VRIJDAG 6 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. S Sanders, N. O. F. Ginïel P. A. de Gooyer en G. J. M. J. Molkenboer. Ka een korte pauze volgden enkele me- dedeelingen. Besloten werd aan de Katr wijksche Winkelweek 15 subeidie te *er- Van het lid der Kamer, den heer Schmal ■was bericht ingekomen, dat hij wegens ver trek naar Kunspeet moest bedanken als lid der Kamer. De verkiezing ter voorziening m deze vacature zal plaats hebben op Donderdag 23 Februari plaats hebben. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de Kamer in huishoudelijke vergadering ging. Gem. Arbeidsbeurs. Op den 5en Januari waren 3348 (v. j. 2472) werkzoekenden ingeschreven. A.s, Bezoek van Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is voornemens Dinsdag 10 Januari m de Stadsgehoorzaal te Leiden gedurende een gedeelte van den avond do groote Gewestelijke Landstormsamenkomst van de Gewestelijke Landstormcoanmissie Zuid-Holland-West bij te wonen. Het bestuur van den R. K. Bouwvakar- beidersbond „St. Joseph", afd. Leiden, is als volgt samengesteld S. B. Strijk, le voorzitter; A. G raafmans, 2e voorzitter; D. Zandvliet, le Becretaris; J. J. de Haa6, 2e secretaris; A. J. van der Kwartel, le penningmeester; J. van Ayost, 2e penningmeester; D. Overdijk, commissa- Geslaagd voor het Federatie examen voor Engelsche Handelscorrespondent de heer J. de Koning, alhier, leerling van de Middelbare Hande.savondschool „Kennis is Macht''. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER De naalmachinezwendel te Leiden. De niet-verschenen gewezen vertegenwoor diger L. H. van den H. te Leiden, moest hedenmorgen terecht staan wegens overtreding van art. 134bis W. v. S., dat uitlokking tot misdrijf strafbaar stelt. H. heeft n.l. eenige per sonen, die van de N.V. Usqvama, een naai machine in huurkoop hadden, voorgesteld, deze machine aan hem voor f 25 te verkoopen. Naar de getuigen verklaarden, zou hij de nummers uit de machines vijlen, zoodat de herkomst daarvan niet zou kunnen blijken. De getuigen wilden evenwel voor bovengenoemd bedrag de mach.ne niet afstaan omdat dit bleef beneden de som, die zijzelf nog moesten afbetalen. Het O.M. vorderde drie maanden gevange nisstraf. De politierechter veroordeelde verd. b ijverstek tot genoemde straf. ERNSTIG GEVAL VAN MELK- VERVALSCHÏNG Amtenaren van den Keuringsdienst van Wa ren te Amsterdam hebben eenigen tijd geleden proces-verbaal opgemaakt tegen den Amster- damschen melkslijter van W., die op zijn auto bussen met melk vervoerde, in één waarvan een hoeveelheid melk is aangetroffen met een vetgehalte van 2.27, terwijl dit 2.85 had moe ten zijn. Te dier zake heeft de Amsterdamsche kan tonrechter dezen man, die reeds tientallen ma- en voor dergelijke feiten is geverbaliseerd, veroordeld tot zes maanden hechtenis. Van dit vonnis was de veroordeelde in ver zet gekomen, met het gevolg, dat zijn zaak vandaag opnieuw zou dienen. I nplaats van den melkslijter zelf verscheen diens broer. Aangezien deze echter niet gemachtigd was om voor den veroordeelde op te treden, werd het verzet vervallen verklaard. Leidsch student ah brandstichter. Voor de Amsterdamsche rechtbank stonden terecht een Leidsche en Duitsche student, we gens brandstichting tijdens de lustrumviering in het sociëteitsgebouw aan de Serphitistraat. Zij hadden in de rijwielbergplaats een brand stapel van manden gemaakt en deze in brand gestoken. Er ontstond brandgevaar voor de belendende perceelen en levensgevaar voor degenen, die in de sociëteit waren. Mr. de Blécourt, requisitoir nemend, her innerde zich zijn Leidsche studentenjaren nog heel goed. De gewoonten zijn daar anders dan overal elders. Soms zijn die gewoonten wel eens ruw, maar dit heeft ook zijn goede zijde. Ook het vuurtje-stoken kan spr. zich in denken, maar toen er brand ontstond hadden de beklaagden om hulp moeten roepen. Spr, vroeg een voorwaardelijke veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar, benevens een geldboete van 200 subs. 10 dagen hechtenis. Berichten reeds gepiaa.jt in een gedeelte onzer vorige opname. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n1858 N.V De Leid sche Katoenmaatschappij v.h. de Heyder Co. Leiden, Heerengracht 81. weven, bleeken, verven, drukken van katoenen en andere stoffen. Uittr. Dir.: F. H. A. Dries- sen, Leiden en C. Th. Driessen, Leiden. Ingetrokken is de volmacht van: L. A. Driessen, Leiden. N. Dir.: L. A. Driessen, Leiden. N. Comm.: F. H. A. Driessen en C. Th. Driessen, Leiden. 1895. Amsterdamsch Kleeding Magazijn Leiden, Haarlemmerstraat 149. Heeren- kleeding. Vest. filRotterdam, Hoogstraat 232. Opgeh. fil.: Alphen aan den Rijn, v. Mandersloostraat 96. („Klein maar Dap per". 449. Gebrs. Palm. Leiden, Janvossen- steeg 31. Handel in lompen, beenderen, oude metalen enz. Overl. M. E.: G. J. Palm, Leiden, dd. 30 Dec. 1932. PINDA! PINDA! LEKKA! EEN CHINEES BEDELT NIET. De Zuid-Holland sche steden en stadjes kennen al eenigen tijd twee verschijnselen; de yo-yo en de pinda, die beide dit gemeen hebben, dat ze zich razend snei nieuwe ge bieden verwerven. Gezien het succes dat de yo-yo vrijwel overal in den lande ten deel is gevallen, kan verwacht worden, dat het tweede ver schijnsel, de pinda, zijn in het westen des lands aangevangen zegetocht weldra naar andere streken zal verleggen en dat het in. alle oorden van eenige beteekenis de popu lariteit zal vei werven, die tot nu toe nog als het geheim van het infecteerend op- en afrolspel kan worden beschouwd. En daar om thans iets over pinda.... pinda. Men verstaat er tweeëerlei onder, n.l. een recat- hoekige, p.atte harde substantie bestaande uit gePmolten suiker met gebrande Chinoe- ,sche pinda-noten en den meestal armoedig gekleeden, droomerig voor zich uitstaren den Chinees, die deze Oostersche zoetig heid in kleurige blikken broodtrommels tegen 5 cent per stuk te koop aanbiedt, onder het" gansch niet luid of opdringerig gemompel: Pindapindalekka Het geviel, dat wij terecht kwamen in het Chineesch restaurant van Tsong San Lao, dat, zoo bleek ons, behalve voor Chi neezen, die zich een vrij weelderigen maal tijd kunnen permitteeren, een aantrekke lijke halteplaats is voor gegoede Euro peanen, die een exotische omgeving en exotischespijzen op prijs stellen, en die zich naast de met stokjes hun rijst veror berende Chineezen gezeten, aan schote s met niet uit te spreken namen (waagt u zich maar eens aan: Kay Sie Tjao Min. wat gebakken bami met kip beteekent) te goed doen. In Tsong San Lao's gezellig ingericht eethuis troffen wij een Hollander, die als oud-zendeling in China, waar hij meer dan 20 jaren verblijf hield, een zeer te waar- deeren verbinding tusschen het Oosten en het Westen vormt, een gids, zonder wiens hulp het voor ons niet moge ijk geweest zou zijn van het leven der Chineezen op Katendrecht iets meer dan den buitenkant te zien. Onze gids gaf, alvorens den tocht door de Chineezenwijk aan te vangen, tal van interessante mededeelingen over de tegen woordige toestanden, waarin de te Rotter dam wonende zonen van he* Hemelscho Rijk verkeeren. De vroeger betrekkelijke welvaart van deze menschen is