GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 20 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Leidsche arbeiders bij verbetering van Leidsche we gen. De werkloozencursussen worden voortgezet. Het wegen van varkens op het abattoir. Kerstgaven bij opbod. De bewaarschoolkwestie ten einde gebracht. Over de opschortingsbepaling staken de stemmen. Iedere week baden of om de twee weken? 14o. Voorstal tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. Goedgekeurd. 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van dea Hoogen Morschweg en den Zoeterwoud- schenwcg. De heer Groeneveld heeft herhaal delijk' gepleit voor verbetering van den Morschweg, hoewel steeds tevergeefs. De Kamer van Koophandel schijnt meer in vloed to hebben, want op haar adres ko men B. en W. thans met dit voorstel. De heer v. Stralen vraagt of B. en W, zullen toezien op naleving van de be paling, dat de aannemers van Leidsche ar beidskrachten gebruik moeten maken. Deze bepaling wordt nogal eens ontdoken. Wethouder Splinter merkt op, dat jhet voorstel reeds ingediend was vóór het adres van de K. v. IC. Op de naleving van de bepaling omtrent'de Leidsche arbeiders wordt steeds nauwlettend toegezien. Voor sommig werk komen echter slechts bepaal de vaklui in aanmerking. De heer v. Stralen meent, dat deze vaklui ook in Leiden te vinden zijn. Wethouder Splinter vestigt er de aandacht op, dat zoo'n aannemer eenige ▼rijheid moet hebben, omdat hij garant moet zijn voor de oplevering. De heer S c h ii 11 e r wil eiken aanno- mer verplichten om uitsluitend Leidenaars te werk te stellen. De clausule in het be stek, dat „zoo mogelijk" Leidenaars te werk gesteld moeten worden, is foutief. De samenwerking tusschcn Gemeentewerken en den Socialen Dienst is ook maar brand hout. (Gelach). Wethouder Splinter: De heer Sokiil- ler valt altijd gemeente-diensten aan; hij weet alles beter. Wanneer wij een aan nemer dwingen, om uitsluitend Leidsche krachten te nemen, komen wij veel duurder uit. Aankoop van huizen en grond. Voorstel tot aankoop van het pakhuis aan do Paradijssteeg no. 2. Goedgekeurd. Voorstel tot aankoop van een perceel aan den Endegcesterstraatweg tegien een prijs van 18.000, welke voorstel spoed- eisohend aan de orde wordt gesteld. De hoer Wilbrink heeft daar bezwaar togen; geen der raadsleden ie daarvan op de hoogte. Wethouder Splinter licht het aan koop-voorstel nader toe. Het perceel ligt vlak'naast de terreinen van Endegeest. Dón heer Wilbrink lijkt de koopprijs wel wat hoog. De heer Huurman meent, dat het ge sticht Endegeest belang heeft bij deze af ronding van zijn terreinen. Daarna z. h. st. aangenomen. WERKLOOZENCURSUSSEN. 16o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de oprichting van cursussen voor jeugdige werkloozen id het winterseizoen 19321933. De heer v. Stralen kan niet mee gaan met het beleid van B. en W. in deze zaak. Bij de begrooting zal daarover nog wel nader gesproken worden. Twee be zwaren heeft spr. tegen dit voorstel, n.l. de late verschijning en de sobere toelichting. Uit de vorige periode is nog geld overge bleven. Is het de bedoeling ook dat geld te voegen bij de thans voorgestelde credie- ten? Hoe is het resultaat van de eerste periode geweest? Verder vraagt spr. hoe B. en W. staan tegenover liet betrekken van de jeugd- en vakbeweging in dit cur sus-werk. Het onttrekken van rijksubsidie acht spr. geen voldoende motief om cur sussen voor vrouwelijke werkloozen en in het vak „gvmnastiek" na te laten. De heer Eikerbout kan zioh met het voorstel