24ste Jaargang WOENSDAG 4 JANUARI 1933 No. 7397 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Klooster der Paters Dominicanen te Zwolle in vlammen 3)e Êeid^eHe6ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbel© van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogst* 30 woorden waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ©n verhuur, koop en verkoop f 0.50. V 't Is al te mal In het „Vaderland" van gisteravond la zen we onder den kop „Verstandig?" het volgende Van meer dan ééne zijde kwam tot ons bevestiging van het bericht, het eerst door de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant gelanceerd, d-at Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-voorzitter van de Tweede Kamer en thans onze ge zant te Brussel, zeer in aanmerking komt voor het vice-presidentschap van den Raad van State. Dit bericht wekt trouwens geen ver wondering, gegeven den bekwamen per soon wien het geldt. Maar het brengt ons, die ons van alle anti-papisme vrij weten, over onze aarze ling heen om de vraag te stellen, of deze benoeming verstandig zou wezen. Wij hebben op dit oogenblik een Katholieken Premier en een Katholieken Voorzitter van de Tweede Kamer; gaan wij niet te hard als daarnaast ook de vice-president van den Raad van State een Katholiek wordt? Juist, omdat wij, in Thor- beckiaanschen zin, zoo groot heil zien in de volle rechtsgelijkheid van alle ge zindheden ten onzent, stellen wij de vraag. Het is toch niet genoeg, dat die rechtsgelijkheid in de Grondwet is neer geschreven, ze moet ook geestelijk eigen dom van ons volk worden, en daarom zeggen wij: Langzaam aan, dan breekt de lijn niet. Op de vraag, of de schrijver van het bo venstaande verstandig oordeelt, kan een beslist antwoord worden gegeven: 't Is Al te mal! 't Is al te mal, dat men een Katholiek, dien men voor een post bekwaam acht, daarvan wil uitsluiten louter en alleen omdat hij katholiek is. En dat niet uit anti-papisme o, neenmaar omdat anders de Katholieken te veel posten zou den gaan bekleeden, wat in strijd zou zijn met „de volle rechtsgelijkheid van alle ge zindheden ten onzent"! Vroeger heette het in liberale kringen, dat men bij benoemingen niet moest kij ken naar den godsdienst, naar de „kleur" van den candidaat, maar altijd alleen en uitsluitend naar bekwaamheid (een stand punt onlangs ook verdedigd door den bur gemeester van Oegstgeest bij een benoe mingskwestie), en toevallig, natuurlijk! waren dan altijd liberalen de bekwaam ste en kwamen de Katholieken achteraan. In den tijd, dat dit „breede" standpunt werd ingenomen, werden er op de voor aanstaande posten in den lande zoo goed als geen Katholieken benoemd. Maar in deze achterstelling der Katholieken is ver andering en verbetering gekomen. De over- groote meerderheid der Tweede Kamer b.v. denkt er niet over, zich het voorrecht te ontzeggen, een eminénten voorzitter als mr. v. Sehaik te hebben, omdat deze ka tholiek is! Iedereen weet echter wel, dat deze verandering en verbetering in de ach terstelling der Katholieken lang niet over de heele lijn en overal kan worden gecon stateerd! En nu wordt 't over een anderen boeg gegooid. Vroeger heette het, zooals we op merkten, in liberale kringen, dat men bij benoemingen niet moest kijken naar den godsdienst, naar de „kleur" van den candi daat; numoet dat wel gebeuren! Een bekwame katholiek moet niet worden be noemd, louter en alleen omdat hij ka tholiek is, want.anders zouden er te veel Katholieken „baantjes" krijgen in ver houding tot de andere „gezindheden" 1 