DE OPENINGS-TRIOMFTOCHT DER N.Z.H.T.M. HUIZE „ST.AGNES" ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT UERDE BLAD PAG. 9 Overal, behalve in Haarlem, feestvreugde ENTHOUSIASTE ONTVANGST IN DE VERSCHILLENDE GEMEENTEN Vijftig jaar ruim is het geleden, cLat de nu oude stoomtram door de bevolking van de streek LeidenHaarlem met vreugde werd ingehaald en nu is er opnieuw vreug de geweest bij haar dood. Slachtoffer geworden van het moderne verkeer had men haar bijna vergeten en slechts niet zonder bittere noodzaak maak te men van het nu antieke vervoermiddel gebruik. De stoomtram is dood, de electrische heeft nieuw leven gekregen en de mooie blauwe wagens zullen zich van nu af voortaan iederen dag door de bollenstreek slinge ren. De openingstocht van de geëlectrificeer- de tramlijn HaarlemLeiden is een triomf tocht geworden voor de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Mij. Vanaf Haarlem tot L-eiden, in ieder dorp, was er overgroote belangstelling en de hartelijke ontvangst overal leverde het overduidelijk bewijs, dat men de komst van de electrische met vreugde tegemoet heelt gezien. Omstreeks kwart voor een verzamelden directie, commissarissen en genoodigden der N. Z. H. T. M. zich in de tabriek van de firma J. J. Beynes te Haarlem. Daar zagen we behalve natuurlijk de heer Burgersdijk de commissarissen ir. van Maanen en ir. van Dijk, die tevens de di rectie vormen der Ned. Spoorwegen, den heer mr. H. J. Silvergieter Hoogstadt, hoofd van de afd. vervoer en mijnwezen van het Dep. van Waterstaat, namens den Minister, jhr. mr. dr. A. Röell, Commi3i>a- ris der Koningin in N.-H. en zijn Grif lier den heer Röell, directeur van de Ned. Ver- eeniginig van Tramwegen, de heeren ir. Montijn en ir. helix, directeur en adj.-di- recteur der H. T. M., voorts de gemeente besturen der diverse plaatsen uit "de bol lenstreek, met tal van raadsleden, den voorz. van de Alg. Ver. van Bloembollen cultuur, den heer Ernst H. Krelage, afge vaardigden van de K. v. K. voor Rijnland, enz. DE ONTVANGST BIJ BEYNES. Toen allen zich in het vrijgemaakte ge deelte van de fabriek der firma J. J. Bey nes hadden verzameld, betrad de direc teur dezer firma, de heer ir. H. Bekkers, het spreekgestoelte, die er op wees, dat de firma Beynes de kleermaker geweest was ,die voor de uitrusting der N. Z. H. T. M. op haar nieuwe lijn gezorgd had. Ve len hadden gedacht, dat men in de toe komst alleen autobussen zou bouwen, doch de waarheid is anders, al zou het voor spr. geen bezwaar zijn zich uitsluitend op den bouw van autobussen toe te leggen. Even wel bieat de tram mogelijkheden, waaraan de autobus niet raken kan en spr. wordt daarin wel versterkt door een veteraan op verkeersgebied als de heer Burgersdijk is, wijl op denzeliden dag, dat de N. Z. H. T. M. stadstramlijnen in Haarlem gaat ver vangen door autobussen, de nieuwe geëlec- trificeerde tramlijn LeidenHaarlem wordt geopend. Spr. hoopt, dat de feiten hem in het ge lijk zuilen stellen en hij wenscht den heer Burgersdijk en de N. Z. H. T. M. veel suc ces. Toespraak ir. Burgersdijk. Vervolgens was het woord aan den heer ir. W. J. Burgersdijk, die allereerst de fa. Beynes hartelijk dank zegde,, dat zij deze ontvang-ruimte beschikbaar had wiil< stellen voor de officieele opening en daar na de verschillende genoodigden, en onder hen vooral de officieele vertegenwoordigers van groote lichamen, bijzonder hartelijk welkom heette. Hierna gaf spr. een kort historisch over zicht van de uitbreiding van het bedrijf, vooral sinds de electrificatie, om