ONZf Deken-Aanbieding DINSDAG 13 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND ONTWAPENING DE OPGELOSTE PARITE ITS KWESTIE. Alle partijen voldaan. In Berlijnsohe politieke kringen wordt het aocoord, dat gisterochtend te Genève werd bereikt, boscnuuwd ais een groot suc ces der outwapeuingspolitiek, die Duitscb- land ondanks alie moeilijkheden en tegen stand zonder af te wijken heelt gevolgd, totdat het huidige resultaat kon worden veraregeu. De rijksregeering heeft thans bereikt, dat de Duitsohe pariteit in do ontwapening door de andere mogendneden principieel en eiiectici is erkend. Dit succes blijkt des to sterker, als men er zich rcaenacnap van geeit, dat Frankrijk nog in Juli heeit ge weigerd de pariteit slechts aan te roeren. Niet alleen Duitschland boekt het ver loop vAn zaken als een succes, do Fran- sche pers doet evenzoo. De „Petit Parision schrijft, dat de ver klaring der vijf mogendheden do beieeko- nis heelt, dat Frankrijk heeit bereikt dat Duitschland weer aan de ontwapeningsbe sprekingen deelneemt, zonder dat Frank rijk op eemg gebied belangrijke concessies heeft moeten doen. Wanneer men zich be wust is van de moeilijkheden, die bestaan tegen toepassing van artikel 213, de con trole betrelleude. dan beseft men de vollo beteekenis, die do schepping van een in ternationaal controlesysteem heeft en «iio thans binnen het bereik der mogelijkheden is gekomen. Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles zal wel ie waar door ecu nieuwe ontwapeningsovereenkomst worden vervangon, dooh tegenover deze overeen komst zal een reeks van veiligheidsvoor waarden staan en een nieuwe concessie is zij met. De perspectieven. Van bevoegde Duitsche zijde worden de perspectieven, welke zich na de overeen komst van Zondag te Genève voor den vor deren gang van do ontwapeningsconferen tie openen, als volgt beoordeeld: De eisch, welke Duitschland in den ai- geloopen zomer, door zich van de ontwa peningsconferentie terug te trekken, wilde doorzotten, is Zondag voor honderd procent ingewilligd. Daarmede heeft Duitschland een belang rijken Btap vooruit gegaan. De tegenpartij heeft erkend, dat zonder Duitsohland geen ontwapeningsonderhandelingen met succes kunnen gevoerd worden. Toeh blijft do afloop van het ontwape ningedebat nog problematisch. In Duitsohe kringen koestert men dan ook dienaangaan de geen illusies. Het doel van Duitschland is niet bewa pening, doch de ontwapening, daar het aan een wedloop in bewapening alleen reeds om financieels redenen niet zou kunnen meedoen. Door ontwapening de bewapening der verschillende mogendheden te nivelleeren, is dus de taak, waarmede de Duitsche de legatie in Januari van het volgende jaar weder naar do conferentie zal gaan. Dat op die conferentie nog kritieke oogenblikkon zich zullen voordoen, spreekt, gezien de heerschende tegenstellingen, van zelf. Duitschland zal echter, evenals het m Juli deed, zijn consequenties trekken, in dien de inhoud, van de conventie, welke bij een vlot verloop der onderhandelingen wellicht in het voorjaar zal tot stand ko men, niet met zijn eischen overeenstemt. FRANKRIJK BETALEN OF NIET? Nog geen beslissing genomen. Onder buitengewone belangstelling van het publiek werd gisteren namiddag de ka merzitting geopend, waarin minister-pre sident Herriot het woord zou voeren over de schuldenkwestie, speciaal over Frank rijke houding ten aanzien van den a.s. De cern ber-termijn. Spreker behandelde allereerst de voorge schiedenis der schulden-affaire. Twee fei ten moet men met uit het oog verliezen, zeide Herriot, twee feiten, die in het na- oorlogsch tijdperk van talrijke misverstan den de aanleiding zijn geweest: vooreerst is het garantie-pact, dat als aanvulling van het verdrag van Versailles was gedacht, niet tot stand gekomen en ten tweede zijn de Ver. Staten niet toegetreden tot den volkenbond. Het