DINSDAG 20 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagmorgen te 9.45 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Me- dedeelingen en ingekomen stukken. 4. Kerstgave ondersteunde en trekkende werkloozen, en, behoudens góedkeuring, brandstoffenbons aan trekkenden. 5. Voorstel inzake bestrating Achthovener- weg. 6. Wijziging verordening op het be heer van het Grondbedrijf. 7. Wijziging verordening regelende de eischen benoem baarheid en bezoldiging van den veld wachter. 8. Benoeming geneesheer belast met de vaccinatie. 9. Benoeming lid Com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs. 10. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur. 11. Benoeming 5 leden Commissie van Toezicht op het Agentschap der Ar beidsbemiddeling. 12. Onderhandsche aan besteding ophalen asch- en vuilnis. 13. On derhandsche verhuur van de gemeentewo ningen in Achthoven. 14. Voorstel tot kor ting op de salarissen en gratificatie Rijks veldwachter. 15. Reclame's Hondenbelasting en straatbelasting. 16. Voorstel van B. en W. tot aanleg rijwieltegelpad van de per- ceelen Hoofdstraat 4145. 17. Plaatsing 3 lantaarns in den nieuwen aanleg. 18. Vast stelling pensioensgrondslagen. 19. Wijzi ging begrootingen 1932 en 1933. 20. Voor stel extra hulp aan werkloozen in 1933. 21 Rondvraag. 22 Sluiting. NOORDEN. „Eerbied in Gods Huis". Door de zor gen van het Comité Roomsch Noorden en de medewerking van den Z.Eerw. Pastoor is een comité gevormd van 6 personen ter bevordering van den eerbied en orde in de kerk. Met Kerstmis zullen de eerste diens ten verricht worden. Tentoonstelling. Op den Tweeden Kerstdag organiseert het bestuur van den R. K. Naaikrans in een der lokalen van de St. Antoniusschool een tentoonstelling van de kleedingstukken, welke vervaardigd zijn, bijna 300 in aantal, om deze straks speciaal aan de groote gezinnen uit te deelen. Tege lijk wordt een tombola gehouden en zal de trekking plaats hebben van een uitgeschre ven verloting. En de stille hoop is er op gevestigd, dat heel veel parochianen daar een bezoek zullen brengen om hart en beurs te openen en geopend te houden, ten einde het bestuur in de gelegenheid te kun nen stellen nog steeds meer te kunnen doen voor de velen, die in dezen benauwden tijd zoo groote behoefte hebben. NIEUWKOOP. Geboren: Emerentiana, d. v. J. Schalkwijk en B. van Beek. Sientje, d. v. C. Vijfhuizen en E. de Roo. Piet, z. v. B. Willemsen en A. Kalsbeek. Adrianus Ja cob Roe.and, z. v. C. A. de Koijzer en N. M. van Vessum. Getrouwd: H. Boer, oud 27 jaar, wo nende te 'RÜetveld en N. Slingerland, oud 34 jaar. WOERDEN. aanrijding. Op den Utrechtschen Straatweg is gisteren een motorrijder, een zekere B. uit Harmeien op een tweetal wielrijders ingereden. Deze beide, de heer J. en echtgonoote, werden tegen don grond geslingerd, terwijl de- motorrijder eveneens kwam te vallen. Hoewel den vrouw, die eeni- gen tijd bewusteloos was, geneeskundige hulp moest worden verleend door dr. v. d. Giessen, kwamen de aangeredenen er zon der ernstige blessuren af. Ook B. bekwam verwondingen aan de hand. Uit het onderzoek der politie is geble ken, dat B., die als een „snelrijder bekend staat, het ongeluk moet hebben veroor zaakt. Z0ETERW0UDE. Wethouder Noordman. Door den bur gemeester is den raadsleden bericht dat het agendapunt „verkiezing tijdelijk wet houder'' van de agenda wordt afgevoerd. Naar we vernemen is de heer Noordman weer voornemens de vergaderingen van het college van B. en Wt> die hij enkele weken wegens ziekte niet kon bijwonen, weer te bezoeken. SPORT VOETBAL Vriendschappelijke wedstrijd. Morgenmiddag te 2.30 uur speelt een U. V. S.