LEIDEN'S LIEF EN LEED IN 'T AFGELOOPEN JAAR ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT ZESDE BLAD PAli. ZZ sidenfcswiBselinig plaats door den dood va» Paul Doumer, die laaghartig vermoord werd door den Rus Gorgoelof en opge volgd werd door Albert Lebrun. Behalve den dood van zijn President heeft frankrijk nog twee groote dooden te betreuren gehad n.L Briand die op 7 Maart stierf en Albert Thomas, de direc teur van het Centraal Arbeidsbureau te G'enève, die op 8 Mei overleed. ENGELAND. Engeland heeft een meer .stabiele regee ring gehadgedurende het geheele jaar bleef het nationale kabinet-MacDonald aan het bewind. Met irrankrijk sloot Engeland een fo- coord van vertrouwen m Juli, tot welk ac- coord later een 14-tal Europeesche stateD toetraden. Verder valt van Engeland vooral te ver melden de conferentie van Ottawa, waar door Engeland nog meer in de richting van het protectionisme werd gedreven, hetgeen voor lord önowden aanleiding we.d om uit de regeering te treden. Ook de Ronde Ta fel-conferentie met de Britsch-Indiërs dient gememoreerd, al zijn de resultaten niet bepaald van opwekkenden aard, ais- mede het conflict van de Anglo Persian Oil Cy met de Perzische regeering, over welk concessie-conflict wij in het begin van het volgend jaar wel meer zullen hooren. Tn aansluiting met Engeland, kunnen wij meteen de gebeurtenissen in Britsch-indië releveeren. De inzet van bet jaar was op 3 Januari de arrestatie van Gandhi, wei dra gevolgd door de arrestaties van tieu tallen Indische leido^s van de Congreo- DE KATHEDRAAL VAN DUBLIN. partij. In totaal werden 2000 congresleden veroordeeld wegens delicten voortvloeiend uit de beweging voor burgerlijke ongeuuor zaamheid. Pas in September hooren wy weer iets van Gandhi, wanneer hij plotse ling gaat hongerstaken teneinde betere levensvoorwaarden en politieke rechten te verkrijgen voor de paria's. Dat gelukt hem. wat bewijst hoe gToot de invloed van de» mahatma is, zelfs al zit hij in de gevan genis. Na dit grapje heeft de Britsche re geering haar gevangene wat meer op den achtergrond gehouden, en mocht hij geeu bezoek meer ontvangen Behabe zoo nu en dan een kloppartijtje tusschen Hindoes en Mohammedanen hoort men thans weinig uit lndië OVERIG EUROPA. In het afgeloopen jaar deed vervolgens België van zich spreken door den befaam- den brief van koning Albert aan minister Iterikin, die in Juni te Lausanne vertoefde wegens de Herstelconlerentie. In dezen brief waarschuwde de koning tegen de ge volgen van de huidige politiek der tarie ven en contingenieeringen. Waar deze ge ruchtmakende briei op sloeg, bleek al spoe dig, toen het verdrag van Uuchy met Ne derland bekend werd. Dit verdrag beuelst, 'naar men zich herinnert, een soort toluuie tusschen Nederland, België en Luxemburg, waarbij men komen wil tot een geieidely- ke vermindering der wederzydsche invoer- recnteiL Verder had België in de zomermaanden to kampen niet een algemeene staking in do Borinage, welke een dreigend karakter droeg. Ook van verkiezingen is het land niet gespaard gebleven, daar, dank zij net drijven va.n de liberalen in October hel parlement is ontbonden en in November nieuwe verkiezingen nebben plaats gehad, welke den liberalen echter niet de verwaeu- to voordooien hebben opgeleverd, integen deel de positie der Katholieken hebben ver slovigd. Ierland heeft in Maart prof. de Valera tot president gekozen en zich daarmee een ernstig conflict met Engeland op den hals genaaid. Wij behoeven siechts te herinne ren aan de bekende weigering van den eed van trouw aan den Britschen koning eu het staken van de grondrente-betalingen Dit laatste heeft tot wederzijdsche econo mische represailles geleid, welke nog steeds voortduren. Een leit, waar velen van ons met meer vreugde aan zullen terug denken, is het houden van het Eucharistisch Congres te Dublin in Juni. Spanje hoeft zich dit jaar berucht ge maakt door het besluit tot ontbinding van de Jezuïetenorde in dat land op bet einde van Januari, met welk besluit