24ste Jaargang ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 No. 7377 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ST. CLEMEfilS-RETRAITENHUIS VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Ds persoonlijkheid. In zijn tijdschrift „G. K.'s Weekly" heeft G. K. Chesterton, leider van de Engelsche distributisten-bewegmg, stelling genomen tegenover de werkloozen-onlusten in Enge land, in het bijzonder tegenover den „hon- germarsch" naar Londen. Wat hij zegt komt hierop neer: Als de regeering zegt, dat de beweging alleen terug te voeren is op communistische agitatie, dan vergist zij zich geweldig. Het zou haar leden dringend aanbevolen kunnen worden, eens een tijd lang te leven op de basis van één shilling per dag, d.w.z. eten, wonen, zich kleeden en voor de opvoeding van de kinderen zor gen. Van eigenlijke, hoogere cultuur zal geen sprake zijn. „Wie van de werkloozen- ondersteuning moet leven, is aan den lang- zamen hongerdood overgeleverd". Honger echter is een machtig revolutionair! Als het geen honger is, die de werk.oozen tot hun handelingen aanzet, waarom plunde ren ze dan de winkels van voedingsmidde len en kleeren. in plaats "van juwelierszaken en radio-etalages? De gemiddelde Engel sche arbeider neigt hee.emaal niet naar het communisme. Maar een hongerende houdt zich natuurnoodzakelijk met allerhande „is men" op. Het kan wel zijn, dat hongermar- schen en plunderingen een opvallende ge lijkenis met communistische acties hebben. Men geve aan de millioenen eigendom en arbeid, en in één oogenb.ik zal men zien, hoe weinig ze met het werkelijke commu nisme gemeen willen hebben. Helaas be staat er weinig vooruitzicht, dat een der gelijke verandering, die ons alleen zou kun nen redden, in zal treden. Het is veel waar schijnlijker, „dat de zoogenaamde privaat eigendom van het Kapitalisme eenvoudig door persoonsverwisseling in de heerschen- de clique in den zoogenaamden gemeen- schappelijken eigendom van het communis me zal overgaan". Misschien zonder groote en bloedige revolutie, zij het dan ook nau welijks zonder nieuwe plaatselijke opstan den, zonder hongermarschen en plunderin gen. De eigenlijke tragedie van onze ont wikkeling, schrijft het tijdschrift, bestaat hierin, dot de menschen, die van dit hui dige systeem af willen, met vrede of met geweld, in hetzelfde systeem naar de an dere zijde toe rennen, en dat zij allen bij elkaar de ware economische idealen niet kennen: persoonlijke eigendom, persoon.ijk werk, persoonlijke verantwoordelijkheid met de daaruit voortvloeiende vrijheid. Wij hebben deze Chesterton-beschouwing overgenomen in de bewerking van „De Nieuwe Eeuw''. Zooals altijd plaatst Chesterton ook hier een reeks gedachten naast elkaar, die, hoe wel schijnbaar los van elkander, in werke lijkheid bij elkaar aanpassen, zóó dat de eene uit de andere voortvloeit. De strekking van bovenstaande beschou wing is: de nood van den tijd drijft velen naar het Communisme, maar, ais het Com munisme, waarheen velen willen rennen als een naar een geheele andere nieuwe maat schappij, zou zijn gekomen, dan zou men bevinden en dat is het tragische dat slechts andere personen de macht hebbers zijn geworden, dat er niet vol strekt niet, integendeel! is geko men meer vrijheicf voor de massa Wij wezen er dezer dagen op, dat het communisme een dictatuur wil een dic tatuur zoogenaamd van het proleta riaat, doch in werkelijkheid van slechts enkelen En door welk streven kan de komst van dat communisme worden geweerd? Doordat wij n u tot uitgebreider werke lijkheid brengen, voor steeds meerderen, wat tenonrechte wordt verwacht van het communisme, dat, wat Chesterton noemt: de ware economische idealen: per soonlijke eigendom, persoonlijk werk, per- soonlijke verantwoordelijkheid met de daar- uit voortv.oeiende vrijheid. Doordat wij'dus de in het economische I en sociale leven nog veel te veel overheer- schende macht van het kapitaal doen ver dwijnen voor verhoudingen, waarin meer dere measchen met hun persoon- ljjkheid in ware vrijheid kunnen a r- beiden, in hun persoonlijk en ook in het waarachtig algemeen belang. BINNENLAND WIJZIGING JUSTITIEBEGROOTING 1932. Bezuiniging; de register B. S. van Leiden. Ingediend is een wetsvoorstel tot wijzi ging vau het hoofdstuk Justitie der Rijks- begrooting voor 1932. Er wo^dt 11.4U0 meer gevraagd, welke verhooging wordt gecompenseerd door grootere verminderin gen, zoodat de geheele gewone dienst 48.475 lager wordt. 