Wijziging der Crisispachtwetten GEMENGDE BERICHTEN KATHOLIEKE PERS UIT DE OMGEVING DINSDAG 20 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE CO&RANT DERDE BLAD PAG. 9 OPSCHORTING VAN BETALING EN REGELING VAN RENTE VERGOEDING Op 14 November li. heeft de Hooge Baad beslist, dat huurovereenkomsten betreffen de onroerende goederen, welke in het tuinders bedrijf worden geëxploiteerd, niet onder de Crisispachbwet vallen. Het is echter wel degelijk de bedoeling van den wetgever geweest, dat onder de pachtover eenkomst in den zin der Cnsispaohtweu ook het ter beschikking stellen van grond ten behoeve van tuinbouw wordt begrepen. Het destijds ingediende wetsontwerp be trof niet alleen den akkerbouw en de vee houderij, doch mede den tuinbouw en m het algemeen elk ter beschikking stellen van land tegen vergoeding om dit te ge bruiken als cultuurgrond. Nu deze bedoeling, welke bij het tot stand brengen van de Orisispaohtwet heeft voor gezeten, volgens genoemde uitspraak van den Hoogen Baad niet is verwezenlijkt, heeft de Begeering aanleiding gevonden, wijziging van de wet te bevorderen, opdat deze bedoeling alsnog tot haar recht komt De Rögeermg stelt thans voor, in de wet te bepalen, dat onder Landbouw wordt verstaan: naast akkerbouw en veehouderij ook pluimveehouderij en tuinbouw, waar onder mede het kweeken van boomen, bloembollen en bloemen wordt begrepen, en de teelt van griendhout benevens eiken'an deren tak van bodemcultuur. Door deze algemeene omschrijving zal voorkomen worden, dat door te enge uit legging van b.v. tuinbouw toch nog niet al les onder de wet zou vallen wat bedoeld ia daaronder te brengen. Voorts brengt het wijziging son t werp ver zachting van de bepaling uit de Crisis pachbwet, dat een tijdig ingediend verzoek schrift van geheele of gedeeltelijke onthef fing van betaling van een paohttermijn de verplichting tot betaling opschort, zoolang op dat verzoekschrift niet is beschikt. De bedoeling van de Crisispachtwet 1932 is, dat de verpachter, die niet bereid is. vrijwillig te doen wat redelijkerwijs van hem gevraagd mag worden, daartoe zal kun nen worden verplicht. Volgens deze web kan de pachter bij een pachtovereenkomst, aangegaan voor 1 Januari 1932,,.die meent dat hij den bedongen pachtprijs niet kan voldoen, telkens uiterlijk binnen 14 dagen na het vervallen van een termijn, zich bij verzoekschrift wenden tot den kantonrech ter, binnen wiens kanton het gepachte of het grootste deel daarvan gelegen is, ten einde een geheele of gedeeltelijke onthef fing van de betaling te bekomen. En dan zegt art. 2, laatste lid, der Crisispachbwet: „Zoolang op een tijdig ingediend verzoek schrift niet is beslist, wordt de verplicn- „ting tot betaling van den pachttermijn op geschort". Door. een verzoekschrift in te dienen ver- ikrijgt de pachter dus een moratorium, dat geruimen tijd kan duren, zonder dat hij zelfs rente behoeft te vergoeden over het bedrag, dat hij krachtens uit spraak der kamer voor crisispachtzaken zal hebben te voldoen. Dit gaat te ver. Een nadere voor ziening in deze is dan ook dringend noo dig. De B-egeering komt niet terug op net beginsel van de opschortende kracht, doch het ontwerp brengt wel eenige correctie aan. In de eerste plaats wordt voorgesteld, dat de kantonrechter, als zijn poging om tussoken partijen een minnelijke regeling tot stand te brengen is mislukt, een beslis sing geeft in hoeverre de betalingsplicht zal blijven opgeschort gedurende de verde re behandeling der zaak (behandeling door de kamer voor crisispachtzaken). De kan tonrechter kent dan de zaak en zal, zonder op de beslissing van de kamer voor criris- paohtzaken nopens de ontheffing van beta ling vooruit te loopen, in staat zijn in bet concrete geval een regeling te geven, wel- ONGELUK MET D00DELIJKEN AFLOOP. Door auto of stoomtram overreden. Zondagavond te omstreeks half elf von den voorbijgangers den 68-jarigen heer Jos. Kerkhofs, schoenenfabrikant uit Dongen, ernstig gewond langs den weg tusschen Dongen en Oosterhout. