f BezoekthHÏfantastisch verlicfiten Kerstboom AGENDA DINSDAG 20 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Dec. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 778.8 te Budapest. Laagste barometerst.: 748.4 te Vardö. Verwachting tot den avond van 21 Dec.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind, hel der tot half bewolkt droog weer, weinig verandering in tem peratuur. Het vaste land bleef, geheel onder in vloed van de hooge drukking in het Zuid- Oosten met lichte tot matige vorst in Duitschland en. abnormaal hooge tempera tuur van de Pyreneeën tot over ons land en in Scandinavië, waar in het geheel geen vorst voorkomt en Abisko 16.5 graad te hoog is. Ook in de bovenlucht houden de zeer hooge temperaturen aan. De depres sie bij IJsland trok naar Noord-Scandina- vië en brengt daar zwaren storm met nat ten sneeuw. Ver op den Oceaan ligt ook een diepe depressie maar die bij Ierland is sterk afgenomen en de hooge drukking breidt zich weer geheel over Frankrijk en ons land uit, zoodat voorloopig aanhouden van het fraaie zachte weer te wachten is, later wellicht met koudere nachten. Op de Brstsche Eilanden brengt de opvullende de pressie nog vee veel regen en betrokken weer, in Zuid-Duitschland en Zwitserland is veei mist, waardoor de lichte vorst over dag ook aanhoudt, LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 10.4 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e^u: Van Dinsdagnamiddag 4.16 uur tot Woensdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 21 Dec. voorm. 8.05 uur cn nam. S.30 uur. WEELD EVERTER INGS-BELASTING. Verslag der Commissie uit de Tweede Kamer. Gelijktijdig met andere belastingontwer- pen werd op 28 Mei 1926 een wetsontwerp ingediend tot heffing van een weeldeverte- riiigsibelasting. Nadat een daartoe benoem de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over dit samenstel van be- lastingontwerpen verslag had uitgebracht over haar schriftelijk overleg met de re- geerhig, werd het mondelinge overleg over dit wetsontwerp aangehouden, omdat dit door de regeering op dat tijdstip niet lan ger urgent werd geacht. Op 20 September j.l. echter deelde de minister aan de Commissie mede, dat hij het op prijs zou stellen, indien het monde linge overleg alsnog zou kunnen plaats hebben, terwijl tevens een gewijzigd ont werp werd ingediend, in verband met hec voornemen van den minister het ontwerp aan te vullen met het oog op de sedert de indiening van het ontwerp plaats gehad hebbende sterke ontwikkeling der radio industrie. Thans heeft de Commissie verslag uitge bracht van dit mondeling overleg, waaraan het volgende wordt ontleend: In de Commissie werd de aandacht ge vestigd op het aan de invoering dezer be lasting verbonden bezwaar, dat zij het ver bruik van de daardoor getroffen artikelen zal doen achteruitgaan, waarvan een nieuwe vermindering van de werkgelegenheid het gevolg zal zijn. De regeering ontkende niet, dat hier van een bezwaar kan worden gesproken. Zij merkte echter op, dat dezelfde bedenking tegen vele maatregelen kan worden geno men. Verschillende bezuinigingsmaatregelen lijden aan hetzelfde euvel. Toch zijn al die maatregelen noodzakelijk, wil een sluitend budget worden verkregen. Daarom nrng aan het bedoelde bezwaar niet overwegen de beteekenis worden toegekend. Op een vraag of niet zou kunnen worden gedacht aan een omzetbelasting in plaats van hot thans voorgestelde, antwoordde de regeering, dat het bezwaar, tegen een weel- deverteringsbelasting te berde gebracht, ïn nog sterkere mate geldt tegen een om zetbelasting, welke alle artikelen