H. NI. PIERROT GERO-ARTIKELEN VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND NU WEER VON PAPEN? De meening der Berlijnsche bladen. In de Berlijnsche bladen komt thans weer algemeen de verwachting tot uiting, dat von Papen wederom rijkskanselier zeil worden. De „Germania" schrijft in dit verband oji„ dat de uiterlijke aanleiding tot het feit, dat de oplossing-von Schleicher op het laatste oogenblik nog ten Val is ge bracht, doordat zijn laatste poging om de nationaal socialisten te winnen voor een wapenstilstand, mislukt is. Dit te oonsta- teeren is echter lang niet voldoende om een ontwikkeling te rechtvaardigen, die de crisis, ondanks alle uitingen van onge rustheid, toch nog gekregen heeft. Een kabinet-von Sohleicher zou in ieder geval een betere kans hebben gehad de politieke problemen van de naaste toe komst op te lossen dan wel ander kabinet ook kon worden verwacht. Wanneer echter de beslissing zoo zal uitvallen, als helaas onvermijdelijk schijnt, kan men de verdere politieke ontwikkeling slechts met de grootste scepsis tegemoetzien. De „Vossische Zei tun g" verwacht ook een terugkeer van von Papen maar meent, dat verrassingen nog mogelijk zijn. De D. A. Z. vermeldt eveneens een ver rassende keer in de regeeringscrisis, waar door men thans weer hoofdzakelijk schijnt te willen tèrugkeeren tot de oude regee ring, die slechts in enkele afdeelingen zal worden veranderd. Men verwacht echter, dat dan eenige op den voorgrond tredende leden hun functie ter beschikking zullen stellen, o. a. dr. Bracht. De „Boersenzeitung" begrijpt niet hoe men in de kringen rond Hindenburg zoo hardnekkig kan vasthouden aan het alter natief Papen of von Schleicher. Het risi co, gelegen in een wederbenoemen van von Papen is niet minder geworden. Met naa druk vraagt het blad, of het dan niet be ter zou zijn naar een derde mogelijkheid te zoeken tot een oplossing te komen. Voortijdig ©inde van het presidentschap? Volgens de „Boersenkurier" verluidt, dat bij de onderhandelingen over de vorming van een regeering ook de kwestie van plaatsvervanging van den rijkspresident ter sprake is gebracht. Het is opmerkelijk aldus het blad, dat Hindenburg zelf reke ning gehouden heeft met een „voortijdig einde van het presidentschap". In een der gelijk geval wordt de rijkspresident aller eerst door den rijkskanselier vertegenwoor- digd. Wanneer in een dergelijk geval de ver tegenwoordiger van een partij, wier stre ven naar dictatuur en naar eenzijdige par tijheerschappij klaar blijken, als rijkskan selier het opperbevel zou krijgen als plaatsvervangend rijkspresident, zouden daaruit groote politieke gevaren kunnen ontstaan. Er is-daarom overwogen, of men niet uit voorzorg reeds thans een wet in het leven moest roepen, waarbij bepaald wordt, dat, evenals dit bij den dood van den eerste rijkspresident geschiedde,^ de plaatsvervanging van den rijkspresident geschieden zal door den president van het rijksgerechtshof. Hitler wil niet onderhandelen. Hitler is gisteren niet naar Berlijn ge komen. doch heeft den rijkspresident een brief geschreven, welke geen nieuws van beteekenis zou bevatten, doch zou neerko men op een afwijzing van elke onderhan deling. Gisteravond heeft een nieuwe bespre king in het presidentieel paleis plaats ge had, tussohen von Papen, von Schleicher en president von Hindenburg. Ook dit on derhoud had slechts ten doel, den president over de jongste ontwikkeling van de poli tieke situatie in te lichten. De oonferentie duurde ongeveer ander half uur. Een beslissing is niet gevallen. Deze zou, naar thans verluidt, hedenmid dag worden bekend gemaakt. ENGELAND DE SCHULDENKWESTIE. Engelands tweede nota aan Amerika. De Britsche gezant te Washington, sir Robert Lindsay, heeft gisteren de Britsche nota betrefefnde