ONTEIGENING WEG AMSTERDAM-SASSENHEIM ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 JE LEIDSCHE COURANT /TERDE BLAD PAG. 15 „"Wil men het Wegenfonds niet overmatig met leeningen bezwaren, dan is het nood zakelijk in het algemeen die wegverbete- ringen te laten voorgaan, welke onmiddel lijke ontlasting van druk bereden gevaar lijke wegen ten gevolge hebben, om eerst, claarna over te gaan tot wegenaanleg met een ander en verder strekkend doel, zoo als het leiden van het verkeer tussohen de groote oentra van ons land langs nieuwe lijnen en over wegen van speciale indee ling. Het is noodig om de met verkeer over- kropte wegen Den HaagRotterdam, Den HaagAmsterdam en Den HaagUtrecht door nieuwe verbindingen te ontlasten. Aan den weg Den HaagAmsterdam zijn tot dusverre nog slechts partieele ver beteringen aangebracht". Aldus minister Reymer in zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp dat ont eigeningen voorziet voor het in Noord- Holland gelegen gedeelte van den Rijksweg van Amsterdam in de richting van Sas- senheim. „Bij den weg Den HaagAmsterdam staan twee ontwerpen tegenover elkan der: volgens het eerste loopt de wég over Haagsche Schouw, om Oegstgeest, om van daar, zuidelijk van Sassenheim blijvende, zich te richten naar een punt aan den Blo ter tocht in de Haarlemmermeer en verder op eenigen afstand langs Sohiphol, naar Amsterdam; volgens het tweede ontwerp volgt het verkeer den nieuwen weg Den HaagUtrecht tot ten oosten van Voor burg, richt zich dan noordwaarts over Lei derdorp beoosten Leiden naar hetzelfde punt aan den Slotertoobt en vervolgens langs hetzelfde tracé als het eerste ont werp biedt naar Amsterdam. Het voornaamste bezwaar van den mi nister tegen den beschreven weg beoosten Leiden is, dat daarbij geheel miskend wordt het belangrijke verkeer, dat "gericht ia van en naar de streek benoorden Den Haag. Deze stad eindigt' in werkelijkheid niet by de gemeente-grenzen, maar zet zich voort in Wassenaar tot Den Deijl". Het goedkoope tracé. „Vergelijkt men de kosten van de tracé's ten zuiden van het punt aan den Sloter- tooht, waar beide tracé's samenkomen, dan blijkt uit een kostenberekening, dat voor het tracé tot Sassenheim 6.6 millioen gul den en voor het tracé tot den weg Den HaagVoorburg met een ringweg om Den Haag van het viaduct in den weg naar Den Deijl naar een punt beoosten de Hoornbrug ongeveer 16.4 millioen gulden noodig is. waarbij dan nog de kosten van verbetering van de verbindingen met Lisse en met Sas- senheim komen". Wegens de beperktheid der fondsen koos de minister het goedkoopste tracé, omdat dit voor geruimen tijd aan de verkeers- GEMENGDE BERICHTEN VREESELIJK ONGEVAL BIJ NIEUW- BORGVLIET. Vader overrijdt zijn kind. Uit Bergen op Zoom wordt aan de Tel. gemeld: Omstreeks kwart over tien giste renmorgen was de voerman Snepvangers bezig zand te rijden met paard en wagen, welk zand hij van een perceel grond nabij Nieuw-Borgvliet afhaalde om dit vervol gens te brongen naar een in aanbouw zijnd gebouw. Zijn vierjarig zoontje Piet ver gezelde zijn vader onder het heen en weer rijdeD. Spelenderwijze is het knaapje op een gegeven oogenblik, dat het achter zijn vader liep, nabij het voorwiel van den wagen gevallen en hieronder terechtgeko men. De man hoorde plotseling een vree- selijken gil en omkijkend zag hij zijn zoon tje doodelijk gewond in het spoor van den wagen liggen. Het ventje werd in het dichtstnabijzijnde