WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 £933 JANUARI Re.ervcert een dezer avonden! DE FRAUDE BIJ HET ISRAËLITISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. De arrestatie van den Haagschen accountant. Betreffende de arrestatie van den Haag schen accountant V. in verband met de verduistering van een ton bij het Israëlie- tisch Weeshuis te Leidep, weet het „Vad. nog de volgende bijzonderheden mede te De thans aangehouden regent-penning meester van het Kederlandsch-lsraëlieti- sche Wees- en Doorgangshuis te Leiden, de heer E. V". Azn., had Zaterdagavond zijn woning verlaten, onder achterlating van een brief aan een vriend, waaruit men het voornemen tot een wanhoopsdaad kon le zen. De geadresseerde van deze mededee- lin-g kwam pas laat in den avond thuis. Toen hij den brief gelezen had, heeft hij onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die onverwijld naar V. heeft doen zoeken. Het vermoeden, dat hij zioh naar de duinen had begeven, bleek gegrond te zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag de echtgenoote van den politieagent Vos, toen zij naar de vroegkerk ging, op de WaaUdorperlaan een onbekend persoon. Zij waarschuwde haar man, die er onmid dellijk op uitging en hem aanhield. Bij zijn aanhouding greep hij in zijn zak naar een scherp geladen revolver. Hij werd overge bracht naar het politiebureau. Bij onder zoek bleek, dat zijn opsporing door de Haagsche politie werd verzocht. Het heeft verwondering verwekt, dat het bestuur van het Doorgangshuis den heer V., van wien wel bekend was, dat het met zijn zaken sedert geruimen- tijd niet zoo goed meer ging, het groote bedrag, dat hij heeft zeek gemaakt, heeft toevertrouwd. Ook schijnt de controle op het beheer van den hee- V. niet bijzonder effectief geweest te zijn. Bij de laatste opneming van de be zittingen van het fonds moet de accountant, die daarmee belast was, er genoegen mee genomen hebben, dat de heer V. hem een lijst van de effecten, die aanwezig moesten zijn, toonde, zonder zich er van te overtui gen, dat zij ook werkelijk aanwezig waren. Op het vermoeden, dat het met de finan- cieele positie van den heer V. niet pluis was, is men pas gekomen, toen er in Haag sche bladen een advertentieplaatsing ver scheen, in welke de publieke verkoop van het bioscooptheater Apollo, waarvan do heer V. directeur was, werd aangekondigd. Men heeft toen den heer V. opnieuw om rekening en verantwoording van zijn be heer gevraagd en bij deze gelegenheid is hij door den mand gevallen. In een hierop gehouden vergadering van de regenten van het Doorgangshuis heeft de heer V. nog met groote stelligheid ver zekerd, dat hij ervoor zorgen zou, dat het vermiste geld ten spoedigste teruggegeven werd en men had hem hiervoor tot 1 Ja nuari tijd gegeven. Afgesproken was, dat er aan het geval, dat intusschen reeds druk besproken was, geen ruchtbaarheid zou ge geven worden. Het is echter toch uitgelekt. Aanzienlijke schulden. De zaken van den heer V. waren de laat ste jaren meer in de war geraakt. De eer ste oorzaak hiervan was, dat het zijn bios cooptheater, voorheen een goede zaak, niet goed meer ging. Hierdoor was de heer V. in de schuld geraakt bij filmverhuurkanto ren te 's Gravenhage en Amsterdam. Schulden aan anderen, tot zeer groote bedragen, men spreekt van twee a drie ton, zijn hierbij gekomen. Voor verschillende van deze schulden is op het theater aan de Spuistraat hypotheek gevestigd. Er zat reeds een hypotheek voor een groot be drag op ten gunste van de Erieseh-Gro- ningsche Hypotheekbank. Deze is, daar zij niet betaald werd, tot executie van het on derpand overgegaan. De verkooping zal op 3 Januari genouden worden. Er schijnen inmiddels reeds onderhandelingen gevoerd te zijn met verschillende combinaties van gegadigden om het gebouw, dat vanwege