UK. LANDBOUWWINTERSCHOOL DINSDAG 3 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 SPORT VOETBAL JIOC. HAAEL. VOETBALBOND. BUITENGEWONE VERGADERING DISTRICT LEIDEN. Bij afwezigheid van den Voorzitter opent de heer H. van Haasteren als waar nemend voorzitter deze vergadering met den Chr. groet. Spreker heet allen harte lijk welkom, wenscht de aanwezigen een Zalig'Nieuwjaar, verontschuldigd den heer A. H. Schrama voor zijn niet aanwezig zijn en deelt mede, dat deze vergadering is belegd om den Geest. Adv. gelegenheid te geven tot het houden van een rede. Nadat hij nog heeft medegedeeld dat het District in een bloeiend stadium verkeert, verzoekt hij den secretaris tot het lezen der notulen welke zonder op of aanmer kingen worden goedgekeurd. Hierna krijgt de Geest. Adviseur, kape laan H. Bangert het woord om als dis- tricts-adviseur eenige woorden over de sport te zeggen. Aanleiding voor zijn rede is de vergadering gehouden te Den Haag voor alle Districtsadviseurs van den D. IT. V. B. In de eerste plaats wenscht hij allen Zalig Nieuwjaar, om dan de vraag te stellen: wat zal 1933 ons brengen, wat zal er gebeuren? Zal alles wat is opgebouwd weer worden afgehakt, al hetgeen met ijver en liefde door ons zelf is tot standi gekomen? Hoe zal het gaan? In de Sport- Illustratie is over Jeugdbeweging reeds veel geschreven, doch laten wij gerust zijn, en blijmoedig den toekomst tegemoet zien. Kennen wij de beweging wel? Wordt vol doende aandacht geschonken aan de Jeugdleiding. Wij vragen ons als priesters af krijgt de jeugd in de sportbeweging wel de volle 100 pet. waarop zij recht heeft. Wordt er uitgehaald wat er in zit? Laten wij toch geven wat. noodig is. De vereenigingen zijn er niet alleen voor de sport, 'iet is niet alleen van gewicht om de jongens grootc voetbalcapaciteiten bij te brengen, neen zij moeten ook van bin nen gevormd worden. Wordt aan die taak, den leiders opgelegd voldoende gedacht? Zijn zij op de hoogte daarvan? Spr. vraagt dan of er wel voldoende har monische samenwerking bestaat tusschen de besturen van Sport- en die van Jeugd verenigingen. Men moet bedenken dat de Sportverenigingen zorgen voor sport, de Jeugdverenigingen voor de geestelijke, sociale eu maatschappelijke belangen. Zien wij dit alien wel goed in? Hebben de besturen van sportvereni gingen de pretentie de algeheele opvoe ding te leidon in de banen die onze op groeiende jeugd noodig heeft? Volgens spreker zijn daarvoor toch meer aangewe zen do zuiver godsdienstige instellingen als de Maria-Congrcgatie en de Algemec- né Jeugdvereenigingen als de Jozefgezel- len-Vereenigingen en Patronaten. Daarom moet cr meer eenheid komen in de leiding Respectievelijke Directeuren en Jeugdver- eenigingen moeten samenwerken met de Sportorganisaties. Dit moet in dit jaar be ter toJ zijn recht komen, daaraan moeten wij allen medewerken. Moeten dé Directeuren en Jeugdleiders bang zijn, aldus gaat spreker voort. En dan is zijn antwoord: Ja, als ze zien de krankzinnige uitwas van dc Sportknobbel. Ze zouden niet bang zijn als alle leiders van Sport vei cenigingen werkelijk leiders waren. Zie maar eens naar dc straffen aan spelers uitgedeeld door dc strafeom- missie; hoe het Bestuur van Sport vereeni gingen optreedt tegen scheidsrechters in- plaats van deze in bescherming te nemen. Is dal de Jeugd het goede voorhouden? Neen