AGENDA WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Dec. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 776.1 te Weenen. Laagste barometerst,: 746.6 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 22 Dee.: De hooge drukking in het Zuid-Oosten nam weinig af, maar breidde zich sterk over Scandinavië uit. De diepe depressie op den Oceaan trekt Noord-Oostwaarts en brengt regen en krachtigeii wind op de Britsche eilanden. In Duitschland en Scandinavië nam de vorst tee, terwijl de hooge temperaturen in de bovenlucht bo ven Duitschland aanhouden, en het mist- gobied zich daar tot aan de Oostzee heeft uitgebreid. Waarschijnlijk zal de Oceaan depressie zich in de richting van Scandi navië uitbreiden en daardoor het zachte weer hier te lande aanhouden, voorloopig zonder veel kans op neerslag. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 9.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 4.17 uur tot Donderdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER Hoog water re Katwijk aan Zee op Donderdag 22 December voorm. 9.05 uur en nam. 0.30 uur. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Gisterochtend elf uur is de winterzitting van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin, jhr. rnr. dr. H. A. van Karnebéek, in de Ridderzaal voort gezet. De heer Frenay (Comm.) vervolgt zijn Vrijdagmiddag afgebroken rede en zegt, dat het argument, dat de loonen ten platte land© zooveel lager zijn omdat de arbeiders daar toch wel 'n varken mesten of op der gelijke wijze hun levensonderhoud zien aangevuld, niet opgaat; de crisis is er al zoo diep doorgedrongen, dat er allang geen varken meer bij deze mensèhen is overge bleven. Spr. dient een voorstel in om 1.000.000 uit de provinciale kas beschikbaar te stel len voor steun en werkverschaffing aan kleine boeren en landarbeiders. Movr. Cohen Tervaer tI sraë.ls (Lib.) ziet zich genoopt, met de bezuini gingsvoorstellen van Ged. Staten accoord te gaan. Zij prijs het college van Ged. Sta ten voor de voorzichtige wijze waarop de begroqting is samengesteld. Do heer Van Duin (R.K.) maakte be zwaar tegen een algemeene verlaging van de subsidies met 10 pCt. Men geeft wel grooto bedragen voor het behoud van histo rische monumenten maar de levende monu menten, zooals de volksgezondheid tast men aan. De heer Trouw (Lib.) zou meer tijd beschikbaar willen zien gesteld tusschen de schriftelijke voorbereiding der Staten- aangelegenheden en de behandeling in de openbare vergadering. Thans komt het meermalen voor, dat des Vrijdags de beant woording verschijnt en dat des Dinsdags de mondelinge behandeling moet plaats hebben. Er is dan voor vele Statenleden geen tijd meer voor bestudeering en minder nog voor persoonlijk bezoek aan de be trokken streek. Het tweede punt, dat spr. even wil aan stippen, is het vraagstuk der tertiaire we gen. Het is wenschelijk, dat de polderbe sturen in sommige gevallen vrij te stellen van fiscale lasten, opdat zij meer zorg aan de tertiaire wegen kunnen besteden. Tenslotte bepleit spr. uit bezuinigings- overwegingen eenige meerdere decentrali satie van den provincialen dienst, waardoor veel reiskosten kunnen worden gespaard. De heer De Visser (C.-P.) betoogt, das langs de lijn van de hervormingspolitiek geen verbetering voor de arbeidende klasje is te verwachten. Komende tot de begrooting, constateert spr., dat nagenoeg alie bezuinigingen wor den gevonden op de menschen, die het hardste lot hebben. Dat men het aandruft een groot deel van de subsidies af te nemen, keurt spr. ten sterkste af. Tuberculoselijders en bleekneus jes hebben die subsidies ten volle noodig. Het voorstel-Van Baren c.s., ,om de pre sentiegelden van de Statenleden met 10 pCt. te verlagen, is niets anders dan een zeer demagogisch gebaar. Spr. dient tenslotte een voorstel in om de binnenschippers te helpen en wel door Ged. Staten te verzoeken zich in verbin ding te stellen met de