Persil Si Persil AGENDA MAANDAG 2 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. Examen Boekhouden enz. „Vereeniging van Leeraren" GESLAAGD: de Heeren E. KWAADGRAS, «J. VAN DER KWAAK, Leerlingen van J. A. JANSEN EWc examen geslaagden Speciaal eigen opleidingsgyeteem en repetitiemethode Condities f5 per maand per wekelijksch lesuur. Bureau voor het inrichten, bjjhouden en controleeren van Boekhoudingen LEIDEN SASSENHEIM NIEUWSTEEG 4a, LEIDEN (bij de Bank van Leening) Veel ervaring 1002 BAROMETER. telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Jan. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildfc: Hoogste barometerst.: 774.3 te Memel. Laagste barometerst,: 712.2 te Vestinanoer Verwaichting tot den avond van 3 Jan.: Matige tijdelijk wel licht toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk droog weer, later in het Westen eenige kans op regon, iets zachter. De tegenstelling tusschen het windstille en mistige weer met hooge barometer standen en temperaturen even beneden het vriespunt in het binnenland van Eu ropa en de zware stormen met hooge tem peraturen op den Oceaan en in het Wes ten van ons werelddeel, blijft aanhouden. In de kernen van het depressiegebied, dat stationnair ten westen van Ierland ligt-, en zijn invloed niet verder dan de Noord zee doet gevoelen, komen buitengewoon lage barometerstanden voot en minima waarschijnlijk beneden 700 m.M. Over de Britsche eilanden, de Noorsche Zee en Scandinavië stroomen in een bedding vau ruim 1000 km. breedte warme luchtmassa's uit de subtropen naar de Poolzee. Allerwo- ge heersoht zacht weer; vorst van betee- kenis komt alleen voor in Lapland. In een strookvormig gebied, reikend van do kust van Portugal over Ierland tot de Fa roer viel zware regen, verder naar bet Oos ten werd de regenval geringer. Het is te verwachten dat deze regenzone zich langzaam naar het Oosten zal verplaat sen en wellicht later ook aan deze zijde der Noordzee' lage wolken en regen bren gen zal. luchttemperatuur: Temperatuur des middags te half drie 8.— gr. O. licht op voor fietsers Van Maandagnamiddag 4.24 uur tot Dinsdagmorgen 7.41 uur. hoog water Boog water te Katwijk aan Zee op Dinsdag 3 Januari voorin. 7.29 uur en nam. 7.51 uur. BINNENLAND OPBRENGST VAN DE BELASTINGEN. De Jongste statistiek der Rijksfinanciën. De indeeling van hot tabelwerk der Sta tistiek der Rijksfinanciën 1932 is geneel dezeiide als die der voorgaande publica tie. Daar m verband met noodzakelijk ge bleken bezuiniging op de drukkosten moest wuixlen bespaard, zijn de tabellen der in komsten- en vermogensbelasting aanzien lijk bekoit, cn vermelden zij thans siochta de gegevens voor de gemeenten Amster dam^ s Gravenhagc, Botterdam en Utrecht, de provinciën en het rijk. De opbrengst der belastingen steeg van gemiddeld 134.515.000 voor de periode 1900—1904 tot ƒ2583.051.000 over 1930, ter wijl hiervoor geraamd is over 1931 ƒ532.502.000 cn over 1932 487.327.000. Van 1915 af zijn hierin begrepen de opbrengsten dor belastingen, die m het- leeningstonds, en van 1927 af, die in het wegenfonds wor- don gestort. De gevestigde schuld van het rijk vermeerderde, behoudens enkele te ruggangen van 1.147 millioen op 1 Januari 1900 tot 2.916 millioen op 1 Januari 1925, waarna een daling intrad tot 233S millioen op 1 Januari 1932. Betretfendo de dekking van de nadeelige sloten der atgesloten staatsrekeningen worüt medegedeeld, dat voor do laatste maal volledige afboeking heeft plaats ge had over de jaren 1S92 tot en met 1909. Het totale tekort over die ja-ren ad 58.349.000 is gedekt uit het restant van een in 1892 gesloten leening en uit een in 1911 ges.o- ten leening, waarna nog 4.771.000 over bleef, waaraan administratief nog geen be stemming gegeven