immers. Er moet eerbied zijn voor het Gezag, de Beglcmenten. Dat moet de jongens bijgebracht worden, anders is de Boomsohe Sport niet opvoedkundig. De leiders moeten werkelijk opvoeder zijn. Geen moeite mag hun teveel zijn; zij ïuoeten er studie van maken. Was de lei ding goed. konden de priesters zeggen dat zij werkelijk goede leiders hadden, dan zou de Jeugd-Centralc zich niet ongerust behoeven te maken, nu mankeert er echter nog heel veel aan. Om de ziel van de jon gens gaat het, zoo roept spr. uit, daaraan moet gedacht worden, het. karakter moet gevormd worden niet alleen voor het tij delijke maar ook voor do eeuwigheid. Spr. spreekt dan zijn voldoening uit over do benoeming van Rector Mol, welke door Z. IT. Exc. Mgr. .T. D. J. Aengenent is aangowezen om do jeugd vereenigingen, die zich bemoeien met de opvoeding van de mannelijke jeugd tot 17 jaar tot een grootere eenheid te brengen. Dit acht hij gewenscht en spreekt de hoop uit dat alle Besturen van Sport vereenigingen hieraan zullen willen medewerken en hun krachten ten volle zullen geven. Dan wijst spreker op het vaderhart van Mgr. dat voor dc Sportbeweging warm klopt. Zijn grootste en innigste wensch is dat deze zoo volmaakt mogelijk zij. Wan neer dan vanuit Haarlem voorschriften zouden komen, in 't belang van de Sport, laten allen deze dan willen begrijpen en aanvaarden als bepalingen, gegeven zui ver en alleen in 't belang van de jeugd, parochieel en in ter-parochieel geregeld. Vervolgens wijst spreker op eenige fei ten waaraan meer aandacht dient te wor den geschonken; ten eerste: zorgt steeds voor junioren-leiders bij uw junioren-elf tallen; 2e zorgt er steeds voor dat een Junioren-aanvoerder iwerkelijk dit aan voerderschap waard is, en ten 3e weert ruwe taal van uw velden en brengt uwe leden eerbied bij voor priesters en ver- eenigingsbestuurders. Voorts wees spreker er op om een be hoorlijke groet op onze velden ingang te doen vinden, waaruit wij doen blijken van ons Roomsch zijn. Na een en ander met duidelijke voor beelden te hebben aangetoond en er op gewezen te hebben dat niet het materieele maar het geestelijke hoofdzaak moet zijn, dat er door allen één lijn moet getrokken worden, besluit spreker met de woorden: dan kunnen wij gerust zijn, dan zal het crescendo gaan en dan zal ook 1933 een groot suocesjaar worden voor de R. K. Sportbeweging en niet nalaten vruchten af be werpen tot groei en bloei van het District Leiden. De aanwezigen beloonden de eerw. spre ker met een warm applaus voor zijn gloed vol uitgesproken rede. De waarn. voorzitter dankte den Gees telijk Adviseur voor het gesprokene en hij vertrouwt dat de besturen leering er uit zullen trekken evenals hij dat zal doen voor zijn vereeniging. Even wordt gepau zeerd. Daarna deelde de voorz. mede dat na de Junioren-Competitie een Junioren-tour- nooi zal worden georganiseerd. Vanuit de vergadering wordt er op aangedrongen eventueele proefwedstrijden te Leiden te doen plaats vinden. Aldus, besloten. Voorts wees de voorz. op het feit dat het voor de vereenigingen verboden is te spelen tegen Fabrieks- en Kantoor-elftal len. Hierop zal streng worden gelet. De rondvraag, welke thans aan de orde werd gesteld, leverde eenige besprekingen op. Dc afgevaardigde van S. J. C. vroeg eenige verduidelijking naar aanleiding van het gesprokene door den Geest. Advi seur, waaraan