Gemeentebesturen, waaronder deze schippers ressorteeren. Het voorstel wordt niet voldoende on dersteund en komt derhalve niet in behan deling. De heer van Walsef (Chr. H.) zet uiteen, dat aan de voorgestelde salarisver lagingen, niet valt te ontkomen. Wat den toestand der werkloozon be treft, uit een onderzoek bij bewaarscholen met 1200 kinderen van werkloozen is spr. gelukkig gebleken, dat aan den voedings toestand dier kinderen geen schade was ge daan, en spr. meent dan ook, dat aan ex tra-steunmaatregelen geen behoefte aan wezig is. Hierna wordt gepauzeerd. Te ruim 2 uur wordt de vergadering her opend. De heer Sterk (A.R.) begint met lof uit te spreken aan het adres van Gedep. Staten voor de wijze van samenstelling der be grooting. Het verdient waardeering, dat Gedep. Staten aantoonen, dat we een schrede terug moeten gaan. De vooruitzich ten zijn donker; belastingverhooging zal in de toekomst wel onvermijdelijk zijn. De heer Bergmeijer (S.D.) wil op merken dat men, naarmate men ouder wordt, des te objectiever wordt. In het oude Griekenland moest men 70 jaar zijn alvorens tot de besturende ooileges te kun nen toetreden. Spr. zou daarvoor wat zijn leeftijd betreft, dus nu zoowat voor in aan merking komen. Het etiket dat men op z'n hoofd draagt, doet er bitter weinig toe; het komt erop aan hoe men in zijn hart is en dan valt het met revolutionairen ook nog wel eens mee. Intusschen, de heer De Vis ser heeft hier met keien geworpen. (Een stem: En daarmee gooit hij zijn eigen glazen in!) Maar in Rusland ziet spr. weinig verschil tusschen het bolsjewisme van nu en het tsarisme van vroeger. Dat neemt niet weg, dat de volksbewe ging zal komen; die kan niet uitblijven, doch zij moet eerst groeien. De Staat moet staan vóór de persoon; wie dat beginsel huldigt draagt den besten adelsbrief bij zich. Omtrent de voorgestelde verlaging der presentiegelden kan spr. geen andere op vatting hebben, dan da-t deze is een gebaar, zonder efiect voor de begrooting. De heer Werker (V.D.) houdt finan- cieele beschouwingen. Ged. Staten hebben zioh in dezen tijd, waarin men als 't ware bij den dag moet leven, geheel gesteld in het defensief. Ten aanzien van de salaris verlaging zou spr. echter meer geleidelijk heid wenschen. Het streven naar een sluitende begroo ting verdient alle toejuiching. Dat daarbij ook de subsidies moeten worden aangetast, is aanvaardbaar, doch spr. zou een uitzon dering willen zien gemaakt voor de subsi dies inzake tuberculosebestrijding en uit zending van kinderen naar buiten. Spr. beschouwt het voorstel-van Eek, om nog twee ton uit te trekken voor werkver- sehalfing, als een gebaar, evengoed ale dat van één millioen, dat door den heer Van Staal was ingediend. De heer A 1 b 1 a s (H.G.) zou liever den spreektijd meer zien besnoeid dan het pre sentiegeld. Vroeger werd de provinciale bc- grooting in 2 a 3 dagen afgedaan, en dat is veel voordeeliger. Ook zou spr. maatre gelen willen aanbevelen tot verlaging van pensioenen van Ged. Staten die uit ande ren hoofde nog inkomen uit de openbare kas genieten. De heer Schouten (A.R.) wenscht bij de beschouwing van de voorgestelde sala riskorting op te merken, dat de salarissen bij deze provincie goed zijn, evenals de pensioenregeling. De omstandigheden dwin gen nu tot eenige verlaging, die men zal hebben te aanvaarden. In beginsel zou spr. gevoelen voor geleidelijkheid, maar mot bet oog op de onzekerheid van de financiën en van do toekomstige begrooting zou spr. het voorstel van God. Staten thans onge wijzigd willen aanvaarden. Spr. bestrijdt het voorstel-Mooyman om voor de gehuw den de salarisverlaging terug te brengen tot 3 pCt., daar dit voorstel 15 A 16 mille zou kosten. Indien de heer Mooyman die 15 16-mille zou willen vinden op de an deren, dan zou het hierop neerkomen, dat voor de ongehuwden de verlaging 6% pCt. zou moeten worden en voor de gehuwden 41/» pCt. Spr. acht dit voordeel van pCt. voor