WALES ANTHRACIET J. W. CAHEN's Kolenhandel GEURIGE BAAITABAK Schoenrep. bedr. „De Adelaar'' 37 NIEUWE RIJN RAUMANN TEPPEfüA ZATERDAG 10 DECEMBER 1S32 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Dec. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 776.4 te Thorshavn en Stornoway. Laagste barometerst.: 744.te Vardö. Verwachting tot den avond van 11 Dec.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noor delijke wind Gedeel telijk bewolkt. Kans op eenige sneeuw. Matige tot lichte vorst in het Zuid- Oosten, in het Noord Westen lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zoowel de depressie in de Golf van Biscaye als die over Lapland nam in diep te toe. Vooral in Scandinavië daalde de barometer, doch aan de Noorsehe kust volgt reeds weer een sterke stijging van den luchtdruk. De dalingen, die tot in Zuid- Scandinavië doorgaan, zullen bij ons waar schijnlijk den wind doen krimpen, waar door uit het Noorden eenige vochtige lucht zal worden toegevoerd en kans op eenige sneeuw bestaat. De kern van den hoogen druk verplaatste zioh Wöst-Noord-West- waarts over het Zuiden van de Britsche eilanden en over Frankrijk waait het krachtig tot stormachtig uit het Oosten. In Noord-Scandinavië heerscht krachtige tot stormachtige Westelijke wind.-De tem peratuur steeg over Schotland. Ierland, Noord-Enpcland en in het binnenland var Scandinavië, zij daalde in het Zuiden van ons land. België, Noord-Frankrijk, Oost- Duitsehland en de Noorsehe kust. Over het Zuiden van de Britsche eilanden, onze omgeving en Noord-Frankrijk bleef zij ver onder, in midden-Zweden gemid deld ver boven normaal. Zware vorst komt alleen in Sarna (Zweden) voor, Duitsehland vroor het in een strook van Dresden tot Aken matig, overigens slechts licht. Er viel slecht weinig neerslag. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags t« half drie 0.6 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS «JUt Van Zaterdagnamiddag 4.15 uur tot Zondagmorgen 7.30 uur; van Zondagna middag 4.15 uur tot Maandagmorgen 7.30 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zondag 11 December voorm. 1.25 uur en nam. 1.50 uur; Maandag 12 December voorm. 2.05 uur en nam. 2.30 uur. is de beste brandstof voor Uw haard en kachel. „DE WALES-SPECIALIST", v. d. Werfstraat 4 Tel. 2697 HAVEN 20 Fa. Wed. C. J. VISTER LEIDEN 9517 MGR. DR. A HENSEN t Begrafenis op Crooswijk te Rotterdam. Op treffend-eenvoudige wijze heeft gis termiddag op de R. K. Begraafplaats in Crooswijk te Rotterdam de teraarde be stelling plaats gehad Te ongeveer één uur arriveerde de liik- auto, met volgauto's,- waarin de familie leden waren gezeten aan den ingang van het kerkhof, waar zich een aantal Rotter- damsche vrienden van den overledene en ve e belangstellenden hSdden verzameld. De absoute in de kapo! werd verricht door den president van het Seminarium te Warmond, Mcr. A. J. M Taskin met assi stentie van den Deken van Rotterdam, Kan. J. W. van Heeswijk en Prof. J. J. Hen- ncman, hoodeeraar in do kerkgeschiedenis te Warmond. De bijzetting van het stoffelijk overschot vond hierna plaats in een si ^ciaal graf te midden van de priestergraven. De talrijke priesters, die de plechtigheid bijwoonden en waaronder wij opmerkten dr J. Witlox, hoofdredacteur van „De Maas bode", Pater Hyacinth Hermans O.P., Rec tor G. J. Kerkvliet. Pastoor E A. M Mer- sel. Pastoor K A. H van Veen uit den Hel der en vele Rotterdamsche kapelaans, ze genden na afloop van de kerkelijke begrafe nisceremoniën de lijkkist, waarna door pa ter A. Hensen S J. een neef van den over ledene, de vijf onze vaders aan de groeve werden gebeden. „Msb." LUCHTVAART ZEPPELIN-VERBINDING MET NEDER LAN DSCH-INDIE? Dr. Eckener naar Batavia. Op 30 December a.s. zal dr. Eckenei met het mailschip „Baloeran" van den Rotterdamschen Lloyd van Marseille naai Nederladsch-Indië vertrekken. Dr. Eckenei zal tot Suez de reis met dit schip maken en dan één week in Esypte blijven. Ver volgens zal hij met het motorvrachtschip ,Talisso" van de Maatschappij „Neder land", dat in ballast vaart, de reis naar Indië voortzetten. Dr. Eckener heeft