ook Neder land iets te maken heeft gehad, inzoover verscheidene verbannen Jezuieten in Val kenburg een toevlucht hebben gezocht cu gevonden. Verder hebben de Cortes ex-ko ning Alfonso's vermogen onteigend in Juni en in September een besluit genomen om de bezittingen der verbannen Jezuieten verbeurd te verklaren. Portugal heeft slechts terloops van zich doen hooren door het overlijden van ziju ex-koning Manuel, die op 4 Juli vrij plot seling te Londen stierf. Evenzoo is het gesteld met Tsjecho-S'o- wakije, dat don dood te betreuren had op 12 Juli van den bekenden schoenen-fabri kant Thomas Bat'a, die bij een vliegonge luk om het leven kwam. In Oostenrijk overieed op 2 Augustus mgr. dr. lgnaz Seipel, die een voorname rol gespeeld heeft in Oostenrijks politieke le ven, evenals zijn collega bonds kanselier dr. Johan Schober, die op 19 Augustus overleed. Noorwegen en Denemarken traden op den voorgrond door hun conflict om Oost- Groenland, welk conflict thans aanhangig is bij het Permanente Hof van Intexnatio naie Justitie te den Haag. Zweden schrok zich een hoedje by hot plotseling overlijden van de>n lucifers-ko- nink Ivar Kreuger, die zich op 12 Maart te Parijs dood schoot, omdat zijn tee»e zwendel-concein in duigen slorpte. Deze uit geblazen luciler liet een vuile walm achter. Finland schafte in Januari zijn drankver bod af, terwijl ten slotte Italië in Februari het schouwspel te zien gal v*in Mussolini, die voor het eerst na het sluiten van de Lareraan-verdragen zijn opwachting kwam maken bij den Paus. Verder vierde dit land de>n lOen verjaardag van de opmarsch naar Rome en raakte het op gespannen voet met Joego Slavië tengevolge van anti- italiaansche incidenten te Trau in Dalma- AZIE. In Azië speelde Japan het klaar, om een heel jaar lang den Volkenbond en de heeie wereld, voor ueu gek te houden, zijn oog merken in Mandsjoerije door te zetten en oorlog te blijven voeren tegen Cnina zon der dat officieel de oorlog is verklaard. Een enquête-commissie werd gevormd onder leiding van lord Lytton, de Volken- bondsraad behandelde het geval, de alge meen e commissie der Volkenbondsverga dering, de aas-embleè van den Volkenbond spraken erover, maar alle vertoogen bleven als die van een roepende in den woeslyu. Japan bezette de eene stad na de ander, bombardeerue Sjanghai, beschoot Nanking en verklaarde op 18 Februari Mandsjoerye voor onafhankelyk Poe-Ji, de gewezen kei zer van China, werd benoemd tot president. De Volkenbond wist niet beter te doen, dan in al wachting van het rapport der coni- piissie-Lytton beide partijen aan te sporen het onderling eens te worden. Tot nu toe lijkt het daar nog niet op, wei is in Mei een soort wapenstilstand tot stand geko men, maar daarmee ueeit China Mands;-ue rije nog niet terug..China heelt het zoover weten te brengen, dat op voorstel van Amerika besloten is geen verovering door wapengeweld te erkennen, netgeen be reikt is door een bepaalde interpretatie van het Kellogg-pact. De eenige, die tot nu toe dan ook den staat Mandsjoekwo heelt er kend, is Japan zeil. Het zal ons benieuwen hoe de kwestie zich m het volgend jaar ontwikkelen zal; de tactiek van Japan 16, de zaak op de lange baan te schuiven. In Japan zelf is er m Januari nog een aanslag gepleegd op den keizer, die met den schrik vrij kwam, en in Mei een aan slag op den minister-president inoekai, die er minder goed af kwam en overleed. AMERIKA, AFRIKA en AUSTRALIË. Over de rest van de wereld kunnen wy kort zijn. Amerika liet, behalve in de groote inter nationale kwesties, welke wij reeds bespro ken heoben, nog van zich hooren in de gru welijke affaire met Lindberghs baby, welk kind sinds 1 Maart vermist werd en wekeu later dood weid teruggevonden. Verder richtte in den zomer de geheele wereld de oogen naar Los Angeles, waar de Olympi sche Spelen werden gehouden en werd ;o November de groote strijd uitgevochten om het presidentschap der Vereen. Staten, uit welken strijd Franklin Roose\elt als over winnaar te voorschijn trad. Wat de