No. 7388 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. Z4ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij- vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. XI Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele vaD het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V „Godsdienst is privaatzaak". „Godsdienst is privaatzaak" dat is de leuze van hen, die de openbare erkenning van Gods souvereiniteit willen bestrijden en niet kunnen verdragen. Maar die leuze „Godsdienst is privaat zaak" wordt door velen omgezet in eei* practijk, waarbij de Godsdienst voorzoo- ver mogelijk ook uit het private leven wordt verdrongen zoodra men de macht daartoe in voldoende mate in handen meent te hebben Men kan dat constateeren in Rusland, in Mexico, in Spanje, in Joego-Slavië. In genoemde landen worden Katholie ken, omdat zij Katholieken zijn, achter gesteld en vervolgd, in hun vrijheid schan delijk getroffen en geknot. En nu is het opvallend, dat tegen dezw vrijheidsberooving van de Katholieken de socialistische pers ten onzent met geen en kel woord protesteert. Henri Hermans haalt in de „Volks krant" in dit verband eenige feiten aan: Toen in Mexico de bloedige vervolgin gen tegen onze geloofsgenooten begonnen, liet de socialistische pers Fimmen, die naar Mexico was geweest, verklaren, dat dit maar praatjes waren en dat, voor zoo ver er maatregelen tegen de Katholieken waren genomen, dezen zeiven hiervan de schuld droegen. Die pers bleef dit volhou den, ook toen ernstige onderzoekingen had den bewezen, dat de Mexicaansche Katho lieken inderdaad om hun godsdienst schan delijk werden vervolgd. De gebeurtenissen in Spanje liggen nog versch in het geheugen. Onze socialistische prrs die anders tegen elke vrijheidsbe lemmering protesteert had geen woord van afkeuring tegen de verbanning der Je- suieten, tegen het vprbod van katholieke bladen en tegen ander zeer partijdige en onrechtvaardige maatregelen van de Spaansche regeering tegen de Katholie ken. Op het oogenblik worden ook de katho lieken in Joego-Slavië als misdadigers be handeld Men zal in de socialistische pers hierover geen enkele mededeeling vin den. Zou 't geen verbijsterende domheid zijn, ook in dit verband, om vol te houden, dat een Katholiek Socialist kan zijn, hiei te lande lid kan zijn van de S. D. A. P., die klaarblijkelijk van het „Godsdienst is privaatzaak" een.... heel eigenaardige op vatting heeft DE ONDERWIJSBEGROOTING AANGENOMEN. Aan het Kameroverzicht van de „Maas bode" van hedenmorgen ontleenen we: „De soc-dem. fractie heeft zich de weel de veroorloofd met de communistische en vrijz. dem. fractie tegen de Onderwijsbe groting te stemmen. Deze daad moti veerde mej. Groeneweg met de verklaring, dat de minister de bezuiniging vooral laat drukken op het lager onderwijs en het nij verheidsonderwijs. Het ontbrak er nog maar aan, dat de vrijz. dem. fractie, het zelfde zei, nadat de vrijz. dem mevr. van Itallie Dinsdag juist geklaagd had, dat er in verhouding veel en veel meer op het hoorrer onderwijs is bezuinigd. Als men onthoudt, dat op de heele on derwijsbegroting een kleine 6 millioen minder is geraamd, (voor '32 werd toege staan 165 millioen en voor 1933 geraamd 159 millioen)dat op de 13 millioen van het hooger onderwijs rond 11/2 millioen is bezuinigd dat op de 14 millioen van hel middelbaar onderwijs zeer aanzienlijk perspectivisch wordt bezuinigd (door do begrootingstechniek is dit niet precies te becijferen); dat op de 14 millioen voor het Nijverheidsonderwijs 4 ton wordt bezuinisd en wij dan nog veruit aan de spits van alle landen staan, kan men berekenen welke „aanslagen" zijn genleegd op het lager on derwijs, dat nog altijd met ruim 100 mil lioen op de begrooting prijkt. Indien ae katholieken eens zóó onver antwoordelijk te werk gingen, moesten zij heel zeker tegen de begrooting stemmen, want de huidige regeling van het bewaar- schoolonderwijs is voor hen een ramp en de onthouding van de subsidie aan de Han- delshoogeschool te Tilburg een flagrant onrecht, dat zijn weerga vindt in den voort- durenden drang, waarmee een groot deeT der Kamer een groep der leerkrachten van het hun volgens recht en wet toekomend salaris wil berooven, omdat zij kloosterling zijn, als zoodanig verdacht -worden sobei te leven en met. hun geld te doen, wat an deren er óók mee doen: besteden naai eigen inzicht. Maar van de katholieken wordJ. nu eenmaal gouvernementeele zin verwacht en onbegrensde opoffering. Te gelijk komt -de soc.