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis t© Oosterhout overgebracht, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, Maandagavond is overle den. De heer K. is vermoedelijk door een auto of door de stoomtram aangereden. Hoe het ongeluk precies gebeurd is is niet komen vast te staan. DAME BIJ DEVENTER SCHIPBRUG OVERREDEN. Spoedig overleden. Toen de ongeveer 35-jarige mevr. Bien- derhof, wonende aan den Twelloweg te De venter per rijwiel langs de Well reed en de Schipbrug wilde oprijden naar haar wo ning, werd zij plotseling van achteren aan gereden door een vrachtauto. Mevr. B. kwam daardoor te vallen en geraakte ondei een der achterwielen van den zwaren wa gen Zeer ernstig gekwetst werd zij over gebracht naar het ziekenhuis, waar zij spoedig na aankomst overleed. De onge lukkige was gehuwd en moeder van een kind. ke meer bevredigt dan een Laten voortdu ren van de opschorting tot de uiteindelijke beslissing onder alle omstandigheden. In de tweede plaats is er geen reden den verpachter blijvend te belasten met het na deel, dat hij zelfs de verminderde pacht som ingevolge de wet geruimen tijd later ontvangt dan de betaling volgens de pacht overeenkomst had moeten gescheiden. Hij zal zich met een lagere pacht dan de over- eengekomene tevreden moeten stellen, doch het nadeel bovendien, dat hij deze pacht la ter ontvangt, worde zooveel mogelijk weg genomen, door hem aanspraak te geven op een rente over de lagere pacht som, berekend naar 5 pet. 's jaars, over den tijd, dat de verplichting tot be taling ingevolge de wet is opgeschort ge weest. Tegenover den pachter is deze rente vergoeding niet onbillijk, daar deze het voordeel van de latere betaling heeft ge noten. Ten opzichte van de regeling der rente vergoeding moge een voorbeeld tot toelich ting dienen. Een pachter dient een verzoekschrift ij» om pachtvermindering zonder iets van den termijn te betalen j de kantonrechter be paalt, dat gedurende de verdere behande ling der zaak de betalingsplicht voor 50 pet. zal zijn opgeschort; de kamer voor crisispaohtzaken geeft een pachtreductie van 30 pet. De pachter moet dan rentte ver goeden over 70 pet. (100 30) van den oorspronkelijken prijs, berekend van het oogenblik, dat de verplichting tot betaling werd opgeschort tot aan de nadere bepa ling nopens de opschorting door den kan- tonreohter, en over 20 pet. (50 30) van den oorspronkelijken pachtprijs, berekend van af het oogenblik, dat de verplichting tot betaling werd opgeschort tot aan ae uitspraak van de kamer voor crisis-pacht zaken. Tengevolge van het meergenoemde werk van den Hoogen Raad valt op het oogen blik de tuinbouw niet onder de wet. Dat zal eerst zoo zijn bij het inwerking treden van het wijzigingsontwerp. In verband hier mede is een overgangsbepaling ontvangen waardoor terugwerkende kracht aan de wijzigingswet za.1 worden gegeven. Belang hebbenden hebben vrijwel algemeen ge dacht, dat de tuinbouw, overeenkomstig de bedoeling, werkelijk onder de wet viel. De regeling wordt aldus: Ten aanzien van de pachtovereenkoms ten, waarop de Orisispaohtwet 1932 eerst toepasselijk wordt door de wijzigingswet, geldt die toepasselijkheid voor de pacht- termijnen, vervallen na 12 Februari 1932 doch uiterlijk op 1 