24ste Jaargang MAANDAG 2 JANUARI 1933 No. 7395 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling: jVoor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oeD per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Ueillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogst# 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE Iaden. ONZE BISSCHOP OVER DE GRAAL. Van 27 tot 30 December is in het Se- i narie Hageveld een cursus gehouden a or ingewijde Graalleidsters, waaraan •1D personen hebben deelgenomen. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent heeft zelf «azen cursus geopend met een rede, waarvan de „Msb." een verslag geeft. Monseigneur wilde wijzen op drie be- 1 ïgrijke punten. Allereerst, aldus Monseigneur, moet gj bij de uitoefening van uw leeken- lostolaat onder de meisjes en jonge a ouwen steeds bedenken, dat zelfheili- i ng voorop moet gaan. Gij kunt de aan utv zorgen toevertrouwden niet brengen t>t heiligheid, als gij er niet voortdu- und naar streeft cm zelf in heiligheid tie te nemen. Liefde tot Jesus en Zijn I eilige Moeder Maria kunt gij haar niet i storten, als gij niet tracht in uzelven de liefde steeds te vermeerderen. Liefde tot onthechting aan het aardsche en tot het beoefenen van verstervingen kunt haar niet leeren, als gij zelf niet door uw daden het voorbeeld geeft. Liefde tot de Kerk en volgzaamheid aan de voorschriften van liet kerkelijk gezag kunt gij bij haar alleen verwachten, als zq in u een voorbeeld zien. Eerbied vcor de priesters zult gij alleen kunnen aan- kweeken, als gij zelf haar in dien eer bied voorgaat. In de tweede plaats is noodig eenheid van geest. St. Paulus vermaande reeds in zijn tijd de beoefenaars van het lee- kenapostolaat om vóór alles te bewaren de eenheid van geest. Voor den bloei van de Graalbeweging in diezelfde een heid, waarop St. Paulus wijst, noodza kelijk. Door die eenheid zijt gij sterk. En daarom juich ik het zoozeer toe, dat gij juist deze cursussen, die door het bestuur der Graalbeweging georgani seerd worden, komt volgen. Daarom vraag ik u, dat gij ook ande ren, die aan de jeugdbeweging der vrou welijke jeugd in ons Bisdom willen me dewerken, er toe brengt om juist deze cursussen te volgen en dus de eenheid van geest in onze vrouwelijke jeugdbe weging te versterken. Want alleen de geest van de Graal is de geest, die door den Opperherder van dit Diocees voor dc vrouwelijke jeugdbeweging ge wild wordt. En ten derde is noodig: nauwe samen werking met de parochie-geestelijkheid. Immers het leekenapostolaat is volgens Paus Pius XI, „de stelselmatig georgani seerde samenwerking der leeken met dc priesters in innige aansluiting aan den Bisschop". Daarom verheugt het mij zoo zeer, telkenmale te vernemen, hoe innig die samenwerking in Ons Bisdom tusschen priesters en Graalleiding is. Zulks is een waarborg voor den steeds toenemenden bloei dezer beweging. En de ervaring iheeft mij dan ook reeds geleerd, dat, waar die samenwerking het innigst is, ook de bloei der beweging het grootst is. Streeft er dus naar, die samenwerking voortdurend inniger to maken. Ook do priesters van hun kant, zullen u gaarne hun krachtige medewerking verleenen, omdat zij weten, dat zij daardoor han delen in den geest van hun Bisschop. Ik heb zoo juist onder het Lof God vurig gebeden om Zijn zegen over dezen cursus. Wij mogen dus vast vertrouwen, dat van deze studiedagen een nieuwe krachtige stoot zal uitgaan van den groei der Graalbeweging, die mij zoo dierbaar is, die mijn volle sympathie bezit, ja waarvoor mijn sympathie met den dag als