HARTEVELT's gf JENEVER VRIJDAG 6 JANUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 BUITENLAND FRANKRIJK AAN FRANKRIJKS OOSTGRENS. De sterkte der troepen aanmerkelijk verhoogd. NAAR ONTWAPENING?! Met ingang van 1 April Zullen belang rijke garnizoenswijzigingen voor de ver sterking van de Oostelijke grens plaats j hebben, terwijl ook de sterkte der troepen aanmerkelijk verhoogd zal worden. De minister van oorlog is gemachtigd alle maatregelen te treffen, die hem noo- div schijnen, om de veiligheid van de Oos telijke grens te verzekeren. In de eerste plaats zullen' verschil W/U ««.rnizoenen vc/twi.rerr, worden, om de eenheden t© ver krijgen, die de permanent stellingen in den vestinggordel zullen bezetten. Daartoe zul len ook de regimenten aan de Oostgrens verstrekt worden. Acht regimenten infan terie zullen voortaan elk tot zes bataljons, vier andere elk tot vier bataljons versterkt worden. De bewegelijke artillerie in dit gebied zal versterkt worden tot zes k ze ven batterijen per regiment, terwijl het afweergeschut voor vliegtuigen zelfs ver sterkt zal worden van 6 tot 12 batterijen. Voorts worden talrijke wijzigingen in de garnizoenen aangebracht. Zoo wordt het regiment der jagers te voet van Schlett- stadt naar Gerardmer overgebracht, ter wijl het 170ste regiment infanterie, dat op de sterkte van vier batalions wordt ge bracht, gedeeltelijk te Remiremont, ge deeltelijk te Schlettstadt komt te liggen. Het 158ste regiment infanterie te Straatsburg wordt van 3 tot 4 bataljons versterkt, het 168ste. dat te Diedenhofen en Longuyon fn garnizoen komt. wordt eveneens van 3 tot 4 bataljons versterkt. SPANJE MONARCHISTEN JACHT TE MADRID. Talrijkae vooraanstaande monarchisten verlaten Madrid en vestiven zich te San Sebastiaan of over de Spaansche gren» te Hendnye en Biarritz, daar zij verklaren, dat Madrid op het oogenblik vol van re- publikeinsche spionnen is. Verscheidene dezer uitgeweken monar- christen hebben aan een Reuter-correspon- dent verklaard, dat zij in de val gelooper. zijn van een zeer schoone spionne, die veel vuldig verkeerde in de beste café's van Madrid en dan een gesprek aanknoopte met de aristocratische bezoekers. Als zij zich omtrent deze voldoende zekerheid had verschaft, excuseerde zij zich met de mededeeling. dat zij even weg moest. Zij begaf zich dan naar de telefoon en deelde aan het reoublikeinsche hoofdkwartier de bijzonderheden méde, die zij juist van haar slachtoffer had gehoord. Den volgenden morgen ontving de mo narchist bevel, voor de politie te verschij nen in' verband met anti-republikeinsche uitlatingen. AMERIKA OUD-PRESIDENT COOLIDGE. t Een plotselinge dood. De voormalige president der Vereenïgde Staten, Calvin Coolidge, is gistermiddag kwart voor êenen te Northampton (Massa chusetts) aan een hartverlamming overle den. De oud-president die den leeftijd va* zestig jaar had bereikt, begaf zich gister morgen vroeg, evenals gewoonlijk, naar zijn bureau. Hij keerde echter omstreeks tien uur terug en ging naar zijn slaap kamer. Zijn secretaris, met wien hij -des morgens anderhalf uur had samengewerkt, had zich met Coolidge naar diens woning begeven. Coolidve wisselde daar nog eeni- ge woorden piet zijn employé, die vervol gens on den terugkeer van den oud-presi dent bleef wachten. Coolidge keerde echter niet terug en toen zijn echtgenoote, die eenige bood schappen had gedaan, was thuisgekomen en zich naar de slaapkamer begaf, trof zij den oud-president dood aan. Het einde was toen evrmoedelijk reeds een kwartiei ingetreden. Hoewel Coolidge sinds eenige weken aan een maagziekte leed, had niets zijn plotselingen dood doen verwachten. Hij had zelfs geweigerd, een dokter over Zijn ziekte te raadplegen. President Hoover ontving het bericht van Coolidge's dood. terwijl hij met Stim- fton zat te lunchen. Hoover heeft besloten, ij j[| I in Literflesschen f 3.40 j I j| in Va Literfl. f 1.75 9 Ij (f exclusief glas kW ALOM