0.a. wordt 34.000 bespaard op materieele uitgaven. De voornaamste vermeerdering bedraagt 10.000 ten behoeve van de vervanging van de registers van den Burgerlijken Stand, verloren gegaan bij den stadhuisbrand te Leiden. WELTER EN DE UNIVERSITEIT. Een slechte pers van het rapport bij hH Centr. Studentenbureau. Een ons toegezonden brochure van het bestuur van het Centraal studenten bureau over „beperking van het aantal studeereu- den en het rapport-Weiter'' constateert hei bekende feit, dat er een overproductie aan wetenschappelijke opgeleide krachten be staat, met de mede daaruit voortvloeiende werkloosneid onder intellectueelen. De brochure vervolgt: „Het verwondert dan ook niet, dat de commissie-Wel ter, in beperking van net studentental een niet onaanzienlijke oe- zuiniging zag, en een zeker werkeud reme die zou o.i. dan ook zijn, de aspirant-stu denten na hun eindexamen voor elke fa culteit en desnoods in sommige faculteiten voor bepaalde vakkengroepen nog weer aan een examen te onderwerpen, waarbij niet zoozeer feitekennis van den canii- daat, dan wel geschiktheid en aanleg voor de studie van het betrokken vak moet bi ij ken. Op deze wijze worden niet alleen voor de studie beslist ongeschikten geweerd, doch het aantal studeerenden zal hierdoor afnemen". Deze maatregel, vervolgt schrijver, zou doelmatiger en billijker zijn dan het voor stel van de commissie-Welter, ter zake van de college-gelden: terwijl nu de student na vier jaar vrijgesteld is van het betalen van college-geld 300 per jaar), wil de commissie-Wel ter beo gedurende de ge heele studie laten beialen, en net zelfs een voor elke studie bepaald aantal jaren tot 400 verhoogen, om een te langen sti. dieduur tegen te gaan. Schr. acht dit on juist. „Veien toch volbrengen hun studie tijdens het waarnemen van een betrek king; anderen conoentreeren zich op spo ciale problemen waardoor de „examen stof" dan een poosje blijft liggen, zooda een verhoogde heffing als door de commit sie voorgesteld,- wel zeer onbillijk zou zijn Wat het examengeld 60) betreft, tol dusver mag men na afwijzing het examen nog éen maal gratis herhalen. De Commii sie-Weiter stelt voor, deze laatste bepa ling te schrappen". Conclusie van de brochure: De voorstellen van de Commissie-Weller zijn weinig doelmatig wat de beperking van het aantal studenten betreft en nemen overigens de billijkheid niet in acht. BLOEMEN VOOR BELGIE EN LUXEMBURG. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat met ingang van Maandag 12 December in zijn beschikking van 19 Mei tot regeling van den uitvoer van snijbloemen naar België en Luxem burg, inplaats van „snijbloemen" zal wor den gelezen: „bloemen van bol-, knol- en wortelstokgewassen". TE N00RDWIJKERH0UT 13—16 Dec. Heeren Land- en Tuinbouwers f 10. 1720 Dec. Gehuwde Mannen 6.50 22—25 Dec. St Josephgez. 6-50 25—28 Dec. St Josophgez. (volt.) 6.50 3—6 Jan 1933 Jonge mannen 6.50 710 Jan. Gehuwde mannen 6.50 10—13 Jan. -Gehuwde mannen 6.50 17—20 Jan. Jonge Mannen 6.50 1417 Jan. Gehuwde mannen 6.50 21—24 Jan. Gehuwde mannen 6.50 2427 Jan. Mannen en jongelingen 6.50 Aanmelding bij de Directie (Tel. 6048). R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Hoofdbestuursvergadering. Op de j-L gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van den R, K. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem werd als ver tegenwoordiger van den Bond in de Com missie van Overleg met het bestuur dor Haarlemsche Katholiekendagen aangaan de den in 1933 te organiseeren Katholie kendag aangewezen de Bondssecretarug de heer W. Boon te Den Haag. Kennis werd genomen van enkele klach ten over werkzaamheden door met-katho liek georganiseerden verricht voor reken- plichtige besturen en over onder bedriege- lijke voorwendsels gehouden verkoopingea van meubelen, welke na wettelijke sluitings tijd werden voortgezet. In verband met de uitbreiding van de afdeeling voor Iniormatieën en Incasso's aan het Bondsbureau werd besloten tot uit breiding van het personeel van het Bu reau. Aan de Voorschotbank-Commissie van den Bond zal worden verzocht de nadere uitwerking der plannen tot stichting van een diocesaan Instituut en van plaatselijke voorschotfondsen ter hand te nemen. In verband met de stichting van het Cri sisbureau voor In- en Verkoop van Tuin bouwproducten in de Provincie Noord-Hol land werd de vrees uitgesproken, dat de werkzaamheid van dit Bureau al te licnb op het terrein van den handel zou kun nen komen. Een door de R. K. Slagerspatroonsver- eeniging te Amsterdam aangenomen motie gaf het Hoofdbestuur aanleiding instem ming te betuigen met het voornemen vaa den Ned. R. K. Middenstandsbond om zija bezwaren tegen de wijze, waarop de distri butie der goedkoope margarine is gere geld, ter kennis van den Minister van Eco nomische Zaken te brengen. Tenslotte werd behandeld het ontwerp der nieuwe statuten van den Ned. R. K. Middenstandsbond, die op 1 Januari a-s. in werking zullen treden. Aan het eind der vergadering heeft de Bondsvoorzitter een hartelijk afscheids woord gesproken aan het adres van het be stuurslid, den heer G. Dekker, te Amster dam. die besloten had zijn functie neer te DE R. K. MIDDENSTANDERS IN DE POLITIEK. Het Comité van Actie van den R. K. Middenstand verzocht ons opname van het volgende: In Hotel Noord-Brabant te 's-Bosch, had Donderdag 8 December eene ver gadering plaats van het Zuidelijk Comité van Actie van Katholieke Middenstan ders, met het oog op de actie, dio moet gevoerd gaan worden, opdat de Midden stand bij de eerstvolgende Kamerverkie zingen een vertegenwoordiging in ons wetgevend College gaat krijgen, die in overeenstemming is met de positie van den middenstand en die tevens een weer gave is van hetgeen onder de practi- sche Middenstand leeft en verlangd wordt. De vergadering stond onder voorzitter schap van den heer F. J. v. d. Reijt, Hoofdbestuurder van een der Midden stands-vakbonden. De vergadering heeft vóór hare agenda te behandelen, allereerst besproken de houding welke het Hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond, blijkens een door dat Bestuur op den vooravond van deze vergadering in de pers gepu bliceerd communiqué, tegenover de al leszins gerechtvaardigde actie van de R K. Middenstanders aanneemt. De vergadering was van oordeel, dat het Hoofdbestuur van den R. K. Midden- stansbond. deze actie in een verkeerd daglicht stelt. De vergadering was voorts van oor deel, dat zoowel in het belang van de politieke eenheid van de katholieken van Nederland, waarvan de katholieke middenstanders een niet gerintr deel uit maken, als wel in het speciale belang van den R. K. Middenstand, noodzake lijk is, dat het Comité van Actie zijn ondernomen werk met kracht voort/eb. Weliswaar gingen er uit de vergadering stemmen on, om gezien de housing van verschillende katholieke Middenstan ders in de groote steden, die zelfstandig naar de stembus wenschen op te trekken en gezien ook het gemis aan medewer king van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond zelfstandig, buiten de R. K. Staatspartij om, candi- daten te stellen. De vergadering besliste echter, om binnen- het ra«m der R. K. Staatsoartïj te blijven en de actie te voeren uitslui tend overeenkomstig het reglement der R. K. Staatspartij. Met klem van redenen is aangetoond dat het voor het welslagen van deze aetie noodzakelijk is, dat al onze mid denstanders