WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Dec. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 776.1 te Weenen. Laagste barometerst.: 728.1 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 29 Dec.: Meest matige Zui delijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betroken. Waar schijnlijk nog wei nig of geen neer slag. Iets zachter. Door het doordrineen van een diepere depressie bij IJsland en de vorming van een V-vormige secundaire in het Westen, terwijl te hooge druk in Zuid-Oost-Duitsch land stand hield, is het luchtdrukverval gemiddeld toegenomen. Ann «de Iersche kust en in Schotland waaien krachtige winden en ook in ons land is de wind kracht iets toegenomen. De temperatuur is in Scandinavië gemiddeld iets gedaald, doch het vorstgebied in Zuid-Zweden nam nog af. In Zuid-Frankrijk is het op enkele plaatsen veel warmer dan gisteren. De vorst in het Oosten van het gebied heeft weinig te beteekenen. In ons land is éeni- ge stijging te verwachten. Groote regen- hoeyeelheden zijn plaatselijk gevallen (Thorshaven had 22, Holyhaed 13 m.M.). Voor ons land is de regenkans wel toege nomen, doch de grootste kans schijnt, dat in het volgende etmaal nog weinig of geen regen zal vallen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 3.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «A.ï Van Woensdagnamiddag 4.20 uur tot Donderdagmorgen 7.42 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Donderdag 29 December voorm. 3.45 uur en nam. 4.10 uur. zichte van do .steunmaatregelen der over heid ten behoeve van het landbouwbedrijf. De verhooging van het maalpercentage in- landsch tarwe krachtens de Tarwe-wet heelt de volledige instemming dier organi satie. Intusschen werd de hoop uitgesproken, dat bij de uitvoering der Tarwewet de mo lenaars en graanhandel meer dan tot dus verre zullen in aanmerking komen voor bemoeiingen inzake opslaan van Neder- landsche tarwe. Vooits constateerde men de steeds toe nemende crisismoeilijkheden voor het mo lenaars- en graanhandelbedrijf en gaf men uiting aan de meening, dat do regeerings- kringen ten aanzien hiervan niet objectief werden ingelicht. DE MONOPOLISTISCHE VARKENS CENTRALE. Geen monopolie voor het binnenland. De Varkenseentraie deelt aan het „Hbld'' mede: „Dezer dagen bereikte de Ned. Varkens centrale e-en door verschillende organisa ties van be.anghebbenden bij den uitvoer van spek onderteekend adres, waarin tot haar het verzoek werd gericht, zich te wil len belasten ook met de levering van alle in het binnenland benoodigde varkens- Dit adres is door de Varkenscentrale aan een ernstig onderzoek onderworpen. Het doel van de adresianten was te bereiken, dat, doordat al.e varkens door de Neder landsche Varkenseentraie zouden worden geleverd, zou komen vast te staan dat voor alle varkens, welke van den boer gekocht worden, de richtprijs betaald wordt. Dit was van belang, omdat door de Varkens centrale bekend was gemaakt, dat voor het verkrijgen van toes.ag bij den uitvoer van spek alléén in aanmerking konden komen personen of firma's, die zich aan den vast- gestelden richtprijs hielden. Hoewel niet uit het oog verloren werd, dat het inwilli gen van dit verzoek voor belanghebbenden van groote beteekenis zou zijn, heeft de Ne- der.andsehe Varkenscentrale toch gemeend niet van haar tot nu toe ingenomen stand punt te moeten afwijken en op het adres af wijzend te moeten beschikken. Getracht is op andere wijze aan de verlangens van de betrokken groepen tegemoet te komen". Invoer van schoeisel vergroot. De minister van Economische Zaken en Arbe:d heeft de hoeveolheid schoeisel en leestklaar schoenwerk, waarvoor alsnog toewijzing tot invoer zal worden verstrekt, vastgesteld op 25 pet. van de hoevee heid, waarop de aanvrager overeenkomstig de bij voormeld besluit gestelde regelen ten hoogste aanspraak kan maken. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering van het hoofdbestuur. Dezer dagen vergaderde te Utrecht on der leiding van den bondsvoorzitter, den heer C. J. G. Struycken te 's-Gravenhage, het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond. Mededeeling werd gedaan van de op richting in de R. K. Middenstandsorganisa tie van een tweetal landelijke vakbonden, n.l. van den Ned. R. K. Bond van Kappers patroons en den Ned. R. K. Bond van Kleermakerspatroons, terwijl in Limburg het initiatief bleek te zijn genomen tot landelijke organisatie der R.-K. Kantoor boekhandelaren en in Breda tot landelijke organisatie der R.K. Bloemisten en Bloe menwinkeliers, binnen 't verband der R.K. Middenstandsorganisatie. Ten aanzien van enkele instellingen van den Ned. R. K. Midenstandsbond werden besluiten genomen van internen aard. Een bespreking werd gewijd aan het haneende vraagstuk der concentratie van de Bureaux der diocesane M'ddenstnnds- bonden en van den Ned. R.-K. Midden standsbond. In samenwerking met de twee andere, landelijke Middenstandsbonden zal worden getracht regelen te stellen voor de actie van straat- en wijkvereenigingen van den middenstand. In samenwerking met de R.-K. Yereem- ging van Leeraren tot Bevordering van het Handelsonderwijs zullen stappen wor den gedaan om te komen tot meer eenheid in leerplan en exameneischen van de cur sussen voor handelsonderwijs, welke door R.-K. Midenstandsvereenigingen hier te lande worden geëxploiteerd. Een uitvoerige uiteenzetting werd gere ven van de brecde werkzaamheid, welke door de katholieke middenstandsorganisa tie in de afgeloopen maanden is ontplooid om te verkrijgen, dat aan gezonde midden- standsbedrijven, die door de crisis in moei lijkheden zijn geraakt met regeeringsmede- werkincr crediethulp zal kunnen worden verleend. Ten slotte werden definitief vastgesteld de nieuwe statuten, die voor den Ned, R.K. Middenstandsbond zullen worden ingevoerd NAVORDERING 29 OPCENTEN OP DEN SUIKERACCIJNS. De wijziging in de bestaande regeling. Ingevolge het dezer dagen door de Eer ste Kamer der Staten Generaal aangeno men wetsontwerp houdende o.m. bepalin gen tot navordering van 20 opcenten op den suikeraccijns, wordt er de aandacht op gevestigd dat: le. Met ingang van 1 Januari 1933 zullen worden „nagevorderd" twintig opcenten op den suikercaccijns van voorraden groo- ter dan 500 K.G., welke in het vrije ver keer in eene opslagplaats aanwezig zijn, alsmede van hoeveelheden Buiker met in gang van dien datum in vervoer naar eene zoodanige bergplaats. Onder opslagplaats is te verstaan ieder gebouw, erf of besloten terrein. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats in gebruik heeft, worden deze voor de toepassing dezer wet als één op slagplaats beschouwd. Voorraden grooter dan 500 K.G. zijn over de „volle" hoeveelheid aan navordering on derworpen. De gebruiker of hoofdgebruiker van eene opslagplaats, waarin aan navordering on derworpen hoeveelheden suiker voorradig zijn of waarnaar deze in vervoer zijn, zijn verplicht daarvan op 2 Januari a.s. of tel kens den eerstvolgenden dag na den dag van inslag, tegen ontvangbewijs schriftelijk aangifte te doen bij den Ontvanger der Ac cijnzen over de gemeente waarin de op slagplaats gelegen is. Deze aangifte moet zijn onderteekend en moet bevatten: a. naam en woonplaats van den aange ver; b. aanduiding van de opslagplaats waar in de suiker zich bevindt; c. de voor navordering in aanmerking komende hoeveelheid suiker, in iedere op slagplaats aanwezig. Waar bij de navordering van tien opcen ten op den suikeraccijns welke 1 April jl. heeft plaats gehad, de maximum vrije hoe vee.heid 1000 K.G bedroeg en deze thans is verlaagd tot 500 K.G., zal het misschien gewenscht zijn, daarop in het bijzonder de aandacht te vestigen. BELGISCHE KALK NAAR NEDERLAND. De Belgische spoorwegen hebben een speciaal gereduceerd tarief ingevoerd voor kalk in 10-tons ladingen uit de Belgisch Luxemburgsche kalkgroeven naar Neder land. Werkverschaffing. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle inspecties voor de werkver schaffing een rondschrijven gezonden, ten einde de vorst-steunregeling eenigszins aan te vullen en te verduidelijken. Het conflict in de Kledingindustrie te Amsterdam. Onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. Aalberse is gisteren op het departe ment van Economische Zaken en Arbeid een bespreking gehouden met partijen, be trokken bij een dreigend conflict bij een vijftal werkgevers in de kledingindustrie te Amsterdam. Van werkgeverszijde is daarbij een nieuw voorstel gedaan, dat op het vo gende neerkomt: 1. Het bestaande contract wordt met een week verlengd; 2 de voorgestelde kor ting der loonen van 10 pet. op 1 Januari a.s. en daarenboven 6 pet op - Juli a.s. werd resp. gewijzigd in 7 12 pet. en 2 1/2 pet. Indien vóór 4 Januari op dit voorstel geen antwoord is ingekomen, herleeft het oude voorstel. „ST. DEUS DEDIT". Bondsvergadering te Haarlem. De Ned. R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" hield gisteren en houdt van daag de jaarvergadering van den Bonds raad in gebouw St. Bavo te Haarlem. Na het zingen van het strijdlied opende de voorzitter, de heer A. J. Loerakker, de vergadering met een woord van welkom. De tijden zijn helaas niet verbeterd, aldus spreker, er is nieuwe achteruitgang in het afgeloopen jaar. En toch zullen we ook dit maal bij het behandelen van de voorstellen ons groote principe niet uit het oog mo gen verliezen. Het economisch leven is in al zijn onderdeelen uit elkaar geslagen, waardoor een ontzettende werkloosheid is ontstaan. Door kunstmatige plannen wordt getracht daarin verbetering te brengen: daardoor wordt de stoffelijke ellende niet weggenomen, maar ook de moreele niet. Werkverschaffing is aanleiding geweest toe broeinesten van ontevredenheid, het stem pelen verergerde de zaak nog meer. Heb zijn alle middelen, die de zaak niet in het hart treffen. Uit die toestanden, die ver warring stichten, komen demagogen to voorschijn, die een luguber vernielingswerk tot een taak rekenen. Demagogen zijn volksbedriegers, volksverlakkers! Dat zijn de communisten, die krachtens hun over tuiging de volksziel moeten verpesten. Deze duivels uit Moskou maken gebruik van den nood van den arbeider, God be ware ons voor deze categorie! Dan zijn er do „politieke scharrelaars'", waarvoor ook een waarschuwing past. Zij dienen het volk niet, doen de ontevreden heid toenemen. Men kan ze gemakkelijk herkennen, ze breken af en bouwen alleen met hun mond op. De derde soort vormen de kankeraars van nature. Ze bedoelen het zoo kwaad niet, maar ze doen ontzettend veel kwaad. Dergelijke demagogen zullen ons katho lieke volk niet krijgen, maar ze brengen een heilig goed in gevaar. Het vertrouwen maaien ze weg, het vertrouwen dat op de allereerste plaats noodig is om tot een we reldherstel te komen. Loonsverlaging doet de koopkracht niet afnemen. Dat is een valsche theorie. Wij zullen trachten elke verlaging in ons kamp tegen te houden, maar, als buiten de schuld Van Nederland het economisch leven ont wricht is, moet men niet luisteren naar die menschen, die loonsverlaging aan revolutie- sein verbinden. Wij mogen niet op on rechtvaardige wijze belast worden, daar zijn wij niet voor te vinden. Ook de steun trekkende werklooze heeft niet het recht te kankeren, er wordt in den land- en tuin bouw ook door de boeren en tuinders aj- moede geleden. Dan besprak spreker de werkloosheid onder de jóngere vakgenooten. Zij begrij pen niet gbed wat er aan de hand is, ze zien hun idealen vervagen, ze voelen zich onnutte wezens. Doet alles om deze jonge kerels te steunen, zij hebben niet gezien den grooten strijd dien de ouderen ge voerd hebben, zij hebben de verknechting niet gekend en daarom hebben ze niet zoo veel waardeering voor het verkregene. Is er dan niets, dat ons met vreugde kan vervullen? vroeg spreker. Natuurlijk, er zijn lichtpunten. We tellen meer dan 19.000 le den. De landarbeidersbond bloeit, niet al leen om materieele redenen. Het bondsver- mogen, dat er alleen en uitsluitend is als strijdkar en niet om nood te lenigen, is ge lukkig nog gestegen. Dit vermogen blijft beantwoorden aan het doel waarvoor het bijeen gebracht is. Het wetsontwerp