24ste Jaargang DINSDAG 3 JANUARI 1933 No. 7396 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3)e &tidóo^(Sou/icvtrt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V De geestelijke waarden Bij het begin van het jaar wenschen wij elkander vele goedo dingen toe het aller beste, wat wij elkaar maar wenschen kun nen! Indien deze stemming bij allen gan- schelijk oprecht is en indien zij zóó alle dagen van het jaar zou blijven voortbe staan, dan zouden wij daardoor alleen al reeds een heel eind gevorderd zijn op den weg naar den maatschappelijken, socialen vrede Een nieuwjaarswensch, waarvan wij de beteekenis wel gaarne in het volle licht willen zetten, is die, welken de Pauselijke Nuntius te Parijs tot de volkeren heeft ge richt. Mgr. Maglione, Pauselijk Nuntius, heeft, namens het diplomatieke corps, de volgende toespraak gehouden: „De financieele crisis schijnt naar haar oplossing te zullen gebracht worden. Doch vooraleer men opnieuw tot een nor malen toestand zal gekomen zijn, zal er nog veel en hard gearbeid moeten wor den aan de internationale verho.uding, zullen er nog vele taaie en onverpoosde pogingen moeten gedaan worden. Anderzijds, opdat de pogingen mot volledig succes zouden bekroond worden, wordt vereischt, dat alle staten en vol keren daaraan medewerken in eCn sfeer van volledige rust en veiligheid. Alle naties moeten elkaar met volle vertrouwen helpen en steunen en zich er van Jjewust zijn, dat het offer, dat door een land gebracht wordt, ten goede komt aan het gemeenschappelijk belang". Mgr. Maglione sprak den wensch uit, «dat alle volkeren tot een hooger begrip van de geestelijke waarden zouden komen en ook tot de praktijk van de zedeleer en van de sociale en internationale recht vaardigheid. Daarbuiten is de eoonomi- sche en politieke welvaart op den duur immers toch niet mogelijk. Mgr. Maglione sprak den wensch uit, dat alle volkeren tot een hooger begrip van de geestelijke waarden zouden komen.... Indien wij de geestelijke waarden in het leven naar waarheid zouden appre- cieeren; onze verlangens daarop zouden richten,, zooals r e d e 1 ij k is, dan zou het openbare leven van aanschijn veranderen I De verhouding onder de menschen, de on derlinge waardeering, de waarde-schatting van gefd en goed èn van <le bezitters en n i e t-b ezitters ervan zou zeker geheel anders worden! Mogen wij allen streven naar een „hoo ger begrip van de geestelijken waarden''! V Valsche democratie De ergste vijanden van de democratie zijn: haar felste verdedigers. Wij lazen vanmorgen het volgende be richt: „B. en W. van Rotterdam, prae- adviseerende op een adres van den Bond v. Nederl. Onderwijzers inzake benoeming van hoofden van scholen naar anciënniteit, stellen, in aansluiting op het advies der Commissie van Onderwijs, vast, dat benoe ming naar anciënniteit de bestaande schoolorganisatie miskent en geen voldoen de waarborgen inhoudt, dat de belangen van het onderwijs in de eerste plaats in het oog worden gehouden, waarom zij voorstel len in afwijzenden zin te beschikken". De Bond v. Nederl. Onderwijzers wilde blijkbaar benoeming van schoolhoofden naar anciënniteit.ongetwijfeld vanwege de „democratie". Bij zulke valsche voorstellingen van de eischen der democratie, hebben wij er wel voor te waken, dat wij dc democratio in begrip en practiseering waar houden! WEER HONGERSNOOD IN RUSLAND? Volgens „De Tribune" is het eerste vijf jarenplan schitterend gelukt en zal het tweede vijfjarenplan nog schitterender sla gen. De crisis heeft het proletariaat van de heele wereld in ellende gestort, alleen Sovjet-Rusland ontsnapte aan de gevol gen van den kapitalistischen chaos. Arbei ders, ziet naar den dageraad, die over bet bolsjewistische Pajadijs omhooggaat enz. enz. In schrijnende tegenspraak aldus de „Tijd" met deze lofzangen, aangeheven in de door Moskou betaalde bladen, zijn de mededeelingen, die wij ontvangen van het te Rotterdam gevestigde Doopsgezinde Emigrant er.