24ste Jaargang WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 No. 7391 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Werkverschaffing in de Bouwbedrijven DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het (Jeillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Rondom de 40-urenweek t Xs alleszins redelijk, dat elk middel, hetwelk de werkloosheid zou kunnen kee- ren of ook maar eenigermate temperen, ernstige aandacht opeischt. Zoo ook het middel van de verkorting van de arbeidstijd. Wij wezen er gisteren op, hoe onsym pathiek is, en ook hoe onverantwoor delijk, de houding van de Ned. Werkge vers Vereeniging, die bruut en botweg zelfs de bestudeering van de al of niet deugdelijkheid van dit middel wil afwijzen. Vandaag namen wij kennis van een re solutie betreffende dit vraagstuk, aange nomen door het Algemeen Christelijk Ver bond van Werkgevers te Antwerpen. Deze resolutie luidt: „overwegende dal de ontwikkeling der moderne tech niek in de bedrijven de eerste toepassing van een vc*korten arbeidsduur, onder den vorm der 48-urenweek, heeft mogelijk ge maakt; dat bij den verderen normalen vooruit gang der techniek een nieuwe verminde ring der arbeidsuren in de toekomst lo gisch en aanneembaar voorkomt; aangezien het vraagstuk der verkorting van den arbeidstijd acuut .is geworden door her streven de oplossing der heer- schende wereldcrisis te bevorderen, waar bij in uitzicht gesteld wordt het lenigen der werkloosheid door het rationeel ver deel en, onder de bestaande werkkrachten, van het huidig aantal werkuren, mits de tegenwoordige afname der productie be houden blijft, aangezien er wenschen opgegaan zijn, om tot de wettelijke regeling van den verkorten arbeidsduur te komen; in overweging nemend de richtsnoeren, vei vat in de encycliek Rerum Novarum, welke onder meer in haar opbouwend ge deelte het vraagstuk van den arbeidsduur breedvoerig en algemeen beschouwt van uit verschillende standpunten; aangezien nochtans door de algemeene verwal ring op economisch gebied, die aan leiding heeft gegeven tot het nemen van maatregelen zooals het optrekken vai» steeds hoogere tolmuren, het contingen teeren, waarbij te voegen is de ontredde ring van het credietwezen in de meeste landen, cï geen voldoende positieve gege vens voorhanden zijn om met zekerheid te kunnen onderzoeken of de rationalisatie een ve; korting van den arbeidsduur recht vaardigt en het dus bezwaarlijk zou zijn zich aan experimenten te wagen, waarvan men de draagkracht niet kan voorspellen; is van tneening dat het voorbarig is do verkol ting van den arbeidsduur langs wettelijken weg te regelen; drukt den wensch uit: de 48-urenweek eerst internationaal te zien toepassen en langs wettelijken weg de afschaffing van den fabrieksarbeid der gehuwde vrouw en zooveel .mogelijk der vicuwen in het algemeen te zien verwe zenlijken; in het streven naar verdere verkorting van den arbeidsduur denzelfden weg te zien volgen als bij de instelling der 48- urènweek, namelijk dat vooreerst de groot industrie, daartoe het best in staat ge steld door een degelijke rationalisatie, zou overgaan tot hare toepassing, hierbij noch een loonsvermindering, noch een stijging der prijzen veroorzakend, zoodat dan ge leidelijk de kleinere bedrijven zullen die nen te volgen en de wettelijke regeling in uitzicht gesteld kan worden; wenscht, dat de studie van het vraag stuk met ernst aangevat wordt en ziet met belangstelling uit naar de resultaten, be reikt in de bedrijven die, als pioniers, den verkorten arbeidsduur reeds toepassen". In deze resolutie kunnen drie elemen ten worden onderscheiden: Eerstens: de wettelijke regeling van een verkorten arbeidstijd wordt voorba rig genoemd. Dit kan o. i. moeilijk wor den tegengesproken. Vervolgens: aangedrongen