betreffende de Be- drijfsraden doet veel verwachten. Wij heb ben den nood met de werkgevers gedragen en nu eischen wij een belangen-, een oe- drijfs-overeenkomst. Er zijn lichtpunten! Ondanks alle moei lijkheden, besloot spreker, moeten we dank baar zijn aan God, die ons nog staande heeft gehouden, door onze principieels vak- tereenigingen. Op Hem zullen we blijven vertrouwen, met Hem zullen we overwin nen. Vertrouwen is het wachtwoord. Vei- trouwen is het eenige middel tot spoedige redding 1 Loerakker als voorzitter herkozen. Bij enkele candidaatstelling werd tot voorzitter en redacteur van het orgaan her kozen de heer A. J. Loerakker. Evenzoo werden de leden van den bestuursraad be noemd, 17 in getal. Bij de bespreking van het bestuursbeleid en van de redactie, merkte de voorzitter op een desbetreffende vraag op, dat de vorige drukker van het orgaan den bond bedrogen heeft, waardoor onmiddellijk alle banden werden verbro ken. De bondsadviseur, rector Kok, zal per soonlijk aan den Bisschop de aanhankelijk heid van den bond overbrengen en tegehj- kertijd de statuten-wijziging ter goedkeu ring aanbieden. Lisse bracht hulde aan het bestuur voor do verrichte werkzaamheden. Uitvoerig sprak de voorzitter over het boerenbedrog aan politieke moties verbonden, hij verde digde zijn beleid in de Tweede Kamer. De geestelijke adviseur van Fijnaart (Breda) gaf te kennen, dat de landarbeiders over het algemeen groot vertrouwen in hun vrijgestelden stellen en dat stemt tot bij zondere dankbaarheid. De bondsraad ging er mee accoord, dat de contributie met 5 cent per week ver hoogd werd en gestort in de werkloozenkas, „Tijd". Burgemeester van Zwolle. Bij Kon. besluit is aan mr. dr. I. A. van Roijen, op verzoek, met ingang van 1 Fe bruari 1933, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zwolle, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in de betrekking bewe zen. GRAAF F. A. C. VAN LYNDEN VAN SANDENBURG f Koninklijke deelneming. H. M. de Koningin en H. K. H de Prin ses hebben gisterochtend om 12 uur een be zoek gebracht aan de familie van Lijnden van Sandenburg in verband met het plot seling overlijden van den graaf van Lijnden van Sandenburg. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prin ses betuigden aan de weduwe en de kinde ren Hare hartelijke deelneming. Herdacht in den Raad van State. In de vergadering van den Raad van State, die werd voorgezeten door Staats raad mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg en waarin ook de Prins en Prinses Juliana tegenwoordig waren, heeft Staatsraad Har te van Tecklenburg den overleden vice-pre sident herdacht. Spr. schetste de diepe verslagenheid, welke het bericht van het overlijden niet alleen bij hen, die op het Binnenhof met hem arbeidden, maar ook in geheel den lande heeft teweeg gebracht. De uitnemen de eigenschappen, welke dezen hoogstaan- den persoon eigen waren en welke hij ben volle in 's lands belang aanwendde, maken zijn heen gaan tot een nationaal verlies. Spr. eindigde met de verklaring, dat de leden van den Raad van State voor dat hooge en machtige voorbeeld den thans ontslapen vice-president blij venden dank verschuldigd zijn, een schuld, waarvan zij zich slechts kunnen kwijten, door naar hun vermogen hem na te volgen. In den ochtend heeft de secretaris jhr. mr. de Beaufort alle ambtenaren en het verder personeel bijeen geroepen en woor den van droefheid en ook van dankbaar heid gewijd aan den chef, die in de vier ja ren, waarin hij zijn betrekking heeft waar genomen, zich bij hoog en laag niet alleen hooggeacht maar ook bemind en onvergete lijk heeft weten te maken. - füp DE K. R. 0.-FILM. Men schrijft ons: De tweede trek van de K. R. O.