door dezen naar genoegen werd voldaan. Aan de Elftal-commissie voor Junioren werd als derde lid aange wezen de heer J. Duindam, welke zijn benoeming aannam. Nadat nog het scheids- rechterswezen de revue was gepasseerd en enkelen daarover het woord hadden ge voerd, hoe dit korps te verbeteren en te verstevigen, sloot de Voorz. op de gebrui kelijke wijze deze leerzame en aangename vergadering. HET GEVEN VAN LES IN VOETBAL TEGEN BETALING. Volgens artikel 3 van de Amateursbe palingen is het aan een amateur o. a. niet veroorloofd tegen vergoeding les in het voetbalspel te geven. Daar in strijd met deze bepaling is gehandeld heeft het Bondsbestuur van den K. N. V. B. als overgangsmaatregel bepaald, dat spelers, die vergoeding voor het geven van les in voetbal hebben aangenomen deswege niet op de beroepslijst zouden worden ge.» plaatst, mits dat lesgeven tegen vergoeding onverwijld door hen werd gestaakt, en zij uiterlijk 31 October jl. daarvan kennis ga ven aan het Bondsbureau, welk besluit is gepubliceerd in de „Sportkroniek" van 6 October 1.1. Aangezien niet allen, die door het geven van les in voetbal tegen vergoeding in strijd met de amateursbepalingen gehan deld hebben, gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid om als amateur gehand haafd te blijven, heeft het Bondsbestuur hen door een .persoonlijke aanschrijving gedurende een week alsnog gelegenheid gegeven om mede te deel on, dat zij op de in bovenbedoeld bestuursbesluit genoemde voorwaarden amateur wensohten te blij ven. De navolgende Bondsleden, die tegen vergoeding les in voetbal gegeven hebben en geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om als amateur gehandhaafd te blijven, zijn thans aldus de „Sport kroniek" door het Bondsbestuur in de beroepsklasse geplaatst: D. van der Berg, Delft; F.'Jansen, Bre da; W. G. Kruithof, Haarlem; J. Sleuver, Hengelo; Chr. J. Roelofs, Utrecht; W. Roextert, Deventer; T. Rondel, Breda; D. S. Verberg, Delft; E. Westbroek, Rotter dam; J. Wolthers, Utrecht; W. Th. J. Vaal, Utrecht; H. Grebbe, Rotterdam; D. Verberg, Delft; Th. Steenhouwer. Leeu warden; J. Bergsma, Sneek; J. Bul, Rot terdam; A. J. van Campen, Utrecht; G. van Dijk, Zutphen; R. Heger, Utrecht; B. Hoogstede, Eindhoven; J. Klein Wentink Breda; A. Koonings, Rotterdam; J. H. Martens, Amsterdam; E. Hamel, Amster dam; W. Addicks. Amsterdam; H. G. Reitsma Den Helder; H. van Diermen, Raam, en L. Corsten, Haarlem. Onderscheidene bekende voetbalnamen zijn hier dus bij. NEDERLAND—ZWITSERLAND. Adam speelt mee. Naar bekend is zal het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen Zwitser land op 22 Januari a.s. een oefenwedstrijd spelen op 11 dezer te Rotterdam tegen D. F. C. Praag. Ook Zwitserland bereidt zich oip den landenwedstrijd goed voor; twee oefenwedstrijden zullen nl. plaats vinden te Bazel en Zurich. Naar voorts medegedeeld wordt, zal Adam in ieder geval te Amsterdam tegen de Zwitsers in het veld treden. FERENCVAROS—Z. F. C. Vrijdagavond a.s., te 8 uur, zal in het verlichte V. U. C.-stadion de Hongaarsche kampioensclub Ferencvaros een wedstrijd spelen tegen Z. F. C. uit Zaandam. ZWITSERLAND—ENGELAND EN ITALIË—ENGELAND. Naar gemeld wordt zal Engeland in Mei a.s. hoogstwaarschijnlijk te Zurich een wedstrijd spelen tegen Zwitserland. Daar na zal het Engelsche nationale team naar Italië gaan. waar eveneens een officieele landenwedstrijd zal plaats vinden. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. Arsenal geslagen. Voor de eerste divisie van de Engelsch* League werden gisteren de volgende ont moetingen gespeeld: Blackburn RoversBlackpool 65 Bolton Wand.Sheffield United 33 MiddlesboroughN. Castle United 23 Sheffield WednesdayArsenal 32 SunderlandW. Bromw. Albion 22 De meest verrassende uitslag van he den was wel de nederlaag van de leidende club Arsenaal tegen Sheffield Wednesday De stand in de eerste afdeeling is nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Arsenal 23 17 2 4 74—36 36 Sh. Wedn. 23 14 1 5 54—30 32 Aston Villa 22 12 6 4 54—34 30 D. County 22 11 7 4 51—34 29 Newc. Un. 22 13 3 6 44—28 29 Leeds United 22 10 8 4 32—28 28 W. Bromw. A 23 12 3 8 47—38 27 Sunderland 23 10 5 8 44—46 25 Blackburn R. 23 8 7 8 52—54 23 Everton 22 9 4 9 40—36 22 Huddersf. 22 9 4 31sn Bolton Wand. 23 9 4 10 49—56 22 Sheffield Un. 22 8 6 8 46—55 22 Portsmouth 22 8 5 9 43—47 21 Liverpool 22 7 5 10 41—45 19 Manch. C. 22 8 2 12 45—45 18 Chelsea 22 8 2 12 33—45 18 Birmingham 22 6 5 11 30—35 17 Blackpool 23 8 1 14 41—56 17 Wolv. hampt. 22 5 3 14 40—61 13 Middelesbr. 21 4 2 15 32—51 10 Leic. City 22 1 8 13 29—56 10 Twee d e a f d e e 1 i n g. BurySwansea T. 30 ChesterfieldFulham 32 Manchester U.Plymouth A. 40 WATERPOLO Wedstrijden „De Zijl", De op hedenavond vastgestelde wed strijd de Zijl IC. J. M. V. I voor de wintercompetitie van den kring Den Haag is uitgesteld en zal thans op Maandag 9 Januari 9.30 uur nam. in de zweminrichting „De Regentes*' gespeeld worden. Hedenavond dus gewone oefenavond. ZWEMMEN CRABBE PROFESSIONAL. Clarence Crabbe, Olympisch winnaar heeft thans het voorbeeld van andere zwemphenomenen gevolgd en is tot 't pro fessionalisme overgegaan. Wie volgt.... ATHLETIEK DE BALANS VAN HET JAAR 1932. In totaal 23 nieuwe Nederlandsche records. Het jaar 1932 heeft de Nederlandsche athletiekbeweging in totaal 23 nieuwe re cords gebracht, waarmede de K. N. A. U. bijzonder tevreden mag zijn, vooral ook gezien het feit, dat gedurende de beste maanden van het seizoen de „sterren" op Olympische reis waren. De bijgewerkte recordlijst, welke zoo als gewoonlijk in het a.s. jaar verslag van den secretaris-penningmeester der K. N. A. U. weer een belangrijk plaatsje zal krijgen, een plaatsje, dat wel herhaaldelijk zal moeten worden opgezocht in het ko mende jaar, geeft dus een beter beeld dan de oude lijst. Hoewel onze nationale records weer een stapje in de goede richting zijn ge gaan, staan zij bij de wereldrecords nog vèr ten achter, schrijft de „Msb.". Niettemin beteekent elke recordverbetering vooruit gang der Nederlandsche athletiek, welke het nog altijd zonder een deskundigen coach moet stellen. Uit dit oogpunt be schouwd, valt het wel bijzonder te waar- deeren, dat er 23 records werden verbe terd in het afgeloopen jaar, nu het al 4 jaar geleden is, dat Kreigsman. de befaam de Zweedsche coach, den Nederlandschen athleten een blik gunde in de vele gehei menissen der athletiek. Bijzonder te waardeeren valt zeker wel in de eerste plaats het nieuwe record dat Jan Zeegers op 3 Juni te Hamburg maakte na een fanatieken strijd tegen de beste Duitsche lange afstandloopers. Hij ,liep in Hamburg de 5000 m. in 15 min. 16.4 sec. In één adem met Zeegers mag Wim Kaan genoemd worden, een