24ste Jaargang WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 No. 7380 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PETTEN-EPIDEMIE DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Geld uitgeven. Wij lazen in .enkele bladen het volgende over: „Kardinaal Verdier en de werkver schaffing". „Kardinaal Verdier heeft eenigen tijd ge leden opdracht gegeven om in de omgeving van Parijs 42 nieuwe kerken te bouwen, teneinde te voorzien in de geestelijke nood die er onder de arbeidende bevolking heerscht, terwijl daarin ook tevens een ge schikt object van werkverschaffing werd gevonden. De werkzaamheden zijn thans zoover ge vorderd, dat de eerste van deze 42 kerken reeds in gebruik genomen kon worden. Kardinaal Verdier heeft thans in Villa: neuvela-Garenne de eerste nieuwe kerk ge consacreerd. De meeste dezer kerken wor den opgericht in geheel nieuwe stadswijken, sommige Dok in de voorsteden van Parijs waar de bestaande kerken reeds lang te klein zijn voor de snel-aanwassende bevol king. Kardinaal Verdier heeft met hét oog op de groote werkloosheid onder de bouwvak arbeiders besloten om zoo spoedig moge lijk een aanvang te laten maken met de uit voering van alle bouwwerken waarvoor de benoodigde gelden beschikbaar zijn". rt vanzelf, dat Kardinaal Verdier bij den kerkenbouw op de eerste plaats een andere bedoeling heeft, dan werkverschaf fing. Maar feitelijk is de bouw, vanzelf sprekend, werkverschaffing in den letter lijken zin van het woord; en, als de kerken bouw spoediger plaats heeft, dan zulks tot nu toe in den regel geschiedde, teneinde daardoor velen werk te geven, dan is hier óók sprake van werkverschaffing in den zin, waarin wij dat in dezen tijd verstaan. De Kardinaal schijnt ook andere bouwwer ken te willen doen uitvoeren, waartoe an ders nog niet zou zijn besloten, speciaal met het oog op de groote werkloosheid. Allen, die daartoe in staat zijn, mogen dit voorbeeld ter harte nemen en navol- Helaas, doen zoo velen juist tegenover gesteld. Er is bij velen een te groote aandrang om het geld, dat zij bezitten, op te potten, te laten liggen om het niet uit te geven, om er niet voor te laten werken. En dat is zoo verkeerd, juist m dezen tijd. Wie uitgeven kan, moet het doen na tuurlijk, met verstand en beleid. Hij moet er wel degelijk op letten, hoe en waarheen do dubbeltjes rollen! De koopkracht moet in dezen tijd inder daad worden opgewekt, de kooplust moet ■worden geprikkeld anders wordt er geen geld besteed en uitgegeven. En zakenmen- schen, die zulks niet doen, zien dan ook hun zaak met 'n vaart omlaag zinken; de ondervinding van den dag van heden wijst nit. dat de zakenmenschen, die op een ouden naam wilden blijven voortzetten, die met flink en frisch het middel van de reclame hebben aangepakt, ten ondergaan. INLANDSCHE TARWE. Mengpercentage van 25 op 40. Minister Verschuur heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een wetswijziging aangekondigd, waarbij het mengpercentage voor iulandsche tarwe van 25 op 40 zal worden gebracht. TWEEDE KAMER De Minister verdedigt zijn beleid inzake de behartiging van verschillende landbouwbelangen. DE STAATSLOTERIJ. Blijft op denzelfden voet doorgaan. Minister De Geer deelt mede, dat de Staatsloterij op denzelfden voet zal blij ven doorgaan. Hij is niet van plan haar af te schaffen of uit te breiden. Varkensooren verwekken eerder de asso ciatie-gedachten aan erwtensoep dan aan parlementaire debatten. Gisteren echter moeten de ooren van alle baconvarkens en zware varkens in Nederland wel hebben getuit, want het varken stond heden in het middelpunt van de parlementaire be sprekingen. Het aantal sprekers over de af deeling landbouw was na Vrijdag nog met een #vijftal vermeerderd; maar twee katholieken waren zoo verstandig zich te laten schrappen, zoodat gisteren alleen aog de 'heeren