YW7 /TV n CP UITVERKOOP DUS GELDT NOG MEER DAN ANDERS I6V- AGENDA VRIJDAG 6 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Jan. 1933, door het Kon. Ned Meteor. Lnstituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 776.6 te Toulouse. Laagste Barometerst.: 740.5 te Seydisfjord Verwachting tot den avond van 7 Jan.: Matige, tijdelijk wel licht toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk kans op regenbuien met hagel of natte sneeuw, weinig ver- andering in tempe ratuur. Terwijl de depressie in het Noord-Wes ten verder opvult, nam ook de hooge druk in het Zuid-Westen toe, zoodat zich thans ten Zuid-Westen van Ierland een kern van boven 780 m.m. bevindt. In het Oos ten nam de hooge druk slechts langzaam af. In het Westen op den Oeeaan en in het Noorden op de Noorsche Zee bleef het krachtig waaien uit West en Zuid. In het Westen werd het kouder. De koude luehtmassa's die eenige dagen geleden over den Oceaan naar het Oosten stroom den, hebben thans de overzijde der Noord zee bereikt en maken het weer in onze omgeving aanvankelijk buiig. Het laat zich aanzien, dat na het buiige weer spoe dig weer opklaring zal komen met koude nachten, doch overdag nog vrij zacht LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middag» te half drie 6.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Vrijdagnamiddag 4.311 uur tot Zaterdagmorgen 7,41 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 7 Januari voorm. 11.27 uur en nam. 11.57 uur. RAADSKËLDER TE UTRECHT. Exploitatie valt teg-sn. De raad onwillig de huur te verlagen zonder nauwkeurige kennis van exploitatievorm en borgstel, ing. De raadakelder te Utrecht heeft de ge meente al spoedig na de opening tot con cessies gedwongen, daar een goede exploi tatie, ook tengevolge van de slechte tijden, niet moge.ijk bleek. Kort geleden zagen B. en W. zich opnieuw genoodzaakt met voor stellen bij den raad te komen om den pach ter verlaging van huur te schenken en deze inplaats van op 7000 per jaar voor de eerste vier jaren en 8000 per jaar voor de veraere zes te stellen op 5050 met ingang van 1 Maart 1932. Het is deze quaestie geweest, die den raad gisteren tot vijf uur heeft beziggehou den, daar van alle kanten verzet rees tegen verdere tegemoetkoming zonder dat het eind ervan in zicht is. De heer Ploeg constateerde, dat het ge meentebestuur a.les doet om den pachter het beheer gemakkelijk te maken. Spr. begreep me: dat het college met dit voorstel durfde komen na al hetgeen reeds is geschied. Een dergelijke coulance wordt ten opzichte van geen enkel firma, waar mee de gemeento contracteert betoond, maar kis men dan zoo'n tegemoetkoming vvenscht, waarom maakt men dan geen ge bruik van zijn recht om de borgen, de Dort- munder Union Brauerei aan te spreken? De heer P.oeg zeide tenslotte, dat hij deze be voorrechting oneerlijke concurrentie noem de tegenover de andere café-exploitanten. Wij kunnen veel beter de voorwaarden handhaven, zei spr., en bij niet nakoming den borg aanspreken. Na deze rede werd de zitting voor korten tijd huishoudelijk gemaakt. De heer Van Nierop (a.-r.) kreeg daarna in openbare bijeenkomst gelegenheid zijn inzichten over de exploitatie te openbaren. Hij herinnerde eraan, dat zijn fractie inder tijd tegen de inrichting van den kelder had gestemd, omdat men van oordeel was dat zooiets in Utrecht geen kans van slagen zou hebben. Thans vroeg spr. of B. en W. bereid waren mee te deelen hoeveel schuld de exploitant Hendrix reeds gemaakt heeft met de afbetaling van den bouw zoowel van den eersten als van den tweeden kel der; hoeveel huurschuld er thans is; of de borgstelling van de Union Brauerei zoo danig is ingericht, dat bij aanspreking de waarde aanwezig is, die in 1929 bestond; verder of het juist is, dat de raadskelder niet door den heer Hendrix, maar door een N.V. wordt beheerd; of de borgste'ling dan op deze N.V. is overgegaan? Of de heer Hendrix directeur van deze N.V. is en in wiens handen zich de aandeelen bevinden. In hoeverre, vroeg spr. tenslotte, is de heer nJatvt c\xz Ikedm