wereld van hem te verwachten heeft, zal pas na 4 Maart blijken, op welken datum de nieu we president in functie treedt. Mexico heeft zich dit jaar gekenmerkt (of kunnen wij niet beter zeggen: gebrand merkt?) door een feilen godsdienststrijd, in Juni werden in den staat Mexico alle ka tholieke kerken gesloten terwijl in October de pauselijke legaat mgr. Ruiz y Flores uifc het land werd gezet, als antwoord op de Pauselijke Encycliek „Acexba ammi'' te gen het onrecht de Kerk in Mexico aan- Zuid-Amerika heeft het gewone beeld te zien gegeven van revoluties en jopstan- den, terwijl met name Bolivia en Paraguay hetzelfde spelletje hebben uitgehaald als China en Japan, door elkaar te bevechten zonder officieele oorlogsverklaring. Dit conflict (om het Gran Chaco-gebied) -s thans aanhangig bij den Volkenbond en do ge\echten duren nog immer voort. Van Afrika hebben wij niets anders te vermelden, dan dat de keizer van Abessy- nië m strijd is geweest met den een of anderen ontsnapten bloedverwant, die hem naar den troon stond en van Australië slechts, dat dit land de betaling der oor- j logsschulden wilde hervatten, welk aanbod door Engeland is afgewezen. En dat doet de deur dicht I CRISIS EN MALAISE WAREN DE KENMERKEN Weer is een jaar voorbij, een jaar van lief en leed, maar overigens: een kalm jaar. Dat mogen we in algemeenen zin wel zeggen, want het schijnt wel, of de crisis, de malaise of hoe men dit verschijn sel dan ook moge noemen haar stempel ook op de Sleutelstad-gebeurtenissen heeft we ten te drukken. Toch is het of de Oudejaars^emming, welke ons noopt een terugblik te werpen op hetgeen het jaar 1932 ons bracht, de enkele feiten, die een herdenking vragen, sterker dan anders tot ons doet spreken Een der voornaamste feiten uit het af geloopen jaar is wel de oprichting van het Leidsch Crisis Comité. De algemeene ma- laise-toesland noopte tot krachtdadig op treden tegen bet crisis-spook, dat zooveel werkloosheid veroorzaakte. Behalve een landelijk comité, kreeg iedere stad en vele dorpen een crisis-comité. Leiden met zijn groot aantal arbeiders, eveneens zuchtend onder den druk der tijden, mocht niet ach terblijven en het Crisis Comité ving zijn arbeid aan. Natuurlijk werd niet in alle opzichten bevrediging bereikt, doch er is veel reden tot dankbaarheid Dankbaarheid in de eer ste plaats voor degenen, die op welke wijze dan ook steun mochten erlangen, dank baarheid ook voor het Crisis-comité, dat van alle kanten sympathie en steun mooht ondervinden. Evenwel, we zijn er nog niet. De nood houdt aan en voortdurende hulp ia noo- dig. Moge daarom het komende jaar het Crisis-comité, zoolang zulks qoodig is, zijn measchlievend werk blijven voortzetten, daarbij krachtdadig gesteund door diego- nen der Leidsche burgerij, die al mogen zij dan misschien minder inkomsten heb ben toch in ieder geval niet de ramp der volledige werkloosheid aan den lijve ondervinden. De crisis dreigde in het begin des jaa-rs ook tot een bioscoopsluiting, want toen B. en W. den raad voorstelden tot invoe ring van een crisis-vermakelijkheidsbelas ting, trad de machtige Bioscoop-bond op, de raad durfde begrijpelijkerwijs niet tot het uiterste gaan en B. en W. namen hun voorstel terugom er begrijpe lijk niet meer mee terug te komen. Nog een ander crisis-verchijnsel ontging ook de Sleutelstad miet: de crisis op de var- kensmarkt. Zij was slechts van korten duur, ging over toen de regeeringsmaatre- gelen ook al schonken deze geen volle dige bevrediging doorwerkten. Over enkele andere crisis-maatregelen, die het gemeentebelang raakten, spreken we hieronder bij het gemeentelijk beleid. De stad als stad onderging natuurlijk weer veranderingen en verbeteringen, eischen van den steeds meer vragenden nieuwen tijd. Het stadsbeeld moge als ge heel vrijwel ongewijzigd blijven men vaagt het oude karakter niet met één slag weg tooh wijzigt zich de toestand zien deroog. De moderniseering der oude sin gels springt op het oogenblik wel het meest in het oog. Men zie slechts