memorecren dezer twee feiten acht te spreker te noodiger, wijl men den laat- sten tijd telkens opnieuw verband ziet te leggen tussohen schulden en ontwapening. Herriot ging daarna over op het Mellon- Berenger accoord en het Youngplan, dat, naar hij beweerde, een duidelijk verband tussohen herstelbetalingen en oorlogssohul- den heeft gelegd. Door het Hoover-mora torium werden de Duitsche betalingen op geschort; het Hoover-moratorium bevatte overigens niets, dat tegen het door Frank rijk geëischte uitstel van betalingen in- druischte. Dit Hoover-experiment is Frank rijk duur te staan gekomen; aan dit feit kunnen juridische argumenten niets veran deren. Herriot braoht vervolgens de Londensche conferentie tot herstel van het vertrouwen in herinnering. Spreker wenschto in dit verband het buitenland en speciaal Amen- ka te wijzen op de teleurstelling, welke Frankrijk ondervinden moest, toen het, uit- genoodigd om aan den grooten internatio nalen arbeid tot herstel van het vertrou wen deel te nemen, op ideeën en standpun ten stuitte, welke precies het tegenoverge stelde vormden van de leer, voor welks verbreiding men het te hulp geroepen had. Wat Lausanne betreft, zeido Herriot; de ratificatie van dat verdrag hangt af van een bevredigende overeenkomst der debiteurstaten met Amerika. Die overeen komst van Lausanne is trouwens, vervolgdo spreker, voor Amerika al heel voordeelig geweest, het heeft impiers de particuliere aanspraken van Amerikaansche crediteuren voor meer dan 100 procent gevaloriseerd. Ln dit verband polemiseerde Herriot tegen Borah, die de regeling van Lausanne een zuiver-Europeesche aangelegenheid noem de, en protesteerde spreker tovens tegen de anti-Fransche propaganda, welke men mot deze kwestie te voeren poogt. Vervolgens wees Herriot er op, dat bij de voorbereidende onderhandelingen ver schillende oplossingen overwogen zijn. Ook hij heeft een oogenblik aan het inroepen van arbitrage gedacht, doch dit denkbeeld laten varen, daar hij meer waarde heoht aan den moreelen dan aan den juridischen indruk. Van een weigering van betaling wilde hij niet weten, daar hij de onderteekening van Frankrijk niet wil onteeren en ook niet het gevaar van een politieke isolatie wilde loopen. Dubbelzinnige oplossingen zijn niet ge- wenscht. Daarom kan niet aan betaling op een afzonderlijke rekening of aan een be taling in obligaties gedacht worden. Men moet bedenken, welken indruk een weigering van betaling in de Vereenigde Staten zou maken, waar men thans reeds de houding van Frankrijk niet begrijpt. Het voornaamste argument is voor spre ker echter de overwegine geweest, dat de eerbiediging van de verdragen de grond slag van de Fransche politiek moet zijn. De reactie, welke de moreele weigering van Amerika bij het Fransche volk heeft gewekt, is ook door hem gevoeld, doch hij heeft dezen indruk bedwongen, daar hij verder in de toekomst ziet. De regeering heeft zioh bij haar besluit naar do houding van de Engelsche regee ring geschikt. De betaling zal onder zeker voorbehoud geschieden. Op welke wijze dit zal geschieden, staat nog niet vast, aangezien daarover in den loop van den avond nog overleg met de En gelsche regeering zal worden eepleegd. In de kamercommissies zal Herriot daar over nog nadeer mededeelingen doen. Bij het verlaten van het soreekgestoelte werd Herriot luide toegejuicht. Na de indiening van het voorstel, om een crediet beschikbaar te sell en ter vol doening van den op 15 December verval lenden termijn der oorlogsschuld en een korte repliek van Marin op do rede van Herriot besloot de kamer zich tot heden te verdagen. De houding van de Fransche socialisten. De socialistische kamerfractie heeft in verband met de afwijzende houding van Amerika inzake de termijnbetaling op 15 December eenstemmig een motie aange nomen, waarin de regeering wordt uitgenoo- digd, in overleg met