de oorlogsschulden aan den Amerikaanschen minister van Buiten- landsche Zaken, Stimson, overhandigd. De Briteche nota legt er in de eerste plaate den nadruk op, dat een ehrvatting der bepalingen een uadeeligen invloed zou hebben op den economischen toestand. De oorzaken van de depressie, aldus de nota, kunnen veelvuldig zijn, maar de oorlogs- en herstelschulden zijn de hoofdoorzaken geweest. Hoewel eht in sommige opzich ten bezwaarlijk voor de regeeringen kan zijn, om verbetering te brengen in de moei lijkheden, waarin de wereld verkeert, lig gen^ zekere maatregelen toch binnen haar bereik. Hetgeen noodig was voor den oor- loig overschreed verre het bedrag, dat u't de normale middelen kon worden verkro- gen, zoodat de financiering moest plaats hebben door leeningen in de produceerende landen. Deze leeningen werden niet in geld, maar in goederen opgenomen. De leeningen San de geallieerden, ver- ctxekt door de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te zamen bereikten met geweldi ge bedrag van 4000 millioen pond sterling. Gedurende eenigen tijd was de betaling ier herstel- en oorlogsschulden mogelijk door den invloed van beleggingskapitaal uit de Ver. Staten naar het vasteland van Europa, Maar de welvaart van 1923 tot 1929 was grootendeels illusoir. Tegen het midden van 1931 ontstond een soort paniek en sinds dien is de wereld voortdurend door schokken geteisterd, waardoor het vertrou wen is ondermijnd, waarop het stelsel van particuliere beleggingen gebaseerd is. De valut'a worden bedreigd door insta biliteit en zelfs door ineenstorting en de maatregelen, die zijn genomen, om daar in verbetering te brengen, hebben het kwaad slechts verergerd. .Overal zijn de belastingen geweldig verhoogd en de uit gaven besnoeid een tekort aan of kunnen zij slechts met moeite in evenwicht worden gebracht. De wereld kan zelfs niet begin nen met de bestudeering van de vraag, uoe het monetaire mechanisme hersteld kan worden, zonder hetwlek de moderne we reld met kan leven, voordat de oorzaken zijn verwijderd, die het vertrouwen onder mijnen. Een van de belangrijkste oorzaken vor men de schulden der regeeringen onder ling. Deze schulden verschillen in elk op zicht van handelsleeningen door buiten- landsche regeeringen aangegaan voor pro ductieve deoleinden. Laatstgenoemde lee ningen likwideeren zichzelf, maar herstel en oorlogsleeningen zijn uitgegeven voor vernieling. Evenals de granaten, waarvoor het meeste geleende geld is gebruikt, zijn die oorlogsleeningen uiteengesprongen en hebben niets geproduceerd, om de betaling mogelijk te maken. Op den langen duur kunnen de interna tionale schulden slechts betaald worden in den vorm van goederen of door diensten. De crediteuren, die een handelspolitiek hebben aangenomen, waardoor de betaling in goederen is uitgesloten, hebben hun de biteuren gedwongen in goud te betalen. Dit heeft geleid tot het onttrekken der goudreserves aan vele landen, daardoor zijn de prijzen der goederen, op goudbasi*, gedaald en zijn overal, zoowel in de de biteur- als in de crediteurlanden, de pro- duoenten geruïneerd, terwijl de last der handelsschulden werd verzwaard. Daardoor is tevens in het bijzonder de last van de improductieve oorlogsschulden ondragelijk geworden. Door het onttrekken der credieten aan Duitschland en de daarop volgende kapi taalbeweging werd hel Vereenigd Konink rijk gedwongen den gouden standaard op te geven, hetgeen voor de geneele were'd gevolgen heeft gehad. Door de onnatuurlij ke transiers vaji kapitalen zijn de moeilijk heden in alle vijf de werelddeelen nog ver groot. Het vertrouwen en het crediet kunnen niet terugkeeren, voordat een einde is ge maakt aan de pogingen den kapitaalstroom te dwingen een anderen dan zijn normalen loop te volgen. Het