den Morsch-, den Rijns burger- en Maresingel en gedeeltelijk ook den Zoeterwoudschen Singel. Andere zul len dit jaar volgen. Echter, de Witte Sin gel en het grootste gedeelte van de Zoe- terwoudsche Singel zullen vermoedelijk nog wel enkele jaren hun mooie beeld kunnen bewaren. Het afgeloopen jaar bracht voorts weei de uitbreiding der verschillende woonwij- ken aan den buitenkant der stad, terwijl de zoo lang gewenschte verbinding tus schen de beide oevers van het Galgewater tot stand kwam door den bouw van de Rhiinzichtbrug, welke 18 Mei geopend werd. Wat voorts niet veranderde is het droe ve beeld der Stadhuisruine Over enkele weken is het vier jaar geleden, dat het Stadhuis in een puinhoop werd herscha pen. Nog weten we niet wat er zal gebeu ren. Vast staat echter, dat betoogden we reeds in ons vorig jaaroverzicht dat de raad verkeerd handelde door alleen aan Dudok opdracht te geven voor een ontwerp van een nieuw Stadhuis. Nu zijn er toch vijf anderen uitgenoodigd en het einde „van den Stadhuisbrand" is nog niet in 't zicht. De gemeenteraad beeft een moeilijk jaar achter den rug, niet in hpt minst' door de maatreeelen, die genomen moesten wor den door den crisistoestand. Zoo kregen we de korting op wedden en salarissen, gevolg tevens van de rijksrege ling, verhooging van de personeele belas ting om de begrooting kloppend te maken de opoenten op de vermogensbelasting werden van 15 op 50 gebracht, de 20 pet en sis-toeslag op de vermakelijkheidsbelas ting we memoreerden het hierboven reeds werd uitgesteld. De gemeenteraad besloot voorts tot doorvoering van het saneeringsplan voor een gedeelte der binnenstad: Bouwelou- wensteegParadijssteeg, tot verbouwing der Meisjes H. B. S., tot reorganisatie van het Openbaar Lager Onderwijs, tot beper king van boventallige leerkrachten en tot reorganisatie van den Reinigings- en Ont- smettingsdienst. Een kalm jaar zonder veel bij zondere dingen g ng ons voorbij Onder de verkeersverbeteringen, die niet onder het gemeentelijk beleid vallen noemen we de electrificatie van de lijn LeidenHaarlem. Na een meer dan vijftigjarig bestaan viel ook deze stoomtram ten offer aan het steeds strenger eischen stellende snelver keer. De totstandkoming der electrificatie is evenwel niet zonder moeilijkheden ge schied. De belangen der N.V. Brockway-bus Mij. kwamen daarmede allerminst overeen, doch wijl drie jaar geleden gezegd was, dat de electrificatie in dezen tijd zou zijn tot stand gekomen, kon moeilijk anders verwacht worden dan dat de autobus zou gaan verdwijnen. Merkwaardig is het wel, dat in Haarlem en ook in andere plaatsen tramlijnen moeten plaats maken voor het autobusverkeer. We draaien zoo in een kringetje rond. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Rijnland bestond in het afgeloo pen jaar tien jaar. Op eenvoudige wijze werd zulks herdacht, evenals het tienjarig voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer, die zich als zoodanig vele ver diensten wist te verwerven. Een belangrijk stuk werk, waarvan de uiteindelijke resultaten nog niet te over zien zijn, nam de Kamer in het afgeloopen jaar ter hand: de goederenruil met Duitschland. Dit initiatief der Kamer open de werkelijk nieuwe perspectieven om ona afzetgebied naar Duitschland weer te ver ruimen. Een zaak, die veel stof heeft doen op waaien was de Lemvog-affaire. De uiterst precaire positie dezer Maatschappij, oor zaak of gevolg van een heftige lastercam pagne laster, die voor het grootste deel door kwalijk gezinde pers nimmer is her roepen onderging door krachtig ingrij pen zoodanige verandering, dat de toe stand thans weer hoopvol tegemoet mag worden gezien. Door de afd. Leiden van de Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde werd ter herdenking van Von Siebóld een prachtige Japansche bloemententoonstelling gehou den in de Stadsgehoorzaal. Op muziekgebied was de malaise ook merkbaar. Immers, pogingen in het werk gesteld om te komen tot een Toonkunst fusie mislukten. De ongunst der ti'den deed