wordt op meer algemeene internationale toe passing van de 48-urenweek en interna tionale afschaffing van den fabrieksarbeid der gehuwde vrouw. Dit is een wensch, waarvan men een onmiddellijke ver wezenlijking hoopt. Op de derde plaats: een vermindering van den arbeidstijd in de toekomst komt voor logisch en aanneembaar te zijn; de studie van dit vraagstuk dient met ernst te geschieden. I l Het standpunt, door genoemde organi- j DE BEZWAREN DER ORGANISATIES. Wat kan wel en wat kan niet het etiket werkverschaffing dragen? Tusschen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in het bouwbedrijf, t.w. den Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland; den Ned. Aannemers- bond, den Ned. R. K. Bond van Bouw- patroons, den Algem. Ned. Bouwarbei- dersbond, den Ned. R. K. Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph", den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond en den Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond in Nederland, en de regeering is overleg gaandeover de werkverschaffingspolitiek, waartegen in vakkringen zeer ernstige bezwaren be staan. Na gepleegd mondeling overleg ten Departement© van Binnenlandsohe Za ken hebben de organisaties aan den Secretaris-Generaal van genoemd Depar tement hun zienswijze nader uiteen ge zet in het navolgende schrijven: „Bij het onderhoud over de werkver schaffingspolitiek der regeering, dat een Commissie uit de onderscheidene werk gevers- en werknemersbonden in het bouwbedrijf op 15 dezer met u mocht hebben, verzocht u nog enkele feiten te willen mededeelen, welke ons betoog konden illustreeren. Het zij geoorloofd van de gelegenheid gebruik te maken en tevens de kern der zaak nog even te releveeren. Wanneer onder werkverschaffing mag worden verstaan, werk maken of bren gen waar het niet was met als hoofd doel lediggang tegen te gaan als niet te onderschatten bijkomstigheid, dat de maatschappij een contra-praestatie ont vangt voor hetgeen aan de betrokken personen wordt betaald of uitgekeerd, dan bestaat tegen de wijze, waarop de werkverschaffing zich aanvankelijk uitte, geen of weinig bedenking; ontginnen van heide, recht maken van beken e.d. Het betalen van loonen beneden die welke gelden in de vakken waaruit de arbeiders afkomstig zijn, of in de streek waar de werkverschaffing wordt uitge voerd, is rationeel. Daarnaast ligt de werkverruiming, hetgeen veelal neerkomt op vervroeging van „normaal" werk, hetwelk toch had moeten gebeuren: verbreeding van we gen, bouwrijp maken van gronden be- hooren er soms toe. Als derde groep kan worden aange merkt het normale werk, waarbij ze!fs niet van vervroeging sprake is, werk, dat zonder de buitengewone tijdsomstan digheden op dit oogenblik ook zou zijn gebeurd. Tenslotte is er normaal werk, waar de machine vervangen wordt door hand- kracht, waardoor meer menschen te werk gesteld kunnen worden. Het heeft onzen besturen zeer be zorgd gemaakt, dat steeds meer werk, dat als normaal werk moet worden be schouwd, kunstmatig in den vorm van werkverschaffing gegoten wordt en aan de normale markt onttrokken wordt. De funeste gevolgen voor het geheele bouwbedrijf blijken o.m. uit de ontstel lende laatst bekende werkloosheidscij fers: aantal waarv. in werk loden werkl. versch. (ronde Alg. Ned. Bouw- cijfers) arb. Bond 31.200 14.800 3000 R. K. Rouwvak- arb. Bond „St. Joseph" 28.887 14.604 2500 Ned. Chr. Bouw- arb. Bond 13.800 6.436 500 73.887 35.640 6000 Daaruit blijkt, dat in totaal ongeveer 41.640 arbeiders op een totaal van 73.887 in hun bedrijf geen werk meer kunnen vinden, d.w.z. rond 57 pet., waarbij zij opgemerkt, dat de cijfers van dit oogen blik nog ongunstiger zijn en gevoeglijk op 60 pet. werkloosheid moet worden ge rekend. De grondwerkers op wier terrein bij voorkeur de „werkverschaffings"-o,bjecten worden gezocht verkeeren in een nog bedroevender positie, hetgeen blijke uit de navolgende cijfers: aantal waarv. in werk- grondw. werkl. versch. (ronde Alg. Ned. Bouw- cijfers) arb. Bond 6000 4000 1400 R. K. Bouwvak- arb. Bond „St. Joseph" 5242 3103 1300 Ned. Chr. Bouw- arb. Bond 1200 611 250 12442 7714 2950 satie ingenomen, geeft o. i. juist aan het standpunt, dat men tegenover het vraag stuk van den verkorten arbeidstijd dient in te nemen. Het aantal der grondwerkers, voor wie op de normale arbeidsmarkt geen plaats is, is dus volgens de laatstbekende cij fers te stellen op 10664 of wel 85 pet. en hoe hoog het cijfer zal zijn op het oogenblik, dat deze brief tot u gericht wordt, willen we liever niet schatten. Vanzelf spreekt, dit de werkloosheid onder de ondernemers dienovereenkom stig is. Onze besturen zijn' er zich van be wust, dat er omstandigheden .zouden kunnen zijn, waarin van het bouwbedrijf een offer kan worden gevraagd, doch welke rechtsgrond of welk billijkheids motief zou er kunnen zijn om speciaal het bouwbedrijf uit te kiezen om de cri sis in andere bedrijven op te vangen bo ven de eigen „normale" crisis, waarin het bouwbedrijf toch ook reeds ver keert. Waarom kunnen de landarbeiders- niet in den landbouw tewerk gesteld worden, bijv. door daar de machines uit te schakelen, gelijk men zich bijv. kan indenken voor werklooze visschers, siga renmakers enzoovoort evenzeer in hun eigen bedrijf, hetzij met een overheids bijdrage hetzij op andere wijze? Een opsomming van het aantal wer ken, dat wel als „werkverschaffing" wordt uitgevoerd, doch het in werke lijkheid niet is, beslaat vele bladzijden. Praktisch worden zeer vele gemeenten en provinciën gedwongen om normaal werk in werkverschaffing uit te voeren, doordat haar de gelden ontbreken om werken, welke noodzakelijk zijn, uit te voeren. Zij ontvangen dan een belang rijke rijks-bik! ra-ge, welke zij niet kunnen ontberen, mits.... het werk gedegra deerd wordt tot werkverschaffing. Ook al is de gemeente niet gesteld op de rijksbijdrage. dan worden somtijds de besluiten tot uitvoering on normale voorwaarden vernietigd om de gemeen ten te dwingen totden werkver- sohaffingsvorm. Getuige het geval Sap- pemeer. Onze indruk is. dat het Departement van Binnenlandsohe aken, in het sim pele feit, dat het Rijk in de kosten bij draagt, een motief schijnt te vinden om de werkverschaffingsvorm als vanzelf- snrekend aan te nemen. Afgezien van de princioieele bedenking moet worden opgemerkt, dat op die manier het heele bouwbedrijf, voor zoover de Overheid als principaal optreedt, werkverschaffing dreigt te worden, aangezien steeds meer gemeenten afhankelijk van het Rijk wor den. Een bijzonder verschijnsel is, dat ook werken, bij welke uitsluitend geschoolde bouwvakarbeiders op hun plaats zijn, dus kunstwerken in zoogenaamde werkverschaf fing worden uitgevoerd: boerderijen in Friesland voor de „Drie Provinciën (voor waarde der Regeering), dito in Groningen, de sluis in het Zwinderscheve'd en laatste lijk de zoo juist in den gemeenteraad aan genomen verbouwing van een openbare school in Deilen, welke overigens zonder werkverschafEingssubsidie evenzeer door gaat of doorgaan moet. Dit laatste werk kan practisch geen dag wachten, is dus als „werkverschaffing" vol komen misplaatst en behoort op de nor male markt thuis. Ditzelfde moet worden gezegd van de bekende zweminrichting „De IJzeren Vrouw" te 's Hertogenbosch, waarvan zeer duidelijk en ondersteund door cijfers in de raadsstukken de urgentie wordt aan getoond, zoodat het evenmin iets met werk verschaffing te maken heeft. Dit in afwij king van hetgeen Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken daaromtrent in de Tweede Kamer heeft gezegd. En wil men recent blijven, dan