-comb. tegen een Lugdunum-comb. op het terrein aan den Kanaalweg. ATHLETIEK Leidsche Sport Club L. S. C. Op de gehouden algemeene ledenverga dering in het gebouw „Aurora", Moriaan- steeg werd als Bestuur gekozen de heeren K. Stroosma, Voorz., A. Sloot, seor., C. Philippo, penningm. Het secretariaat is gevestigd Formosa- straat 14b alhier. VEILIG VERKEER. „In den bocht passeeren, dat is mis! Omdat 't uitzicht dan belemmerd is". ROEIEN JAARVERGADERING NEDERLANDSCHE ROEI BOND. Prof. H. Damsté en dr. R. J. Th. Meurer tot eere-leden be noemd. Het reglement voor roeiwedstrijden. Wedstrijdda ta. Bestuursverkiezing. In de „Industrieele Club" te Amsterdam vond Zondag de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Nederlandschen Roeibond, welke bijeenkomst voorgezeten werd door den heer C. W. G. Mieremet. In een hartelijk toespraakje deed de voorzitter mededeeling van de benoeming tot eereleden van prof. P. II. Damsté en dr. R. J. Th. Meurer, beiden in verband met de zeer vele en groote verdiensten, die deze heeren in het verleden en heden voor het Nederlandsche- en AmstercLam- sche roeileven hebben gehad. Spr. memoreerde nog de bemoeiingen van dr. Meurer oru te Amsterdam een nieuwe rocibaan te verkrijgen en overhandigde het nieuw benoemde eerelid prof. Damsté was niet ter vergadering aanwezig een aandenken (luid applaus). Dr. Meurer dankte voor de hem gebrach te hulde en zijn benoeming tot eerelid. Spr. gelooft, dat de tijd, dat Amsterdam een nieuwe modelroeibaan zal bezitten, niet zoo heel ver meer af is. Hierna werd aan den roeier Gunther de gouden Piet-Heinmedaille uitgereikt voor zijn verdiensten als sculler in vroegere ja ren. Met 51 tegen 25 stemmen word het be stuursvoorstel om „De Watersport" als of ficieel orgaan te behouden aangenomen. Hierna werd de vergadering geschorst tot 3 uur. In de middagvergadering werden aller eerst de wijzigingen voor de reglementen der roeiwedstrijden aan de orde gesteld. Do belangrijkste besluiten inzake het re glement voor roeiwedstrijden voor heeren luidden als volgt: Toegevoegd werd de bepaling, dat in bij zondere gevallen, door het bestuur te be- oordeelen, óók ploegen tot deelneming aan een wedstrijd worden toegelaten, dio zijn samengesteld uit leden van versohillende bij den Roeibond aangesloten vereenigin- gen. Do Amsterdamsche Roeibond had een voorstel ingediend om te schrappen de ali nea in het reglement, waarbij niet als lief hebber-roeiers voor deelneming aan wed strijden worden beschouwd zij, die met han denarbeid in hun onderhoud voorzien of hebben voorzien. De heer Zeldenrust zeide ter toelichting, dat dit punt in de huidige tijdsomstandig heden niet meer te handhaven is. De voorzitter stelde voor een beslissing inzake dit punt een jaar uit tc stellen om het bestuur de gelegenheid te geven in FISA-kringen dienaangaande inlichtingen in te winnen over deze materie. In ieder geval aldus de heer Mieremet staat het bestuur sympathiek tegenover dit voor stel en zal dienaangaande een voorstel voor de volgende algemeene vergadering voor bereiden. Voor en tegen mouwen. Dr. Meurer diende een voorstel in om uit internationale overwegingen en fat soenshalve in wedstrijden hier te landen de roeiers te laten uitkomen in tricots met mouwen, zooals dat bij de wedstrijden van de F.I.S.A. het geval is. Bezwaren inzake belemmering van bewegingsvrijheid gin gen volgens spr. niet op. Van de zijde van den Studentenroeibond werd dit voorstel met klem bestreden. De kleeding zonder mouwen achtte men be hoorlijk en men drong er op aan in het be staande reglement te dien aanzien geen wijziging te brengen. Het voorstel van dr. Meurer werd ver worpen met 34 tegen 39 stemmen, terwijl twee