zal voor het crediteur- land geen voordeel opleveren een paar mil lioen pond of dollar te ontvangen, wanneer daarop de wanorde in de weield wordt ver- j lengd. Een regeling van de oorlogsschul- j den, hoe edelmoedig die ook moge schij- j nen, zal in ruime mate steeds weer gecom penseerd worden door het herstel van net I economische leven, dat daardoor wordt ver- j kregen. Het ligt binnen het bereik van de regee ringen van de geheele wereld en speciaal van die van Amerika en Engeland, als de twee grootste crediteurnaties, om samen te werken in de maatregelen ter vermij- j ding van een financieele, economische en j politieke ramp. William Ross ter dood veroordeeld. In Nairobi (Kenya) is de 20-jarige Wil liam Rose, de zoon van een Engelsch ma joor, wegens moord op zijn verloofde en op een ander meisje ter dood veroordeeld. MEXICO G0DL00ZEN-ACTIE IN MEXICO. Nieuwe anti-Godsdienstige decreten. Naar uit Mexico-city vernomen wordt, zijn door de Mexicaansohe regeering drie nieuwe decreten tegen de Katholieke scho len uitgevaardigd. Het eerste bepaalt, dat iedere school, die niet beantwoordt aan art. 3 van de oonstitutie, den 15en December gesloten zal worden. Volgens het betreffende arti kel moeten alle scholen laieistisch zijn, mag geen enkele orde of congregatie en geen enkele geestelijke scholen oprichten of besturen en mogen bijzondere scholen slechts onder toezicht van den staat wor den opgericht. Het tweede decreet bepaalt, dat 90 pet. der leerkrachten Mexicanen moeten zijn en het derde decreet regelt de onderwij zers-examens. Verder heeft de regeering van den staat Vera Cruz, naar de „Osservatore" meldt, een decreet uitgevaardigd, volgens het welk de benamingen van twee honderd steden en dorpen, die naar Heiligen ge noemd zijn, veranderd moeten worden. De „Agenzia dTtalia" verneemt tenslot te nog uit Vera Cruz, dat de geboorte-oon- trole in dezen staat verplichtend is gesteld De desbetreffende wet, welke onlangs door het parlement van Vera Cruz, is goedge keurd, roept een oommissie in het leven onder voorzitterschap van dr. Mendoza, die voor de uitvoering van deze wet zal zor gen. Het doel der wet is groote gezinnen tegen te gaan, ten einde de werkloosheid te verminderen". BUITENL, BERICHTEN Onze sorteering in DAMESTASSCHEN is ovrr .ekend; ook voor Heeren slaagt U uits.ekend. Alles in de bekende uit voering en kwaliteit, want 9318 PIERROT geeft LEOEBWAARDE MAARSMANSSTEEG 14-21, Tel. No. 1293 UW ADRES JfOÓR CADEAUX Horloges, Regillaleursy Pendules, Barometers, WelikersrDïro-Artikelen, Byouwfeën, Tinwerken, Luxe-Ar.ikelen, Eeau de Cologne, Postpapier, enz. enz. enz. mentie. Wanneer de rerdachte al schuldig mocht worden bevonden, merkte pleiter op dan staat nog niet vast dat aloohol daar van de oorzaak ia Arrest 15 December. Evenals voorheen zijn wij Uw adres voor: U slaagde immers altijd naar wensch, zeker ook nu weer. Kom eens. VIJF MIJNWERKERS DOOR ONTPLOFFING GEDOOD. Door een hevige ontploffing in de kolen mijn River Herbert werden, naar uit Hali fax (Nieuw Schotland) wordt gemeld, vijf personen gedood. De ontploffing is veroor zaakt door het overspringen van vonken wan een electromotor. RIOLEN ONTPLOFT. Stad in duisternis; verscheidene slachtoffers. In de rioleering van de stad Montreal heeft een aantal ontploffingen plaats ge had, vermoedelijk veroorzaakt, doordat gas in de rioolbuizen was gestroomd. Door de ontploffing werd de stad in duisternis ge dompeld, terwijl in de hoofdstraten ver- schillende branden ontstonden, welke eerst, nadat de geheele brandweer was ge mobiliseerd, overmeesterd konden worden. Twintig personen zijn met ernstige brand en snij wonden in de ziekenhuizen opgeno men. Een H.N.