-dem. onder-voorzittei der Kamer, de heer Schaper, hun dan nog .inhaligheid" verwijten. Voor wie zich niet met politiek bemoeien, kunnen deze feiten misschien een reden zijn, het in 's hemels naam toch maar wel te doen, want het is een raar soort politiek, die zich voortdu rend met ons bemoeit," „VERSCHIJNINGEN" BEAURAING. TE Collega van den Broek van de „Tijd" heeft gisteravond een nog uitvoeriger re laas van zijn bezoek te Beauring gegeven in zijn blad, dat hij aldus besluit: „Mijn conclusie 1 Die moet vanzelfsprekend na dit een voorloopige zijn. Met open vertrouwen ben ik naar Beau- raing gereisd. Gods wegen zijn onnaspeui baar en bij Hem is alles moglijk ter eere Zijner Moeder. Maar gedesillusionneerd ben ik nu te ruggekomen. Wat ik zelf meemaakte, geeft geen zweem van eenig redelijke ondersteu ning. Het eerste wonderbaarlijke iets, dat op een bovennatuurlijke tusschenkomst zou wijzen, bleef alsnog uit. 1 Men versta mij goed. Ik ontken niets en kan niets ontkennen. Maar ik heb geen re delijke aanwijzing te Beauraing gekregen om aan een bovennatuurlijk iets te mo gen gelooven alsnog. De eerbied voor het wonder, de eerbied voor een verschijning van Gods Moeder, zooals die te Lourdes plaats greep, eischt van ons, dat we deug delijker aanwijzingen kunnen aanvoeren. Daarom zou ik mijn landgenooten een goeden raad willen geven: gaat thans niet naar Beauraing. Bezoekt de wondermooie streek met de vriendelijke bevolking op uw zomeruitstapjes, gaat elders, in Lour des of te Oostakker of in een ander Maria- oord Haar Onbevlekte Ontvangenis vei- eeren, indien ge dit nu buiten uw woon plaats wilt doen. Doch bespaart u zelf thans een teleurstelling te Beauraing en werkt geen ziekelijke nieuwsgierigheid in de hand. Als ooggetuige verzeker ik u, dat ge toch niet op 't bewuste uur de kinde ren leunt zien of iets zult kunnen ontwa ren bij den toeioop der menschenzelfs niet wanneer ge tot de bevoorrechten be hoort, die in den tuin komen. Wacht kalm "f tot er eerst een behoorlijke wetensctiao- pelijk verantwoorde controleering heeft plaats gehad. Mannen der wetenschap hou den zich alreeds met het geval bezig. Ge beurt er niets meer dan thans, dan moet, mensohelijker wijze gesproken, het geval binnen niet te langen tijd een einde ne men. Het beste wat in de Belgische pers zelf over alles is geschreven vond ik in L© Vingtiéme Siècle van 19 dezer: een beza digd artikel, ingegeven door een eerbied voor een mogelijk hooger ingrijpen, onder teekend door Testis, achter welken schuil naam ik een beoefenaar der theosofie weet. Zijn conclusie is ook, dat de uiterste gereserveerdheid en voorzichtigheid moet worden betracht." BINNENLAND DE REDE VAN DEN PAUS DOOR DE K. R. 0. Naar wij vernemen zal de K. R. O. mor gen, Zaterdag, des avonds om 11.20, een poging doen, om de rede van Z. H. den Paus, welke door Radio Vaticana wordt uit gezonden, aan de Nederlandsche luisto- raars door te geven. R. K. UNIVERSITEIT. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft met ingang van 1 Jan. 1933 eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren aan dr T. B. Banning en be noemd tot curator dr. J. P. A. Hoefnagels te Nijmegen. DE WINKELSLUITING. Het initiatiefvoorstel Dr. Vos c.s. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het initia tiefvoorstel van dr. I. H. J. Vos c.s. tot wij ziging van eenige bepalingen van de Win- kels.uitingswet 1930. Algemeen is men van oordeel dat door de voorstellers een onjuist gebruik was ge maakt van het recht van initiatief en dat indiening van het onderhavige wetsvoorstel achterwege had dienen te blijven. Men be treurde het voorts, dat de gemaakte fout niet was hersteld nadat de minister van Economische Zaken en Arbeid m de Memo rie van Antwoord op hoofdstuk 10 had toe gezegd een wijzigingsvoorstel te zu.len in dienen. mocht een ingesteld onderzoek naar de bij de wet opgedane ervaringen daartoe aanleiding geven, waarbij hij even- tueele verruiming van de verkoopgelegen heid op Zondag de kern van het initia tiefvoorstel niet uitsloot. Verscheidene leden wilden niet ontken nen dat de wet óp de winkelsluiting, zoo als die thans geldt technische fouten aan kleven. Zij meenden, dat, wanneer op grond van in de practijk gebleken bezwaren een technische herziening noodig is, deze niet mag geschieden dan nadat een diepgaand onderzoek naar die bezwaren is ingesteld. Van een dergelijk onderzoek door dc voor stel.ers is echter niets gebleken. Deze leden waren van oordeel dat een herziening van de wet eerder op den weg ligt van de re geering. Verscheidene leden waren van oordeel dat het niet mogelijk is reeds thans een ge fundeerd oordeel te vormen over de wer king van de wet. Andere leden stelden de vraag of wijzi ging van de wet wel noodig is. Naar hun oordeel zou een wijziging in de administra tieve praktijk, d. w. z. een ruimere verlee ning van de koninklijke goedkeuring op af wijkende plaatselijke verordeningen vol doende hulp kunnen bieden. T. a. v. art. 1 waren verscheidene leden we., bereid om aan eenige verruiming mede te werken. Zij zagen niet in dat voor den verkoop van banket, visch, fruit of drank de winkels den ganschen Zondag geopend moesten zijn. Wel waren zij bereid mede te werken om het aantal uren, waarop ban ketzaken geopend .mogen zijn, met eenige uren te vermeerderen. Afgezien van de vraag, of het in het al- meen gewenscht is het slijten van sterken drank op Zondag mogelijk te maken, werd opgemerkt, dat er geen reden is in art. 1 sub 6 en 7 alleen de slijtvergunn'.igen, be- dce art. 1 sub g vn de Drankwet 1931, te vermelden en de volledige vergunningen, bedoeld in dat art. sub 1, weg te laten. WIJZIGING TARWEWET. Maalpercentage en broodprijs. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Tar- wewet-1931 betoogt de regeering, dat het hier alleen betreft ecu maatregel, die be oogt in de uiterst benarde positie van den akkerbouw eenigen meerderen steun te ge ven, Zonder eenigen twijfel zal een verhoo ging van het maalpercentage, indien deze tengevolge zal hebben het brengen van de tarw eop den aangnomen richtprijs van 12, niet zonder invloed zijn op den brood prijs, indien de prijs van de buiten.andsche tarwe ongewijzigd blijft. De prijsverhooging van de bloem zal, indien deze zich volledig doet gelden, een verhooging in den brood prijs van ten hoogste 0.7 cent per 800 gram tengevolge hebben. De Minister betwijfelt of een verdere ver laging van de distributiekosten de brood- prijsverhooging zal kunnen opvangen. Aan de leden, die groote bezwaren had den tegen de thans gevolgde steunmethode, wijl deze een aanzienlijke stijging van de broodprijzen met zich zou brengen, moge worden opgemerkt, dat in weerwil van den invloed van de Tarwewet de prijs der tar- wemelange, gebruikt voor de bloemberei- ding, op het oogenblik lager is dan die vóór den oorlog en ook na verohoging tengevol ge van deze wijziging lager zal blijven. Mooht bl'ijken, dat het verhoogde maal percentage en slechter kwaliteit aanleiding zouden geven tot de vrees, dat de kwaliteit van de bloem slechter zou worden, dan biedt de Tarwewet ruimte om dit gevaar te keeren. Niet kan worden toegegeven, dat de uit- breding van de tarweteelt de werkloosheid op het platteland heeft verhoogd. Teneinde de vree® weg te nemen, dat hier