VERKRIJGBAAR een boodschap tot het volk te richten, waarin hij de afkondiging van een alge meenen volksrouw van dertig dagen zal voorstellen. Van alle openbare gebouwen hangen de vlaggen halfstok. President Hoover zal de begrafenis van Coolidge bijwonen. Toen de Amerikaan- sche Senaat, die thans te Washington bij een is. de doodstijding vernam, werd de zitting terstond ten teeken van rouw op geheven. SCHULDENDEBAT IN AMERIKA'S SENAAT. Borah verdedigt Frankrijk. In den Senaat der Ver. Staten werd Woensdag het debat over de schulden- kwestie geopend door senator Johnson, die zich in een rede van bijna drie uur lang krachtig verzette tegen elk voorstel om de oorlogsschulden te verlagen. Hij verklaarde een wetsvoorste, te zullen in dienen, dat beoogt, te verhinderen, dat Amerikaansch kapitaal terecht komt bij landen, die hun verplichtingen niet nakomen. Johnson was van meening. dat het tekort op Araerika's begrooting en de werkloos heid in de Ver. Staten het onmogelijk ma ken een herziening der schulden toe te .staan. Hij verklaarde zich tegen het voor stel van Hoover om een schulden-commis sie in te ste len, en beweerde dat de be doeling der debiteurenlanden ig hun lasten op de schouders van Amerika af te wen telen. Senator Rteed keurde af, dat Fvankrijk den December-termijn niet heeft betaald, doch senator Borah vergaf Frankrijk dit in gebreke blijven, om'dat Frankrijk naar zijn meening er toe wès gebracht de ver wachting te koesteren, dat het als compen satie voor de regeling der reparatie-kwes tie een herziening der oorlogsschu'den zou verkrijgen. „Ik schroom niet in het open baar te verklaren" zoo zeide Borah, „dat ik er met aan twüfel of Frankrijk had aan- wijzingen, dat het van de ziide der Ver. Staten een regeling der schuldenkwestie zou verkrijgen, toen het zijnerzijds een re geling der reparaties tot stand bracht. Borah zinspeelde verder op het communi qué. dat gepubliceerd is na de conferentie tusschen Hoover en Laval in het vorige jaar, en ze'de verder: „Frankrijk had vo1- doende reden of te concludeeren, dat als het de reoaraties opgaf het een herziening der schulden kon verwacht-en. Toen wij vóór de congres-zitting van 1931 een onder houd hadden met Hoover, zoo ging Borah verder, verklaarde de president dat wij elk accoord zouden moeten goedkeuren, dat met Lava] tot stand zou komen aangaande de herziening der schulden". Borah opperde verder een herziening of annuleering der oorlogsschulden in ruil voor betere markten voor Amerikaansche pro ducten. Als we een regeling kunnen verkrij gen, welke de markten opent voor Ameri kaansche landbouwproducten en waardoor onze handel herleeft, zou dat voor het Ame rikaansche volk veel belangrijker zijn dan de schulden. Al deze problemen moeten m.i. worden behandeld op de internationale eco- nom'sche conferentie. Ten slotte hield Borah een betoog voor een „goedkoopere dol ar'' d.w.z. voor infla tie, opdat de Ver. Staten op hetzelfde ni veau zouden komen als de landen zonder gouden standaard. Daarna nam senator Reed wederom het woord. Hij prees Groot-Brittannië omdat het ondanks groote moeilijkheden den schuldentermijn heeft betaald en sprak de hoop uit dat men zich voor of na 4 Maart met Groot-Brittannië in verbinding zou stellen, ten einde te vernemen wat de Brit- sche wenschen ziin. Naar zijn meening moe ten de Ver. Staten evenwel hun vrijheid van handelen behouden ten aanzien va« hetgeen zij ten slotte zullen besluiten. Van een geliike behandeling voor Frankrijk wilde deze spreker niets wéten. DE BURGEP°n"ino iN HONDURAS TEN E'NOE. De burgeroorlog in Honduras loopt ten einde. De regeeringstrcepen hebben de strijdkrachten der insurgenten over de ge- heele linie beslissend verslagen. De drie opstandige generaals hebben met hun troe pen de grens van Nicaragua overschreden en zijn daar ontwapend. BUITENL. BERICHTEN WOLVENJACHT IN POLBN. Naar uit Warschau vernomen wordt, zal er in Polen een algomeene