daarbij tevens te verklaren, waarom het eerste kind der Mij., de stoomtram LeidenHaar lem, het Laatst geëlectrificeerd is. In 1909 werden de eerste opmetingen ge daan of electrificatie op buitenstadsche lij nen mogelijk was. Toen bestond er in Hol land nog geen electrische tractie. Het was de heer ir. v. Eelde, thans nog commissaris der Mij., die toen trachtte in de electrificatie LeidenKatwijk ook LeidenHaarlem te betrekken. Daaraan moest voorafgaan, dat in Haarlem electri sche tractie zou zijn. Dit kwam geleidelijk tot stand en in 1911 was de electrificatie LeidenKatwijk een feit, in 1912 volgde Noord wijk en in 1913 de stadsdijn Haarlem 'tot den Hout. Toen ontstonden eenige moeilijkheden met de bekende Haarlemsche meter-kwes tie, daarna kwam de oorlog en vervolgens de electrificatie van de lijn Haarlem Heemstede.- Intusschen kwamen de plannen los voor de electrificatie van de lijn LeidenDen HaagScheveningen en eveneens voor de lijn Leiden-Haarlem, maar een andere factor, de autobus-concurrentie bracht moeilijkheden en de risico voor electrifica tie van deze laatste lijn werd te groot. Eerst in 1929 werd definitief aan de uit werking der plannen begonnen, toen de Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland aan de autobus-mij. nog voor drie jaar con cessie verleende. Op 4 Januari 1930 werd bij Kon besluit het beroep van de Autobus- Mij. afgewezen. Die tijd van 3 jaar is wel noodig geble ken om de vele moeilijkheden, die zioh voordeden, te overwinnen. Spr. weidt hierna nog uit over het tra ject van de baan en de verkeersmoeilijk- heden, welke zich zouden voordoen met het spoor midden op den weg. Als snelver- keersweg is er natuurlijk wel iets voor die meening te zeggen, doch als verbinding tusschen een aantal bloeiende dorpen wor den deze bezwaren niet gevoeld. Vervolgens wijst de heer Burgersdijk er nog op, dat de nieuwe wagons komen uit „deze kleermakerij" en hij brengt de firma Beynes hartelijk dank voor de groote toe wijding. welke zij bij de vervaardiging er in aan den dag heeft gelegd. Spr. besloot tenslotte met een kleine be schrijving van het wagen-type, waarna het Haarlemscb Fanfarekorps van de N. Z. H. H. T. M. een feestmarsch inzette. NAAR HEEMSTEDE. Hierna gingen de gasten op reis. Op het Stationsplein te Haarlem stonden vier nieuwe tweeling-wagens en de vele feest gangers konden maar nauwelijks een plaatsje vinden. Zoo talrijk waren zij. Groot was natuurlijk de belangstelling van het publiek. Langs alle straten stond het publiek en temidden van de zoo nu en dan juichende toeschouwers rolde de triomph-tram voort naar Heemstede. Daar stond behalve de groote menschen- menigte voor het raadhuisplein de muziek voor het raadhuis en weerklonk een lustige marsoh op, ter begroeting van de gasten. Dö burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn, sprak een kort woord ter begroeting in Je le halte van de tram. Met spoorwegachtige gestrengheid, aldus spr., was de dienst van aankomst en vertrek vastgesteld. Daarom was geen ontvangst in de raadszaal voorbe reid. 