HET HUIS OP HET EILAND 8 DINSDAG 13 DECEMBER 1932 DE LEÏDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN LANDBOUWER VAN EEN WAGEN GESLAGEN. Aan de gevo gen overleden. Terwijl de landbouwer Hofsink uit Slag haren zijn buurman behulpzaam was bij het op diens wagen zetten van een aantal melkbussen, s.oeg plotseling het paard, dat voor den wagen gespannen was, op hol. Hij viel met het hoofd tegen de bevroren grond en werd met een zeer ernstige sche delfractuur opgenomen Eenige oogenblik- ken later overleed hij. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. GASBEDWELMING TE ROTTERDAM. Een lek in de gasleiding. Gisterochtend heeft zich een ernstig geval van gasbedwelming voorgedaan in pand 41a aan den Hilledijk te Rotterdam, dat bewoond wordt door de familie van H. Een 16-jarige dochter was naar den kelder gegaan om de wasch te doen. Na enkele minuten reeds voelde zij zich onwel wor den. Zij begaf zich naar boven en legde zioh te bed. Haar moeder wilde het werk voort zetten, doch ook zij werd na eenigen tijd in den kelder vertoefd te hebben, zoo duizelig, dat zij naar boven moest gaan. De 14-jarige zoon begaf zich daarop naar den kelder en teen hij een sterke gaslucht rook, waarschuwde hij onmiddel lijk een agent van politie, die er voor zorgde, dat de Geneeskundige Dienst en het Gasbedrijf gealarmeerd werden. Het bleek, dat zoowel de moeder als de doch ter veel gas hadden ingeademd en de toe stand van eerstgenoemde wae van dien aard dat de geneesheer opneming- in het ziekenhuis aan den Coolsingel noodig oor deelde. Vermoedelijk was een buis gebroken, waardoor het gas vrij uitstroomde. Schuit met hooi in brand. Men meldt uit Den Helder aan het ,,Hbld.": Tengevolge van het oversprin gen van een vonk uit de machinekamer ontstond gistermorgen brand in de motor schuit „Zaanstroom", eigenaar J. Zuide- wind, Texel, schipper J. Kok, geladen met hooi en stroo en op weg van Texel naar Hillegom en Delft. Het vaartuig had lig plaats in de buitenhaven, ter hoogte van het gemeentelijke zwembad. Manschappen van de marine beijverden zich de bran dende deklading overboord te gooien. Een stoombarkas van de marine zorgde er voor, dat het brandende hooi geen gevaar ople verde voor andere schepen. t>e lading, be staande uit 37 ton hooi en stroo, is vrij wel geheel verloren. Woning een prooi der vlammen. Te Venlo brak Zondagavond omstreeks halfzes brand uit in het perceel van den heer Op de Laak aan den Straalscheweg. Ook het aangrenzende perceel van den héér Bruisma vatte vlam. Eerstgenoemde woning brandde ongeveer geheel uit, bij den heer Bruisma alleen de bovenverdie ping. De inboedel kon ten deele gered wor den. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Drukkerij uitgebrand. Te Zaltbommel is gistermiddag brand uitgebroken in de drukkerij van den heer H. Kaasjager. Hoewel de brandweer spoe dig ter plaatse was, kon zij niet verhinde ren. dat de drukkerij met inventaris geheel uitbrandde. De belendende perceelen kon den echter behouden blijven. De heer Kaas jager was slechts voor een klein gedeelte verzekerd. Clubhuis afgebrand. Gistermiddag om kwart voor zessen is brand ontstaan in het clubhuis van de Hil- versumsche Golfclub aan den Soestdijker- straatweg. De brand is zeer vermoedelijk ontstaan, doordat een kachel rood-g'.oeiend stond, waardoor het houtwerk vlam vatte. Doordat veel materiaal in 't clubshuis aan wezig was, is de schade aanzienlijk. Het huis zelf is geheel afgebrand; het was verzekerd. ONTPLOFFINGEN TE OLDEBROEK. IN DEN MORGEN VAN 15 DECEMBER. Het Persbureau Vaz f)ias verneemt van het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut te De Bilt het volgende: In den vroegen ochtend van 15 Decem ber a.s. zullen te Oldebroek een viertal ont- ploffingen worden teweeggebracht, tel kens met 300 K.G. ontploffingsmiddel, tei