vereenigen. Hij wenscht een cur sus in het scheepsteekenen in te lasschen. Wethouder B o m ij n excuseert zich, wat betreft de te sobere motiveering. De cursussen' van het vorig jaar zullen worden voortgezet cn daar gaat het in dit voorstel om. B. en W. stellen zioh voor deze cursus sen nog uit te breiden. Het college is niet geheel voldaan over het succes van de ge houden cursussen, hetgeen een gevolg is geweest van het late begin, veroorzaakt door de houding van den minister. Er was een groot verloop bij de cursisten, speciaal bij de vrouwelijke, die nagenoeg alle weg- geloopen zijn. De late indiening van dit voorstel is te wijten aan het late ant woord van den minister inzake de rijkssub sidie. Het overgebleven geld wordt niet gevoegd bij de thans aangevraagde gelden. Wanneer B. en W. met nieuwo cursussen komen zullen zij telkens nieuwe credieten aanvragen. Voor overleg met do organisa ties acht spr. thans geen aanleiding meer. De heer v. Stralen had gaarne meei inlichtingen gezien omtrent het resultaat van de gehouden cursusen. De raad heeft daar recht op. Hij bepleit nogmaals over leg met de organisaties. Wethouder Romijn wijst den heer v. Stralen er op, dat hij alle gegevens had kunnen putten uit de stukken, welke ter visie waren gelegd. Daarna z.h.st. aangenomen. 17o. Voorstel tot onheffinor van het hnln kantoor aan de Langestraat van de Ge meentelijke Bank va-" t Goedgekeurd. DE WEEGGELDEN OP HET ABATTOIR. b. Verordening, houdende wijziging van de verordening van den 22sten Januari 1923, (Ge meenteblad no 4), regelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. De heer Bergers bepleit algeheele afschaffing van de weeggelden. Er komen toch al genoeg onkosten op het slachten van een varken. Men kan wel met z'n por- temonnaie in zijn handen blijven staan. In den Haag is het wegen ook vrij. Spr. dient een voorstel in, om het we gen van geslacht vee alsmede van onder deden daarvan gratis te doen geschieden. Wethouder Goslinga meent, dat de heer Bergers ondankbaar is. Nu komt er een voorstel tot verlaging en wil hij alles afschaffen. Spr. verklaart zich daartegen. De Crisis-Varkenswet voert ons thans een groot aantal varkens toe om gewogen te worden en in verband daarmee wordt een verlaging voorgesteld. Algeheele afschaf fing der weeggelden is onmogelijk, want het wegen kost de gemeente geld in den vorm van instrumenten en loonen. Den Haag kan zich dat veroorloven, wegens de hooge winsten, welke het bedrijf daar op levert. De heer Mandors steunt dep heer Bergers. Het is billijk, dat betaald wordt voor een geheel dier, maar het is te gek, wanneer daarna nog onderdeelen gewo gen moéten worden. Kunnen de Slagers niet in de gelegenheid worden gesteld om zelf te wegen? De heer Bergers: Dat mag juist niet. Het is belachelijk om voor alle onder deelen afzonderlijk weeggeld to heffen. De hoer v. Stralen had het beter ge vonden, wanneer de heer Bergers deze kwestie eerst in de commissie had bespro ken. Ook hij vindt veel waars in het plei dooi van den heer Bergers, Op dit oogen- blik is hij evenwel niet voor aanneming van diens voorstel. De heer Bergers wil zijn voorstel intrekken, wanneer de wethouder toezegt, deze zaak in de commissie ter sprake te brengen. Wethouder Goslinga kan dat niet toezeggen. Z.h.st. wordt daarna besloten, het voor stel van den heer Bergera om praeadvies te zenden. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.st. aangenomen. DE KERSTGAVE. 