-bericht meldt nog, dat onder de bevolking een paniek uitbrak. De re geering trachte haar gerust te stellen door per radio een geruststellende verklaring te laten omroepen en haar aan te manen, bin nenshuis te blijven. Desniettegenstaande vluchtten toch velen naar buiten. In het geheel zouden volgens dit bericht twaalf personen om het leven zijn gekomen. ONTPLOFFING. Drie arbeiders bedolven. In een steengroeve bij Trier zijn drie ar beider», die met springstoiien werxten, door plotseling neerstortend gesteente be dolven. Terwijl twee hunner, zij het zwaar gewond, kontien worden geborgen, kon Ue derde, de zoon van den eigenaar van de steengroeve, sleolits als lijk onder het ge steente uit gehaald worden. De beide zwaar gewonden zijn in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. WOLKBREUK BOVEN TOSCANE. In den nacht op Donderdag heeft boven Toscane een hevig noodweer gewoed. Het station van Livorno staat geheel onder wa ter, zoodat de treinen op het traject Rome Genua moesten worden omgelegd. De treinen komen met groote vertraging bin nen. De te velde staande gewassen heb ben ernstige schade opgeloopen. üok in de omgeving van Cortona staan de lan derijen onder water, aangezien de beek jes buiten hun oevers zijn getreden. GOUDDIEFSTALLEN IN DEN CONGO. Met auto van den directeur. De directie van de Société Minière des Grands Lacs, die de goudmijnen in den Bel gischen Congo exploiteert, is erin geslaagd de daders van omvangrijke gouddieistahen te ontdekken. Reeds eenige maanden geleden had de eerste ontdekking plaats, waarbij de di recteur begon zichzelf wantrouwend aan te kijken. Hij vond namelijk in zijn eigen auto 750 gram goud verborgen, hetgeen hem buitengewoon vreemd voorkwam, daar mj niet de gewoonte had zelf de productie te vervoeren. Het kostbare metaal bieek ecü- ter verborgen te zijn door zijn chaufleur, die de auto de veiligste plaats voor Qet vervoer van het gestolen goud had gevon den. Thans zijn nog drie dieven aangehouden en een van hen had eveneens een vertrou wenspositie. Hij had namelijk zijn ontslag genomen bij de maatschappij, om er weer spoedig terug te keeren, als concessionaris voor het vervoer en als zoodanig had "lij vrijen toegang tot de mijn. Hiervan maakte hij gebruik om het goud van zijn handlan gers over te nemen en in veiligheid te bren gen. WAPENVONDSTEN IN SPANJE. Vier personen gearresteerd. In ©en technisch atelier te Vigo (Pon- tevedra) heeft de politie een hoeveelheid dynamiet, een aantal krachtige bommen, revolvers, en mitrailleuse en patronen ge vonden. Twee personen zijn in verband hiermede gearresteerd. Een huiszoeking in een communistisch vereenigingsgebouw te Cordova leidde tot de ontdekking van een hoeveelheid explo sieve «tof en een aantal bommen. Het gebouw is door de politie gesloten. Twee communistische extremisten zijn ge arresteerd. DE MEESTE MILLIONNAIRS IN HET LAND DER RIJZENDE ZON. Onwillekeurig is men geneigd om Ame rika als het Land der meeste uiillionnairs te beschouwen, of minstens genomen als het land waar de meeste millionnairs wo nen. Tooh ia uit de jongste statistiek van den minuter van financiën van Japan ge bleken, dat er in Japan meer dan 3000 personen zijn wier vermogen 'n bedrag van 1.5UO.OOO gulden te boven gaat. Er zijn 75 personen die meer dan 50.000.000 gulden bezitten. Ëann 'Iwasaka Hisaya, de voor malige directeur van een kartel-groep, be zit alleen reeds ongeveer 800 millioen gul den. Op de tweede plaats komt Nezu Kaï- hiro met 250 millioen, dan de juwelier Mat- tori IvinLaro, die 300 millioen bezit en de bankier Baron Zenemon, wiens vermogen op 160 millioen geschat wordt. EEN STRALSUNDSCHE „MICHIEL". Een leerling van de middelbare school te Stralsund heeft een gewaagde streek uitgehaald, 's Nachts zag hij kans in de Mariakerk te komen, waar hij langs de to rentrappen naar de bovenste galerij