24ste Jaargang VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 No. 7370 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Dit nummer bestaat uit vier bladen Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbel® van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Paedagogen noodig. Tusschen den Minister van Onderwijs en de Tweede Kamer zijn stukken gewisseld over aan te brengen wijzigingen in de wet telijke regeling betreffende het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. In een dezer stukken lezen we het vol gende Hoewel de minister de bezwaren, door zijn ambtsvoorganger aangevoerd tegen het voorschrijven van paedago- gische voorbereiding voor de aanstaan de leeraren, geenszins onderschat, meent hij toch, dat de tegenwoordige toestand, waarbij van de toekomstige docenten niet de geringste studie van zie.kundige wetten en verschijnselen, van onderwijsmethoden en van didac tiek wordt geëisoht, kwalijk besten digd kan worden. Inderdaad, er kan hier en daar nog al 'ns worden geconstateerd een tekort aan opvoedkunde bij docenten, die wèl bezitten kennis, die óók die kennis aan anderen kun nen mededeelen, maar die arm zijn aan levenskunst, waardoor zij niet aan anderen het leven kunnen leeren beschou wen en beleven, zooals dat leven goed en schoon is. Niemand kan anderen geven, wat hij zelf niet bezit Wij, katholieken, begrijpen dan ook vol komen, dat, hoewel katholieke scholen be- geerenswaardig zijn, het nuttige dier scho len voor een overgroot deel afhankelijk is van het feit, of de onderwijzers en leeraren katholieke paedagogen zijn. Niet alleen knappe menschen, niet alleen goede docenten, maai óók welbewuste opvoeders. VON SCHLEICHER RIJKSKANSELIER. VON PAPEN WENSCHTE GEEN OPDRACHT. Het vermoedelijke kabinet. BERLIJN, 2 Dec. (V. D.). Van wel ingelichte zijde wordt verklaard, dat gis teravond en vanmorgen von Papen den rijkspresident een overzicht heeft gegeven van den politieken toestand. Hij heeft daar bij het voorstel gedaan hem geen opdracht tot kabinetsvorming te geven, doch den rijksweerminister von Schleicher het kanse lierschap toe te vertrouwen. Von Papen meende zijn eigen persoon te moeten terug trekken, omdat hij van een opdracht aan von Schleicher een zekere ontspanning ver wachtte en zelfs hoopte, dat een conflict met den rijksdag vermeden zou kunnen wor den. Deze meening zou zich bij von Papen vooral hebben gevestgd, na een bespreking' met een aantal ministers, die zich tegen zijn kanselierschap verzetten. De rijkspresident zou pas na langdurige overweging en met een bezwaard hart hebben besloten von Papen los te laten. Hij sprak zijn vertrou wen in hem uit en bracht hem warmen dank voor het door zijn kabinet verrichtte werk. De rijks-president meende echter zijn per soonlijke meenincen te moeten achterstel len bij wat zakelijk noodig blijkt te zijn. Het staat thans vast, dat von Schleicher in zijn opdracht zal slagen en deze dan ook heeft aanvaard, omdat hij het nieuwe ka binet waarschijnlijk reeds zoo goed als kla-ar had. Von Schleicher zal als rijkskan selier tevens rijksweerminister blijven. Op grond van de besprekingen, die von Schlei cher in de laatste dagen heeft gehad, neemt men aan, dat het nieuwe rijkskabinet er ongeveer als volgt zal uitzien. Rijkskanselier en rijksweerminister von Schleicher. Buitenlandsche Zaken von Neurath. Binnenlandsche Zaken dr. Bracht. Economische Zaken prof. Warmbold. Justitie Gürtner. Voedselvoorziening en Landbouw von Flemming. Arbeid prof. Braun. Post en Verkeer von Eltz—Rübenach. Minister zonder portefeuille Popitz. Rijkscommissaris voor de werkverschaf fing en werkverruiming wordt waarschijn- de voormalige landraad dr. Gereke. i**«ize minsterslijst staat nog geenszins vast en vooral de benoemingen van dr. PASTOOR J. H. A. THUS f Gisterenavond te 6 uur is overleden de zeereerwaarde heer J. H. A. Thus, pastoor der St. Pancratiuskerk te Sassenheim. Pas toor Thus bereikte