treft. Naar aanleiding van de vraag, waarom de regeering niet mede den wensoh te ken nen heeft gegeven tot afdoening van het ontwerp tot aanvulling der Zegelwet, hou dende de z.g. hotelbelasting, welk ontwerp tegelijk met het onderhavige werd inge diend en waarvan het mondeling overleg destijds eveneens werd aangehouden, ant woordde de regeering, dat naar haar mee ning thans niet tot de invoering van zoo danige belasting kan worden overgegaan, omdat het hotelbedrijf een zeer moeilijken tijd doormaakt, terwijl het toch reeds door andere heffingen zwaar wordt belast. Uit de opmerkingen over den tabel blijkt nog het volgende: Opgenomen is een nieuwe post: „Boven- en onderkleeding, geheel of ge deeltelijk vervaardigd van natuurzijde". De uitzondering van dicteermaohines uit de post „fonografen, gramofoon en hierme de gelijk te stellen toestellen" heeft de mi nister laten vervallen. Tegen het belasten van haarden en vul- haarden bestaat naar de meening der re geering in de eerste plaats reeds het be zwaar, dat het gietijzerbedrijf in zeer moei lijke omstandigheden verkeert. De vraag, of z.g. haardkachels onder den betreffen- den post vallen, beantwoordde de regee ring in ontkennend-en zin. Aan den wonsch der commissie om voor karpetten enz. het criterium „waarin wol is verwerkt" te doen vervallen heeft de regee ring voldaan. Uit de tabel worden geschrapt jacquard- en damastweefsels. Alsnog werden in de tabel opgenomen, lederen sigarenkokers, terwijl de regeering nog liet vervallen üe „meubelen waaraan snijwerk of beeldhouw werk voorkomt". Aan andere opmerkingen kwam de re geering tegemoet door te bepalen, dat pa- rapluies, parasols en wandelstokken zullen worden belast, voorzoover de verkoopsprijs of de waarde onderscheidenlijk meer be draagt dan 4, 4 en 1. Ten aanzien van den post parketvloeren, enz., voldeed de regeering aan den wensch, de in dezen post gestelde uitzondering niet. alleen voor bedrukt en effen gekleurd, doch voor alle soorten van linoleum te doen gel den. Verscheidene leden der Commissie gaven als hun oordeel te kennen, dat, als piano a onder de heffing worden gebracht, ook or gels daaronder behooren te vallen. Bezwaar hebbend tegen het belasten van orgels, nam de regeering „piano's" uit do tabel terug. Twijfel werd geopperd aan de juistheid van den post „smoking-, rok- en galaklee- ding", wijl velen kleeding van dezen aard in hun beroep moeten dragen. De regeering stelde hiertegenover, dat het feit, dat velen in hun beroep zich luxueus moeten kleeden, aan die kleeding het weeldekarakter niet ontneemt. R. K- WERKLIEDENVERBOND. Najaarsvergadering. Heden werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht onder voorzitterschap van don heer A C de Bruyn de najaarsvergadering gehouden van het R.-K. Werklieden ver bond in Nederland. Na de openingsrede van den voorzitter en de behandeling van de agendapunten hield de beer J. A. Kolkman een inleiding over het onderwerp „De Katholieke Arbei dersbeweging en de Coöperatie". De inleider wees allereerst op het doel, dat de Katholieke arbeidersbeweging zioti bij haar arbeid stelt, n.l den arbeiders stand te maken tot een volwaardiger» stand in do maatschappij, godsdienstig-ze- delijk, maatschappelijk en economisch vol waardig axi de andere in het maatschap pelijk leven zich ontplooiende standen. Om dit te bereiken moet de arbeidersbewe ging de beschikking hebben over middelen, welke organisatorisch bezien van meer al- gemeenen of van meer incidenteelen aard kunnen ziju Spr. gaf het verband aan t.us- schen de reclitstreeksohe (b.v. vakorgani satie) en afgeleide