Nogmaals: 't is al te mal. Omdat nu toevallig de Premier en de Voorzitter van de Tweede Kamer katho liek zijn hoe lang nog? daarom mag een, daartoe door zijn bekwaamheid aan gewezen, katholiek niet worden benoemd tot vice-president van den Raad van Sta te! Waarachtig, 't zit ook al in den Haag, aan alle ministeries en hooge colleges vól met katholieke leiders en hoogere en lagere ambtenaren! De rechtsgelijkheid, ook in het beklee den van alle openbare posten, die voor de Katholieken voor een deel in de practijk is bereikt, moet zeker weer worden afge broken: niet in-< dan breekt de lijn niet"! in-eens, maar „langzaam aan, „ZALIG ZIJN DE ARMEN". Op een vergadering van Katholieke stu denten te New York is een oproep gedaan, om een kruistocht te beginnen voor sociale rechtvaardigheid. Deze beweging heeft zich voornamelijk ten doel gesteld om iederen patroon en arbeider de overtuiging bij te brengen, dat het kapitalisme in zijn huldi gen vorm een mislukkig geworden is en dat het kapitalisme ook in de toekomst niet in staat zal zijn om redding en uit komst te brengen. Er worden ook ernstige pogingen aangewend, om de leer der Pau sen 'als richtsnoer te doen gelden bij het werk van den nationalen opbouw waarmee de regeering zich bezig houdt. Op deze vergadering waren 47 inrichtin gen van hooger onderwijs uit het gebied ten oosten van de Mississippi vertegen woordigd. Ook in Californië en in Was hington werden parallel-vergaderingen ge houden waar dezelfde conclusies werden aanvaard. Als devies werd gekozen: „Zalig zijn de armen!" In een slotolausule wordt een ernstig vermanend woord tot de menschheid ge richt: „Een sociale omwenteling is onver mijdelijk; zij is noodzakelijk en moet er ko men. Laten wij voor het te laat is zorgen, dat deze omwenteling niet geschiede zoo als in sovjet-Rusland!" LANDBOUWER TE NUMANS- DORP VERMOORD. DE DADERS GEVLUCHT. Gisteravond omstreeks 10 uur is de 36- jarige landbouwer J. de Reus te Numans- dorp vermoord. Tijdèns een korte aiwezigheid van de Reus vervoegden zich twee gemaskerde personen aan zijn woning „Johanna-hoeve" geheeten, weike zeer afgelegen ligt op on geveer drie kwartier buiten de bebouwde kom aan de Groot-Kromstrijenschedijk te Numansdorp, en eischte van de vrouw van de Reus geld De vrouw gaf hun eenig geld, waarna de bandieten zich naar de schuin begaven. De vrouw met twee kleine kin deren en een dienstmeisje vluchtten daar op naar de nabij wonende buren. In dien t-usschentijd is de Reus waarschijnlijk thuis gekomen en in de schuur overvallen. Met eenige slagen op het hoofd en een revol verschot is het slachtoffer vermoord. De daders hebben hierop per rijwiel de vlucht gen om eu. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. BINNENLAND WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. BINNENKORT EEN VOORSTEL. Enkele weken geleden heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Re geering het vraagstuk van de wijziging der Winkelsluitingswet ernstig in studie had genomen. Naar de „Telegraaf'' thans verneemt, zal een beslissing van de Regeering dezer da gen tegemoet gezien kunnen worden. Is het blad wel ingelicht, dan betreffen de wijzi gingen, welke van regeeringszijde wensche- lijk worden geacht, in het bijzonder de Zondagssluiting. DE AFSLUITDIJK. Binnenkort voor het verkeer open. Naar wij vernemen, vorderen de werk zaamheden aan den afsluitdijk der Zuider zeewerken dusdanig, dat binnen zeer kor ten tijd de openstelling van den afsluitdijk voor het verkeer te wachten is. Het ligt in de bedoeling