besloten met laatst genoemd schip te reis te vervolgen, om zoodoende in de gelegenheid te zijn langs de bijzondere route, welke de .Talisso" neemt, de meteorologische toestanden te bestudeeren, in het bijzonder die van den equator. De aankomst in Nederlandseh Indië zal vermoedelijk eind Januari plaats hebben Dr. Eckener is voornemens twee k drie weken daar te verblijven. Hii zal verge zeld worden door den heer J E. van Tijen, die als vertegenwoordiger van het „Syndi- caar voor luchtschepenverkeer" met Ne derlandseh Indië de reis zal meema-ken. BU1TENL. BERICHTEN STADSNIEUWS staatkundige daden, die het Katholiek- staatkundig beginsel thans van hen eischt, antwoordt hij hierop: Zeker is hij daartoe bereid, maar op één voorwaarde! Op voor waarde, dat hij een beweging ontmoet, die door een behoorlijken diepgang, groote geestdrift en offervaardigheid, discipline en zelfverloochening de waarborgen biedt, dat wordt opgebouwd, wat in de Staats partij onmogelijk bleek aldus lezen we in een verslag van de hierbedoelde verga dering. KERKNIEUWS MIJN0NTPL0FFING IN KENTUCKY. 25 Arbeiders Ingesloten. Uit Yancey (Kentucky) wordt gemeld: Ten gevolge van een ontploffing zijn i mijnwerkers ingesloten. Reddingsbrigadi doen ijverige pogingen om hen te redden. MIJNONGEVAL IN ENGELAND. Dooden en gewonden. In een mijn te Wombwell (Yorkshire) heeft een ontploffing plaats gehad. Naar men gelooft zijn minstens vier personen om het leven gekomen. Er zijn vijf zwaar ge wonden. Brand te Mittelkirchen.. Te Mittelkirchen zijn Vrijdagmiddag het woonhuis en de bijgebouwen van het land goed van Wilkens een prooi der vlammen geworden. Daar de familie niet thuis was, weid het vuur pas ontdekt, toen het zich reeds krachtig had uitgebreid. Er kon zoo goed als niets worden gered. 30 stuks hoornvee zijn om het leven gekomen. Een 50-jarige zwakzinnige bloedverwant van den eigenaar wordt vermist. Men neemt aan dat hii eveneens in de vlamen is om gekomen. Het lijk is tot nu toe nog niet gevonden. Kasteelbrand in Beieren. Gistermorgen zes uur is in de Oostelij ken vleugel van het kasteel Marlofstein bij Erlangen brand ontstaan. Spoedig stond het geheele kasteel in vlammen. Het dak, dat twee jaar geleden geheel ver nieuwd was, stortte in. De brandweer, wel ke nog steeds met het blusschingswerk be zig is, spant alle krachten in om althans nog een deel van het gebouw te behou den. In een der vleugels van het gebouw, dat vroeger als jachtslot door de bisschop pen van Bamberg werd gebruikt, bevindt zich een meubelmakerij; men vermoedt, dat hier de brand is ontstaan. 22 Gr. onder nu. In het Midden-Westen der Vereenigde Staten heerscht sedert eenige dagen we derom een koudegolf. In de groote steden veroorzaakt de vorst voor de tnllooze werkloozen groote elende. Eerst in Indiana neemt de koude golf af. De koudste temperatuur en wel 22 gra den onder nul werden gemeten te Superioi in Wisconsin, Miles City, in Montana en Duluth in Minnesota. DE OUDHEID HERLEEFT. Baden van Tiberias heropend. Uit Jeruzalem wordt gemeld: In tegen woordigheid van talrijke autoriteiten en van een groote menigte zijn de geheel ver bouwde baden van keizer Tiberias, die 2000 jaar geledon reeds door de Romein sche keizers en consuls werden gebruikt, op plechtige wijze heropend. Deze baden, gelegen aan het meer van Galilea, rijn nu een handelsonderneming geworden daar de gemeenteraad van Je ruzalem voor een periode van vijf jaai een nieuwe' .concessie heeft verleend aan een onder leiding van Amerikaanscho en Joodsche financiers staande naamlooze vennootschap. De warmwaterbronnen van Tiberias zijn van hetzelfde soort als die van Heloean bij Cairo, waar rheumatische kwalen worden behandeld. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS". De jaarvergadering. Bovengenoemde stichting hield gister avond ten kantore der Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Mare 15 haar jaarlijksche algemeene vergadering. Na goedkeuring der notulen werd het deling der ingekomen stukken werd het aftredende bestuurslid, mevr. M. Koert herkozen, terwijl als nieuw lid tot het da^elijksch bestuur toetreedt mevr. G. A. Stiasny. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer J. W. Cahen, is het volgende ont leend In de verdeeling der functies vond geen randering plaats. De verkoopingen vonden geregeld plaats in de gehuurde lokaliteiten in het St. Vin- centimOebouw. Wil het Brokkenhuiswerk zich in de toekomst behoorlijk kunnen blijven ontwikkelen, zoo moeten wij de beschikking hebben over ruimere lokalitei ten. Tot heden mochten wij er echter niet in slagen, deze tegen eenigszins billijken prijs te kunnen huren. Herhaaldelijk had den wij met gebrek aan ruimte te kam pen, doch zoowel het gemeentebestuur als ook de Conservenfabriek der firma „Schoondergang'' alsook bestuurders van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis en der St. Vinoentius-Ver. hebben ons her haaldelijk benoodigde ruimt© welwillend afgestaan De „Ophaaldag" met behulp der Pad vinders in de laatste helft van de maand September was een zeer groot succes. De hoeveelheid goederen, welke ingezameld werd, overtrof die van het vorige jaar belangrijk. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat de Stichting in korten tijd ingebur gerd is. De schare van helpsters op de ver koopingen is dit jaar belangrijk uitgebreid. Het werk dier stille werksters valt niet ge noeg te waardeeren. Vooral het uitzoeken en ter reparatie geven der ingekomen goe deren is een arbeid, welke werkelijk een opoffering is. De door. de padvinders opgehaalde goe deren konden wij niet in onze lokaliteiten opslaan, en waren wij gedwongen hiertoe een pakhuis te huren. In dezen berg van goederen is thans weer een groot hiaat gekomen. Wij ver trouwen, dat het publiek, nu de wintei voor de deur staat, ons weder geregeld zal blijven bedenken. Willen wij dit werk op groote schaal kunnen voortzetten, zoo moet gedurende de komende wintermaanden, iedere week een belangrijke hoeveelheid goederen bin nenkomen. Van vele soorten goederen borat te wei nig binnen, terwijl er ook zijn. zooals kachels en dekens, welke in het geheel niet inkomen Teneinde in den grootsten nood te kunnen voorzien, waren wij genoodzaakt ons vele goederen aan te schaffen, ten einde deze voor rekening van verschillende instellingen te kunne distribueeren. Van het Crisis-Comité mochten wij ter fïnan- j ciering van een en ander een kasgeld-lee ning verkrijgen. Aan het repareeren der goederen, zoo wel meubilair als kleedine werd dit jaar zeer veel zorg besteed. Hoewel zulks onzo uitgaven belangrijk vergroot, meenden wij hiertoe toch te moeten overgaan, teneinde onze „cliëntèle" zoo goed mogelijk te be dierven, terwijl het terzake uitgegeven be- drac tevens voor verschillende werkloozen. zoals naaister, enz. een welkome ver dienste is. De ontvangsten en uitgaven bedroegen circa drieduizendvijifhonderd gulden. Voor rekening van derden waren goederen ver strekt tot een bedrag van circa 2000, terwijl de personen welke goederen voor eigen reken in? betrokken, een bedrag van circa f 1500 hebben besteed. In tot-aal werden goederen verstrekt aan 667 personen, waarvan 217 kochten voor eieren rekening, 354 geholnen werden voor rekenine van derden en 96 tot beide cate- goriën behoorden Deze cijfers wijzen er wel op, dat het Brokkenhuis in een behoefte voorziet. De behoeften blijven steeds stijgen, het geen blijkt m't het feit, dat de laatst© weken geregeld circa 50 personen gehol pen werden. Het iaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den hoer B. van Kleef werd conform het advies van de kascom- misie, bestaande uit ir. P. Fehmers en mevr. T. Bool eveneens onveranderd vast gesteld en de penningmeester gedechar- gee-d voor zijn richtig gevoerd beheer. Na rondvraag werd de vergadering door den voorzitter, mr. P. A. van Toorenburg gesloten. Pinksterzegen. Naar wij vernemen zullen binnenkort in de Stadsgehoorzaal eenige groote filmvertoonin- gen plaats hebben. De hoofdschotel zal ge vormd worden door het sprekend-zingend en musiceerend filmwerk „Pinksterzegen", door Willy Mullens vervaardigd van het grandioos geslaagde Pinksterspel van „De Graal", welke film reeds met succes 10 opvoeringen in Den Haag en 20 te Amsterdam beleefde. Aan het voorprogramma zal bijzondere zorg worden besteed. Binnen enkele dagen zullen nadere bijzon derheden worden bekend gemaakt. Door de frma Vroom en Dreesmann zijn 400 HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY. De R.