huis binnengedragen; of schoon geneeskundige hulp spoedig ter plaatse verscheen mocht het niet gelukken den knaap in het leven te behouden. Een kwartier na het ongeval gaf hij den geest. OUDE MAN VAN HONGER OMGEKOMEN. Donderdag heeft de politie te Rotter dam in een huis aan de Ziondwarsstraat een oude man aiangetroffen, die daar ster vende op zijn bed lag en daar waarschijn lijk acht dagen onverzorgd had gelegen. Eenige uren na deze vreeselijke ontdek king is de man overleden. DE AARDSTRILLINGEN IN NOORD-BRABANT. Weer een aardschok. Donderdagavond om 11.58 heeft zich te Helmond wederom een aardschok doen ge voelen. Het was slechts één, vrij hevige schok zonder natrillingen. De kracht was van dien aard, dat verschillende voorwerpen, toen de schok reeds voorbij was, nog tril den. behoefte voldoet en bovendien niet verhin dert, dat, als het verkeer dit te eenigcr tijd eischt, de weg beoosten Leiden in den geest als hiervoor werd geschetst zonder eenig bezwaar kan worden aangelegd. „Wat de verdere uitvoering van den weg houw aangaat, bestaat voor het gedeelte langs den Slotertochb het voornemen, slechts de kern van de baan aan te leggen, waarop de weg voor motorverkeer en zoo noodig ook de rijwielpaden kunnen worden aangelegd. De aardebaan voor toekomsti ge parallelwegen wordt alleen daar aange legd, waa-r de aangrenzende slooton, welke voor afwatering of grensscheiding noodig zijn, zooveel grond opleveren, dat zij in het wegprofiel kunnen worden verwerkt. Wat de kunstwerken betreft, deze zul len voor zoover zij van geringe overspan ning en hoogte zijn, over de volle breedte aangelegd worden; de groote kunstwerken met de opritten worden voorhands op ge ringe afmetingen gebouwd". De wegbreedte. Was het aanvankelijk naar de meening van den minister voldoende, de verharding van den ontworpen weg op 6 M. aan te leg gen, de ervaring, op den weg van Amster dam naar Laren opgedaan, leert, dat voor drukke autobanen een verkardingebreedt© van 8.5 M. binnen de kantstrooken als een minimum moet worden besohouwd. De minister is het eens met die leden, die bij vochtig weer en lichten regen aan een klinkerdek boven een volgens oude pro- cedé's aangelegd gesloten wegdek de voor keur geven. De wegentechniek gaat echter vooruit, zoodat het mogelijk is ook bij de aangeduide weersgesteldheid op gesloten wegdekken zonder gevaar te rijden. Rijwielpaden. Het rijwielverkeer kan op sommige we gen voordeeligbr worden afgeleid door on middellijk naast de baan voor motorver keer rijwielpaden aan te leggen. Dat is voor het deel van den weg langs den Slo- tertooht het geval. De oorspronkelijke raming van kosten bedroeg 7.900.000. In dit bedrag zijn de aanlegkosten van de kruisingen met de spoorwegen begrepen. Indien het werk nog in dit jaar had kun nen worden uitgevoerd zou het vermoede lijk mogelijk zijn geweest het voor 5.900.000 uit te voeren. Het wetsontwerp beoogt slechts het ver klaren van het algemeen nut der onteige ning voor het doel van den weg dat in de provincie Noord-Holland komt te liggen. Is over het algemeen tracé dezer verbin ding beslist, dan is verklaring van alge meen nut voor de overige terreinen met meer noodig, daar verder de onteigenings procedure volgens de Wegenwet kan wor den gevolgd. DE OUDE MOORDZAAK TE ROTTERDAM. Verdachte herkend. Gistermiddag is de Duitsche matroos, die verdacht wordt den moord op Blonde Mien in den nacht van 17 op 18 Decem