stemmen in blanco waren uitgebracht. De roeiers kunnen dus in wedstrijden blijven roeien in tricots zonder mouwen. Het reglement werd tenslotte met alge meene stemmen aangenomen en zal per 1 Januari 1933 in werking treden. Het reglement voor wedstrijden in stijl roeien voor dames werd z. h. st. aangeno men. Meer discussies lokte het nieuwe re glement voor roeiwedstrijden door dames uit. In behandeling kwamen eigenlijk de reglementen, zooaLs men die in de afgeloo- pen twee jaar als proef had aangenomen. Do danicsroeivereeniging „Dc Vliet" wenschto zoowel voor de juniores als voor de seniores wedstrijden te houden in uit sluitend gladde voortuigen. De dames van „Het Spaarne" en ook eenige andere vereenigingen waren een tegenovergestelde meening toegedaan, daar het roeien in overnaadscho voor junioren minder zwaar werd geacht dan in gladde booten. Dat laatste standpunt werd tenslotte aanvaard, waarna het gehecle reglement werd aangenomen. Als slot van de serie reglementen-voor stellen werd ook het reglement voor roei wedstrijden in wherries aangenomen. Wedstrijddata. Het punt wedstrijddata werd op voorstel van het bestuur uitgesteld; een onderlinge besprekiug tusschen de wedstrijdgevende vereenigingen en het bestuur zou dit punt nader definitief vaststellen. De roeikam- pioenschappen van Nederland zullen waar schijnlijk op 21 en 22 Juli gehouden, doch eerst worden de data afgewacht van de Europeesche kampioenschappen. Aan de orde kwam hierna de bestuurs verkiezing. De stemming had tot resultaat, dat dr. Mieremet herkozen werd geko zen onder het nieuwe reglement met 42 tegen 22 stemmen, welke dr. Te Hennepe op zich vereenigde. Voor de vacature-C. W. Kok werd door het bestuur in overweging gegeven den heer Mieremet te kiezen. Candidaab wer den gesteld dc heeren Jongejan (Amster damsche Roeibond) en Tromp (Laga, Maas en Njord). De heer Tromp Verd gekozen met 33 stemmen tegen den heer Jongejand, die 21 stemmen op zich vereenigde. De dames-afgevaardigde van „De Vliet" zag zich den wisselprijs voor vaardigheids- proeven op grond van de prestaties in 1932 toegewezen. In totaal slaagdon voor de vaardigheids- proeven in dit jaar bij „De Vliet" 63, bij de „Trekvogels" 51, bij „Het Spaarne" 4S, Willem III 46 en de Hoop 43 roeiers. Bij de andere vereenigingen was dit aantal mul der dan 40. Bij de rondvraag vroeg dc heer Blussé het woord over het volgende: Bij de Euro peesche roeikampioenschappcn te Belgrado was door het Bonds bestuur aan de Triton- vier gezegd, dat zij zich niet geheel be hoefden te geven. Behalve uit hoofde van het feit, dat daardoor de kans op een Euro- peesch kampioenschap der Triton-twee ge stegen zou zijn, zou dit besluit genomen zijn uit econoamsoh-financieele motieven. De heer Bluesé achtte het onjuist, dat voor de eer van het land een ploeg toch aan den start verschijnt, die van te voren van plan is om zich niet heelemaal te geven. Of roeien zoo krachtig en sterk mogelijk Of niet aan den start verschijnen, aldus luid de spr.'s meening. De heer Üudegeest, die destijds de Tri- fconploeg coachte, deed een relaas omtrent een en ander. Van best-uurszijde werd tenslotte mede- deejing gedaan, dat met de opmerkingen van den heer Blu&só rekening zou worden gehouden, een toezegging om zoo iets nooit meer te laten voorkomen kon de voorzit ter niet geven. To half zeven sloot dr. Mieremet de ver gadering, die in totaal acht uur had ge duurd. BILJARTEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP EENST00TKADER. De verdere uitslagen van do wedstrijden om het kampioenschap van Europa één- stootkader luiden: Sweering pmt. brt. 1.8. gcm. 177 16 45 11.06 Faroux 300 16 112 18.75 Gabriels 300 16 91 18.75 Dommering 221 15 75 14.73 Davin 300 17 86 17.64 Soussa 177 16 74 11.06 Moons 277 25 56 11.08 Faroux 300 25 55 12.