SALON Kast- Naaimachines HET HUIS OP HET EILAND ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOCPEN WEEK IN HET BUITENLAND Generaal von Schleicher winnaar van de politieke Zesdaagsche. De race gewonnen op von Papen. Engeland en Frankrijk zingen voor den Ameri- kaanschen Sinterklaas. Vredelievend Rusland. VonSchleicher. De Duitsche Zes daagsche is eindelijk afgeloopen; de ren ner von Schleicher is als rijkskanselier over de eindstreep gereden. Langen tijd bleef de race spannend en bleven de kansen gelijk. Adolf Hitler, een veelzijdig renner, die reeds mislukt is als dictator, als president en tot tweemaal toe als rijkskanselier, viel al spoedig uit en de eindstrijd bleef gereserveerd voor von Pa pen en von Schleicher. Het werd een nek- aan-Dek race; nu eens was von Sohleicher favoriet, dan weer von Papen en tot op den laatsten dag zag het er naar uit of de demissionaire rijkskanselier von Papen deu eindspurt winnen zou. Donderdag kwam in de Duitsche pers nog de algemeene ver wachting tot uiting, dat het toch wel weer von Papen zou zijn, wien opnieuw de vor ming van een kabinet zou worden opge dragen en Vrij dagsmiddag kwam plotseling het bericht, dat von Sohleicher de op dracht tot vorming van een presidentieel kabinet had aanvaard en met zijn minis terlij st zoo goed als gereed was. Naar het schijnt heeft von Hindenburg tot het laatst toe vastgehouden aan von Papen. De afgetreden rijkskanselier genoot rijn vertrouwen en het was practisch geble ken, dat de regeer-methode van von Papen de eenig mogelijke was. Op den steun van een parlementaire meerderheid viel niet te rekenen, omdat de splijtzwam zoodanig huis gehouden had tusschen de Duitsche partijen, dat er van een samengaan van verschillende partijen geen sprake kon zijn. Voor een coalitie moeten er altijd althans ■een paar punten zijn, waarover men het eens kan worden, doch in Duitschland schijnen zulke punten niet gevonden te kunnen worden. Intusschen moet het land toch geregeerd worden; er moet nu een maal een regeering zijn. Maar daar het vaststaat, dat iedere regeering in den hul digen rijksdag een meerderheid van tegen standers tegenover zich zal vinden, meende von Hindenburg, dat hij in dit geval even goed von Papen als een ander met het rijkskanselierschap kon belasten. Inmiddels was von Papen zelf ook tot de conclusie gekomen wij wezen er verleden week reeds op dat zijn naam alleen reeds op de partijen zou werken als een roode Lap op een verzameling stieren en dat het aan von Schleicher eerder gelukken zou om een wapenstilstand te verkrijgen dan aan hem, omdat hij al te veel personen tegen zich in het harnas had gejaagd. Hij zelf ad viseerde daarom president von Hinden burg om von Schleicher met de opdracht te belasten. Hetgeen geschiedde. Op 6 December komt nu de nieuwgeko- zem Rijksdag bijeen. Dan zal de generaal zijn strategische kunsten in de politiek kunnen toepassen. Wij zijn wel benieuwd, hoe onder dezen nieuwen bewindsman de zaken zich in Duitschland zullen ontwikkelen. Om het geld- Sinterklaas kapoen-» tje, gooi wat in m'n schoentje. Het rijn niet alleen de kinderen, die met minder of meerder vertrouwen in de „echt heid" van den Sinterklaas, dit liedje in alle toonaarden vertolken. Ook Engeland en Frankrijk staan op het oogenblik meelij wekkende liedjes te zingen aan het adres van den Amerikaanschen Sinterklaas, ten einde van hem alsnog een verlenging van het moratorium los te krijgen. Zij zingen hun liedjes in den vorm van nota's. Enge