AGENDA WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Dec. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 776.3 te Boedapest. Laagste barometerst.: 743.5 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 15 Dec.: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind; ne velig tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, aanvan kelijk iets zachter. De hoogo drukking is in het Noord-Oos ten aftrenomen. in het Zuid-Oosten en Zuid- Westen toegenomen. De depressie bij IJs land nam af. maar een veel diepere nadert daar uit het Zuid-Westen. In Noord-Scan- dinavië en Noord-Oost-Duitschland nam de vorst toe. in West-Europa werd het zachter. Terwijl in het Oosten de vorst zich zal handhaven, zullen de vochtige, en warme luchtmassa's uit het Westen hier bii het stijeen van den barometer mist en vrij zacht weer breneen. Op de Britsehe eilandori viel vrij veel rceen. Te Yalentia 11 m.M.. on het vsteland bleef de neerslag uiteet genng. Uit Frarkriik en Duitsch- lend wordt vrij veel mist gemeld en ook elders is de lucht zwaar bewolkt, behalve over de Dnitsohe Oostzeekust. Tn het waar- nerningseebier waait niet meer dan matieo nf krachtiere wind. van den Oceaan wordt een zware Zuid-Westerstorm gemeld, die vermoedelijk naar IJsland trekt.. LUCHTTEMPERATUUR: Temneratunr des middags te half drie 5.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JLï Van Woensdagnamiddag 4.15 uur tot Donderdagmorgen 7.34 uur. HOOG WATER Hoog watei te Katwijk aan Zee op Donderdag 15 December voonn. 3.55 uur en nam 4.20 uur.1 WASSENAAR. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Spr. vindt het een sterk argument, dat andere gemeenten hebben getracht de heffing van opcenten teeen te houden. Hij acht dit ook voor Wassenaar van belang. Wat de opcenten op de grondbe lasting betreft is hij het eens met het geen de- heer Tdenburg heeft gezegd. Hij gaat echter niet mede met dien betoog om de opcenten op de ongebouwde eigen dommen te laten vervallen. Spr. vindt liet niet juist om uit den weg to gaan voor psychologische overwegingen. Spr. vindt het gevaarlijk om nu al te be schikken over de overwegingen. Spr. vindt het gevaarlijk om nu te beschik ken over dc winst van de bedrijven over 1932. Hij wijst er op, dat uit de heffing van opcenten een bedrag van ruim 53.000.— zou komen. Hij meent, dat dit bedrag ook kan worden gevonden in de onverdeelde winst van het electrisch bedrijf en de meerdere opbrengst van_ de pcrsoneele belasting. De eventueele winst van 1932 kan dan buiten besohouwing blijven en men heft geen opcenten van do gemeentefondsbelasting. Spr. acht dit de beste oplossing. Wat de bezuiniging betreft, wil hij er op wijzen, dat B. en W. deze steeds betrachten. De begroo- ting vertoont een groot accre® op de uitgaven, maar dit is een gevoïg van de genomen besluiten, die geld kosten. Hij meent, dat bezuniging nooit effect zal sortecren tenzij de mentaliteit van den raad wordt gewijzigd. Tegen een bezui- nigings-commissic bestaan bij B. en W. geen bezwaren, alleen verwachten zij er geen profijt van. Spr meent, dat het loer nog niet zoover is gekomen, dat ge wichtige belangen moeten worden opge schort. Weth. Boichel deelt de mèening van den voorzitter en wijst er op, dat do be grooting slechts een taxatie is en dat het genezins wil zeggen, dat alle posten zullen worden uitgegeven. Hij waar schuwt er voor om about portant over de winst van 'de bedrijven te beschikken, want in de toekomst zullen groote uit gaven moeten worden gedaan. Hierna werd gena-uzeerd. (Het slot van dit verslag kunnen wij dientengevolgo eerst in ons volgend num mer brengen, doch wij kunnen reeds melden, dat het voorstel van B. en W. om geen opcenten te heffen op de hoofdsom van de gemoentefondsbelas^'ng is aanvaard, doch dat wol zullen warden geheven 30 oocenter op de crondbe'as- ing op dc gebouwde eigendommen en 20 o«oent-°n op dc ongebouwde eigen dommen. Red.). BINNENLAND BESTRIJDING