een kleinen toe gangsprijs te heffen, welke ten, goede zal komen aan het Nationaal Crisiscomité. R. K. WERKLIEDENVERBOND. De buitengewone Verbondsvergadering, waarop prof. Kaag en het Tweede Kamer lid Henri Hermans zullen spreken over „de handelspolitiek", zal worden gehouden te 's-Gravenhage op Maandag 6 Maart a.s. Burgemeesters. Bij Kon..besluit is, met ingang van 15 Januari 1933, benoemd tot burgemeesrer der gemeente Biervliet W. P. Verplanke, en tot burgemeester der gemeente Wemel- dinge P. J. Keijzer. TILBURG'S DREIGEND CONFLICT. 5 pCt loonsverlaging in plaats van zeven en een half. Gistermiddag confereerden onder leiding van den rijksbemiddelaar in het vierde district prof. mr. Aalberse, de afgevaardig den van de textielarbeidersbonden „St. Lambertus'' en „De Eendracht" en de fa- brikantenvereeniging, naar aanleiding van het conflict, dat dreigt in. de wollenstoffen- industrie te Tilburg en waarbij 4500 A 5000 arbeiders betrokken zijn. Nadat de rijksbemiddelaar eerst afzon derlijk met de werknemers en daarna met de werkgevers ha-d vergaderd, confereerde hij nog met de partijen gezamenlijk: De rijksbemiddelaar deed ten volle de volgende voorstellen: 1. de minimum uurloonen zullen in plaats van ^1/^ procent met vijf procent verlaagd worden. 2. de kindertoeslagen zullen verhoogd worden, met dien verstande, dat voor het derde kind 75 cent en voor elk volgend kind een gulden op het weekloon zal worden ge geven, ongeacht het aantal werkuren per week. 3. de loonsverlaging zal niet toegepast worden op uurwerkers, beneden 24 jaar en uurwerksterfe beneden 19 jaar, doch door stopzetting der periodieke verhooging zul len deze categorieën in een nieuwe loon schaal vallen. Toen de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties vertrokken waren kregen de patroons op hun verzoek nog een onderhoud' van een kwartier. Wij vernemen, dat prof. Aalberse na- de besprekingen nog een vierde punt aan de voorstellen toevoegde, hetwelk den partij en telefragisch is medegedeeld en dat luidt: 4. Voor de vacantiedagen zal aan alle arbeiders het loon uitbetaald worden. Deze voorstellen zirden door de textiel arbeidersbonden in hun ledenvergaderin gen worden besproken. Wij wijzen er op, dat over de verlaging der tarieven met 7V2 procent niet in de voorstellen wordt gerent. Deze tariefverla ging blijft dus gehandhaafd. „Vooruit" De actie in het Enqros-Confectiebedrijf te Amsterdam. Men deelt ons van werknemerszijde mede: De voorstellen tot loonsverlaging van 7K procent en 21/s procent op 8 Ja nuari en 1 Juli 1933, door de confectiefabri- kanten te Amsterdam gedaan, zijn Maan dagavond in een personeelenvergadering onder leiding van het bestuur van de af dee ling Amsterdam van den Bond in de Klee- dingindustrie behandeld. Uit de vergadering werden, nadat van bestuurszijde het nieuwe werkgeversvoor- stel was toegelicht, ernstige bezwaren ge uit tegen het voorstel van de Vereeniging van Confectiefabrikanten. Verplaatsing van het werk naar lagere series, verhooging van werkeischen, zonder dat deze compensa tie vonden in verhooging van het loon over 1932, hebben een dusdanige stemming ge kweekt, dat het voorstel van de Vereeni ging van Confectiefabrikanten met alge meens stemmen werd verworpen. Men was voorts van oordeel dat het thans voorge stelde niet afweek van de in eerste instan tie voorgestelde loonsverlaging van tien procent en 5 procent op 1 Januari en 1 Juli 1933 onder aftrek van eventueele loonsver laging die in 1932 reeds was gegeven. Aan de werkgevers is heden door het