25 pet. is te weinig. c. Voorstel inzake het verleenen van een oxtra-ondersteuning in de Kerstweek aan ge huwden, kostwinners en alleenstaande perso nen, die door de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon of door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken worden ondersteund. De heer v. Stralen vindt dit voorstel teleurstellende. Hij had minstens 50 pet. toeslag verwacht in plaats van de thans voorgestelde 25 pet. Er is een geweldige teleurstellend. Hij had minstens 50 pet. tige gelegenheid om daaraan eenigszins te gemoet te komen. Spr. zal evenals vorig jaar opnieuw een voorstel indiénen om do Kerstgave te bepalen op 50 pet van de ge wone uitkeering. Verder pleit spr. voor het verstrekken van dezen toeslag aan allen, die op 24 Doe. werkloos zijn, zonder reke ning te houden met den duur van de voor afgaande werkloosheid (dus niet sinds 1 Dec) Dat kan aanleiding geven tot onbil lijkheid. 50 pet. is te weinig. De heer Knuttel vindt de 50 pet., welke de heer v. Stralen vraagt, veel te weinig. Daarvoor kan men zioh niets bij zonders aanschaffen. Wanneer moeten de werkloozen zich een pak kleeren, een man tel of een winterjas koopen? Spr. dient een voorstel in om de Kerstgave te bepa len op 100 pet, van de gewone uitkeering. Verder steunt spr. de wensch van den heer v. Stralen, om de termijn van 1 Dec. te la ten vervallen. De heer Eikerbout merkt op, dat een Kerstgave van 50 pet. een unicum zot» zijn en geen kans zou hebben om goedge keurd te worden. Spr. wenscht de termijn van 1 Dec. eveneens af te schaffen. Dat kan nooit zooveel verschil maken. Wethouder Romijn zegt, dat de mi nister na veel onderhandelingen een Kerst gave van 25 pet. heeft goedgekeurd. Men kan er over twisten of dat al of niet vol doende is, maar wij moeten rekening hou den met de mogelijkheid. De werkloozen schieten er niets mee op, wanneer hier al de wenscheliikheid van een hoogero uit keering wordt bepleit. Een hoogere uit keering zal zeker niet door den minister wo-den goedgekeurd. Telken jare wordt besloten om den ter mijn van 1 Dec te handhaven. Houdt men daarmee geen rekening, dan bestaat de kans. dat iemand, die eerst een paar dagen werkloos is, ook een Kerstgave krijgt en dat is de bedoeling niet van de Kerstgave. De termijn van 1 Dec. wordt overigens m'et verstand en de noodige soepelheid toeeepast. De heer v. Stralen ze at. dat het niet de bedoeling van de Kerstgave is. dat de werkloozen zich daarvan kleeding en schoeisel kunnen aanschaffen. Een Kerst gaaf dient om zich met de Kerstdagen wat royaler te kunnen bewegen. Om tactische redenen stelt de S. D. A. P. 50 pet. voor, niet omdat zij meent, dat dit voldoende is. Een weigering van den minister is geen re den om het voorstel niet aan te nemen. Wethouder Goslinga: Dan krijgen zij niets De heer v. Stralen: Zij krijgen toch wel wat 1 Men zal den werkloozen hun Kerstgave niet durven onthouden, Hot wordt eens tijd, dat men zich gaat verzet ten tegen de werkloozenpolitiek van de regeering. Houdt men vast aan de 1 Dec.- termijn, dan kan dit tot onbillijkheden leiden, bij tusschentijdsche werkgelegen heid. Spr. vraagt of het Rijk 50 pet, subsi die verleent. Spr. dient twee voorstellen in, lo. om de Kersttoeslag op 50 pet. te bepalen en 2o, om den 1 Dec.