en allen die het met den middenstand wel meenen, lid zijn. of lid worden van de R. K. Kiesvereeniging. Zijn zij het op 1 Januari niet. dan kun nen zij hun invloed op de samenstelling van de groslijsten der R. K. Staatspartij niet laten gelden. Uitvoerig is verder van gedachten ge wisseld over de wijze, waarop de actie het doelmatigste zal kunnen worden ge voerd, waarvoor men een dringend be roep doet op de medewerking van alle R. K. Middenstanders, om wier groote belangen deze actie tenslotte toch is op touw gezet. R. K. GEMEENTERAADSLEDEN. In den Statenkieskring Leiden. De Ver. van R. K. Gemeenteraa-dsleden in den Statenkieskring Leiden houdt een vergadering op Dinsdag 13 Dec. te 7 uur in café-restaurant „Den Burcht", Burcht- steeg 14 Leiden. De agenda vermeldt o.m. een inleiding over „de financieele verhouding tuschen Rijk en Gemeente" door den heer J. M. van Saa, chef van de aid. financiën ter ge meente-secretarie te Maastricht. Namons het Bestuur van bovengenoemde vereenigiug wordt ons nog gemeld: Up deze vergadering verwacht het be stuur niet alleen alle leden, doch ook die genen, die lid dozer vereeniging k u n- n e n zijn. Er is dan gelegenheid zich ter vergadering fis lid op te geven. Aan dit lidmaatschap zijn vele voordee- len verbonden: voorlichting van bovenaf en onderlinge voorlichting. De contributie 1.50 per jaar) is zeer laag, zoodat daarin voor bijna niemand een beletsel kan liggen, tot deze vereeni ging toe te treden. Mochten er dan nog zijn, die door werkloosheid, crisisnood e.d zelf» dit kleine bedrag niet kunnen missen, dan is toch zeker de Kiesvereeniging, wel ke hen naar den Gemeenteraad afvaardig de, verplicht, die personen in de gelegen heid te stellen, zich voor hun taak te be kwamen. Het onderwerp, dat ingeleid zal wor den, is zeer belangrijk en de inleider is deze 8tof volkomen meester. Zij, die als reserve op een lijst voor den Gemeenteraad van de R. K. Staatspartij voorkomen, kunnen buitengewoon lid dezer vereeniging zijn en zijn tevens ter verga dering uitgenoodigd. Zij zijn niet contribu- tieplichtig. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De tweede gewone zitting in dit jaar van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, op Dinsdag 12 dezer te elf uur aanvangen de, zal worden gehouden in de Ridderzaal. In het verslag van de commissie van rap porteurs omtrent het onderzoek van de be grooting van Zuid-Holland voor 1933 in do afdeeLingen van Prov. Staten wordt dank gebracht aan Ged. Staten voor het gevoer de beleid, bijzonderlijk voorzoover zich dit toonde in het aanbieden van een sluiten de begrooting, niettegenstaande de moei lijke financieele omstandigheden. Tegen de voorgestelde belastingverhoo- ging bestond naar het oordeel van verschil lende ïeden niet het minste bezwaar. Van andere zijde werd evenwel opge merkt, dat deze verhooging ook opgebracht moet worden door de bewoners van het platteland waar de toestand zeer hache lijk is; naar de meening van deze leden is de voorgestelde belastingverhooging reeds te zwaar en zal nog veel verder moe ten worden gegaan met de bezuinigingen. Verschillende leden verklaarden zich te gen salariskorting en verhaal van de pen sioenpremie; andere leden achtten dezen maatregel onvermijdelijk. Vele leden vroegen of Ged. Staten be reid zijn, regelingen te ontwerpen, die be oogen steun te verleenen aan tuinders, boe ren en kweekers, in samenwerking met Rijk en gemeenten. In hun memorie van beantwoording zeg gen Ged. Staten, van oordeel te zijn, dat, gezien de vele andere bezuinigingsmaatre gelen, welke in het financieel belang der provincie genomen moeten worden, aan een vermindering van de salarissen niet te ont komen is. Afgezien hiervan maken ook an dere factoren, gelijk in de desbetreffende voordracht is uiteengezet, deze verminde ring onvermijdelijk. Nu de moeilijkheden in land- en tuinbouw tengevolge van de heerschende crisis een algemeen karakter voor het geheele