worde ge wézen op de dringend noodige begraaf plaats aan de Linker Maasoever te Rotter-, dam, waarover reeds acht jaren lang bij de begrooting is gesproken en waarvoor de grond reeds vijf jaar geleden werd be werkt. Is het iets anders met het aanhan gige plan te Zwolle tot het bouwrijp ma ken van grond, rioleering, enz., waaraan dringend behoefte bestaat? Het is zeer gemakkelijk nog eenige blad zijden met het geven van voorbeelden door te gaan, doch als typeering van het ver schijnsel, als zoodanig, zijn de reeds ge- gevene naar ons oordeel voldoende. Zou het algemeen belang het onverbid delijk voors:! :\jven, dan zou het patronaat misschien moeten worden opgeofferd, doch de uitschakeling der ondernemers door de Ned. Heide Mij. schaadt integendeel het algemeen belang. Het werk wordt er duur der door en iedere aannemer zou met „nor male" arbeidsvoorwaarden zeer gaarne het werk maken voor den prijs, welke het on der de leiding der Ned. Heide Mij. kost met de lagere arbeidsvoorwaardén, ja zelfs voor een zeer belangrijk percentage lager. Zou in bepaalde gevallen werkverschaf fing noodzakelijk zijn, dan verklaren de aannemers zich bij voorbaat bereid alle arbeiders te aanvaarden en dezelfde werk wijze te aanvaarden als onder leiding der Ned. Heide Mij. Dat zulks geen looze toe zegging is, bewijst het verleden: Carel Coenraadpolder en Thomas van Seerath- polder. (Zie ook de Biesbosch). Verschei dene gemeenten sturen tegenwoordig den aannemers de arbeiders toe op toerbeurt via de Arbeidsbeurs, zoodat men er reeds aan gewend is. Zou de Overheid eenig bezwaar zien te- in de aanneming voor een vaste som, dan zullen de aannemers evenals de Ned. Heide Mij. zeker genegen zijn de geen risico opleverende vergoeding te aanvaarden van een zeker percentage der kosten. Uit sociaal oogpunt is bij her-opdraging der werken aan de natuurlijke onderne mers bovendien de mogelijkheid aanwezig, dat de ontevredenheid tengevolge van on oordeelkundige leiding onder do arbeiders, die sterk naar hun vroegere leiding terug verlangen, vermindert. Door de ontstellende loop der dingen ge dreven zouden wij de regeering wel zoor ernstig willen verzoeken een kleine-advies commissie uit onze organisaties te benoe men, welke regelmatig met hen, die practisch de beslissingen nemen, zal nagaan op welke wijze bepaalde projecten zullen worden uitgevoerd, hetgeen dus in zich sluit wat wel en wat niet het etiket werkverschaf fing zou ontvangen. Bij voorbaat verklaren wij ons bereid om in alle opzichten alle belangen, dus niet uitsluitend of in hoofdzaak die van het bouwbedrijf, tot hun volle rechten te doeu komen. Het algemeen belang zou naar ons oor deel zeer door inwilliging van ons verzoek gediend zijn. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BINNENLAND EERSTE KAMER REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De V o o r z. doet mededeeling van het besluit der centrale afdeeling om na de openbare vergadering een groot aantal wetsontwerpen, zooals gepubliceerd is, in de afdeelingen te doen onderzoekon. De heer Slingerberg (V.D.) wijst erop, dat daarbij ook is het ontwerp tot wijziging van de psychopathenwet (om trent beperking ter beschikkingstelling van de Regeering.) Dit ontwerp is eerst Donderdag jl. door de Tweede Kamer be handeld en Vrijdag aan de Eerste Kamer toegezonden. In de beide Kerstdagen heeft spr. geen gelegenheid gehad, dit ontwerp te bestudeeren. Spr. zou willen verzoeken, hoezeer hij den Epoed waar deert, dien de voorz. wil betrachten, dit ontwerp van de lijst af te voeren. De Voorz. antwoordt, dat de Regee ring op spoedige behandeling heeft aan gedrongen. Indien de Kamer geen uitvoe rig afdeelingsverslag uitbrengt, dan kan het ontwerp Donderdag worden behan deld. De heer Slingerberg repliceert en stelt thans voor het ontwerp van de lijst af te voeren. De Voorz.: Ik heb mededeeling ge daan van het besluit der Centrale afdee ling en heb den hamer reeds laten vallen; ik wil echter wel terugsporen en het voor stel van den heer Slingerberg in behande ling brengen. De heer De Gijselaar (C.