bestuur van den Bond in de Kledingin dustrie in een gemotiveerd schrijven de af wijzing van het voorstel medegedeeld. Wanneer de werkgevers hun standpunt handhaven, dan zal op 8 Januari a.s. een omvangrijk conflict het gevolg zijn. Prof. L. Lindeboom t Na langdurige ziekte is hedennacht te Kampen overleden Prof. L. Lindeboom. Lucas Lindeboom werd op 17 Januari 1845 te Zwollerkerspel geboren en was dus bijna 88 jaar oud. Hij bezocht de Latijnsche school te Zwolle en daarna studeerde hij aan de Theologische school te Kampen. Van 1866 tot 1873 was hij Christelijk-Gereformeerd predikant te 's-Hertogenbosch, welk ambt hij daarna tot 1882 te Zaandam vervulde. Van 1883 tot 1917 was hij hoogleeraar aan de Theologische School voor de Gere formeerde kerken te Kampen. Sinds 18S4 was hij voorzitter van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland en sinds 1908 voorzitter van het curatorium van het Gereformeerd Gym nasium te Kampen. HET KLOOSTER MET BIBLIOTHEEK ZOO GOED ALS VERLOREN. DE KERK BEHOUDEN. De brandweer stond vrijwel machteloos tegen de vlammenzee. Men bericht ons uit Zwolle: Gisteravond te circa 7 uur is brand uit gebroken in het Dominicanerklooster aan de Assendorpertraat. In zeer korten tijd sloegen de vlammen fel uit het monumen tale gebouw, terwijl een dichte rook zich in de onmiddellijke omgeving verspreid de. De brandweer van Zwolle, die dadelijk gewaarschuwd was, rukte spoedig met al het materiaal uit om het vuur te bestrij den. Hoe de brand ontdekt werd. Een der paters Dominicanen, die in de sacristie was, zag boven de keuken een rood schijnsel. Hij ging op onderzoek uit en ontdekte tot zijn schrik, dat er brand was. Ook bewoners uit de omgeving schijnen het vuur, dat vermoedelijk ontstaan is bij de warmwaterovens aan den achterkant van het klooster, spoedig ontdekt té heb ben, want zij waarschuwden ongeveer ge lijktijdig. De dienst was in de kerk, welke tegen het klooster is aangebouwd, om zeven uur begonnen. De paters verzochten, toen zij de mededeeling van den brand in de kerK ontvingen, de talrijke aanwezigen de kerK te verlaten. Alles verliep hierbij in de grootste orde. De vlammen hadden zich intusschen een weg naar het dak van het klooster, dat uit vier verdiepingen bestaat, gebaand en in zeer korten tijd stond het geheele bo vengedeelte van. het klooster ia lichter laaie. De brandweer van Zwolle was direct met al het materiaal uitgerukt en met 7 motor- spuiten taste men de vuurzee aan. Hoog sloegen de vlammen uit het dak en dichte rookwolken stegen op. Ook do brandweer van Zwollerkarspel was spoedig op het ter rein van den brand aanwezig en taste aan den achterkant het vuur aan. De wind, die uit het Zuid-Westen woei, was zeer gunstig zoodat er geen direct gevaar voor de om liggende perceelen het klooster ligt in de Assendorperstraat, een winkelstraat van Zwolle bestond. Aan den overkant van het klooster ligt het gebouw van de Coö peratieve Winkelvereeniging, doch ook al door den gunstigen wind bestond er voor- loopig geen gevaar voor dit pand. Uit het klooster kon weinig worden gered. Ver schillende schilderstukken van den beken den kerkschilder, pater van Bergen, wer den een prooi der vlammen, terwijl ook de bibliotheek geheel verloren ging. De kerk behouden. Om negen uur in den avond vatte het kleine torentje nabij het koor van de kerk vlam en de brandweer concenteerde al haar aandacht op het behoud van de kerk. Omstreeks tien uur, toen het klooster nog steeds een vuurzee was verzekerden de brandweerautdriteiten ons, dat er groote