de beurzen voor deze schoone Muze ge sloten houden. Behalve deze nieuwigheden had de Sleutelstad ook nu en dan haar oude beeld. Het 3-OctoberfeeBt werd dit jaar gecom bineerd met een winkel- en lichtweek, dit laatste naar aanleiding van het zilveren bestaansfeest der Leidsche Electrische Centrale, welke feit intusschen, op heel be scheiden wijze werd herdacht. Een goed geslaagde Sperwerbeurs in de Stadsgehoorzaal deed intusschen opnieuw zien. dat het vuur in de gelederen van den middenstand nog niet geheel was uitge doofd. Ook op onderwijsgebied b er nog geen stilstand gekomen. Bij den aanvang van het jaar werd e Chr. Kweekschool geopend. Daarna volgde de opening der R.-K. Vak school voor Meisjes aan het Galgewater, terwijl in de eerste helft van Februari het bouwplan voor de nieuwe R.-K H. B. S. voor jongens werd goedgekeurd. Na de a.s. Paaschvacantie zal dit nieuwe schoolge bouw vermoedelijk in. gebruik kunnen wor den genomen. Van de gewone of minder gewone ge beurlijkheden noemen we: de in beslag name van een clandestienen radiozender, teeken des tijds. Voorts een aanslag op een bewoner van de Heerengracht en een aanslag door èen waanzinnige op een meis je in de v. Limburg Stirumstraat. Drie doodelijke ongelukken hadden ei plaats. Op de Pieterskerkgracht liep een leerling-monteur doodelijke brandwonden op, op de Maresingel-werd een vrouw over reden en gedood, op de Lichtfabrieken viel een timmerman van 18 M. hoogte. Voorts werd nog een monteur van de fa. Kat bij het vuurwerk op Scheveningen gedood. Ongelukken, die geen doodelijke gevol gen hadden, waren: het instorten van een dak van een huis in de Beuwelouwesteeg en een aanrijding pp een onbewaakten overweg nabij den Hooge Morschweg van een paard en wagen door den electrischen trein. Van de branden noemen we: de ver nieling van „Zomerzorg", den brand bij de firma Servaas aan de Hoogewoerd en den brand in de Aloelaan in den nacht van Tweeden Kerstdag. Onder degenen, die door den dood wer den weggenomen, vermelden we: J. G. Striening, bekend muziekleeraar hier ter stede, Frits Hopman, oud-leeraar der Gem. H.B S., M. Splinter Gzn., opzichter bij Ge meentewerken, dr. J. Bruining, arts en oud privaat-docent in de klinische diagnostiek, dr. N. J. Beversen, oud-rector van het Ste delijk Gymnasium, dr. Cl. Meuleman, di recteur van de R.-K. Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen, oud-geneesheer hier ter stede en oud-lid van den gemeen teraad en A. L. de Sturler, oud-directeur der Leidsche Zoutkeet, oud-raadslid en oud wethouder van fabricage dezer gemeente. Het Katholiek leven in de Sleutelstad kenmerkte zich in het afgeloopen jaai niet door bijzondere groote gebeurtenis- In het begin des jaars werd op heel bescheiden wijze 't eeuwfeest der St.-Pe- truskerk herdacht, ter gelegenheid waar van Mgr. H. J. M. Taskin, protonotariu» apostolicus een Pontificale H. Mis op droeg. In de St. Josephkerk werd onder steeds grooter belangstelling het vijfde Ziekentri- duum gehouden, dat evenals de vorige op uitstekende wijze slaagde. Op Katholiek onderwijs-gebied vermeld den we reeds de opening van de R.-K. Vak school voor Meisjes en den bouw van de R.-K. H.B.S. voor Jongens. Vermelding ver dient voorts nog de opening van de Mon tessorischool aan de Haarlemmerstraat* de eerste inrichting van dien aard in onze stad, en de plannen tot oprichting van een R.-K. Gesticht voor achterlijke Voogdij kinderen, het eerste van dien aard in ons land. De totstandkoming van deze nieuwe inrichting mogen we in 1933 vermoedelijk wel verwezenlijkt zien. Het Gesticht de Voorzienigheid vierde zijn 75-jarig bestaan, het St. Elisabeth-zie- kenhuis herdacht op heel eenvoudige wijze zijn 40-jarig bestaan. Het sociaal leven bloeide, mogen we we! zeggen, dank zij den nood der tijden. Meet dan ooit werd ingezien, dat de eenling als sociaal wezen niets vermag. Organisa tie in ti:van nood is een. machtige factor. Geldt dit voor den arbeider, niet minder is zulks het geval voor den middenstander en zoo zagen we in het afgeloopen jaar zooweï in den Volksbond als in de Hanze en in al hunne onderafdeelingen een op gewekt leven. Ook bii de jongeren viel dit te consta- teeren. De acties der Propaganda-club» wijzen hierop. Was dit voor de Propagandaelub „St. Petrus", welke thans vijf en twintig jaar bestaat, voornamelijk gericht op uitbrei ding van afdeelingen en ledental in den R.