-K. Vereeniging „Hulp in do Huis houding en de Baby" (onderafd. van den R.-K. Vrouwenbond) herdenkt haar 12 1Ï2* jarig bestaan. Met bijldschap danken wij God, Die ons het geluk schonk, te mogen arbeiden in dienst der noodlijdenden, door hulp en steun te bieden bij zorg en kommer in zoo menig huisgezin. Zondag 11 Dec zal in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis de H. Mis aan God worden opgedragen voor de levende en overleden leden der vereeniging. Een hartelijk gebed vragen wij van de leden van den R.-K. Vrouwenbond, opdat Gods rijkste zegen moge rusten op den arbeid der toekomst. 28 December a.s. zal een liefdadigheids uitvoering gegeven worden door alle leden van het R.-K. Operettezangkoor „Ruim Baan" onder leiding van Irma Timmer man, waarvan de baten, als feestgave, be stemd zijn voor onze jubileerende ver eeniging. HET BESTUUR. MIJ. TOT BEVORDERING DER WOORDKUNST. De heer Albert Vogel heeft gisteravond in de Kleine St idszaal voor de afdeeling Leiden van de Mij. tot Bevordering dei Woordkunst een vertolking gegeven van Eopholes' Oedipus en daarmee de slechts half gevulde zaal een zeldzaam schoonen avond bereid. Het drama van koning Oedi pus is ongetwijfeld een van de meest aan grijpende tracredien die de klassieke litera tuur ons heeft geschonken, maar eerst als het door de meesterlijke voordracht van een kunstenaar als Albert Vogel voor ons gaat leven begrijpen we de diepe bcteeke- nis er van. De mythe is ons welbekend Aan koning Laios van Phebe is aangezegd dat het kind. dat hij bij de koningin Iokas- te zal verwekken, zijn vader zal dooden en zijn mooder zal huwen. Ondanks deze waarschuwing verwekt toch Laios een zoon. die hij echter na de geboorte aan een herder geeft om hem om te brengen. Deze heeft medelijden met het kind en laat het in leven. Het wordt opgevoed als het eigen kind van den koning aan het. hof van een naburige stad, raadpleegt groot geworden het orakel en ontvangt de zelfde verschrikkelijke boodschap als Laios eens ontving. Om dit ontzettend noodlot te ontvluchten verlaat Oedipus het hof van zijn gewaande oudere, ontmoet onderweg zijn echten vader en doodt hem in een twist, zonder dat de juiste toedracht in Phebe békend wordt. Oedipus naar' Phebe gekomen bevrijdt de stad van de Sphinx, bestijgt de troon en huwt de weduwe van Laios, zijn eigen moeder. Nndat hij vijftien jaar glorieus geregeerd heeft, wordt de stad geteisterd door een verschrikkelijke pest-epidemie. Hiermee vangt het drama van SophocleB aan, om dan in aangrijpende verzen verder te vertellen van het ramp zalig lot van Oedipus, die na van het ora kel vernomen te hebben, dat de plaag niet eerder zal ophouden of de moord op_ Laios moet gewroken worden, een verschrikkelij ke vloek over den moordenaar uitsoreekt en nadat hem door den ziener Teiresias aaneezegd is dat hij zelf de moordenaai is, deze vloek aan zichzelf moet voltrek ken als de waarheid, die hij eerst verre van zich werpt in al haar afschuwelijkheid tot hem is doorgedrongen. Hij steekt zich de oogen uit en zwerft als een wanhopige diep rampzalig, geleid door zijn dochters door het land, totdat de dood hem vindt. Ontroerend schoon heeft de heer Albert Vogel de diep-tragische figuur van koning Oedipus voor ons doen leven en daarom- j heen op meesterlijke wijze gegroepeerd de personen die in het drama een rol spelen. Ze leefden allen afzonderlijk door een bij zondere intonatie van zijn prachtige stem, door een enkele wending van zijn hoofd, door een enkel sober gebaar van zijn hand. De machtige heerschersfiguur van den ko ning, de aristocratische persoon van Kreon, broeder van Iokaste, de eerbied waardige koninrin zelf. de oude blinde zie ner. de gemoedelijke boodschapper, de af geleefde herder, ze stonden voor ons en speelden de hun door het noodlot toebe deelde rol in den eenen persoon van Vogel, die hen