Engeland een alge- meene conferentie bijeen te roepen, we'ke alle internationale verplichtingen zal heb ben te regelen en de internationale trans- fe'kwestios op te lossen. Intusschen aldus de resolutie, dient de regeering de betaling van den op 15 De cember vervallende termijnen uit te stel len. CHINA HERVATTING DIPLOMATIEKE BETREKKINGFN MET SOVJET RUSLAND. Door een gisteren plaats gehad hebben de notawisseling tussohen Litwinov en den Chineesehen gedelegeerde Jen zijn de normale diplomatieke en consulaire be trekkingen tusscheD Sovjet-B usland en China hersteld, In de nota's wordt dit verklaard uit den wenseh van beide, regee ring om in het belang van den vrede is vriendschappelijke betrekkingen tussohen beide landen te bevorderen. DE V. V. EN MANDSJ0EK0E0. Te Sjanghai verwacht men Veeds sancties tegen Japan. Een te Sjanghai gepubliceerd bericht, dat do Volkenbond het toepassen van sanc ties op Japan overweegt in verband met de Mandsjoekoeo-affaire, en dat Enge land aan deze sancties zou deelnemen, heeft hier groote verrassing gewekt. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat dit bericht onjuist is. Het is waarschijnlijk ontstaan door een onjuiste interpretatie van dat deel van sir John Simon's rede in de assemblee, waarin hij zeide dat de Engelsche regee ring voornemens is te handelen, als een trouw lid van den volkenbond. De commissie van negentien bijeen. De commissie van negentien van de volkenbondsvergadering heeft gistermid dag beraadslaagd over de voorstellen voor de regeling van het Chineesch-Japansch conflict. Over de grondslagen van de ver dere verzoeningsprocedure is men het nog niet eens geworden. Een redactie-com missie. bestaande uit vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Spanje, Zwit serland en Tsjecho-Slowakije zal thans naar een geschikte formule zoeken. Een treurige balans. Van Chineesehe zijde wordt thans een overzicht verstrekt van de verliezen aan menschenlevens, welke door 't conflict met Japan sedort verleden jaar geleden zijn. In het geheel hebben 58.000 mensohen het leven verloren, daaronder 20.000 gere gelde soldaten en 25.000 vrijwilligers. Onder deze cijfers' bevinden zich niet degenen, die bij de gevechten te Sjang hai het leven hebben verloren. Deze verhe zen worden geraamd op 5000 dooden en 6000 gewonden. THANS KUNT U ZICH voor WEINIG GELD BE SCHUTTEN tegen r ot GURE KOUDE JAARGETIJDE. wordt door NIETS GE ËVENAARD. Niet ALLEEN DE PRIJZEN, doch vooral ONZE KWALITEITEN doen het 'm. Haart.straat h. Donkerst. 2-4-6 Extra aa tbiAding ijl 0L1EN SKI SOKJES met mooie tfyaej-ne tanden SLOBKaUSEti VBM M de beste winte^^achtl per^MTl Y0 paar^25, UITSLAG RAADSELWEDSTRIJD Door de enorme deelname kan de UITSLAG eerst tegen einde dezer week Dekend worden gemaakt BUITENL. BERICHTEN MIJNRAMP TE PER0NNES. Ontploffing in de „Saint Marguérite" eischt zes slachtoffers. Gistermiddag heeft in de mijn Saint Marguérite te Péronnes in het Waalsche mijngebied een ernstige ontploffing plaats gehad, welke aan zes mijnwerkers het le ven heeft gekost. De ontploffing deed zich voor op de verdieping van 750 Meter en veroorzaakte de instorting van een gaan derij, waar zich op dat oogenblik zeven mijnwerkers bevonden. Eén van hen, een Algerijn, kon zich bijtijds in veiligheid stellen, de andere zes werden bedolven. Enkele oogenblikken voor de ontplof- ifng plaats had, rook een mijnwerker, die juist de gaanderij op 750 meter diepte pas seerde, gas. Hij wilde het alarmsein ge ven, doch op hetzelfde moment had de ramp reeds plaats. Men ving,direct met de reddinkswerk- zaamheden aan, doch men was er reeds van overtuigd, dat geen enkele van de bedol ven zes mijnwerkers meer in leven kon zijn. Om zes uur werden de eerste twee dooden boven gebracht. De omgeving van de mijn biedt het treurige schouwspel, dat men helaa-s reeds zoo dikwijls in de Waal sche