-H.) acht voor uitstel van behandeling geen aanlei ding aanwezig; het is hem een raadsel, wat hieraan te bestudeeren zou vallen. De heer Oudegeest (S.D.) is het met deze opvatting niet eens en zegt, het voorstel-Slingerberg te zullen steunen. Het voorstel-Slirgerberg, in stemming gebracht, wordt met 27 tegen 10 stemmen aangenomen. Te 8.45 uur wordt de vergadering ver- tofc morgenochtend 11 uur. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een kapelaan uit Eupen (België) ver bannen. (2e blad). Geen staatspensioen aan geestelijken In Spanje. (2e blad). Norman Davis confereert met Roosevelt. (2e blad). BINNENLAND. Heiligschennende inbraak in de kerk der paters Montfortanen te Schaesberg-Leen- hof. (Laatste Ber.). Groote wapensmokkel in R'dam ontdekt. (Gem. Ber. 3de blad). Ned. scheepskapitein op de Oostzee overboord geslagen en verdronken. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Verduistering van 30.000 door een pro curatiehouder te Veendam. (Gein. Ber. 3de blad). DENKT ER NU AAN. Denkt er nu aan: Wie in het volgend jaar mede wil werken aan het resultaat der candidaatstolling voor de Tweede Kamer in de R. K. Staatspartij, hij moet vóór 1 Jan. a.s. lid zijn der plaatselijke R. K. Kiesvereeniging. Voor niemand kan er een beletsel zijn. De contributie is overal heel laag. In Lei den bijv. is de minimum contributie slechts vijftig cents per 'jaar, van welke betaling men ook nog zoo noodig vrijstelling kan krijgen, maar.... waar men ook boven kan gaan, en, als men het missen kan, eigenlijk ook boven moét gaan! Het dagelijk8ch bestuur van de R. K. Kiesvereeniging te Leiden bestaat uit do heeren: mr. E. J. M. Bolsius, Rijnsbur- gerweg 165 (voorzitter); J. M. H. Horikx, Oude Vost 177 (secretaris); P. van Berge Henegouwen, Beestenmarkt 32 (ponning- meester). VóóR DUITSCH-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN? INZAKE HANDELSVERDRAG. Naar aanleiding van de berichten uit Ne derland, waarin de bereidheid tot onder handelen nopens het einde van dit jaar af- loopende Duitsch—Ncderlandsche Han delsverdrag word te kennen gegeven, wordt te bevoogder plaatse verklaard, dat ook Duitschland bereid is te onderhandelen en dat de Rijksregeering reeds in het voor jaar 193-2 bereid is geweest te onderhande len over de voorwaarden van een nieuw Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag. GROOTHANDEL EN TARWEWET. De belangen van den graanhandel. De Ned. Industrie- en Handclsraad voor Land- en Tuinbouw heeft betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Tarwewct in een adres aan de Eerste Kamer verzocht haar invloed te willen aanwenden, tenein de van den Minister van Economische Zak ken en Arbeid alsnog de toezegging te er langen, dat bij de uitvoering van de Tarwe- wet de graanhandel zooveel mogelijk in zijn normale functie worde ingeschakeld, meer in het bijzonder ten aanzien van het inza^ melen, de waardebepaling, het bewaren en het afleveren der tarwe. Deze toezegging zoude moeten inhouden dat bedoelde in schakeling niet afhankelijk worden ge steld van den goeden wil de Gewestelijke Organisaties, zoowel wat het principe als de wijze van uitvoering betreft, doch zou den door don Minister dienen te worden voorgeschreven. MOLENAARS EN TARWEWET. In de te Breda gehouden hoofdbestuurs vergadering van den R. K. Molenaarsbond „St. Victor", nationale vereeniging van molenaara, graan- en meelhandelaren, is bijzondere sympathie uitgesproken ten op-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1