November 1932, slechts indien een verzoekschrift om geheele of gedeeltelijke ontheffing van betaling bij den kantonrechter tijdig werd ingediend als ware de wet van den aanvang af op de pachtovereenkomst toepasselijk. Deze toe passelijkheid geldt ook al mocht de ver zoeker niet ontvankelijk zijn verklaard of de termijn reeds zijn betaald. Voor termijnen, reeds vervallen vóór den dag van inwerking treding der wijzigings wet, moet het verzoekschrift om geheele of gedeeltelijke ontheffing van betaling uiterlijk 14 dagen na dien dag zijn ingediend. Van deze nieuwe bepalingen zal de pachter dus kunnen profiteeren ook al werd hij eerst niet ontvankelijk verklaard en zelfs al heeft hij toen betaald. Mocht de pachter reeds hebben betaald, dan moet bij ontheffing Tan betaling niet alleen door den verpachter worden teruggegeven wat hij blijkt te veel te hebben ontvangen dit spreekt wel vanzelf doch bepaalt de kamer voor crisispaohtzaken tevens den dag vóór welken die terugbetaling moet ge schieden. Ter voorkoming van alle misverstand zij er nog op gewezen, dat ten aanzien van za ken, welke reeds zijn afgedaan, geen aanspraak op vergoeding van rente kan worden gemaakt, doch dat dit wèl het ge val is ten aanzien van alle zaken, welke op het tijdstip van inwerkingtreding der wij zigingswet nog hangende zijn. CO CAI NE-S MOKKELAARS. Voor 1400 te Eindhoven in beslag genomen. Zaterdagavond zijn te Eindhoven in ho tel Hertog Hendrik zes cocaine-smokke- 1 a-ars gearresteerd, die per auto van Nij megen waren gekomen Er is acht kilogram cocaine ter waarde van 1400 in beslag ge nomen Op de auto is beslag gelegd. De ar restanten werden na verhoor weer losgela ten. Ook een smokkelarij ontdekt te Venlo. De rijks- en gemeente-politie te Venlo hebben de hand weten te leggen op een hoeveelheid cocaine, die zoo juist uit Duitschland binnengesmokkeld was. Zij hadden er eenigen tijd geleden al lucht van gekregen, dat in een café eenige handelaars in verdoovende middelen zou den samenkomen. Zaterdagavond waren in het café terwijl de eigenaar niets van het heele geval vermoedde eenige re chercheurs in burger als gewone bezoekers aan tafeltjes gaan zitten. Spoedig kwamen per auto eenige personen, in wie de ge- zoohten werden herkend. Nadat de binnenkomenden zich aan een tafeltje vereenigd hadden kwam er een pakje te voorschijn. Op dat oogenblik om singelden de rechercheurs de bezoekers, die nog niets kwaads vermoedden, maak ten zioh bekend en verzochten hen mee te gaan naar het bureau. Zonder verzet ga ven zij hieraan gevolg. De mannen zi;n. na verhoord te zijn. in vrijheid gesteld. De in beslag genomen cocaine had een gewicht van een kilogram en een waarde van 120U gulden. „Hbl<L" SMOKKELEN VAN MARGARINE. Er worden zoete winsten gemaakt. Sinds d© prijsstijging van de margarine in ons land, heeft de smokkelhandel van margarine uit Duitschland naar hier steeds meer liefhebbers gevonden. Er is bijna geen plaatsje meer aan de Duitsch Geldersche grens of er huizen smokke laars, die nu in de margarine een voordee- lig handelsartikel gevonden hebben, lezen we in de „Msbd." Langs de grens worden de smokkelpak- ken klaar gezet, zoodat de smokkelaars slechts handgeld hebben te geven, om de waar mede te nemen en ze eenige passen verder op Holandsch gebied te brengen. Duizende kilo's margarine worden op deze wijze frauduleus ingevoerd en leveren aan den tusschenhandel een zoet winstje op. In Holland kost de beste margarine 60 cent per pond, aan de Duitsche grens wordt ze reeds afgeleverd voor 20 cents. De tus schenhandel neemt er een percentage winst op en biedt ze in de kleine steden en worpen