-film door het land belooft, blij kens de zeer talrijke aanvragen en de eerste geslaagde ai vond en, wederom een succes te worden. Zelfs in plaatsen waar deze film het vorige jaar werd vertoond, stelt men er prijs op voor een tweede maal deze rolprent voor het publiek te vertoonen. Vandaar nog een kort woord van opwekking aan iedereen om deze ge legenheid, vermoedelijk de laatste, niet te- verzuimen, teneinde op deze eenvoudige en gemakkelijke wijze zich een inzicht te kunnen verwerven van niet alleen de ge schiedenis, en de ontwikkeling van den Katholieken Radio Omroep, dooh tevens van alles wat betrekking heeft op de techniek van den Omroep, het samenstel len der programma's enz. Inderdaad blijkt het telkenmale op nieuw, dat zoo velen den Omroep slechts zeer oppervlakkig van den buitenkant namelijk kennen. Zelfs zij, die een bezoek brachten aan studio en zender en zich daar tijdens den rondgang de-den voor lichten, blijken toch nog slechts een on volkomen beeld van den Omroep te heb ben. Wat de K. R. O. beteekent, waarom onze principieele Radio Omroep recht heeft op de groote belangstelling van eiken Katholiek, leert de film op een on derhoudende wijze. Beter dan welke pro- paganda-rede of schriftelijke uiteenzet ting toont de film het geheele omroepbe drijf niet alleen naar zijn historischen groei, doch zooals het op dit oogenblik is. Velen waren zoo vaak bereid voor den K. R. O. propaganda te willen voeren, om dat zij het besef bij zich droegen, dat deze van zulk een ontzaggelijke waarde is, voor het Godsdienstig leven en de be schaving van het Nederlandsohe volk. Echter bij zooveel goeden wil ontbrak vaak de kennis. Wel nu, deze kennis ver schaft de film op een voor iedereen be vattelijke wijze. Men ga dus de vertooning van de K. R. O.-film bijwonen en oordeele dan of wij in het bovenstaande te veel hebben be weerd. Behalve de K. R. O.-film zullen nog worden vertoond enkele geluidsfilm pjes, welke het geheele programma nog meer afwisselend en aantrekkelijk maken. Geen auto's over afsluitdijk. Daar het voor de Noordelijke Provin ciën van groot belang zou zijn, indien ge durende de R.A I.-tentoonstelling te Am sterdam van 27 Januari t.m. 5 Februari a.s. de weg over den afsluitdijk van het IJsel- meer werd opengesteld voor het verkee», hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. zich tot den Directeur-Generaal der Zuiderzee werken gewend met het verzoek den weg over den afsluitdijk tusscheo het genoemde tijdvak voor personenauto's met ten hoog ste zes zitplaatsen geopend te houden. In antwoord hierojf, deelde do directeur-gene raal mede, in verband met het wintersei zoen nog geen toezeggingen te kunnen doe. Wordt het kasteel Wychen verkocht? In verband met de geruchten over een eventueelen verkoop van het bekende kan teel Wychen, door de Stichting „Het Gel- derach Landschap", verneemt de „Tel", van meest bevoegde zijde het volgende: Het kasteel Wychen is sedert enkele maanden eigendom van de gemeente Wy chen, doch het park met de daarom lig gende Lanen met eikenboomen behooren gedeeltelijk aan de vroegere eigenaren (on geveer 1 H.A.) en een ander deel (ruim H.A.) werd verkocht aan e-en boomkweeker. Toen het nu aan „Het Geldersch Land schap" bleek, dat het de bedoeling was, om het kasteelpark, thans in een wildernis gemetamorphoseerd, als bouwterrein te exploiteeren, heeft de Stichting zich be reid verklaard, tegenover den gemeente raad, die daartoe niet in staat is, te trach- Gemeenteliike Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Leidsch Dagblad om vergunning tot 't richten van een drukkerij in het perceel Witte Singel No. 1, hoek Noordeindsplein; b. de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grof smederij om vergunning tol het oprichten van een grofsmederiü ijzerl en metaalgie terij, modelmakerij, Mraaifwij, bankwerke- rij, koperslagerij, construcilewerkplaats en scheepsbouwwerf in dp peG«^en Zuidsin gel No. 66; e. de N.\f. Kwiinllijke Neder landsche Grofsmederij tob het oprichten van e^nJÉetting^pederij in een perceel, gelegei/ in de WfCard; d. de firma J. J. Krantz en Zn^dm vergunning tot het oprichten van ean lakenfabriek in de perceelen Oude Singel Nis 88, 88, 90. 