SPORT, SPEL EEN KLINKENDE HOLLANDSCHE ZEGE IN DüSSELDORF MAANDAG 5 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 X) /Naamdag Bijvoegsel DE DUITSCKERS OVERBLUFT - ORANJE IS DE BAAS Uitblinkers: Adam, v. d. Meulen, Pellikaan DE HOLLANDSCHE INVASIE IN DE MOOIE RIJNSTAD. Veel te veel kaarten voor den wedstrijd verkocht. (Van onzen sportredacteur) AAN DEN VOORAVOND. Düsseldorf, de maaie stand aan den Rijn is Zaterdag en Zondag overrompeld ge weest door een stroom van Hollanders, zoo groot, dat gerust van eon Hollandsche invasie in het Rijnland gesproken kan wor den Reeds Zaterdagmiddag was de groote trek naar de stad begonnen en niet alleen uit het Rijnland en Westfalen was de- stroom van bezoekers voor den wedstrijd reeds losgekomen, maar ook uit Holland is de u'i'ocht begonnen. Per trein, per trams, auto's en autocars liep Zaterdagmiddag Düsseldorf reeds half vol en de Zondag bracht nog duizenden Hollanders. Wie per trein arriveerden werden ontvangen met een welgemeend „Willkommen", dat op 'n breed doek voor den uitgang van het station hing. Men kon Zaterdagavond niet op straat komen, of men liep de Oranje-klanten te gen het lijf en geen café of amusementslo- kaajl, of het was halfvol van de Hollan ders. Zoo was het in K. P. (Kristall-Palast), in Rosen hof en Oberbayern, in Zum Napa lm en de Wild-West-Bar, zoo was het kortom overal. Of die Hollandsche invasie nu zoo erg aantrekkelijk op de Düsseldorfers ge werkt had, dat zij in belangstelling voor hunne bezoekers niet wilden onderdoen, weten we niet. doch juist is, dat het over- tjokvol was en dat er van malaise of crisis niets te bespguren viel. Noch trou wens van den grooten politieken strijd, die Duitschland van 's morgens vroeg tot des avonds laat. week-in, week-uit, bezighoudt 't Was hier alles Bruderschaft" en „Wohl- scin" aan de stamtafel in een gezellig café of cabaret. Natuurlijk werd af en toe wel eens de aandacht gevestigd op den grooten voet- halkamp van den komenden dag en wer den er van beide kanten zinspelingen, voorspellingen en stoute verwachtingen uitgesproken. Maar die zijn voor de mees ten op een desillusie uitgeloopen, want de Duitschers vormden nu eenmaal de meer derheid en" zij zijn in de prestaties van hun jongens danig teleurgesteld. 't Behoeft intusschen niet gezegd, dat menige Hollander Zaterdagnacht later naar bed is gegaan dan hij wel gewend DE ZONDAG. Ondanks het late afscheid van den Za terdag waren de meeste Hollanders toch weer bijtijds uit de veeren. om 's morgens nog iets van de stad te gaan zien en bij hen voegden zich talrijke anderen, die dien morgen arriveerden, 't Was overal weer een drukte van je welste. Geen pro vincie van Holland of zij was vertegen woordigd en het aantal autocars en auto bussen, voornamelijk uit Limburg, Brabant en Gelderland was legio. Zeker wel acht a tienduizend Hollanders vertoefden dezen dag in Düsseldorf en zij zijn er dankbaar gestemd weer vandaan getrokken. Bovendien 't was een praeht- dag. Een stralende zonnedag van 's mor gens vroeg af tot in den middag, toen wat donkere wolken haar zoo nu en dan ver dreven. De officials en spelers van den Duit- schen en den Kon. Nederlandschen Voet balbond wei-den des morgens officieel door het stadsbestuur ontvangen in de Kunsthalle, alwaar de burgemeester van Düsseldorf, dr. Lehr, hen hartelijk verwel komde en den beiden voorzitters der Bon den ter herinnering aan hun bezoek een teekening van de stad aanbood. Hoewel de wedstrijd des middags eerst te 2 uur (Duitsche tijd) aanving, begon des morgens om tien uur reeds de uittocht naar het Rheinstadion, dat een half uur buiten de stad gelegen is. Per auto en tram is dit stadion te be reiken, maar een