hordenlooper van extra-klasse, wiens loopen én stijl een sportief genot zijn om te aanschouwen. Kaan verbeterde tot tweemaal toe het re cord op de 110 m. horden, eerst van 15.5 sec., sinds 1923 staande op naam van O. van Rappard, op 15.4 sec. en den tweeden keer deed hij het nog 0.1 sec. sneller. Bo vendien nam hij ook het record op de 400 m. horden onder handen en bracht deze' topprestatie van 57.9 op 57.2 sec. De Haar lemmer moest echter één record afstaan, nl. dat van de 200 m. horden, dat door Beintema na een schitterend duel met Kaan, op zijn naanv werd gesteld met een tijd van 25.5 sec. De R. V. A. C.'er Bakker ruimde eeni ge lange afstandsrecords op, waarvan één dateerende van1905. De snelwandelaar Gubbels nam genoe gen met het verbeteren van 3 records, die reeds op zijn naam stonden. Een poging om het wereldrecord 3000 m. snelwandelen te verbeteren, mislukte. In 1918 wandelde de Deen Ramussen dezen afstand in 12 min. 53.8 sec. uit, terwijl Gubbels er op 7 Aug. 9 sec. boven bleef. Interessant Mas de strijd tusschen Eijs- ker en de Bruijn op het discuswerpen. Eijsker begon met pech, toen hij op 20 Juni te Alkmaar 41.56 m. gooide, welke prestatie niet als record erkend kon worden, omdat niet aan de bepalingen was voldaan. Op 17 Juli slaagde Eijsker eohter te Hilversum, toen hij het tot 41.89 m. bracht, het record op discus te verbe teren. Lang had de Haarlemmer er geen pleizier van, want slechts 14 dagen later wipte de Bruijn hem van de lijst door 42.13 m. te gooien. Ook dit record was een kort leven beschoren. 14 dagen later wierp Eijsker 42.77 m. en stelde andermaal het record op zijn naam. Hierbij bleef het! Op speerwerpen behaalde Visser mooie successen! Tot tweemaal toe verbeterde hij het record op dit nummer, in totaal bracht hij het 1.13 m. verden dan het oude record van Knol. Van Meijl wierp in het begin van het seizoen te Breda 55.44 m., welke prestatie eenige maanden als re cord werd genoteerd doch als zoodanig niet werd aangevraagd, omdat het niet onder de reglementaire bepalingen werd gemaakt. Van Meijl's prestatie zou dus toch als record afgewezen zijn. Damesrecords. Wat de dames betreft, van de 23 nieu we records namen zij er 6 in beslag. Mej. Munnikes bracht den kogel tot tweemaal toe weer verder. Mej. Pels verbeterde haar discusworp met 1.18 m., terwijl mej. Rie Briejer op het ver-springen haar record met1 centimeter overtrof. Bijzondere prestaties werden geleverd door de dames Schuurman en Gisolf, die beiden een wereldrecord op haar naam stelden. Mej. Schuurman liep de 100 m. in 11.9 sec. en verbeterde haar record op de zen afstand met 0.1 sec. Niettegenstaande deze recordverbetering, gemaakt op 5 Juni te Haarlem, door het voordeel van den wind waarschijnlijk 'oeinvloed is geweest, bewees mej. Schuurman een week later, dat zij ook onder normale weersomstandig heden in staat was een dergelijken tijd te ma-ken. Mej. Gisolf sprong 1.623 m. hoog, ver beterde haar record met 1.5 c.m. en was wereldrecordhoudster tot de Olympische Spelen, toen deze prestatie verbeterd werd. Als Nederlandsch record zal haar fameuse sprong voor 't eerst wel niet ver beterd worden! In totaal werden 30 recordverbeteringen geleverd. De dames brachten er 6 om hals waarvan kogelstooten tweemaal, totaal dus 7, terwijl het aandeel der heeren 17 be droeg, waarvan 110 m. horden, 4 x 400 m. speerwerpen en 4 km. 