M. Ohermuly, van Men- gerskirchen, Heerenweg 19; J. Kichalski, van Oegstgeest, Vijverweg 21; M. Gruter, van Heme, Wittenburgerweg 164; M. R. Nagengast, van Weigelshoven, Schouweg 40; A. H. Wiechmann, van Hassel, YVilhel- mina.aan 6; M. Kirchhelle, van Dortmund, Gr. Hoefijzerlaan 27; D. A. Kramer en gez., van Arnhem, Iepenlaan 4; Wed. S. Varos- sieau geb. Affourtot, van Leiden, YVasse- naerstraat 12; A- C. J. Bik en vr., van Lei den, Heerenweg 12; W. D. Hooff en gez., van Den Haag, Wassenaerstraat 6; B. C. D. Hanegraaff en gez., van Montreux, Rijks straatweg 621; N. Brouwer, van Rotterdam, Rijksstraatweg 621; A. J. L. de Groot en vr., van Nijmegen, v. Z. v. Astr. 26; H. Schüster, van Nijmegen, v. Z v. Astr. 26; E. Mithüfer, van Almelo. Wittenb. weg 52; Mr. A. F. L. Graaf van 'FAïchtern Limpurg, van Almelo, Wittenb weg 5; H J. Plek- kenpol en vr., van Alme.o, Wittenb. weg 52; Vertrokken: M. Anker naar Voor schoten, Zandweg 2; Wed. J. M. Soer geb. Beurs naar Nijmegen, Keizer Karelplein 7; A. de Jong naar Den Haag, de Moucheron- straat 104; A. Pelleboer en vr. naar Soera- baya; E. O. Kastner naar Oberhausen; H. H. Richter naar Keulen; E. L. Ch. Mietske naar Sassenheim, Hoekstraat 17; K. Leij, naar Den Haag, Stadhouderslaan 98; A. Pèstener naar Den Haag, Obrecbtstraat 104; M. Breuer naar Voorschoten. Leid- scheweg 239; F. M. Huneman naar 'FAjswijk Z.H., Leeuwendaa.laan 32; C. H. Schelf horst en gez., naar Den Haag, Wapenvelde straat 15; C. H. Holscher, naar Den Haag, Dedelstraat 20; J. M. Kubacka. naar Den Haag, Nieuwe Parklaan 26; A. J. van der Klaauw, naai Geertruidenberg, Veene- straat 28; J. F. Hetzler naar Den Haag, Riouwstraat 12a; M. J. van Schip naar Woerden, Willemshof 8; J. Wieling, naar Den Haag, Gev. Deynootweg 114; C. Óh. Döhring, naar Den Haag, Gev. Deynootweg 114; A. W. Greis geb. Ferger, naar Hattin- gen, Did.; L. H. A. Berding, naar Oss, In stituut St. Nicolaas; C. E. Vreeken, naar Aalsmeer, Aalsmeerderdijk 680. Geboren: Jacobus, z. v. J. Remmers waal en 0. van Haastrecht. Johanna Geertruida, d. v. D. van Egmond en YV. Krispijn. Christina Maria, d. v. M. A. H. Liernur en C. M. Bruckman; Petronella Jo hanna Maria, d. v. M. C. Pieterse en N. Korenhof. Hendrik Johan, z. v. H. v. d. Cmgel en J. Viergever. Overleden: Willempje Dompeling, oud 58 jaren, echtgen. van C. Nell. Hein- rich Grüter, 71 jaren, wedr. van J. M. W. Wohlfart. Ondertrouwd: W. H. de Graaff en E. C. M. van Amstel. ALPHEN AAN DEN RIJN Botsing. Gisteravond omstreeks vijf uur kwam een autobestuurder uit Zeist met zijn auto in botsing met een paal der straatver lichting, waardoor deze werk vernield en de auto zwaar werd beschadigd. De aanrijding werd veroorzaakt doordat de auto-bestuurder verblind raakte door de lichten van een uit tegenovergestelde richting komend eauto. Geboren: Pieter Hermanus z. van P. II. Kwant en W. C. Muller Cornelis Leonar- dus Johannes z. van T .de Heij en C. H. van Hevelingen Jan z. van J. van Rijswijk en D. Barbara van Dijk Nicolaas z. van T. de Hoog en M. C. Bergshoeff Wouter z. van T. de Hoog en M. Cl. Bergshoeff Ger- dina d. van S. Karten en M. M. van der Haar Jan z. van J. Kersbergen en C. van d Bijl Gerhard Jan Johannes z. van J. Drenth en D. Kleefstra