-bureau (voorz. dr. S. H. N. Gorter), dat geregeld tracht te voorzien in den nood zijner geloofsgenooten in Rus land. TJjt den voor ons liggenden stapel schrijft het Comité alle brieven uit de. laatste dagen van November en de ee,-stb dagen van Decern! tr, doen wij enkele gre pen: „Best broeders en zusters, erbarmt u over ons en laai ons niet in onze ellen de en jammer hier te gronde gaan. Wam. het valt han1 den hongerdood te zien r-a- deren. Mocht toch de Heer zich erbar men en een einde maken aan dezen jam mer en ons tot vrije menschen maken. Want hier zijn wij gebonden menschen, wij mogen nergens Leen, brood hebben zij niet voor ons, vrij laten zij ons ook niet. Ontferm u toch over ons en onze a-me kinderen „Z.oo,eel menschen is reeds he.. leven gered, maar ik heb nog niets gekregen, dus smeek ik oo£ nrj uj helpen, want de nood is groot, er is geen voedsel mee-, de knol len zijn ten einde, nu komt de dood" „Wij hc-bben al van den vorig/ui win ter af geen brood rieor in huis gvad. te koopen is er niets en indien er nog iets is, dan kost een j oed meel (16 K.G.) meer aan het geheele maandloon van mijn dochter. Uitzicht is er niet, hoe het verder moet gaanin den zomer was er nog van aller lei op het veld te vinden, maar waar moet ik, arme vrouw, nu naar toe om iets te zoe ken, nu overal sneeuw en ijs ligt?" „Hier is alles zoo schrikbarend duui en brood is er niet. De kinderen schreien om brood, maar het is er niet." „Bedreigd door den hongerdood, ge brek aan kleeren, de winter voor de deur, een gezin van acht personen, een gebrek kige oude moeder, van 75 jaar. Ik, als va der, verdien ternauwernood genoeg om mij zelf te voeden, waarvan moeten dan de an deren leven, indien de kosten van de le vensmiddelen mijn verdiensten ver te bo ven gaan en niet te bekomen zijn? Datge ne, waarvan wij tot nu toe in hoofdzaak leefden, pompoenen en knollen, kosten nu ook reeds 5 roebel (circa 6.50) de 16 kilogram en dan moet men zoeken tot men ze vindt en ze nog met gevaar naar huis brengen." „Wij leven hier nog slechts van gras zaad (uit het hooi), dit is ons dagelijksch voedsel en het schijnt dat de regeering ons dit ook nog afnemen wil. Zend ons toch iets om brood van te bakken, wij hebben al sedert drie maanden geen brood gebak ken, en wij zijn met ons negenen in ons ge zin." „Aangezien ik met de kinderen broo deloos ben, strek ik de handen uit naai het land, waar onze voorouders vandaan kwamen en smeek u, of ik niet vandaar eenige hulp kan kwrijgen, want hier kan men slechts in de Torgsin-winkels brood krijgen en uitsluitenr voor buitenlandsch geld." „De Tribune" schrijft, dat het een schan daal is, zooals in ons land de Regeering de loonen drukt. Maar als dit een „schan daal" is, hoe moet men dan het honger lijden noemen, waartoe Sovjet-Rusland zijn onderdanen verplicht? BINNENLAND STEUN AAN DE BOSKOOPSCHE CULTURES. Wetsontwerp binnenkort te verwachten. Op de vragen van den heer de Wilde be treffende spoedige indiening van een wets ontwerp, houdende toekenning van steun aan de Boskoopsche cultures heeft minister Verschuur geantwoord, dat het betreffende wetsontwerp binnen korten tijd zijn Depar tement zal kunnen verlaten. DEVIEZEN REGELING MET DU ITSCHLAND. De officieele tekst van de overeenkomst Thans is de volgende officieele vertaling gepubliceerd van het op 31 Dec. jl. onder- ■teekende protocol tot regeling van de be talingen van de vorderingen, voortsprui tend uit het goederenverkeer tussohen Duitschland en Nederland, dat op 10 Jan. a.s. van kracht wordt. De Nederlandsche en de Duitsehe re geering zijn, om betaling in het goederen verkeer te vergemakkelijken, het volgende overeengekomen Duitsehe firma's die in het bezit zijn van een algemeene