het ware grooter wordt om de heerlijke resultaten die door haar worden bereikt en waarom het mij dan ook een vreugde is om persoonlijk als directeur de leiding in handen te hou den. RADICALISME. een vergadering van den R. K. Volks- b?n<1, afd. Amsterdam, heeft de geest, ad- ^e"ri rcct-or Bots, een rede gehouden over Jr^i^lisme'', waaraan wij hier het vol- ^jdsh'> °a^een€n °^n verslag in de l De aenschen zijn het wachten moe en CIf °ntwaart men een groote prikkel- arheid, de critiek wordt feller, er eiscni bitterheid, er groeit drang naar radicalisme. Die sfeer vindt men overal te rug, op politiek, sociaal en kerkelijk ter rein; ook bij ons Katholieken, of is er wel één groep dit jaar van verschillende zijden zoo fel bestookt als juist de geestelijkheid. O, het klinkt zoo aanlokkelijk voor de verslagen menschheid van dezen tijd, als het radicalisme toont, hoe eenvoudig met z ij n middelen de oplossing is te vinden van den huidigen toestand. We weten, aldus spreker, het beperkt zich volstrekt niet tot onze katholieke be volkingsgroep alleen, met name onder de socialisten heeft de radicale groep zich da nig geroerd. Hun leuze is bekend: het so cialisme nu! Zoo kent men ze ook bij ons: het solidarisme nu! De fout is, dat onze radicalen heil verwachten van den uiterlij- ken materieelen ombouw van de maat schappij, maar zij verliezen daarbij uit het oog, dat die herstelde maatschappijvorm een geestelijke rijpheid vordert. De vrees is niet ongegrond dat hierdoor hun radicalis me op een mislukking zal uitloopen en daarmee kapot maakt, wat is opgebouwd. Het is opmerkelijk, dat het radicalisme voor een goed deel niet wordt voorgestaan door hen, die aan den opbouw tot nu toe hebben meegewerkt, maar voornamelijk door zulken, wier eenige aandeel tot nu toe geweest iscritiek. Men ontmoet ze, die beweren, dat we noodig hebben op econo misch terrein het Russische communisme en dat we dan later wel eens praten over de belangen van den godsdienst. In plaats van Christus' devies: Zoekt eerst het rijk Gods, keert men in dit geval de feiten om. Een dergelijke mentaliteit ontmoet men ook in verschillende publicaties van radi cale zijden Het is toch een algemeen ver schijnsel. dat diezelfde groepen, die maat schappelijk onmiddellijk radicale hervor ming voorstaan in hun periodieken en pu blicaties zoo rauw, soms op Tribune-ach- tige wijze uitvallen tegen personen, vormen en gebruiken en instellingen der Kerk of der Katholieken. Natuurlijk kan men heel braaf onderscheid maken en zeggen, dat die personen of instellingen de Kerk tot een abstract idéé of een embleem aan den muur, terwijl de levende Kerk, zooals zij zich beweegt onder ons, verachtelijk wordt gemaakt en neergehaald. Het is niet moge lijk, dat zij, die zich van dergelijke voor lichting geregeld bedienen, nog vertrou wen zullen bewaren in de Kerk en Haar leiding. Niet zonder bedenking ook uit zielsbe lang is dergelijke radicale strooming. Spre ker haald daarom aan de slotzinnen van Paus Pius XI uit Quadragsimo Anno: la ten allen er naar streven, onder leiding en de leering van de Kerk, tot de geestelijke vernieuwing der maatschappij het hunue bij te dragen, overeenkomstig ieders talen ten, krachten en maatschappelijke positie en laten zij daarbij niet zich zelf of hun eigen belangen zoeken, maar de belangen van Jesus Christus; noch hun eigen mee ning tegen eiken prijs willen doordrijven, maar ook de beste plannen bereidwillig prijsgeven, als het hoogere gemeenschappe lijk belang dit mocht vorderen: opdat in al les en boven 'les Christus regeere, Chris tus hecrsche, aan Wien alle eer en glorie toekomt in eeuwigheid". 