ber in een pand aan den Schiedamsehe- dijk te Rotterdam gepleegd te hebben, met verschillende getuigen, die hem in den avond voorafgaande aan het drama ge zien hebben, of later in gezelschap van de vrouw, geconfronteerd. Eenige verkoopsters uit een warenhuis hebben in hem perti nent den man herkend, die in gezelschap van een vriend wasohknijpers gekocht heeft, en door zijn vreemd gedrag sterk de aandacht trok. Ook eenige politieagenten die Blonde Mien in den voor haar zoo noodlottig verloopen nacht in gezelschap van een man hebben gezien, hebben den matroos als dezen man aangewezen. En kele der getuigen zijn niet zoo pertinent in hun herkenning; het misdrijf is reeds eeni ge maanden geleden geschied en verschei den personen hebben den man in het don ker sleohts vaag kunnen opnemen. Het gaat er bij het verdere onderzoek in de eerste plaats om uit te maken of de man, indien hij het feit gepleegd heeft, in derdaad zoo beschonken was, dat hij niet meer wist, wat hij deed, en zich dus ook niets meer herinneren kan, dan wel of hij simuleert. «Tel." MOORDAANSLAG TE 'S-GRAVEN- HAGE? Meisje zwaar gewond. Gisteravond om kwart over tien be merkte een voorbijganger dat een jonge vrouw zwaar gewond naast een kiosk op den hoek van het Bezuidenhout en de Laan van. Nieuw Oost-Indië te VGraven- hage in een bloedplas lag. Met behulp van omwonenden werd het meisje in een apo theek gedragen, waar bleek dat zij een ernstige halswond had. Daar de luchtpijp was doorgesneden kon zij niet spreken. Men vermoedt dat op het meisje een moord aanslag is gepleegd. Do Eerste Hulpdienst heeft haar naar het ziekenhuis vervoerd, waar haar toestand zoo ernstig bleek te zijn dat men voor haar leven vreest. De politie stelde een onderzoek in, waarbij de plek, waar het meisje gevonden was, werd afgezet. Een wapen werd niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. „Tel." MOEILIJKE ARRESTATIE. Toen gisteravond in de Borgerstraat bij de Ten Katestraat te Amsterdam een agent een persoon wilde arresteeren, die het voor bijgangers lastig maakte, verzette de man zich uit alle macht. Eenige burgers schoten toe om den agent te helpdn. Plotseling echter kreeg de arrestant hulp van een vriend, die er zoo op los begon te 6laan, dat eerstgenoemde zich kon bevrijden, waarna hij de vlucht nam. Met assistentie van eenige toegeschoten collega's van den agent, werd daarop niet zonder moeite de vriend gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Korten tijd later heeft zich daar ook de ontsnapte arrestant, die bang was dat hij van zijn bed gelicht zou wor den, aangemeld. KOFFIE-SMOKKELEN IN DEN TREIN. De Duitsche beambten zijn tot de weten schap gekomen, dat op het spoorwegtra ject MaastrichtAken sinds langen tijd koffie wordt gesmokkeld. De smokkelaars stappen in Valkenburg of Simpel veld in den trein en werpen voor of tusschen de stations AkenWest en Hauptbahnhof de zakken koffie uit den trein. Herhaalde lijk nemen Duitsche beambten al of niet in uniform in den trein plaats. Voor enkele dagen werd een groote hoe veelheid koffie in beslag genomen, die ver borgen was onder de kussens in de 2e klasse coupé en bestemd was om in zakken te worden verpakt en uit den trein te worden geworpen. Verduistering van collecte-gelden. Te Oosterbeek is door de politie aange houden een zwervende man J. J. H. ge naamd, in gezelschap van een vrouw, M. K. Eerstgenoemde, domicilie hebbende te Utrecht en