deviezenvergunning, over totnogtoe bestaande handelsbedrijf goederen uit Nederland betrekken, kunnen voor zoover de daar volgens de Duitsehe voorschriften maandelijks verstrekte her dragen tot bepaling van deze goederen niet toereikend zijn, de daarboven ver schuldigde bedragen in Rijksmarken voor rekening van de Nederlandsche sehuld- eischers op een ten behoeve van de Neder landsche Bank N.Y. bij de Rijksbank te openen bijzondere rekening storten. In Nederland gevestigde firma's, aan welke voor de invordering en voor de overmaking van de door Duitsehe firma's uit hoofde van goederenleveranties ver schuldigde bedragen een algemeene de viezenvergunning. overeenkomstig de Duitsehe voorschriften is toegewezen, kun nen do bedragen, waarover zij volgens Duitsehe voorschriften niet kunnen be schikken op de genoemde bijzondere re kening van de Nederlandsche Bank, bij de Rijksbank in rijksmarken storten. ï)e Nederlandsche Bank kan ten allen tijde over de op deze bijzondere rekening gestorte bedragen beschikken voor de be taling Van goederen, welke door Duitsch land naar Nederland zijn uitgevoerd, als mede voor Ihet doen van betalingen in Duitschland volgens de tusschen de beide circulatiebanken overeengekomen voor waarden. Door dit protocol worden de reeds toe gewezen vergunningen tot rechtstreeksche verrekening niet aangetast. Met toestem ming van de bevoegde instanties kan ook in de toekomst voor rechtstreeksche ver rekeningen tusschen Nederlandsche en Duitsehe firma's vergunning worden ver leend. De beide partijen zijn het er over eens, dat in het gemeenschappelijk belang de in dit protocol neergelegde regeling de nor male betaling van den Nederlandsche in voer in deviezen, overeenkomstig de Duit sehe wettelijke bepalingen, niet zal mo gen verminderen. De Nederlandsche Bank N. V. kan ook na afloop van dit protocol over het op de genoemde bijzondere rekening aanwezige saldo beschikken tot het uitgeput is. De beide partijen zijn van oordeel, dat de faciliteiten, welke uit dit protocol ver geleken met de algemeene deviezenbepa- lingen voor den uitvoer van Nederland naar Duitschland voortvloeien, niet tot een aanmerkelijke wijziging aan de be staande verhouding tusschen den uitvoer uit Nederland naar Duitschland en den Duitschen uitvoer naar Nederland mogen leiden. Mocht dit toch het geval zijn, dan zal dit protocol onverwijld door de beide partijen opnieuw aan een onderzoek wor den onderworpen. Van kracht tot 31 Maart a.s. Dit protocol treedt in werking tien da gen na de onderteekening en geldt tot 31 Maart 1933. Wanneer een der beide par tijen veertien dagen voor dien datum het protocol niet heeft opgezegd, wordt het stilzwijgend voor onbfepaalden tijd ver lengd. In dat geval kan het op den eer sten en 15den van elke maand worden op gezegd, waarna het op den 15den of op den laatsten dag van dezelfde maand op houdt te gelden. Moohten gedurende de toepassing van dit protocol bezwaren rijzen, dan zullen beide partijen terstond met elkander in overleg treden. Ook overeenkomsten met België en Luxemburg. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt nader: De onderhandelingen met do Neder landsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen tot regeling van de betaling voor het goederenverkeer tusschen Duitsch land en de genoemde landen, hebben tot een overeenkomst gevoerd. Volgens deze overeenkomst zullen ïn het vervolg firma's, .welke in het bezit van een algemeen deviezenverlof zijn, voor zoover hun deviezencontingent dit toe laat, voor de betaling van betrokken war ren uit deze landen, voor zooverre deze niet voldoende zijn, de ontbrekende be dragen in Rijksmarken op de Rijksbank voor de Belgisohe en voor de Nederland sche Bank opgerichte bijzondere conto's kunnen betalen. Deze bedragen in Marken zullen dan ter betaling van Duitsehe le veringen aan Nederland, België en Luxem burg worden gebruikt. Deze nieuwe regeling treedt tegenover Nederland op 10 Januari, tegenover België en Luxemburg op 12 Januari in werking. „Hbld." R. K. STAATSPARTIJ. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Naar wij vernemen, is aan katholieke ge- neesheeren een circulaire gericht, met de aansporing, om in de resp. kies vereenigin- gen propaganda te maken voor een z.g. eigen zetel voor Volksgezondheid. Wij lezen in deze circulaire o.m.r „Dat het niet alleen wenschelijk doch ook noodzakelijk is, dat een medicus in de Kath. Kamerclub zitting heeft, om daar bij de voorbereiding en het tot stand brengen van wettelijke maatregelen op het terrein der Volksgezondheid de zoo dringend noo- dige voorlichting en deskundige medewer king te verleenen, behoeft o.i. voor u niet meer in den breede te worden aangetoond. Wanneer u alleen reeds overweegt het groote belang dat wij Katholieken hebben bij het vaststellen van wettelijke en be- stuursmaatregien op het gebied der moe- derschapszorg, kinderhygiëne, tuberculose bestrijding, gebrekkigenzorg, geestelijke volksgezondheid, ziekenfondswezen, zie kenverpleging in ziekenhuizen en in de wijk, volkshuisvesting, sociale verzekering, bescherming der zedelijkheid door de Over heid enz., zult u ons moeten toegeven dat het zitting nemen van een deskundig so ciaal medicus in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een dringende eisch des tijds is. De tijd, waarin men dacht dat al deze vraagstukken even goed door niet-deskun- digen konden worden opgelost zonder per manente degelijke specialistische voorlich ting, is gelukkig voorbij. Daarenboven eischen de regeling en uit voering van al de bovengenoemde hygiëni sche onderwerpen, die naast een technisch- medische tevens een onbetwistbaar mo- reele en ethische zijde hebben, dringend de aanwezigheid van een ervaren en gezag hebbend Katholiek medicus in de Tweede Kamer der Staten Generaal". „Dr. A. J. B. Oomen, Tuberculose-Arte te Utrecht, heeft zich bereid verklaard eeno candidatuur te aanvaarden. Ondergeteekenden zijn overtuigd, dat zij in dr. A. J. B. Oomen een candidaat heb ben gevonden, die ruimschoots voldoet aan alle eischen, die men aan een katholiek medicus-kamerlid zou kunnen stellen". De circulaire is „Namens vele anderen" onderteekend door Prof. dr. J. A. J. Barge, Leiden; dr. J. F. J. ten Berge 's-Graven- hage; mr. A. J. M. Hendrix, Amsterdam; dr. P. V. d. Heijden, 's-Hertogenboseh; L. M. J. Hoebens, Eindhoven; J. de Koning, Maastricht; P. H. Lommen, Castricum; dr. Chr. Mol, Etten (N.-Br.); Ign. Nieu- wenhuis, Oldenzaal; G. Nolet, Arnhem; dr. L. H. van Romunde, Utrecht; Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, Born (L.); Fr. Schoemaker, Zwolle; mr. A. J. W. N. Stok vis, Rijnkade 47, Arnhem; H. Veeger, Gro ningen; dr. L. A. Veeger, Nijmegen. DE TUINBOUWSTEUNWET. Gelegenheid tof aanvrage. Tuinbouwers, die niet bij een veiling zijn aangesloten en die meenen op grond van de Tuinbouwsteunwet 1932 voor steun in aanmerking te komen, kunnen daartoe schriftelijk een aanvrage indienen bij den Regeerings-Commissaris voor den Tuin- bouwsteun, Ja vast raat 80, Den Haag. Aan de aanvragers zal een formulier ter invulling worden toegezonden, zoodat kan worden volstaan met het eenvoudie verzoek om toezending van dit formulier. De gelegenheid om steunaanvragen in tc dienen, is opengesteld tot 10 Januari a.s. DE STAKING TE IJMUIDEN. Maandagmiddag vergaderden do leden van den Nederlandschen Bond van Christe lijke Fabrieks- en Transportarbeiders in- zaken het conflict te IJmuiden. De gehou den stemming had tot resultaat, dat van de zeelieden 112 zich voor en 43 zich tegen de tegen-voorstellen van het Bondsbestuur uitspraken. Bij de havenarbeiders bestond een groote oppositie tegen de bestuursvoorstellen. Deze voorstellen werden