DINSDAG 3 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Jan. 1932, medegedeeld door bet Kon. Ned Meteor. In statu at te De Bïldt: Hoogste barometerst.: 776.4 te Weenon. Laagste barometerst.: 695.5 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 4 Jan.: Krachtige tot mati ge Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk eeni- 5© regen, iets kou-, De hoogste barometerstand in Cen- tiraai Europa en de laagste bij IJsland verschillen thans meer dan 80 m.m. In het üiecle gebied van de Noord- en Oostzee tot dicht bij IJsland, wordt een luchtdrukver- val van ruim 3 m.m. per 100 km. gevonden. De strook van stormachtig weer uit Zuid of West heeft thans een breedte van ruim 2000 km. Op den Oceaan zijn de winden naar West gedraaid en gaat de storm ge paaid met sneeuwbuien. Terwijl vanudb het Westen dus koude luchtmaesa's nade ren, zijn de luohtmasea's die thans over de Golf van Biscaje en de kustlanden van West-Europa naar Scandinavië en het Poolgebied stroom en, nog uitermate warm. Het gebied van zware regens vorplaatsto zich van Engeland naar Zuid-Noorwegen. In het centrum van het gebied van hoo- gen luchtdruk is het weer nevelig en wind stil met temperaturen onder het vriespunt aan den grond, doch atmospheer tempera turen boven 0 graden tot boven 2000 m. hoogte. De koude uit het Westen, die na de zware regens der laatste twee dagen afkoeling en opklaring brengt in Ierland, zal ook spoedig tot onze omgeving door dringen en een eind maken aan de periode van buitengewoon zacht weer. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur dea middag» te half drie 9.6 gr. G. LICHT OP VOOR FIETSERS #JL: Van Dinsdagnamiddag 4.28 uur tot Woensdagmorgen 7.41 uur. HOOG WATER" Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 4 Januari voorin. 8.11 uur en nam. 8/40 uur. ORGANISATIE R. K. GEMEENTE RAADSLEDEN. Adviesbureau voor Gemeentepolitiek. Het blijkt bij herhaling, dat onze ge meenteraadsleden en hunne fracties om trent vraagstukken van gemeentebeleid, waaraan principiëele- of technisch-juridi- sche moeilijkheden zitten, gaarne nader van bevoegde zijde zouden worden inge licht, terwijl zij onkundig zijn van de insti tuten, welke sedert korten tijd speciaal voor de gemeenteraadsleden, die lid zijn der R. K. Staatspartij, in het leven zijn ge roepen. Daarom zij te dezer plaatse de aandacht der raadsleden gevestigd op het navolgen de. Aan het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij is een afdeeling verbonden, welke ten doel heeft gemeenteraadsleden, die lid zijn der partij, kosteloos van advies en voorlichting te dienen. Dit is het Centraal Adviesbureau voor Gemeentepoli tiek, dat in den korteD tijd van zijn be staan reeds aan een groot aantal raadsle den groote diensten heeft bewezen. Men schrijve ten allen tijde, omtrent welke kwes tie van gemeentebeleid ook, aan het Ad viesbureau, Laan van Meerdervoort 65, 's-Gravenhage en men ontvangt zoodra mo gelijk de gewenschte inlichtingen. Over feiten en toestanden van zuiver plaatselijken aard vermag het Bureau na tuurlijk niet te oordcelen en ook overigens kan het natuurlijk niet de bedoeling zijn om de taak van het raadslid geheel of ge deeltelijk over te nemen. Het Bureau geeft slechts adviezen en inlichtingen; de be slissing blijft bij do raadsfractie en haar leden. Naast het Adviesbureau, en in nauwe sa menwerking daarmede bestaat sedert De cember 1931 een Federatie van Vereenigin- gen van gemeenteraadsleden. Er zijn thans 20 gewestelijke vereenigingen van raads leden, leden der R. K. Staatspartij, welke met behoud harer zelfstandigheid samen werken in dit landelijk verband: De Fede ratie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Het raadslid, dat zich wenscht. te organi- seeren, maar niet weet van welke Vereeni- ging hij lid kan worden, schrijve naar het Secretariaat der Federatie, eveneens ge vestigd, Laan van Meerdervoort 65, 's-Gra venhage en hij ontvangt de gewenschte in formatie. In