drijfjacht langs de 800 K.M. lange Russische grensgebie den worden gehouden, om de wolven on schadelijk te maken die in groote kudden uit Rusland in Westwaartsche richting zijn getrokken en die groote verwoestingen hebben aangericht. Zij verscheuren paar- den, schapen en ander vee en zelfs men- schen zijn ten slachtoffer gevallen aan deze honverigo roofdieren. liet verkeer tusschen de afgelegen dor pen in de omgeving van Wilna is alleen mogelijk in gezelschap v*yi goed gewapen de personen. DE RAMP VAN DE ATLANTIQUE. HET WRAK WORDT NAAR HAVRE GESLEEPT. Negentien vermisten. Het aanta-l vermisten bij de catastrofe van de „Atlantique" wordt thans officieel als 19 aangegeven. 27 leden der bemanning zijn in een ziekenhuis opgenomen, aldus een V.D.-bericht uit Parijs. Het is gisteren, naar Reuter meldt, aan sleepbooten gelukt, kabels vast te maken aan het wrak van de „Atlantique", die toen nog steeds in vlammen stond. De sleepboo ten zouden trachten het naar Weymourh aan de Engelsche Zuidkust te brengen. Een Fransche torpedoboot bevond zich gisteren nabij het schip om het te torpe- deeren voor het geval het zou afdrijven naar een haven en andere schepen in ge vaar zou brengen. Het Fransche ministerie van marine deelt volgens een nader Reuter-berioht me de, dat de „Atlantique'', gesleept door vier booten waaronder de Nederlandsche sleep boot „Roode Zee" op weg naar Havre ïb. Wat de kapitein vertelde. Gisteravond is te Cherbourg aangekomen de gezagvoerder van de verbrande „Atlan tique", kapitein Behoofs. Ik vrees, zoo vei telde hij, dat verschei- den mannen, die tot het eind toe op hun post bleven, zijn omgekomen. Sommigen zijn vermoedelijk verdronken, anderen go- stikt of verbrand, ik-zelf heb er zeven m oen hopeloozen toestand gezien, die stellig met lovend van boord zijn gekomen. „Vanochtend waren wij met 228 man, ongeveer een derde van de normale beman ning, aan boord. Urn halfvier werd alarm gemaakt: er was brand uitgebroken in een vau de hutten. Ik dacht eerst, dat wij het vuur wel de baas zouden worden, maar de' hut stond direct in lichtelaaie en het vuur verspreidoe zich zeer snel. Om halfvijf be greep ik, dat de toestand ernstig was ae- worden, en ik liet een S.Ü.S.-sein uitzenden, maar ik vrees, dat het sein maar heel zwak was, daar de brand de uitzending stoorde. De marconist was bijna verstikt van den rook, toen hij het sein doorgaf, Bleqht-s één noodkreet, werd opgevangen. Een draadloos station bij H&vre hoorde ons en zond het S.O.S. verder uit De „Ruhr" ving toen het sein weer op van het station bij Havre. „Ik had inmiddels gela-st de booten uit te zetten en het schip te verlaten. Toen de laatste boot werd uitgezet, brandde een van de kabels door, en er zijn toen gel'»of ik verscheiden opvarenden verdrongen. Maar het was nog erg donker, dus veel konden we niet zien. Ik stond met tien man zoo lang mogelijk op de brug, tot de vlam men dat deel van het schip bereikten. Ik ging pas van boord met den scheepsarts, dr. Jullien en ongeveer twaalf matrozen, toen ik meende, dat allen het schip hadden verlaten. Toen was het, dat ik zeven man ontdekte in een van de gangen, die nol stond met vlammen en rook. Niets kon wor den gedaan om hen te redden Wij stonden heelemaal aan den achtersteven en moesten de „Atlantique" langs de loodstrap verla ten. „Er was beneden geen boot om ons op te pikken, en we hadden dus geen keus: we wierpen ons in zee. Gelukkig werden de meesten toch gauw gered, maar ik was Ka pot van ellende toen ik een paar man zag zinken eer de redders hen konden berei ken". En tranen stroomden over kapt. Schoofs' wangen, toen hij dit vertelde. „Sommige matrozen", zoo besloot hij z-.ja verhaal, .