cum:1 Macco Kousen sterke kwalit. Zijden Kousen mooie kleuren Zijde m. Fil d'Ecosse en Wollen Kousen 21 32 48 10 els stukjes prima Lingerie shirting Gezondheids- Flanel heerlijk zacht Gestreept Pyamaflanel 1.30 8 Va Gehre'de dames QE Handschoenen lm. suède dames Handschoenen Naopa Handschoenen I *7R m. bontrand Fant. 2-pers. O OQ Wollen Dekens Effen gestikte O QD Dekens, 2-pers>'uu Zijden gest. 2-persoons Damast Dekens, Q |Q 183 c.M. breed Pluchette 110 c.M. br. OQ spotgoedkoop Eiken Kapstokken O A Q met spiegel Closetpapier per 5 rol Prima Huishoudzeep p. 5 dubb. st. Waals' prima Vlokkenzeep p. bus 25 25 16 Dames Camisols spotgoedkoop Zeer goede ge- molt. Dames Directoires Gekl. gemolt. Kinder Onderjurken 25 65 35 Zwaar gevulde l-pers. ft IK Matrassen Kinder Ledikanten E gE degel, en mooi Opklapbedden g QO m.spiraalmatras Aluminium Pannen 0 gg p. nest, 5 st. Aluminium Fluitketels Lepels en Vorken prima en gcedk. 56 8 Maandag zijn onze magazijnen tot half twee gesloten. bouwvakarbeiders, 309 landarbeiders, 73 vissehers, 33 losarbeiders, 83 jongens, 1 behanger, 2 chauffeurs, 1 machinist, 1 loodgieter en I letterzetter. TER-AAR. Een bezoek aan de catacomben. Woensdagavond hield de St. JosephB-Ge- zellenvereen. haar wekelijksche verplich te vergadering. De gezellen kregen een serie lichtbeel den over de catacomben" met de noodige duidelijke verklaringen erbij van de Vice Brasses, te zien. Inderdaad was dit leer zaam en interessant daar wij vaak hooren spreken over catacomben, maar feitelijk nooit het juiste ervan hebben gezien. Dankbaar waren de leden voor het ge- bodene, maar nog dankbaarder zijn ze voor het mooie lichtbeelden-toestel wat geschonken is aan de vereeniging, maar Voor wat hoort wat, denkt men er aan, dat Zondagavond een mooie film avond gegeven wordt ten bate vooi? het Jeugdwerk, ter bestrijding voor de ver schillende onkosten. De entree is zeer laag gesteld. Steunt allen het Jeugdwerk. Slikt een spijker in. In een onbe waakt oogenblik slikte een kindje van den melkhandelaar R. een spijker in. Di rect werd het kind vervoerd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, alwaar spoe dig dit vreemde voorwerp kon verwijderd worden. WARMOND. Loop der bevolking. Gedurende het jaar 1932 werden in deze gemeente gebo ren: 61 personen en zijn overleden 30 personen. Het aantal voltrokken huwelij ken bedroeg 23 terwijl 1 vonnis van echt scheiding werd ingeschreven. Kindserken ningen vonden niet plaats. Ingeschreven werden voor vestiging 113 mannen en 103 vrouwen totaal 216 personen. Naar olders werden afgeschreven 167 mannen en 130 vrouwen totaal 197 personen. Werkloosheid. Op 31 Dec. jl. ston den bij het plaatselijk orgaan der arbeids bemiddeling alhier ingeschreven als ge>- heel werkloos 68 personen en als gedeel telijk werkloos 24. Onder vorenbedoelde aantallen zijn ook opgenomen de te werk- gestelden bij de werkverschaffing. W0UBRUGGE. Geboren: Martinus Theodorus, z. van J. L. Bakker en E. M. van Ruiten. Ondertrouwd: W. Vermei 26 j. C van der Kraats 24 j. Overleden: J. B. P. Borst 2 j. Hendrix nog eigenaar van het meubilair van den eersten kelder of is dit meubilair overgegaan aan de N.V.? Van de beant woording van deze vragen zou sprekers stem afhangen. De heer Van der Veen (C.-H.) drong er op aan een eind te maken aan den toestand Rendabel is deze kelder niet meer te ma ken. Als bezienswaardigheid zou hij hem willen behouden maar dan geëxploiteerd op totaal andere basis. De heer Van Zinnicq Bergmann (R.-K.) informeerde er eveneens naar of er nu een N.V. bestond, ja dan neen. Hij vreesde, dat Utrecht een strop zou halen als ze de Dortmunder Union Brauerei zou aanspre ken en wilde daarom adviseeren de voor dracht als een soort noodtoestand te aan vaarden. Wethouder Smulders (R.