fterd. Gedeeltelijke afboeking heeft verder plaats gehad over de jaren 1910 tot en met 1924, die in hoofdzaak ten doel had afslui ting van den crisisdient. De ontvangsten van dien dienst beliepen in totaal 1.043.S11.000 en de uitgaven ƒ2.312.981.000. Na enkele in de inleiding genoemde over boekingen bedroeg hot nadeelig slot van dien dienst U53.322.000, welk tekort is gedekt uit de opbrengst van de leeningen in 1914 en 1916 tot en met 1919 gesloten. Het totale nadeelige slot van den gewo nen en den buitengewonen dienst te zo men bedroeg over de jaren 1910 tot een met 1924 986.467.000 tot dekking waarvan werd aangewezen het restant der hierboven go- noemdo in 1911 gesloten leening, almede de opbrengst der in 1919, 1922 en 1923 ge sloten leeningen. Daar de opbrengst dezer leeningen in totaal ƒ764.029.000 bedroeg, moet tot volledige afboeking van de tekor ten tot en met 1924 nog een bedrag van 222.437.000 worden beschikbaar gesteld. Ingevolge het bepaalde in de Comptaoili- teitswet vindt van 1929 af de afsluiting der dienstjaren op eenigszins andere wijze plaats, in verband waarmede de batige sloten van den gewonen dienst der jaren 1925 tot en met 1928 aangewend zijn tot vermindering van de nkdeelige sloten van den buitengewonen dienst daer jaren. Ale resultaat van deze nieuwe wijze van verantwoording kan worden medegedeeld, dat het voordeelig slot van don gewonen dienst over 1929 en 1930 86.151.000 be droeg, wolk bedrag in oen reservefonds is gestort-, waaruit zooveel mogelijk de na deelige sloten van dien dienst over 1931 en volgende jaren zullen worden gedekt- De buitengewone (kapitaal) dienst over 1929 en 1930, vermeerderd met bovenge noemd nadeelig slot der rekeningen 1910 tot en met 1924 en met het verschil tus schen de nadeelige en voordeelige sloten der rekeningen 1925 tot en met 1928 leverde in totaal een tekort op van 385.605.000, waarvan tot dusver 83.422.000 i« gedekt uit de opbrengst der in 1928 gesloten lee ning, zoodat voor een bedrag van ƒ302.183.000 voorloopig dekking is gevon den uit het saldo van het leeningsfonds cn door aanweiding van andere beschikbare gelden. WERELDHANDEL IN 1932. Export in 1932 met 21 pet. gedaald. In het jaarlijksch rapport over den we reldhandel verklaart de Natioa! Foreign Trade Coucil te New-York, dat de wereld in 1932 opnieuw vergeten heeft dat de in ternationale handel afhankelijk is zoowel van koopen als van verkoopen. Ieder land zocht naar middelen om zijn oxport te vergrooten, doch trachtte tevens zoo weinig mogelijk in te voeren, hetgeen rampspoedige gevolgen heeft gehad voor den wereldhandel. De export in de wereld is in 1932 met 21 procent verminderd. In 1931 bedroeg de wercldexport 21.060 mil- liar dollar en in 1932 16.550 millioen. Als eerste eisch tot het herstel van den wereldhandel wordt in 't rapport geijoemd stabilisatie van de prijzen. De scherpe prijsdaling heeft handelsbelemmeringen, tariefmuren en de vie zenbeperking ten gevolge gehad. WESTLANDS VEILING0MZET MET 23 pet. VERMINDERD. Volgens een globale berekening is de to tale omzet van de groeten- en fruitvei lingen in het Westland over 1932 met onge- vocr 23 procent achteruitgegaan, n.l. van 19 1/4 millioen guldon in 1931 tot 14 3/4 mil lioen in dit jaar. De veiling Pooldijk lieeft een verminde ring te boeken van meer dan negen ton of 25.75 pet., Naaldwijk een teruggang van 670.000 (25 pet.), Honselersdijk bijna vijf ton of 23 pet., Westerlee ongeveer zes ton (23 pet.), Gravenzando 370 000 (24 pet.) en Wateringen 2 1/2 ton (23.65 pet.) De vei ling te Monstor heeft hot er met een ach teruitgang van ƒ238.000 of plusminus 20 procent nog wol het boste afgebracht. Aan de kleinere veilingen varieert de verminde ring eveneons tusschen 22 en 24 procent. De Centrale