Kersten, Wijnkoop, Duys, Snoeck Henkemans eu Peereboom aan het woord kwamen. De rede van den heer Kersten muntte weer uit door een echt ophitsenden toon, waar tegen de verzekering, dat hij de menschen onderwerping aanbeval hoogst onsympa thiek afstak. Het geschreeuw van Wijnkoop is ten slotte beter te aanhooren. dan wat deze dominee te berde brengt. Alwederom werd den boeren het bloed onder hun na gels weggezogen, zooals dominee het uit drukte. Men vraagt zich af, hoe het na al de verzekeringen dienaangaande van dezen dienaar des woords nog mogelijk is dat zij dit overgehouden hebben. De crisisvarkena- wet was tyrannic, onderdrukking en wie weet al wat meer. Natuurlijk sprak de heer Wijnkoop in dezelfde richting met dit verschil alleen, dat hij met tot onderwer ping doch tot verzet aanspoorde. Dat de tegenstelling kleine en middenboer tegen over groote boer weer moest dienst doen voor de voorstelling als zou de geheeie orisisvarkenswet alleen maar moeten die nen om de groote boeren te helpen, ligt vopr de hand. De heer D u y s, die zich liefst zoo weinig mogelijk moeite geeft, maakte zich tot tolk van een ontevreden belang hebbende; de heer Snoeck Henke mans bepleitte het mengen van aardap pelmeel in het brood en de heer Peere boom las een serie uittreksels voor uit kranten, welke den voorzitter aanlei ding gaven tot de vraag of de geachte spre ker iets van hem zelf zei dan wel iets voorlas (gelach). Niet zonder eenige ironie begon de Minister zijn antwoord met de opmerking, dat het groot aantal spre kers over deze afdeeling wel het bewijs had geleverd voor de waardeering van den landbouw bij de afgevaardigden. De M i- nister constateerde dat men op sommige punten meer vroeg dan de Regeermg gaf. Zoo wilde men een hooger mengpercentage van Nederlandsche tarwe in het brood; een hoogere prijs voor de bieten en geen beper king van de gesteunde bietencultuur tot 80 pet. der oppervlakte. Voor het vlas wenschte men hoogere uitkeering per H.A.; de commissie-Lovink sprak van 300 gulden. Tegen al deze wensohen voerde de Minis ter aan den stand van 's rijks kas. Hij bracht in herinnering dat nieuwe regelin gen werden gebracht voor de rogge, de aardappelen, de hypotheekboeren en de bollenkweekers. Men stelt het dan voor alsof dit alles weinig risico voor 's lands middelen zou opleveren. Maar als dit zoo is, waarom willen de boerenleenbanken dan dit risico niet dragen. In strijd met deze voorstelling van zaken omtrent het risico is het feit dat aangedrongen wordt op schrapping van de 3 pet. voor plaatsjes vol gens de Landarbeiderswet. Ais de Regee- ring echter zoo met credieten zou hande len ligt het gevaar voor de hand, dat het crediet zou ontaarden in steun. Spreker behandelde vervolgens verschillende van de te berde gebraohte punten, welke hier in een kort overzicht volgen. Dierenbescherming. Een goed Christen is een vriend der dieren. Christus gaf daarvan het voorbeeld toen Hij zeide, dat Gods zorg zich zelfs uitstrekt tot de dakmusch. De H. Franciscus van Assisié gaf ook een subliem voorbeeld van vriend- sohap voor de dieren. Tegenover de spre kers over dit punt zou de Minister kunnen verwijzen naar het bestaan van eene com missie voor de vogelbescherming; maar hij wil zich hier niet toe beperken. Hij wil voorloopig maatregelen tegen één euvel overwegen: de massavangst van vogels. Landarbeiders. Als men spreekt van in stand houden van het bedrijf gaat het ten slotte aJtijd om de mensohen, die in het bedrijf werkzaam zijn. Bij de steunmaatregelen zelf kon moei lijk iets op direkte wijze ten gunste van de landarbeiders worden gedaan. Toch is door die maatregelen reeds invloed uitge oefend ten gunste van de landarbeiders. De Minister zal nog meer doen. Hij zal voorwaarden verbinden aan den steun voor bieten en zuivel. Aardappelmeel in brood. Daar op had de heer Snoeck Henkemans aangedrongen. Dat arme brood, riep de Minister uit. Men wil er reeds rogge en melk doormengen en nu ook nog aardappel meel. Men bedenke echter dat de brood consumptie buitengewoon gevoelig is. Vlas. In het volgend jaar geen hooger steun dan tot nu toe gold: 50 gulden voor den boer en 110 gulden voor de fabriek. Maar de onderdeelen der regeling zuilen zeker met dezelfde zijn.