zijn ligging ten opzichte van de Spuistraat en de Groote Marktstraat een aanzienlijke waarde vertegenwoordigt, over te nemen. Op verzoek van een van de schuldeischers is Dinsdag het faillissement van den heer V. aangevraagd. De Apollo-üioscoop is zeer zwaar belast. De Enesch-Groningsche Hypotheekbank heeft een le hypotheek gegeven van 400.000 (waarvan vermoedelijk is afgelost;; de Twentsche Bank 83.000 (waarvan even eens vermoedelijk is afgelost); de heer Saks zou een geldleening onder hypothecair ver band hebben gegeven groot ƒ15.000, dan moet er nog een obligatieleening onder hy pothecair verband loopen, groot 45.000 en ten slotte twee vijfde hypotheken teza men groot 73.000, gegeven door een trust. De financiën van het Isr. Weeshuis. Tot penningmeesteres is thans benoemd mevrouw R. CosmanMendes da Costa en bepaald, dat voor het beleggen en verkoo- pen, alsmede het in bewaring geven van bezittingen van het Weeshuis, de medewer king van den secretaris, den heer L. Le- visson, noodig zou zijn. Voor de openstaande schulden, zoover vast te stellen, en de behoefte van de huis houding, zal tot ulto. Febr. noodig zijn rond 5500. In dit bedrag zijn begrepen de achterstallige pensioen-premies, groot rond 1500, en de achterstallige schuld bij de Leidsche Waterleiding-Mij., groot 130. Daartegenover staat een bedrag bij de Leidsche Spaarbank van rond 350, bij de Postgiro van rond 20, bij De Twentsche Bank van rond 10, kleine kas rond 80. Totaal 460. De vermoedelijke ontvangsten over 1933 zijn: aan opbrengst busjes 2000, verpleeg- gelden 5000, ter inning gegeven contribu ties 9000, collecten en giften rond 500. De uitgaven over 1931 hebben 28.000 bedragen. De boeken van den penningmeester wij zen aan, dat tot den dag van overdracht in 1932 door hem was uitbetaald aan gewone uitgaven, groot 27.000, waaronder begre pen de premie pensioenverzekering, groot rond 14.000. Afscheid van Andrea Cseh. De gehouden sluitingsavond van den Es- perantocursus van Andreo Oseh in de Graanbeurs was evenals de cursus en de openingsavond een groot succes en druk bezocht. Te ongeveer kwart over acht opende de voorzitter, de heer F. J. van der Meijden, de bijeenkomst met een welkomstwoord tot de genoodigdem Op de hem eigen humoris tische wijze gaf de heer Cseh vervolgens de laatste les van zijn cursus, het mensche- lijk lichaam als hoofdonderwerp behande lend. Namensde cursisten boden twee dames een groote foto aan ale bewijs van erkente lijkheid der Leidsche deelnemers aan den Esneranto-cursus. Na de pauze voerden een zestal cursis ten het woord, den leeraar in de door hem onderwezen wereldtaal dank brengend voor het geleerde. De initiatiefnemer van den cursus, de heer J. de Ben, werd op bijzonder harte lijke wijze gehuldigd en het davend ap plaus bewees de instemming der zaal met deze huldiging. Als bewijs van deelneming ontvingen de cursisten een diploma en een gouden sleu tel, alle vraagwoorden der Esperanto-taal omvattend. RECHTZAKEN DE RELLETJES TE BOSKOOP. De 36-jarige reiziger W. J. E. S., uit Gou da, is door de Bechtbank te 's-Gravenhag« veroordeeld tot 9 maanden gevangenistraf ter zake van opruiing, gepleegd te Bos- koop tijdens de demonstratie aldaar op 8 Juni j.l. gehouden. Van dit vonnis is S. in hooger beroep gekomen en heden Etond bij voor het Haagsch Gerechtshof terecht bijgestaan door mr. P. van 't Hoff Stolk uit Amster dam, die ook in eerste instantie als veirde- diger is opgetreden. Aan verdachte was o.m. ten laste gelegd dat hij in een openbare vergadering van het Boeren- en Tuinderscomité woorden zou hebben gebezigd van ongeveer de vol gende strekking: „Wij moeten een een heidsfront vormen tegen de terreur van de politie"; „Wij hebben in Gouda 20 man, die de politie zullen omsingelen en de wa pens zullen afnemen vooral de vuurwapens, want