land heeft nu reeds zijn tweede nota over handigd. Deze tweede nota is wel een merkwaardig stuk; het is een zoo duidelijk mogelijk betoog, hoe redelijk een dergelijk uitstel van betaling is en hoe voordeeiig niet alleen voor Engeland, maar indirect ook voor Amerika zelf. Het betoog is zóó gesteld, dat men moeilijk kan aannemen, dat de nota bestemd is voor Hoover en voor de leidende mannen der regeering, want deze beseffen het fatale verband tus schen de oorlog9schuldenbetaling en de huidige crisis maar al te goed. Doch over de hoofden der regeeringsmannen heen is deze nota vooral gericht tegen de kortzich tige Amerikanen van het Congres, die zich tegen elk uitstel van betaling verzetten. Men meent, dat in het antwoord van de Amerikaansche regeering op de eerste nota een kleine aanwijzing heeft geschuild. „Wij willen wel", zoo zou tusschen de regels door te lezen zijn geweest, maar wij zijn tenslotte ook afhankelijk van het Congres. Als jullie nu nog eens probeerden om met een uitvoerige argumentatie het Congres te overtuigen. Wie weet helpt dat niet". Engeland heeft het geprobeerd en „vol verwachting klopt zijn hart". Na Engeland heeft ook Frankrijk een dergelijke tweede nota naar Washington gestuurd. De „Berliner Börsen-Courier" vat in een staatje samen, welke betalingen de Ver. Staten op 15 December a.s. van hun Euro- peesche debiteuren verwachten; wij geven hier de afgeronde bedragen in duizendtal len dollar; dus achter ieder getal behoo- ren nog 3 nulletjes gezet te worden. Debiteur: kapitaal rente totaal Engeland 30.000 65.550 95.550 Frankrijk 19.261 19.261 België 2.125 2.125 1.24jj 1.245 Polen 1.357 3.071 4.428 Tsj echoslovakij e 1.500 1.050 111 245 356 Finland 58 128 1S6 Letland 46 103 149 Litauen 28 92 Hongarije 12 28 40 Totaal 33.084 91.848 124.932 Hierbij dient nog vermeld te worden, dat Polen, Estland en Letland uitstel van af lossing hebben gevraagd, welke hun tot een bedrag van resp. 1.125.000 dollar, 90.000 dollar en 37.000 dollar kan worden verleend. Tsjeohoslovakije kan geen uitstel krijgen voor 15 Juni 1943. Griekenland heeft de be taling van zijn annuïteit ad 130.000 dollar uitgesteld. Vredelievend Bus land. Rus land ie den laatsten tijd voorbeeldig vrede lievend. Het wenscht niets liever dan vre de op aarde en als het van Rusland had afgehangen zou de geheele wereld zich reeds jarenlang ontwapend hebben- Zoo pas heeft Rusland nog een non- agressde-pact gesloten met Frankrijk, een politiek welke het den laatsten tijd tegen over zijn buurstaten eveneens gevoerd beeft, teneinde zich te verzekeren, dat geen aanvallen op het bolsjewistische regiem zullen worden ondernomen, terwijl het be zig is rich in het binnenland te consolidee- ren en te versterken door de uitwerking van het vijf-jaren plan. Frankrijk voelde van zijn kant ook wel neiging om betere betrekkingen met Rus land te onderhouden, teneinde een goed afzetgebied te kunnen scheppen voor de Fransche industrie. En bovendien moet bij Frankrijk altijd gedacht worden aan de angst, welke het heeft voor Duitschland. Als het Duitsche leger zich eens verbond met het roode Russische leger? In artikel I- van het non-agressie-pact wordt dan ook uitdrukkelijk vastgelegd, dat geen der verdragsluitende partijen, on der geen enkele omstandigheid, alleen of tezamen met andere mogendheden, mag overgaan tot een aanval op de ander. De bepaling in de overeenkomst, dat de partijen zich zullen onthouden van poli tieke propaganda eenerzijds en anderszijde van