CRISISWERKLOOS HEID DOOR VERKORTING VAN ARBEIDSDUUR. WIJZIGING VAN HET ARBEIDS BESLUIT 1920. De Hooge Raad van Arbeid heeft j.l. Za terdag vergaderd onder leiding van prof. mr, P. J. M. Aarberse. Met algemeene stemmen stelde de Raad zijn advies vast omtrent het door den mi nister van Economische Zaken en Arbeid bij den Raad aanhangig gemaakt voor-ont werp van een algemeenen maatregel van bestuur tot wijziging van het Arbeidsbe sluit 1920. Besloten werd het ontwerp-advies in zake de voor-ontwerpen t. a. v. ventarbeid van jeugdige personen en vervoerarbeid te land van jeugdige personen terug te verwijzen naar de commissie van praeadvies. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van de leden De Bruyn c.s., luidende als volgt: De Raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en ver zoeke den voorzitter, een commissie te be noemen, welke a. den Raad binnen den kortst mogelij- ken tijd zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet noodig of gewenscht is, tor beperking van de crisiswerkloosheid, tijdelijke wettelijke maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeids wet 1919 en de daarop gebaseerde besluiten en eventueel daartoe strekkende voorstel len zal doen; b. onder het oog zal hebben te zien de vraag, of de tijd gekomen is voor het ne men van wettelijke maatregelen tot de de finitieve verkorting van den arbeidstijd in we.'ken vorm dan ook en eventueele voorstellen, welko daartoe kunnen leiden, aan den Raad zal voorleggen. De Raad vereenigde zich met 5 stemmen tegen met punt a van dit voorsteL Met een kleine meerderheid (22 tegen 16) verwierp de Daad punt b. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Economische Zaken en Arbeid. PR0V. STATEN VAN Z.-H0LLAND. (Vervolg) Bij het voorstel om het tarief voor het veerrecht van Krimpen aan de Lek op' Nieuw Lekkerland voor personen te bren gen op 6 cent (zooala vroeger, doch verle den jaar was het verlaagd tot 5 cent) wordt een voorstel Gardenier tot handhaving van het 5-cents-tarief met 50 tegen 20 stemmen verworpen, waarna dat van Ged. Staten z. h.s. wordt aangenomen. Bij het voorstel inzake subsidies voor restauraties van monumenten zegt mej. Meijer (R.K.) dat zij er gaarne toe wil medewerken om deze werken te steunen. Zij moet zich echter ten aanzien van de restauratie van de kerk te Naaldwijk haar stem voorbehouden totdat Ged. Staten heb ben gesproken. Hierna wordt pauze gehouden. Verschillende leden voerden het woord over het al of niet subsidieeren van restau ratiewerken aan historische gebouwen. Het voorstel inzake de Ned. Herv. kerk te Naaldwijk (20 pCt. subsidie in de kos ten van de restauratie van kerk en toren tot ten hoogste 48.000.— gelijkelijk te verdeelen over de jaren 1933*38) wordt tenslotte y»et 44 tegen 21 stemmen aange nomen. De overige subsidies worden z.h.s. goed gekeurd. Bij de behandeling van fret wegenver- slag 1932 dringt de heer Trouw (Lib.) aan op de totstandbrenging van een recht- streeksche nieuwe verbinding tusschen Roclcanje, Helvoet en Nieuw-Helvoet langs de kuststrook, inplaats van de verbinding, die meer Noordelijk over het eiland loopt langs Heenvliet, doch waarbij Nieuw-Hel voet weinig belang heeft, te verbeteren. Voorts dringt hij bij Ged. Staten er op aan, verbetering te brengen in de verbinding van den Barendrechtsehen en den Dordt- schenweg. De heer Diepenhorst (AR.) acht de boombeplanting op den weg 's-Gravendeel BlaakschendijkDordtschestraatweg een te groote luxe en hij vraagt verbetering van de verbinding BlaakschedijkDordt schestraatweg oa. door het aanbrengen van een rijwielpad en het wegnemen van eenige obstakels voor zoover dat met wei nig kosten kan geschieden. Dc heer Sneep (C.H.) bepleit de aller noodzakelijkste verbetering van den Baren- drechtscheweg, loopende van den Dordt schestraatweg tot het dorp Barendrecht. De heer Von Fisenne (Ged. Staten) zal heden antwoorden. Te half zes uur wordt de vergadering verdaaord