* Suikerbieten. De Regeering moet zich nog beraden of zij den vorm van den steun niet zal veranderen, de nu geldende normen zullen echter voor elke rege ling gelden. De Minister zal zorgen dat men hem niet meer kan stellen voor een weigering, wanneer er sprake is vaa het sluiten eener fabriek. Aardappels. De steun is in studio, met name aan den kleiaardappel. Maar tot nu toe zag spreker geen behoorlijke kans op een oplossing. Het beste voorstel was nog: onteigening van een groot deel van den voorraad. Dit is echter een paarden middel dat erg Oost-Europeesch klinkt (ge lach). Zuivelwet. Er worden weinig klach ten vernomen. Maar de toekomst laat zeer groote moeilijkheden voorzien. De positie van de kas van het crisiszuivelfonds en van de koelhuizen geeft alles te denken. Men heeft inderdaad de margarine in het mengproduct zwaarder moeten belasten dan het voornemen was. In plaats van 20 a 25 oent is men moeten gaan tot 32 cent. De margarinefabrieken verdienen minder dau vroeger. De productie is gezakt van 1200 tot 1050 ton per week. De distributie der goedkoope margarine is opgedragen aaa de Gemeentebesturen. Deze hebben op hun verzoek hier en daar de winkeliers er m betrokken, ook al wisten de winkeliers dat de verdiensten zoo goed als nihil zouden zijn. Het gaat nu niet aan achteraf te kla gen. Tarwewet. Deze heeft denzelfden ver foeilijken aansluitingsplicht waartegen ae heer Kersten bij de Orisisvarkenswet zoo zeer opkwam. Men dringt aan op verhoo ging van de 25 pet. mengtarwe. Men wil in de richting van autarkie. Wij verbouwen thans 40 pet. van de tarwe die wij noodig hebben; om 100 pet. te kunnen verbouwen zou men 2 ys maal zooveel cultuurgrond noodig hebben als nu, maar dan ook 2J^ maal zooveel wdsselproducten. En dit gaat niet wegens den lagen prijs daarvan. Be perking van den tarwebloem tot 1/3 der oppervlakte voor iederen verbouwer is technisch volkomen redelijk en bovendien rechtvaardig. Meelfabrikanten en bakkers hebben inderdaad 'n afspraak gemaakt tot het loonend maken van het bakkersbedrijf. De vraag is gesteld of de fabrikanten groote winsten maken. Op het oogenbhk maken de fabrikanten geen winst; de Re geering heeft dus ook geen aanleiding om te waken tegen hooge winsten; zij heeft volkomen controle daarop. Orisisvarkenswet. Over deze wet wordt onredelijk geknord (gelaoh). Met vol komen gebrek aan critischen zin neemt men klachten in ontvangst. Voor de heeren Kersten, Braat en Wijnkoop bestaat er niets slechters. Volgens de heer Kersten kookt het in de gemoederen. De wijze waar op echter deze geachte afgevaardigde spreekt is inderdaad wel in staat de ge moederen tot koken te brengen (instem ming). De wet bedoelt rationalisatiede heer Kersten interrumpeertDe Minis ter: het zware varken en de heer Kersten krijgen ook hun beurt. (Groote hilariteit). De Minister zet dan uiteen, dat in 1932 het aantal slachtingen tot het cijfer van 1.700.000 was opgeloopen, tegen 1.100.000 in 1929. Tengevolge van de werking der wet is het aantal baconvarkens van 624.000 met 225.000 verminderd. Wie zegt dat nu het zware varken voor het baconvarken moet betalen, toont, dat hij het A. B. C. van de varkenswet niet kent; want het bacon varken is aspirant-zwaar varken. Aan de hand eener graphiek toont de Minister dan aan den invloed van de wet op de prijsver- hooging zoowel van de zware als van de baconvarkens. Spreker wil aan het gezeg de nog een staartje toevoegen (gelach eu geroep: krulstaartje). Hij