klom. Aan den buitenmuur van de kerk beves tigde hij aan een haak een meegebrachte touwladder, maakte een touw vast aan een volgenden haak in den muur en wist op deze wijze den top van den toren, die ruim 100 meter hoog is, te bereiken. Hier be vestigde hij een vlag, vervaardigd van een handdoek, waarop met inkt waren getee- kend een doodskop, een wolfsklauw, een driehoek en in morseteekens zijn naam* initialen en die van zijn geboortstad. Te gen vijf uur 's ochtends verliet hij de kerk en volkomen rustig kwam hij 's morgens óp school. De vlag wekte in Stralsund groot opzien en werd uit den bovensten omgang van den toren door een timmerman met behulp van een langen haak verwijderd. Dit er gerde den jongen zóó, dat hij den volgenden nacht wederom met levensgevaar omhoog klom en een tweede vlag, waarop ditmaal behalve de teekens van den vorigen nacht ook nog een dolk was geteekend, nog iets hooger dan den vorigen keer aan den hoog- sten top van den toren onder den weerhaan bevestigde. De politie kreeg echter thans den jongen te pakken. Hij bood aan zelf de vlag weer naar beneden te halen en verklaarde het waagstuk niet met politieke bedoelingen te hebben gedaan, doch alleen om indruk op zijn mede-scholieren te maken. De goudvondsten in N.-Zeeland. Groote opwinding ia te Wellington ver oorzaakt door het bericht van de toevalli ge ontdekking van goud te Takapuna, ha ven en voorstad van Auckland. RECHTZAKEN OVERVAL TE AMSTERDAM. In hooger beroep opnieuw vijf jaar geëëischt. Tegen den verdachte inzake den over val op een 80-jarige alleenwonende oude vrouw in de Westerstaat te Amsterdam, gepleegd op 9 Maart' 1L, is voor het Am- sterdamsche Gerechtshof in hooger be roep bevestiging geëischt van het vonnis der Rechtbank: vijf jaar gevangenisstraf. DOOD DOOR SCHULD. Man en vrouw het slachtoffer. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde enkele maanden geleden een student we gens het veroorzaken van dood door schuld tot een maand hechtenis en ontzegde hem de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van een jaar. Op 13 Maart 1.1. keerde verdachte met enkele vrienden uit vAmsterdam, waar zij een feestje hadden gevierd, per auto naar Utrecht terug. Daar reed hij met een snel heid van ongeveer 60 km. over den Am- 8terdamschen Straatweg en naderde den overweg; plotseling stak een echtpaar den weg over en verdachte reed met onver minderde snelheid de beide menschen aan. De vrouw was onmiddellijk dood, de man overleed kort daarna. De veroordeelde is, evenals de officier van Justitie, die drie maanden hechtenis had geëischt, tegen het vonnis der Recht bank in beroep gekomen bij het gerechts hof te Amsterdam, waar deze zaak giste ren is behandeld. Er bleek, dat de stu denten in Amsterdam nogal een en an der tot zich genomen hadden. Verdachte zeide echter volkomen in staat te zijn ge weest de auto te besturen. In Utrecht zag hij plotseling de twee menschen op den weg toen hij nog ongeveer 10 m. van hen verwijderd was. Hij trachtte nog uit t© wijken, doch dit was toen te laat. Enkele getuigen verklaarden, dat de slachtoffers op den weg hadden geweifeld; zij liepen te haspelen, zooals een der ge tuigen dit noemde en waarmee hij be doelde dat het echtpaar onder den invloed van sterken drank was. Een waarneming waartoe ook andere getuigen waren geko men. De opvattingen of verdachte door te remmen het ongeluk had kunnen voorko men, liepen uiteen. De personen, die bij verdachte in den wagen hadden gezeten, verklaarden dat hij behoorlijk chauffeerde. De proc.-generaal mr. baron van Ha- rinxma thoe Slooten zeide zich met het vonnis der Utrechtsche rechtbank te kun nen vereenigen, behoudens ten aanzien van de straf en hij eischte veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf en ont zegging van rijbevoegdheid voor een jaar. De proc.