Westlandsche Bloemen veiling te Honselersdijk besomde dit jaar ruim 18.000 minder. Dc bloemenveiling Het Westland te Poeldijk heeft een omzet gehad van 86.000. Bij het beoordeelen van den toestand in den Westlandschen tuinbouw aan de hand van deze cijfers mag niet uit het oog wor den verloren, dat de exploitatiekosten van den tuinder in den loop van 1932 belangrijk zijn gedaald. In het voorjaar is het con tractloon voor de tuinarbeiders van 26. tot 22.en 21.per week terugge bracht en eenige maanden later tot 18. Zelfs zijn de gevallen niet zeldzaam, dat arbeiders in den Westlandschen tuinbouw werken voor 16. Daarnaast is in 1932 de werkloosheid onder de tuinarbeiders in alle gemeenten van het Westland sterk toegenomen, zoo dat door loonsverlaging en besparing op arbeidskrachten een belangrijke bezuini ging is verkregen. Voorts ziin de bedrvfs- benoodivdheden, zooals meststoffen, zaden steenkolen enz. in den loop van dit jaar be duidend goedkooper geworden. „Tel." DUITSCHE TARIEVEN VOOR LAND BOUWPRODUCTEN. Driehonderd percent van de waarde? In een brief, die uit toonaangevende kringen van de Duitsche textielindustrie aan het „Berliner Tageblatt" is gezonden, komt deze opzienbarende zinsnede voor: „Volgens geruchten zou op het rijksde partement van Landbouw een tarief-ont werp in voorbereiding zijn, dat tarieven voor land-bouwproducten voorziet, waarbij een waardebelasting van 300 procent en meer geen zeldzaamheid is." KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Noord-Zijpe: den weleerw. Heer G. P. A. van Zuylen, thans kapelaan te Rotterdam (H. Elis.), en tot kapelaan te Wassenaar (H. Will.) en weleerw. zeergel. heer Dr. A. J. M. Kat, voorheen student te Rome. SPORT WIELRENNEN Leidsche Ren- en Toeristvor. „Swift". Gi-stennörgen is de laatste wedstrijd ove. 1 K.M. gereden om de P. T. de Jong-prij- zen. Uitslag: 1. Verschoor, in 26 3/5 sec., 2. P. C. Pluvm 27 3/5 sec., 3. J. Riethoven 29 soc., 4. C. Paate 29 2/5 sec., 5. O. A. Ouwe hand 30 1/5 sec., 6. R. Riethoven 31 3/5 sec., 7. C. v. Ruiten 35 1/5 sec. Hierna had de opening plaats der ge sloten urn waarin do geheime tijden waren genoteerd. Van de A-kla-ssers waren het P. O. Pluvm en C. Paats, die den juisten tijd reden, n..l 29 4/5 sec. Na loting viel de prijs ten deel aan P. 0. Pluym. Bij de B-klassers was het R. Riethoven, die na loting met Vink en Ouwchand met don tijd van 314/5 won. Morgenavond wordt de 2 X 3K.M.-wed- strijd der competitie verreden. Aanvang half negen. STADSNIEUWS BENOEMINGEN AAN DE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten e# Wetenschappen zijn voor het jaar 1933 benoemd aan de Rijks universiteit alhier: tot prosector bij de anatomie: dr. J. Goedbloed tot conservator bij de physiologie: dr. S. Hoogerwerf en tot oonservator bij de pharmacologic: J. van Niekerk, arts. CRISIS-C0MITE. Concertavond. Woensdag a*s. geeft de Subcommissie ontwikkelig en Ontspanning een concert avond voor de werkloozen, daartoe in staat gesteld door de welwillende medewerking van de Leidsche Christelijke Harmonie- vereeniging, directeur de heer H. van der Held. De bekende humorist de heer Spaan derman zal door eenige voordrachten voor afwisseling zorgen, waarbij hij op de piano begeleid zal worden door den heer van Wel. Deze avond wordt gegeven in de Groote Stadsgehorozaa-1. De toegang is vrij voor Werkloozen met hunne gezinnen. Door de Leidsche Christelijke Harmonie-verecniging wrodt het volgende programma uitge voerd. 1. Belphegór, marsch, E. Brepsant. 2. Lustspiel, ouverture, Belar Bella, 3. Goede Kameraden, march, Ch. de Roy van Zuij- dewijn. 4. Overste Barendsen, marsch, F. Jakma. 5. Souvenir d'amour, Vake, J. Meurice. 6. Loudspaeker, marsch. S. P. van Leeuwen. 