voor 30 cents en in de grootere grenssteden voor 40 cents pier piond aan. In steden als Nijmegen en Venlo leuren er ve len met deze Duitsche margarine en ver dienen er een daggeld aan, zelfs kinderen loopen er mede langs de deur. De bona fide handel lijdt er groote schade door en fir ma's, welke eerst duizenden kilo's marga rine in de week omzetten halen nu hoog stens eenige honderden kilo's. KERSTMIS EN WILDSTR00PERIJ. Werkloozen met geweer, lichtbak of strik in het grensgebied. Men meldt uit Venlo aan de „Msb.": De twee omstandigheden, die het stroo pen van wild, in meei dan gewone mate van invloed zijn, zijn het naderend Kerst feest en de groote werkloosheid. Den werk- looze, die tihans de heide of het bosch in trekt en met een hongerige maag naar huis wederkeert, waar het ook al geen „vet pot" is, moet de bekoring tot stroopen wel te erg worden, wanneer hij op de heide, de koijntjes en de hazen in uitgelaten dolheid voor zich ziet huppelen. Het Kerstfeest, dat toch ook een zeer huiselijk feest is, waarbij de kerstgans, de gelardeerde haas en de plumpudding een voornaam bestanddeel van den feestmaaltijd uitmaakt, is nog een aanleiding temeer voor den werklooze, om te trachten een stukje „wild" op den kop te tikken, teneinde ook zijn Kerstmis tot een gezelliger en genoeglijker feest te ma ken. Zoo zijn reeds in de afgeloopien week hon derden werkloozen in het Nederland-Duit- sche grensgebied, waar de woeste en bosch- rijke natuur nog veel wild herbergt, op jacht getogen, zonder in het bezit te zijn van een daartoe benoodigde jachtacte. Sommigen zijn gegaan als echter jagers, alleen met het geweer en de patroontasch gewapend, anderen stroopten met den lichtbak, doch de meesten bepaalden zich tot het zetten van strikken, om aldus een goede buit maclhtig te worden. Honderden, misschien duizenden konijn tjes, hebben in de afgeloopien week hun jon ge levens aan stroopers moeten offeren. Ook hazen, fazanten en patrijzen zijn bij tientallen onder stroopershanden gevallen, en zullen in de Kerstdagen worden toebe reid voor den fee«tdisch van menig werk loos gezin. De strooperij heeft in het grensgebied dan ook zulke omvangrijke afmetingen aan genomen, dat de autoriteiten het noodig oordeelen een specialen politiedienst tegen deze wildstrooperij in te stellen. In de week van 11 tot 18 December werden in het grensgebied tusschen de Duitsche grens- plaatsjes Straelen en Heringen, die onge veer 5 K.M. van elkaar verwijderd liggen, niet minder dan 78 personen gearresteerd, die zich aan wilde strooperij hadden schub dig gemaakt, terwijl de politie bij meerdere personen die van strooperij verdacht wer den een huiszoeking deed waarbij niet min der dan 59 stuks enkel- en dubbelloops jachtgeweren en 1258 stuks klaargemaakte strikken door de politie in beslag genomen worden. EEN MAN, DIE ZIJN VROUW WILDE LATEN VERMOORDEN. De huurlingen durfden niet. De Amersfoortsche politie heeft een be woner van den Hoogeweg aldaar in ver zekerde bewaring gesteld, daar deze man twee personen had omgekocht om zijn vrouw van het leven te berooven. Bedoel de personen hebben het geval blijkbaar niet aangedurfd, met het gevolg, dat zij de politie van een en ander in kennis hebben gesteld. Zij zouden voor het uitvoeren van dit gruwelijke plan 300 ontvangen. Za terdagavond ontvingen zij 50 voorsohot. DE ROOFOVERVAL TE EELDE. Een der verdachten op vrije voeten gesteld. Naar de „Msb."' verneemt is een der ver dachten inzake den roofoverval te Eelde, zekere de 'Bf. uit Peize, heden weer op vrije voeten gesteld. Tegen den anderen aangehoudene zeke ren K. eveneens uit Peize bestaan echter