September 1932 verscheen het eerste nummer van „Do Gemeenteraad'', voorioo- pig een maandblad, dat vanwege genoem de Federatie wordt uitgegeven en dat kos teloos wordt toegezonden aan alle raads leden, die lid zijn eener vereeniging, welke weerom bij de Federatie is aangesloten. Niet-georganiseerden kunnen zich op dit orgaan abonneeren bij de uitgeefster N.V. De Spaarnestad te Haarlem, ad 2.25 per half jaar. Vertrouwd mag worden, dat de gemeen teraadsleden in toenemende mate van de voor hen in het leven geroepen instituten zullen gebruik maken. Dit zal bijdragen tót een meer deskundige en daardoor doeltref fender politiek. Het zal ook in belangrijke mate bevorderen de doorvoering van de eenheid in de toepassing der Katholiek- Staatkundige beginselen op het gebied van het bestuur en de huishouding der gemeen ten. Dit is van te grooter belang sedert in den loop der jaren de invloedssfeer der ge meenteraden meer onderwerpen vAn poli- tieken aard aan zich heeft getrokken, ten aanzien waarvan beginselen van onze ge- loofs- en zedenleer het innemen van een bepaald omlijnd standpunt gebiedend eischen. KATHOLIEKE WETENSCHAPPELIJKE VEREENIGING. Maandag 2 Januari hield de letterkun dige afdeeling van bovengenoemde ver eeniging haar wintervergadering te Nijme gen, waarin een 3-tal sprekers optrad. Als eerste voerde het woord de heer J. Wils over „de nominale klassificatie in de Afri- kaaneche negertalen". Hierna hield dr. W. H. Beuken een in leiding over: Een bloemlezing uit de Mid- delnederlandsche Katholieke Dichtkunst. Na een korte bespreking over hetgeen er op dit terrein reeds verricht werd, gaat spr. de opvatting „Katholiek" na zooals de heer v. Duinkerken en hij zich deze gedacht hebben voor de door hen uit te geven bloemlezing. Spr. toetst deze opvatting aan eenige vormen van middeleeusche poëzie. Vervolgens bespreekt hij eenige mogelijk heden van een synthetische indeeling, zulks vooral met een informatorische be doeling. De politiek van Prins Willem van Oranje. In de middagvergadering hield dr. P. O. W. Gorris SJ. een voordracht over „de politiek van Prins Willem va-n Oranje in het godsdienstige". Het intieme geloofsleven en de persoon lijke geloofsovertuiging van den Prins wer den buiten beschouwing gelaten. Er werd slechts onderzocht in hoeverre, op welke wjjze en met welk gevolg Willem van Oranje den godsdienst in zijn politiek feite lijk heeft betrokken. In zijn eerste periode (155967) aldus spr. is de godsdienst voor den Prins weinig meer dan een middel om zijn poli tieke oogmerken te bereiken. In het twee de gedeelte van zijn openbare loopbaan (1567—73) weifelt hij aanvankelijk tusschen Lutheranisme en Calvinisme; ten slotte zoekt hij dit laatste meer en meer te bevor deren, terwijl hij zich geheel van het Ka tholicisme afweudL.Dit wordt slechts in den vrijheidsstrijd betrokken, voor zoover bet zich onvoorwaardelijk bij de politieke op vattingen van den Prins wil aansluiten. Eindelijk, in de derde periode, van 1573 af, is Willem van Oranje uitgesproken Calvi nist. vereenzelvigt hij zich geheel, ondanks zichzelf, met de Calvinistische eischen en wensohen en wordt hij aldue het hoofd, weliswaar niet van een protestantsche na tie, maar van een protestantsch staatswe zen. Zijn verdiensten voor de nationale zaak (hier niet behandeld) zijn onmisken baar, maar door het karakter van gods dienstoorlog, dat het verzet tegen I Spaansch machtsmisbruik weldra aannam, i is hij niet zonder groot voorbehoud de na- I tionale vrijheidsheld voor het geheele No- derlandsche volk te noemen. VISSCHEN MET DEN HENGEL. In openbaar water verboden. De Hooge KJAad heeft Maandag uitspraak gedaan in de kwestie over de interpretatie van art. 19 der visscherij wet, aanhangig gemaakt door den heer C. Misset namens het Centraal Nederlandsch Hengelaars ver bond. Art. 19 voornoemd laat aan een alge- meenen maatregel van bestuur over, te be palen gedurende welke omstandigheden,en met behulp