7, 1030, marsch o Fils lifs. 8. La Vestale, ouverture, J. C. Kastner. 9. Adolf van Nassau, marsch J. P. van der Glas. 10. Unter the double Eegle, marsch, J. F. Wag ner. 11. Le Trouvers, Fantaisie, Yerdi. 12. Marche des Dandys, A. de Baeremaeker. ZILVEREN JUBILEUM D. v. d. BLOM. Hedenmorgen te 10 uur weid dit jubi leum ten kantore van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst aan de Noordorstraat ingezet mot de ontvangst van den jubilaris in de met eenig groen getooide directie kamer. Bij monde van den heer J. H. de Jong werd van der Blom gecomplimenteerd, waar in een hartelijke toespraak zijn ver diensten werden in het licht gesteld. Vooral werd er de nadruk op gelegd, dat hier werd gejubileerd door een ijve rig, plichtsgetrouw werkman van den ouden stempel. v. d. Blom, hierna door alle aanwezigen gefeliciteerd, dankte voor de tot hem ge richte woorden en zoide met veel genoe gen de 2e periode in gemeentedienst in te gaan. Onder gezellige kout werden door den jubilaris vele oude herinnerfingen op gehaald, waarbij natuurlijk hoofdschotel was zijn verschillende wedervaardigheden bij diverse branden. Om half 12 werd hij door den wethouder van Fabricage in zijn kamer namens het gemeentebestuur ontvangen en werd hem daar na de gelukwenschen de gebruikelijke gratificatie ter hand gesteld. Het overige van den dag werd in den huiselïjken kring doorgebrooht. Keurig is da! weer geworden) Persil is daar éénig voor Trouwens, 'l hielp me! glans en glorie Mij héél iwee en dertig door. Met Persil ga 'k drie en dertig Vroolijk lachend tegemoet; V. 'I Is geen kunst om „goed" te wasschen Als Persil het voor je doet. 't Beste wet ik jou kan wenschen^ Voor je zèll en je gezin: j Neem Persil, want daar zit elke^ I Wensch voor drie en dertig In,f E. Ostermniin G Co's1 Handel'Mn- N V.. Amsterdam. Fdbriekente Jutpboosiltrecbt Verdronken. Hedenmorgen to kwart over achten za gen voorbijgangers in het water aan de Waardgraoht een lijk drijven. Onmiddelijk werd do politie en de E. H. D. gewaar schuwd. De dokter van dezen dienst kon slechts den dood constateeren. Bij onder zoek bleek, dat het stoffelijk overschot was van den 66-jarigen wekker A. v. H., ge woond hebbend in de Weverstraat, v. H. was eenigszins gebrekkig en is vermoede lijk door de duisternis misleid tc water ge raakt. Handelsregister K. v. K. Wij z i g i n g e n2223. H. Brand Zoon, Leiden, Oude Vaxkensmarkt 3b, expeditie. Nittr. M.E.: J. C. Brand, Leiden d.d. 20 Dec. 1932. 3881. F. Sohmal, Alphen a .d. Rijn, Bruggestraat 21, vlee-schhouwerij en spek slagerij. Uttr. E.: F. Schmal, Alphen a. d. Rijn. Wijz. handelsn.: F. Schmal Jr. N.E.: F. Schmal Jr., Alphen a. d- Rijn. Veertig jarig jubileum b.j de N.V. Leidsche Breifabriek. Heden herdacht mej. M. Mooten, hand- machinebreister bij de N.V. Leidsche Brei fabriek v/h P. N. J. van Poot en Co., den dag, dat zij voor 40 jaren in dezedde dienst betrekking kwam. Hedenmorgen om 11 uur werd de jubi- laresse met familieleden per auto van haar woning afgehaald en in tegenwoordigheid van al het personeel toegesproken door den directeur den hr. J. A. E. Aalders, die haar in hartelijke bewoordingen gelukwenschte en dank bracht voor den zoo vele jaren door haar met lust en vurigheid verrichten ar beid. Spr. memoreerde. dat zij in die 40 jaren 200.000 paar kousen had vervaar digd, welke bezigheid verjongend bleek te werken, daar haar leeftijd een decoratie in den weg bleek te hebben gestaan. Spr. overhandigde haar tenslotte als feestgave een couvert met inhoud. Daarna werd de jubilaresse toegespro ken door Mej. Spinhoven, de directrice, die haar een zilveren geschenk aanbood. Namens het personeel werd zij toege sproken door den heer W. Freen, techni cus, die op de prettige samenwerking wees en haar een