gegronde vermoedens, dat hij zich aan den aanslag heeft schuldig gemaakt. K is uit Groningen, waar hij zich in ar rest bevond, overgebracht naar Assen en ter beschikking van de Justitie gesteld. WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE H00GMADE. IJsclub. Vrijdagavond hield deze ver- eeniging haar jaarvergadering in de zaal van den heer J. Witteman. De voorzitter, de heer C. van Bijn, open de de vergadering en heette allen welkom. Door den secretaris, den heer N. v. Wie- ringen, werden de notulen gelezen, die on veranderd werden goedgekeurd. Daarna werd door hem een jaarverslag gegeven, waaruit bleek, dat er niet veel in het afge- loopen jaar te doen was geweest ale wat zandstrooien wegens gladiheid. Door voorzitter dankte hem voor de werkzaamheden. Door den penningmeester, den heer J. Jansen, werd rekening en verantwoording gegeven. Saldo 1 Dec. 1932 234.58; aan contributie en rente ontvangen 148.31, to taal ontvangen 382.89; aan uitgaven 58.70, alzoo op 1 Dec. 1932 een saldo van 324.19. Door de heeren J. P. d. Voorn en S. Zwetsloot werden de bescheiden na gezien en in orde bevonden, waarop den penningmeester dank werd gezegd voor zijn accuraat beheer. De vereeniging bestaat uit 107 heeren, 54 dames en 4 donateurs. Verkiezing bestuursleden. Aftredend de heeren J. Jansen en N. v. d. Salm. Van den heer v. d. Salm was een schrijven ingeko men, dat hij wegend gezondheid en leeftijd niet meer voor bestuurslid in aanmerking wenscht te komen, waarop de voorzitter dank bracht voor al hetgeen de heer van der Salm voor de IJsclub gedaan heeft. De heer J. Jansen werd bij acclamatie heko- zen. in de vacature-van der Salm werd ge kozen de heer J. P v. d. Voorn. Punt 6 behandeling van de belangen der vereeniging. De voorzitter deelde mede, dat 2 baan-commissarissen hadden bedankt namelijk de heeren L. v. Rijn en S. v. d. Laan; daarvoor waren benoemd de heeren J. Meijer en S. Lieverse. Verder deelde hij mede dat het uurloon was bepaald op 25 cent en 7 uur per dag; dat de gereedschap pen in orde waren en dat de dreggen wa ren ondergebracht bij Bas Potrw aan het Paddegat, M Moor, Huis de Banken, P. Zwetöloofc, brug aan de Bring, G. Verbij en Bernard Leeuwen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Hierna kwam de verrassing: Eerst voor de dames, 2e prijs Mej. Corn, v. d. Meer-v. d. Salm; 2e pr. Mej. Corn. v. d. Ploeg; 3e pr. Mej. Marie v. d. Salm Nd 4e pr. Mej. Anna v. d. Voorn Jac.d.; troost prijs Mej Mie v. Goozen Gerritd. Vervol gens voor de heeren: le pr. P. Zoetemelk Pz.; 2e pr. Jan v. d. Salm; 3e pr. S. Zwet sloot; 4e pr. H Bank; 5e pr. Frans v. Tol; 6e pr. Jan v. Leijden; 7e pr. Jan v. d. Meer Corn.z.; 8e pr. P. v. Leeuwen; 9e pr. Jan v. d. Geert en 10e pr. Simon v. Tol, terwijl nog 10 heeren een zakje met sigaren wis ten te winnen. De voorzitter dankte allen voor hun op komst en voor het prettige verloop van de vergadering en na vooral dank te hebben gebracht aan den bode, den heer P. Zwet sloot Bz., die steeds met ijver de leden weet bij te houden, sloot hij de vergade ring. B. V. Landstorm. Zaterdagavond hield de afd. Hoogmade van den B. V. L. haar jaarlijkschcn schietwedstrijd in de zaal van den heer J. Witteman. Na een inleiding van den leider, den heer E. de Goede, nam de wedstrijd een aanvang. De uitslag is als volgt: Klasse B: le prijs J. N. v. d. Salm 49 punten2e pr. P. Borst Lzn. 48 p.3e pr. H. v. Rijn 47 p.; 4e pr. H. Opdam 46 p.; 5e pr. A. Hoogervegt 46 p.; 6e pr. H. J. Hoogenboom 46 p.; 7e pr. J. v. d. Geest 44 p.; 8e pr. J. Hoogenboom 42 p. Klasse C: le pr. D. Kwakernaak 46 p.; 2e pr. W. v. d. Post 45 p.; 3e pr. J. Meijer 