Jan z. van C. A. Broer en J. Kaashoek. Getrouwd: F. Jongen 27 J. en M. G. Barendsen 23 j. Overleden: Adrianus Marlenus Konings 72 j. echtgen. van W. Kronenburg Hendrik Stapper 53 j. echtgen. van W. Groeneweg. Gevestigd: van Ter Aar: G. de Bruin, dienstbode, Steekterweg 74 's Gravenhage: E. A, Lippek, echtgenoote van W. van der Linden, H. de Grootstraat 54 Rotterdam: G. Deelstra, Pr. Hendrikstraat 66 Leimui- den: C. A. van Pelt, echtgenoote van J. W. v d. Kwaak, Leliestraat 3 Beesel: W. C. J. Dubber, eerw. zuster, Noordeinde 's Graven hage: Kinderen Batenburg, Martha Stichting Roggel: W. M. G. Reinders, onderwijzeres, Dorpstraat 5. Vertrokken: naar Ter Aar G. Verboom Zóutelande: A. Kruit Zwammerdam: G. Goudkuil en gezin Amsterdam, Prinsengr. 269: C. J. H. Steuven Rotterdam, Lijn baanstraat 36: kinderen van Groningen Er- melo-Nunspeet: Fr. Schmal en gezin Nieuwveen: E. C. Rietveld Amersfoort, Bachman Wuytierslaan 68: C. E. Broekman, Katwijk: J. Ph. Westerweel Bodegra ven: M. van der Voort Wateringen: G. Rietkerk Wateringen: B. Rietkerk Veur J. B. Bahlmann IJsselstein: G. E. Clement, Boskoop: Jan W. H. van der Hurk Hille- gom: D. de Blanken Druten: M. M. Martin 's Gravenhage: Wassenaarsche weg 138: R. Roodbergen Harderwijk: H. J. Verdonk Heiloo: J. Barendsen en echtgenoote Eij- gelsboven: M. G. Barendsen. BODEGRAYfEN St. Jozefgezellenvereen. Aangezien de penningmeester der St Jozefgezell.vereen, aangesteld is tot concierge van het patronaat, heeft hij als penningmeester bedankt. In de gisteravond gehouden vergadering werd in diens plaats gekozen de heer J. v. Bunningen, die z'n benoeming aanvaardde. Tevens werd een retraiteclub opgericht met het volgende bestuur: W. v. d. Poll, voorz; W. Voordouw, secretaris en N .Walraven Jaczn. penningm. In beginsel werd ook nog besloten tot het trachten op te richten van een tennisclub. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1932 bedroeg de bevolking dezer gemeente 3096 mannen en 3328 vrouwen, totaal 6424 personen. Zij vermeerderde in 1932 door geboorte met 82 mannen en 71 vrouwen, totaal 153, en door vestiging met 194 mannen en 218 vrouwen, to- taa 1412, Totale vermeerdering derhalve 565 personen Zij verminderde in 1932 door overlijden met 20 manen en 23 vrouwen, totaal 43 en door vertrek met 192 mannen en 240 vrouwen, tó taal 432. Totale vermindering derhalve 475. De bevolking is alzoo toegenomen met 64 mannen en 26 vrouwen en bestond op 1 Ja nuari 1933 uit 3160 mannen en 3354 vrouwen, totaal 6514 personen. In 1932 werden als levenloos aangegeven 5 kinderen, waarvan 2 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht. Er werden 38 huwelijken gesloten en 2 echt scheidingen ingeschreven. Bouwen. Door B. en W. is aan M. van Vliet vergunning verleend tot verbouw van een woonhuis in de Spoorstraat voor rekening van C. van Os en aan G. Haring tot verbouw van een woonhuis in de van Tolstraat voor reke ning van W. Bos. Geboren: Gretha d. van Ph. Jongeneel en L. van der Boon Johannes z. van J. Luu- ring en A. Hoogendoorn Hendrik z. van J. Chr. Kruishoop en M. J. Schouten Jo hanna Maria Gerarda d. van H. Th. van der Maat en J. C. de Groot. Albertus Phillip- pus z. van P. Weissenbach en A. P. Baelde. Overleden: L. Bauer 64 j. echtgenoote van J. C. de Vet. Getrouwd: A. N. Jansen 31 j. en C. P. Knikman 27 j. WOERDEN Derde lezing „Katholiek Woerden". Gis teravond had de derde lezing plaats van „Ka tholiek Woerden', waarbij als spr. optrad de heer v. Megeren uit Venlo, voorz. van den Bond voor Groote Gezinnen. Welkom geheeten door den voorz. van het comité ving de spreker zijn rede aan voor een talrijk publiek, (hoewel niet zoo talrijk als de vorige maal), waarin hij het onderwerp behan delde Het moederschap in het roomsche fami lieleven. Spr. vangt zijn rede aan met te wijzen op het belang van dit onderwerp in den tijd van heden. Sterk, aldus spr., is het vrouwenhart, als het in liefde weet te lijden. Hierbij haalt spr. aan uit het schitterend boek over het leven van Don Bosco van Jorgensen. Duidelijk schildert hij de vader en moeder, naast elkander ge plaatst. Wat een moeder in het hart van een kind bewerken kan, is iets grootsch. Heilig is zij, wanneer zij het komende kind onder haar hart draagt en spr. uit de gevoe lens, die men tegenover haar in dezen tijd moet betoonen. Het huis tot een gezellig mid delpunt te maken is een zeer schoone karak tereigenschap, die door de andere gezinsleden gewaardeerd moet worden. Van de moeders hangt op de eerste plaats de gezondheid van een volk af, meer dan van de wetten, opgemaakt door knappe staatslie den. Speciaal schetst spr. de roomsche moeder en haar specifieke eigenschappen. Het ideaalbeeld der moeder wordt in de ruwe werkelijkheid des levens dikwijls niet bereikt. Spr. toont dan het belang aan van een goede voorbereiding voor het moeder schap. Zij dient niet in betrekkingen te komen als jonge dochter, die niet overeenkomen met haar specifieke karaktereigenschappen. Fabrieksarbeid voor meisjes b.v. is een on geschikte werkkring voor Tiaar. Een positie bij familieverzorging, als verpleegster, bij het onderwijs, noemt spr. een meer geschikte. Niet alleen een gehuwde vrouw, maar ook het meisje uit de fabriek zoo mogelijk, moet de leuze zijn. Dan schetst spr. de taak der overheid ten opzichte van het groote gezin. De verdeeling der belastingen -ekening houdend met de kin derrijkheid der gezinnen, is ook in ons land nog niet zooals ze behoort te zijn. Dat kinde ren uit groote gezinnen in geestelijk opzicht niet ten onder doen voor anderen, blijkt dui delijk uit het talrijke aantal beroemde man nen door spr opgesomd, voortkomend uit groote gezinnen. Scherp wordt gehekeld het stelsel der kin derbeperking in het moderne Europa, in tegen stelling met de meening van onze voorouders dat kinderrijkdom een zegen is. In het tweede gedeelte zijner lezing behan delt spr. de liefde van kind tot ouders (spe ciaal tot de moeder) in onzen tijd. Hoe deze verhouding liet gunstiger is geworden ver klaart spr. alsmede de redenen ervan en de middelen ter verbetering. In verband hiermede wordt d» encycliek over het huwelijk, van den tegenwoordigen Paus, in korte trekken uiteen gezet. Met een beroep op de Katholieken, hun me dewerking tot verbetering der toestanden te verlecnen, eindigt spr. zijn luide toegejuichte rede. Volgende week komt de bekende Vlaamsche redenaar pater Maas uit Antwerpen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8