middelen (b.v. coöpera tie, arbeidersbank, enz.). Als een primair element in den uitbouw van de welvaart van den arbeidersstand beschouwde spr. het verbruikersbelang, het belang dat iede re arbeiders hoeft bij een zoo gunstig mo gelijke verhouding tusschen zijn inkomen de aanwending en de koopkracht daarvan. De behartiging van dit verbruikersbelang is derhalve een taak van de eerste orde en het best kan dit behartigd worden door de verbruikscoöperatie. Door haar organi satorische inrichting komt de verbruiks coöperatie meer dan andere instellingen m breeder contact met de verschillende in stanties der katholieke arbeidersbeweging. Spr. gaf daarna de middelen aan, waar op een hechte samenwerking tusschen de coöperatieve verbruiksvereenigingen en de katholieke arbeidersbeweging waarvan de coöperatie een onderdeel is zoo goed mogelijk kan zijn. Vooraf wees spr. op het verband tusschen het E.-K. Werkliedenverbond en de Cen trale der Katholieke Verbruikscoöperaties, inzake het aanwijzen van bestuursleden, voorts besprak de inleider de verhouding tusschen de diocesane, werkliedenbonden en de diocesane coöperatieve bonden en ten slotte de plaatselijke werkliedenver- eeniigngen en de plaatselijke coöperatie. Ten „slotte hield pater ir. dr. Jos. Arendt S.J. een inleiding over gebonden economie. De inleider wees er o.a. op, dat in België op het Congres van het Algemeen Christelijk Vakverbond eeii ontwerp-program inzake de reorganisatie van economisch regime sterk de aandacht heeft getrokken en wel ora hot standpunt, ingenomen ten aanzien der betrekkingen tusschen de leiding der nationale economie en de bedrijfsorgani satie. Katholiek georganiseerden zullen zoowel de programma's van socialiseering der nijverheid als het stelsel der industriee ls anarchie moeten verwerpen. Wij willen de vrijheid op economisch gebied, maar een tuchtvolle en georganiseerde vrijheid. De rede schrijft een methodische samenwer king, die alleen mogelijk is wanneer een hooger gezag de werkzaamheden gaat or denen en richten op de bereiking van een gemeenschappelijk doel. Zoowel een leiden de bedrijvigheid van den staat als den vorm van trusten of kartels, verwierp spr. De methode, die de katholieke arbeiders beweging den voorkeur dient te geven, be rust op een ontwikkeling der bedrijfsorga nisatie. De bedrijfsraden dienen zich be halve met de regeling tusschen patroons en werklieden, ook bezig to houden met de algemeene werkzaamheid van het bedrijf en dus met de productie. Boven de be drijfsraden van elk beroep moet staan de Nationale Raad der Voortbrenging. De on derscheidene raden moeten van het open baar gezag de opdracht ontvangen, zekere adviezen te geven en zekere strikt be perkte bevoegdheden uit te oefenen. Het openbaar gezag zou steeds zijn recht van toezicht en veto behouden, opdat het niet uitloope op een poging tot het verwerven van een uitbuitingsmonopolie ten gunste van particuliere belangen. VRIJSTELLING HEFFING HUISSLACHTINGEN. Een wijziging in voorbereiding. Op de vragen van den heer van den Heuvel betreffende het nemen van den laatsten belastingaanslag als maatstaf voor de beoordeeling van het verleenen van vrijstelling der heffingen krachtens de Crisis varkenswet bij huisslachtingen heeft minister Verschuur geantwoord, dat een wijziging van de betreffende be palingen in voorbereiding is, waardoor het mogelijk zal worden aan het gestel de bezwaar tegemoet te komen. C. H. PETERS, t Te 's-Gravenhage is gisteren overleden de oud-rijksbouwmeester C. H. Peters, een zeer bekende persoonlijkheid in de bouw kundige wereld. De nieuwe Rijksweg DelftRotterdam- De nieuwe rijksweg nabij de Zwet/h is hedenmorgen 10 uur voor het verkeer geopend. De weg mag voorloopig slechts bereden worden in de richting Rotter damDelft. De loonen in de Almelosche textiel industrie. De Almelosche Fabrikanten Vereeni- ging heeft de vijf vakorganisaties van tex tielarbeiders uitgenoodigd tot een confe rentie op 3 of 4 Januari a.s._ ter bespreking van voorstellen der fabrikanten, waarvan de inhoud neerkomt op een loonsverlaging in de Almelosche textielindustrie, va- rieerende van 12 tot 15 pet. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. M. V. uit Zegwaar t, die op 12 Sep tember j.l. op den. Zuid Buitensingel een wielrijder aanreed, waardoor deze licha melijk letsel bekwam, werd veroordeeld tot een geldboete van 75.subs. 25 da gen. WINKELSLUITING OP ZONDAG. De Zondag vóór St. Nicolaas. Mr. C. C. Tiedeman, kantonrechter te Rotterdam, heeft gisteren 107 gevallen van overtreding der Winkelsluitingswet behandeld. Men zal zich herinneren dat op Zon dag 4 December, den dag voor St. Nico laas, in Rotterdam de banketbakkerswin kels gesloten moesten zijn behoudens dan de in de wet toegestane uren, dit in afwijking met steden als Amsterdam en 'sGravenhage. Deze bepaling in de gemeenteverordening van R'dam heeft vrijwel algemeen protest bij de banket bakkers te weeg gebracht, vele winkels zijn toch opengebleven. Dit had ten ge volge, dat er processen-verbaal zijn op gemaakt. Er bestond een vrij groote belangstel ling voor de behandeling van deze za ken. Als eerste verdachte kwam de heer A. M. F. Jamin naar voren, die 54 filialen op den vierden December heeft openge houden. De verdachte erkende de feiten. Het plan was op eigen initiatief tevoren beraamd, omdat de banketbakker, als hij dien dag niet mag werken, zeer sterk gedupeerd wordt. Het O. M. constateerde in zijn requi sitoir, dat de instructie van bekl. aan zijn personeel beschamend is voor iemand, die bekend staat als grootwerk gever. Spr. aarzelt niet dit te qualificee- ren als een zuiver revolutionaire daad. Hier is de brutaliteit ten top gevoerd. De overheid zal zich hiertegen ten sterkste verzetten. Het gedrag van verd. is ergerlijk geweest. De maatschappelijke functie van verd. is in deze quaestie niet te onderschatten. Het O.M. requireerde tegen verd. een geldboete van 25 suibs. 4 dagen hech tenis in iedere zaak. Nadat de verd. geprotesteerd had te gen enkele qualificaties van het O. M. ontstond een scherpe woordenwisseling tusschen den ambtenaar en den bekl., waarbij het O. M. nog opmerkte, dat wanneer de wet niet goed is, dat nog niet het recht gee<ft tegen die wet op te treden. Als verdediger van den verdachte trad mr. "Roes op, die met gevoelens van er gernis het requisitoir van het O.M. had gehoord. Pleiter had gedacht dat de ambtenaar minder vreemd in de wereld stond dan hij door zijn woorden heeft getoond. Ook heeft pleiter zich geërgerd aan de qualificatie wetsovertreder, ten aanzien van de firma Jamin. De firma Jamin heeft zich tot 4 Dee. steeds aan de wet gehouden. Voor en na de aanneming van de wet heeft zij voortdurend geprotesteerd en den Minis ter op de nadoelen gewezen. 