fatsoenlijk parkeerter rein is er allerminst. De wagens moesten gewoon langs den weg blijven staan, ter wijl de bezoekers daarna nog tien a vijf- De Oranje-duiveltjes hebben gisteren in Klein-Parijs de Duit schers geducht aan den tand ge voeld. Zij klopten de sterke Duitschers met 20 en zorgden door hun tactisch spel voor een door velen onverwachte zege. Niet in het minst waren het de Duitschers, die een dergelijken uitslag niet verwacht hadden. Eigenlijk is het niet te ver wonderen. De Duitschers vieren geen Sinterklaas-feest, de Hol landers wel en zij zorgden voor een surprise, die klinkt als een klok. En dan zegt men nog van onze Oranje-mannen en van alle Hol landsche voetballers, dat zij niet voetballen kunnen! fcien minuten moesten loopen, voor een deel nog in den modder. (Geef mij maar Amsterdam). Het Rheinstadion heet vijftigduizend bezoekers te kunnen bevatten, hetgeen we gaarne gelooven, maar dan zijn er min stens vijf duizend toeschouwers, die niets of nagenoeg niets van spel of spelers kun nen zien. Teveel kaarten verkocht? Alsof dit op zichzelf al reeds niet erg genoeg is, vernamen we, dat honderden en honderden bezoekers te ongeveer half twee eenvoudig niet meer toegelaten wer den. De hekken waren gesloten, de Schu- po's te paard stonden ervoorboem! En of de adspirant-toeschouwers, waar onder zeer vele Nederlanders, al met hun plaatsbewijzen (zit- zoowel als staanplaat sen) in de hand hun rechten opeischten, de Schupo bleef onverbiddellijk. Wij hoorden, hoe iemand zoo'n besten diender trachtte te overtuigen van z'n goed recht door met klem te zeggen, „dat hij recht had om binnengelaten te worden, wijl hij toch een toegangsbewijs had gekocht", waarop de Schupo even nadrukkelijk en laconiek antwoordde: „aber ich hab's ihnen nicht verkauft!" Een en ander had tot zeer ernstige ge volgen kunnen leiden. Men was niet voor nemens zich zoo maar zonder meer te la ten beetnemen. Dat „zwendelzaakje" deed verbittering ontstaan, waardoor de Schu po zich genoodzaakt gevoelde scherper op te treden en indien het verzet van het publiek gelukkig niet langzaam was ge zakt, dan was de lange wapenstok, die reeds te voorschijn was gehaald, erop ge legd. Maar dat ware een schanddaad ge weest, temeer wijl door een heel smal zijpoortje toch onder eindeloos gedrang wel toegang werd verleend en waar het wonder boven wonder, zonder ernstige ongelukken is afgeloopen. Toen er intusschen enkele honderden weer binnen waren, werd ook deze toegang gesloten en nog stonden er honderden en honderden, die ten slotte, 't was toen bijna lust in den wedstrijd, de afzetting een voudig verbraken en zich met geweld toe gang verschaften. Maar boven op de staan tribunes, was weliswaar plaats genoeg (en konden er nog wel tienduizend staan), maar uit zicht op het veld hadden zij allerminst en velen hebben van het spel dan ook niets gezien... Een treurige organisatie in derdaad, die wel op „Schwindel" lijkt. Zoo- iets in Amsterdam en de couranten zouden er weken lang vol van staan! Intusschen was het op de massale staan- tribunes zoo nu en dan een deining van geweld. Dit veroorzaakte een enkele maal zulk een gedrang, dat er slachtoffers vie len en de brancardiers er aan te pas kwa men. Ook in de tweede helft werden er nog enkele weggedragen, terwijl velen zich tij dig uit de compacte menschenmassa's hadden verwijderd om erger te voorkomen. Alles bovendien wat maar eenigszins als verhooging gebruikt kon worden, om beter te kunnen zien, werd benut en het hekwerk boven aan de staantribunes stond vol menschen. Op een gegeven oogenblik stortte een gedeelte daarvan in. Weer slachtoffers De organisatie in Düsseldorf moge er dan sinds dien beruchten