'snelwandelen twee maal en discuswerpen driemaal werden verbeterd, maakt volgens rekening van Bartjes totaal 23 verbeteringen. De topprestaties. Thans volgen hier eerst de in 1932 ver beterde dames-records. 100 m. hardloopen: mej. Schuurman 11.9 sec., 5 Juni te Haarlem (oud reoord mej. Schuurman 12 sec.). Discuswerpen: mej. C. Pels 36.28 m., 29 Mei te Utrecht (oud reoord mej. Pels 35.10 m.). Kogelstooten: mej. H. P. Munnikes 10.45 m., 20 Juni te Amsterdam (oud reooTd mej. Munnikes 10.165 m.). Hoogspringen met aanloop: mej. Gisolf 1.623 m., 12 Juni te Amsterdam (oud record mej. Gisolf 1.608 m.). Verspringen met aanloop: mej. R. Brie jer 5.57 m., 18 September te Amsterdam (oud record mej. Briejer 5.56 m.). Estafette 4 x 100 m.: nationale ploeg bestaande uit de dames Dalmolen, Aal ten, du Mee en Schuurman 49.4 sec., 12 Juni te Amsterdam (oud reoord nationale ploeg 49.8 sec.). Heeren. Vervolgens door de heeren verbeterde Nederlandsche records. 4000 m. hardloopen: J. Zeegers Jr. 12 min. 38.6 sec., 3 Juli te Amsterdam (oud record J. Zeegers 12 min. 45.4 sec.). 5000 m. hardloopen: J. Zeegers Jr. 45 min. 16.4 sec., 3 Juni te Hamburg (oud re cord J. Zeegers 15 min. 18 sec.). S Eng. mijl (12.872 m.) hardloopen: W. J. Bakker 44 min. 58.6 sec, 9 October te Amsterdam (oud record W. W. Wakker 47 min. 28 sec.). 15 km. hardloopen: W. J. Bakker 51 min. 51 sec., 3 April te Amsterdam (oud record J. Kemp 53 min. 27 sec.). 110 m. hordenloop: W. Kaan 15.3 sec., 3 Juli te Amsterdam (oud record O. v. Rap pard 15.5 sec.). 200 m. hordenloop: H. P. Beintema 25.5 sec., 7 Juli te Haarlem (oud record W. Kaan 26.1 sec.). 400 M. hordenloop: W. Kaan 57.2 sec., 3 Juli te Amsterdam (oud record P. Huij- bers 57.9 sec.). Estafette 4 x 400 m.: Vlug en Lenig met Jansen, Bijlstra, Geurts en Dop 4 min. 27.4 sec. (oud record Vlug en Lenig 3 min. 27.8 sec.). Estafette 4 x 1500 m.Haarlem met Brandenburg, v. d. Booren, Effen en Buijs 17 min. 41 sec. (oud record Haarlem 18 min. 8 sec.). 2000 m. snelwandelen: C. Gubbels 8 min. 33.2 sec., 7 Aug. te Amsterdam (oud reoord Gubbels 8 min. 41.8 sec.). 3000 m. snelwandelen: C. Gubbels 13 min. 2.8 sec., 7 Aug. te Amsterdam (oud record Gubbels 13 min. 29.8 sec.). 2 Eng. mijl (3218 m.) snelwandelen: C. Gubbels 14 min. 27.8 sec. (oud record Gub bels 14 min. 34.5 sec.). Speerwerpen: S. J. O. Visser 55.30 m., 26 Juni te Amsterdam (oud record J. Knol 54.17 m.). Discuswerpen: G. Eijsker 42.77 m., 14 Aug. te Haarlem (oud record G. Eijsker 40.95 m.). Polss' 'hoogspringen: A. van der Zee 3.875 m., i; Juli te Hilversum (oud reoord Van der Zee 3.86 m.). Kogelstooten beide handen: A. de Bruijn 23.62 m., 2 Juli te Amsterdam (oud record Eijsker 23.305 m.). Ten slotte werd een nieuw record gere gistreerd nl. van de Zweedsche estafette. De ploeg van de A. V. „1923". bestaande uit Oostermeijer, Sierfiuis, Veldman, en Mesman Schultz, liep op 18 September te Amsterdam deze estafette in 2 min. 3.4 se conde, welke tijd als Nederlandsch record werd gehomologeerd. Andere bladen schrijven EENZIJDIGE ONTWAPENING. De soc.