't Is niet onze bedoeling, 'n commentaar te geven bij het verslag dezer rede, waar in meerdere kernachtige opmerkingen wor den gemaakt. Alleen onderstreepen wij gaarne dit en brengen het in ons eerste nummer van het nieuwe jaar onder aller aandacht: wij moeten „ook de beste plannen be reidwillig prijsgeven als het liooger gemeenschappelijk be lang dit mocht vordere n". SPAANSCHE KERKVERVOLGING. IN DE NIEUWE PERIODE. Na het verbranden van kerken en kloos ters is in Spanje een kerkvervolging van anderen aard gevolgd, niet minder bitter maar meer geniepig. In de „Tijd" schrijft dr. B. W. Speekman S.J. over de nieuwe periode. Er is een lastercampagne begonnen te gen kardinalen en bisschoppen. Li Spanje heeft men tegenwoordig een begrip van laicisme, dat in andere landen eenvoudig belachelijk genoemd zou wor den. Zoo heeft b.v. de gouverneur van Zamo- ra (in N.-W. Spanje) een boete van 2500 peseta-s opgelegd aan ieder der raadsleden van Toro, die bij de stemming over bet budget dier plaats gestemd hadden vóór een toelage aan twee katholieke inrichtin gen van onderwijs. Het was met meerder heid van stemmen gebeurd! De gemeente raad van Alicante heeft oen boete gesteld van 35 tot 50 pesetas, al naar den stand van den winkel, op het sluiten der zaak op katholieke feestdagen. In Cuéllar (bij Segovia) was door een overheidspersoon een aanklacht ingediend tegen een priester. De zaak kwam voor bet gerecht. De aanklager moest bekennen, dat hij persoonlijk niets gehoord had; ook kon hij zich de bijzonderheden niet herin neren. Een en twintig getuigen traden op, allen ten gunste van den aangeklaagde. De aanklacht werd nu ingetrokken en a!s gevolg van die valsche aanklacht werd een boet opgelegd aanden priester. Een officieele mededecling (letterlijk vertaald) uit de plaats Villanueva de la Reina do. 5 Dec. 1932: „Het gemeentebe stuur dezer stad, bijeen in gewone vergade ring den 3en dezer, besloot eenstemmig het luiden der klokken in den toren der kerk en der overige kapellen te verbieden. Op dezelfde wijze besloot het volstrekt te ver bieden: alle soorten van godsdienstige uitingen op den openbaren weg, alsook dat de priesters zich verloonen bekleed met gewaden of teekenen van den katholieken gods-dienst; ten laatste besloot het, dat niet mag toegestaan worden het plaatsen van stellages op den openbaren weg, om daarop de lijkkisten te plaatsen, terwijl men de kerkelijke gebeden zingt". Verder verhaalt de schrijver van aller lei maatregelen tegen het katholieke on derwijs en katholieke inspecteurs, leeraien en onderwijzers. In het oude princessenhospitaal te Ma drid belet men den zieken het ontvangen der H.H. Sacramenten, wat een maand ge leden nog mocht gebeuren, als de zieke er in een door hem zelf onderteekend briefje om vroeg, iets wat toch al voor velen hetzij wegens hun ziekte, hetzij wijl ze niet schrij ven konden, onmogelijk was. Is het Spaansche volk zoo anli-cleri- caal? Volstrekt niet. Heel Spanje door is het feest der Onbev! kte Ontvangenis van Maria met bizbnderen luister gevierd. Het volk ten plattelande is over het gelioel godsdienstig. Zelfs in de groote steden is nog veel geloof. In Madrid stierven in de maand October 963 menschen. Gelijk be kend is, moet tegenwoordig door den zieke schriftelijk verklaard worden, dat hij ker kelijk wil begraven worden. Welnu, slechts 12 hadden dit niet gedaan. Gelukkig, dat deze diep-treurige kerk vervolging er de Katholieken toe brengt zich beter te organiseeren. De katholieke werkliedenverenigingen