leven gaf voor de oogen en de ooren van zijn hoorders. Twee uren lang, zonder pauze, heeft de heer Voce! de zaal geboeid, zonder een oogenblik het contact met zijn hoorders te verliezen. Met recht wordt van hem gezegd, dat geen onzer voordrachtkunstenaars hem overtreft in de vertolking van do klassieken. Mij geeft de moeilijke verzen bezieling, hij kneedt de strakke taal tot bezielde vormen. Er is een innerlijke verwantschap, tusschen hem en dit klassieke werk. We hebben „Oedipus" wel eens gelezen maar de herinnering eT aan was reeds vervaagd. Nu kennen we het drama weer en het heeft gloed en kleur voor ons gekregen. Het staat thans te diep in ons geheugen gegrift, dan dat wc het spoedig zouden kunnen vergeten. Een langdurig applaus dankte den spre ker. De voorzitter der afdeeling. Mr. Nord Thomson, sprak een openingswoord en een slotwoord, waarin hij den heer Vogel dankte voor den onvergetelijken avond. De heer Vogel ontving bloemen en een krans. Almanak 1933 „V. V. S. L." Bij de N.V. Boek- en Steendrukkerfij Eduard IJdo is in aruk verschenen de twaalf de jaargang van de Almanak 1933 der Ver eeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden Een keurig boekwerk in modernen trant, dat onder de studenten veel lezers (essen) zal heb ben. Vooraf gaat een kalender, rijk en veel be- teekenend geïllustreerd .Maar dat kan van het geheele, meer dan 400 bladzijden dikke boek gezegd worden. Een vijfde deel is gewijd aan officieele ge gevens, algemeene en univeisitaire. Daarna komt er vereenigingsnieuws en nieuws van zus terverenigingen. Een zestigtal pagina's is ge reserveerd voor Mengelwerk, daarna komt de tëieuwe Rijn 37, Tel. 3275 Onze p zen blijven: Heerenzoien en Hakken f. 0.C5 Dames id. id. f. 0.75 Naar verkiezing gelijmd, genaaid, ho-jt ge?3nd ol genageld. KAN OP GEWACHT WORDEN. f^VERGBSUNBET uitsluitend Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op de Gemeentesecretarie ter in zage zijn nedergelegd de stukken betrekking hebbende op de door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor genomen oprichting van een electrisch pomp- gemaal in den Pesthuispolder op het perceel kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L. No. 1253. AGENDA LEIDEN. Woensdag. De Hanze, Ontwikkelingsavcmd in „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: De Graaff, de Jager, Renaud en Timmerman* De Zondagsdienst der buisartsen wordt te üegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. Vraagt ter vermijding van ver schillende modellen en kleuren uitsluitend de origineele U jjWUUMHun.u wn. Fabrikante: Fa. E. en J. WEEBER, Groningen. Verkoop-Tentoonstellingen: Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 Den Haag en Maison BOER, le Weteringplantsoen, Amsterdam. bonnen ter waarde van 2.50 ter beschikking j lijst van leden en die van corpsleden en andere het Leidsch Crisis Comité gesteld. studenten. Onze firma heeft zich in verbinding gesteld met de Fa. E. en J. WEEBER Groningen en hebben voor de stad Leiden en Omstreken DE ALLEENVERKOOP der Do verkoop hiervan wordt binnen één a twee dagen ter hand geno men. De fa. E. en J. WEEBER Gro ningen is de eenige fabriek, welke de juiste kleuren, modellen en uit monstering in den verkoop brengt, dit teteekent, zoo U bij ons Uwe pet of baret koopt, ver/.ekerd bent. naar wenseh geslaagd te zijn. A.s. Zondag 11 December expositie in één onzer etalages MAARSMANSSTEEG 4-4a-6. 9551 Op de 35e Int. Pluimveetentoonstelling van Ornithophilia te Utrecht behaalden twee stad3- genooten, leden der Leidsche Pluimveevereen. veel succes. De heer P. de Wolf 6 eerste en 5 eere-prijzen met Japansche krielhoenders, n.l. de beste haan en hen, zwart wit staart. De beste haan zwartbont en de beste hen zwart, tevens den clubprijs voor de fraaiste Japan sche kriel van de Dwerghoender Vereeniging. De heer F. v .d. Mark Jr. behaalde 4 eerste en 4 eere-prijzen met Hollandsche krielen, n.l de beste hen Zilver Duckwin, de beste hen wit, de beate haan zwart, en den clubprijs der Ned. Hoenderclub voor de fraaiste Holl. kriel

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2