-generaal liet een zeer scherpe cri- tiek hooren op automobilisten, die maar aloohol gebruiken en zich daarna zonder de minste verantwoordelijkheid „op het publiek loslaten". Uitsluitend door zware straffen, meende spr., kan daaraan een einde worden gemaakt. Mr. Schokking, die in het requisitoir den weerslag meende te bespeuren van het geen de proc.-generaal bij den HoogeD Raad onlangs heeft gezegd over de nood zakelijkheid van zware straffen voor ver- keerszondaars pleitte vrijspraak subs, cle WE1GERING OM VARKENS TE LATEN MERKEN. Kantonrechter te Amersfoort veroordeelt 56 verdachten tot twintig gulden boete. Gistermorgen heeft de kantonrechter te Amersfoort mr. Van Son uitspraak gedaan in de strafzaken tegen 56 verdachten uit do omgeving van Amersfoort terzake overtre ding der Crisisvarkenswet. Alle verdachten werden vertegenwoordigd door mr. Steene- ker uit Amsterdam, De ambtenaar van het O. M. mr. Zijlstra had op Donderdag 17 November bij de be handeling dezer zaken boeten geëischt, va- rieerende tusschen ƒ25 en ƒ500 van ieder der verdachten, ongeveer uitkomend© op 5 per varken, In zijn uitspraak wees mr. Van Son er op, dat de betalingen van de Gewestelijke Varkenecentrale te Utrecht goedgekeurd zijn door den minister en dus niet geacht kunnen worden strijdig te zijn met de wet. Daar het hier een principieele zaak gold wilde de kantonrechter ieder der 56 ver dachten tot een gelijke geldboete veroor- deelen en deze boete stellen op twintig gul den subs, tien dagen hechtenis. (Wij herinneren ©r aan, dat in Delft op de veemarkt een nog loopend proces-ver baal is opgemaakt, omdat de varkens wer den gemerkt, n.1. wegens dierenmishande ling). HET WEER OP ZONDAG. EERST KOUD, DAN WEER ZACHT EN REGENACHTIG EN ZEER VAST. Sedert het opmaken van de vorige weersverwachting heeft zich over de Noor delijke helft van Eur^ia een weerstoe- stand ontwikkeld, die gekenmerkt is door groote activiteit. Dit kwam het sterkst tot uiting in het midden der week. Er woedden toen zware stormen over het geheele ge bied tusschen de Britsohe eilanden en Groenland eenerzijds en Scandinavië an derzijds. Dat wij van deze geweldige actie in den dampkring hier te lande betrekke lijk weinig gemerkt hebben kwam daar door, dat de weerstoestand het meest stond onder den invloed van een gebied van boogen druk, dat zich vanaf de Azorische eilanden over Zuid-Europa uitstrekte. Bij ons werd over het algemeen de weerstoe stand gaandeweg rustiger. Wij hebben hier ook weinig bemerkt van de groote temperatuur-tegenstellin- gen tusschen Oost-Groenland en het Zuid- Westelijk gedeelte van Europa. Ver in het Noord-Westen heerschte een intens koude Noordelijke luchtstroom, die in de laatste dagen tot ver naar het Zuiden over den Oostelijken Atlantischen Oceaan is door gedrongen. Hiervan wordt verwacht, dat hij gaandeweg naar het Oosten zal ver plaatsen en opnieuw koud weer over ge heel West-Europa zal veroorzaken. De warme Zuid-Westelijke luchtstroom, die nog over het Westelijk gedeelte van het Vasteland en het Oostzee-gebied waait zal waarschijnlijk voor korten tijd plaats moeten maken voor dezen kouden lucht stroom. Een nieuwe depressie, die zich bij IJsland ontwikkelt, wijst echter op een nieuwen inval van warme lucht uit het Zuid-Westen, zoodat wij voor het einde der week rekening moeten houden met de mo gelijkheid van zacht, regenachtig en mis schien stormachtig weer terwijl de voor uitzichten voor Zondag onzeker zijn. Waar schijnlijk zal het dan nog van zeer veran derlijken aard zijn. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BETER EEN UUR LA- TER, - OM TWAALF UUR - THUIS a DAN REEDS OM ELF UUR IN EEN ZIEKEN- HUISl 18 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6