verleening van steun aan in het eigen land gevestigde gewapende organisaties, die ageeren tegen het andere land, vormt ook een belangrijk onderdeel ervan. De twee partijen zijn er dus in ge slaagd de eigen belangen in groote mate te behartigen, terwijl in het algemeen be lang in het pact een element van ontspan ning in de internationale constellatie kan worden gezien. Het „Hbld." vat de beteekenis van het pact aldus samen: Rusland bereikt door een stelsel van non-agressieverdragen, dat thans verwezen lijkt wordt, een grooter waarborg, dat het in rust en veiligheid alle krachten kan wij den aan zijn binnenlandschen opbouwar- beid, terwijl het zich de mogelijkheid opent bij de komende onderhandelingen over handelsverdragen, tot economische samen werking, credietverkrijging en nauwere handelsbetrekkingen te komen, zij het dan, dat het zal moeten treden in een regeling der oude sohuldenkwestie; Frankrijk ver zwakt erdoor de mogelijkheid ran even tueels Russisch-Duitsche samenwerking te gen Frankrijk, opent den weg voor uitbrei ding van den handel, waarop de Fransche industrieelen sterk aandringen; en werpt een dam op tegen de sovjetpropaganda (voor zoover dat dan door een dergelijke afspraak te bereiken is). Het Fransch-Russische non-agressiepact, zoo straks gevolgd door overeenkomst op handelspolitiek gebied, kan dan ook tot een belangrijke episode worden in de ont wikkeling niet alleen van de betrekkingen tusschen de twee landen in het bijzonder, maar ook in die van de verhoudingen van het Westen tot Busland. THANS een NUTTIG GESCHENK! n vele uitvoeringen jgen matigen prijs bij C. F. MEERPOEL, Breestr. 171, Tel. 2657 SPORT VOETBAl DE WEDSTRIJD DUITSCHLAND—NEDERLAND. De 13e ontmoeting. Zal de belans partijen in evenwicht brengen? Op Sinterklaas-Zondag gaan de Oranje klanten den zwaren wedstrijd tegen Duitschland in Dusseldorf spelen. Den zwaren wedstrijd tegen Duitschland, schrijven we. En niet ten onrechte. Daar voor moet men maar eens het staatje na zien van de tot dusver tusschen beide lan denploegen gespeelde wedstrijden. Het volge hier: 1910 Arnhem: Ned.Duitschland 42 Kleef: DuitschlandNed.. 12 1912 Zwolle: Ned.Duitschland 55 Leipzig: DuitschlandNed. 23 1912 Zwolle: Ned.Duitschland 55 1923 Hamburg: DuitschlandNed. 00 1924 A'dam: Ned.Duitschland 01 1925 A'dam: NedDuitschland 2l 1926 Dusseldorf: DuitschlandNed. 42 A'dam: Ned.Duitschland 22 1927 Keulen: DuitschlandNed. 22 1931 A'dam: Ned.Duitschland 11 Het totaal-resultaat luidt dus: gesp.gew. gel. verL v.t. pnt. Nederland 12 4 5 3 27—26 11 Duitschland 12 3 5 4 26—27 9 De wedstrijden tusschen Nederland en Duitschland dateeren dus eerst van April 1910 en de Holanders gaven in die jaren blijk heel wat meer te presteeren dan hun Oosterburen, want in de eerete zes wed- KON. NED. VOETBALBOND. OVERZICHT. Er is, dank zij den interlandweds'rijd tusschen Oranje en West Duitschland te Düsseldorf, en in verband met de radio uitzending van dezen wedstrijd, niet veel overgebleven van het oorspronkelijk vastgestelde programma. Zoo zijn alle eerste klasse-wedstrijden vervallen, behalve B. V. V.Eindhoven in het Zuiden. De Bossche club kan hierbij voor een verrassing zorgen, indien zij voortcaat op den weg naar beterschap, die daar gevonden schijnt te zijn. Voor de clubs uit Leiden en omge ving zijn alleen overgebleven B. M. T. L. F. C.,. AlphiaBodegraven en Velox III—Alphen II. Wat de twee eerste wedstrijden be treft, overwinningen van B. M. T. en Alphia liggen in de lijn der verwachting. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag! Internationaal. Düsseldorf: DuitschlandNederland. AFDEELING I. 2e klasse A: E. D. O.—Alcmaria Victrix; Z. V. V.—H. R. C.; T. O. G.— W. F. C. strijden behaalden de onsen 9 van de If punten. Daarna is er een kentering geko men. Langzaam maar zeker. Maar, mog staan de onzen bovenaan. Nog hebben lij uit de 'twaalf gespeelde wedstrijden twee punten voorsprong en nu is de vraag meer, of zij dezen voorsprong zullen vergrootea dan wel, dat een nederlaag beide partijen op gelijken voet sal brengen! 't Is een open vraag, waarop met ja ea neen valt te antwoorden. Als we zien ai welk een hoeveelheid spelers het Duiteohe elftal kan worden samengesteld, dan moes ten de onzen geen kans hebben. Maar dia papieren vergelijkingen kunnen geen masi- staf vormen. Dan zouden we altijd wdik* van de Duitschers moeten verliezen. Wanneer er dan geen maatstaf is aaa te leggen, dan kan Oranje ook winnen, maar dat zal alleen gebeuren, indien ooza spelers van begin tot einde spelen als ia de laatste wedstrijden tegen de Belgen. Bovendien, de onzen hebben nog wat goed te maken. Sinds 29 Maart 1925 (in Amsterdam) werd niet meer van de Duit schers gewonnen. Daarna toch kwamen twee nederlagen en twee gelijke spelen Welk oen betere gelegenheid ia er om aak te rehabili te eren dan juist nu, nu de ba lans van gespeelde wedstrijden in even wicht dreigt te komen? Temeer, wijl da Duitschers zich misschien niet bewust rijn van de kracht, die nog steeds in de Oranje- ploeg leeft? Laten we intusschen er het best© ©mi hopen, maar spreken we af, dat het in geen geval een deb&clo voor de onzen wordt* De wedstrijd vangt te 2 uur (Duitsche tijd) aan. Do opstelling van het Nederlandsch elf tal zal eerst Zondagmorgen definitief plaats hebben. Mogelijk is het dus, dat in de hier onder volgende opstelling nog wijziging wordt gebracht. WESTELIJK ELFTAL—NOORDELIJK ELFTAL. Morgenmiddag speelt een Westelijks combinatie op het Alcmaria Victrix-terrem tc Alkmaar tegen een Noordelijk elftal. De Westelijke combinatie is als volgt sa mengesteld: Doel: Pino (U.V.V.). Achter: van Stokken (D.WjS.) en Pottin- ga (Hermes D.V.S.). Midden: Coerman (Velox), Prins (Storm vogels) en van Ooyen (Foyenoord). Voor: Iseger (Haarlem), Mol (KF.C.% Pasteur (H.V.V.), Lith (Velox) en Etoeg (D.E.C.). Alle spelers hebben hun benoeming in dit elftal aanvaard. AFDEELING II. 2e klasse B: OvermaasGouda. 3e klasse A: B. M. T.—L. F. C.J AlphiaBodegraven. 3e klasse BV. F. C.R. V. O. Ree. 3e klasse O: Velox IIIAL phen II. Duitschland: BUCHLOH SOHüTZ STUBB MAHLMANN LEI NB ERGER KNöPFLE ALBE ECHT WIEG OLD KICKZORRA HOFMANN KOBIERSKI Scheidrechter 0 Ohlsson. VAN NELLEN BONSEMA d. BROEK ADAM NAGELS VAN HEEL ANDER IESSEN B. PAAÜWE VAN RUN WEBER Nederland: v. d. MEULEN FEUILLETON. Naar het Engelscb van ARCHIBALD MARSHALL. 38) Wat het verzoek betreft, dat ik den laat sten nacht van mijn verblijf te uwent tot u richtte: er blijft mij niets anders over, dan het verzoek in te trekken en u te ▼ragen het als niet gedaan te willen be- schouwen. Ik voel mij echter verplicht u na al de vriendelijkheid, die ik van u mocht ondervinden alles omtrent mijn persoon en afkomst mede te deelen, dat mij daarvan self bekend is. Er is mij gezegd, dat mijn vader vóór mijn geboorte stierf. Ik ben groot gebracht door mijn moeder, de edelste en liefste moe der, die een man zich wenschen kan. Maar er was een geheim in haar leven, dat een droevige schaduw op haar