bestudeering van de voortplanting van het geluid tot in zeer hooge lagen der atmos feer. Men zal zich herinneren, dat een eer ste dergelijke proef in October 1922 even eens te Oldebroek is genomen, toen echter met 5000 K.G. Een volledig verslag daar over verscheen als „Mededeelingen en Verhandelingen" van het Koninklijk Ne derlandsch Meteorologisch Instituut No. 31 (1929). Nadien zijn talrijke dergelijke proe ven in het buitenland verricht, met name in Frankrijk, Duitschland en Engeland, en vooral in de laatste beide landen heeft men door constructie van gevoelige ont- vangapparaten het zoover gebracht, dat met Jadingen van 300 K.G. tot op grooten afstand registraties werden verkregen. Men zal zich reeds uit den oorlogstijd her ineren, dat het geluid of de trilling, be halve in de naaste omgeving van de ont ploffing tot afstanden van 20 h 50 K M. al naar weer en windrichting, ook dikwijls waargenomen wordt buiten een kring met 150 h 200 KM. straal, welk geluid volgens de tegenwoordig het meest "kangenomeri opvattingen tot hoogten van 40 k 80 K.M. in de atmosfeer doordringt, en dan naar de aarde terugkeert. Het is vooral de be doeling van de proefneming om den toe stand in die zeer hooge luchtlagen uit de proeven af te leiden, en nu in verband met'het Internationale Pooljaar waarne mingsstations ook binnen den poolcirkel aanwezig zijn, worden gelijktijdig met de ontploffing te Oldebroek oojc zwaardere ladingen (5001000 K.G.) op Nova Zembla *tot ontploffing gebracht. Men heeft alle reden om te vermoeden, dat tijdens den Poolnacht geheel andere toestanden in de zeer hooge atmosfeer zullen heerschen, zoodat de waarneming in de Poolstreken heel anders kunnen uitvallen dan in onze omgeving. Van ons land ligt slechts een klein deel in het Z.W. en Z. buiten een cirkel van 150 K.M. straal om Oldebroek, zoodat de kansen, dat men in de groote steden iets vernemen zal, vrij gering zijn. Waarne mingen met instrumenten zullen verricht worden te Leiden. Waalsdorp en Vlissin- gen in Duitschland is een heele reek* waarnemingsstations ingericht in een goi- del tusschen 150 en 200 K.M. en langs een lijn West-Oost tot op 500 K.M., en ook in België, Frannrijk en Engeland zullen waar nemingen worden gedaan. Ofschoon het uiterst onwaarschijnlijk is. dat hier te lande iets van de ontploffing op Nova Zembla zal worden bemerkt, ver melden wij even, dat het geluid omstreeks 3 3/4 uur noodig zou hebben, om langs -den kortst en weg ons land te bereiken. Van Oldebroek heeft het normale geluid ongeveer 1 min per 20 K.M. noodig. het abnormale geluid komt dikwijls ettelijke minuten later dan met deze berekening zon overeenkomen. De ontploffingen te Oldebroek vinden plaats in twee groepen van twee. De eer ste ontploffingen van beide groepen zul len precies 6 u. en 7 u. West-Europeeschen tijd plaats vinden, de tweede eenige volle minute", na 6 u en 7 u. M. E. T. Het juiste verschil wordt met opzet niet bekend ge maakt, om verwarring met storende gelui den zcoveel mogelijk uit te sluiten. Ter herleiding op Amsterdamschen tijd telle men hierbij 19 min. 32.13 sec. op, cn luis tere dus van enkele minuten vóór tot 10 k 15 minuten na het oogeublik, waarop naar berekening de eerste of derde ontploffing kan worden gehoord. De keuze vau het in sonlmige opzichten ongeschikte nachtelijk uur berust op twee overwegingen. Do voornaamste is, dat men getracht hepft de le ontploffing te stellen op het oogenblik, waarop naar schatting in de zeer hooge atmosfeorlagen het mini mum der temperatuur bereikt wordt (de zon gaat daar veel vroeger op!). De tweede' is, dat in den vroegen mor gen storende verkeersgeluiden minder zijn te duchten. Waarnemingen, die niet althans op een enkele seconde nauwkeurig zijn, kunnen voor het wetenschappelijk onderzoek niet dienen. Er worden