de gehuwden echter van te ge ringe beteekenis om daarvoor de ongehuw den met 1pCt. meer verlaging te tref fen, dan het voorstel van Ged. Staten. Spr. adviseert tot intrekking van het voorstel- Mooyman. De voorzitter, mededeelend, dat thans het woord is aan Ged. Staten, ant woordt den heer Trouw, dat do begrooting eerst in de vergadering van 2 December is vastgesteld Sleohts met groote inspan ning is het aan Ged. Staten gelukt, de stukken nog tijdig ter kennis van de leden te brengen. Spr. geeft den Statenleden in overweging in de afdeelingen, secties en commissies de noodige beknoptheid en spoed te betrachten. Antwoord van Ged. Staten. Den heer Von Fisenne (Ged. St.) verdedigt de posten, uitgetrokken voor we genverbetering en onderhoud. Wat de voor gestelde salarisverlaging betreft, de groote administratieve omslag, daaraan verbon den, maakt het vrijwel ondoenlijk, deze voor korter tijd dan drie jaren te treffen. Spr. zet verder uiteen dat de besturen van de miniatuurpolders zich evenzeer hebben te onderwerpen aan het algemeen regle ment als de groote polders. Aan den heer Bergshoeff antwoordt spr., dat de Ziende- weg zoodanig afbrokkelt, dat de dispen saties van het verbod van motorverkeer op dien weg zullen moeten worden inge trokken, tenzij belanghebbenden de han den ineenslaan om verbetering aan den oever van het water aan te brengen. Ver der beantwoordt spr. eenige opmerkingen van den heer Trouw. De heer Borghols (Ged. St.) consta- Lage Rijndijk 4, Te". 3SS teert, dat deze begrooting de slanke 'ijn heeft, maar dat is mode en, mits niet te ve-r gedreven, ook voor de gezondheid wel aan te bevelen. Er was aanvankelijk een tekort van 250 mille. Dit noopte tot niaat regelen. Door 10 pCt. verlaging van de sub sidies waartegen vrijwel geen bezwaren van de betrokken instellingen zijn ontvan gen is 46 millie gevonden kunnen wor den. Voorts 98 millie door vermindering van onderhoudswerken, 17% mille als ge volg van prijsverlaging en 64% mille door salarisverlaging, enz. Doch toen kwam de millioenennota in September, die tot nieu we maatregelen noopte om het provinciale budget sluitend te maken; zij zijn in de voorstellen van Ged. Staten verwerkt. In dien onverhoopt verdere verlaging van sub sidies noodzakelijk mooht worden, dan zal rekening worden gehouden met de wen- schelijkheid om de subsidies voor gezond heidszorg e.d. zoo mogelijk niet verder aan te tasten. Aan mevr. De Vries-Bruine ant woordt spreker, dat, voor zoover hij weet, het geld bij de medici niet zoozeer een rol speelt. Mevr. de V r i e sB ruins (S.-D.) Daar weet ik niets van. De heer Borghols, voortgaande, wil gaarne overwegen of de subsidies voor de wijkverpleging kunnen worden gehandhaafd op het oude bedrag. De financiecle toestand van de provincie is gezond, mits de hand aan haar slanke lijn wordt gehouden. Aan een uitbreiding van de taak der provincie kan onder de tegenwoordige omstandigheden niet wor den gedacht. De provincie zorgt naar be knoren voor haar ambtenaren. Het onder houd van wegen en werken is steeds voor treffelijk geweest, daarom zal eenige be perking thans geen schade doen. Spr. betreurt, dat de ambtenaren ge meend hebben, zich met een adres tot Ged. Staten inzake salaris en pensioenpremie hebben gewend. Overigens is de samen werking met het ambtenarenkorps steeds van aangenamen aard. Het is mogelijk dab spr.'s houding in het georganiseerd overleg stroef is geweest, doch dit was dan weder- keerig. De verlaging is alleszins gerecht vaardigd door de omstandigheden en het is spr. tegengevallen dat de Vereeniging van Hoogere Ambtenaren zioh ertegen heeft verzet. Indien de voorstellen anders om zouden hebben geluid, dan zou het over leg wel vlotter hebben geloopen. (Gelach). Het zou onbillijk zijn de belastingbetalers met 30 pCt. in hun lasten te verzwaren en de ambtenaren in hun salaris ongemoeid te laten. De billijkheid van de verlaging blijkt uit de