wedstrijd in 1926 iets bij gewonnen hebben, perfect is ze toch nog geenszins. De heeren kunnen nog meer leeren. DE WEDSTRIJD. Zoo komen we eindolijk, na een wel wat lange inleiding, tot den wedstrijd, waarom alles draaide. De Ned. elftalcommissie had besloten de Oranjeploeg eerst Zondagmorgen de finitief samen te stellen, omdat verschil lende spelers zich niet fit zouden gevoeld hebben of niet op de aangewezen plaats Duitschland wenschen te spelen. Het betrof hier feite lijk alleen de plaatsen van v. d. Broek en Bas Paauwe. Eerstgenoemde voelde zich wel fit, ondanks velen misschien liever an ders gev er.scht hadden, en Lagendaal weer gaarne hadden zien opgesteld, maar Bas Paauwe bleef bij zijn besluit en Pellikaan verving hem, zoodat de opstelling was als volgt BUCHLOH SCHüTZ STUBB MAHLMANN LEINB ERGER K.*üPrLE ALBRECHT WIEGOLD KURZORRA HOFMANN KOBIERSKT Scheidrechter Ohls: VAN NELLEN VAN HEEL BONSEMA v. d. BROEK ANDER IESSEN VAN RUN WEBER v. d. MEULEN ADAM NAGELS PELLIKAAN Te even 2 uur wordt begonnen. Onze Oranje-aan voerder had voor de zoo- veelste maal den toss ge wonnen, het geen in tijden van depressie de veelbetee- kenende ge dachte deed uitroepener is toch iets gewonnen. Doch thans zou het an ders worden, ondanks het winnen van GEJUS v. d. MEULEN den toss niet veel voordeel braoht. Slechts eenigen tijd hadden de onzen de zon wat in den rug, maar de wind was van geen invloed, wijl deze dwars over het veld stond. De Duitscher Kuzorra brengt alzoo den bal aan het rollen, maar de Hollanders nemen het leer spoedig af, om hun aanval aan het werk te zetten, maar deze eerste poging mislukt, wijl Adam uittrapt. De Duitsche voorhoede Laat zich niet onbe tuigd en Hofmann, die zijn goeden naam eer wil aandoen zendt spoedig een flink schot in, maar v. d. Meulen is op zijn post en hij otopt het leer. Het begin levert intusschen nog niet veel bijzonders op. Zooals bijna altijd moe ten de Hollanders zich wat inwerken en in die periode zijn de Duitschers wat meer in den aanval. Adam heeft zich weer het eerst inge speeld en hij bouwt menigen aanval op, den bal ophalend vanuit de achterhoede of mkldenlinie. Veel heeft hij met z'n buur man Nagels samengespeeld en hoewel er van hen beiden wel het meeste gevaar dreigde, heeft hij ook van den Broek heel wat werk gegeven. Op zichzelf goed bedoeld is dit toch eigenlijk fout, wijl daar door de m:1 denvoor geen leider van den aanval meer; is. Intusschen was dit niet zóó erg, dat v. d. Broek er voor een oortje bijliep. Daar zorgde hij door zijn activiteit gelukkig wel voor. Er 'reigt gevaar voo; het Hollandsche doel, wanneer de Duitschers een nieuwen goeden opzett.n en Kuzorr. het leer te pak' en krijgt. Hij schiet fraai in, doch langs v. d. Meulen, die een duik- sprong in d hoek maakte, vliegt de bal langs den verkeerden kant van de paal uit. Langzaam maar zeker wordt het Hol landsche aanvalsspel meer doordacht, de aanvalle volgen elkaar sneller op. maar door minder goed schieten dan wel door ui.iitekcncU verdedigen van» het kranig© Duitsche backstel en zijn keeper komt het nog niet tot doelpunten. Aan den anderen kant missen de Duit schers enkele kansen door een fel schot van Kobinski in het -ijnet en een slecht genomen corner op het Necl. doe], die weggewerkt wordt. Evenals bij de Hollanders komt ook bij de Dui'. -s orloopig het meeste ge vaar van den rechtervleugel, maar on danks goede voorzetten, ondanks somwij len aardig spel van de voorhoede, de gast- heeren brengen het niet tot doelpunten. De Hollandsche verdediging, Weber zoowel als Van Run, weten her haaldelijk tij- in ie g. - pen en het altijd hetzelf de aanvals-sys- teem tot mis lukking te doe men. Na een straf en