in armoede veranderd. Er is geer. voldoende scheep vaart, er is geen vraag naar stokers, de Chineezen zijn gedoemd in een vreemd land in hun levensonderhoud te voorzien. Naar schatting onivai de Chineezenbevol- king op Katendrecht thans ongeveer 1200 zielen. De meeste ballingen zijn ongetrouwd er zijn er echter ook, die een Hollandsche vrouw en kinderen hebben. Merkwaardig is dat de Chineezen. teen de in de machine kamers der Hollandsche stoombooten zuur verdiende penningen op waren en toen er onder hen gebrek aan voedsel en aan k ee- ren ontstond, geen enkel oogenblik het voornemen hebben gehad te gaan bedelen. „Een bedelende Chinees in ons land is niet denkbaar", zei de gids. „Hij draagt er zijn hart te hoog voor''. Men kwam op de gedachte de in China zeer begeerde lekker nij Pindapinda te vervaardigen en te trachten deze zoetigheid in ons land in gang te deen vinden. Weldra vormden zich groepen Chineezen die met behulp van door beter gesitueerde landgenooten ver strekte kleine credieten, suiker pinda, no ten, papier en trommels kochten en er met de pinda's op uittrokken. Aanvankelijk werd Rotterdam bewerkt, doch toen meer Chineezen zich op het makeD en verkoo pen van de snel populair geworden zoetig heid gingen toeleggen, waardoor de Maas stad als hande'-terrein te k'ein werd, zwermden de nijvere kerels, nooit te lui om wat te verdienen, naar andere steden uit. Des morgens bij het krieken van den dag daalden ze uit hun hooggelegen kamertjes af «n begaven zich meestal te voet naar dikwijls vele uren gaans ge.egen stand plaatsen. Aanvankelijk wekte deze han delsgeest der Oosterlingen gepaard aan een weldadige bescheidenheid, slechts de bewondering op, doch toen andere nering doenden zagen, hoeveel aftrek de pinda- van de Chineezen. In Den Haag b.v. werd het hun een tijd lang onmogelijk gemaakt langs den weg iets te verdien. Deze belem mering had tengevolge, dat een groot aan tal bewoners van China-Town, die bewe zen hadden door zeer vermoeiend werk in hun onderhoud te willen voorzien, in de nauwelijks te boven gekomen honger- en armoedeperiode teruggestooten werd. Er is toen veel gebrek geleden op Katendrecht-; gevallen van ondervoeding waren echter slechts insiders bekend, want de Chinees houdt er niet van zijn moeilijkheden naar buiten te dragon. Gelukkig heeft de uit sluiting in Den Haag niet lang geduurd. Na eenige weken verschenen de plots ver dwenen pinda's-pinda's weer in het stads beeld en nu zijn ze vermoedelijk wederom op de oude sterkte. Ook in tal van andere steden, ver van Rotterdam verwijderd, dringen ze langzamerhand door. Gewapend met trommels vol pinda's en met een brief je, waarop een vriendelijk gezinde Hollan der schreef: „wijs wij s.v.p. een goedkoope slaapplaats'', stappen ze in den trein om nieuwe „handelsgebieden" te ontdekken. Na deze en vele andere mededeelingen leidde onze gids, die met de Chinee2en in hun eigen taal spreekt, ons door het ge deelte van Katendrecht, waar men de il lusie krijgt in het Oosten te vertoeven. We zagen de pinda's vervaardigen in k'eine smoorheete, maar zindelijke woonvertrek ken; we begroetten den vriendelijken, als maar beleefd buigenden en glimlachenden Wing Lee Yen, die dokter en apotheker te gelijk is, en tot wien zich alle zieke Chi neezen om hulp wenden, we vertoefden in de lokalen, waar de oosterling zijn passie voor het gokspel pleegt te laten gaan. We spraken ook met een Hollandsche, die reeds jaren met een Chinees getrouwd is en die ons treffende staaltjes verte.de over be hulpzaamheid der verarmde Chineezen aan