indexcijfers. Het intact laten van de ambtenaarssalarissen zou verbitte ring wekken bij handel en industrie, die groote verliezen hebben moeten lijden. Aan het voorstel-Mooyman om de salarissen voor de gehuwden slechts met 3 pCt. te verlagen inplaats van 5 pCt., Ligt een sym pathieke gedachte ten grondslag, dooh het. zou 16 mille posten, waarvoor de heer Mooyman geen dekking heeft aangegeven. De salarissen zijn zoodanig ook voor de ongehuwden, dat zij een huwelijk toelaten. Spr. adviseert tot intrekking van het voor stel-Mooyman. Het denkbeeld-Sohilbhuis, om de verlaging in twee termijnen in te voeren, zou een ongeveer gelijk bedrag kos ten. Ook dat moet spr. ontraden. Het voor stel-Van Eek omtrent de werkverschaffing, moet worden afgewezen. Ged. Staten doen te dezen aanzien wat mogelijk is, dooh er is geen twee ton beschikbaar voor hét doel van den heer Van Eek. Aan rationalisatie zullen Ged. Staten gaarne medewerken. De proeven om uit Westlandsche druiven alcoholvrijen wijn te fabriceeren, worden door Ged. Staten met belangstelling ge volgd. Te 5.15 u. wordt de vergadering verdaagd tot hedenochtend 11 uur. DE CRISIS-VARKENSWET. Adres aan den Minister. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren heeft zich in een adres tot den minister van Economi sche Zaken en Arbeid gewend, waarin o.m. betoogd wordt dat door de crisis-varkeus- wet 1932 de varkenshandel in den lande m hevige mate wordt benadeeld, daar door de getroffen maatregelen de-r Varkens Cen trale honderden varkenshandelaren met hun bedrijf worden uitgeschakeld. Reques- trant verzoekt den minister in gunstige overweging te willen nemen een spoedige en geregelde behoorlijke tegemoetkoming aan de gedupeerde varkenshandelaren te verleencn, terwijl aangedrongen wordt een systeem in toepassing te brengen, waarbij rekening gehouden wordt met den geest der wet en in overleg met de daarbij be- trokenen de varkenshandelaren worden vrijgelaten in de uitoefening van hun be drijf. Telegrafisch is voorts door den Neder landschen Bond van Varken&handelaren den minister van Economische Zaken en Arbeid verzocht de adviescommissie inzake de Varkenscrisiswet 1932 aan te vullen met een lid uit voornoemden Bond. R. K. WERKLIEDENVERBOND. Najaarsvergadering te Utrecht. Naar aanleiding van de openingsrede vroeg de heer Prinsen uit Helmond of het Verbond geen stappen kon doen inzake het voorval aan de draadnagelfabriek van Thiel te Helmond, waai de geheele productie aan een buitenlandsch concern is verkocht. Tegen dit staaltje van kapitalisme zal het Verbonds- en het Vakbondsbestuur trachten van den minister toepassing der contingenteering te verkrijgen, opdat aldus de fabriek kan worden gedwongen haar productie terug te nemen. Hierna werd door den heer de Bruijn een woord van hulde gesproken tot den zeer- eerw. heer J. G. van Schaik, geestelijk ad viseur van het Verbond in verband met zijn benoeming tot proost van het rnetro- politaan kapittel in het Aartsbisdom. Nog werd een woord van hulde gespro ken tot de heeren Mooyman en Kok, die de arbeidersbeweging met pensioen gaan ver laten. Als herinnering werd dezen heeren een fraai uitgevoerde plaquette aangebo den voor welk blijk van waardeering de beide heeren het bestuur dankten. Na deze hartelijke woorden, waarbij van de beide genoemde heeren afscheid werd genomen, was aan de orde de begrooting, welke sloot met een eindcijfer van 447.581.30, waarin een batig saldo is be grepen van 5.996.06 De begrooting werd ongewijzigd goedgekeurd, evenals de be grootingen voor gebouwen; aan H. L. zal een gift van 1000 worden geschonken voor het nieuwe sanatorium. Ook de be grooting voor de vereeniging werd goedge keurd. Besloten werd H. L. te machtigen de exploitatie van het oude sanatorium voor het eerste halfjaar op den ouden voet voort te zetten. Wederzijdsch lidmaatschap. Door het bestuur werd daarop voorge steld een commissie in te stellen, die een onderzoek