brengt in herin nering, dat in de eerste weken van de Werking der wet de export der baconvar kens is opgeloopen van 5000 tot 30.000 stuks per week, dientengevolge hebben de exr portslagerijen het is inderdaad ver schrikkelijk dat men het moet zeggen! goede zaken gemaakt. De heer Zwanenbeig eohter wilde juist een lager slachtloon dan is vastgesteld. De anderen wilden meer. Het vastgestelde slachtloon is echter' objectief te verdedigen. De varkensocntrale is zóó samengesteld, dat vertegenwoordigers van tegenstrijdige belangen er zitting in heb ben. Spreker brengt hulde aan den heer Zwanenberg voor diens onkreukbaarheid en volstrekte eerlijkheidè Had deze zijne bekwaamheden niet in 's lands dienst ge steld, dan zou het succes niet bereikt zijn, dat thans bereikt werd. Op eenige bezwaren van de heeren Braat, van Rappard, Kersten en Duys antwoordt de Minister nog, dat in het begin de var kenshouders inderdaad vrij lang op beta ling moesten wachten. Dit was het gevolg van het feit, dat de eerste week reeds 45.000 slachtingen moesten worden geadmini streerd. Men is nu met het werk bijgeko men; de boeren kunnen voortaan binnen 10 dagen botaling verwachten. Een artikel, waarop de heer Duys zich beriep, en volgens hetwelk al de kleinere fabrikanten alle gegevens hunner zaken beschikbaar zouden moeten stellen aan den heer Zwanenberg, wordt door den Minister beneden de waardigheid van de Kamer ge noemd. Het is niet juist dat alle gegevens moeten worden overgelegd. Overigens kent de heer Duys den heer Zwanenburg slecht, indien hij meent, dat deze niet reeds te vo ren op de hoogte was van de gegevens, die hij. als leider der varkenscentrale ontvangt. Een amendement-van den Heuvel, bedoelende het salaris van den leider der paardenfokkerij te besparen en evenveel minder te besparen op het subsidie wordt ingetrokken, nadat de Minister een on derzoek had toegezegd. Op een aandrang van den heer E b e 1 s (V.D.) om aan het subsidie aan de Vereeni- ging tot behoud van natuurmonumenten, waardoor deze vereêniging den aankoop der Onzalige Bosschen gemakkelijker wordt gemaakt, de voorwaarde te verbinden van toezicht van staatswege, antwoordt de Mi nister, dat de Vereeniging voortreffelijk werk doet, maar tevens zooveel zelfrespect heeft, dat zij deze voorwaarden niet kan aanvaarden. Zij behandelt de zaak overi gens evengoed als b.v. het Staatsboschbe- heer zelf. Bij het subsidie wordt echter de gewone voorwaarde gesteld, dat het moet worden besteed ten genoege van den Mi nister. Begonnen werd vervolgens met de afdee ling „Visscherijen". R. K. STAATSPARTIJ. NOG VEERTIEN DAGEN. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat men nog 14 dagen tijd heeft om zich op te geven als lid der R. K. Kiesvereeni ging. In alle plaatsen van onzen lezerskring bestaan natuurlijk R. K. Kiesvereenigingen als afdeelingen der R. K. Staatspartij, maar het ledental dier R. K. Kiesvereenigingen is in vele plaatsen nog lang niet voldoende. Men beseffe wel, dat wie zich vóór 31 Dec. a.s. niet opgegeven heeft als lid der R. K. Kiesvereeniging niet mede kan wer ken aan de candidaat stelling voor de R.K. Staatspartij. Zooals men weet, worden volgend jaar weer verkiezingen gehouden voor de Twee de Kamer en er hangt ontzaglijk veel van af, wie straks als vertegenwoordigers des volks hun intrede in het Parlement zullen doen. Ln de R. K. Staatspartij nu is de zaak zóó geregeld, dat alleen wie vóór 31 Dec. a.s. lid is der partij, rma.w. wie vóór 31 Dec. lid is der plaatselijke kiesvereeniging, bij de aanwijzing der candidaten mede zijn duit in 't zakje kan doen. Wie zich niet vóór 31 Dcc. aanmeldt, heeft het aan zichzelf te wijten, als hy straks niet of minder gewenschte candida ten op de lijst ziet staan. Geeft u dus ten spoedigste op aan do besturen der R. K. Kiesvereenigingen of propagandaclubs ter plaatse. In