-termijn to doen vervallen. Stoor fe niet aan de Regeering. De heer K nu ttel vindt het dwaas, om zich maar altijd te storen aan de regee ring, Als wij dat doen, zijn de gemeentera den heelemaal overbodig. Wat al of niet mogelijk is, zal in de eerste plaats afhan gen van de actie der werkloozen zelf. Spr. vervalt vervolgens in een propaganda-rede voor communistische actie en in een poli tiek debat met den heer v. Stralen. De heer Wilbrink meent, dat de heer Knuttel gemakkelijk een mooi gebaar kan maken, als de regeering dat toch niet goedkeurt. Niets anders dan schermen met groote woorden. Aan 25 pet. in de hand hebben de werkloozen meer dan aan 50 net, of 100 pet. in de lucht. Wil de heer v. Stralen, dat de werkloozen de dupe vaw zijn politiek worden? Snr, meent, dat de onbillijkheden van de 1 Dec.-termijn slechts sporadisch zullen voorkomen, vooral wan neer de wethouder de grootst mogelijke soepelheid wil toezeggen. De heer Eikerbout benleit nog maals de afschaffing van de 1 Dec.-terrai.in. Spr, begrünt niet, dat de heer Knuttel voor een Kerstgave is te vinden in Rus land zou dat zeker niet gebeuren. De heer Manders geeft den heeren v. Stralen en Knuttel in overweging om hun voorstellen te wijzigen in dien zin. dat in elk geval de 25 pet. wordt gehandhaafd en de rest (25 pet. of 75 pet.) afhankelijk ge steld wordt van de goedkeuring der regee- rinfr. Wethouder Romijn houdt vast aan de 1 Dec.-termijn, doch zegt soepele toepas sing toe. Na eenig heen- en weergepraat o.a. tus- schen de heeren Knuttel en v. Stra- l e n, waarbij men ten slotte terecht kwam op de strijdkassen der S. D. A. P (..Vijftien millioen. interrumpeerde wethouder Gos linga. Had ik ze maar"wijzigt de heer v. Stralen zijn voorstel in dier voege, dat 25 pet, zal worden toegevoegd aa.n de Kerst gave boven de 25 pet door en W. voor gesteld. Wethouder Goslinga wijst er now eens op, dat het een verkeerde stelling dei S. D. A. P. is, dat de overheid se-heel voor de werkloozepsteun moet opkomen. De Christelijken en Katholieken hebben daar van een andere opvatting. De socialisten verschansen zich achter hoopen geld en la ten hun eieren menschen honger lijden. Dat is schandelijk. De heer V e r w e y protesteert daarte gen De vakvereenigingen beschikken dik wijls over aanzienlijke bedragen, doch kunnen die niet aanwenden voor een an der doel, dan waarvoor ze bestemd zijn. De heer Knuttel: En daarvoor woi- den ze ook niet gebnjikt Het voorstel-K n u 11 e 1 (een Kerstgave van 100 pet. op de gewone uitkeering) wordt verworpen met 20 tegen 13 stem men. Voor stemden de S. D. A. P. en de hee ren Knuttel en Vos. Het voorstel v. Stralen (om behalve do door B. en W. voorgestelde 25 pet. nog eens 25 pet. als Kerstgave uit te keeren) wordt verworpen, met 19 tegen 14 stem men. Voor: de S. D. A. P. en de heeren Man ders, Vos eri Knuttel. Het tweede voorstel-v. Stralen om den termijn van 1 Dec. voor deze uitkee ring te laten vervallen, wordt aangenomen met 23 tegen 10 stemmen. Voor stemden de S. D. A. P. en de hee-* ren Bergers, Manders, de Reede, Ooster, Vos, Donders, Eikerbout, v. Tol, Knuttel, Bosman en v. Rosmalen. Het gewijzigde voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.s. aangenomen, De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. A V ONDZITTING. DE BEWAARSCHOOLKWESTIE. 18o. Voortzetting van de behandeling van: a. de verordening, regelende openbaar bewaarsohoolonderwijs in de gemeente Lei den; b. de verordening, regelende de voor waarden, waaronder ten behoeve van bij zondere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas wordt verleend; c. de verordening, regelende de heffing van school veld op de openbare bewaarscho len te Leiden; d. de verordening regelende de invor dering van schoolgeld op de openbare be- waarsoholen te Leiden. Overgangsartikelen. De heer Vos kant zich tegen het voor stel van B. en W. om in de verordening