die hebben ze ook". De eerste getuige, de brigadier van po litie J. Kuil, uit Alphen, verklaarde, dat hij weliswaar verdachte niet heeft gezien, omdat hij achter een schutting stond, doch naar hij zeide, kende hij de stem van S. heel goed. Verdachte stelde dezen getuige een groot aantal vragen omtrent de juiste be woordingen, waarin hij 'zou hebben ge sproken. Getuige antwöordde hierop, dat hij zich alles niet precies kon herinneren. Mr. van 't Hoff Stolk zeide het vreemd te vinden, dat getuige enkel en alleen de geïncrimineerde woorden zou hebben ge hoord en van de rest van de redevoering niets. Adv.-gen. mr. Brants: geen mensch kan precies onthouden wat die mensohen door elkaar halen. Ook tijdens het verhoor van den gemeen te-veldwachter W. Kelderhuis, uit Boskoop ontstond eenzelfde discussie tusschen ge tuige eenerzijds en den verdachte en diens verdediger anderzijds. Door den verdediger waren drie getui gen k décharge medegebracht die betwist ten dat de ten laste gelegde uitdrukkingen zouden zijn gebezigd. Een van hen zeide, dat verdachte zijn gehoor aangespoord zou hebben niet op eventueele provocaties van de zijde, der politie in te gaan. Van het hooren van een tweetal niet verschenen ge tuigen k décharge werd door de verdedi ging afstand gedaan. Verdachte gaf daarop een relaas van het gebeurde op 8 Juni. De vergadering was bedoeld als protest tegen de arrestatie van een werklooze en de mishandeling van een vrouw door de politie. Hij zou wel van een afweerorganisatie hebben gesproken, doch niet in den zin, zooals in de dagvaarding is gesteld. De advocaat-generaal Mr. Brants, zeide te widen aannemen, dat uit de getuigen verklaringen niet is komen vast te staan dat er van vuurwapens is gesproken. Aan nemelijk is volgens spr. dat een' politie ambtenaar geen belang stelt in een rede voering waarbij hij een groote dosis wel sprekendheid te slikken krijgt doch zoodra er iets gezegd wordt_ dat zijn aandacht trekt, spitst hij de ooren en zoo is het zeer goed aannemelijk dat hij alleen en uitslui tend daaraan aandacht wijdt. Spr. wees ook op de verklaringen van de getuigen ^décharge, die het feitelijk veel mooier maken dan de verdachte zelf wil want hoewel deze getuigen verklaarden geen woord over afweerfront te hebben ge hoord, geeft verdachte zelf toe daar wèl over te hebben gesproken. In het belang van de openbare veilig heid, achtte spr. het gewenscht daden als door verdachte begaan ernstig tegen te gaan en vorderde mitsdien bevestiging van het vonnis. Mr. van 't Hoff Stolk, betoogde dat niet begrepen is wat door S. op de vergadering is gezegd, en men hem treffen wil omdat hij organisatorisch politiek werkt. Men weet niet wat er in hoofd en hart van kleine boeren en tuinders en arbeiders om gaat. Er is natuurlijk critiek uitgeoefend op de houding der politie, doch opgeruid is er niet. De stelselmatige voorlichting spoort aan tot bepaalde acties van verzet tegen een systeem van geweld. Pleiter zeide verder dat het uitgesloten is dat S. de gewraakte woorden heeft ge bezigd en daarom dient hij te worden vrij gesproken en pleiter verzocht ten slotte de onmiddellijke invrijheidsstelling van verdachte. De president wees er den verdachte nog op dat hij volgens een door hem ondertee- kende verklaring erkend heeft gesproken te hebben van omsingelen der politie. Verdachte gaf daarop een uiteenzetting van zijn arrestatie en verhoor bij de poli tie. Na een korte repliek van mr. Brants werd de zitting voor enkele oogenblikken Na raadkamer deelde de president mede, dat het Hof geen termen vond de invrij heidstelling van verdachte te gelasten en bepaalde daarop het arrest op 11 Ja nuari a.s. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige opname. LEIDEN. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: 6130. N.V. Technische Handelmaatschappij Daan en Horré in oprichting. Leiden, Korte Oranjegracht 6. Venn.: K. Daan, Santpoort en G. W. Horrée, Leiden. 6129. Leidsche Consumptie Handelson derneming „Mercurius". Leiden, Heeren- steeg 3. Handel in margarine, vetten, kof fie. thee, enz. Venn.: T. Mol, Leiden en A. J. Hering, Leiden. 6128. „De Leidsche Textiel Centrale" H. A. Braakman. Leiden, Cobetstraat 48. Commissie en groothandel in wol, wollen garens, dekens, enz. enz, E.: H. A. Braak man, Leiden (H.V.). Proc.: C. J. Braakman Jorna, Leiden. Tijdstip v. vestiging: 1 Januari 1933. Opheffing: 784. Gebrs. den Haan. Rijnsburg, Vliet Z.Z. 23. Handel in aard appelen, versclie en gezouten groenten enz. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Op Donderdag 29 Decem ber a.s. zal voor de K. J. M. V. spreken de weleerw. heer P. J. Schretlen, oud-kapelaan der parochie, over: „Van toen wij vrij wer den". De aanvang van deze lezing is 8 uur precies, en wordt gehouden in het B.-K. Vereenigingsgebouw aan de Damlaan. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Concierge Patronaat. Op de jl. Zon dag gedane oproep voor een concierge van het Patronaat is hedenmiddag benoemd de heer Jan van den Heuvel. Op deze betrekking hadden 23 personen gesollici teerd. Wat anderen er van zeggen De afvaardiging van boeren en tuinders. De actie voor practische boeren en tuin ders als afgevaardigden bij de a.s. Kamer verkiezingen in de Kieskringen Leiden, Dordrecht, Haarlem en Den Helder blijkt voor het vooropgezette doel merkwaar dig te zijn geslaagd. Noord-Holland een tuinder en Zuid-Hol- And een boer, zoo luidde 't plan. Jammer heeft men steeds maar geen geschikte boer in Zuid-Holland kunnen vindon en heeft men ten einde raad dan maar een tuindei gmomen, en daaraan werkten nogal de boeren mede en verrichten zoo het kunst stuk „Boerenactie zonder boeren". Men kan wel benieuwd zijn of de boeren stand deze kaakslag thans weder gewillig verdraagt en in zijn aangewreven minder waardigheid berust. De heeren hadden den hopeloozen toe stand onder de boeren wel eens iets ern stiger mogen overwegon. 't Zou voor rust en vrede wel eens zéér noodzakeliik kim. aen zijn indien een practische landbouwer onze R.-K. boeren had vertegenwoordigd. Maar, helaas, 't is te laat. Plattelan d-k i e z e r. LAATSTE BERICHTEN EERSTE KAMER. Jhr. H. A. M. van Asch van Wijck benoemd verklaard. Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Eerste Kamer heeft heden in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. A. A. de Veer, tot lid van de Eerste Kamer benoemd ver klaard Jhr. H. A. M. van Asch van Wijck te Doorn. ZWARE BINNENBRAND TE DEN HAAG. In den afgeloopen nacht omstreeks één uur is de brandweer uitgerukt voor een zwaren binnenbrand in het sigarenmagazijn „Insulinde" aan den Denneweg 25c, te Den Haag. De winkelier, de heer D. M., was met een familielid naar den bioscoop ge weest en had zich, alvorend ter ruste te gaan, nog even ia den winkel begeven. Een uurtje later sloeg de hond herhaaldelijk aan, waarna de winkelier op vermoeden onraad zich weder naar den winkel spoedde om te ontdekken, dat deze vooi een deel in vlammen was gehuld. Het was al niet meer mogelijk, het telefoontoestel in den winkel te bereiken; de brandweer moest bij een van de buren worden opge beld. Zóó snel was daarop de motorspuit uit de Prinsestraat ter plaatse, dat de vlammen ondanks den zeer brandbaren inventaris geen gelegenheid hadden ge kregen om zich over het verdere deel in het winkelhuis te verspreiden; de schade kon aldus worden beperkt tot een deel van den winkelvoorraad, de toonbank en eenig om ringend meubilair. De motorspuit van het hoofdbureau, mede uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. De brand moet zijn ontstaan bij de toon bank, vermoedelijk door een verdwaalde vonk