mijnstreek heeft kunnen zien. Voor den ingang van de mijn schoolt een groote menigte samen. Vrouwen, die familieleden te betreuren hebben, verdringen elkaar, wanhopig schreiend. Telkens, wanneer iemand de mijn ver laat, omringen hem de verwanten, die om bijzonderheden vragen. Angstig dringt een vrouw naar voren en vraagt: „Heeft u Lu- cien niet gezien t" Lucien is een der bedol ven arbeiders, de vrouw is zijn moeder. Men durft haar de waarheid niet zeggen. De reddingswerkzaamheden zijn nog in vol len gang, heet het. De Algerijn, die zoo gelukkig aan de ramp is ontkomen, vertelt, hoe hij plotse ling een sterke gaslucht rook. Hij voelde dat zijn slapen begonnen te bonzen, een zwarte stofwolk kwam op hem aan, hij vluchtte en hoorde achter zich een donde renden slag. Met -zijn Oostersch fatalisme verklaart hij zonder zichtbare emotie: „Dezen keer ben ik er gelukkig aan ont snapt mijn beurt was nog niet gekomen." De menigte voor den ingang bespreekt een tragische bijzonderheid. Onlangs had men in de mijn een film vertoond, waarin een mijnramp werd uitgebeeld. Geen oogen blik dacht men er toen aan, dat weldra een ramp weer zes slachtoffers zou- eischen. In den loop van den middag zijn de be stuurders van de mijn en vertegenwoordi gers van het ministerie van Arbeid ter plaatse aangekomen. Sporttribune ingestort. Tijdens een voetbalwedstrijd te Santiago de Chili is een voorloopig opgerichte tri bune ingestort waardoor meer dan 100 per sonen meer of minder ernstig werden ge kwetst en waarbij een kind om het leven kwam. De toeschouwers geraakten in groo te opwinding en eenige wilden de tribune in brand steken hetgeen door de aanwezige militairen kon worden verhinderd. Op het kantje af. De leidekker Rohkamper te Datteln be vond zich op het dak van de Amanduskerk toen hij plotseling zijn evenwicht verlooi en naar beneden viel. De man had reeds den rand van het dak bereikt en scheen verloren, toen hij met zijn been aan oen ijzeren haak van den dakrand bleef han gen. De haak boorde zich diep in het dij been van don ongelukkige, doch hield hem toch zoolang tegen, totdat zijn gezellen op zijn hulpgeschrei toeschoten, en hem uit zijn netelige positie te bevrijden. De zwaargewonde man werd naar het zieken huis overgebracht. ARENA VAN 0VIED0 AFGEBRAND. De groote arena vail Oviedo, die tot de mooiste arena's van Spanje behoort en waar voortdurend stierengevechten werden gehouden, is door een grooten brand ver woest. De geweldige arena, die 13.000 toe schouwers kon bevatten, is geheel ver nield. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Massa-protestmeeting in New-York. Naar uit New York vernomen wordt, heoft de vroegere bondsrechter, Alfred J. Talley, op een masa-protestvergadering tegen de Mexicaan sell e kerkvervolging verklaard, dat, het beleggen van Ameri- kaansoh kapitaal in een land als Mexico iéts waanzinnigs is, de geldschieters moe ten hiervóór gewaarschuwd worden, want een regeering, die haar votk zoo vervolgt, zooals dit thans in Mexico het geval is, kan geen stand houden. De wijbisschop van New York, mgr. John J. Durm, protesteerde vooral tegen de uit wijzing van den apostolischen delegaat. STAKINGSACTIE IN SPANJE. Incidenten te Salamanca. In de Spaansche universiteitsstad Sala manca is de algemeene staking afgekon digd. Tal van winkels zijn geplunderd, waardoor bloedige botsingen met de poli tie ontstonden en vele personen gewond werden. De politie moest later door infan terie en pionierstroepen versterkt worden, terwijl versterkingen uit Madrid werden ontboden. Vele personen zijn gearresteerd. De sta king heeft zich inmiddels naar de provin cie uitgebreid. In tal van plaatsen wordt gestaakt en het autobusverkeer ligt geheel stil. In Gijon hebben stakers de spoorrails opgeboken en electrische centrales ver nield. In vele mijnen in Noord-Spanje wordt eveneens gestaakt. TREIN0VERVAL