't Zou trouwens een herhaling zijn van hetgeen in 1917 is geschied, toen de lijn HaarlemHeemstede werd geëelectri- ficeerd. Heemstede is trouwens zeer bevoorrecht door haar spoedige aansluiting aan de spoorwegen, terwijl ook de bus van de N. Z. H. T. M. voor een goede verbinding zorg draagt. Heemstede heeft bovendien nog een an dere beteekenis, want bier zal de begrafenis plaats hebben van de oude stoomtram. Tenslotte zegt spr. deze tram niet te wil len laten vertrekken zonder een woord van gelukwensch tot den heer Burgersdijk, ter wijl hij tevens de hoop uitspreekt, dat de gemeente en de geheele streek vooruit moge gaan. Hierna bood spr. namens het gemeente bestuur een fraaie krans aan, versierd met de geei-roode linten. De muziek die het welkom had gebla zen, zotte een afscheidsmarsch in en, om stuwd door tallooze ingezetenen vertrok de electrische naar Bennebroek. TE BENNEBROEK. Daar ergens in de duinen het publiek stond op een duinrug stopte de tram voor een begroeting door het Gemeente bestuur van Bennebroek. 't Was slechts een gewone begroeting, geen ontvangst en daar midden in de vrije natuur langs de trambaan sprak de bur gemeester, baron van Hardenbroek, een kort welkomstwoord, waarbij hij wees op de prettige samenwerking, welke steeds tusschen N. Z. H. T. M. en gemeentebe stuur had bestaan. Spr. zeide een grappen maker enkele dagen geleden te hebben üoo- ren zeggen, dat hij er niet rouwig om zou wezen, indien het volgend ;aar de electri sche weer werd omgebouwd in een stoom tram. Spr. was het hiermede niet eens, want hij ziet in de electrische meer heil. Weer volgde een dankwoord van den heer Burgersdijk, waarbij hij zijn beste wenschen uitte voor den groei en bloei der gemeente. Door een meisje werden den directeur vervolgens bloemen aangeboden namens de abonné's, waarvoor de heer Burgers dijk hartelijk dankte, den wensch uitspre kend, dat er nog vele nieuwe abonné's zul len komen, want de tram heeft er nog veel te weinig. TE HILLEGOM. Weer zetten de electrische wagens zich in beweging en hoe dichter men de kom van Hillegom naderde, des te grooter werd de belangstelling. Zij was werkelijk over weldigend, grooter dan in eenige andere plaats. De versierde tramwagens deden het tusschen een zoo talrijke menschenme- nigte opperbest. De muziek stond natuurlijk weer gereed en zoo toog men naar de mooie Hille- gomsche villa, verblijf der vroede vaderen. Natuurlijk kon de raadszaal niet alle belangstellende gasten ontvangen en van hetgeen burgemeester mr. D. F. Pont daar gesproken heeft, werd niet de helft ver staan. Bovendien.... buiten speelde nog de muziek en de burgemeesterlijke stem drong niet volledig tot ons door. Spr. wees op het verschil in opvatting tusschen de gemeentebesturen van alle aan de lijn ge legen plaatsen en dat van Haarlem, weike laatste zich afzijdig had gehouden. Voorts wees mr. Pont erop, dat hij het tracé niet gelukkig gekozen achtte. Hij wees hierbij op de tegenwerkende houding van het Departement van Waterstaat, dat de gemeentebesturen als onmondigen had beschouwd en vast had gehouden aan de starre bepalingen, waardoor het verkeer ernstig is geschaad. Ten slotte voerde bij aan, dat de verstandhouding tegenwoor dig best is, terwijl de burgemeester hoop te, dat zij in de toekomst nog beter moge worden. Ir. Burgersdijk, met z'n vriendelijken lach op het gelaat, diende weer van ant woord, wees vooral op de verknochtheid van 50 lange jaren tusschen tram en Hille gom, een tram, waarmede Hillegom was saamgegroeid. Zij werd genoemd de bol- lentram, maar ook de tram van Hillegom. Spr. weet, dat de tram 50 jaar geleden met vreugde werd ontvangen en hij weet ook, dat de gemeente veel aan de tram te danken heeft. Hij hoopte ook, dat in de toekomst de betere tramverbinding moge bijdragen tot ontwikkeling van de welva rende gemeente. Nadat ververschingen waren rondge diend stapte men weer in. NAAR LISSE. Weer belangstelling, fietsers volgden de tram, overal waar huizen staan, toonde men belangstelling door even buiten te komen, te wuiven.... Bij de „Nachtegaal" stoppen! Zouden we aanleggen, evenals vorige week bij de proefrit? Neen, de heer v. d. Eerden had de aardige attentie den heer Burgersdijk een bloemenhulde te bren gen, welke zeer op prijs werd gesteld.