— Albert 300 14 94 21.42 Soussa 148 13 42 11.38 Dedoncker 245 30 59 8.16 Sweering 300 30 68 10.— Moons 300 25 84 12.— Dommering 223 24 50 Ö.2Ö Sweering 124 18 34 6.88 Davin 300 18 84 16.66 Albert 300 15 92 20.— Dedoncker 250 14 49 17.85 Gabriels 93 20 33 4.65 Soussa 300 20 70 15.— WILT U IETS WETEN? Warenkennis. Naar aanleiding van de vraag om trent de school of cursus voor waren kennis (kruidenierswaren), waarop wij geen antwoord konden geven, schrijft een onzer lezers ons, dat de vragenstel ler zich kan wenden tot den heer J. v. d. Bij, Pruimelaan 16, Arnhem. V raag: Daar mijn mijnheer met 1 Jan. 5 pet. meer pensioen moet betalen is het nu billijk, dat ook van mijn loon gekort wordt, ik ben als dienstbode in betrek king. Antwoord: Het ligt geheel aan u, daarmede genoegen to nemen of niet. Als u er geen genoegen mee neemt, kunt u de dienstbetrekking opzeggen. Vraag: Wanneer ik iemand een som geld geleend heb bij onderhandsche schuld bekentenis geteekend en de schuldenaar komt in staat van faillissement-, heeft dez* schuld dan voorkeur bij handelsschuld! Antwoord: Neen, Vraag: Wanneer de schuldenaar no|* in een onverdeelde boedel zit wegens sterf geval van zijn echtgenoote moet daar dan oerst het deel der kinderen (minder jarige of niet) worden uitbetaald voor alle andere schuld Antwoord: Neen. De kinderen zijn geen schuldeischers, doch erfgenamen, die behalve hun aandeel in de baten ook hun aandeel in de schulden erven. BUITENLAND VOLKENBOND DE V. B. RAAD -OVER HET CHAC0- C0NFLICT. Paraguay—Bolivia. Do Volkenbondsraad is Zaterdag in een spoedzitting bijeengekomen, om zijn stand punt te bepalen in zake het rapport betref fende bijlegging van bet conflict tuseohen Paraguay en Bolivia, dat kort te voren docr de neutrale verzoeningscommissie te Washington was overgeseind. Volgens dit voorstel zullen beide staten onverwijld een accoord moeten sluiten, waarin wordt overeengekomen, dat de de finitieve' regeling van het conflict wordt toevertrouwd aan een door de beide re- georingen samen te stellen soheidsgerecht. De vijandelijkheden zullen 48 uur na het onderteekenen van het accoord worden ge staakt, terwijl 4S uur na de ratificatie de troepen definitief zullen worden terugge trokken en gedemobiliseerd. De commissie stelt verder voor, dat des kundigen van de drie bekende geografi sche genootschappen van Londen, Washing ton en Madrid worden uitgenoodigd mede te werken aan do grensregeling in don Chaco. Wanneer vier maanden na het slui ten van het accoord geen overeenstemming is bereikt over de benoeming van arbiters, zou het geschil worden voorgelegd aan het Haagsche Hof van Arbitrage. De Volkenbondsraad heeft daarna in ge lijkluidende telegrammen der regeeringen van Bolivia en Paraguay dringend aanbe volen, dit voorstel te aanvaarden. De ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duit-schland, Italië en Spanje deelden mo de, dat zij hun regeeringen hadden ver zocht, langs diplomatieken weg haar in vloed uit to oefenen, ten einde te bewer ken, dat het voorstel wordt aanvaard. Verder werd op voorstel van den secre taris-generaal besloten, dat deze stap van den Bond door middel van den Volken bondszender aan de verschillende regee ringen zou worden medegedeeld. MANDSJOERIJSCHE CONFLICT IN DE ASSEMBLéE. In Volkenbondskringen verluidt, dat de beraadslagingen der buitengewone Volken bondsvergadering over liet Chineeach-Ja- pansohe conflict waarschijnlijk hedenavond onderbroken zullen worden, nadat te vo ren de commissie van 19 haar standpunt ten opzichte van de