-K. Volksbond, de Propagandaelub „Dr. Schaepman" wijdde voornamelijk haar aan dacht dit jaar aan het Katholiek-charita tieve leven. Behalve aan de organisatie van bloemen dagen of collecten werd hoofdzakelijk go- werkt voor de R.-K. werkloozen. „Dr. Schaepman" stelde zich in dienst van het comité voor R.-K. Werkloozenzorg en dank zij de krachtdadige actie is het gelukt dui zenden guldens bij elkaar te brengen, waarvoor extra-uit^eeringen konden ge schieden. Schrille tegenstelling yoorwaar met de „woorden" van S.D.A.P. en Com munisme, die overal geld voor hebben be halve voor daadwerkelijke liefdadigheid.... Wanneer we hierboven de gehouden col lecten memoreeren, dan mogen we niet onvermeld laten de jammerlijke houding van B. en W. dezer gemeente, die aan het Plaatgeliik Comité van „Herwonnen Le venskracht" toestemming tot het houden van een bloemendag weigerde. Afgezien van het feit, dat het den ingezetenen vrij staat al of niet een officieel erkende ver- eeniging te steunen, heeft genoemde ver- eeniging de cijfers spreken toch wel zooveel goeds verricht, dat Burgemeester en Wethouders dit moesten weten. Een schreeuwende onbillijkheid bovendien is, dat aan andere vereenigingen wel toe stemming is verleend. Evenwel, „Herwon^ nen Levenskracht" zal gelijk krijgen van Ged Staten. Onder de actie der jongeren mogen we verder nog wel noemen de K. J. M. V.'era, di9 biina week in week uit him bijeenkom sten hielden en in den welgeslaagden K.J.M. V.-dag op „Den Burcht" het hoogtepunt van hun vereenigingsleven dit jaar be leefden. On Katholiek politiek gebied vermelden we de oprichting van den Bond van R.-K. Gemeenteraadsleden in den Staten Kies kring Leiden, welke in het begin des jaars tot stand kwam. Het Katholiek leven boekte ook verlie zen. De dood gaat ongestoord zijn gang en bij de wisseling des jaars nam hij uit den kring van Ordeseenooten en familie weg den weleerw. pater Sloots o.f.m. Een tweede verlies boekte de Francisca ner Orde door den plotselingen dood van den weleerw. pater dr. Sanctes Bernsen. Niet alleen de Franciscaner-orde, ook de wetenschap in het algemeen en de Katho lieke H.B.S, alhier in het bijzonder werden door dit onverwacht afsterven van den eenvoudigen, begaafden geestelijke getrof fen. In het gesticht aan de Pelikaanstraat overleed de eerw. Zuster Gabrielle (in de wereld mej. E. J. Spronk), terwijl ten slotte bet overlijden valt te memoreeren van den heer A. H. J. v. d. Horst, wiens naam aan de een tiental jaren geleden gehouden Missietentoonstelling voor altijd zal ver bonden blijven. Van de lotgevallen en gebeurtenissen met betrekking tot de Leidsch© Universi teit, mogen we in de eerste plaats noemen het succes van prof. dr. W. H. Keesom, wien het op Dondèrdag 18 Februari ge lukte in het Natuurkundig Laboratorium de grens der bereikte lage temperaturen, die door prof. Kamerlingh Onnes op 0.82 gr. Kei vin was gebracht, tot 0.71 gr. Ivel vin te verleggen. Door dit succes, resultaat van veel we- tenschappelijken arbeid, werd de goede naam van het Leidsch Natuurkundig Labo ratorium tot in alle werelddeelen opnieuw bevestigd. Een tweede succes boekte prof. Keesom door bet transport van vloeibaar helium, een welgeslaagde eerste proef op dit ge bied. Een tweede feit van beteekenis voor dit Laboratorum was de bouw en ingebruik name van den grooten nieuwen electromagv neet, bij welke officieele ingebruikname het Natuurkundig Laboratorium tevens werd j omgedoopt in het Kamerlingh Onnes-La» i boratorium, ter nagedachtenis aan de vele I verdiensten, die wijlen prof. Kamerlingh

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 22