daarom vlak voor de proefneming nit Munster in Westfalen op golflengte 1090 M. tijdseinen gegeven in MiddenEuropeeschen tijd, waarvan de juis te inrichting hieronder volgt. Ook de zen der te De Bilt zal op 1470 M. tegen 6 u. Amsterdamschen tijd en tegen 9 u. Amster damschen tijd een tijdsein geven, bestaan de uit een aantal roepteckens, gevolgd door een lange streep, die precies 1 minuut vóór het volle uur eindigl. en dan tegen het volle uir vijf kortere strepen, waarvan de laatste piecies op net volle uur eindigt. Wie op deze wijze een nauwkeurige tijdsopgave kan doen on het geluk heeft iets te vernemen, zende zijn waarnemingen aan het Konik'.ijk Neder«andsch Meteoro logisch Instituut met nauwkeurige ver melding vau naam, plaats en van tijden tot iu seconden der waargenomen geluiden (trillingen), waarbij de sterkte is te onder scheiden in stern (2), matig (1) en zwak (0) In de omgeving, van Oldebroek, waai de ontploffingsgeiuidep duidelijker kunnen zijn en in verband met wind en weer een onsymmelrisch koorbaarheidsgebied te wachten is, zijn ook minder nauwkeurige waarnemingen bruikbaar, al zullen wij ook hier nauwkeu.igueid zeer op prijs stel len. Wie geen radio heef' trachtte het licht van de ontploffing weer te nemen en telle op het horoae den tijd. die tusschen licht van de ontplofing waar te nemen en Tijdseinen van Munster in West-Euro- peeschen tijd. 15 December 1932. Roepteekens (k). 5.20— 5.29.30 5.50— 5.54.30 6.506.54.30 De roepteekens zijn dus De tijdteekens zijn strepen van onge veer 1 secunde, die op de even secunden beginnen. Voor de voile minuut wordt ook de 59ste secunde aangegeven, zoodat dan 3 strepen bijna ineensmelten. Tijdteekens 50 52 54 5G 58 0 2 4 Naar Amsterdamschen tijd komt. dus het eerste roepteeken op 5.39 m. 32 s. 13het eerste tijdteeken op 5.40 m. 32 s. 13. Tijdteekens. 5.30— 5.35 5-55— 6.40 6.55— 7.40 20.000 UIT POSTZAK VERMI8 I". Gistermorgen kwam men tot de ontdek king, dat uit een postzak van het postkan toor te Winschoten een aangerekend stuk met een geldswaarde van 20.000.was verdwenen. Deze postzak was gistermorgen per trem van Winschoten naar Groningen verzonden. Het betreffende stuk was af komstig van den directeur van het post kantoor te Winschoten en was bestemd voor den directeur van het postkantoor te Groningen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. INBRAAK TE HENGELO. Bedrag van 2550 buit gemaakt. Tot nog toe onbekend gebleven personen hebben zich Zondagnacht toegang ver schaft tot den winkel en het kantoor van de Coöperatie Volksbelang1' te Hengelo (O.). De dieven hebben een bedrag van 2550, bestemd voor divideud-uitkeering, buit gemaakt. Zij verschaften zich toegang door het inslaan van een ruit. De 'politie heeft een onderzoek ingesteld en reeds eenige waardevolle gegevens verzameld. De diefstal werd Zondagmiddag ont dekt, toen de chef van den winkel en een gedeelte van het bestuur op het kantooi bijeenkwamen om enkele interne aangele genheden te bespreken. De chef zag op den toonbank een stoel staan, hetgeen hem zeer verdacht voorkwam. Hij ging ter stond naar de plaats waar hij daa.gs te vo ren het geld verborgen had en zag tot zijn' groote verbazing, dat dit verdwenen was. Bij nader onderzoek in den winkel werd nog een bankbiljet van 100 gevonden, dat vermoedelijk door de dieven verloren was. „Tel." ÜIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 14 Dec. a.s. Huizen, 1875 M. (N.C.R.V.-uitzending). 8.00 Schriftlezing cn meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.00 N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Concert. H. Hermann (viool), P. v. d. Hurk (fluit), H. v. d. Horst Jr. (cello) en Mevr. R. A. v. d. Horst Bleekrode (piano). 1.00 Gramofoonpl. I.10 Concert, M. Hovingvan Drie! (sopraan), C. v. Driel (viool), A. Baart- scheer (piano). 