laatste dagen heeft geworpen. Ik deel u dat alles in het diepste vertrouwen mede en ik verzoek u mij wel te willen gelooven wanneer ik u niet als haar zoon, maar als een man, die het voorrecht heeft gehad een voortreffe lijke vrouw te leeren kennen, verzeker, dat sij zich persoonlijk niets en iets te wijten had. Ik ben te weten gekomen, dat zij een belofte had moeten afleggen het geheim nooit te zullen openbaren en zij is gestor ven zonder ooit deze belofte verbroken te hebben. Ik weet verder, dat ze na den dood van mijn vader een tweede huwelijk gesloten heeft, dat haar diep rampzalig j «eeft gemaakt, maar daarmee houdt mijn kennis omtrent het mysteine, dat haar om gaf, op. De zaken- van mijn moeder wer den behartigd door een zekeren meneer Robert Richards, een man-van-zaken in Glasgow. Zijn dochter werd door mijn moe der opgevoed. Deze Richards is op de hoogte van het geheim, dat mijn moeder in het graf meenam en zóóveel heb ik uit hem weten te krijgen, dat dit geheim iets met mijn geboorte te maken moet hebben. Maar het is mij niet mogen gelukken ook maar iets meer van hem te weten te ko men; alleen heeft hij ten stelligste ver klaard, dat ik ter zijner tijd alles zou ge waar worden. Onder deze omstandigheden voel ik vol komen, dat mij het recht ontbreekt bij u aan te dringen op uw toestemming tot een verbintenis met uw dochter. Ik zal moeten trachten mijn levenstaak te volbrengen, zonder eenige hoop op het geluk, dat ik mij gedroomd had en moet dankbaar zijn, dat de moeilijkheden, die ik u hier heb uiteen gezet, mij in mijn werkkring geen hinder palen in den weg zullen leggen. Met de verzekering van mijn oprechte hoogachting en dankbaarheid, Geheel de Uwe, GEORGE GBEENFIELD. Lord Oaradoc legde zijn bril, die hij bij het lezen van den brief had opgezet, neer en veegde nadeinkend de glazen af. Toen zette hij hem weer op en las de brief voor de tweede maal. „Er zijn in het leven van die raadselen, die niet gemakkelijk op te lossen zijn", zei hij filosofisch, nadat hij langen tijd, in gepeins verzonken, voor zich uit had zitten staren. Vervolgens sloot hij den brief was in een lade van zijn schrijfbureau. Maar de gedachte re aan liet zich niet wegsluiten, evenmin als het eigenaardige probleem, dat hem maar niet wilde losla ten. Had hij het recht een zoo door en door rechtschapen en talentvollen jonge man als George Greenfield de verwezenlij king van diens liefste verlangen te ont houden terwille van iets, waaraan hij ab soluut geen schuld en dat evenmin iets J met zijn karakter te maken had Maar dan dwaalden zijn gedachten weer af naar zijn dochter en naar zijn ouder's ongerepten familienaam, waarvan Cecily de eenige vertegenwoordigster zou zijn na zijn dood. Dien naam moest vlekkeloos gehouden wor den, dat stond voor den edelman als een paal boven water. En hoezeer hij ook daar van doordrongen was, toch kon Lord Ca- radoc het niet geheel het zichzelf eens worden omtrent de gedraglsijn, die hij te volgen had. Ten slotte schoot het hem door den geest, dat de meening van een derde hem misschien zou kunnen helpen een op lossing te vinden. Deze gedachte deed hem onmiddellijk op le bel toeloopen en den knecht, die daarop verscheen, opdracht geven mevrouw Herbert te verzoeken even bij hem te willen komen. Mevrouw Herbert's scherp waarnemings vermogen had haar al eenige dagen doen vermoeden, dat Lord Caradoc door een moeilijk probleem gekweld werd niet van wetenschappelijken aard, zooals ge woonlijk en dat haar raad zou