„hebben zeker uren in zee gelo gen, voor zij werden opgepikt, en de scheepsarts hing vier uur achtereen aan een reddingsboot vastgeklampt...." Van de 27 opvarenden, die naar het zie kenhuis te Cherbourg zijn overgebraent, hebben de meesten geleden door verstik kende dampen; anderen hebben brandwon den aan hoofd en airmen, van bijna allen zijn haar en wenkbrauwen verzengd. Eerste-luitenant Gaston, de leider van den veiligheidsdienst aan boord, deelde mee, dat hij volstrekt niet begreep hoe de brand was ontstaan; hij vermoedde, dat iet vuur zijn verwoestenden loop begon in een lste klasse-hut. „De mannen, die het vuur bevochten", zoo vertelde hij verder, „liepen met gasmaskers op naar de vlammen, maar de mannen, die hun de noodige zuurstof moesten toepompen, droegen geen maskers en werden dan ook allen bedwelmd. Zoo snel verspreidde het vuur zich, dat men den indruk kreeg van een kruitexplosie, maar.... er wks geen explosie. Toch Laai de het vuur zoo snel door het sohip, dat het binnen enkele minuten wel een oven geleek. Maar wij streden nog drie uur te gen de vlammen...." „Mensch, er brenntl" Gisterenavond te ongeveer half negen is het Duitsche motorschip „Ruhr" van de H. A. P. A. G., dat, zooals bekend 86 van de opvarenden van de „Atlantique" heeft ge red in de Maashaven te Rotterdam gearri veerd. Aan boord heeft de „Msb." een onder houd gehad met den eersten stuurman, den heer Försler. De heer Förster vertelde ons dat hij in den nacht van Dinsdag op Woensdag fé vier uur de wacht had overgenomen, waar bij hem, zooals daar gebruikelijk, was op gegeven welke schepen in de nabijheid wa ren. Daarbij was melding gemaakt van ©en groot passagiersschip dat achteraf de „At lantique" zou blijken te zijn. Tegen 6 uur zag de heer Förster dit schip voor zich uit. Het voer met alle lichten l aan en plotseling bemerkte hij midscheeps ©en rossig schijnsel. Even later zag hij von ken boven het schip. Den vierden officier voegde hij toe: „Mensch, er brenntl" Hij wekte den kapitein, die onmiddellijk last gaf bij te draaien. Wat dichter bij ge komen ontwaarden zij een vuurpoel die zich geweldig snel naar het achterschip uit breidde. Kolossale vlammen lekten aan alle zijden uit het schip en er ontwikkelde zich een geweldige rook. Zoo te zien was het kilometers ver aan de lijzijde van bet schip onmogelijk een hand voor oogen te zien. Terwijl men op het brandende schip af voer zette men reeds de stormladders over de verschansing en hing men touwen uit. Men zag dat men van het brandende schip booten uitzette. Te dioht kon men niet bij de „Atlantique" komen, daar dit gevaar zcu opleveren. Maar na een tijdje zag men uit de grauwe morgenschemering vier booten opdagen. De menschen, die zich daarin be vonden werden aan boord genomen. Inmiddels had men zelf ook booten uit gezet. De eerste, die onder commando van den 2en stuurman Helmann stond slaagde er in een aantal menschen, die in zee dre ven ,aan boord te nemen en veilig en wel naar de „Ruhr" te brengen. Met een tweede boot, waarover de 4e officier Petersen het beviel voerde, voer men tot op een dertig meter afstand van de boeg van de „Atlantique", die inmiddels dwars voor den wind was gedraaid. Voorop de boeg stonden nog enkele menschen, waaronder vermoedelijk de kapitein, die men toeriep over boord te springen. Zij wei gerden echter dit te doen. Terwijl men in de buurt van hot bran dende schip voer zag men plotseling een vreeselijk schouwspel. Tusschen de davnds van de „Atlantique" hing een sloep, bemand met een aantal opvarenden, die men juist wilde gaan strijken. Op een gegeven oogen blik zag men echter een van de talies door branden. De sloep kantelde, bleef aan één talie hangen en allen dié er in zaten stort^ ten in zee. Men slaagde er ten slotte in zes van hen te redden. Enkelen van hen haddon zeker twee uren lang in zee rond gedreven en verkeerden in totaal uitgeputten toe stand. Van de „Atlantique", zoo vertelde de stuurman verder, hebben wij geen radio- seinen ontvangen. Van een Engelsch kusG station ontvingen wij kort nadat wij naar de „Atlantique" geseind hadden de vraag: „Wat seint ge over een brandend schip?" Van ons zijn de eerste berichten over d©n