42 p. Klasse D: le pr. H. E. J. Brants 43 p.; 2e pr. G. F. v. d. Ploeg 41 p.; 3e pr. A. Colijn 41 p.; 4e pr. W. v. d. I/uUbcn 37 p.; 5e pr. Corn. v. d. Ploeg 34 p. Door den l6ten wethouder, den heer C. W. Lieverse, werden de prijswin naars gelukgewenscht en de prijzen uit gereikt. Na nog eens op het Landstorminsti tuut gewezen te hebben, bedankte spr. den leider, den heer E. de Goeden, voor alles wat hij in het belang van deze afdeeling doet en geen weer hem kan tegenhouden en zoodoende de afd. weet hoog te houden (applaus). Hierna werd medegedeeld, dat er mo gelijk op Dinsdag 31 Januari 1933 een propaganda- en feestavond zal worden gehouden, waarop verschillende hooge bezoekers kunnen verwacht worden en waarop als spreker zal optreden kape laan Bangert uit" Leiden. Nadere gege vens zullen per advertentie in de cou rant worden medegedeeld. Na een gezellig samenzijn werd deze avond door den leider gesloten met dankzegging voor de opkomst en mede werking. N00RDWIJKERH0UT. Ontspanning werkloozen. Gisteren- ochtend werd in het Patronaat van de St. Victor-parochie alhier de ontspanningsge legenheid voor de werkloozen geopend. Aanwezig waren het comité voor werkloo- zenzorg, de burgemeester, de kapelaans van de St. Joseph-parochie en de kapelaan van de Sfc. Victor-parochie. Allereerst voerde kapelaan Minnebo het woord, deze wees er op, dat. dank zij de samenwerking van den R.-K. Lanrarbei- dersbond, het comité en het gemeentebe stuur, deze gelegenheid is tot stand ge komen. Hij vertrouwde, dat deze ontspannïngs- gelegenheid werkelijk in een behoefte zou voorzien en wekte de werkloozen op, van de gelegenheid tot ontwikkeling en ont spanning een nuttig gebruik te maken. Spreker bracht voorts zijn dank aan het comité, dat voor de tot standkoming van dit lokaal is npgericht, aan 't gemeentebe stuur voor de financieele hulp en den zeereerw. heer pastoor van de St. Victor- parochie voor de welwillende beschikbaar stelling van het lokaal. Spreker bracht zijn bijzonderon dank aan den burgemees ter voor diens aanwezigheid, ook de pae- toors zouden aanwezig geweest zijn, zei spreker, doch pastoor Quant was verhin derd wegens een plotseling sterfgeval van een zijner relaties en pastoor Waterreu* wegens ongstcldheid. Spreker meende vervolgens het woord aan den burgemeester te moeten geven, die er welwillend in toegestemd had deze ontspanningsgelegenlieid te openen. Nadat een stukje muziek door de radio had weerklonken nam de burgemeester het woord. De burgemeester begon met er op to wijzen, dat hij ondanks zichzolven hier is, want hij was vast van plan geweest om bij deze opening niet tegenwoordig te zijn. Niet omdat hij dit werk, dat tot stand ge komen is, niet apprecieert, doch omdat er in den laatsten tijd nog 2 dergelijke ont spanningsgelegenheden zijn verrezen waar de burgemeester ook was uitgenoodigd en waar hij absoluut verhinderd was tegen woordig te zijn. Om nu geen jalouzie op to wekken had de burgemeester ook hier maar bericht van verhindering willen zen den, maar daarbij had hij buiten <^en waard, alias kapelaan Minnebo gerekend, want toen kapelaan Minnebo den burge meester verzocht dit lokaal te openen, zei hij er tevens bij, dat als het de burgemees ter niet schikte, de opening op een ande ren dag zou geschieden. „Tegen zoo'n be leefdheid was ik niet opgewassen", ver volgde de burgemeester, „en daarom ben ik maar gekomen." De burgemeester zeide hierna, dat het hem een buitengewoon genoegen deed aan wezig te zijn, om zoodoende sympathie te betuigen jegens allen, diè aan de tot stand koming van dezen arbeid hebben samengewerkt. We leven in een buitenge