situatie zal hebben vastgesteld. Deze commissie van 19 zal in Januari haar besprekingen weer hervatten. Het plan bestaat een klein comité te vor men, dat in den tusschentijd de mogelijk heden voor de oplossing vaü het conflict zal bestudeeren. Op het oogenblik bestaat er geen enkel vooruitzicht, dat een voorstel gevonden zal worden, waarmede zoowol de Chineezen als de Japanners zich accoord kunnen verklaren. Het Japansche kabinet heeft, naar Reu ter uit Tokio meldt, de instructies goedge keurd voor de Japansche Volkenbondage- delegeerden, waarbij hun wordt opgedragen herziening te vragen van de ontwerpreso lutie der commissie van 19. FRANKRIJK EERSTE ZITTING KABINET- PAUL-B0NC0UR. Openhartige politiek tegenover het land. Het kabinet-Paid-Boncour is gistermid dag in zijn eerste zitting bijeengekomen. Deze zitting was gewijd aan het opetellen van de regeeringsverklaring, het onderzoek van de financieele maatregelen tot herstel van het begrootingseven-wicht en de bestu deering van het schuldenvraagstuk. Voordat het kabinet bijeenkwam hield Boncour voor de radio oen rede, waarin hij er op wees dat de samenstelling van het kabinet wee® op den wil tot continuïteit wat betreft het organiseeren van don vre de, de politieke democratie en het finan cieele herstel. De aanwezigheid van Ohé- ron in het ministerie wees op den wensoh van openhartigheid tegenover het land, op dat het terdege kennis zou dragen van den toestand en met de regeering overal waar noodig zou samenwerken. IERLAND DE VALERA EN HET IERSCHE REPUBLIKEINSCHE LEGER. Teekenen van verzet. Het Iersche republikeinsche leger zou zich, volgens een bericht in „E\ening News", plotseling scherp tegen De Valera hebben gekeerd. Het leger veroordeelt n.l. zijn politiok al» lauw en zonder kans op slagen. Op een protestvergadoring werd verklaard dat het republikeinsche leger niets meer van de regeering-De Valera wi! weten, die Ierland geen stap nader tot do republiek heeft gebracht. De woordvoer ders eischten de toepassing van geweld om de onafhankelijke republiek Ierland te ves tigen. ITALIË ITALIE'S JONGSTE STAD. Littoria, door den duce ingewijd. Zondag is de nieuw gestichte stad Litto ria in do vroegere Pontinische moerassen door Mussolini plechlig ingewijd. Daarme de is het eerste en moeilijkste deel van het geweldige werk beëindigd, dat dit dui zenden jaren door moeraskoortsen berucht geworden gebied heeft herschapen in een vruchtbaar en dicht bevolkte bouwstreek. Na een tooht door de vier nieuwe ge meenten, waarin reeds talrijke woningen voor kolonisten zijn gebouwd, reed Musso lini langs do tractors en stoomploegen, welke op den rond Littoria gelegen weg stonden opgesteld. Van het balcoa van het stadhuis af sprak Mussolini de me nigte toe: Vandaag is een dor schoonste dagen van het fascistisohe tijdvak. Het beteekent een beslissende etappe. 6000 boeren zijn ge vestigd op den nieuw verworven bodem. Maar volgens de fascistische usance zal men eerst dan juichen, als het geheelo plan gereed is en 40.000 tot 50.000 boeren hun brood zullen verdienen in de nieuwe streek voor de poorten van Rome. Musso lini lmoft tegen de maand April 1933 do vestiging van nog 2000 families aangekon digd. In den herfst 1933 zal in de nieuwe stad Saubauda worden ingewijd cn in het jaar 1933 de stad Pontinia. AMERIKA PRES. HOOVER'S BOODSCHAP. Instelling eener Amerikaansche commissie bepleit voor schuldenkwestie, econ. conferentie en ontwapening. President Hoover heeft gisteren aan het Congres zijn aangekondigdo speciale bood schap gericht,waarin hij samenwerking met Roosevelt voorstelt, ton einde oontinuitcit in Amerika's buitenlandsohe politiek te verzekeren, speciaal