uit een brandende sigaar.' HET ONGEVAL MET DE „WATERGEUS". Zooals wij gemeld hebben (zie Gem. Berichten 3de blad), is tijdens stormachtig weer schipper S. Weynhold van de Neder- landsche tjalk „Watergeus" op de Oost zee overboord geslagen en verdronken. Naar wij nader vernemen behoort de „Watergeus" thuis te Delfzijl. Schipper Weynhold had het sohip in eigen beheer; ongeveer drie weken geleden had de scheepsmakelaar E. Wagenborg in ge noemde gemeente het schip bevracht met een lading voor Kopenhagen. Te Kopen hagen was het schip opnieuw bevracht met een lading voor Berlijn en het is op deze reis geweest, dat zich heb droevig ongeval heeft voorgedaan. De „Water geus" is, naar gemeld, door de vrouw van den verdronkene en een jongen matroos behouden te Swinemunde binnengebracht. Oudejaarsrede van den G. G. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 31 December door den K.R.O. 's middags van 13.2013.50 de Oudejaarsrede worden uit gezonden van den Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië. TELEGRAMMEN EEN DUUR JAAR VOOR JAPAN. TOKIO, 28 Dec. (V.D.). Het Japansohe ministerie van oorlog deelt mede, dat de Japansche actie in Mandsjoerije in het jaar 1932 ongeveer 191 millioen yen heeft gekost, waarbij niet is inbegrepen het be drag, dat de actie in Sjanghai heeft ge- koït, evenmin als de kosten van het on derhoud dor Japansöhe oorlogsschepen in de Ohineesche wateren. JAPANSCHE POLITIE AAN DEN CHINEESCHEN OOSTERSPOORWEG. De Mandsjoerijsche politie is „onbetrouwbaar". TOKIO, 28 Dec. (V.D.) Te Charbin zijn verscheidene -honderden Jdpansche politie mannen aangekomen, die politiedienst zul len doen langs den Ckineeschen Ooster spoorweg. De Mandsjoerijsche politie zal ontbonden worden aangezien Japan haar onbetrouwbaar acht. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. City: Volwassenen. Trianoij: Volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. MARKTBERICHTEN HEILIGSCHENNENDE INBRAAK IN EEN KERK. ALLE OFFERBLOKKEN, TWEE TABERNAKELS EN DE BRANDKAST OPENGEBROKEN. In den afgeloopen nacht hebben kerk dieven ingebroken in de kerk der Paters Montfortanen te SchaesbergLeenhof. De dieven hebben alle offerblokken opengebroken, alsmede twee tabernakel- kasten en een ih de sacristie staande brandkast. Verschillende gouden vaten en andere waardevolle voorwerpen van den eeredienst'zijn gestolen. De Heilige Hos ties zijn over den grond gestrooid. De Rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in. De diefstal i3 vermoedelijk door Duit- schers gepleegd. AMSTERDAM, 28 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 279 vet te kalveren: le kwal. 6268 cent, 2e kw. 50—60 cent en 3e kwal. 4048 cent per kg. levend gewicht; 34 nuchtere kalveren 49 per stuk, 370 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 3334 cent zware 3233 cent en vette 3031 cent al les per kg. slachtgewicht. 5 wagons Deensch vleesch. Overzicht: vette kalve ren tamelijken aanvoer, handel eenigszins sleepend, prijzen iets lager. Nuchtere kal veren geringen aanvoer, handel flauw, constante prijzen. Varkens weinig aanvoer ■handel zoor traag, dalende prijzen. AMSTERDAM, 27 Dec. Vee. Aange voerd 328 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 6064, 2e kw. 5058, 3e 40 50, mindere soorten 3038 ct. p. kg. slacht gewicht. 90 Melk- en kalfkoeien 190230 per stuk. 93 Vette kalveren le kw. 6270, 2e kw. 5260, 3e kw. 4050 ct. p. kg. levend gewicht. 41 Nuchtere kalveren 49 p. stuk. 14 Schapen ƒ1214 p. stuk. 622 Vlee-schvarkens 90110 kg. 3435, Var kens, zware, 3233, vette 31—32 st. p. kg. alles slachtgewicht. 