4 Dec. was het culminatiepunt; de toestand was ondragelijk geworden. De regeering heeft op alle bezwaren, die togen de wet zijn aangevoerd gezwe gen. Iemand, die een groot bedrijf heeft, kan niet maar rustig zeggen; Goed ik laat mijn bedrijf in den grond boren. Deze wet leeft niet in het Nederland- sche volk, zij is dood geboren zooals de Zondagswet en de Vreemdelingenwet. Deze beide laatste wetten worden her haaldelijk overtreden maar niemand roept uit: Dat is ergerlijk, dat is revolutie. Binnenkort komt er verruiming van de wet en, wat nu uit noodzaak over treding is, wordt dan toegestaan. Voorts wijst pleiter nog op het verschil met Amsterdam en Den Haag. De Rotter- damsche burgemeester heeft de zaak beter gegrepen dan het O. M. door op dracht te geven tegen eiken winkelier slechts één keer procesverbaal te doen opmaken, en dan de zaak te laten rusten. Pleiter vraagt ontslag van rechtsver volging. De wet steunt niet op de alge meene inzichten van heb Nederlandsohe volk, niet op de economische behoeften en niet op de huidige tijdsomstandighe den. Pleiter zou de feiten willen zien be schouwd als voortgezette handeling, voortgesproten n.l. uit één wilsbesluit van verdachte. In zijn repliek zeide het O.M., dat wanneer de kantonrechter voortgezette handeling aanneemt, dat dan een boete van 25 te weinig zou zijn. Gebruik ma kend van art. 23 B. zou de kantonrech ter de bevoegdheid kunnen nemen om een straf op te leggen tot een maximum van ƒ5000. Donderdag a.s. zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Na de behandeling van deze zaak heeft de kantonrechter de verschillende an dere zaken behandeld. Daarbij heeft hij er o.m. op gewezen dat de omstandig heden dit jaar voor naleving van de winkelsluitingswet wel noodlottig waren. Hij vroeg den verdachten of zij van plan waren zich in het algemeen aan de winkelsluitingswet te houden. De meeste verdachten antwoordden hierop bevestigend en in de zaken waar in de kantonrechter mondeling vonnis heeft gewezen, heeft hij na een eisch van 20 boete subs. 5 dagen hechtenis, verdachten veroordeeld tot een geld boete van ƒ3.subs. 1 dag hechtenis. In het grootste aantal zaken zal de kantonrechter a.s. Donderdag schriftelijk vonnis wijzen. UIT DE OMGEVING VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Te ongeveer 3 uur werd wederom Vrijdag j.l. de vergadering heropend. Afwezig waren Wethouder Van der Laan en het lid G. Witteman. Op de eerste plaats wordt mededeeling gedaan van het ingekomen schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, hetwelk inhoud, dat de steunnorm ook vcfor deze gemeente- evenals voor de ge meenten Hillegom, Lisse en Sassenheim reeds eerder was geschied, zal worden ver hoogd en wel met dien verstande, dat het maximum bedrag aan uitkeering voor uit getrokken werkloozeD thans zal kunnen be- dragèn 11.met een toeslag van 1. per gezinslid boven de twee personen, dit t.a.v. gehuwden, en ongehuwde kostwinners. Kostgangers zullen daarentegen hun steun norm verhoogd zien tot 7.per week, voor uitgetrokkenen. Dubbel uitgetrokkenen, ongeorganiseer den, reglementair nog niet rechthebbenden en zij die onder deze categorie zullen val len, kunnen als gehuwd of ongehuwd kost winner zijnde ten hoogste ontvangen 10. plus 75 ct. toeslag op bovenbedoelde uit keering voor elk gezinslid boven de twee personen, terwijl kostgangers die onder deze categorie vallen 6.per week als Gemeentelijke Aankondigingen Hindentfeti Burgemeester en „fWebhluders van Lei den, brengen ter Jflgempne kennis, dat door hen dé beslis sjftvop het verzoek van J. de Jong en H. KtuiuWn vergunning tob het oprichten van len stbomwasscherij in het perceel Rijn- enVSchielcade No. 101, is verdaagd. LEIDEN. Dinsdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Den Burcht, 8.15 uur. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag. Fritz Hirsoh Operette „Die Blu- me von Hawaï". Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Dec. a.s. len Kerst dag waargenomen door apotheek: W. Pello Kort Rapenburg 12, telef. 