de kiesvereenigingen moeten alle schakeeringen van het kiezerscorps verte genwoordigd zijn, opdat ook de candidaten- lijsten een zoo veelzijdig mogelijke schakee- ring te zien geven. Arbeiders, middenstanders, boeren, groot- eD kleinwerkgevers enz., geeft u dus zonder onderscheid als lid op en doet het VOORNAAMSTE NIEUWS. Nog 14 dagen hebt ge den tijd. Na 31 Dec. is het te laat en hebt gij uw reoht om op de candidatenlijst invloed uit te oefenen verspeeld. BUITENLAND. De Fransche Kamer toont geen neiging om de December-termijn van de oorlogs schulden aan de V. S. te betalen. (2de blad) Engeland zal op 15 December betalen, doch België heeft geweigerd. (2de blad). Spoorwegongeluk in Zwitserland. (Bui- tenl. Berichten, 2de blad). E'f kinderen door het ijs gezakt en ver dronken. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Landbouwer tusschen Horssen en Dru- ten overvallen en beroofd. (1ste blad). De te Doorn gearresteerde Duitscher was toch blijkbaar een aanslag voornemens. (Gem. Ber., 3de blad). De gestolen brief met ƒ20.000. (Gem. Ber., 3de blad). ontstond een worsteling, waarbij S. eeni ge messteken in armen en beenen kreeg. De beide onbekenden wisten S. een bedrag van 200.uit het vest te halen, waarvan la ter ƒ40.is teruggevonden. De overvallers konden ontsnappen, waar na S. zich naar de in de nabijheid gelegen boerderij van zijn buren heeft begeven ara hulp te halen. De wonden bleken niet van ©matigen aard te zijn. De waakhond, die anders direct aanslaat, bleek bij onder zoek door de daders van tevoren bedwelmd te zijn. Tot nu toe heeft de rijksveldwaoht te Druten, die het onderzoek naar de daders leidt, nog geen spoor van hen kunnen vinden. ROOFOVERVAL IN HET GELDERSCHE. LANDBOUWER OVERVALLEN EN BEROOFD., De waakhond bedwelmd. Gisteravond heeft tusschen Druten en Horssen een roofoverval plaats gehad bij den Landbouwer S. Deze begaf zich om streeks 11 uur naar huis, dat hij op bet oogenblik alleen bewoond, daar zijn vrouw veertien dagen geleden is overleden. Toen hij in de slaapkamer kwam, werd hij door twee onbekenden overvallen. Er Een hevige epidemie Zooals nog nooit /oorheen, Grijpt angstig onrustbarend snel En vroolijk om zich heen. Zij grijpt naar ieder jongenshoofd En meisjes-permanent En tooit het met een mooie muts In allerhande teint. Het is een vriendelijke kwaal Die ziekte van de pet, De wereld wordt gesterd, gekleurd En op., hun kop gezet. De H. B. S. tooit zich wijnrood, 't Gymnasium in 't groen, De Ambachtsschool moet het in t zwart-, De Handel lila doen. De M. T. S. doet het in 't bleu 't Lyceum in het bruin, Maar allemaal zoo'n mooie pet Met sterren en wat schuin. Marine is voor MULO en Voor ULO uiterst fijn, De kweekBcholier zal voortaan nu Zoo waar een „paarspet'V zijn. Als morgen nu de Leiascho jeugi Zioh tooit met zoo'n t^ret i Dan zegt de leeraar iij de k)hs „Wat heb 'k nou an me petV** Dus is het zaak, dat f Uj direcf Van een baret voorziet, Geen meisje, en geen«joffigc Die zegt: ik doe het niet. Dus meisjes, jongens doet je keus Bekent je kleur, weesi wijs; Kijkt even elders in do krant Naar vorm en kleur en prijs. Kiest zoo'n baret, die vroolijk staat, Want vroolijkheid wordt schaarsch; We doen het niet met bloemen meer, Maar zeggen het in 't paars. We zeggen het in 't blauw en rood, We zeggen het-in 't bruin, In groen, marine, lila, zwart En kleuren odzo kruin.' Met zilv'ren sterren of van goud Staat zoo'n baret zoo fijn. Je zult daarm^ geen Poolster, maar Toch wel een schoolster zijn. Doet goed jo keus en kijkt goed uit, 't Gevaar toch dreigt misschien, Dat je, voordat de school begint, Al sterretjes gaat zien. En 'k geef je daarom deze raad; Doe er je voordeel mee Draag fier je pet, maar., wees paraat En ga.naar V. en D. 9631 TROUBADOUR. ZIE ADVERTENTIE IN DIT BLAD

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1