brand toen gekomen. De hitte, die de „Atlantique" uitstraalde was inmiddels geweldig geworden en het was onmogelijk het schip dicht te naderen. Het schommelde hevig en telkens als een gedeelte van de romp onder water was ge weest steeg een wolk van verdampt water omhoog. Langzamerhand begon het slagzij te ma ken, die naar onze schatting geleidelijk tot wel twaalf graden opliep. Woensdagoch tend om half acht was het schip een groote vuurpoel. Onder de menschen die wij gered had den 86 in totaal bevonden er zich ver schillende die schrammen en vleeschwonden hadden opgeloopon. Niemand was gelukkig ernstig gewond. Het meerdendeel ervan waren stewards en stokers. Voorts waren er drie dames onder, een verkoopster van een fraai Parijsch modehuis, een masseuse en een pédicure en een aantal ingenieurs. Deze laatsten waren in een zeer neer slachtige s-temming en wij hebben hen dan ook niet durven lastig vallen met vragen over wat zich aan boord had afgespeeld. De anderen namen de zaak aanvanke lijk nog al kalm op. Bij het van boord gaan leefden zij in de stellige overtuiging dat men den brand wel spoedig met eigen mid delen zou weten te blusschen. Over het al gemeen hadden zij hun bagage bij zich. Tot half één des middags, zoo besloot de stuurman zijn relaas, zijn we bij de „At lantique" gebleven. Wij waren de Laatsten die wegvoeren. Op dat moment brandde het sphip nog hevig en kwam juist de „Roo de Zee" opdagen. Voor dien tijd hebben we versehillende andere schepen in de buurt gezien, waar onder het Nederlandsche s.s. „Achilles", de „Fort Castle" en nog een Hollandsch schip (dit zal de „Errato" geweest zijn) die aan de reddingsactie hebben deelgenomen. Wij zijn onmiddellijk naar Cherbourg gestoomd waar wij onze geredden aan wol hebben gezet. SNELTREIN GRIJPT AUTOBUS. Drie dooden, zeven gewonden. De sneltrein PraagWeenen welke om half negen te Weenen moet aankomen, is Donderdagavond met een uur vertraging gearriveerd. Naar thans bekend wordt, is de oorzaak der vertraging een botsing tusschen den trein en oen autobus, welke plaats vond in de buurt van het op Tsjecho-Slo- waaksch grondgebied liggende grenssta tion Lundenburg. Bij deze botsing werden drie personen gedood, vier ernstig en drie lioht gewond. Dokters die zich toevallig in den trein bevonden, hebben den gewonden de eer ste hulp verleend. De laatste wagen van trein werd ontruimd om plaats te bieden aan de gewonden, die naar Ludenburg werden vervoerd, waar zij in hot naastbij- gelegen hospitaal werden opgenomen. De chauffeur-eigenaar van de autobus, werd slechts licht gewond. De inzittenden van de autobus zijn boeren, dié terugkeerden van een in de buurt gehouden jaarmarkt. TERREINBRAND IN AUSTRALIë. In het district Georgetown (Australië) is een hevige heidebrand uitgebroken, waar door reeds een oppervlakte van duizend H.A. bouwland werd ver,riield. Per radio werd aan de bewoners der omliggende dor pen hulp gevraagd. Thans worden greppels gegraven om het Vuur te beperken. De reeds aangerichte schade is vrij aanzienlijk. BRAND OP EEN FRANSCHEN ONDERZEEER. Volgens de mededeeüng van bet Fran sche ministerie van marine brak Donder- dagnamiddag aan boord van den in de ha ven Van Toulon liggen den Franschen onder zeeër „Fresnel" brand uit. Het vuur kon door de bemanning ge doofd worden. Twee matrozen liepen lichtte brandwonden op. NOODLOTTIGE LAWINE. Nabij Wallace' (in den staat Idaho) is gis teren in de Mammouth Canyon een sneeuw- lawine naar beneden gekomen, waardoor drie personen werden gedood en zeven ge wond. Een groote hoeveelheid sneeuw stavwe omlaag en bedolf een vijftal huizen, teny# een tiental menschen onder de sneeuw te recht kwamen. De huizen moesten geheel uitgegraven worden en hadden ernstige schade geleden. In 1910 kwam op dezelfde plek een lawi ne omlaag, waarbij twinting personen wer den bedolven. DE GRIEP. Deze week reeds ruim honderd doodea te New York. De infuenza-epidemie welke de