MAANDAG 5 DECEMBER 193z No. 7372 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Z4ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaa-l Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Zij wil van twee wallen eten Dat is zoo jammer, dat men niet weet, wat men heeft aan de S.D.A.P. Nu 'ns vertoont zij zich als een partij, die een democratische evolutie nastreeft, en dan weer loopt zij de eischen en metho den van het revolutionaire dictatoriale communisme achterna. Nu 'ns wordt er door politici der partij een eigen zelfsstandige politiek gevoerd, en dan weer is het klaarblijkelijk de vrees voor de communisten en de revolutionaire afge scheidenen, de O.S.P., die de houding en het optreden der politici van de S.D.A.P. bepaalt en leidt. Men weet niet,- wat men heeft aan de S.D.A.P. Haar houding, die het best ge typeerd wordt, door te constateeren, dat zij van twee wallen wil eten, kwam verleden week weer 'ns in de Tweede Kamer tot uitdrukking, toen de voorzitter voorstelde den communist Lou de Visser voor dien dag den toegang tot de Kamer te ontzeg gen. De bekende politieke hoofdredacteur van het „Vaderland", de heer ,Roodhuyzen, schrijft dat het geval-de Visser niet zoo heel belangrijk is, eigenlijk niet meer dan een incidentje. Maar, zoo vervolgt hij dan terecht: „Maar wat wij wel van heel groot belang vinden is de houding van de S.D.A.P. in deze, toen de Voorzitter het voorstel deed om voor dien dag aan den heer de Visser den toegang tot,het Kamergebouw te ont zeggen, dat zij zich toen mede tegen het wettige en op zeer democratisohen grond slag gevestigde gezag van den President verzette, en de partij opnam van den op roerige, die den heer van Schaik, ook door de S.D.A.P. op den Voorzittersstoel ge bracht, zijn gekuischt: wat kan mij dat verdtoeriep, die zijn medelid voor schoelje uitmaakte en den goeden gang van zaken belemmerde. (De heer Schaper, die als eenig lid van zijne fractie den Voor zitter steunde tegen de anarchie, gaf daar mede zijn partijgenooten een goede les)". Het zou voor de democratie in ons land, en vooral ook voor de volkomen practigee- ring van het parlementaire stelsel, zoo zeer gewenscht zijn, als de S.D.A.P. niet langer zou weigeren kleur te beken nen! Mr. dr. Hensen, oud-hoogleeraar in de Kerkelijke Geschiedenis aan het Groot Se minarie te Warmond, oud-directeur van het Ned. Hist. Instituut te Rome, is in den ouderdom van 78 jaar overleden. De zeereerw. heer Postma, de pastoor der Bezuidenhout-parochie, was bij het sterven tegenwoordig. Met dezen priester en geleerde is heen gegaan een geheel bijzondere persoonlijk heid die nog na vele, zeer vele jaren niet zal kunnen worden vergeten. Bij het gouden priesterfeest van Mgr. Hensen, Aug. 1927, schreef pastoor Nolet, die hem te Warmond is opgevolgd als professor in de Kerkgeschiedenis, oon. het MGR. DR. A. HENSEN f Gistermiddag om kwart voor vier is in zijn woning aan 't Bezuidenhout te 's-Gra- venhage overleden de hoogeerw. heer mgr. dr. A. Hensen. Nog vrij onverwacht, na een ziekte van slechts enkele dagen hij leed aan een hartverzwakking is deze krachtige, naar 't scheen kern-gezonde per soonlijkheid, wien men tot voor kort, on danks zijn hoogen ouderdom, nog vele le vensjaren zou durven voorspellen, gestor- yen. Verreweg het grootste aantal van zijn priesterjaren bracht de jubilaris door op het Groot-Seminarie van het Bisdom, waar hij de bekende professor in de Kerkgeschiedenis was. Heele ge neraties van Haarlemsche priesters heb ben daar zijn woord gehoord, en