de mogelijkheid zou bestaan, dat het vermalingspercentage practisch boven 40 zou stijgen, is alsnog eene wijziging aange- bracht. CRISIS-VAR KENS WET. Bij de bespreking van de crisisvarkens- wet in de algemeene vergadering der Gol- dersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw te Arnhem, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangeno men De Geldersch-Overijsselche Maatschap pij van Landbouw in algemeene verga dering bijeen te Arnhem, met verontwaar diging kennis genomen hebbende van het onverantwoordelijk gestook tegen de Cri- sisvarkenswet, erkennende de groot bezwa ren. waarmede de Nederlandsche Varkens centrale te worstelen heeft bij hare pogin gen, de varkenshouderij meer loonend te maken. erkennende, dat dit doel nog niet ten volle is bereikt, spreekt niettemin hare voldoening uit over de prijsverbeteringen, die bereikt zijn, en spreekt haar vertrouwen uit, dat het beleid van de Nederlandsche Varkenscen trale in de naaste toekomst er toe zal lel len, dat resultaten zullen worden be reikt, die in overeenstemming zijn met het doel, dat aan de wet ten grondslag ligt, een loonende prijs aan de geheele varkens houderij ten goede te doen komen. DE VRACHTTARIEVEN. Door de Spoorwegen sterk verlaagd. Vooruïtloopende op verschillende veran deringen, welke binnen enkele maanden in de goederentarieven zullen worden aange bracht, zijn met ingang van 21 dezer, met het oog op de concurrentie van andere middelen van vervoer, de bepalingen voo» de vrachtberekening voor zendingen van zoodanigen omvang, dat zij niet in één wagen kunnen worden geladen reeds in dier voege gewijzigd, dat een veel soepeler vrachtberekening wordt verkregen, dan tha.ns het geval is. Volgens de bestaande bepalingen wor den n.I. bij vervoer van een zending, in meerdere wagens met één vrachtbrief ten vervoer aangeboden, de vijftien-tons- vrachtprijzen in het algemeen eerst toe gepast, indien de vracht voor het volle draagvermogen der gezamenlijke wagen- wordt betaald. Van den 21sten dezer af echter worden de vijftien-tons vrachtprij zen reeds toegepast voor zooveel maal 8000 K.G. als er wagens aan den afzender ter beschikking zijn gesteld. Hierdoor wordt bereikt, dat b.v. bij het aanvragen en verstrekken van twee wa gens van 15 ton de vijftien-tons-vrachtprij- zen reeds in rekening worden gebracht, zoo dat de gezamenlijke lading in beide wa gens 16.000 K.G. weegt, inplaats van bij een gewicht van 30.000 K.G., zooals nu nog het geval is. Bij aanvaag en belading van drie wagens van 15 ton draagvermogen dus reeds bij belading met 24.000 K.G. in plaats van met 45*000 K.G. enz. Dat de vracht hierdoor in vele gevallen een niet qnaanzienlijke verlaging kan on dergaan, blijkt wel uit de volgende voor beelden. Betaalt men thans b.v. op een afstand van 100 K.M. voor een lading hout van 16.000 K.G. in de twee aangevraagde en verstrekte wagens van tien ton draagver mogen onge'veer ƒ74, na 21 dezer zal on der gelijke omstandigheden de vracht slechts 63 bedragen, dus ongeveer 15 pet. minder. Zouden er twee wagens van 15 ton draagvermogen zijn aangevraagd en verstrekt, dan is de tegenwoordige, vracht in vorenstaand voorbeeld ongeveei 93 en straks maar 63, dus zelfs ruim 30 pet. minder. Ook voor andere goederen en op andere afstanden ondergaan de vrachten gelijk soortige verlagingen, zoodat deze nieuw© maatregel door belanghebbenden, die 16.000 tot 20.000 K.G. in twee 10-tons-wa- gens of 24 000 tot 30.000 K.G. in twee 15- tons-wagens, of 24.000 tot 45.000 K.G. in drie- 15-tons-wagens hebben te verzenden, zonder twij'fel toegejuicht zal wordem BEDRIJFSRADEN. De ontvangst van het wetsontwerp in de Eerste Kamer. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake de inste.ling van bedrijfsraden: Verscheidene leden konden dit wetsont werp bezwaarlijk toejuichen. Huns inziens gaat het lang niet ver genoeg. De beste vorm van bedrijfsorganisatie is, naar het oordeel dezer leden, te bereiken op de ba sis van ondernemingsraden, gedragen door de medewerking er vakvereenigingen. Eenige leden meenden echter zeer te moeten waarschuwen tegen de hooggestem de verwachtingen welke dit ontwerp in verschillende kringen heef' gewekt. De on dervinding met het georganiseerd overleg omtrent arbeidsvoorwaarden, zooals dat bij verschillende pubbeke lichamen bestr.rt. is, volgens deze leden niet geschikt om in dezen een gunstig oordeel te wettigen. Sommige leden hadden eveneens ernstige bedenkingen tegen het wetsontwerp. Naar BUITENLAND. Het sleepende geschil tusschen Bolivia en Paraguay. (2e blad) Paul Boncours regeeringsprogram. (2e blad). Regiem-verzachting in Britsch-lndië. (2e blad). BINNENLAND. Eorste Kamer. Het slot van de behan deling van het wetsontwerp tijdelijke hef fing van opcenten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, als mede herziening van het tarief. (Isto blad). Tweede Kamer. Verschillende wets ontwerpen. (1ste blad). Twee dooden op een „bewaakten" over weg nabij Dederr.svaart. (1ste pagina). ERNSTIG CN GELUK OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. TWEE PERSONEN GEDOOD. Doordat de overweg wacht er om tot nu toe onbekende reden verzuimd had den spoorwegovergang nabij de spoorbrug ovor de Dedemsvaart. tusschen Den Hulst en Lichtmis te sluiten, heeft op dozen over weg hedenmorgen te half negen een ern stig ongeval plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Toen de sneltrein van Groningen, die te 8.43 uur te Zwolle moet aankomen, met een vaart van tusschen 70 en 80 K.M. per uur den overweg passeerde, bevond zich juist midden op den spoorweg een met 25 varkens geladen vrachtauto. Het voertuig werd te laat door den machinist van den trein opgemerkt en m volle vaart gegre pen. De overweg ligt ten Noorden van net kanaal en toen de trein ongeveer 250 M. verder over de brug tot stilstand was ge bracht, vond men aan de Zuidzijde van het kanaal de overblijfselen van de totaal ver nielde auto, de lijken van twee slachtoffers en de overblijfselen van ruim 20 eveneens om hot leven gekomen varkens. Het geheel bood, verspreid langs den spoorweg, een vreeselijken aanblik. De beide slachtoffers bleken te zijn de 41-jarige veehandelaar G. J. Timpman en zijn ongeveer 20-jarige knecht Kooiker, bei den uit Lutten aan de Dedemsvaart. Zij waren met de varkens op weg naar het station Dedemsvaart om ze daar te veria den. Dr. A. Beiboer uit Staphorst was spoe dig ter plaatse, doch hulp was niet meer noodig. Beide slachtoffers, wier lijken vree- selijk verminkt waren, moeben op slag zijn gedood. De botsing tusschen den trein en de vrachtauto was zóó hevig, dat doordat stuk ken van de vrachtauto tegen de spoorbrug werden geslagen, deze brug defect is ge raakt. Het bovenwerk is op vele plaat sen beschadigd en bediening is niet meer mogelijk. Bij onderzoek is gebleken, dat de brug vast ligt en dat het treinverkeer kan plaats hebben. Het scheepvaartver keer in de Dedemsvaart is echter tengevol ge van dit ongeluk voorloopig gestremd. De lijken van de beide slachtoffers zijn op last van den Officier van Justitie to Zwolle in beslag genomen en worden door de marechaussée naar Zwolle overgebracht. De spoorwegwachter, die het verzuim heeft gepleegd, is onmiddellijk buiten dienst ge steld. Hem is door do' marechaussée reeds een voorloopig verhoor afgenomen. Het ongeluk heeft in de omgeving groote opschudding veroorzaakt. hunne meening bestaat er vrees, dat men geleidelijk zal trachten tot een verder gaande regeling te komen dat dit ontwerp brengt. Met groote instemming hadden verschei dene andere leden de indiening van dit wetsontwerp begroet. Gevraagd werd. of dc Minister kan mede- deelen, welke bedrijven, naar zijne meenmg, aanstonds voor de instelling van een be- drijfsraad in aanmerking komen. Gedacht werd aan de spoorwegen en de mijnen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1