92, 102, 108 en 108, Volmolengracht No. 18, Lan- gegracht 7 t/m 29; de N.V. Leidsche Duin water-Maatschappij om vergunning tot heb oprichten van een werkplaats voor repara tie van watermeters met fitterij in het per ceel Haverzaklaan No. 13a, is verdaagd. AGENDA LEIDEN. Woensdag. Ledenvergadering R.K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Wo-ensdag, Liefdadigheidsuitvoering „Ruim Baan", „Hulp in de Huishouding en de Baby", Leidsche Schouw burg 8.15 uur. Woensdag, Kerntroepen van den Midden stand, spreker W. Sassen, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag. R. K. Kiesv. „Den Burcht", 8 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 27 Dec. tot en met Zondag 1 Jan. 1933 (Nieuwjaarsdag) waargenomen door apo theek C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, Tel. no. 523. ten het geheele terrein in handen te krij gen, en een poging te doen, ten einde een onherstelbare verwoesting van dit histo risch stukje grond te voorkomen. Evenwel zou dan de gemeente moeten beginnen mot zich bereid te verklaren, om het kasteel aan „Het Geldersche Landschap" over to doen. De Stichting zal dit kasteel dan voor Raadhuis aan de gemeente verhuren. De gemeenteraad van Wychen heeft daar toe dezer dagen in beginsel besloten. „Het Geldersche Landschap" zal nu trachten om voor den aankóop van het ka-s- teelpark met omliggende lanen de noodige fondsen bijeen te krijgen en tot overeen stemming te komen met de verschillende eigenaren. Of dit gelukken zal, hangt af van twee vragen, ten eerste of het Neder landsche volk voldoende belangstelling zal toonen, en ten tweede of de eigenaren, dio tot nu toe veel te hooge prijzen vragen, tob redelijker vraagprijzen zullen komen. De Stichting toch zal zeker niet bereid en niet in staat zijn, om bouwterrein te koo- pen. Het genoemde bedrag ad 50.000. hetwelk benoodigd zau zijn, is dan ook vol komen uit de lucht gegrepen. Wel staat vast, dat voor restauratie van het kasteel alleen 12.000.noodig zal zijn. De aankoop van het kasteel alleen, was niet slechts half werk, maar opende de deur voor het ergste vandalisme, hetgeen beves tigd wordt, doordat de vernieling van het historische park helaas reeds ver gevorderd is. Veler hulp zal noodig zijn. Enkele toe zeggingen tot het verstrekken Van rente- looze voorschotten en van giften werden reeds verkregen. Het kasteel werd gebouwd door Don Emanuel van Portugal en Emilia van Nas sau, volle zuster van Prins Maurits. In 1906 werd het door een brand voor een groot deel verwoest, dooh daarna liet'de toenma lige eigenare-sse het kasteel onder de be kwame leiding van Jonkheer Victor de Stuers geheel in ouden stijl herbouwen. Uit historisch oogpunt, en om zijn prachtigen Renaissance-stijl heeft het kanteel buiten gewone waarde. STADSNIEUWS PATER GODFRIED DOLLE O.F.M. Diens opvolgers. Zooals onder Kerknieuws vermeld, is de weleerw. pater Godfried Do.le benoemd tot Kapelaan van de parochie H.H. Antonius en Lodewijk te 's-Gravenhage. Pater Dolle, in 1917 priester gewijd, stu deerde enkele jaren aan de Handelsschool te Rotterdam, doch moest dit wegens ge zondheidsredenen opgeven, waarna hij tot leeraar en prefect van de jongens aan het gymnasium te Venray werd benoemd. In September 1928 kwam pater Dolle naar Leiden, waar hij godsdienst eeraar werd aan de R. K. H.B.S. voor jongens. Voorts kreeg hij als voorzitter de leiding over de Zita-Vereeniging en hare onderaf- deelingen: R. K. Vakschool voor Meisjes en Margarita van Costona Stichting. Als zoodanig heeft pater Dolle heel veel werk voor de vrouwelijke jeugd verricht. Hij was voorts be.ast met het godsdienstonderricht op de K. Vakschool en op den R. lv. Hoofdac te-cursus. Van 19281930 was pater Dolle beven- dien moderator van de R. K. Studenten- vereeniging „Sanctus Augustinus". Pater Dolle zal thans behalve over Het gewone parochiewerk ook de zorg krijgen over de St. Josephgezeilen, het Kolpings- hospitium en het Patronaat. Aan de H.B.S. alhier zal pater Dolle worden opgevolgd dcor pater Siardus de Vries, thans leeraar te Venray, terwijl pa ter v. d. Bosch, Kapelaan aan de Harte- i brug het werk voor de Zita-Vereeniging zal voortzetten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2