onhoudbaar schot van Hof mann, waarbij de bal tegeil de lat terecht VAN RUN komt, ondernemen de Hollanders een nieu wen aanval, die een corner oplevert, maar jammerlijk genoeg plaatst Nagels meters achter het doel. De Duit schers zijn over het algemeen iets gevaarlij ker in der. aanval, doch tot doelpunten weten zij het niet te bren gen, voorna melijk door hftn slecht schieten, dat weldig gefluit hun een ge en gejoel van hun landgenoo- ten op den hals jaagt. Dan aan den anderen kant komt er ondanks den vrij lauwen geest op de tribunes, (slechts zoo af en toe klin ken de aanmoedingskreten op), leven in de arouwerij door \dam. Met zijn beweeglijk heid en trucjes weet hij de Duitschers te misleiden, hij passeert mid denlinie en ver dediging ge deeltelijk, geeft dan voor aan Nagels, die den bal terugzendt en met een fraaien kopbal Buehloh ver rast. Nederland leidt met 1—0. Dat is een tegenslag voor de Duitschers, maar het Hollandsche enthousiasme laait even op in een oorverdoovend gejuich, dat voor de Oranje-duivels het sein is om op den ingeslagen weg voort te gaan, ter wijl de Duitschers schijnbaar eenigen te genslag van dit doelpunt ondervinden. Er is dan ruim een half uur gespeeld, maar de rest van de eerste helft is voor de Hollanders, die aanval op aanval on dernemen. Wel mist Bonsema eens een mooie kans als Schütz den ingeschoten bal corner werkt. Van Nellen plaatst den bal keurig voor doel. Er ontstaat een schermutseling, één, twee, driemaal wordt de bal op het Duit sche doel gericht, steeds is er een been. dat het leer retourneert, maar dan komt Adam er even bij, even uitgekeken en pangBuehloh is ten tweede male ge passeerd. Na vijf minuten een voor sprong van 2—0. Nog meer en grooter enthousiasme bij de Hollanders, teleurstelling bij de Duit schers. De Hollandsche voorhoede, uitstekend gesteund door de middenlinie, onderneemt aanval op aanval, slechts af en toe onder broken door een poging der gastheeren, maar te zwak voor berekende en trapvaste backs als Weber en Van Run. Zoo komt de rust met een fraaien voor sprong voor Oranje van 2—0. Welk een weelde. Is het wonder, dat er in de pauze een hartig woordje gepreveld is in de kleedka mers van beide partijen. Maar dat er on zen jongens op 't hart gedrukt werd toch te zorgen, dat zij het tempo volhielden, dat Duitschland, getuige den mooien voor sprong, niet onoverwinnelijk was, enz. enz. En de onzen hebben deze lessen ter harte genomen. Dat getuigde DE TWEEDE HELFT. Dadelijk weer zitten de Hollanders voor het Duitsche doel. Schütz maakt corner, maar deze levert niet® op. De bal zweeft echter weer spoedig voor het Duitsche doel, waar v. d. Broek hard iu het- zijnet schiet. De Duitschers komen zoo nu en dan iets fanatieker opzetten, doch bij den eer sten aanval {weet Adams den Duitshen aanval betrekkelijk kort bij het Holland sche doel den bal te ontfutselen en weer het veld in te zenden. Een voorzet van Nagels wordt door den uitgeloopen Buehloh onderbroken. Hij zendt den bal naar voren, een goede aan val volgt, maar de bal vliegt over de lat. Intusschen is het merkwaardig kalm op de tribunes. Geen luide kreten, geen aan moedigingen, geen loudspeakers of méga- foons, 't is alles even tam, even koud. Slechts zoo nu en dan even een verzuch ting na voorbijgegaan gevaar, dan weer :n fluitconcert, maar 't was verder kalm. Er zat niet genoeg spirit in de Duitschers om hun werken tot succes op te voeren, ook al deed vooral de verdediging, maar daarnaast ook de middenlinie zoo nu en dan aardig werk. Knöpfl'e althans eii Leinberger werkten als paarden, maar de Hollandsche middenlinie stelde daar een gelijk spel tegenover. Zoo kregen we van beide zijden aanval