zijn in vloed ondergaan. Uiteraard is niet na te gaan, wat precies in het ascetische en wetenschappelijke leven van ieder af zonderlijk aan hem te danken is, maar veilig mag toch beweerd worden dat Mgr. Hensen mede zijn eigen stempel op de thans levende Haarlemmer clergé heeft gedrukt; want: we mochten eens laohen om zijn eigenaardigheden, we ke ken tegen hem op! Wat hij aan weten- schappelijken arbeid presteerde was aan zienlijk. Pastoor v. d. Loos van Uitgeest 'heeft zich bij deze gelegenheid de niet ge ringe moeite getroost, om al wat Mgr. Henseii schreef, te verzamelen in een nauwkeurige bibliografie, die met zorg gedrukt, den feesteling als huldeblijk zal wdrden aangeboden. Uit dit boekje zal blijken, aan hoeveel binnen- en buiten- landsche tijdschriften de geleerde mede werkte, hoe veelzijdig zijn historische be langstelling was. Onder zijn werken mag wel eens heel bijzonder genoemd worden zijn Geschie denis van Katholiek Rotterdam, die na vijf twintig jaar nog niet verouderd, maar helaas, te weinig bekend is. Ver volgens de levensbeschrijving van de twee eerste bisschoppen van Haarlem in de zestiende eeuw, die zooveel licht geeft over het ontstaan van de hervor ming in onze streken. In het jaar 1915 werd Mgr. Hensen, die intusschen reeds bij gelegenheid van zijn zilveren professoraat tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus benoemd j was, door de Nederlandsche regeering aangesteld tot opvolger van Mgr. Dr. G. Brom, als Directeur van het Neder- landsch Historisch Instituut te Rome. In de moeilijke oorlogsjaren heeft hij in de Eeuwige Stad den naam van Nederland hoog gehouden: zelf heeft hij beschreven hoe hij in die jaren een steun is geweest voor het beroemde Sampo Santo dei Tedeschi, en een van de Haarlemsche priesterstudenten te Rome bezet thans de pla-ats, die in de kerk van Sancta Maria- dell'Anima door de bemoeiingen van Mer. Hensen rechtmatig aan Neder land werd toegewezen. Intusschen werkte j met onverdro ten ijver aan de uitgave van een deel Italiaansche bronnen voor de Nederland sche Geschiedenis in de Rijks Histori sche Publicaties; door welke uitgave zijn naam voorgoed aan dien van zijn voor ganger Brom verbonden is'. Heozeer de wijze van optreden van Mgr. Hensen waardeering vond ook aan het Pauselijk Hof, bleek wel allerduide lijkst, toen hij kort na zijn aankomst in Rome verheven werd tot pauselijk huis prelaat. Bij zijn vertrek viel hem de hoo- ge onderscheiding ten deel van de be noeming tot Protonotarius Apostolicus ad instar participantium, terwijl de H. Vader hem persoonlijk den ring, die bij de waardigheid behoort, ten geschenke De Metten zullen worden gezongen Don derdagavond te 7.30 uur in de kerk van O. L. Vr. van Goeden Baad aan het Bezui denhout, waarbij de hoogeerw. heer Deken van Dam agens zal zijn. Vrijdagmorgen om 9.30 uur de Lauden, I in genoemde kerk, waarin Z.H Exc. mgr. J. I D. J. Aengenent een pontificale H. Mis I van Requiem zal opdragen. Hierna heeft de begrafenis plaats. BINNENLAND DE ZONDAGSSLUITING VOOR WINKELS. De rechter zal beslissen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Smeenk in verband met het besluit van sommige gemeenteraden tot opheffing van het Zondagsregime voor winkels, op grond van art. 9, lid 3 der Winkelsluitingswet, heeft Minister Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord, dat het hem bekend is, dat sommige ge meenteraden op grond van artikel 9, lid 3, van de Winkelsluitingswet 1930 (Staatsblad no. 480) besloten hebben het Zondags-regi me