-dem. leider Albarda heeft het standpunt zijner partij: eenzijdig-nationale ontwapening, verdedigd met de opmer king, dat deze eisch niet alleen door de Nederlandsche sociaal-democraten wordt gesteld, maar ook door die in Denemar ken, Noorwegen en Zwitserland. De Volkskrant vond deze moti- vecring twijfelachtig. „Ze impliceert namelijk, dat de so ciaal-democratie alleen in een viertal kleine landen voor directe nationale ontwapening te vinden is doch er in de groote landen niet van wil weten. Internationaal bezien, is de sociaal democratie derhalve inoverwegende meerderheid tegen directe nationale ontwapening, en staat zij op het ka tholieke standpunt van gelijktijdige internationale ontwapening. De ontwapening van enkele kleine landen mag geen ontwapening heeten en maakt het gevaar voor oorlog eer der grooter dan kleiner." SCHAKEN. HET T0URN00I TE HASTINGS. De vijfde ronde. De uitslagen van de vijfde ronde van het tournooi te Hastings zijn: Miss MenchikMitchel remise; Steïner Sultan Khan remise; Alexander wint van Taylor; Jackson verliest van Flohr; ThomsaPirc remise. De uitslagen van de Nederlanders in het Major-tournooi zijn: Newman wint van Morrison; Dunkol- blumWolthuis remise; Bouwick verliest van Prins; Palmer verliest van Mulder. LAND- EN TUINBOUW SCHAPEN INVENTARISATIE. In de eerste week van Januari 1933 zal op verzoek van de drie Centrale Land bouworganisaties door de zaakvoerders der Nederlandsche Varkenscentrale een scha pentelling worden gehouden. Voor het nemen van eventueele maat regelen ten gunste van de schapenhoude rij is het noodzakelijk het juiste aantal schapen te kennen. Het is dus in het belang van iederen schapenhouder als hij zoo veel mogelijk medewerkt, dat het aantal en de soort zijner schapen precies wordt geno teerd. Niemand blijve dus in dit opzicht in ge breke. Elke schapenhouder bij wien op 10 Janu ari 1933 de telling nog niet heeft plaats ge had, richte zich nog dienzelfden dag tot den zaakvoerder der Ned. Varkensoentralo in zijn district. VOORHOUT. VAKSCHOOL VOOR LANDBOUWERS en VEEHOUDERS Huisvesting by Eerw. Broeders STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN SINT ALDEGONDE (uitr.) pass. 30 Dec. Perim. POELAU LAUT arr. 2 Jan. van Am sterdam te Hamburg. TA BI AN (thuisr.) pass. 1 Jan. Gibraltar TALISSE vertr. 2 Jan. van Amsterdam naar Java. KON. H0LL. LL0YD. ESP AN A vertr 2 Jan. van Amsterdam naar Antwerpen. KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ arr. 31 Dec. van Batavia te Port Natal. VAN SPILBERGEN vertr. 31 Dec. van Lorenzo Marques n. Port Natal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 1 Jan. te Bevezier. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK arr. 29 Dec. van Rot terdam te Portland (Ore). DELFTDIJK, Rotterdam naar de Paci- fickust; vertr. 29 Dec. v. Punta Arenas. LÓCHMONAR arr. 30 Dec. van Rotter dam te Vancouver. MEISSONIER, Rotterdam-Vane, pass, 1 Jan. Dungeness. NEBRASKA, Pacifickust naar Rotter dam, vertr. 2 Jan. nam. 6.50 uur van Lon den. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJSTROOM (uitr.) vertr. 2 Jan. van Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LL0YD. DEMPO (thuisr.) pass. 2 Jan. Perim. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DIOMED, Japan-Rotterdam, pass. 31 Dec. Gibraltar. EURYBATES, Java-Amsterdam vertr. 31 Dec. van Marseille. MYRMIDON, Amsterdam-Ja va vertr. 1 Jan. van Port Said. POLYPHEMUS Java-Amsterdam pass. 1 Jan. Gibraltar. PHRONTIS vertr. 31 Dec. van Liver pool naar Batavia. EMZETC0 LIJN. JONGE JOHANNA vertr. 27 Dec. van Valencia naar Hamburg.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10