len, gevaarlijke en ongevaarlijke, ze le verden alle niets op. Van Nellen deed een fiksche poging, hij kanjerde langs den grond in den linker benedenhoek, maar met een sprong wierp Buehloh zich op den bal. Dan is het weer v. d. Broek, die over schiet. Nu komen de Duitschers weer opzetten, even gevaar, maar Wiegold toont zich al evenmin een goed schutter en de Duitsche „nul'' blijft. Weer gaf dit een gevaarlijke inzinking. De gastheeren begonnen slech ter te plaatsen en dit veroorzaakte slechts geluiden en gefluit van afkeuring. Na een kwartier kreeg Kuzorra een prachtkans. Op enkele meters voor doel schiet hij nog hartelijk naast. Een mooie doorbraak van den Holland- schen aanval volgt. Even een stukje sa menspel dan een schot van Bonsema pre cies in handen van den keeper. Van Nellen doet het nog slechter, want terwijl de keeper in zijn doel valt, schiet hij naast. De Duitschers laten nog niet heelemaal los. Zij probeeren het met zoo nu en dan verre centers naar de vleugels, die v. d. Meulen zelfs eenige keeren naar den rand van het doelgebied doen tippelen met een kalmte alsof er geen gevaar aan de lucht is. Dan weer lossen zij verre schoten, dan weer probeeren Kuzorra en Kobiersky door de verdediging heen te breken, maar deze staat pal en biedt jlen Duitschers het hoofd. Kort voor het einde nog een vinnige aan val der Duitschers, maar het schot van Albrecht eindigt tegen de paalReeds minutenlang stroomen de Duitschers van het veld. Zij willen deze harde nederlaag niet ten einde aanschouwen. Toch is het voor de Hollanders een op luchting ais de scheidsrechter, de heer Ohlsson einde fluit. HOE ER GESPEELD IE. We hebben het er gisteren best afge bracht. Na zooveel andeven werden ook de Duitschers gisteren aan de Oranje-ze gekar gebonden. Na Kopenhagen, Parijs, Antwerpen en Brussel volgde nu Düssel dorf. Jammer voor de tienduizende voet- balenthousiasten. dat onze jongens alleen maar in het buitenland goe^l kunnen voet ballen, maar die overwinningen tellen wel dubbel. Do overwinning van gisteren komt. voor een zeer gvoot. gedeelte op rekening van Adam, die individueel een bewonderens waardige partij speelde en zijn weerga niet vond. Hij was het, die do rest van de voorhoede inspireerde en zijn techniek te zamen met het enthousiasme der tien an deren, waren ooi-zaak, dat de Duitschers geen vat op de Hollanders kregen. Maar behalve een goed voorhoede-spe ler hadden we ook een schitterend back- spel, die zich geen enkel oogenblik door de zware Duitsche voorhoede liet overbluf fen. Weber en Van Run gaven een verde digend spel te zien zoo fijn. dat nacenocg geen enkele Duitsche aanval ons vrees in boezemde. Daarbij kwam nog, dat v. d. Meulen perfect in conditie was. Hij was opperbest, èn als aanvoerder én als kee- j er. We zagen hem geen fouten maken, al heeft hij 't niet zoo bijzonder zwaor gehad Een groot aandeel in de mooie overwin ning heeft ook onze middenlinie gehad, waarin allen zich ten volle gaven en tel kens weer bewonderenswaardige dingen deden. Van Heel was de oude, beproefde kracht, Anderiessen veel beter dan wc vroeger we] eens van hem zagen en Pelli kaaneen openbaring. Ongelooflijke staaltjes van uithoudingsvermogen in den strijd tegen het Duitsche zwaar geschut Kuzorra, Hofmann en Kobier.ski heeft hij laten zien en de jeugdige Weber stond hem hierin zoo kordaat ter zijde, dat de Duitsche aanval er moedeloos onder werd. De vier overige voorhoede-spelers heb ben niet zoo zwaar gewerkt als de rest. Nagels was nog wel de beste dank zij hel werk van Adam. Maar v. d. Broek en op den linkervleugel Bonsema eit Van Nel len vielen alles bijeen genomen iets

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5