met 94 tegen 8 stemmen verworpen. Dit beteekent, dat de havenarbeiders zich in principe uitspreken voor de staking. Het totaal aantal zeelieden en havenar beiders, die bij dit conflict betrokken zijn, omvat ongeveer 1500 personen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Antwerpen krijgt een nieuwen burge rmeester. (2de blad). De Japanners bezetten Sjanhaikwan aan het einde van den Chineeschen muur. (2de bla/d). Dreigt er revolutie-gevaar in de Vereen. Staten? (2de blad). BINNENLAND. De actie aan het smokkelfront duurt onverminderd voort. Wat de smokke laars in 1932 verhandelden. Scholier uit wraak vermoord? (Gem. Ber., 3de blad). Kind op onbewaakten overweg dood gereden. (Gem. Ber., 3de blad). RAAD VAN STATE. De Raad van State verstrekte in het af- geloopen jaar adviezen omtrent 540 zaken; daarnevens werden 892 zaken door do afd. Geschillen van algemeen bestuur behan deld. Naar de „N.R.Ct." verneemt, komt voor het vioe-presidentschap van den Raad van State, dat door het overlijden van graaf van Lijnden van Sandenburg is open gevallen, ernstig in aanmerking Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, ge zant te Brussel en oud-voorzitter van de Tweede Kamer. C. L. BRESSERS. t In den ouderdom van 76 jaar is overleden de heer C'. L. Bressers. De overledene was oud-lid van Ged. Sta ten van Noord-Brabant, oud-lid der Eerste Kamer, commissaris der Ned. Bank, Rid der in de orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van den Nod. Leeuw en Com mandeur in de Orde van den H. Grego- rius. Opleiding tot Jeugdverzorgster. Door het R. K. Huisvestings Comité en de Nat. Federatie Het Wit-Gele Kruis wordt, in samenwerking met het R. K. Ko loniehuis te Eersel, voor R. K. jonge meis jes de gedegenheid opengesteld om te wor den opgeleid tot jeugdverzorgster. Daartoe zal op het R. K. Koloniehuis te Eersel een door den Kinderraad te 's-Gra- venhage goedgekeurden cursus worden ge geven gedurende 20 achtereenvolgende we ken telkens van Vrijdagmiddag tot en met Zondagmiddag d-a.v. Gedurende den lestijd verblijven de cursisten op het koloniehuis. De cursus omvat lessen in de volgende vakken doel en inrichting van koloniehui- zen; hygiënische begrippen; eenvoudige verpleging van gezonde kinderen; pacdago- giek en psychologie; eenvoudige lichame lijke oefeningen en spel; tuinarbeid; han den arbeid, vertollen en kindermuzick. De lessen worden door gediplomeerde leer krachten gegeven. Aan het einde van den cursus wordt een examen afgenomen; wordt hieraan voldaan dan wordt een bewijs, dat men de theoreti sche opleiding tot jeugdverzorgster met goeden uitslag heeft gevolgd, uitgereikt. Bij dezen theoretischen cursus sluit een verplicht praktisch godeelte aan, dat ech ter ook aan een ander koloniehuis kan wor den afgemaakt. Aan het einde van dit 2e praktisohe gedeelte wordt oen diploma ais jeugdverzorgster uitgereikt. Het bezit van dit diploma wordt als eisch van benoem baarheid tot jeugdverzorgster in de van wege het Rijk gesubsidieerde koloniohui- zen gesteld. Do kosten van den theoretischen cursus bedragen 50 aan lesgeld en' 50 aan ver blijfkosten op het koloniehuis. Daarbij ko men reiskosten en boeken. Candidaten kunnen onder bepaalde om standigheden een tegemoetkoming in deze kosten krijgen vanwege het R. K. Ned. Huisvestings-Comité. Aanvragen daartoe richte men tot het Centraal Bureau dier Stichting: Zuid-Willemsvaart, 's-Hertogen- bosch. Tijdens het 2o praktische gedeelte is geen les- of kostgeld verschuldigd. Aanmeldingen gelieve men te richten tot den weleerw. heer L. Weijers, rector van het R. K. Koloniehuis te Eersel, bij wien ook nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Het ligt in de bedoeling den cursus Vrij dag 27 Jan. a.s. te openen. Spoedige aan melding is dus gewenscht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1