clubfautuil, een hanglamp en twee bloemstukken aanbood. Nog vele geschenken werden daarna aangedragen terwijl ook de eerewijn met een versnapering werd rondgediend. Hierna dankte de jubilaresse voor de haar gebrachte hulde. Den verderen dag werd in huiselijken kring doorgebracht. Geslaagd voor het examen Boekhouden enz. „Vereeniging van Leeraren" de heeren E. Kwaadgras, Leiden en J. van der Kwaak Sassenheim, leerlingen van den heer J. A. Jansen, alhier. Zaterdagmiddag reeds het 12-jarig meis je R. R. uit de Leliestraat met haar rij wiel op den Witte Singel, toen een jon gen, zekere C. de G. het stuur beet greep. Daardoor viel het meisje en brak het lin kerbeen. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. ZooaJs men uit een advertentie in dit nummer kan lezeng, heeft de firma. J. W. Oahen, de bekende vertegenwoordigster v\an de British Holland Coal Cy een prijs vraag uitgeschreven. In de étalage van de firma E. Loeb, op de Breestraat, liggen tot Dinsdagavond 10 Januari drie brokken Wales Anthraciet „Aberpergwm" tentoon gesteld. De vraag is nu: Wat is het geza menlijk gewicht van deze brokken! In dit Blad komen briefkaarten voor, waarop men den uitslag van de schatting kan invullen. Het juiste gewicht is op het oogenblik bij niemand bekend- De stukken anthraciet leiden. Woensdag. R. K. Prop. Club „St. Petrust propaganda-feestvergadering, Goj Donderdag, Alg. R. K. Prop. Club, „Di Schaepman," Den Burcht, 8.15 utf cord ia, 8 uur. Donderdag,. Uitvoering Burgerzangechool Leidsche Schouwburg, S uur. I De avond-, nacht en Zondagsdienst de Apotheken wordt van Maandag 2 toï en met Zondag S Jan. 1933 waargeno men door de Apotheken P. du Cröix, Ra penburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dij Haven 18, telef. 85. DE AARTSBISSCHOP VAN LIVERPOOL OVER DE WERKLOOSHEID. Ter gelegenheid van de opening van een club voor werklooze vrouwen en kinderen keerde de aartsbisschop van Liverpool, mgr. dr. Downey, zich tegen hot rapport der regeering over de werk loosheid, dat het vraagstuk niet in den wortel aanpakt. „Wij moeten het probleem in de kern aanpakken, zeide de aartsbisschop, en mogen ons niet met lapmiddelen tevre den stellen. Ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat de persoonlijkheden, die verantwoordelijke posten in de regee ring bekleeden, niet tot de kern van het vraagstuk zijn doorgedrongen. De eenige oplossing bestaat in het verschaffen van werk. Het eenvoudigste- middel daartoe is het bebouwen van landerijen, die op het oogenblik in Engeland braak liggen". worden Woensdag onder toezicht overge bracht van de étalage van dc firma Loeb naar de Stadswaag, waar de officieele we ging plaats heeft. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur ont stond een begin van brand ten huize van den heer E. H„ Witte Singel 7. Van een brandend gascomioor, dat op een overloop stond, was de slag afgeschoten, waarop een steekvlam ontstond, die een koffer en een kleedje in brand zette. De heer H. doofde het vuur met een kleed. De brandweer, die met do motorspuit aanwezig was, behoef de geen dienst te doen. Gistermiddag omstreeks, half een werd de brandweer gealarmeerd wijl cr uit !.'ct nog leeg staande pand van den heer K., op den hoek van den Stille Rijn rook kwam. Het bleek echter, dat de centrale verwar ming vandwege de vochtigheid van den schoorsteen niet wilde branden en voel rook ontwikkelde. Geslaagd voor het Federatie-examen voor Duitsche Handelscorrespondent do heer H. v. d. Top, alhier, leerling van de Middelbare Handelsavondschool „Kennio is Macht". Voor het Mercurius-examen Duitsche Handelscorrespondentie slaagde de heer W. F. van Ulden, leerling van den heer Etofsteenge, alhier.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2