elkaar, en over het uithoudingsvermogen als het geldt honger te lijden. Het groote clubgebouw, dat met eens was afgesloten, was toen we er kwamen geheel ver.aten. De Hollanders op Katendrecht kennen evenwel ook de avonden dat 't in alle hoe ken gevuld is met Chineezen, die gewich tige geheimen, soms voor een uitgestooten lid van China-Town, gevaarlijke zaken be handelenDaarvan dringt echter zelden iets tot de buitenwereld door. Tegenover den Europeaan bewaart de Chinees, hoe goed hij hem ook moge kennen, reserve. De geheime Chineesche vereenigingen op Katendrecht hebben er toe bijgedragen, dat aan dit deel van Rotterdam het karak ter toegekend is dat in sensatiefilms over China het gruwelelement uitmaakt. Dit ka rakter bestaat in de werkelijkheid evenwol niet. Als Europeaan kan men zelfs bij avond rustig tusschen de Chineezen verkee ren, zonder eenig lijfsgevaar te loopen. Een Hollandsche vrouw alleen is op Katen drecht veiliger dan in welke Europeesche wijk ook. Van het eigenlijke leven der Chineezen in Rotterdam kregen we eerst goed een in druk, toen we eenige dagen na het eerste bezoek, in gezelschap van iemand, die van zijn pri.le jeugd at met hen zaken doet, rondkeken. Toen eerst zagen wij hoe armelijk en primitief honderden Chineezen leven, en welke mistoestanden voor de Europeesche opvatting van gezondheid Katendrecht her bergt. In de kamers van gewone afmetin gen slapen veelal ruim 20 Chineezen op boven elkaar aangebrachte houten britsen. Als ratten liggen ze door e kaar op de hou ten plankenDe een slaapt, terwijl de ander naast hem zit te eten of peinzend opium zuigt. Eén besmettelijke ziekte lijkt ons slechts noodig om China-Town de helft van zijn bevo king te doen verliezen. Te- j meer daar honger de gezondheid van velen reeds ten deele gesloopt heeft. Zooals gezegd: binnen niet te langen tijd zal de pinda-pinda, zoo dit niet reeds het geval is, ook in de woonplaats van den lezer doordringen. Het is dan we licht I niet ondienstig te weten, dat hij tracht te I verkoopen, omdat hij niet bedelen wil, en omdat hij, behalve zich zelve, een aantal kameraden voor den hongerdood wil be waren. De zachte opwekking tot koopen: „Pinda, pindalekkawaarin voor den verstaander de melancho ie van het Costen schuilt, zal u zeker bereiken. „Tijd". BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN LEIDEN. Geboren; Mary dr. v. W. J. Pasman en J. Pardon. Wilhelmina Catharina d. v. J. J. Bekker en C. Potters. Elisabeth d. v. H. H. v. Sonsbeek en E. Vogelenzang. Overleden: L. Penning z. 22 j. H. K. Kramer z. 4 wk. J. van Elten dr. 5 maanden. Ondertrouwd: J. van 't Zelfde jm. 22 j. en M. Fakkel jd. 21 j. A. H. Cou- zijn jm. 27 j. en M. Landesbergen jd. 23 j. B. Borger jm. 23 j. en O. A. Horst jd. 20 j. K. A. Gonlag jm. 27 j. en C. T. Koot jd. 20 j. OPRICHTING VAN EEN KATHOLIEK- DEMOCRATISCH EN BOND. Gemeld wordt: Door de bespiekingen, welke prof. dr. J. A. Veraart in de laatste dagen neett gevoerd, is komen vast te staan, dat een volkomen samenwerking vi»a alie katholieke democraten voor de verkie zingen van 1933 mag worden verwacht, üit hee.t het voorloopig comité, dat aanstonds na net uittreden van prof. Veraait uit de R. K. Staatspartij is opgericht, aanleiding gegeven tot de vorming van den Katholiek- Democratiechen Bond over tc gaan. Genoemd comité heeit zich als volgt sa- mengesieid: Prof. dr. J. A. Veraart, voorzitter; aar. Andre Peters, secretaris; F. E. Evers, pen- j ningmcester; rar. W. Buve, M. J. Gelauff, J. G. C. Gerrebrands, drs. YV. Snitker, le- j don. De oprichtingevergadering van den Ka- I tholiek-Democratis'cheu Bond zal plaats hebben op Dinsdag 17 Januari a.s. in de groote zaal van Amicitia, Westeinde, Den llaag, des avonds 8 uur. Deze vegaderiag is toegankelijk voor alle Katholieken. Na een rede van prof. Veraart zullen statuten 1 en crisis-program worden behandeld. I In de dan volgende dagen zullen afdec- lingen worden opgericht te Rijswijk (Z.