tot hedenochtend 11 uur. De heer K. B. van Staal (O.SP.) heeft tijdens de zitting een voorstel ingediend om een post van een miUioen gulden uit te trekken ter bestrijding van de werkloos heid door aan de localiteit bij bet scheppen van productieve werken financieelen steun te verleenen, met de bepaling aan bet voor stel toegevoegd, dat aan de tewerkgestelde arbeiders de normale contractloonen wor den uitbetaald UIT DE TM RMOPSPHE TEXTIEL INDUSTRIE. Voorstel tot loonsverlaging afgewezen Door den textielarbeidersbond „St. Lara- bertus" werden gisterenavond te Tilburg in vier zalen der stad buitengewone leden vergaderingen gehouden van de door de Tilburgsche Vereeniging van Fabrikanten van wollen, stoffen voorgestelde herziening der arbeidsvoorwaarden. De vergsderinsen waren zeer druk bezocht en er heerschte een groote spanning. Het voorstel dor fabrikantenvereeniging, om met ingang van 1 Januari a.a. de loonen met 7K pet. te verlagen, werd door de le denvergaderingen afgewezen. In een ver gadering van het hoofdbestuur van „St. Lambertus", die heden te Tilburg wordt gehouden zal de verdere houding worden bepaald en de toestand onder het oog wor den gezien, die door de afwijzing der loons verlaging ban ontstaan. DE INVOER VAN BOTER IN FRANKRIJK. De correspondent van de „N. R. Crt." te Parijs schrijft: Op den minister van landbouw wordt op het oogenblik druk uitoefend tot herstel van de con tingentee ring van den invoer van buitenlandsche boter, ofschoon de douane rechten tot 7 frs. het kilo verhoogd wer den, waarbij nog komen de taxe van 6 pet. op den invoer en voor de landen met ge- deprecieerde munt een recht van 15 pet. Het vorige jaar steeg de groothandels- prijs voor boter in de ballen tot frs. 26 en 29 hét kilo. De Intransigeant erkent, dat sommige grossiers groote hoeveelheden te duur betaalde boter in koelkelders opge slagen hebben, maar deze speculanten be hoeven niet ten koste van de verbruikers bevoordeeld te worden. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Opheffing van een buslijn deswege. Nu de directie van de Ned. Spoorwegen het -oornemen heeft om de bewaking van den spooroverweg nabij Nootdorp, in het traject van de Z.H.E.S.M. Rotterdam— Schevcuingen, uit bezuiniging op te heffen, heeft de directie van de autobusonderne ming V.T.O.S. te Wateringen, welke een ge regelde dienst onderhoudt tusschen Delft en Nootdorp, aan Ged. Staten verzocht dit traject te mogen opheffen met ingang van den datum, waarop de overweg niet langer bewaakt zal worden. Op dit traject wordt toch reeds groote aandaoht ge vraagd van de chauffeurs voor twee onbe waakte overwegen en de directie van V.L O.S. acht zich tegenover het publiek niet verantwoord, indien nu nog een derden onbewaakten overweg, waarlangs des zo mers 80 k 90 treinen daags passeeren, moet worden gepasseerd. UITGIFTE JUBILEUMZEGELS. Bij het vierde eeuwfeest der geboorte van Willem van Oranje. Gedurende het tijdvak van 1 April tan. 31 December 1933 zullen naast de gewone frankeerzegels van Rijkswege herdenkings postzegels worden uitgegeven ter gelegen heid van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje. Deze zegels zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarden l1/,. 5, 6 en 12 1/2 oent, en zullen zonder bijslag verkocht worden. De zegels zullen toepasselijke voorstel lingen dragen, n.l. het wapen (voor het ze gel van 11/J cent) en de reproductie van de beste portretten van den Prins, n.l. het por tret van de gravure van Goltzius (voor het zegel van 5 oent), dat van het schilderij van Key, hangende in het Mauritshui6 (voor het zegel van 6 oent) en het portret te Kassei, toegeschreven aan Moro (voor het zegel van 12i/i oent). KERKNIEUWS Beneemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van ytreoht heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den weleerw. heer A. B. van der Borgh, en tot pastoor te Nij- verdal den weleerw. heer J. B. Leisink. STADSNIEUWS EEN E. H. B. O-BRIGADE OPGERICHT. UITEENZETTING VAN HET DOEL DOOR DR. RENAUD. Een uitstekende demonstratie op Den Burcht. De onlangs hier ter stede opgerichte Leidsche E.H.B.O.