voor alle of eenige groepen winkels op verschillende Zondagen op te heffen. Naar het den Minister voorkomt', wordt op deze wijze inderdaad niet een juiste uit legging gegeven aan bovengenoemd wets artikel. Dit toch bepaalt, dat de gemeen teraden bevoegd zijn, om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop do bij deze wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur, dan bij deze wet aangege ven, te bepalen. Aangezien de Winkelslui tingswet nu geen algemeen sluitingsuur op Zondag heeft vastgesteld, kan, naar den Minister meent, artikel 9, lid 3, der wet ten deze geen toepassing vinden voor wat den Zondag betreft. Hij geeft er echter de voorkeur aan, een beslissing in deze kwes tie aan het oordeel van den rechter over te laten. Protestacties. Het blijkt dat de winkelsluïtingskwestie Zondag tot eenige strubbelingen aanleiding heeft gegeven. In Botterdam was aan de banketbakkers op dezen dag vóór Sinter klaas, niet toegestaan hun winkels open te houden. De banketbakkersvereeniging had aller lei pogingen aangewend om ontheffmg van het verbod om open te zijn te krijgen, doch dit pogen was zonder resultaat gebleven. Men besloot daarna, toch op Zondag de zaken open te houden en het gevolg was, dat al vroeg in den morgen tientallen pro- cessen-verbaal werden opgemaakt. Van de firma Jamin waren 54 filialen geopend en al de filiaalhouders(sters) werden verbah- seerd. Van de banketbakkers kregen er 90 een verbaal, terwijl een 40 andere winke liers, die uit protest eveneens hun zaken open hielden, bekeurd werden. In totaal zou de politie dus een kleine 200 overtreders „op den bon" hebben gezet. Er werd overal maar eenmaal proces-verbaal opgemaakt, verder liet de politie de zaken lui ongemoeid. Nergens ontstonden moei lijkheden. Er werd correct opgetreden en de winkeliers gaven gewillig de noodige in lichtingen. Een ander conflict. Geheel los van deze protest-actie, tracht te het bestuur van den Kleinhandeldrijven- den Middenstand in het pand Rubroek- straat te Rotterdam, waar vorige week ook reeds als protest tegen de Winkelsluitings wet werd verkocht, vandaag wederom za ken te doen. Op last van B. en W. had de politie een vasten post voor den winkel ge zet en het bevel gegeven, alle maatregelen te nemen om den verkoop te verhinderen. Het bestuur had een afschrift gekregen van dit bevel en wist dus wat er zou ge beuren. Om halftien Zondagochtend werd de winkel geopend, doch er mocht geen en kele klant in. De politie wilde de deur dichtspijkeren, maar de „winkeliers"' voor kwamen dit door de deur uit de scharnie ren te lichten en weg te nemen. Angstval lig hebben de agenten toen den geheelen dag het vierkante gat bewaakt, zoodat za kendoen uitgesloten was. Een gramofoon in den winkel hield er de gezelligheid m. Dat een en ander veel belangstelling trok, valt licht te begrijpen. ONZE GEZANT TE BOEDAPEST. Met ingang van 1 Januari is wegens ver andering in de inrichting van het dienst vak, waarbij hij werkzaam is, eervol ont slag verleend aan C. A. W. R. G. A. graaf van Aldenburg Bentinck, gezantschaps- raad met den persoonlijken titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter ter standplaats Boedapest. Graaf van Aldenburg Bentinok is sedert 1 December 1929 gezant te Boedapest. VEREEN. R. K. GEMEENTERAADS LEDEN. in den Statenkieskring Gouda. Zaterdag 1.1. hield deze jonge, maar daar om niet minder actieve Vereeniging een ledenvergadering in Café „De Harmonie" te Gouda, waartoe alle R. K. Raadsleden in den Statenkieskring Gouda waren