een leeftijd van 75 jaar Zijneerw. werd den 19den November 1857 te Weesp geboren. Na met veel succes zijn studiën op „Hageveld" en te Warmond te hebben voltooid, werd hij den 15den Augustus 1882 door Monseigneur Snickers tot Priester gewijd. Als kapelaan was hij achtereenvolgens werkzaam te Nieuw-Ven- nep, Voorschoten, Bleiswijk, Delft, Rotter dam (H. La uren tins) en te Amsterdam (H. Gat-harina) en als Pastoor te Middel- harnis, Rotterdam en sinds 11 Juni 1911 te Sassenheim. Het is een groote vreugde geweest voor alle parochianen, dat de Pastoor op 15 Augustus j.l. zijn gouden priesterfeest te midden van de hem toevertrouwden heeft lichte verbetering trad in, doch deze was van korten duur. De 75ste verjaardag van den Pastoor ging stil voorbij; alleen was de kerk- dien dag druk bezocht door de vele parochianen, die daar kwamen bidden voor hun herder, die zooveel voor hen gebeden had. De Pastoor was in vele opzichten een voorbeeld voor zijn paroohianen. Wie is niet gesticht door zijn kinderlijke vroom heid, door zijn nauwgezette plichtsbetrach ting, door het alles voor allen zijn en niets voor zichzelve? Tot de krachten hem begaven, wilde bij iederen morgen de H. Mis opdragen, hoorde hij biecht en bezocht hij de zieken. I Groot was het vertrouwen, dat Pastoor stelde in de voorspraak van St. Joseph. De heilige heeft zijn vurige vereerder nooit alleen gelaten, bij alle moeilijkheden die het leven ook den Pastoor heeft gebracht. De ruim twintig jaren, dat Pastoor de parochie van St. Pancratius bestuurde is zijn geheele leven gewijd geweest aan den bouw der kerk. De kerk was zijn glorie en de kerk zal zijn glorie zijn vele eeuwen lang. De Pastoor heeft geploeterd en gebe deld voor zijn kerk. Als men den grijzen herder zag wandelen door de straten in zijn oude versleten toog, als men de Pasto rie binnenkwam, zag men met één oogop slag, dat de rijke inkomsten die de kerk in de goede jaren genoot, alleen de kerk en de armen ten goede zijn gekomen. Voor zichzelf, voor luxe en comfort heeft de Pas toor niets gehouden. Ook aan het St. Berna-rdusgesticht had de ontslapene zijn hart gegeven. En zijn wij niet allen trotsch op deze grootsche stichtingen: de kerk en „de Bernardus". Voeg daarbij de bouw van het K.S.A.-ge- bouw en de uitbreiding der scholen; het is een indrukwekkend levenswerk. Nu de Pastoor is heengegaan, zullen de steenen blijven spreken: hij was een goe de herder voor zijn schapen, die nacht en dag bezorgd was voor de zielen, aan zijn zongen toevertrouwd. Over hetgeen de Pastoor in andere plaatsen t-ot stand heeft gebracht is bij zijn gouden Priesterfeest uitvoerig geschreven. Hij was een man, die wist wat hij wilde, en wat hij wilde ook uitvoerde. Naast zijn veelomvattende zielzorg heeft Pastoor zich ook bewogen op het terrein der historische wetenschap. Zijn verdiens ten op dit gebied werden erkend door zijn benoeming tot lid van het Historisch Ge nootschap; zijn verdiensten voor de ge meenschap, in 't bizonder voor Sassenheim, werden erkend door zijn benoeming tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. De Parochie van St. Pancratius heeft in Pastoor Thus een krachtigen bestuurder en toegewijden vader verloren. Zijn nage dachtenis zal in hooge eere blijven. Uit op rechte dankbaarheid «voor het groote werk, dat de Pastoor zoo geheel belangeloos %oor hen heeft verricht, zullen zijn parochianen hem niet vergeten en God bidden, dat Hij hun herder moge opnemen in de Eeuwige Rust. Zn>ndag na de Hoogmis zal het stoffelijk overschot van den Pastoor in de kerk wor den opgebaard. De Metten zullen Zondagavond te 7 uur worden gezongen; de Lauden Maandag morgen te half 10. Te 10 uur zal de plech tige H. Mis van Requiem worden opgedra gen door den Doken van Noordwijk, waar na de begrafenis zal plaats hebben. ROOFOVERVAL OP EEN KOOPMAN. IN EEN SLOOT GEWORPEN EN BEROOFD. Gisteravond te omstreeks half zes heeft te Wijk en Valburg (N.