-Brigade trad gister- Avond voor het eerst naar buiten op dooT het geven van demonstraties op „Den Burcht". Het verloop is voor de organisatoren een volledig succes geweest, want niet alleen, dat de belangstelling, ook van de zijde der autoriteiten zeer bevredigend was, ook de demonstraties slaagden naar wenscü en het geheel vestigde den indrilk, dat hier rnstig-willende en goed gedisciplineerde mannen en vrouwen aan het werk waren. De voorzitter, dr. E. Renaud, heette van te voren de vele belangstellenden in de Graaaibeurs van harte welkom, in het bijzonder dr. M. D, Horst, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, dien hij dankte voor zijn verleende medewerking en degelijke adviezenden hoofdinspec teur van politie, den heer Eskens (de bur gemeester was evenals de commissaris van politie verhinderd), den heer A. M. de Blaauw, dir. van Gem. Werken, den brand weer-commandant Verhoog en den onder commandant van Lith, de leden der R.-K. Gymnastiekver. „De Bataaf", ir. G. L. van Klinkenberg, directeur en ir. J. Stokhui- zen, hoofdingenieur der Sted. Lichtfabrie ken, den heer J. A. O. A. Erkelens, die zich bereid verklaarde de demonstratie met het zuurstofapparaat te geven, de heeren van den Veiligheidsdienst der Lichtfabrieken, dr. Stuurman, directeur van het Openbaar Slachthuis, die anatomische preparaten voor de demonstraties bschikbaar stolde, den commandant van de militaire politie, de leden der zusterbrigade uit Voorscho ten, de bestuursleden van de Zijl, de Leid sche Zwemclub en last not leastvan de Leidsche Reddingsbrigade uit wier mid den het initiatief tot het vormen van een E.H.B.O.-Brigade is ontstaan en die deze gedachte aanvankelijk heeft uitgewerkt. Totdat de groei zoo'n vlucht nam, dat dc brigade zich als zelfstandige vereeni ging afsoheidde. Dr. Renaud gai vervolgens een over zicht van doel en wezen der Brigade, wier leden thans allen één jaar les hebben ge had. Het uiteindelijk doel is een brigade te formeeren van uitsluitend gediplomeer de krachten, die bereid zijn bij dag en nacht eerste hulp bij ongelukken to ver leenen. De Leidsche brigade is financieel geheel op zichzelf aangewezen en tot in onder deden georganiseerd volgens de coöpera tieve gedachte. Er zijn momenteel acht groepen, elk van vier personen, die op hun beurt een groepleider hebben, doch die een voor een in staat zijn deze zoo noodig te vervangen. Opdrachten worden door den chefleider uitsluitend via den souschef-leider en groepleider tot de leden verstrekt; ver- zoeken van de leden bereiken hem in om gekeerde volgorde. Teneinde in geval van nood zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen verleenen, is een tot in de puntjes uitgewerkt alarmsysteem ontworpen, waarbij de stad in vijf rayon* wordt verdeeld en elk lid (verreweg de meeste zijn telefonisch bereikbaarpre cies weet, wat hij doen moet. Bij de aan neming van nieuwe leden worden aan de moreele opvattingen en gedragingen van de candidaten hooge eischen gesteld. Spr. stelde vervolgens aan de acht groepleiders een gesloten enveloppe ter hand en vestigde er daarbij de aandacht op, dat de samenstelling der opdrachten de leden totaal onbekend is, zoodat de de monstratie het karakter draagt van een volkomen onvoorbereide oefening. Daarna begaf het gezelschap, geëscor teerd door een aantal fakkeldragers, zich bovenop „de Burcht", waar de leden kor ten tijd gelegenheid kregen hun opdrachten te bctudeeren en de werkzaamheden te verdeelen. Korten tijd later waren ijverige handen druk in de weer om het achttal gewonden, wier kwetsuren over het algemeen uiterst gecompliceerd waren, te verbinden. Stil en rustig ging ieder zijn gangde groepsleider fluisterde zacht zijn bevelen; hoofden werden verbondenbeenen en armen gespalktkunstmatige