zelf eenige artikelen op te nemen om de andere artikelen voorloopig krachteloos te maken. Dat is een ongewone manier van doen, maakt de eindstemming onzuiver en maakt het opheffen van de opschortingsbepalin gen moeilijk, omdat men dan de verorde ning zelf moet wijzigen. Spr. dient een voorstel in om deze artikelen uit de veror dening te liohten en afzonderlijk te be handelen De heer de Reede kan zich evenmin met de opschortingsartikelen vereenigen. Dat zijn abnormale bepalingen, diq in een normale verordening niet thuis hooren. De heer Donders vindt het opnemen van de opsohorting&artikelen integendeel de eenig juiste methode. Een onjuist beeld van de eindstemming vreest spr. niet; men kan over deze artikelen tooh afzonderlijk stemmen. De heer Groeneveld «luit zich aan bij de heeren Vos en de Reede. Wethouder T e p e lioht de bedoeling van de opsohortingsartikelen nader toe. Zij be- teekenen, dat de verordening voor wat be treft de stichting van nieuwe scholen niet eerder in werking zaj treden voordat de raad daarover nader zad hebben beslist. In de vorige vergadering meenden B. en W. dit te moeten doen in den vorm van een afzonderlijk besluit, thans meenen zij, dat dit practischer geschieden kan in den vorm van overgangsbepalingen. De bezwaren van den heer Vos deelt spr. niet. De verordening is even gemakkelijk te wijzigen als een af zonderlijk besluit op te heffen. De heer Vos handhaaft zijn bezwaren. De v o o r z. wijst erop, dat het bij de rijkswetgeving herhaaldelijk voorkomt, dat men wetten maakt, zooals men die wenscht, doch daarbij tevens bepaalt, dat die wet pas later onder een bepaalde voorwaarde bijv. in werking zal treden. De heer de Reede is nog niet over tuigd. De overgangsartikelen oontrastee- ren met de heele verordening. De heer Knuttel ontpopt zioh als een voorstander van de voorgestelde overgangs bepalingen, behalve van die overgangsbe paling, welke de leeftijdsgrens voor toela ting voorloopig regelt, (art. 18). Wethouder Goslinga wijst den heer Vos erop, dat de eindstemming evengoed onzuiver kan zijn als de overgangsbepalin gen niet in de verordening worden opgeno men. Daarna volgt de artik'el&gewijze behande ling der verordening. Airtt. 1 en 2 worden aangenomen. Wie zal toezien? Bij art. 3 stelt de heer Donders voor om het toezicht op de bewaarscholen niet in handen te stellen van een Commissie van Toezicht, maar in handen van de Plaatse lijke Schoolcommissie. Dat is geheed in overeenstemming met de L.O.-wet, hetgeen spr. in exbenso toelicht. De leden van de Plaatselijke Schoolcommissie hebben bo vendien een uitgebreide bevoegdheid, welke hun door een gemeentelijke verordening niet kan ontnomen worden. Gaat de raad nu een ander lichaam van toezicht instel len, dan ontstaat daardoor een gevaarlijk dualisme. De heer Groeneveld sluit zich ocm practisohe redenen bij het voorstel-Donders aan. De heer de Reede acht het niet raad zaam de functie van toezicht op het L. O. te combineeren met het toezicht op het be waarsohoolonderwijs. Wethouder T e p e meent, dat de voor keur van den heer Donders voor de Plaat selijke Schoolcommissie, alsmede zijn be zwaren tegun de instelling van een afzon derlijke Comm. v. Toezicht ongegrond zijn. De L.O.