IN MANDSJ0ERIJE. Naar gemeld wordt, hebben Chineesehe opstandelingen pp den spoorweg Moekden Sjanhaikwan een trein overvallen. De poging den trein tot stilstand te bren gen, mislukte echter door het optreden van de militaire wacht, die met machinegewe ren het vuur opende. Tijdens het gevecht werden acht Chineesehe reizigers gedood onder wie twee hooge ambtenaren uit Mandsjoeriie. Elf personen werden min of meer ernstig gewond. Viervoudig doodvonnis tegen Just. Tegen Just, die te Görlitz terecht stond wegens vijfvoudigen .moord door vergifti ging, is vier maal de doodstraf en eenmaal levenslange tuchthuisstraf geeischt, met le venslang verlies der burgerlijke eererech ten. BINNENLAND Z. H. DE PAUS OVER DE KATH PERS. In een audiëntie, verleend aan 400 leden van de katholieke studenten-vereenigingen, vestigde de Paus den aandacht op de ka tholieke pers en op de noodzakelijkheid, dat de katholieken deze steunen en finan cieren. Zijne Heiligheid zeide aan Zijn jon ge hoorders, dat zij het apostolaat van de katholieke pers moeten begrijpen In ande re landen vertoont men een hei.igen ijver voor deze zaak, zelfs het kleine Nederland, waar de katholieken zoo in de minderheid zijn, hebben zij een dagblad, dat met de beste vergeleken kan worden, evenals Frankrijk, Be.gië, Duitschland en Oosten rijk. In Italië daarentegen heeft de katho lieke perst weinig te beteekenen; eenige bladen leven nog, om niet te zeggen: overleven nog; doch ontvangen niet dien steun en liefde welke zij verdienen. MR. A. DE VEER OVERLEDEN. Lid der Eerste Kamer en benoemd burgemeester van Middelburg. Maandagavond ia te Middelburg na een zeer korte ongesteldheid plotseling over leden de heer mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer en op 1 December j.l. be noemd tot burgemeester van Middelburg met ingang van 2 Januari a.s. De heer de Veer was ruim 61 jaar oud. LESSEN OVER HET ALCOHOL VRAAGSTUK. De cursus-lessen, uitgaande van den Ma- riabond in het bisdom Haarlem, over de onderwerpen uit het alcoholvraagstuk zul len weldra een aanvang nemen. Voor Noord-Holland worden ze gehouden te Amsterdam te beginnen op Donderdag 15 Dec. a.s. lokaal Bloemgracht 84. De les sen zullen vervolgens worden gegeven resp. op 5, 12 en 26 Januari, 9 en 23 februari en 9 Maart Aanvang 8 uur; voor Zuid-Holland: te 's Gravenhage, te beginnen op Donderdag 22 December en vervolgens om de 14 dagen. Gebouw Hoef- kade 7. Aanvang 7 uur. Het ligt verder in de bedoeling, te be ginnen eind Januari, nog een cursus te ge ven te Hoorn of Alkmaar, daar voor de meeste deelneemsters uit het Noorden de reis naar Amsterdam te bezwaarlijk is. Pauselijke zouaaf overleden. Te Amsterdam is Zondag in den ouder dom van 88 jaar overleden de pauselijke zouaaf Joannes Heubers. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. DE CANDID A ATSTELLTNG VOOR DE TWEEDE KAMER. Aan de Besturen der plaatselijke R. K. Kiesvereenigingen in den Rijkskieskring Leiden is door 't bestuur van bovenge noemde Centrale de volgende circulaire gericht: „Het gewichtige oogenblik is daar, dat wij uw aandacht vragen voor de candi daatstelling voor de a.s. verkiezing voor de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Zooals U bekend zal zijn, heeft ook dit maal de samenvoeging plaats van de Rijkskieskringen Leiden, Dordrëoht, Fries land en Groningen, voor welke combinatie het aantal be verwachten zetels 3 be draagt. Eén hiervan is een omschreven zetel en wel als volgt: Land- en tuinbouw, positie der arbeiders in het bedrijf. Er blijven dus 2 niet-omschreven zetels over. Vanuit iedere kiesvereeniging* kunnen dus candidaten worden gesteld, doch 1 daarvan moet voldoen aan do omschrijving die hiervoren is gesteld. Het aantal is vrij. Vóór 15 Januari a.s. houdt dien da tum goed in het oog gelieve U aan het secretariaat van onzen Kieskring (Kerk straat 65 te