worden I gevraagd, evenals altijd, wanneer de heer des huizes voor persoonlijke moeilijkheden stond. Dat George Greenfield Cecily an ders dan alleen als een aardige, aantrek kelijke huisgenoote had beschouwd, was haar evenmin verborgen gebleven, als het feit, dat er iets van mysterie rondom zijn persoon hing. Haar doorzicht en men- schenkennis, gepaard aan de gave om den dieperen zin van losse gezegden en toe vallige mededeelingen op te merken en een bewonderenswaardig geheugen, hadden haar dit geopenbaard. In korte, aarzelende bewoordingen ver telde Lord Caradoc haar wat er tusschen hem en George den laatsten nacht bespro ken was, waarna hij George's brief liet le zen. „U is het toch met mij eens, nietwaar, wat betreft de voorwaarde, die ik stelde?" vroeg hij, toen ze klaar was. „Volkomen", klonk het beslist. „Maar hij verklaart, dat het mysterie opgehelderd zal worden." I „Hij zegt echter niet wannéér", meende de edelman. „Ik denk, dat hij dat zelf niet weet." ,Het is moeilijk hem anders te zien", zei mevrouw Herbert op peinzenden toon, „als iemand van uitstekende familie. Ik zou zelfs durven beweren, dat, als iemand mij vroeg een jongeman te noemen, die alle kenmerken van goede afkomst en bescha ving, ik in de eerste plaats aan den jon gen Greenfield zou denken, nog éérder dan aan Sir Guy Bertram." Over en weer bewaarden zij eenigen tijd het stilzwijgen en eindelijk merkte Lord Caradoc op: „We kunnen als vaststaand aannemen, dat het geheim, wat het ook zijn mag, te eeniger tijd zal worden opgehelderd. Zoo lang ik op het punt van zijn afkomst in het duister ast, kan vanwelvan een intiemere relatie geen sprake zijn. i Maar Greenfield is iemand, in wien ik ab soluut vertrouwen heb en.... als hij weer hier terug zou willen komen en mij verder bjj mijn werk te helpen, zou mij dat bui tengewoon aangenaam zijn. In aanmerking genomen wat hij schrijft, zie ik daar geen enkel bezwaar tegen." 1 Mevrouw Herbert was het met Lord Ca- radoe's zienswijze geheel eens en de edel man besloot George zoo spoedig mogelijk te vragen, terug te komen. Vóór ze de bibliotheek verliet, vroeg mevrouw Herbert nog: „Hoe heet die man ook weer, die volgen» Greenfield op de hoogte is van het ge heim Lord Caradoc zocht den naam in Geor ge's brief en daarop liet zij hem alleen om aan den jongeman te schrijven. Maar George kwam niet op Wets tonen terug althans voorloopig niet. Zijn werk in Londen, dat hij den laatsten tijd wat verwaarloosd had, nam hem geheel in be slag en zelfB al had hij de vrije beschik king over zijn tijd gehad, zou het nog t© bezien hebben gestaan of hij Lord Care- doc's uitnoodiging zou hebben aangeno men. HOOFDSTUK XXI. Kerstmis op Hollingboume Hall. Het Kerstfeest op Hollingbourne Hall, Lord Conder's buiten in Hertfordshire, waa niet alleen maar een feest in naam. Van hun prilste jeusrd af hadden de vier jongens en de zes meisjes Condcr, zioh al tijd kolossaal verheugd op deze feestdagen, want aan alle prettige en vroolijke tradi ties, die maar eenipermate verband hielden met de Kerst- en Nieuwjaarsviering, werd getrouwelijk eer bewezen. Het groote bui- te buiten was in de feestweken altijd stampvol logé's, voor het meereradeel bloedverwanten en waar een zonnige le vensopvatting evenzeer een familie-eigen schap was als het bezit van sproeten en een haarkleur, die varieerde van hoog blond tot vuurrood, vormde het gezelschap op de Hall altijd een uiterst jolig troepje. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13