-wet geeft de Plaatselijke School commissie wel de bevoegdheid van toezicht op de bewaarscholen, maar niet de plicht. Die taak van de PI. Soh.c. vervalt, als er een andere comm. v. toezicht bestaat. Het bestaan van een afzonderlijke commissie aoht spr. een groot voordeel, mede met .het oog op de samenstelling. Na repliek van verscheidene leden over deze kwestie wordt het amendement-Don ders verworpen met 17 tegen 16 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren Bergers, Mander®, Coster, Donders en v. Tol. Bij art. 4 heeft de heer Vos eenige amendementen ingediend, n.l. om de Comin. v. Toezicht te doen bestaan uit 8 leden (i.pl.v. 9) door het aantal „overige meerder jarige inwoners der gemeente" te beperken tot twee (i.pl.v. 3), één voorstander van het bijzonder en één voorstander van het open baar ondeo-wijs, te benoemen voor den tijd van 4 jaar (i.pl.v. 3). Twee leden dier com missie moeten ieder jaar aftreden, doch zijn herkiesbaar als zij nog voldoen aan de ver- eischten. Wethouder T e p e verzet zich tegen deze amendementen, omdat het ge wenscht is, dat de commissie bestaat uit een oneven aantal, terwijl het bezwaarlijk zal zijn uit te piaken of iemand voorstander is van het openbaar dan wel van het bijzonder onder wijs. In stemming gebracht wordt het amen dement-Vos inzake het aantal leden (acht) verworpen met 19 tegen 13 stemmen. (Voor: S.D.A.P. en de heeren Vos, Donders en Knuttel). De overige amendementen trekt de heer Vos in, behalve het amendement, dat de aftredenden herkiesbaar zijn „als zij nog voldoen aan de vereisctten bij al. 2 van art. 3 genoemd", dat door B. en W. wordt overgenomen. Salarissen. Bij art. 11 (bezoldiging vaste onderwijze ressen) verdedigt de heer Vos een amen dement om het begin-salaris van een on derwijzeres te brengen van 1000.op 1200.met 3 twee-jaarlijksche verhoogin- gen van 100.—* Een tweede amendement op dit art. wil hét salaris van een plaatsvervangend hoofd gelijk stellen met dat van het te vervan gen schoolhoofd. De heer Groeneveld sluit zioh daar bij aan. De heer Donders sluit zich eveneens bij den heer Vos aan wat betreft het aan- vang-salaris. Wethouder T e p e verdedigt de in de ont- werp-verordening voorgestelde salarissen met het oog op de bestaande salarisrege ling, welke B. en W. intact wenschen te houden en welke spr. ook geenszins onbil lijk aoht. De amendementen beteekenen een «alaris-verhooging, welke bezwaarlijk in overeenstemming is te brengen met de bezuinigingsmotieven, waarop deze geheele verordening steunt. Het eerste amendement-Vos wordt ver worpen met 18 tegen 14 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren Manders, Vos en Donders. Het tweede amendement-Vos wordt ver werpen met 19 tegen 14 stemmen. Voor: de SJD.A.P. en de heeren Wilbrink en Vos. Bij art. 12 (wedde tijdelijke onderwijze ressen) dient de heer Groeneveld een amendement in om de wedde met 200 te verhoogen -voor bezit van de bevoegdheid om als hoofd op te treden. Na bestrijding door wethouder T e p e, die tijdelijke onderwijzeressen nipt gelijk wilde stellen met vast aangestelden en na verdediging van het amendement door den heer Vos wordt het amendement-Groene- veld verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren Manders en Vos. Bij art. 18 (overgangsbepaling inzake den toelatingsleeftijd) merkt de heer Vos op, dat door deze bepaling, die den leeftijdgrens brengt van 3% op 4 jaar, de vitale belan gen van het bewaarsohoolonderwijs worden geschaad. Ook de heer Groeneveld heeft te gen deze bepaling bezwaren. De heer de Reede vindt de bepaling niet sympathiek maar wegens de finan- cieele omstandigheden noodzakelijk. Wethouder T e p e verdedigt de bepa ling, met een beroep op de noodzakelijke zuinigheid. Dat de vitale belangen van het bewaarsohoolonderwijs er door geschaad zullen worden, gelooft spr. niet. Het artikel