-K.) beantwoord de de debatten. Als we als uitgangspunt nemen, zoo betoogde hij, het bedrag dat de gemeente zou krijgen aan huur, en dit be drag vermindert, dan is het niet juist om van een strop te spreken. Aanvankelijk is de opzet geweest den kelder voor tien jaar te verhuren en in dien termijn tot afschrij ving te komen. Dit is geschied, omdat men toen nog plannen had tot den bouw van een nieuw stadhuis te komen. De termijn van tien jaar is eigenlijk wat krap geno men, maar al zou die dus worden ovei schreden, dan nog heeft de gemeente geen strop. Het kapitaal wordt niet vernietigd. Van een strop mag zelfs niet worden ge sproken als de huur nóg meer verlaagd zou worden. Met de exploitatie van „Oog in Al" heeft men iets dergelijks beleefd. Wc hebben daar de huur van 4100 tot 2500 en later tot 2000 moeten verlagen. Het zou een daad van slechte koopman schap zijn als we nu plotseling een eind aan de exploitatie gingen maken. De omzet in het café restaurantbedrijf is met 45 k 50 pet. gedaald, vervolgde de wethouder, dat is volgens accountantsrap- porten bewezen. Het valt dus niet te ver wonderen, dat ook de raadskelder hierbij betrokken is. Omtrent den vorm waarin hij wordt be heerd zeide de heer Smulders, dat men to doen heeft met een persoon en niet met een vennootschap. Weliswaar heeft de pachter aan B. en W. gevraagd de pacht op een later opgerichte N.V. onder te brengen en het college heeft daarop ge antwoord er in principe geen bezwaar te gen te hebben. Maar dan moest dq heer Hendrix de statuten maar eens ter kennis neming toezenden. Dit is nooit geschied. Wat de huurschuld betreft, de huur is voldaan tot 1 Juli 1932. B. en W. hebben hiervoor, d.w.z. voor het eerste halfjaar 1932 den borg moeten aansnreken tot een bedrag van ƒ4666. De tweede helft van dat j jaar is niet voldaan. De borgstelling geldt alleen voor den eersten kelder zoodat. al- j dus vervolgde de heer Smulders, wanneer we de zaak op haren en snaren gaan zet J ten, de kans bestaat, dat niet de tweede, maar alleen de eerste kelder wordt be taald. Nu ri;st dus <\c vraag, of we niet verstandig doen door de pacht voor den eersten kelder te verlagen en de huur voor den tweeden in de gemeentekas te laten vloeien. De gemeente houdt boven dien het recht over het meubilair en kan dit na tien jaar, wanneer de voorwaarden aiet zijn nageleefd, laten verkoopen. Vervolgens werd in tweede instantie gesproken, waarbij de discussie vaak scherpe vormen aannam, o.a. toen de heer Swane (R.-K.) het voorstel deed de voor dracht aan te houden en te zenden naar de juridische en financieele commissie, om dat hij de zaak juridisch te weinig voorbe reid oordeelde om er hier over te beslis sen, daar men omtrent de juiste verhou ding tusschen den heer Hendrix en de N.V. niet is ingelicht en ook de bepalingen van de borgstelling niet kent. Ten slotte werd dit voorstel nadat het zoodanig was gewijzigd, dat alleen de juri dische commissie er over zal adviseeren. aangenomen met twintig tegen dertien stemmen. „Hbld." LETTEREN EN KUNST MARLENE DIETRICH EN DE PARAMOUNT. Naar uit Hollywood wordt gemeld, is overeensteming bereikt tusschen de Para mount Film Cy. en Mariene Dietrich. De Paramount zal haar aanklacht intrekken. Mariene Dietrich zal direct aan een nieu we film medewerken. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Duisternis. Alsof de dagen toch al niet genoeg van licht verstoken blijven in dezen tijd rond Kerstmis, hadden we gis teravond hier nog bij een defect in de electrisohe lichtvoorziening en waren de Katwijkers, behalve van daglicht, boven dien nog tot kwart over 5 van kunstlicht verstoken. Dat er, na herstelling van de storing, een gejuich opging bij de aange slotenen op het electrisch net, laat zich begrijpen. Niet alleen petroleumlampen, doch zelfs kaarsen waren weer voor den dag gehaald en men was wat blij nog zulk een pover lichtje te kunnen ontsteken. Het drukst had men het aan het telefoon kantoor waar tientallen abonné's aanslui ting vroegen met 27 (Gemeentebedrijven). N00RDWIJK. Bouwen. Door Burgemeester en Wet houders is vergunning verleend voor een zeer uitgebreide verbouwing van het pen sion „Cla^enwijk,, aan den Zuid-Boule vard. Deze verbouwing wordt uitgevoerd onder leiding van den architect Teunis- sen. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt op het oogenblik in onze ge meente 732 waarvan er ruim 100 zijn te werk gesteld bij de gemeentelijke werk verschaffing. Van de overigen zijn er 124 UIT DE RIJNSTREEK HAZERSW0UDE (RIJNDIJK). Landarbeidersbond „St Isidoris". Woensdag jl. hield onze Land- en Tuin- arbeidersbond zijn jaarvergadering in café Boers aan 't Zwaantje, welke vergadering goed was bezocht. De voorz. opende de vergadering en besprak den toestand van het afgeloopen jaar. Het jaarverslag van den seor. werd voorgelezen en goedge keurd, waaruit bleek, dat wij in ledental waren vooruitgegaan. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat wij ook financieel waren vooruitgegaan. De inkomsten bedroegen 826.27 en de uit gaven 756.63 dus een batig saldo van 69.64. De aftredende bestuursleden C. Bos en G. van Rooijen werden weer herkozen en voor de Controle-Commissie werden be noemd O. Bos van het bestuur en N. van Schaik en G. Wijfje voor de leden. Wij kregen nog een mooie toespraak van on zen geestelijk adviseur en hierna hielden wij nog een verloting waarvan de helft der opbrengst nl. 1.50 werd afgestaan aan het Crisis-Comité hier ter plaatse. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt. Hierna sluiting. STADSNIEUWS LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Jan. 1933 waargeno men door de Apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. R.K. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN" In de Burchtzaal vergaderde gisteravond de R.K. Propagandaclub „Dr. Schaepraan". Bij voorloopige ontstentenis van den voorz., mr. H. Donders, die later ter vergadering ver scheen, opende de secretaris, de beer H. Lom- bert de vergadering met den chr. groet en een Zalig Nieuwjaar met de beste wenschen daar aan verbonden voor de propagandaclub en ieder van haar leden afzonderlijk. Spr. herin nerde daarbij aan de komende Tweede Kamer verkiezingen, waarvoor spr. aller medewerking inriep. Vervolgens leest spr. een ingekomen Nieuw- jaarswensch van het R.K. Comité voor Werk- loozenzorg. De actie voor de R.K. werkloozen besprekend, zegt spr., dat nu is afgedragen 1385. Het vorig jaar eind December bedroeg de afdracht reeds f 1400. Ook de directe, we kelijksche en maandelijksche bijdragen zijn teruggeloopen, wat natuurlijk was te voorzien, maar laat dit dan, aldus spr., een aansporing zijn voor allen om nog eens hun beste krach ten hieraan te geven. Vanuit de vergadering werd hierna een gift in natura toegezegd voor de R.K. werkloozen, wat natuurlijk dankbaar werd aanvaard. Op een vraag betreffende de debatvergade ring met de R.K. Volkspartij deelde spr. me de, dat deze vergadering zou plaats hebben. Men kan natuurlijk verschillend aangaande 't tempo waarmede hieraan gearbeid is, maar de Volkspartij heeft onze voorwaarden aan vaard en de propagandaclub is gewoon haar woord te houden. Waarschijnlijk zal de debat vergadering in Februari plaats hebben. De heer Dorwijk drong aan op meer samen werking tusschen de verschillende standen om het standenverschil wat meer te overbruggen. Spr. zag hier een mooie taak voor „Dr. Schaep- man". De heer H. Lombert beaamde dit vol komen en meende te mogen zeggen, dat de propagandaclub in deze richting werkzaam is. De verkiezingsactie voor de Tweede Kamer verkiezingen besprekend behandelde de wnd. voorz. de critiek op de huidige regeering, ook uit eigen kring. Spr. noemde deze critiek dikwijls onwaar, vergetend het internationaal verschijnsel, de economische crisis. Hiermede dient men bij zijn critiek rekening te houden, daar er vele dingen zijn afhanke lijk van andere landen. Bovendien is het feit, dat de klachten uit alle standen komen, bewijs genoeg hiervoor. Bedenken we vooral, dat al die klachten niet te wijten zijn aan menschelijke fouten der overheid, maar aan iets, de economische omstandigheden, waar aan een mensch zoo weinig kan doen. Wat meer waardeering vpor de overheid ware wel gewenscht. Daarvoor wijst spr. op sociale voor zieningen, die men in een ander land tever geefs zou zoeken. Ook de katholieke eenheid behandelde spr., met de conclusie, dat deze steeds bewaard is gebleven. Nadat inmiddels de voorz., mr. H. Donders, en de geestel. adviseur kap. B. Dorbeck wa ren binnen gekomen, werd hierna het woord gegeven aan kap. B. Dorbeck, met het onder werp: Christendom, vrede en ontwapening. 