^ Zoo naderden we tusschen de huizenrijen door het Vierkant. Daar waren we er vierkant naast, want we stapten met enkele collega's even door, in de meening, dat er voor het raadhuis zou gesproken worden en al ras bleek, dab burgemeester baron v. Wijnbergen zijn toe spraak bij de tram had afgestoken, weer gevolgd door een dankwoord van den on- vermoeiden en onuitputtelijken ga-sbheer Burgersdijk. Uitgeleide gedaan door vele dorpsge- nooten togen de feestgangers verder en we kwamen in de residentie van burgemees ter J. P. Gouverneur. TE SASSENHEIM. I>e daar bereide ontvangst overtrof alle verwachtingen. Men begaf zioh naar het fraaie raadhuis, maar niemand mocht er binnen.... De bode wees ieder onverbid delijk terug.... totdat de heer en mevr. Burgersdijk waren gearriveerd en daar bij den ingang had een aardige kinderhui de plaats vergezeld van bloemen. De jonge dame Greta Matze memoreerde met en kele woorden den moeilijken zomertijd, die mevr. Burgersdijk had doorgebracht door dat zij haar man zooveel had moeten mis sen en zij wenschte haar toe, dat de win ter bij den brandenden haard zomerweel de zou mogen brengen, als haar echtge noot meer thuis zou zijn. Daarna begaf men zich naar de raads zaal, die prijkte met een schat van liefe lijke Flora-kinderen op de tafels. Burge meester Gouverneur wees zijn hoogste gas ten hun plaatsen aan. Zooveel mogelijk kregen de anderen plaats, maar de honder den konden natuurlijk niet geborgen wor den. Burgemeester Gouverneur zeide dan, dat Sassenheim, zijn inwoners en de gemeen teraad zich gelukkig achtten aJlen een welkom te mogen toeroepen in het gemeen tehuis. De bloemen waren een eerbiedige groet aan den heer en mevr. Burgersdijk. Spr. bracht daarna hulde aan den di recteur, die trots alles zijn doel heeft be reikt en den schakel heeft gelegd tusschen de hoofdstad des rijks en de Residentie. Hulde bracht spr. aan aljen, die tot de electrificatie hadden bijgedragen en een gelukwensch richtte hij daarna tot de ge meente, die met onverdeelde sympathie te genover de komst van de electrische heeft gestaan. Gaarne had men haar zelfs iets eerder gezien. Dank bracht spr. ook aan de Brockway, die er eveneens toe bijge dragen heeft, dat de electrische kwam. Men kan nu de gemeente langzamerhand gaan beschouwen als een voorstad van Lei den. Tenslotte hief spr. het glas op om een dronk te wijden aan den bloei der Ge meente. Dan kwamen plots een vijftal jongens binnengestormd, van elke school één en zij vertolkten op voortreffelijke wijze een aardige parodie op de oude stoomtram (stoof Bello ping-ping, enz.), die de gemoedelijkheid zelve was, zijn beste klan ten maar wat goed verzorgde ook toen er nog geen concurrentie was om ver volgens te herinneren aan den lol, die de jongens gehad hebben bij de werkzaamhe den der electrificatie en een hulde te bren gen aan al degenen, die zulks verdienen. De heer Burgersdijk was er door ge troffen. Op zulk een ontvangst had hij niet gerekend. Inderdaad vormt Sassenheim de sleutel tot de bollenstreek en dat is in alles te zien, niet in het minst aan de energie, die er van het gemeentebestuur uitgaat. Getroffen was spr. door de goed ge slaagde voordracht van de jongens en bij beloofde hun een vrij abonnement voor dit jaar. Toen het