2.00 Landbouw-rurtje. 2.45 Vervolg concert. 3.30 Pauze. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramo-foonpl. 6.15 Causerie door H. Amelink. 6.30 Engelsche les. 7.00 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 N.C.R.V.-Winterleczing door Dr. W. J. de Wilde. 8.45 Gramofoonpl. 9.00 Vervolg Lezing. .30 Populair orgelconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 296 M. Uitsl. V.A.R. L-uitzending. 10.00 v.m. V.P.R.O. 6.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arbeiders in de Continu bedrijven. G. J. Zwcrtbroek (toespraak), V.A.R.A.-Klein orkest o. 1. v. P. Duchant en J. Lemaire (voordracht). 12.00 „De Notenkrakers" o. 1. v. D. Wins. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor do kinderen. 5.30 Orge'spel J. Jong. 5.50 Gramofoonpl. 6.00 V.A.R.A. klein orkeet o. 1. v. P. Duchant. 6.30 R. V. U. 7.00 Weekoverzicht. 7.20 Pianorecital Rie Batenburg. 7.55 S.O.S.-bericht«n. 8.00 Lezing. 8.20 V.A.R.A.-orkest o. I. v. H. de Groot m m. v. J. van 't Hart (viool). 9.00 H. Heine-prcgramma m. m. v. V.A.R.A.-orkest o. 1. v. H. de Groot, A. B. Kleerekooper (toespraak), H. Gruys (mezzo-sopraan), L. Contran (piano), Ad. Bouwmeester (voordracht. 10.20 Vaz Dias. 10.80 ,,De Flierefluiters" o. 1. v. H. de Groot. II.00 „De Notenkrakers" o. 1. v. D. Wins. 11.45—12.00 Gramofoonpl. Da vent ry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelconcert Quentin MacLean. 1.05 Leonardo J. Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o. 1. v. DOOR EEN ZONDERLING AANGEVALLEN. Veehouder ernstig gewond. Toen do veehouder Tj. Rijpkema te Go- engarijp Zondagavond met een kruiwagen den mest uit den stal reed,, werd hij van achteren onverhoeds aangevallen door een zekeren J. G., die als een zonderling be kend staat. Met een dikken stok werd den lieer R. een slag op het hoofd toegebracht, zoodat hij bewusteloos neerviel. Het slacht offer bloedde uit mond eta ooren. Een ijlings te hulp geroepen geneesheer constateerde een hersenschudding met schedelbreuk. De Sir Dan Godfrey m. m. v. C. Curzon (piano). 5.05 Orgelspel R. Dixon. 5.35 Kinderuur. 6.50 Beethoven's Pianosonates door D. Moggridge. 7.10; 7.30; 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 Concert ter eero van Elgar. BBC- symphonic-orkest, koor, dameskoor en solisten o. 1. v. Adr. Boult. Oratorium „The Kingdom" van Elgar. 9.40 (i. d. pauze): Berichten. 10.5512.20 Dansmuziek door Lew Stone en do Monseigneur Band. „R a d i o-P a r i s", 1724 M 8.05 Gramofoonpl. 12.35 Omroeporkest. 12.50 Orgelconcert. I.25 Omroeporkest, 7.40 Dito. 8.20 Radio-tooneel. 9.50 Gramofoonpl. Kalundborg, 1133 M. II.201.20 Concert u. h. Bollevue Strandhotel. 2.204.20 M. Hansen's orkest. 4.204.50 Gramofoonpl. 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. Deenscho muziek. 8.40 Jazz-liedjes: 9.40 Fransche Mu-ziek o. 1. v. E. Ree- 10.2011.50 Dansmuziek uit Restau rant „Ritz" o. 1. v. Ofcfco Lington. Langen berg, 473 M. 6.257.?0 Gramofooripl. 10.4511.20 Concert v. d. scholen. 11.2012.10 Concert uit München o. 1. v. Klosz. 12.201.5Ö Concert o. 1. v. Wolf. 4.205.30 Concert o. 1. v. Eysoldt. 7.20 „Steppenland". m. m. v. het Om roeporkest o. 1. v. Buschkötter. 9.5510.50 Werag-orkest o, 1. v. Buscli kotter m. m. v. H. Gnermanova (alt). Moderne muziek. Rome, 441 M. 8.05 „La vita breve", opera van de Falla. Dirigent: R. Santarelli. Koorlei der: E. Casolari. 10.15 Berichten en sluiting. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Concert o. 1. v. P. Mo- 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Dito. 8.20 Concert d. Ii. Brusselscli Blaas Ensemble. 9.20 Vocaal concert uit Luik. 10.3011.20 Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Omroeporkest o. 1. v. P. Moreaux. 5.20 Gramofoonpl. 6.20 en 6.50 Dito. 8.20 Omroej>orkest' o. 1. v. Meulouutns. M. in. v. M. Lauers (declamator). 