van welke stoffen eenige soort van visscherij niet mag worden uitgeoefend hetzij in eenig water, hetzij in sommige wa teren. In het Visscherij-reglement is bij alge- meenen maatregel van bestuur (Kon. Be sluit van 19 Mei 1931 S. 198) verboden het visschen met den hengel, geaasd met visch in alle openbare wateren, waarin door het beroep visscherij als bedrijf wordt uitge oefend. De heer M., die het verbod heeft over treden, werd in twee instanties veroordeeld tot 0.50 boete. Het hengelaarsverbond acht art. 5 van het reglement niet steunende op de Vis scherijwet (art. 19) en de heer M. ging in cassatie bij den Hoogen Raad op grond van het feit, dat deze maatregel van bestuur een verbod bevat van het gebruik van den hengel in openbaar water. Thans heeft de Hooge Raad dit cassatie beroep verworpen. Liturgisch Bureau. Het Liturgisch Bureau in het Bisdom Haarlem ie verplaatst van Alkmaar naar Rotterdam, ingaande 1 Januari 1933. Nieuw adres: Liturgisch Bureau, Zwakte Hondstraat 11a, Rotterdam. Jongens Jeugdwerk. Het adres van den Weleerw, heer J. Mol, vrijgestelde voor het Jongens-Jeugdwerk -n j het Bisdom Haarlem is: St. Liduina-Ge- i stioht, Singel 50, Amsterdam. Staking in het Kleedingbedrijf te Amsterdam. Bij de N.V. Confectiefabriek Emil Hayn te Amsterdam is Maandag den arbeid gestaakt. De firma had aan haar personeel medegedeeld, dat met ingang van 2 Januari 1933 de loonen met 10 pet. verminderd zouden worden, terwijl bo vendien nog andere werkzaamheden, die extra betaald worden, in het vervolg niet meer zouden worden betaald, waar door de verlaging in werkelijkheid groo ter dan lo pet. zou worden. In een zeer druk bezochte vergadering werd met al- gemeene stemmen besloten deze voor stellen af te wijzen en vanaf 2 Jan. voor onbepaalden tijd de arbeid te onderbre ken. De staking omvat ongeveer 125 per sonen waaronder 12 mannen. Wat anderen er van zeggen Ais de vos de passie preekt, boer pas op je kippen. M. de R„ een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad in antwoord op het schrij ven van den heer Duinisveld. die daarin uitleg geeft van ééne zijde, en daarmede wil uit laten komen, zooals de Pharizeër en de tollenaar, Heer wat ben ik blij dat ik niet ben als anderen, ik had gaarne can- didaat willen zijn en nu neemt men mij niet. Volgens den heer D. schijnt de geheele actie aan een boer te zijn gebon den; ik meen dat de actie voor alle per sonen vrij is. Bij zijn korte uitlegging ver geet hij uit te leggen, dat er maar twee onderteekenaars bij waren met name de heeren Wesselingh en van Rijn. De heer v. Koert van Nieuwkoop maakte bij de eerste ontmoeting met de heeren de opmerking, dat het manifest niet in orde was en wenschte rectificatie. De voorzitter van het comité, de heer Wesselingh, zeide dat dit per abuis was gebeurd en op de vergade ringen nader zou worden rechtgezet. De heer v. Koert eischte echter, met het oog op de vreemde manieren van propaganda, een schriftelijk bewijs. Ook van verschillen de andere zijden, door menschen die buiten hun medeweten in die vorm daaronder ge plaatst waren, werd de opmerking gemaakt dat dit niet juist was. Ó.a. door den hoer Heemskerk uit Rijpwetering. Het bewijs luidt als volgt: Mijne heeren. Als antwoord op uw vraag: Wie zijn de initiatiefnemers der actie en wie hebben zich schriftelijk verbonden, geen candida- tuur te' aanvaarden, berichten, wij U hier door, dat met de eerste initiatiefnemers bedoeld werden de heeren Wesselingh en van RHjn. Deze heeren zijn de eerste initia tiefnemers. Hoogachtend, w.g. J. B. Wesselingh, Leiden P. v. Rijn. Leiden, 26/10 1932. Ieder die hier belang in stelt kan dit schrijven te zien krijgen. Wat afspraak en bidwijs maken betreft verliet ondergetee- kende het comité, met medeweten en goed vinden (waarvan ook schriftelijk bewijs voorhanden is) van het comité. De laatste woorden van den voorzitter waren: ik zal een groot vertrouwen eischen en dan zal ik uitmaken, naar het aantal