echter goed doordrong, dat dit jaar nog slechts één dag telde, veran derde de heer Burgersdijk het in een vrij abonnement voor een maand. Na nog enkele geestige opmerkingen eindigde spr. met den wensch, dat de nieu we tram zou leiden tot grootere ontwik keling der gemeente. Met de muziek voorop werd den feest team uitgeleide gedaan. NAAR OEGSTGEEST. We hebben niet eens bemerkt, dat dit een vrij lang traject is. De stemming over de ontvangst in Sassenheim werkte na en voordat we het goed en wel wisten waren we in het oude dorp Oegstgeest. Daar had weer een eenvoudige begroe ting plaats door burgemeester A. J. Gerre- vink, die staande in de tram den heer Bur gersdijk de gelukwenschen van Oegstgeest overbracht en o.m. zeide, dat Oegstgeest en Voorschoten voor een groot deel hun op komst te danken hebben aan den uitste kend geëxploiteerden tramdienst. Spr. ein digde met een bloemenhulde, aan mevr. Burgersdijk. waarna weer het woord was aan den directeur. De harmonie „Triumph" blies het af scheid en voort ging het weer naar de Sleu telstad. TE LEIDEN. In de Sleutelstad had de ontvangst na mens het gemeentebestuur plaats in den gezellig ingerichten foyer der Stadsgehoor zaal. Wegens uitstedigheid van den burge meester presideerde de loco-burgemeester, weth. J. Splinter, met de wethouders Tepe en Goslinga, die allen den tocht hadden medegemaakt. TOESPRAAK WETH. SPLINTER. Nu de openingsrit van de electrische tram HaarlemLeiden als geslaagd en ge ëindigd kan worden beschouwd, is het mij bijzonder aangenaam U Mijnheer de Di recteur en de andete vertegenwoordigere van de Noord-Zuid-Hol'.andsche Tramweg Maatschappij, alsmede de afgevaardigden van de aan de tramlijn gelegen gemeenten en verdere genoodigden, namens het Ge meentebestuur hartelijk welkom te mogen heeten in onze goede Sleutelstad. Mijnheer de Directeur. Waar reeds zoo vele en waardeerende woorden zijn gespro ken, daar zult U mij als de laatste of al thans een van de laatste sprekers wel wil len veroorlooven nog slechts een kort woord tot U te richten. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Uwe Maatschappij heeft U medege deeld, dat de electrificatie van de tram op het traject HeemstedeLeiden spoedig zou tot stand komen en Gij hebt getoond, dat Gij een man van Uw woord, maar ook een man van de daad zijt, want ik geloof dat ik uit naam van allen, die hier tegen woordig zijn, spreek als ik U verzeker dat wij Uwe groote, stoere werkkracht hebben bewonderd en die van Uwe hoogst be kwame medewerkers, in het tot stand bren gen van dit groote werk in zoo korten tijd. En waar dit nu de laatste tram is, die geëlectrificeerd is, mag hier in elk opzicht gesproken worden van „de kroon op al Uw werk". En nu zegge men niet dat dit werk is geschied onder bijzonder gunstige omstan digheden, zoodat het ook gemakkelijk kon vlotten, neen, Mijnheer de Directeur, wij allen weten met welke groote moeilijkhe den, met hoevele problemen, die opgelost moesten worden, men te kampen heeft ge had. Ik meen dan ook dat juist deze moeilijk heden de oorzaak zullen zijn geweest dat de stoomtram HaarlemLeiden in aanleg de eerste is geweest, doch de laatste, die geëlectrificeerd is geworden. Zij was dan ook wel vele jaren stiefmoederlijk bedeeld. Ook om de oplossing van al deze moei lijkheden bewonderen wij Uwe bijzondere VOORHOUT (Z.