nemen zeer toe in ledental. Ook begint men reeds te werken voor de nieuwe verkiezingen. Maar daar tegen staat dat het vrouwenkiesrecht, dat grondwettelijk vaststaat, nu reeds op aile manieren door den andere partij wordt te gengehouden en men allerlei voorwendsels en redenen zoekt, om het bij de eerstvol gende verkiezingen nog niet in werking te Laten treden. PROF. DR. J. C. KLUYVER OVERLEDEN. OUD-HOOGLEERAAR IN DE WISKUNDE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. In den ouderdom van 72 jaar is Zater dag hier ter stede overleden prof. dr. J. C. Kluyver, oud-hoogleeraar in de hoogere stelkunde, de differentiaal- en integraal rekening enz. aan de Universiteit alhier. Jan Cornelis Kluyver werd op 2 Mei 1860 te Koog aan dc Zaan geboren. Na de H. B. S. te Zaandam bezocht te hebben, werd hij student aan de Polytechnische School te Delft, waar hij in 1881 het diploma van oiviel-ingenieur behaalde. In hetzelfde jaar nog werd hij leeraar in wiskunde te Breda. Hij bleef er tien ja ren en was daarna een jaar in gélijke func tie te Amsterdam. In 1892 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Leiden als opvolger van prof; dr. D. Bier ens de Haan, om onderwijs te geven in de hoogere stelkunde, de differentiaal- en integraalrekening, de theorie der func- tiën en de waarschijnlijkheidsrekening. Hij aanvaardde het hoogleeraarsambt den 2Sen September 1892 met een rede, die tot titel droeg „Beschouwingen over de nieuwere Den 6den Juli 1S96 werd hij benoemd tob doctor honoris causa aan dc universiteit te Groningen en den llden Mei 1897 tot lid van de Kon. Academie van Wetenschap pen te Amsterdam. In den cursus 1908/1909 was hij secre taris van den academischen senaat der Universiteit te Leiden en in den daarop- volgenden cursus rector-magnificus. Als zoodanig hield hij op den verjaardag der universiteit, den 8en Februari 1910, een rede over „De gestadige vervorming dor wiskunde". In den loop der jaren verscheen van zijn hand oa. een werk „Over een minimaal oppervlak van tweevoudigen samenhang''. Voorts publiceerde hij verschillende arti kelen in het „Nieuw archief voor WisKuri- de", waarvan hij tot 1922 mederedacteur was, in de verslagen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen en in die van de Natuur- en Geneeskundige Congres sen. Ook was hij mede-redacteur van de „Revue semestrielle des publications ma- thématiques". De regeering beloonde zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Op 2 Mei 1930 heeft prof. Kluyver zijn ambt als hoogleeraar neergelegd wegens het bereiken van den zeventigjarigen leef tijd. De begrafenis zal Woensdagnamiddag om twee uur plaats hebben op de begraaf plaats aan do Groenesteeg. OEGSTGEEST. OUD-BURGEMEESTER J. G. M. VAN GRIETHUYSEN. t Een magistraat, die de populariteit niet zocht, doch ieders hoogachting verwierf. Op Nieuwjaarsmorgen is 76 jaar oud overleden de heer J. G. M. Van Griethuy- sen, oud-burgemeester van deze gemeente. Wie hem van nabij in zijn werk heeft mogen gadeslaan, was vervuld met diepe bewondering voor de steeds groote werk lust, waarmede hij het ambt van burgemees ter-secretaris heeft vervuld. Toen de overledene in de vergadering van dgn Raad op Dinsdag 17 December 1929 ontslag vroeg als secretaris en tevens me dedeelde, dat hij aan H. M. de Koningin had verzooht voor een herbenoeming niet meer m aanmerking te komen, heerschto er in do vergadering een droevige stem ming. In verband met zijn hoogen leeftijd moest men echter zijn besluit eerbiedigen. De verschillende redevoeringen bij zijn afscheid gehouden