kans bestond althans de kerk te behouden. Om half elf woede de brand naar alle kanten nog fel, doch de brandweer wa* toen het vuur in zooverre meester, dat met zekerheid kon worden gezegd, dat de kerk behouden bleef. Intusschen waren door talloos vele hel pers uit het met enkele kaarsen verlichte groote kerkgebouw nog verder dc voot- naamste altaarstukken en schilderijen in veiligheid gebracht. Van belangrijke beteekenis is de omstan digheid. dat ia het voorgebouw ea den Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Revolutionaire actie in Spanje. (2e blad). De bezetting van Sjanhaikwan door de Japanners. (2e blad). BINNENLAND. Het kiooster der Paters Dominicanen te Zwolle door een zwaren brand geteisterd. (lste blad). Wijziging van de Winkelsluitingswet ver wacht. (lste blad). Bende autodieven te Den Haag gearres teerd. (Gem. Ber. 3de blad). De smokkel-moord nabij Rheydt. De dader bekent (Gem Ber. 3de blad). Landbouwer te Numansdorp vermoord. (lste blad). Café te Helmond uitgebrand (Laatst© Ber.). LEIDEN. Begrafenis van den Leidschen oud-hoog leeraar prof. dr. J. C. Kluyver. (lste blad). rechterzij vleugel van het klooster do be tonnen vloeren boven de eerste verdieping hebben stand gehouden. Hierdoor werden de verblijven der professoren en overigo paters niet aangetast en bleven kostbare werken, manuscripten en studiemateriaal behouden. In hoeverre hier waterschade is aange richt viel gisteravond laat nog niet te con- stateeren daar niemand het gebouw binnen mocht. Evenzoo werd het archief niet door het vuur bereikt. Wel is de bibliotheek verloren gegaan, behoudens de meest belangrijke werken, die ternauwernood aan het vuur werden ontrukt. Alle misgewaden, paramenten, schilde rijen, misboeken enz. konden worden be houden. Het reddingswerk. Toen do paters het blusschingswork kon den overlaten aan de brandweer, begonnen zij, naar de „Msbd." meldt, geholpen door politie, marechaussee en rijkveldwachtérs en verder veie tientallen omwonenden met het redden van alles wat te redden viel. In allerijl werden zooveel mogelijk vrachtauto's en wagens gerequireerd, waar in alles geladen werd, terwijl de kostbaar ste voorwerpen in een tegenover kerk en klooster gelegen particuliere woning wer den ondergebracht. Het eerst werd bij het reddingswerk ge dacht aan het tabernakel. Ons Heer, cibo ries en monstrans werden tijdelijk binnen gebracht in een tegenover de kerk gelegen woning. Verder mocht het gelukken allo zich in de kluis bevindende kostbaarheden en kerksieraden te redden. Inmiddels waren anderen begonnen aan het redden van de bibliotheek. Ook hier van kon een gedeelte in veiligheid worden gebracht, al is thans nog met geen mo gelijkheid te voerzien wat en hoeveel. Schilderstukken, beelden, meubelen, bid- stoelen, kleeren, kortom alles wat los was en gedragen kon worden, werd voorzoover nog bereikbaar- weggesleept. Ook de kerk werd van haar luister ont daan. Het groote kruis van het hoofdaltaar werd naar buiten gebracht. Kandelaars, misgewaden, beelden, schilderstukken volgden. Het electrisch licht was inmiddels uit gegaan en men moest zich behelpen met kaarsen. Later volgde het meubilair voor zoover mogelijk. De prachtige bronzen, daor engelen ge dragen kroon boven het hoofdaltaar kon tot dusverre niet gered worden. Overweldigend was de vuurgloed van het brandende klooster, gezien door de prachtig gebrandschilderde ramen van de kerk. De geredde voorwerpen bestemd voor den ecredienst werden voorloonic in vei-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1