-H.) 9357 Pension le, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN IT PROSPECTUS OP AANVRAGE "«I Directie: Zusters Franciscanessen van Vnghel In dit verband meen ik een woord van oprechte hulde met te mogen onthouden aan de Directie van de Stedelijke Lichtfa brieken en aan haar voortreffelijken Hoofd ingenieur, den heer Stokhuyzcn. Mijnheer de Directeur, ik mag niet ein digen zonder een woord van hartelijken dank, van welgemeende erkentelijkeheid voor de aangename samenwerking, voor de prettige verstandhouding die or steeds be staan heeft tusschen Uwe Directie en ons Gemeentebestuur. Ook waar somtijds ver schil van meening heerschte, werd de goede verstandhouding nimmer verstoord. Ik hoop van harte en ik twijfel er niet aan dat die aangename verstandhouding ook in de toekomst zal blijven bestaan. Bij mijn hartelijken gelukwensch met de tot standkoming van dit mooie werk, voeg ik gaarne den wensch dat Uwe Maatschap pij móge voortgaan in gestadigen groei en bloei. Ik mag nu eindigen met de woorden die ik dezer dagen in een der bladen las: De stoomtram is dood Leve de Electrische Hierna werd het woord gevoerd door den vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, den heer Silvprvliet Hoogstadt, die na den Minister verontschuldigd te hebben, betoogde, dat het voor de streek zoowel als voor de directie een groote dag was. Voor de streek, omdat zij is de voor tuin van Holland, die door eiken vreemde ling bezocht wordt, voor de tram en haar „directeur-generaal" omdat de heer Bur gersdijk zich voor ons land zeer verdiens telijk heeft gemaakt, wijl hij de groote stuwkracht der electrificatie mag worden Hij bracht de electrische in Waterland en Den Haag, waar tot voor betrekkelijk korten tijd nog vier stoomtrammen tot bij na in het hart van de stad doordrongen. Van de Noordzee (Scheveningen) tot de IJsse.meer strengelt de N.Z.H.T.M., om met Multatuli te spreken, zich als een blauw snoer om den eersten spoorweg des lands, die nog altijd de hoofdader is van. ons spoorwegverkeer. Spr, wilde en kon natuurlijk niets zeg gen over het rapport, dat hij den Minister over dezen openingstocht moest uitbren gen, doch hij wenschte den heer Burgers dijk succes met heb verkregen resultaat. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Roëll, namens de Ver. van Directeuren van Tramweg Mijen en den heer ir. P. F. Fehmers, adj. directeur der Sted. Lichtfabrieken te Leiden (zulks we gens ontstentenis van den directeur). Dan sprak nog de heer Ernst H. Krelage namens de gasten-deelnemers aan dezen bezwaamheid en Uw groote activiteit'en tocht zijn dank uit aan de directie der tram wij zijn er zeer ^rkentelijk voor. en aan de gemeentebesturen. Gaarne wilde Mijnheer de Directeur, met de electrifi catie van deze tramlijn is voldaan aan de eischen van den modernen tijd. Paardentrammen en stoomtrammen zijn geen vervoermiddelecn meer voor dezen tijd. Ziet men ze nog hier en daar, dan komt als vanzelf een glimlach op de lippen en een schouderophalen. Het moderne verkeer eischt nu eenmaal electrische tractie. En dat is een voordeel voor Uwe Maat schappij, voor de aanliggende gemeenten en voor het reizend publiek. Want ik ben er van verzekerd dat het vervoer op de nieuwe electrische lijn en derhalve ook de resultaten van Uw be drijf een stijgende lijn zullen gaan aanwij- i, dat de aanliggende gemeenten en niet hij ook Haarlem daarin betrokken hebben, doch dit gemeentebestuur stond niet on- verdee.d sympathiek tegenover de trams. Evenwel wist spr. dat de burgerij van Haarlem met de tram meeleeft. DANKWOORD IR. BURGERSDIJK. Aan heb slot van al die toespraken, was het woord weer aan den directeur. De heer Burgersdijk zeide tevreden te zijn, dat alles tot een goed