laatstgenoemde te Den Dol de r. De man, die eenigen tijd geleden bij het Ned. Leger des Heils werkzaam was ge weest, bleek zelf oollectelijsten te hebben vervaardigd en geteekend als Officier van het Leger des Heils. Daar hij echter niet over njen uniform beschikte, wist hij zich de medewerking te verschaffen van een vrouw die in het bezit was van den bekenden hoed. Met haar medewerking werd de aan vrage geloofwaardig gemaakt. Om de lijs ten op peil te brengen, vulde H. zelf een vrij groot bedrag in als ontvangen. Door deze handeling wist het paar een vrij be langrijk bedrag in te zamelen, hetgeen reeds gedeeltelijk ten eigen bate was ge bruikt. Bij informatie bij het Leger des Heils bleek de man niet bekend te zijn. De gearresteerden hebben een bekentenis af gelegd en zijn naar het Huis van Be war rfing te Arnhem overgebracht, Van een hond, die in het water viel. In den afgeloopen nacht omstreeks half twee werden de bewoners van het Singel te Amsterdam in de omgeving van de brug voor de Lijnbaansteeg opgeschrikt door een vreeselijk gejammer, dat bij tijden weg stierf in een zacht en gerekt huilen. Spoe dig dromden de menschen samen op de brug, waaronder deze lugubere klanken vandaan kwamen. Het bfeek dat een on voorzichtig hondje te water was gevallen en nu op een der dwarsbalken gezeten zijn doodangst uitschreeuwde Met reddingsha ken trachtten de toeschouwers het dier te bereiken, doch dit bleek onmogelijk Intus- schen liet de hond niet af van zijn encr- veerend gillen en janken. Een reeds be jaard heer was niet opgewassen tegen den angst van het in het nauw gedreven hond je. Vastberaden trok hij zijn jas uit, legde zijn hoed naast zich neer en met de heroi- sche woorden: „Wanneer de jonge men schen dan te laf zijn, zal ik mij te water begeven en dit ongelukkige dier redden", maakte hij zich gereed te water te sprin gen, toen een gemoedelijke agent kwam aa-nstappen en met veel overtuigingskracht, vooral tot uiting komende in een paar ste vige handen, den man van zijn voornemen afbracht. Steeds heviger echter jammerde de bibberende hond op zijn dwarsbalk, steeds meer ramen werden opengeschoven, steeds zenuwachtiger holden do toeschou wers van den eenen kant van den brug naar den anderen. Eindelijk daagde de redding. Een controleur van de Nederland- sche BewaTcTngs Maatschappij naderde, overzag den toestand en was met enkele sprongen bij een «normen dekschuit aange land, die hij met eenige vlugge handgrepen losmaakte. Geholpen door den wind dreef de schuit spoedig naar de brug en het duurde niet lang of het hondje, dat ruim schoots een plaats kon vinden op een mo derne damesschoot, wandelde, thans weer volkomen gerust en met het leven verzoend op zijn geweldige reddingsboot rond. die met veel moeite weer op zijn ülaats werd gebracht. De schipper, die aan boord van de dekschuit huisde, had van dit alles niets bemerkt. Onbewust van het feit, dat zijn schip tot reddingsboot bevorderd was, klonken de tevreden klanken van zijn ge- rusten slaap nog even duidelijk door het scheepsluik als tevoren.... WEEKAGENDA R.K. VEREENIGINGEN TE LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN Secretariaat: Leliestraat 7. Zondag. De groot© zSual van het Bonds- gebouw voor ontspanning geopend vanaf 7.uur. Maandag. Geen Rechtskundig Bureau. Het gebouw is dien avond gesloten. Dinsdag Repetitie Rederijkerskamer „Vondel", 8 uur. Dinsdag. Ontwikkelingsavond R. K. Werkloozen, 8 uur. Woensdag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Werkmeester, 8 uur. Vrijdag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eenigmg „Pulchri Studio", 8 uur. Zaterdag. Spaar- en Voorschotbank 7— uur. Brandstoffeneommissie 78 uur. Bibliotheek 7.308.30 uur. Ziekenkas 7 uur. Zondag 18 Dec., Sociale Zondag met H. Mis in de Kapel van het St. Elisabefch- Ziekenhuis. Latere mededeelingen volgen. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zicb als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereemgmg te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar ledereD Uien Maandag van de maand, avonds om half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag 4 Dec. sterfdag van onzen eer- biedwaardigen Stiohter Adolf Kolping. Alle leden zullen zich verplicht gevoelen een gebed voor hem te storten. Zondag is de zaal geopend van 12.30 uur tot 2.30 uur, en van 7 tot 10.15; verplichte bijeenkomst van 8.159.45 uur. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting van de St. Jo seph's Spaarkas. De Spaarkas wordt waar genomen door de heeren C. van Ocrle en L. Baijer. Van 12 uur bibliotheek. 8.30 uur laatste avond van de wedstrijd in het kruisjassen; 8.30 uur prijsbiljarten op prachtige prijzen. Maandag is de zaal geslotou. Dinsdag 8.30 uur verplichte maandverga dering Afd. Gehuwde Gezellen. Na de in leiding van den Eerw. Vice-Praeses wordt een aanvang gemaakt met prijskaarten en prijsbiljarten enz. 8.30 uur op de bovenzaal ledenvergade ring Adolf Kolping. Woensdag 8.15 uur Liedertafel „Sebas tian Sehaeffer", Allen op tijd aanwezig. In verband met onze Kerstuitvoering op 30 December. 8.30 uur Vergadering Raad van Be stuur. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8 December in het jaar 1813 werd onze l groote Stichter Adolf Kolping te Kerpen bij Keulen geboren. Tevens feest van Ma- i ria Onbevlek Ontvangen. De leden kunnen op de gowone voorwaarden een vollo aflaat verdienen. Vrijdag 8.15 uur Symphonie „Franz Schweitzer". Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15, 8.15 uur Kegelclub de Poe delaars. Tederen Zondag van 1 tot 2 uur en iede- ren Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Lees bibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Maandag 12 December a.s. afrekening 8. P. Liefdewerk Dinsdag 13 Dec. a.s. verplichte maandver gadering Afd. Gezellen. De retraitanten worden eraan herinnerd dat de noveen voor hot welslagen dor retraite begint op Vrijdag 16 December. Noveenboekjos van den H. Clemens zijn te verkrijgen bij den Huismeester. ST. PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. Zaterdag. Leesbibliotheek van 89 uur. Zondag 12 uur bibliotheek. Zondag om 4.15 uur Contributie betalen en Ontspanning. Maandag geen zangclub. Dinsdag 8.15 uur Aloysduagroep. Woensdag 6.45 uur Tarsiusgroep. 7.30 uur oprichting 3de groep. Zaterdag 5 uur huisvlijtclufo. MIJN 33. Door mijn gespartel liet de baas me los en ik sprong het water uit, maar hij zei dat er hcelemaal niets ergs met me zou gebeuren, ik moest heusch even schoonge maakt worden. Loekio zette me nu opnieuw in het water en zorgde er voor, dat cr geen zepp in mijn oogen kwam, zij sprak aldoor neel lief tegen me. Ik hield me nu rustig en het duurde niet lang of ik was heelemaal schoon. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52. Pottrek. 