-H.), I Delft, Rotterdam, Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Arnhem en Nijmegen. CR IS IS-ZUI VEL CENTRALE I De Crisis Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de week van S tot en met 14 Ja- nuan 1933, de prijs van net crisis-botcrmerk i op 0.85 per K.G. 'en de prijs van de ver- i voervergunning van buitenlanclscbe boter I op 0.75 per K.G. is vastgesteld. GROOTE BRAND TE A'DAM. In de St. Anthoniebreestraat. I Hedenmorgen te omstreeks elf uur wer den de bewoners van de 6t. Anthoniebree straat te Amsterdam opgeschrikt door net geluid van een ontploffing. De ontploffing had plaats in een vertrek achter den wiu- kel in celluloid-artikeleu van den heer Boesnach, gevestigd in het perceel St. An- thoniebreestraat 6. Direct na de ontploffing sloegen de vlammen den winkel uit. Do heer Boesnach, die met een bediende in do I zaak aanwezig was, werd door het branden- 1 de glas aan het hoofd gewond en rende I naar buiten. Tengevolge van de ontploffing was een aantal ruiten van eenige winkeis aan den overkant van de straat gesprongen en reeds begon de verf van deze huizen te j blakeren, toen de brandweer arriveerde. De vlammen vonden gretig voedsel in de opgeslagen voorraad celluloid-artikeien. Ook de beide boven-verdiepingen van het smalle ouderwetsche huis lagen vol met voorraden en in een oogwenk zaten de vlammen dan ook door het heele huis en sloegen over naar de bovenverdieping van het naastgelegen pand waarin de stoffen zaak van 'de firma Kleerekooper geves- 1 tigd is. De brandweer liet groote brand" eeinen en was spoedig met veel materiaal ter plaatse. Het huis zelf was niet meer te red den. In nog geen kwartier tijd brandde het als een fakkel. De 'brandweer wist te voor komen, dat de huizen aan den overkant ge vaar liepen en trachtte zooveel mogelijk uitbreiding van den brand in perceel St. Anthoniebreestraat 4 te voorkomen. Nader wordt gemeld: Het is de brandweer gelukt om den brand in de St. Anthonybreestraat in hoofd zaak te beperken tot het perceel no. 6, waar de brand ontstond. Het geheele per ceel, bestaande uit 3 verdiepingen, ie to taal uitgebrand. Alleen de vóór- en ach tergevel zijn blijven staan. De oorzaak van de ontploffing is tot op het oogenblik on bekend. MET ELECTRISCHEN STROOM IN AANRAKING GEKOMEN EN GEDOOD. Omstreeks kwart vóór acht vanochtend werd het electrische stadsnet te 's Gravenhage ern stig gestoord, doordat het zonder stroom ge raakte. Het bleek, dat op het gem. electrisch bedrijf een ernstig ongeluk was gebeurd. De 38-jarige Duitsche monteur K. L. B. was daar bezig in de afdeeling hoogspanning, toen hij plotseling getroffen werd door een spanning van 10.000 volt. De ongelukkige was onmid dellijk dood. Zijn lijk is overgebracht naar 't ziekenhuis aan den Zuidwal. Ook de tram ondervond ernstige storing. De stadslijnen hadden 7 minuten oponthoud. Het stroomnet van de buitenlijnen werd over geschakeld op de centrales van Leiden en Delft. De wagens van deze lijnen hadden om streeks 15 minuten oponthoud. Plotselinge dood. Gistermiddag is pater Ramakers, Mont- fortaan in het klooster te Hoensbroek, toen hij op weg was naar Echt. te Susteren plot seling