hand- teekeningen, wie of de candidaat zal zijn. Mij dunkt daar is de R. K. Staatspartij het aangewezen lichaam voor en niet de enkeling. Wat 't bidwijs maken betreft, dit is wel geschied, maar niet door D„ doch door enkele andere personen, die onder- geteekende waarschuwden: wees voorzich tig want ze willen U onschadelijk maken; wat ten slotte bleek, want ik kreeg te hooren, wij moeten U niet nemen, U is zoo jong en uw zenuwgestel zal er onder lijden (zeer barmhartig). Wat mislukking betreft, daarvan is in de R. K. Staatspartij geen sprake, missohien wel voor 'n enkeling. Wat 't woord getrouw blijven betreft, dit is zeer juist want af spraak was Noord-Holland een tuinder en Zuid-Holland 'n boer. Nu zal ten slotte wel blijken wat of de massa wil. Nog even wil ik melden dat de heer van Koert uit Nieuw koop bereid is, de zaak breeder uiteen te zetten, waar dit noodig is, maar laten de kiesvereenigingen uitmaken wie candidaat is en laat onze groote R. K. Staatspartij de leiding geven en niet de heer D., dan komt het zeer waarschijnlijk te slecht uit, wat duidelijk blijkt doordat hij twee strijd wil uitlokken in eigen partij- I*© R. K. Staatspartij zal ons goed recht wel uitma ken en niet de enkeling, die predikt: Heer, wat ben ik blij, dat ik niet ben zooals die anderen, die de R. K. zaak schade doen. Misschien is dit voor den heer D. niet dui delijk, maar wij willen hem dat verder wel duidelijk maken. Dab hoort mijns inziens niet in de cpurant thuis. Bij een zoo on ware, laaghartige persoonlijke bestrijding van den heer D. heb ik gemeend dit schrij ven te moeten plaatsen. Beleefd dankend voor do plaatsruimte, M. P. v. d. WEIJDEN, Zevenhoven. SCHAATSENRIJDEN vinden de wedstrijden om den Holland-be ker plaats over de afstanden 500, 1000, 1500 en 5000 Meter. De winnaar in het to taal klassement komt in het bezit van den Holland Wissel Beker. Wannaar in 1931 was Thunbere (Finland), terwijl in 1932 Riedl den beker in zijn bezit kreeg. Het programma voor de wedstrijden om den Holland-Beker is als volgt samenge steld: Zaterdag 28 Januari 11 uur 500 M., half drie 1500 M. Zondag 29 Jan. half elf 1000 M.» 2 uur 5000 M. SKISPORT. INTERN. WEDSTRIJDEN TE ENGELBERG. Op 26, 28 en 29 Januari a.s. zullen te En gelberg internationale wedstrijden in het hardrijden plaats vinden, georganiseerd door de Internationale Schaatsenrijders- club Engelberg. Op Donderdag 26 Januari wordt de wed strijd om den Twenthe-beker gehouden over 3000 Meter. Winnaar van het vorigo jaar werd de Oosterijksche rijder R. Riedh Op Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari DE F.I.S.-RENNEN TE INNSBRUCK. Twee Hollandsche deelnemers. Van 6 tot 13 Februari a.s. zullen te Inns- brück de belangrijke internationale F.I.S.- races worden gehouden, waarvoor uit zeet veel landen talrijke inschrijvingen zijn ont vangen. Nederland zal te Innsbruck door twee skiloopers vertegenwoordigd zijn, n-1. door J. Loopuit en door mevrouw Fischer. Loopuit zal op alle wedstrijden uitkomen, terwijl mevr. Risoher voor den Slalom-loop heeft ingeschreven. Van de volgende landen zijn voorts in schrijvingen ontvangen: Bulgarije, Fin land, Frankrijk, Duitschland, Groot Brit- tannië, Italië, Joego-Slavië, Oostenrijk, Roemenië, Zweden, Zwitserland, Tsjecho- Slowakije, Japan, Hongarije, Polen, Austra lië en Spanje. De F.I.S. is de internationale 6ki-sport organisatie, waarbij ook de Nederlandsche Skivereeniging is aangesloten. DE WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING. In verband met het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem van Oranje, zal, zooals bekend, Vrijdag in het Academiegebouw vanwege den Academi- sohen Senaat een herdenking plaats heb ben naar aanleiding van het feit, dat den Gden Januari 1575 het octrooi van de stichting der Leidsohe Universiteit werd uitgevaardigd, welke herdenking door de Koninklijke Familie zal worden bijgewoond Gisteren, 2 Januari, was het 348 jaar geleden, dat in