594; Maandag 26 Dec. 2en Kerstdag nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171 tel. 502 en D. J. v. Driessum, Mare 76, telef. 406. steun zullen kunnen ontvangen. Ook is ingekomen een schrijven van meergenoemden Minister van Binnenland sche Zaken, waarin deze mededeelt, dat hij er zich mede kan vereenigen, dat over de week van 18 t/m 24 December a.s. een Kerstgave zal worden verstrekt aan onder steunde arbeiders, ten bedrage van ten hoogste 25% van het bedrag, hetwelk zij oVer die week aan ondersteuning ontvan gen. Eveneens bestaat er bij genoemden Mi nister geen bezwaar, dat aan de trekken- den uit de werkloozenkas zoo'n Kerstgave zal worden verleend, echter met dien ver stande, dat voor deze categorie geen sub sidie zal worden verleend. Ten aanzien van bovenstaande stellen B. en W. voor, aan de werkloozen, welke uit hunne kassen trekken en gehuwd of onge- huwd kostwinners zijn, eene Kerstgave van 2.50 te verstrekken, welke voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen, Aan de orde is nu het voorstel van de leden Van der Voet, Spierenburg en de Groot, om diegenen welke uit hunne werk- loozenkassen trekken, en volgens de Rijks steunregeling recht op steun zouden heb ben, een toeslag op die kasuitkeering toe te kennen als volgt: „De steun te bepalen volgens de Rijks regeling en het volle bedrag der werkloo- zenkasuitkeering met het steunbedrag te verrekenen". Hierover ontstond een zeer uitvoerige discussie tusschen het lid Van der Voet en den voorzitter, terwijl het lid Van der Voet met practisch voorkomende gevallen zijn standpunt trachtte te verdedigen. In het prae-advies van B. en W. deelen zij mede, dat ook het oordeel van den be- treffenden Minister is gevraagd, waarvan het antwoord luidde: „Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven heb ik de eer U te berichten, dat de thans voor uwe gemeente geldende toeslagregeling mij juist voor komt, en dat het mij niet gewenscht lijkt, daarin wijziging te brengen". In verband hiermede stellen B. en W. voor, om de raadsbesluiten van 25 October 1931 en 1 April 1932 t.a.v. toeslag op kas uitkeerin- gen, te handhaven. Niettemin handhaaft het lid Van der Voet het ingediende voorstel, nadat hij eerst een wijziging daarin heeft aange bracht, welk voorstel z.h.st. wordt aance- nomen. Tevens werd besloten, dat de be staande regeling zal worden opgeheven, zoodra de goedkeuring van de Kroon op deze nieuwe regeling zal zijn verkregen. Aan de rondvraag gekomen verzoekt het lid P. van Reijsen om adhaesie te betuigen aan de motie welke door de Kamerleden Bakker en Vaii den Heuvel is ingediend ten einde te komen tot afschaffing van de wet- telijken zomertijd. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen en gaat de T&ad vervolgens over in geheime zitting. Plaatselijk Werkloozencomité. Ten bate van het Plaatselijk Werkloozencomité zal op Maandag 26 December a.s. Tweede Kerstdag, door de R. K. Tooneelvereeniging „Adolf Kolping'' een dans- en attractie avond worden georganiseerd, waarvan het voordeelig saldo geheel ten bate van de voornoemde werkloozencommissie zal wor den afgedragen. Dat velen aan de dringende uitnoodiging tot opkomst op dezen avond mogen gehoor geven, tot steun aan de noodlijdenden in deze gemeente, is voorzeker de wensch van „Adolf Kolping" en het daardoor eveneens gebate werkloozencomité. W0UBRUGGE. Tong doorgebeten. Het dochter van den landbouwer van der L. viel tegen een wagen met haar mond, waardoor de kleine haar tong gedeeltelijk doorbeet. Dr. Loth kon dit deel gelukkig nog hechten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2