einde is geko men. Allen gasten, niet in hot minst den gemeentebesturen zegde spr. hartelijk dank. Onwillekeurig gingen spr's gedachten dezer dagen terug tot de oude stoomtram en bij vond een boekje van Kraan Dijk, uit - .Ue,uieu lg88 dio zJjn wandeJngen d Neder. het minst de nijvere bol.enstreek. door het .r.k„h„j8t w.uLf a„. veel snellere vervoer er wel bij zullen va ren en dat het reizend publiek, en met name zakenlieden, zuilen ondervinden dat ook hier tijd geld beteekent. Als ik spreek van de aanliggende ge meenten, die bij de tot standkoming van dit werk belang hebben, dan bedoel ik daar ook zeer zeker onze gemeente mede, want zij die vroeger tegen den langen rit opzagen om onze gemeente te bezoeken, 't zij om er zaken te doen, 't zij om in te koopen, 't zij voor het afleggen van bezoe ken, zullen dat thans niet meer doen, nu dte reis bijna tot de helft is bekort. Omge keerd zullen de Leidenaars in de toekomst veel meer dan vroeger gaan genieten van do prachtige bollenstreek en de schitteren de wandelwegen. Maar onze gemeente heeft bij dit werk nog een bijzonder belang, omdat zij de le verancierster is van de stuwkracht, de kracht die de tramtreinen in versnelden vaart naar hare bestemming voert, de elec trische stroom. Onze electriciteitsfabriek, wier capaci teit steeds "grooter en grooter wordt, zal in den vervolge, ook voor een belangrijk ge deelte deze lijn moeten bedienen en er voor moeten waken dat de dienst ononderbro ken doorloopt. Is onze gemeente reeds in andere opzich ten een Centrumgemeente, van waaruit hare omgeving bediend wordt, ook ten aan land do moderne trekschuit beschreef. Spr. koppelde daaraan enkele humoristische be merkingen vast, om vervolgens te consta- teeren, dat dit het einde is van het werk, dat de N.Z.H.T.M. zich in 1909 heeft op- Kon men vroeger zeggen, dat de eek hoorn in het Kennemerland van het Haag- sche Bosch tot dc Haarlemmerhout kon ko men zonder met de pooton op den grond te komen, de reiziger van tegenwoordig kan nu van Scheveningen tot Purmerend Volendam en Marken gaan zonder een voet op den grond te behoeven te zetten. Dank bracht spr. vervolgens aan do hegren Silvervliet Hoogstadt, Roëll. Feh mers en Krelage en de commissarissen der Mij. en hij eindigde met een woord tot de genen, die betreuren, dat deze electrifica tie het einde beteekent van de bus. Het is nu eenmaal niet mogelijk een tram en een bus naast elkaar te exploitoeren. Goud mijnen hebben wc niet meer te verwachten en do tram is geen monopolistisch bedrijf meer. Spr. hoopte ook, dat deze openings tocht de zekerheid bijgebracht moge heb ben, dat de bollenstreek een vervoermid del moet hebben, dat berekend is op vol ledige capaciteit. Spr. besloot met den wensch, dat deze electrificatie moge leiden tot voortgaande bloei van de gemeenten tusschen Haarlem en Leiden. Voor de zoovcolscho en laatste maal zien van de electriciteitslevering kan zij als 1 werden thans ververschingen rondgediend zoodanig beschouwd worden. Immers alle lijnen, die öf haar eindpunt óf haar doorgang in onze gemeente hebben, worden voor een groot deel gevoed door onze electriciteitsfabriek. Zij ver.eent haar licht en kracht aan ge meenten en bedrijven. Zij is in dat opzicht de hartader van hare omgeving. en daarmee kwam het einde. Langzamerhand werd de schare gasten kleiner en te kwart voor zeven brachten extra trams de gasten, die naar de bollen streek wilden, weer terug. De openigstocht was volbracht en zij werd een succes!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9