wordt aangenomen met 20 tegen 11 stemmen. Tegen de S.D.A.P. (behalve de heer Sohüller) en de heer Vos. De stemmen staken. Bij art. 19 (een der opsohortingsartike len) zegt de heer Vos, dat hij vóór dit ar tikel zou zijn, wanneer het als volgt gele zen mag worden: Zoo dra de raad een beslissing neemt omtrent de aanhangige bewaarschoolzaken, zal overgegaan wor den tot den bouw van nieuwe openbare be waarscholen". Doch dat is niet het geval en daarom zal spr. tegen stemmen. Bij de stemming over dit artikel staken de stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heeren v. Ros malen, Huurman, de Reede, Wilbrink en Vos. Dit artikel en de stemming over de ge heele verordening wordt daarna aangehou den. De subsidie-regeling. Daarna komt aan de orde de Verorde ning regelende de subsidie voor bijzondere bewaarscholen. Bij art. 1 spreekt de heer Groene veld den wensch uit, het daarin genoem de bedrag van 20.schoolgeld lager te «tellen. Na verdediging door wethouder T e p e trekt de heer Groeneveld zijn be zwaar in. Bij art. 6 wil de heer Groeneveld alinea's 2 en 3 laten vervallen. Na toelichting „zwicht" de heer Groene veld ook hier. Bij art. 8 (berekening van leerkrachten) stolt de heer De Reede voor 12 telda gen te nemen inplaats van vier. De Wet houder gelooft niet, dat het veel ver schil uitmaakt en met 't oog op de admini stratie raadt hij intrekken aan, hetgeen ge schiedt. Het amendement-De Reede bij art. 14a (over de waarborgsom) wordt door B. en W. overgenomen, evenals dat bij art. 15 (vervanging van „indien" door „zoolang" ia al. 1). Art 22 wordt aangehouden, even als de stemming, De verordeningen c. en d. (de heffing der schoolgelden) worden z h. sk aangeno- DE SCH00LBADEN. De beer K o o 1 e stelt de volgende vra gen: 1. Meenen B en W., dat het wekelijt- sche schoolbad verstrekt aan de leerlingen der O L. Scholen in het belang is van de hygiëne en volksgezondheid 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, achten B. en W. de in voering per l Januari 1933 van het veet- tiendaagsch schoolbad van de leerlingen, die gebruik maken van het badhuis aa i de v. d Werffstrsat, daarmede dan niet in strijd. 3. Kunnen B, en W. ook mededeelen op grond van welke wet of bepaling het een maal genomen raadsbesluit tot invoering van het wekelüksch schoolbad, buiten werking kan worden gesteld, zonder dat de Raad daartoe heeft besloten. Zeer yerhaasd was spr., toen een medi cus, nl. dokter van Es, in de commissie voor den Geneesk. Dienst, met het voor stel kwam de sohoolbaden om de 14 dagen te doen gebruiken, zulks in strijd met aV© regelen van hygiëne etc. en dit zonder eenig onderzoek naar de uitwerking der schoolbaden sinds de invoering die; spp. durft het vevi.fkeren, schitterend zijn voor kind en school. Hoor het oordeel der schoolhoofden60 pet. der kinderen der openb. scholen wonen in te beperkte ruim te, waar geen gelegenheid is voor was- srhen. Een rapport wees uit, dat per week 34 wordt bezuinigd gedurende 40 weken. Bo vendien zal dan personeel ontslagen moe ten worden en dat in deze tijden Spr. citeert tegen den heer van Es dok ter Geuken, een man uit de practijk zoo wel met het ocg op hygiëne als voor onder- kleeding enz., gezwegen nog van do gun stige pressie der kinderen op de ouders. Spr. vreest tea zeerste een grooten ach teruitgang als gevolg van de invoering van een bad' per 2 weken. Spr. vraagt den wet houder waaraan hij het recht ontleent om dit in te voeren zonder raadsbesluit, en sp~.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6