10.3011.20 Gramofoonpl. Zee sen, 1635 M. 7.20 Barnabas von Gcezy en zijn or kest. 7.50 Max Mell leest eigen gedichten. 8.15 Vervolg concert. 8.40 „Die Jagd naeh dem Gold des Kapitiin Kid", hoorspel van R. Schnei derSchelde. 9.35 Berichten en hierna tot. J1.20 Dans muziek door Paul Godwin en Theo Bajo met hun orkesten. toestand van het slachtoffer is zeer ernstig De politie stelt een onderzoek in en ver moedelijk is men den dader op het spoor ..Tel.'' DRIJFIJS. Er bevindt zich op liet oogenblik veel drijfijs in het vaarwater tusschen Lemmer cn Groningen, De te Lemmer binnengeko men motorboot „Harm Nicveen", kapitein J. Sijverda, rapporteerde, dat het Tjeuker- mcer niet bevaarbaar is voor zeil- en mo torschepen. Stoombootcn kunnen zich met veel moeite een weg banen. FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). 46) Toen de heer T. Bridden dit niet zonder merkbare inspanning verricht had, ver trok hij haastig, vijf en. twintig pond rijker dan hij gekomen was en Calthorp kon on gestoord nadenken over de merkwaardige onthullingen van den visscher. Het resul taat van zijn overpeinzingen was een tele gram naar Guy in Parijs. „Belangrijk nieuws, kom dadelijk over." Guy liet er geen gras over groeien, toen deze depêche hem bereikt had nog dien zelfden avond stak hij het Kanaal over en den volgenden ochtend stond hij voor Cal- thorp's neus. „Wel, wat is het belangrijke nieuws, dat je voor mij hebt?", vroeg hij in spanning. „Gisteren was het 't feit, dat we de plaats waar Lady Bertram begaven is, op het spoor zijn", klonk het raadsedachtig. „Wat kan 't mij sohelen waar Lady Ber tram begraven is", viel Guy ongeduldig uit. „Ik wil Martin te pakken krijgen." „Nu, ik hoop, dat dit je gelukken zal. Ik ben hem op het spoor, maar dit nieuws dateert pas van nadat ik mijn telegram verstuurde." „yertel op, kerel riep Guy buiten zich zelf van opwinding. „Luister. Ik heb gistermiddag bericht ge kregen, dat Braithwaite Dinsdag in Liver pool is aangekomen uit Amerika. Vandaag is het Donderdag; hij is daar in een hotel en doet niets. Ik laat hem doar twee man nen in het oog houden." „Waarom laat je hom in vredesnaam niet arresteeen Omdat het zoo klaar als een klontje is, dat hij in Liverpool op een of ander be richt van Martin wacht. Waarom zou eei. man van zijn slag anders in een hotel lo- geeren zonder iets uit te voeren. We scha duwen hem, tot hij er op uitgaat om een ontmoeting met Martin te hebben. Dan snaopen we ze allebei." „Dus je veronderstelt, dat ze eindelijk aanstalten gaan maken om den buit te ver doelen?" „Waarschijnlijk. Waarom zou Braith waite, die veilig en wel in Amerika zat, anders terugkomen en zijn hoofd in den muil van een leeuw steken „Ik hoop alleen maar, dat hij ons niet weer ontsnapt", merkte Guy op. „Hij zal niet veel kans hebben. De twee detectives, die hem in het oog houden, zijn handige jongens. Een derde let op de thuisvarende booten, voor het geval Mar tin ook uit Amerika mocht komen. Maai ik denk, dat die zich in Engeland verbor gen houdt. Je weet immers, dat hij in Lon den gezien is?" „En hoe zit het nu met die andere ge schiedenis?" vroeg Guy daarop. „Dat zul je ook hooren". En Calthorp deed hefn daarop het verhaal van den visscher. „Een eigenaardig historie", vond Guy. Wat concludeer jij er uit?" „Dat Lady Bertram ergens op het eiland is begraven. Daaruit volgt, zou ik zeggen, dat Sir Roderick bij haar is bijgezet." „Maar we hebben overal gezocht en niets gevonden dat als grafstede in aanmerking kan komen." „Dan moeten we opnieuw zoeken." „Waar? Op het eiland? „Ik denk van wel. Ik stel mij de zaak zóó voor. Sir Roderick, die méér dan gewoon van zijn vrouw heeft gehouden, wilde haar lijk in zijn onmiddellijke nabijheid hebben en zooals je weet, verlio* hij het eiland nooit. Dus moet er