stad New York teistert, neemt nog steeds in om vang toe en gaat vergezeld van ernstige ge vallen van longontsteking, ben gevolge waarvaü reeds verscheidene personen om het leven zijn gekomen.' Bedert het begin van deze week zijn 85 personen gestorven aan longontsteking en 19 aan influenza. lederen dag worden hon derden nieuwe gevallen gemeld, en het is te vreezen, dat het aantal slachtoffers nog belangrijk zal stijgen. Driehonderd dooden in één week in .Engeland en Wales. In de groote bevolltingsoentra van Enge land en Wales zijn volgens officieele gege vens in de week, geëindigd op 31 December j.l. driehonderd personen aan do griep over leden. MAD. HANAU GEÏMITEERD. Door Antwerpsche oplichters. In Antwerpen is een groote financieele oplichterij ontdekt, die herinnert aan d© manipulaties van raad. Hanau, o.a. ook omdat zich ondor de schuldigen een vrouw bevindt, namelijk mad. Devos, directrice van het Cabinet national d'tudes écono- miques et financiëres. Deze instelling was gevestigd in kan toorlokalen, even mooi als haar naam; groot© koperen platen vermeldden den naam van deze „batik", alsmedo haar werk zaamheden, die bestonden uit het geven van financieele adviezen, het uitvoeren van beursorders en don koop en verkoop van effecten. Geriefelijke fauteuils voor de cliënten en de directie, ettelijke telefoon lijnen, vele schrijfmachines moesten den in druk doen postvatten, dat men met een sjiek bankiershuis te doen had. Het ge heel© land, en spicaal de provincie Ant werpen, werd overstroomd met circulaires, brochures en prospectussennaar het voor beeld van mad. Hanau werd ook een krant uitgegeven en in tallooze advertenties werd uiteengezet, welk een machtig financieel consortium zich in de Scheldestad had ge vestigd De directie ging als volgt te werk: zij vormde groepen van 3 4 personen, die te zamen minstens tienduizend frans moesten inbrengen en dit bedrag zou gebruikt wor den voor gemeenschappelijke beurs-opera* ties. Vorder bestond hét plan in de pro vincie agentschappen te openen. Talrijke kleine spaarders lieten zioh door de schoone aanbiedingen verlokken, aan deel te nemen in een concerntje van 10.000 francsde directie maakte het zich heel gemakkelijk: zij verdeelde bet geld onder de directie-leden, die het in hun zak stop ten. Reeds in Maart werd een klacht over dit „nationale kabinet" ontvangen, dooh de justitie vond geen reden tot ingrijpen. Eerst in December waren daarvoor vol doende termon aanwezig. Mad. Devos en. een makelaar in effecten zijn inmiddels gearresteerd, terwijl de hoodfdader in Pa rijs in aangehouden. Het aantal benadeel den moet 300 bedragen. DE SNELSTE TREIN TER WERELD. De reeds populaire nieuwe sneltrein Ber lijnHamburg, de „vliegende Hamburger", zooals zij in den volksmond wordt genoemd, zal reeds in Maart a.s. in het verkeer ko men. Hij zal den togenwoordigen FD-trein, welke de reis BerlijnHamburg thans zon der onderbreking maakt, vervangen. De nieuwe trein zal 's morgens uit Hamburg vertrekken en op het einde van don namid dag van Berlijn de terugreis aanvaarden. In den trein is plaats voor 102 passagiers Ilde klas. De enkele reis kost 23 Mark, d.i. evenveel als thans voor een reis met den FD-trein wordt betaald. De reis zal ten minste 2 uur 18 minuten en ten hoogste twee en oen half uur duren, zoodat de gemiddelde sne.heid 120 125 Kilometer per uur zou bedragen Do hoog st© onderweg bereikt© snelheid bedraagt 160 Kilometer. De afstand BerlijnHamburg is 287 Kilo meter. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA DOOR KERSTTAARTEN. De Roemeensche politie heeft ontdekt., dat de communisten tijdens de Kerstdagen een eigenaardige methode hebben toege past om voor hun beginselen propaganda te maken. Dank zij do hulp van banketbak kers, werden in de Kcrsttaarton in plaats van de gebruikelijke gclukwenschcn papie ren met communistische propaganda ge legd.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13