uitge- Het bleek echter ook weer dezen middag, dat er nog maar al te veel R. K. Raads leden zijn, die het nut van een Vereenigang als deze niet willen inzien en de voorlich ting omtrent de verschillende belangrijke vraagstukken niet op prijs stellen, want do opkomst had grooter kunnen zijn. In ieder geval was dit laatste feit niet van nadeeligen invloed op de besprekin gen, want onder leiding van den voorzit ter, den heer A. C. Deerenberg van Schoon hoven, werd het een belangrijke en geani meerde vergadering. Na een kort openingswoord en lezing der notulen en ingekomen stukken, kwam de hoofdschotel van deze vergadering, n.l. de inleiding door den voorzitter over: de steunregeling voor werklooze arbeiders. Mede door het feit, dat de heer Deeren berg in zijn gemeente wethouder is vuq Sociale Zaken, is hij met deze materie uit stekend bekend en werd dit onderwerp dan ook van verschillende zijden belicht. Spr. begon voorop te stellen, dat hij er de voorkeur aan geelt indien de finan- cieele toestand der Gemeente dit toelaat de steunregeling in eigen hand te houden, want vanzelfsprekend wil het Rijk, wan neer het subsidie geeft, ook meespreken over de besteding der gelden. Ofschoon de Rijksregeling ook haar fou ten en lacunes heeft, a-cht spr. toch deze regeling zeer wel aanvaardbaar, temeer, waar door bespreking tor bevpegder plaat se in Den Haag, verschillende bepalingen verbeterd kunnen worden. Hij noemde uit eigen ervaring o.a. de bepaling betreffende de aftrek van de verdienste der \touw, de ouderdomsrente, ook die van inwonenden, bijbetaling van het nadeelig verschil van een kastrekker, de wachtweek voor gecr- ganiseerden enz. Hij hekelde eobter liet feit, dat er ten plattelande nog verschillende Gemeenten zijn, die 'n onvoldoende steunregeling heb ben, en drong er bij de R. K. Raadsleden met klem op aan er toch steeds zorg vour te dragen, dat de steunregeling aan rede lijk te stellen eischen voldoet. Ook de plaats, die het z.g. dubbeltjes fonds van het Plaatselijk Crisis-Comité ten opzichte van de steunverleening aan werk looze arbeiders heeft in te nemen, werd door Spr. uitvoerig belicht. Hij waarschuwde er voor om in geen en kel opzicht de pogingen te steunen, die van bepaalde zijde wel eens worden aangewend, om den nood der werkloozen uit te buiten voor par t ij p r o pagan da, maar steeds ons kath. beginsel in deze zaak tot gelding te brengen, en besloot hiermede zijn met zeer veel aandacht gevolgde rede. Waar het behandelde onderwerp van zoo veel interesse ia voor R. K. Raadsleden, ie het vanzelfsprekend, dat zich hierna oen zeer geanimeerd debat ontspon. In het bijzonder werd hierbij besproken de mogelijkheid, om ook noodlijdende mid denstanders te steunen, zooals dit in Schoonhoven gebeurt, de werkverschaffing, de brandstoffen bon, het aanvaarden van werk door den werklooze, waarvoor hij lichamelijk gesehikt is enz. Hierop deelde de heer Deerenberg o.a. mede, dat het de bedoeling is de brand stoffenbon in geld uit te keeren, terwijl hij betreffende het aanvaarden van werk op merkte, dat dit niet behoeft te geschieden, indien hiervoor niet een redelijk loon wordt aangeboden. Door het bestuurslid, den lieer Brand uit Boskoop, werd den voorzitter dankgezegd voor zijn gedegen behandeling van deze moeilijke materie, waardoor tal van Raads leden omtrent verschillende punten ecu beter en helder inzicht hebben gekregen, waarna de voorzitter de vergadering op de gewone wijze beëindigde. PROF. DR. C. H. H. SPRONCK f Prof. dr. C. H. H. Spronck. oud-hoog leeraar aan de 'Rijksuniversiteit te Utrecht, is in zijn woning te Zeist, waar hij de laat ste jaren woonachtig was na een kort stondig overlijden overleden Sinds het jaar 18S8 was dr. C. H. H. Spronck, die in 1858 geboren is, hoogleeraar in de ziektekunde en de ziektekundige ont leedkunde. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. te Beek CL.) plaat* VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De provinciale verkiezingen in België vertoonen hetzelfde beeld als de parlemen taire verkiezingen. (1ste blad). De officieele benoeming van het kabinet- von Schlecher. (1ste blad). Verscherpte maatregelen tegen de reli- gieusen in Spanje, (lste blad). BINNENLAND. Overleden is mgr. dr. Hensen. (lste blad). Weer een ernstig spoorwegongeluk te 's-Hertogenbosch. Een remmer gedood. (Gem. Beri. 3de blad). Autobus met militairen verongelukt. Eén doode, verscheidene gewonden, (lste SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland wint den voetballandenkamp te Dusseldorf met 2—0. „Piet en Pijn" hebben weer de leiding in de Zesdaagsche te Keulen. OMGEVING. Uitvaart en begrafenis van den zeer eerw. heer J. H. A. Thus, pastoor te Sas- senheim. (1ste blad). ACCIJNSVRIJ VET. Bij verschillende weldadigheidsinstellin gen en -vereenigingen bestaat do gewoon te omstreeks Kerstmis pakketten met le vensmiddelen uit te reiken als Kerstgavc. Van meerdere zijdon bereikten dc Crisis- Zuivel-Centrale aanvragen om voor dat doel onbelaste margarine en vetten be schikbaar te stellen. De Crisis-Zuivel-Centrale verklaart zich bereid dergelijke verzoeken in welwillende overweging te nemen en noodigt de ver- eenigingen en instellingen, die daarvoor in aanmerking wenschcn te komen, uit op te geven, hoeveel margarine, bak- cn braad vet en ander vet in andere jaren voor dat doel werd uitgereikt, benevens hoeveel thans benoodigd zal zijn, opdat zij aan de hand van die gegevens de beschikbare hoe veelheid over de verschillende vcreenigiu- gen en ins-tellingcn kan verdeelen. Het is de bedoeling, dat zooveel moge lijk do margarine en andere vetten zullen worden aangekocht bij dezelfde leveran ciers, van wie zij de vorige jaren betrok ken zijn. Bij de opgave gelieve men dus le vens tc vermelden, bij welke leveranciers men de waren wenscht te bestellen. Opgaven worden ingewacht bij de Crisis' Zuivel-Cenlralc, Laan van Mccrdervoort 84, 's Gravenhage, vóór 10 December 1932. BUITENLAND BELGIE PR0V. VERKIEZINGEN IN BELGIE. Liberalen verliezen terrein aan Katholieken. De verkiezingen voor do provinciale raden in België hebben gisteren een rus tig verloop gehad. Zelfs dc propagandisten der diverse partijen hadden zich niet do moeite gegeven om eenige nachtelijke verkiezingskloppartijtjes te leveren, zoo als dat voor de parlementsverkiezingen de traditie is. Er- moeten zelfs kiezers zijn, die uit het oog verloren hebben, dat de conventie van de vorige week ook voor gisteren gold en die dan ook hun stemplicht verzaakten. Het kiezersaantal zou derhalve wat lager zijn, dan do vo rige week. -v Gisteravond kon reeds vastgesteld worden, dat bij de /erkiezingen dezelfde tendenzen aan den dag kwamen als ver leden week. Vrijwel overal verliezen de liberalen weder terrein ten gunste van de katholieken. Ook de socialisten heb- bben eenige winst te boeken, maar de katholieken zullen over het geheel ge nomen de meeste zetels winnen. Te Ant werpen is de Frontpartij aan zetels aan merkelijk achteruitgegaan. (N. y. d. D.)

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1