70108. Zondag 9 uur Morgengebed en H. Mie met onderrichting, onder de H. Mis Algemeene H. Communie, 1010.15 uur ont bijt, 10 1511.30 Ontspanning voor Afd. I. 5.30 uur Godsdienstonder richt, 6 uur Lof. waarna ontspan ning voor alle afdeelingen. 6.30 uur Bibliotheek en Spaarbank. Maandag 89.30 uur Teekenen. Dinsdag 6.307.30 uur vlecht- en ear tonnagewerk jongste afdeeling. Woensdag 34 uur Zangles. Donderdag 6.30—7.30 uur Vlecht- en Cartonnagework hoogste afdeeling 7.309.00 uur Sloyd. Zaterdag 6 uur Gymnastiek jongste af deeling. 7 uur Gymnastiek hoogste afdeeling. 8 uur Ontspanning. ONS CLUBHUIS „ST. ANT0NIUS". Zondag 4.30 uur Contributie betalen en ontspanning voor Jongens onder de 14 jaar. Damwedstrijd; 7.30 uur tot 9 uur Ont spanning voor Jongens boven de 14 jaar. Maandag en Dinsdag geen club. Woensdag 3 uur Botanioclub. 6 uur Postzegelclub, jongste afd. 6.45 uur postzegelclub, hoogste afd, 7 uur Zaagclub. Jongste afd. 7.30 Esperantoles. 8 uur Zaagclub Hoogste afd. 8.15 uur Tooneelclub. Donderdag 6.30 uur Teekenolub jongste afdeeling. Vrijdag 7.30 uur. Teekenclub hoogste afd. Zaterdag 7 uur Contributie betalen. Bi bliotheek en spaarbank. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsohe meisjes op Zondag en Woensdag ran 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis je» op Zondag en Donderdag ran 810.*° DE GRAAL Voor Leiden en alle stootbrigades. Zaterdag 3 uur K rui ski nderle ideto rsve r- gadering. Zaterdag 3.30 uur club voor oadotten en voor mulo-meisjes. Van 6.30—9.00 uur betalen van je con tributie waarna repeteeren voor Borlijn. Zondag. Huisvlijttrits voor onze Graal- waohten.' Natuurlijk een reuzebezetting. Van 11.301.00 uur betalen van je con tributie. 2 uur cadettendub, die misschien wel in dubbele getale op komt dagen 4.15 uur Musschenclub. 5 uur Zangles. Maandag 89 uur Gym. Ecu St. Nico- laasverrassing wacht jullie daar!!! Dinsdag 7.309 uur relief en handwer ken. 9 uur Leidstersvorgadcring en Duitechc repetitie van 7—8 uur. Woensdag St. Nicolaaafeest voor de Kruiskinderen. Alle kinderen, die 6, 7 er» 8 jaar zijn en kruiskind of op de Gym. van de Graal zijn mogen om 2 uur komen. Die van 9, 10, 11 en 12 jaar mogen or» half vier (niet eerder) aan het clubhuis ko- Komen jullie allemaal? Jo contributie moet je voor het binnengaan betalen. Donderdag Ma ria-On be vlekte Ontvange nis, geen clubs in hot clubhuis. Alleen gym afd. B van 8.309.30 uur. Repetitie voor Berlijn kwart voor nogen tot tien uur. Vrijdag komt St. Nieolaas in hoogst eigen persoon de Graal met een bezoek vereeren. Hij hoopt daar allo Graalledon, leidsters en cadetten van verleden jaar en heel veel nieuwe to ontmoeten. Zaterdag 89.30 uur Volkszang. GRAALWACHTEN. Ook in alle Graalwachten van Leiden kan de goede Sint het niet nalaten deze met zijn kneoht even aan te doen en zëó in de loop van de week alle stootbrigades van Leiden zal bezoeken en wel in de vol gende volgorde: VrijdagWarmond Zaterdag: Groenendijk. Zondag: Stompwijk en Rassetrheim. Dinsdag: Lisse en Zoeterwoude. Woensdag: Voorschoten, Meerburg, IIil- legom St. Martinus. Maandag: Hillegom St. Jozef, Ooegst- geest. Excelsior, Alleluia, Vooruit! BAAS EN IK. 34. Uit het bad gekomen, schudde ik me eens flink uit, zoodat het water in de rondte spatte, daarna droogde de baae me met een groote handdoek flink stevig af en ruimde alles weer netjes op. Het w/u evenwel voor Loekie tijd geworden om naar huis te gaan.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15