zal mstelien naar de naleving van den grondslag voor de plaatselijke or ganisaties meer speciaal wat betreft de na leving van het verplicht wederzijdsch lid maatschap, de samenstelling van de be stuursraden en de toepassing van parochi- eele indeeling en die eventueel maatrege len zal voorsteden die tot betere maatre gelen zal kunnen leiden, om de organisatie te verbeteren en een grootere uniformiteit te bevorderen. Naar aanleiding van genoemd voorstel word gevraagd of de commissie ook de fi- naneieele verhoudingen tusschen de ver schillende instellingen onder het oog kan zien, of ook de volle aandacht zal worden gewijd aan de vrouwelijke leden en aan de jeugdorganisaties, op welke vragen de voor zitter bevestigend antwoordde. De voorzit ter kon het niet eens zijn met den heer Schaper, die het wederzijdsch lidmaatschap liever niet besproken zag uit hoofde van de toekomstige moeilijkheden. Het voorstel werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde was daarop het voorstel van den R. Iv. Bond van Hotel-employé's, die vroegen beperking van vrouwenarbeid, we ring van buitenlandsche arbeidskrachten en opheffing van de autonomie der Vakbon- tien. De voorzitter interpreteerde deze voor stellen, na de uiteenzetting van den be trokken afgevaardigde aldus, dat er bij de regeering stappen zullen worden gedaan tot beperking van den arbeid van vrouwen speciaal van gehuwde vrouwen en tot we ring van vreemde arbeidskrachten. Nadat hij had verklaard, dat opheffing van de autonomie der vakbonden onge- wenscht was, verklaarde de vergadering zich accoord mét he-t gesprokene. Nog werd besloten voor 1009 deel te nemen in een instelling tot financiering van verbruikscoöperaties en werd de heer van den Akker uit Haarlem gekozen als advi see rend lid van den Partijraad. Hie*"1-© werd gepauzeerd Middagvergadering. In de namiddagvergadering was het woord allereerst aan Pater Jos. Arendt S.J., ingenieur, oud-werkgever en oud-se- crotariè van de Belgische Werkgeversver- eehiging. Het»onderwerp, dat deze priester behan delde heette „Gebonden Economie''. Wij gaven van deze rede, evenals van de rede van den heer Kolkman reeds een ver slag in ons avondblad van Dinsdag. Op de inleiding van den heer Kolkman volgde een gedachtenwisseling, waarbij eenige bezwaren en moeilijkheden, welke sommige vakbonden met de coöperaties on dervinden, naar voren kwamen. Spreker be antwoordde de bezwaren. Stellingen. Hierop werden de volgende stellingen door de vergadering met algemeene stem men aangenomen. 1. het R. K. Werkliedenverbond zal twee zijner bestuursleden aanwijzen, om als bevoegde bestuursleden in het bestuur der Federatie zitting te nemen. 2. iedere diocesane werkliedenbond zal een zijner bestuursleden aanwijzen om als toegevoegd bestuurslid zitting te nemen in den diocesanen coöperatieven bond; 3. iedere plaatselijke werkliedenver- eeniging heeft bevoegdheid twee door haar voor te dragen personen welke echter lid van de coöperatie moeten zijn zitting te doen nemen in het bestuur der coöperatie. De verkiezing van deze twee bestuursle den geschiedt door de algemeene vergade ring der coöperatie uit een door de R. K. Werkliedenvereeniging opgemaakte bin dende voordracht, bevattende drie namen van elke te vervullen plaacs. 4. Voorts sta iedere Werkliedenvereeni ging toe, dat minstens twee vertegenwoor digers van de coöperatie worden afgevaar digd in den bestuursraad der R. K. Werk liedenvereeniging. LEIDEN. Woensdag. Fritz Hirsoh Operette „Die Blu- me von Hawaï". Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Dec. a.s. len Kerst dag waargenomen door apotheek: W. Peil© Kort Rapenburg 12, telef. 594Maandag 26 D e c. 2en Kerstdag nemen waar do apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171 tel. 502 en D. J. v. Driessum, Mare 76, telef. 406. 