land hebben aanaenomen, en in verband daar mede van rijkswege reeds verschillende steunmaatregelen in het belang van die takken van bedrijf zijn getroffen, heeft de provincie, naar de meening van Ged. Sta ten, te dezen geen taak meer te vervullen. BUITENLAND. Amerika's antwoord aan Frankrijk inza ke de oorlogsschuldenbetaling. (3de blad). De Rijksdag voor onbepaalden tijd ver daagd. (3de blad). Tweespalt bij de Nazi's. (3de blad.) Dr. Eckener naar Ned. Indie in gezel schap van v. Tijen. (Luchtvaart, lsto blad). BINNENLAND. Pastoor dr. W. van Koeverden. f (Kerk nieuws, 2de blad). C R IS IS-ZUI VEL-A AN GELEGENHEDEN. De minister van economisohe zakon en arbeid heeft bopaald, dat in artike. 1, eer ste lid, van zijn beschikking van 2b Sep tember in plaats van „ruimte waarin 1000 kg. boter of meer wordt geicoeld en is op geslagen" wordt gelezen: „ruimte, waarin 1000 kg. boter of meer wordt gekoeld of is opgeslagen". De minister van economische zaken en arbeid heeft het bepaalde onder B. 2, van zijn gewijzigde beschikking van 8 Juli no. 5 aangevuld met het navolgende: „met dien verstande, dat er ook morken zijn voor 1/10 kg." De Crisis-Zuivel-Centrale brengt \er kennis van belanghebbenden, dat waar het is voorgekomen, dat bij import van melk chocolade schade is veroorzaakt aan ver pakking enz. door monsterneming, de gele genheid is opengesteld, om import van melkchocolade zonder monsterneming te doen geschieden, in welk geval het melk- vetgchalte van do chocolade wordt- veron dersteld 6.8 pet. te zijn. Indien door don importeur met oen vast stelling van het melkvetgehalto op 6.8 pet. vanwege de Crisis-Zuivel-Centrale, niet wordt acocord gegaan, dient een monster te worden genomen, waarbij echter de even- tueele schade aan verpakking enz. geheel voor rekening van den importeur komt. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIEL BESCHIKKING. De minister vau waterstaat heeft de Mo tor- en Rijwielbeschikking gewijzigd in dier j voege, dat art. 3 wordt ge.ezen als volgt: „1. Het nummer met letter mag niet an- ders worden aangebracht dan in witte on- i uitwischbare tcexeus op donkerblauwen I achtergrond, geceel overeenkomstig do modellen, vervat in bijlage III. 2. De letter mag niet anders worden go- I plaatst dan hetzij midden boven, hetzij vóór het nummer; in het laatste geval daarvan te halver hoogte, gescheiden door een horizontale streep, een en ander ge heel overeenkomstig tie voorbeelden, gege ven in de in het vorige lid genoemde bij lage. 3. Op het blauwe vlak, aangegeven in do voorbeelden ,in het tweede lid beüoéld, mag niets anders dan het nummer niet let ter worden aangebracht. Indien echter do verlichting van nummer en letter door mid del van een transparant geschie.jt en de lettor overeenkomstig het tweede lid bo ven het nummer is geplaatst, mogen uet achterlicht en het stoplicht worden aange bracht in den linker- en den reonterbc-veu- hoek van het blauwe vlak, met dien ver stande, dat de afstand tusschen beide lich ten niet meer dan 30 c.m. mag bedragen, het achterlicht zich het dichtst bij de lin kerzijde van het motorrijtuig moet bevin den en aan de wettelijke voorschriften be treffende de lichten moet worden voldaan". Prof. Veraart uit de R. K. Staatspartij. In een rede, getiteld „Over do beslissing der democraten heeft prof. dr. J. A. Veraart voor de Democratische Studieclub van de R. K. Kiesv. Rijkskring 's Graven- liage verklaard, dat hij uit dc 11. K. Staala- partij treedt, nu, zooals hij het uitdrukto, op de Partijraadsvergadering der R. K. Staatspartij te Haarlem zoowel het staat kundig- als economisch-democratisel: amen dement op het Program „na een zielige dis cussie" is om zeep gebracht. Ais men hem vraagt aldus prof. Veraart of hij bereid is, elders zijn pogin gen voort te zetten, om tot het ideaal te geraken, dat alle Katholieken van Neder land zich laten leiden door de concrete

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1