de Staten van Holland, die toen te Delft vergaderden, een brief werd voorgelezen van den Prins van Oran je,. die zich toen te Middelburg bevond, „waarin hij de Staten ten ernstigste het belang op heb harte drukte om niet slechts ben nutte van den godsdienst, maar ook van de burgerlijke regeering een Hooge- sohool op te richten, en hun de volstrekte noodzakelijkheid voorhield om een zoo heilzame inriohting onverwijld tot stand te brengen." Hij wensohte, „dat zulks geschieden zou voor de reeds aangevangen onderhande lingen met den vijand geëindigd waren, daar na het treffen van een zoen aan die zaak niet meer gedacht kon worden, waar uit groot nadeel voor Kerk en Staat, te duchten wa-s." Ook gelastte hij zijnen ge zant, Mr. Jaoob Tayaert, dien hij met het overbrengen van den brief had belast zijn bedoelingen nader te ontwikkelen en bo ven alle steden Leiden, dat zich door het verduren van een lang en hevig beleg, om trent de godsdienstige vrijheid hoogst ver dienstelijk had gemaakt, als de geschikste plaats aan te bevelen. Reeds den volgenden dag, den 3den Ja nuari 1575, werd door de Staten tot de stichting eener hoogesohool besloten, Lei den tot haren zetel gekozen, werden Dou- sa, Mr. Cornelis de Koninck, Burgemees ter van Delft en Mr. Gerrit van Hooge- veen, Pensionaris van Leiden, gemachtigd alles te bezorgen, wat tot uitvoering van dit besluit vereischt werd. Den vierden Januari gaf de vergadering der Staten aan den Prins kennis van haar besluit en twee dagen later, nl. den 6den Januari 1575, werd het Octrooi tot de stichting der Leidsohe Universiteit in naam van den Koning van Spanje uitgevaardigd. Dit is in het kort hetgeen aan de ver leening van het Octrooi is vooragegegaan. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3797. J. Degens <fe Scheeren, Leiden, Burgsteeg 2a, b. c., isolatiewerken. Wijz. handelsn. in: Firma Degen-s Scheeren. Bijv. uitgeoef. bedr.: leveren en uitvoeren van naadlooze asbest- vloeren. 909. Fotografisch Magazijn „Lux", Lei den, Breestraat 141. Vest. fil.: Alphen a. d. Rijn, Prins Hendrikstraat 96. Beh. fil.: Al phen a. d. Rijn: J. Th. van den Burg, Al phen as d. Rijn. 2402. Naamlooze Vennootschap Bloem- bollenbedrijf Boot Co„ Voorhout, Loos- terweg 18/20. Het kantoor is thans geves tigd te Sassenheim, Hoofdstraat 147. Versohenen is het verslag der Plaatse lijke Schoolcommissie over het jaar 1931. De Commissaris van Politie geeft wielrij ders in overweging om, wanneer zij hun rij wielen met een tasch daaraan bevestigd, laten staan, e.v. voorwerpen daaruit te no men, wijl het den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomt, dat voorwerpen uit fietstasschen worden ontvreemd. Naar wij vernemen zal met ingang van morgen de bestaande 5-minutendienst op de stadslijn Hooge RijndijkKerkbuurt te Oegstgeest worden veranderd in een 6- minutendienst. AGENDA LEIDEN. Woensdag. R. K. Prop. Club „St. Petnis", propaganda-feestvergadering, Con Woensdag. K. J. M. V. „St. Petrus Kanis" Lezing. Eigen Huis, 8.30 uur. Donderdag, Alg. R. K. Prop. Club, „Dr. SchaepmanDen Burcht, 8.15 uur cord ia, 8 uur. Donderdag, Uitvoering Burgerzangschool, Leidsche Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Jan. 1933 waargeno men door de Apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85- K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Het werkprogramma van de K. J. M. V. vermeldt iets heel belangrijks voor de maand Januari. In een reeks van drie le zingen zal gesproken worden over „De We reldcrisis". Sprekers zijn Prof Niekel, di recteur van het Phiiosophicum te Warmond en A. H. J. Engels, lid van de Tweede Ka mer. Prof. Niekel behandelt de zedelijke factoren van de wereldcrisis en het pro bleem der Middenstandsjougeren in ver band met dit wereldverschijnsel. De heer Engels spreekt een avond over de sociaal- politieke factoren van de wereldcrisis en een tweede avond over het verband tus- schen de wereldcrisis, machine en volks welvaart. Met deze avonden neemt de Leidsche K. J. M. V. en aparte plaats m onder de andere afdeelingen der K. J. M. V., daar zij de eenige is tot nog toe, die het gewel dige probleem van de wereldcrisis in zulk een afgerond en gesloten geheel voor haar leden laat behandelen. Deze overweging alleen reeds verplicht de leden moreel zoo mogelijk allen op te komen. Maar ook zonder dat, blijft het de plicht wij schrijven niet „aanbevelenswaardig'' of „raadzaam" neen, wij herhalen nog eens, het blijft voor iedere Leidsche K. J. M. V.