30 Paarden 70100 per stuk, 3 wagons uit Denemarken. R0EL0FARENDSVEEN, 27 Dec. Groentenveiling. Sjalotten 5 cent per kg„ sla 0.909.40 per 100 krop, slavellen 29 58 cent per bak. HAZERSW0UDE, 2S Dec. Eierenveiling Aanvoer 4612 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.405.20 en eendeneieren 3.303.50 per 100 stuks. Z0ETERW0UDE, 28 Dcc. Veiling „Ik leer nog". Aanvoer 2109 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.10—4.90, kuikeneieren 3.90 en eendeneieren 3.50 per 100 stuks; boter 6776 cent en kaas 8—3*1 ct. per pond; kippen 1.15, duiven 8 cent en konijnen 1.55—2.00 per stuk. VEUR, 27 Dec. EiorenvOiling. Oafé Het Wapen van Veur, Aangevoerd 14133 stuks Prijzen: 14133 kippeneioren 3.506.20 en 11 ganzeneioren 2.452.70 per 100 stuks 79 kippen 0.40—1.25, 28 eenden 0.50 1.10, 141 konijnen 0.502.25 en 10 duiven 15 cent per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 27 Dec. Groen tenveiling. Bloemkool per 100 9.6011.70 peen per kist van 20 kg. 1.001.15, uien per 100 kg, 4.104.60, roodekool per 100 7.0010.90, gelekool per 100 3.20— 4.60. Aanvoer: 1200 bloemkool, 1500 kg. peen, 1700 kg. uien, 800 roodekool, 1400 gele kool. AMSTERDAMSCHE BEURSNOTEERING Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN 28 Dec. 1932 39% - "Vs 9» 2%, 11e 1281/s 106% 2% 113% 120% lOTl/, 1481/s <0% 148% 61% 26 30% 20Vl» eOl/j/l 25 30 20 3% "Va 16 57% 16 141/, 125»/, 14 125 168»/, 1671/Ï 102 751/a 102 75 115% 134 HÓ'/8 15 116 134% 146 128/n 6>/, 2 27/a 11 6%» H/s 13»/8 5% 8»/i« iuA» 2»/, 451/a 29 4V» a»/8 70 2 »U/l8 277/b 281/2 4'/» 6%» 3% 691/3 3% 2618/8, Industrie: Alg Kunstz. Unie Berkel» Potent Calvé Delft crt.v. A Kuchen in Accoust Ned Ford Philips Gein. Bezit Uni Lever Petroleum: Kon Olie Perlak Rubber: A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Vico Scrbadjadi Scheepvaart: Oude Vaart Ned. ScheepvUnie Oude Boot Mijnbouw: Boeton Alg Exploratie Mi Suiker: B V A dam Vorstenlanden Java Cultuur N I S U. Tabak: Deli Mij. Senembah Deli Bat. Tabak Oostkust Amerik. Fondsen: Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr Bethlehem Steel Cities Service Central Publio. Continental OU Gen Aviation Int Nickel Kennecott Copper Milwaukee ld Pref. Keesport Tin Plate North American Nevada Shell Union United St Leather Union Pacific Wabash Tidewater Ass. Oil United St. Steel W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM^ (Niet officieel). Berlijn 59.28 Londen 8.281 New York 2.48.871/a Parijs 9 71l/4 Brussel - 34.54 Zwitserland -47.90 Milaan 12.75 Madrid 20.301/2 Oslo 42.75 Kopenhagen 48.00 Stockholm 45.25 Wcenen - St.óOnonu Praag 7.371/2 Boedapest BEURSOVERZICHT. van gisteren. De ondernemingslust liet ook heden veel te wenschen over. Gedurende do vacantie- dagen hadden zich geen feiten voorgedaan, die nieuwe gezichtspunten opendon en al leen de iets vastere houding van Wall- street was een gunstige factor. Van de zijde van het publiek waren op zeer kleine schaal eonige kooporders binnengekomen, zoodat het koerspeil zioh eenigszins kon verbeteren. Suikers ontmoetten wat vraag, waartegenover slechts zeer beperkt aanbod stond, zoodat bij uiterst kleine omzetten, flinke koerswinsten werden geboekt. H.V. A.'s waren plun. 4 pet. hooger, Aku's liepen 1 pet. op, terwijl ook Unilevers en Philips eveneens op hooger niveau kwamen. Ook hier was van handel niet veel te bespeuren. Rubbers en Tabakken gaven evenmin om zetten van eenige bctcekenis te aanschou wen hetgeen niet verhinderde, dat ook hier hooger koerspeil werd bereikt. Mijnw. en Scheepv. waren verwaarloosd. Eenige vraag bestond voor Ned. Scheepv. Unies, die l pet. verbeterden ondanks de berichten om trent de moeilijkheden der White Star Line. Amerikanen hadden een stil verloop; in navolging van Wallstreet stelden de fondsen zich op hooger koerspeil. Duitsche obligaties waren nauwelijks prijshoudend. Youngleening noteerde op nagenoeg bet vorige midden koersniveau. Nederlandsche Staatsschuld vast, speciaal Ondo Schuld. Prolongatie: 1 pcL

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3