5. Iedere plaatselijke coöperatie, welk© deel uitmaakt van de plaatselijke arbeiders beweging, is verplicht zich aan te sluiten bij den diocesanen coöperatieven bond ia haar bisdom. Daartoe is ook het volgende noodig: De besturen der landelijke, diocesane en plaatselijke oragnisaties, komen op gezette tijden bijeen om te bespreken op welke wij ze men het best elkanders, de wederzijd- sche en algemeene belangen kan bevorde ren. De besturen der diverse arbeidersorgani saties bevorderen een geregelde propagan da voor de coöperatieve beweging in woord en geschrift. En speciaal de bestuurder in de arbeidersbeweging propageere de co- operatie door het persoonlijk voorbeeld. De coöperatie steune, naast de uitkeering uit eigen fondsen voor haar leden, het werk der plaatselijke werkliedenvereeniging. Hierna werd de vergadering gesloten. UITVOERING TARWEWET. Beslissing van den Hoogen Raad. Op 19 December j.l. kwamen de Tarwe- wet 1931 en de daarmede verband houden de voorschriften voor het eerst voor den Hoogen Raad. Een molenaar, die tarwebloem had afge leverd zonder daarvan in de daarvoor door den Minister voorgeschreven registers mel ding te maken en die deswege door de arr.- rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot twee geldboeten van 15, kwam van deze beslissing in cassatie. Hij beweerde, dat de dagvaarding on derscheid had moeten maken tusschen tar webloem A en tarwebloem B. De Hooge" Raad'verwierp dit beroep. Hierdoor is komen vast te staan, dat de door den Minister deswege gegeven voor schriften verbindend zijn. Eereleden Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, De algemeene vergadering der Algemee ne Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem heeft tot eereleden der vereeni ging benoemd prof. dr. A. H. Blauw, hoog leeraar aan de Landbouwhoogeschool en leider van het Planten physiologisch Labo ratorium te Wageningen en mr. A. H. J. Merens, voorzitter van het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel te Haarlem. RECHTZAKEN BER00VING TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 23-jari- gen varensgezel J. T. A. H. en den 21-;<ari- gen chauffeur P. O., die terecht hadden gestaan wegens berooving en mishande ling van een Duitsch zeeman. Zij hadden den man 's nachts op de Parkkade beroofd van zijn portefeuille, inhoudende een vrij groot bedrag aan buitenlandsch geld. De rechtbank veroordeelde beiden tot 2% jaar gevangenisstraf. De e-isch was vier jaar. UIT DE OMGEVING VEUR. Gemeerrtebegrooting 1833. Verschenen is do Gemeentebegrooting 1933 van Veur, sluitende in ontvangst en uitgaaf met 226.918.03. Kapitaaldienst 28.272,50. In de toelichting zeggen B. en W.: Ver geleken met die van 1932, geeft deze begroo ting, zooals deze door ons is ontworpen, geen ongunstig beeld, wat betreft de finan ciecle- toestand der Gemeente. Voor een sombere toon als bij de begroo- ting 1932 bestaat thans aherminsb aanlei ding. De oorzaken van dit gunstig resultaat zijn: Batig slot 1931 30.000.64. Hoofdstuk 8 1500.minder geraamd in ontvangst 4000.enz. enz. Verder schrijven B. en W., ofschoon de resultaten der begrooting 1933 er vrij guns tig uitzien, lijkt het ons toch noodzakelijk ten opzichte van het financieel beleid de noodige voorzichtigheid te betrachten, te meer omdat van dien dienst 1932 geen defi nitieve resultaten bekend zijn. Er bestaat aanleiding, dat deze resultaten ongunstiger zullen zijn dan over 1931. De ontwrichting van het economische le ven geeft aanleiding nu reeds rekening te houden met een lagere belastingopbrengst en toeneming van de gelden noodig voor steun aan werkloozen, etc. Onder deze omstandigheden is het ge- wenscht voor 1933 niet te beschikken over de reserve, groot 2300en daarnaast te reserveeren voor 1934 20.000daardoor zal vermoedelijk voor 1933 geen belasting verhooging noodig zijn. Geboren: Johanna Catharina Maria en Petrus Johannes Jozef, d. en z. van W. J. v. Baren en M. E. v. Vdet Sonja, d. v. Langeveld en H. W. Kwakkerstein.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2