- er een „plicht" deze drie avonden bij te wonen W aar om! Er is een tijd geweest nog niet zoo heel lang geleden dat men het recht niet had boos te worden, wanneer de Katholie ke Jonge Middenstand een dergelijke vraag stelde en het .antwoord er zelf niet op kon geven. Dat was in den tijd boen de Katho lieke Jonge Middenstand van Leiden niet alleen maar van heel Nederland nog heerlijk dutte, terwijl rond om haar heen de jeugd uit andere maatschappelijke krin gen de jonge handen aan de ploeg sloeg om het braak liggende terrein te gaan ont ginnen. Voor de Katholieke Jonge Midden stand, als totaliteit beschouwd, bestonden er toen heelemaal geen sociale problemen; De eenige problemen die haar interesseer den waren: salarisverhooging, het zwakke geslacht enkelvoudig of meervoudig ge nomen een glaasje bier en het wekelijk- sche Misje plus het bioscoopprogramma. Dat was de tijd van het meest grove egois me, dat men de mooi klinkende naam van „individualisme'' had gegeven. „Ieder voor zich en God voor ons allen", deze vunzige leuze, die zoo geheel in strijd is met het verheven begrip der christelijke naasten liefde, was in dien tijd het groote parool. Ook nu nog het is waar zijn er nog vele Katholieken, die dit onwa'ardige en lafhartige parool in hun zaken- en privé- leven dagelijks in praktijk brengen, maar daarnaast is een deel van de Katholieke Jonge middenstand ontwaakt uit zijn egoistische dommel. En mèt de ontwaking kwam de bewustwording 1 De bewustwording dat de Jonge Mid denstander een taak in de huidige samen leving heeft te vervullen. De bewustwor ding dat er naast het meisje of de meisjes, het glaasje bier en de nachtkroeg, film met 'n halfnaakte dansiuses, nog iets anders verwacht wordt van hem, de jonge Midden stander, juist omdat hij jong is en dus de toekomst der wereld in z'n jonge knuisten gevat houdt. En deze bewustwording brengt hem ook het besef bij van z'n groote ver antwoordelijkheid ten opzichte van de ge meenschap waarin hij leeft en waarvan hij> een essentieel bestanddeel uitmaakt. Daar om zal de K. J. M. V.-er d.w.z. de niet-sla- pende, niet-auffende, niet-iamlendige Ka tholieke Jonge middenstander, betér begrij pen het groote belang en de noodzakelijk heid van algemeene ontwikkeling, vooral op maatschappelijk terrein. En daarom spreekt het vanzelf dat de K. J. M. V.-er Woensdagavond in het Eigen-Huis aanwe zig zal zijn om te luisteren naar de uiteen zetting van de oorzaken die geleid hebben tot de grootste economische en maatschap pelijke katastrophe die de geheele mensch- heid ooit gekend heeft, dat, wat wij met twee simpele woorden noemen: wereld crisis. En de K. J. M. V. er zal komen luis teren, niet om dat hij de minder prettige gevolgen van de wereldcrisis reeds in z'n portemonnaie is gaan voelen of binnenkort zkl voelen, neen, do K. J. M. V.-er komt, om dat hij er zich van bewust is, dat hij als jonge man van dezen tijd verplicht is, dat gene te doen wat thans meer dan ooit van hem verwacht wordt: mede te helpen aan den opbouw van een nieuwe en betere we reldorde. En thans eindigen wij met de nieuwe K. J. M. V.-groet: Voor Christus onze Koning! God wil het! Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Meisjes-oongregatie van de St. Jo- sephkerk niet morgen (Woensdag) avond plaats vindt, zooals abusievelijk in het Kerkbericht stond vermeld, doch de vol gende w eek.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2