ademhaling en toediening van zuurstof toegepast, iedereen wist precies wat hij of zij doen of laten moest. Kortom, ver binnen het vastgestelde maximum van 10 minuten was elk slachtoffer transport-klaar. Na afloop werden de brancards met de verbonden slachtoffers onder het flikke rend 8chiinsel der flambouwen naar be neden gedragen. De lucht in de zaal scheen hen goed te doen, want nauwelijks be neden, stonden de zwaarstgewonden plot seling od en staken een sigaret op Dr. Renaud heeft ten slotte allen be dankt, waarna dr. Horst nogmaals zijn groote ingenomenheid met het tot stand komen dezer brigade uitsprak en bij voort during zijn volledige medewerking .toe zegde. VEREENIGING R. K. GEMEENTE RAADSLEDEN IN DEN STATEN- KIESKRING LEIDEN. Gisteravond kwam de Vereeniging van 'El. K. Gemeentera ^eden in den Staten- kieskring Leiden in algemeene ledenverga dering bijeen in den Burcht, alhier. Te even 7 uur opende de voorzitter, de Leidsche wethouder van onderwijs mr. Tepe, de vergadering met den Ohr. groet en deelde mede, dat de heer J. v. d. Voet (Voorhout) in 't bestuur zal optreden als se cretaris-penningmeester. Na arrestatie der notulen wordt het woord gegeven aan den heer J. M. van Sas, chef van de afd. financiën van de ge meente-secretarie te Maastricht, die „de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente" zal uiteenzetten. Spr. ving aan met een verklaring, in houdende een antwoord op een ingezonden stuk in de Leidsche Courant, waarin, zoo als bekend, aan spr verweten werd, dat hij nieWKatholiek georganiseerd is. Spr. heeft zich nog niet bij de A.R.K.A, aangesloten doch zal daartoe binnenkort overgaan. Komende tot zijn onderwerp, herinnerde spr. eraan dat de gemeenten veel rijkswerk moeteD verrichten, zoodat het billijk is, dat de gemeenten financieel gesteund worden door het 'Rijk. De vroe gere financieele rijksvergoeding was de moeite niet waard, zoodat een herziening noodzakelijk was, welke in werking is ge treden met 1 Mei 1931, waardoor zooals bekend het Gemeentefonds is ingesteld en de gemeentelijke inkomstenbelasting, de forensenbelasting en de opcenten op de rijksinkomstenbeliast.ing zijn afgeschaft. Daarmee is evenwel geen bevredigende regeling bereikt, hetgeen spr. aantoont door na te gaan, welk bedrag wordt uitgekeerd per inwoner aan de verschillende gemeen ten, welke bedragen nogal uiteenloopcn. De fout zit in het baseeren van de uitkee- ring op de uitgaven van 192619271928. Een vroeger zuinige gemeente ontvangt dus zeer weinig en moet thans zijn uitgaven bestrijden met ongehoorde aanvullende belastingen. Er zijn thans reeds ongeveer 500 gemeenten, die het maximum aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting heffen, terwijl in verschillende gemeenten allerlei kromme sprongen moeten worden gemaakt om de begrooting kloppend te krijgen. Uit de gemeentebedrijven moet vaak meer geput worden dan voor een goe den gang van zaken gewenscht is. Er zijn slechts enkele gemeenten, die zich nog niet in de 2e of 3e klas hebben geplaatst. Spr. gaat dan na, welke bronnen van in komsten de gemeenten verder nog hebben, waarvan de voornaamste is de opcenton- heffing op de personeele belasting. Daai de gemeenten in dit opzicht een grroote vrij held genieten komt er van de bedoeling Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning ie verleend aan: a W. Th. A. Bergers en rechtverkrijgenden tot het op richten van een inrichting voor het bewer ken van vleeschwarren met rookerij en zou- terij in het perceel Pietor de la Courtstraat No. 24; b. de N.V. Leidsche Schelpkalk branderij „Trio" qjn rechtverkrijgenden tot het oprichten van een kalkbranderij op het perceel Zoeterwoiidsohweg No. 25; c. J. A. Meyer® en reohtVêrtrijgenden tot het op richten van een bewaarplaats voor petro leum in het perceel Michielstraat No. 18; d. de N.V. Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesman en rechtverkrij genden tot het oprichten van een oonfectie- atelier en een stoffeerderij in een complex perceelen, gelegen aan de Aalmarkt Nis. 2228, Maaremanasteeg No. 7, Breestraat No. 82 en Mandenmakers'steeg Nis. 2, 4 en 6. LEIDEN. Woensdag. De Hanze, Ontwikkelingsavond in „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, K. J. M. V. „Sl* Peter Kanis", Eigen Huis, 8.30 uur. Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Dec. a.s. waargeno men door de apotheken: G. T. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31 telef. 1313. der wet van 1931, n.l. een gelijkheid van belastingdruk te scheppen onder de ge meenten, niets terecht. De wet is alleen voordeelig voor de ge meenten die een behoorlijke" uitkeering krij gen uit het gemeentefonds. Spr. wijst in dit verband op de gemeen te Noord wijkerhout, die nog onlangs haar opcenten op de gemeentefondsbelasting moest verhoogen van 80 tot 100, de opcen ten op de personeele belasting moest op voeren van 50' tot 150 en nog te kampen heeft met een tekort van 33.000. Zal de stijging der crisis-uitgaven nog verder voortgaan, dan ziet spr. niet in, hoe dat gaan moet; dan zal het eenige redmid del. zijn om door leeningen een deel der lasten te schuiven op het nageslacht. Ver schillende gemeenten zijn er reeds toe overgegaan om diverse crisis-uitgaven over te brengen op den kapitaaddienst. Spr. ziet daarin niet zooveel bezwaar, want aan het opschroeven van de belastingen moet ook eens een eind komen. Z.i. zal de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente voor het nieuwe tijdvak van 19361937 gewijzigd moeten worden, spe ciaal wat betreft de basis van de uitkee- ringen uit het gemeentefonds. De burgemeester van Noordwijker- h o u t, de heer v. Iersel, heeft met genoe gen geluisterd naar de critiek van den spr. op deze wet. Ook apr heeft altijd de vol gende bezwaren tegen de wet ontwikkeld n.l: le dat de platteland-gemeenten in het nadeel zouden komen tegenover de stads gemeenten en 2e dat de zuinige conserva tieve gemeenten de dupe zouden worden. Deze bezwaren zijn wel uitgekomen. De gemeente Noord wijkerhout is even eens de dupe geworden van de nieuwe re geling, zooals zoovele Katholieke gemeen ten, die in de jaren 192619271928 geen heil zagen in roode experimenten. Dat het vooral de plattelands gemeenten zijn, die in het nadeel zijn, vindt zijn oorzaak vol gens spr. in de uitgaven van politie, la ger onderwijs en armenzorg (hoogere uit gaven, dus hoogere uitkeering) terwijl aan den anderen kant de stedelijke gemeenten inkomsten hebben waaruit de plattelands gemeenten niet kunnen putten (vermake lijkheidsbelasting bijv.). De voorzitter, mr. Tepe, dankt den heer v. Sas voor de duidelijke uiteenzetting van de grievende ongelijkheid, welke de wet- de Geer tusschen de uitkeeringen aan de gemeenten heeft veroorzaakt. De heer v. Iersel heeft dat nog eens onderstreept door een voorbeeld uit eigen ervaring te noe men. Ook de gemeente Leiden is „gestraft"' voor haar zuinig beheer in vroeger jaren. Mocht de profetie van den heer v. Sas uitkomen dat de meeste gemeenten weldra gedwongen zullen zijn het maximum aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen, dan zal de gewenschte nivelleeren- de werking van de wet tot uiting komen, zij het dan ook doordat de uitkeering uit het gemeentefonds te laag is. De heer Kortman (Oegstgeest) wijst er op, dat het de crisis geweest is, welke de ongelijkheid onder de gemeenten heeft veroorzaakt. Doch de crisis-uitgaven blij ven niet eeuwig. Zal na het ophouden der crisislasten de ongelijkheid niet automa tisch ophouden 1 De heer v. Sas ontkent dat. De factor crisislasten zal van enormon invloed zijn op de volgende vaststelling der uitkeeringen, wanneer althans de wet niet veranderd wordt. Bovendien zijn er nog de verschillen in dc uitgaven voor de politie en het lager onderwijs. De heer Voet (Voorhout) vestigt er do aandacht op, dat de gemeente Voorhout

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2