overleden. De overledene, die lijden de was aan ©en sleopende ziekte, werd in 1872 te Munster-Geleen geboren en in 18J9 tot priester gewijd. NOOTDORP. De burgemeester neemt ontslag. Op verzoek met 18 Januari onder dank voor langdurige diensten eervol ontslagen jhr. J. H. Hosselt van Winter, als burge- TELEGRAMMEN DE BRAND OP DE „ATLANTIQUE". Het wrak hedenmiddag te Hóvre. PARIJS 6 Jan. (V.D.) Het wrak van de „Atlantique" wordt hedenmiddag tegen vijf uur te H&vre verwacht,. De Minister van Handel verklaarde in een onderhoud met de „Paris Midi", dat het wrak weliswaar niet veel meer waard is. doch toch nog een millioenen francs kan opbrengen. Het internationaal gebruik brengt mee. dat de romp van het schip be hoort aan dengene, die het wrak bet eerst op sleeptouw heeft genomen. Bij de berging van het wrak van de „At lantique" zijn een Fransche en een Neder- landsche sleepboot nagenoeg tegelijk daar mede klaar geweest. Een Fransch oorlogs schip. dat bij de werkzaamheden tegen woordig was, kon als scheidsrechter optre den en de commandant van het schip heeft aan den kapitein van de Nederlandsche sleepboot medegedeeld, dat hij tien rai- I nuten na den Franschman is gekomen. I Wat betreft de oorzaak van den brand deelde de minister mede, dat kortsluiting waarschijnlijk is. Overste Pouderoux, die den brand op j de „Georges Philippar" heeft onderzocht, a. ht het uitgesloten, dat de brand op de „Atlantique" gesticht is. Hij deelde mede, dat aan boord van de „Atlantique" een stroom van 220 volt werd gebruikt. Het is daarom mogelijk dat de geleidingen zóó I heet worden, dat de kleinste vonk voldoen de is om een brand te veroorzaken. BANKROOF IN DEN STAAT MICHIGAN. NEW YORK. 6 Jan. (V.D.). Te Kaleva in den staat Michigan drongen bandieten de Kaleva State Bank binnen, schoten I een der employé's dood, hielden de ande- I ren met 'n revolver in bedwang en wisten j te ontsnappen met een buit van driedui zend dollar. POLITIEKE BOTSINGEN TE HAMBURG. HAMBURG, 6 Jan. (V.D.). In den af- geloopen nacht ontstond in de stadswijk Hamm wederom een schietpartij tusschen nationaal-socialisten en communisten. Ook twee politiebeambten die op weg naar j huis waren, werden aangevallen. Toen gij van hun vuurwapens gebruik maakten, namen de vechtenden de vlucht. Korten tijd later werd een groepje nationaal-so cialisten door de politie aangehouden. Eenige wapens werden in beslag genomen en drie hunner werden gearresteerd. OOK POLITIEKE BOTSINGEN TE ERFURT. ERFURT, 6 Jan. (V.D.). In den afgeloo- pen nacht kwam het ook in het Noorden ▼an Erfurt tot politieke botsingen. Toen een optocht van nationaal-socialisten in uniform uit een vergadering terugkeerde, kwam tij in botsing met een groep van naar schatting 2000 communisten, die joel den en,met steenen wierpen naar den op tocht en de begeleidende politiewachten. De politie probeerde de menigte met do gummistok uiteen te slaan. Nadat de na- tionaal-socialistische optocht ontbonden was, ontstonden er nieuwe vechtpartijen, waarbij verschillende personen werden gewond. De politie arresteerde een aan-' tal communisten. DE UITVAART VAN EX-KANSELIER DR. CUNO. HAMBURG, 6 Januari (V. D.). Gis teravond word na een korte plechtigheid in den kring van familieloden en naaste vrienden, de kist met het stoffelijk over schot van den opd-rijkskanselier dr. Cuno naar de Maria-kerk te Hamburg overge bracht en opgebaard te midden van een schat van bloemen. Te 11 uur hedenmor gen arriveede de extra-trein uit Berlijn met vele vrienden van den overledene en tal van autoriteiten. De lijkrede in de Maria-kerk werd uitgesproken door den priester Wintermann, die Cuno een dor edelste en verdienstelijkste Duitsche man non noemde, van wien hij vooral het zon nige karakter en zijn weldadigheid prees. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Jan. Kaas. Aangevoerd 57 partijen, waarvan 33 partijen Goudsoheen 24 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor; le soort Goudsche 2729.50, 2© le soort Leidsche 2325 en 2e soort 2022 per 50 kg. Handel voor Goudsche cn Leidsche kaa6 matig. LEIDEN, 6 Jan. Vs®. Aanvoer: 569 run deren, 122 kalveren, 8.15 sohapen, 460 var kens, 743 biggen, 5 paarden, 3 veulens, 1 bokken en geiten. Prijzen: 8 stieren 75 —200; 81 kalf- en melkkoeien 125190, handel stug; 209 varekoeien 80—135, handel stug; 245 vette ossen en koeien 120220 schoon aan de haak 24—00 cent, handel stug; 26 pinken; 19 vette kalveren 48, en 103 nuchtere kalveren 48, handel matig; 515 vette schapen 1115, 300 weideschapen 911, han del zeer matig; 460 varkens 9—20, han del matig; 743 biggen 36, handel ma tig, 5 'paarden 90—200, ALKMAAR, 6 Jan. Kaas, Aangevoerd 55 stapels, zijnde 68.000 kg. Fabriekskaai kleine 26.Fabriekskaas commissie 23, Fabriekskaas middelbare 23.50 per 50 kg. Boerenkaas kleine 25.—i, Boeren kaas oommissie geen aanvoer. Handel goed. AARLANDERVEEN, 5 Jan. Ei«renv®i- ling. Aanvoer 1609 stuks. Prijzen: kippen eieren 3.004.50, eendeneieren 2.80 3.60 per 100 stuks. Boter 7072 oent per pond. W0UBRUGGE> 4 Jan. Eierenvelllnff» Aanvóer 1748 stuks. Prijzen: kippen eieren 3.55—4.10 en eendeneieren 3-40 3.?0 per 100 stuks. Boter 1.381.44 per kilo. W18SELNOTEFRTNGFN (AMSTERDAM} (Niet officieel). Berlijn 59.11 Londen 8.815/g New York 2.48.70 - 9 713/. Brunei - 84.461/, Zwitserland 47.90i/2 Milaan 12.74»/- Madrid 20.32l/„ Oslo 42.85 Kopenhagen 43.10 Stockholm 45.30 Weeneo 34 öOnora. Praag 7.36i/2 Boedapest BEURSOVERZICHT. van gisteren. De Amsterdamsche fondaenmarkt bleef ook heden stil, doch de stemming waa aanmerkelijk verbeterd onder invloed van de koersstijging in Wallstreet. Ook de' kleine toeneming der bedrijvigheid in de Amerikaansohe Staal-industrie en de prij» stijging op de goederenmarkten maakten een gunstigen indruk. Het publiek scheen er voorshands de voorkeur aan te geven, zijn afwachtende houding te bewaren, zoodat er betrekkelijk weinig kooporder» waren geplaatst. Het aanbod was echter gering en pas op het verhoogde niveau kwam hier en daar eenig materiaal aan do markt, waardoor het slot op de top- prijzen van den dag lag. Van de Oliewaar den ging de belangstelling, zooals gewoon lijk, naar Kon. Olie uit, die hedenmorgen tot boven 160 pet. waren gestegen, maar in de officieele beursuren tot pLm. 158.5 pLb- afbrokkelden. De Amerikaaneche Oiiewaarden stelden zich eveneens hooger Industrieolen hadden een zeer beperkte markt. Unilevers verloren de helft van een aanvankelijke koerswinst van 3 pot. Philips konden zich. niet geheel handha ven. Aku'8 liepen pl. 2 pet. op. Suikers werden op kleine schaal verhandeld; in verband met de scherpe stijging van den prijs van het product was de stemming zeer vaat. H. V. A.'s verbeterden tijdelijk ruim 6 pet. Rubbers waren goed gedis poneerd. A'dam Rubbers trokken wat aan, het hoogste peil bleef hier evenmin behouden. Soheepv. en Tabakken sloten zich bij de algemeene stemming aan en noteerden hooger. In navolging van Wall street waren de Amerikanen vast ge stemd. Ook Duitsche obligaties trokken aan. Nederlandsche obligaties waren prijs houdend. Prolongatie 1 pet.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3