Wassenaar) mede te deelen, welke aanwijzingen zijn gedaan, onder opgave van naam, voornamen, beroep en woonplaats der aangewezenen en van de bepaalde omschrijving waarvoor zij zijn gesteld, dan wel dat zij voor niet-om- sohrevon zetels zijn aangewezen. Let U vooral goed op dit alles, want anders moet de candidaatstelling terzijde worden ge legd. Wat u thans te doen staat is het vol gende Uw Kiesvereeniging vergadert tot heb doen der aanwijzingen in de tweede helft der maand December of in de eerste helft der maand Januari (art. 11, le lid Kiesre glement 1932). De Voorzitter stelt de aanwezige leden in de gelegenheid candidaten te noemen en aan te bevelen, onder positieve aandui ding van een bepaalde omschrijving, als door den Verkiezingsraad voor de betrok ken lijst aangewezen, en waarvan de ean- didaat gesteld wordt, dan wel onder aan duiding, dat de candidaat wordt gesteld, voor een niet-omschreven zetel (art. 11, 2e lid, idem). Wanneer tenminste 1/10 der aanwezige leden, en indien er minder dan 100 aan wezig zijn tenminste 10 aanwezige leden, een genoemden candidaat ondersteunen, is deze aangewezen (art. 11, 3e lid, idem). Ook door het Bestuur als zoodanig kun nen candidaten worden aangewezen (art. 11, 4e lid idem). Overigens vestigen wij uw aandacht op art. 12 van het Kiesreglement 1932. Dit Kiesreglement is U destijds toege zonden geworden. Mocht U geen exemplaar daarvan meer bezitten, dan moet U geen aanvraag daarvoor tot ons richten, maar aan het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij, Laan van Meerdervoorfc 65, 's-Gravenhage. Dringend verzoeken wij U er voor zorg te dragen, dat deze candidaatstelling het verloop heeft zooals dat reglementair is vastgesteld. Aan de stemming in Mei 1933 mogen, uitsluitend deelnemen de leden, die op 31 December 1932 het lidmaatschap bezaten. Dat wil dus zeggen: hun contributie af droegen over het jaar 1932. Op basis van do contributie-afdracht over 1932 worden straks de stembiljetten verstrekt. Terstond na 1 Januari a.s. zal, zooals gebruikelijk, het ledental op 31 December 1932 worden gevraagd en dan zal vóór 15 Maart de contributie daarvoor aan onze penningmeester moeten zijn betaald. Met een en ander gelieve men dus re kening te houden." VERHOOGING VAN DEN TARWE- RICHTPRIJS? De meelfabrieken trekken telegrafisch hunne offerten in. Naar het „Hb.d." verneemt, hebben de meelfabrikanten gistermiddag telegrafisch hunne offertes ingetrokken. Het wil ons voorkomen, aldus genoemd blad, dat de reden daarvan gezocht moet. worden in een a.s. verhooging door den mi- nistër van den richtprijs voor vita-tarwe met bijvoorbeeld een rijssdaa.der per hon derd kg. Deze prijs bedroeg aanvankelijk 12.50, werd indertijd verhoogd tot 15. en zal thans wellicht gebracht worden op 17.50, waarbij dan nog komt 1.75 uit voeringskosten. De binnenlandsche tarwe zal dan dus aan de meelfabrikanten 18.85 komen te kosten, terwij. de prijs van maal tarwe op de vrije markt bedraagt 4.50 a 4.70, zoodat do richtprijs der binnenland sche tarwe alsdan viermaal zooveel zou be dragen als die van de buitenlandsche. Deze prij8verhooging van een rijksdaal der der Vita-tarwe, waarvan meelfabrieken zooa.s bedongen is 25% moeten gebruiken, zal dus per 100 kg. gemengde maaltarwe kemen to staan op het vierde deel van een rijksdaalder of wel 0.625, hetgeen neer komt op 0.84 per 100 kg. bloem, hetwelk een broodprijsverhooging wettigt van 1/2 ct. per brood van 800 gr Aangezien er per jaar 180.000 ton Vita- tarwe wordt vermalen, zal een rijksdaalder prijsverhooging dus beteekenen een verhoo ging van den tarwesteun mer 4.500 000. Wij voorzien de mogelijkheid, zoo be sluit het hier geciteerde blad, dat de ver hooging van den Vita-prijs weer zal worden ingetrokken, indien het maximum maa-lper- centage bij wet zal worden verhoogd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6