wat betreft de kwes tie der oorlogsschulden, de internationale economische oonferentie en de ontwape ning. Wat de kwestie der oorlogsschulden aan gaat, verklaart Hoover, dat hij, aangezien hij geen toestemming van het Congres heeft tot wederinstelling der oorlogsschul- dencommisi&ie, onafhankelijk van het Con gres moet handelen voor het in het leven roepen van een organime met betrekking tot een hernieuwde discussie over de schulden met die landen, die niet in ge breke zijn gebleven. De president geeft in overweging, verband te leggen tusschen de oorlogsschulden, het economisoh pro bleem en de ontwapening en hij kondigt aan, dat hij binnenkort een schuldenconv- misisie zal benoemen, waarvan sommige leden tevens gedelegeerden ter eoonomi- solie wereldconferentie zouden zijn, terwijl anderen zich ook met de ontwapenings kwestie zouden bezighouden. De president herhaalt dan de argumen ten tegen annuleering of vermindering der schulden zonder behoorlijke compen satie en voegt eraan toe: „Ik zou er van harte mee instemmen, wanneer het Con gres zou besluiten, de schuldencommissie weer in het leven tp roepen." Het verzet tegen de wederinstelling der bedoelde oom missie is evenwel zóó krachtig, dat Hoo ver geen uiting geeft ann de hoop, dat zijn wensoh in deze zal worden verhoord. De situatie, zoo zegt hij, is van zulk een dringenden aard, dat wij solidariteit en na tionale samenwerking van noode hebben. PRESIDENT HOOVER. wanneer wij het wolzijn van het Ameri kaansche volk willen dienen cn de krach ten willen overwinnen, die thans de grond slagen der beschaving bedreigen. Wat den oconomisohen toestand betreft, verklaart Hoover, dat ongetwijfeld in do allereerste plaats de krachtsinspanning, die de wereld zich dient te getroosten, ge richt moet zijn op een herstel van het prijs niveau. De president wijst erop, dat een der eerste en fundamenteele geneesmidde len gelegen is in een herstel van dc sta biliteit der wisselkoersen en der buiten landsohe valuta's, welk doel door indivi dueel en afzonderlijk optreden niet te ver wezenlijken is. Een gemeenschappelijke internationale actie is hiervoor vcrcischfc en het ie daarom, dat wij aan de economi sche wereldconferentie zullen deelnemen, aldus Hoover, die vervolgens verklaart, dat de gouden standaard de eenigo prac- tische basis blijft voor internationale be talingen en voor de hand having der mone taire stabiliteit van landen met een groote industrieele ontwikkeling. Een omvangrij ker gebruikmaking van zilver zou naar Hoover's meening in talrijke landen zeer veel tot handhaving der stabiliteit bijdra gen. Een vermindering der bewapeningen, zoo vervolgt de president dan, is eveneens van invloed op de economische kwesties en, ofschoon het niet do taak dor econo mische wereldconferentie is, zich met do kwestie der ontwapening bezig tc houden moet zij toch met betrekking tot deze aan gelegenheid met de ontwapeningsconferen tie rekening houden. Wat ten slotte de kwestie der oorlogs schulden aangaat, geeft Hoover uiting aan zijn opvatting, dat de beteekenis ervan, vergeleken bij de andere thans heerschen- de economischo krachten, wordt overdre ven. In dezen tijd van diej>c depressie zijn echter sommige landen niet in slaat te betalen, terwjjl in sommige gevallen de betalingen zwaar op de buitenlandsohe wisselkoersen en dc monetaire stabiliteit drukken. De president herinnert ten slot te eraan, dat hij geweigerd heeft, uitstel van betaling to verleenen voor den op 15 December vervallen termijn op dc oorlogs schulden. AUTOMOBILIST! „Autorijder, ken uw plichtei. Doof op den weg bijtijds uw lichten P

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11