maakten diepen indruk. Lang heeft de oud-Burgemeester van zijn rust echter niet mogen genieten. De overledene heeft niet alleen een lange staat van dienst, maar tevens ook een eer volle. D' heer Van Gricthuysen werd gebo- 1-cd Sept, in 185G te Tiell en 't Waal. 21 Mei 2883 werd hij benoemd tot gemeente secretaris en ontvanger van Amerongen. Op 22 November 1890 verwisselde hij deze functie voor gemeente-secretaris van Voor schoten, onder burgemeester Kempcnaer. Met ingang van 1 Febr. 1893 werd hij vervolgens benoemd tot burgemeester van VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuwjaarsreceptie bij von Hindenburg. (2e blad). De gedeeltelijke mislukking van het vijf jaren-plan in Rusland. (2e blad). BINNENLAND. Statistiek der Rijksfinanciën; opbrengst van de belastingen. (Iste blad). De teruggang in de Westlandsche Veilin gen. (1ste blad). Spoorwegongeval bij Abcoude. As van een wagon gebroken. Deze ontspoorde. (Gem. Ber. 3de blad). Het Smokkelfront blijft steeds nieuws leveren: acht Hollandsche auto's in beslag genomen. (Gem. Ber. 3do blad). LEIDEN. Overleden is prof. dr. J. C. Kluyver. (1ste blad). OMGEVING. Overleden is de oud-burgemeester van Oegstgeest, de heer J. J. M. van Griethuy- sen. (lsto blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Duitschland in den voetbalkamp tegen Italië met 3—1 geslagen. (2de blad). Bleyswijk en Moerkapelle, om met 1 Sept. 1897 benoemd te worden tot gemeente secretaris alhier. Hierdoor kon hij weer samen werken mot zijn vroegeren Burgemeester De Kempe- naer, die Voorschoten met deze gemeente verwisseld had. Toen Burgemeester de Keinpenaer in 1900 overleed, behaagde het H. M. om den heer Van Gricthuysen als burgemeester to oe- noemen en zijn installatie op 18 Febr. 1900 viel samen met do ingebruikneming van het Raadhuis. Gelijktijdig vond ook zijn benoeming plaat-s tot burgemeester van Voorhout, welke functie hij 1 Mei 1920 neerlegde. Daarnaast bleef hij het secretariaat onzer gemeente waarnemen om van zijn andere functies maar niet te sproken, als in kerk en polderbestuur, enz. Niet dat de overledene deze functies zocht. Zijn bekwaamheid en verdiensten, algemeen erkend gepaard gaande aan een niet te evenaren arbeidsprestatie waren het, welke hem als van zelf op ve lerlei terrein riepen om cr een werkzaam aandeel in te hebben. Dc heer Van Griethuysen was niet wat men noemt „een populair man". Wat hij ook nimmer heeft gezocht, bewust als hij was, dat populariteit altijd oen slechte leidsvrou- we is geweest. Iets wat meer do diepte der zaken raakt eerbied en hoogachting heeft hij we ten te verwerven door allen die hem moch ten leeren kennen. Want, om den heer Van Griethuyson juist te kunnen beoordeelen was noodig, dat men hem kende. Door meerderen omgang kreeg men oen geheel ander oordcel over dezen soberen, schijnbaar stroeven man. Diepe eerbied en achting bleef dan nim mer uit. Dit is gebleken bij dc herdenking van zijn 25-jarig ambtsjubileum en zijn af treden in 1929, toen hem door alle lagen der bevolking een spontane hulde is ge bracht, waarvan de plaquette en een schil derstuk in de Raadzaal getuigenissen zijn. De keer Van Griethuysen heeft de ge zonde groei der gemeente steeds bevorderd waarbij het financieel beleid in gepasto zuinigheid werd geleid, waarvan drie jaar na zijn aftreden dc vruchten nog wor den geplukt. Zijn nagedachtenis zal bij dc inwoners onzer gemeente in hooge ecre blijven. De begrafenis zal plaats hebben Woens dagmiddag te 12 uur op het kerkhof bij het Groene Kerkje.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1