woon moeilijken tijd. vervolgde de burge meester, de werkloosheid is een der ergste rampen waarmede ons volk wordt getrof fen, maar toch moeten wij er naar streven om, zoals de Engelschman wel uitdrukt: „To make the best of it", en dus ook de werkloosheid tot iets goeds, iets beters te maken en als ik dat zeg. doel ik speciaal op het feit. dat het absoluut niet noodig is, dat werkloosheid lediggang bctcekcnt. Ook al zijn we werkloos, dan kunnen we nog degelijk en nuttig werk doen. In de heidensohe landen waar de be schaving nog geen voet heeft zijn de vrou wen ook aangewezen om alTe arbeid te ver richten en beperkt zich de taak van de heeren der schepping tot jagen, visschen en strijden. In onze beschaafde wereld weet de man dat het zijn eerste plicht is geld te vexxlienen om het gezin staande te hou den maar vast geloof ik, dat vele mannen nog iets meer konden doen cn daar kunnen zij zich, nu zij werkloos zijn, in oefenen. Is het nu zoo erg, ging spreker voort, dat de vrouw bij haar huiselijke bezigheden door haar man wordt geholpen er. dat hij zich het lot van de opvoeding dor kinderen iets meer aantrekt dan gewoonlijk 1 En nu zijn er misschien jongelui die hier zitten en denken: ,laat vader dat klusje maar eens opknappen, ik pas ervoor", maar dan wil ik u wel zeggen, dat, als gij een goed echt genoot wilt worden, gij zult moeten beginnen met een goed zoon te zijn van uw moeder. En daarom mannen aan wien kunt gij ten slotte beter uwe zorgen besteden dan aan uw vrouw of moeder Daarmede wil ik nog niet zeggen, daf gij haar in den weg moet loopen, daarom kom ik aan het 2de punt, dat ik bespreken wilde, gebruik den tijd, welke ge werkloos zijt zooveel moge lijk om uw kennis te verrijken en uw in zicht te verbeteren. De meeste zullen zeg gen, dit of dat is voor mij veel te moeilijk, dat krijg ik niet voor mekaar, en heb er niks aan, maar dat moet gij niet zeggen, met ijver en doorzettingsvermogen is veel te bereiken cn men moet zich niet te gauw laten afschrikken om zijn kennis te verrui men. Deze ontapanningsgelegenheid is nu ge opend, laat er nu een drang uitgaan van u naar degenen, die hier de leiding hebben, dat gij meer gelegenheid tot ontwikkeling wenscht, opdat gij beter in de gelegenheid wordt gesteld om uw kennis te verruimen omtrent onderwerpen, waarin gij belang stelt en wees er van verzekerd, dat. als die algemeene drang uit u opkomt, dat uw verlangens ter zaken zullen worden bevre digd. En met dit vertrouwen in u open ik dit lokaal. Hierna werden de aanwezigen op een kop koffie en een sigaar getracteerd en werd het woord gevoerd door den voorzit ter van den Landarbeidorsbond, den heer J. v. d. Voet, die er op woés, dat hier ont- spanningsgelegeniheid is, doch dat er ook naar gestreefd zal worden de sociale ken nis van de arbeiders te ontwikkelen cu verruimen. Spreker hoopte voorts, dat men de goede wonken van den burgemeester ter harte zal nemen. Hij riep de medewer king van de werkloozen in om het lokaal keurig en zindelijk in orde te houden en drukte speciaal de werkloozen op het hart 's Morgens naar de kerk te gaan. Als men werkloos is, zei spreker, dan komt men er zoo gemakkelijk toe lui te worden en blijft men 's morgens op bed liggen, dat de lui heid in de hand werkt. Als men op tijd op moet om de kerk te bezoeken dan is de dag goed begonnen. Spreker sloot hiermee de bijeenkomst en zeide dat om half twee het lokaal we derom geopend zou worden. Vermeld zij ten slotte, dat de heer J. j Aartman gratis een radio-toestel ten ge- bruike heeft gegeven voor het ontspan- 1 ningslokaal.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9