1. Het Christendom kan en moet zooveel mogelijk den vrede bevorderen, ook den vrede onder de volkeren. Dit mag in het bijzonder van de Katholieke Kerk worden gevraagd. 2. Niet elke oorlog is als zoodanig verkeerd. Een oorlog kan geoorloofd zijn, mits als uiter ste middel aangewend ter verdediging van een rechtvaardige zaak. 3. Iedereen, ook de Katholieken, moeien er roet alle macht naar streven, de oorlogsnood zakelijkheid te verminderen en dus de oor logskansen terug te dringen. Dit kan b.v. ge schieden door: a. aankweeking van den vredegeest en ge zond internationalisme; b. verwerkelijking van alle middelen, waar door het internationaal recht met behoud van den vrede en vermijding van den oorlog wordt gehandhaafd, b.v. internationale arbitrage. c. ontwapening. Hieromtrent: 4. De Katholieken, ook katholieke partijen en regeeringen, moeten streven naar ontwape ning. Men hoede zich bij het propageeren van ontwapening voor volksmisleiding. Ontwape ning kan slechts internationaal en geleidelijk geschieden. Hierna beantwoordde kap. Dorbeck eenige schriftelijke ingekomen vragen betreffende ar beiderscoöperaties, welke een uitgebreid de bat ontlokten. Ook de in de lezing behandelde stof had een vruchtbaar debat tot gevolg, zoo dat eerst na half twaalf de voorzitter na eeni ge woorden van dank met den chr. groet de vergadering kon sluiten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Zooals gisteren reeds gemeld heeft de Kamer van Koophandel en Fahrieken voor RijnLand gisteren haar eerste vergadering in het Nieuwe Jaar gehouden onder voor zitterschap van den heer D. ten Gate Brouwer. Na de Nieuwjaarsrede van den voorzit ter, welke wij gisteren reeds vermelden, en die luid applaus verwierf, sprak het oudwte lid, de heer J. van der Steen, een weder woord tot den voorzitter. Spr. meende, dat het onmogelijk was op zulk een doorwroch te rede een juist antwoord te geven. Uit de resultaten en successen van het afgeloopen jaar noemt spr. nog de Tolunins en den Goederenruil met Duitschland. Voor de daarbij door het Bureau der Ka mer betoonde energie brengt spr. hartebjk dank. Handel en industrie mag inderdaad wel een eeresaluut brengen aan het Bu reau en speciaal aan den voorzitter. Harte lijk dank brengt spr. ook aan den voorzit ter voor zijn prettige leiding, dank ook aan de ondervoorzitters en den secretarie. Spr. hoopte daarbij, dat God-in het nieuwe jaar allen opnieuw de kracht moge gevcu om hun taak weer naar behooren te ver vullen. Hierna hadden de verkiezingen plaats. De algemeen-voorzitter, de heer JL). ten Gate Brouwer, de ondervoorzitter van de afd. Groot Bedrijf, de heer P. Boot Sr. eü die van de afdeeling Klein Bedrijf, de heer G. J. M. J. Molkenboer, werden allen her kozen. Tot leden, van de Commissie werden ge kozen: a) Commissie voor Vervoer, Post en Te legrafie de hoeren W. van der Laan, C. G. J. Alkemade Sr., N. G. F .van Ginkel, J. va n der Steen, P. A. Wernink Jr. en H. van Zonneveld. b) Commissie voor het Handelsregister de heeren C. G. J. Alkemade Sr., B. J. Dijk- drent, J. J. M. Meyers, D. Raaphorst Sr„ J. van der Steen en B. J. Dijkdrent. c) Commissie voor Handelsbelangen: de heeren J. van der Steen, P. J. van der Zan den, H. M. Simonis, D. Raaphorst Sr. en B. J. Dijkdrent. d) Commissie voor Handels- en Nijver heidsonderwijs de heeren J. Heringa, J. F. X. Sanders, H. M. Simonis en P. A. Wer nink Jr. e) Commissie voor het Verslag: de hee ren D. ten Cat© Brouwer, P Boot Sr., dr. P. G. Knibbe, G. J. M. J. Molkenboer en J. F. X. Sanders. f) Commissie van Financiën: de heeren D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr., dr. P. G. Knibbe en G. J. M. J. Molkenboer. j g) Commissie inzake uitbreidingsplan nen gemeente Leiden: de heeren J. F. X.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2