bij het huis een of an dere schuilplaats zijn, die als graf kan dienst dóen. Het is groot cn oud genoeg, dat dit mogelijk is. En ik denk, ofschoon ik toegeef dat dit pure gissing is, dat wij, als wij het lijk van Lady Bertram hebben gevonden, en dat van Sir Roderick, dat on getwijfeld daarnaast begraven is, wij op dezelfde verborgen plek ook de juwoelru zullen aantreffen, althans het grootste deel er van. Het lijkt mij uiterst onwaar schijnlijk, dat hij het zou hebben aange durfd zich direct met deze ontzaggelijk- waardevolle collectie uit de voeten te ma ken hoogstens heeft hij er enkele mee genomen en waar zou hij ze beter tij delijk in veiligheid hebben kunnen bren gen dan in die verborgen grafkamer, waar geen oningewijd* het bestaan van kent. Hij en Braithwaite zijn nu blijkbaar op het punt de vruchten te gaan plukken van hun brutalen diefstal. Daarom moet op Wetsto- nes scherp de wacht gehouden worden. Ik heb dan ook instructies gegeven hen niet dadelijk te arresteeren, maar ze te volgen en gelegenheid te geven naar het kasteel te gaan, in de veronderstelling, dat ze hun slag kunnen slaan. Martin moet ons, zon der het zelf te weten, den weg wijzen naar de plaats, waar de juweelen verborgen zijn." Guy stemde volkomen in met het plan- de-campagne van zijn vriend, den advo caat. „En wie zal de heeren op Wetstones ont vangen, als zij er inderdaad heen vroeg hij. „Ik zou zeggen, dat jij dat doen moet. Iemand, die op do hoogte is, moet daar zijn. Zelf kan ik niet zoo laug weg om daar kalm hun komst af te wachten. Ik ben hier alleen op het oogenblik, de andere heeren zijn allebei ziek. Maar ik kom zoodra ik hoor, dat ze onderweg zijn. Ik wilde graag, dat jij er vandaag nog heenging en er voorloopig bleef." „Je schijnt te vergeten dat ik het huis aan Lord Caradoc verhuurd heb en er dus geen heer en meester ben." „Neen, dat vergeet ik niet. Er staat een clausule in het huurcontract, dat je altijd vrijen toegang hebt, die heb ik er juist met het oog op eventualiteiten als deze inge zet. Bovendien, je kunt doen alsof je ze een vriendschappelijk bezoek komt bren gen. Als er wat gebeurt, zullen ze dank baar zijn voor je aanwezigheid." Guy liet zich overtuigen door Cal- thorp's argumentatie. Hij zond een uitvoe rig telegram aan Lord Caradoc, waarin hij zijn bezoek aankondigde en ging uit Lon den weg met den trein van twee uur. Net toen hij zijn kamers verliet, ontving hij een briefje van Bobby Conder: „Boste Guy, Ik ben terug van mijn wereldreis. Ik moet jc dringend spreken, want ik heb van het audere einde van Australië een go- heimzinnig decument voor je meegebracht. Ga mot me eten in Bachelors Club, dan zal ik het je overhandigen. Beste groeten, Je toegenegen 11. Condor." Waarop Guy antwoordde: „VVclkoru thuis. Op het punt naar Wet stoiies te gaan. Schrijf mij daarheen. Bobby Conder had niet veel aandacht geschonken aan liet vergeelde stuk, dat nu al verscheidene maanden in zijn aktcn- taseh zat. Nu hij het echter weldra aan rechthebbende moest ter hand stellen, be gon zijn nieuwsgierigheid hem een weinig parten te spelen en hij las de, door den ouden kolonist geschreven aanwijzingen nog eens door. Hij mocht het document niet per poBt zenden, maar moest- het deh eigenaar van Wetstones persoonlijk over handigen, Toen kreeg hij een inval: als hij eens naar Jbet kasteel ging, waar Guy zich blijkens zijn briefje op het oogenblik bevond, kon hij misschien getuige zijn van een xenfcationcele ontdekking! De uitslag van zijn verdere overpoinzingen was, dat er op Wetstones nóg een telegrafisch be richt werd ontvangen, meldende dat tie „Honourable" Robert Conder, teruggekeerd van zijn reizen, voornemens was den vol genden dag zijn waarden oom en zijn lieve nicht zijn opwachting te komcu niuken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9