-Br.), op een afstand van pl.m. 100 M. van de woning van den veldwachter, een brutale roof overval plaats gehad. Een 32-jarig koop man, J. Lubberdink, werd aldaar terwijl hij op den weg fietste door twee man nen aangevallen en met rijwiel en al dwars in een langs den weg loopende sloot geworpen. Vervolgens werd hij op het weiland gelegd, bewusteloos geslagen en van 600.beroofd. De aangevalle ne heeft ongeveer drie uur in bewuste- loozen toestand op het weiland gelegen. Toen hij weer bij kennis was gekomen heeft hij zich met moeite naar zijn wo ning kunnen begeven. De gewaarschuwde politie en burgemeester Landweer wa ren spoedig ter plaatse om een onder zoek in te stellen. Ook de justitie te Den Bosoh is van het voorgevallene in kennis gesteld. De toestand van den aangevallene was hedenmorgen naar omstandigheden redelijk wel. Van de daders heeft men nog geen spoor gevonden. Bracht, van Flemming en von EltzRü benach zijn ijog twijfelachtig. Rijkskanselier von Schleicher zal, even als von Papen dat was, rijkscommisaris voor Pruisen worden. De opdracht door von Schleicher aanvaard, BERLIJN, 2 Dec. (V. D.). Officieel wordt medegedeeld, dat Rijkspresident von Hindenburg generaal von Schleicher he den heeft belast met de vorming van een nieuwe Rijksregeering. Von Schleicher heeft de opdracht aan vaard. OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD? juffrouw vertelde, dat op den bewusteu Zaterdagavond eeu tweetal mannen wasch- knijpertjes gekocht hadden. Het signale ment klopte met dat van den man, dien men met de vrouw gezien had. Klaarblij kelijk waren het zeelieden geweest; een van hen werd Hans genoemd. Met deze gegevens werd het.onderzoek voortgezet en het gelukte te weten te ko men, dat de mannen ook in een café op den Dijk geweest waren. Men wist daar te ver tellen, dat het op varenden waren van een Duitscii schip. Inmiddels was dit schip ech ter via Antwerpen naar Zuid-Amerika ver trokken. Afgewacht diende dus te worden dat het schip weer terugkwam. Daarbij deed zich natuurlijk het gevaar voor, dat de mannen in Zuid-Amerika zouden deser-- teoren. Daarom werden alle gegevens strint geheim gehouden. Gisteren is het schip weer in IJmuiden binnengeloopen, waar de Rotterdamsche politie het opwachtte. Daar men den naam van den verdachte met kende, werd eerst gevraagd naar „Hans". Hij wees als zijn kameraad van den be- wusten Zaterdagavond aan, den 20-jarigen H. R. H. uit Hamburg. Ondervraagd, ver klaarde deze aanvankelijk van niets te we ten. Bij onderzoek in zijn kooi vond men ecu paar bruine schoenen en wasciiknijper- tjes als die uit de Hema. Nu was uit do voorkamer van de woning van „Blonde Mien" een paar bruine schoenen verdwe nen, eigendom van den verhuurder. Deze heelt do gevonden schoenen als zijn eigen dom herkend. H., die naar Rotterdam is overgebracht, gaf daarna toe in de kamer te zijn geweest. Verder gaat zijn bekentenis op het oogen- blik nog niet. Hij zal nu geconfronteerd worden met de verschillende getuigen. DE MOORD OP DEN SCHIEDAMSCHEN DIJK TE R'DAM. Een arrestatie te Amsterdam. Gisterenavond is aan boord van een in de Amsterdamsche haven aangekomen stoomschip gearresteerd een ongeveer 3U- jarige man. Deze arrestatie gescheidde door een inspecteur van den Justitieelen Dienst te Rotterdam, met medewerking der Amsterdamsohe politie. Zij houdt ver band met deu moord, die korten tijd gele den op den Schiedamschen Dijk te Rotter dam ie gepleegd, waarbij een vrouw van verdaente zeden op haar kamer door eeu zeeman werd geworgd. D«» man is hedenmorgen vroeg naar Rot- ter<iiun overgebracht. Het verhaal van de arrestatie van den vermcedelijken dader. In den nacht van 17 op. 18 September i er in ©en pand aan den Schiedamschedijk te Botterdam vermoord gevonden de 32- jarige Wilhelmina Irisman, die in donker RottertJUm bekend stond als blonde Mien. Leek op het eerste gezicht deze moord nogal geheimzinnig, de politie ia er toch in gww^d al vrij spoedig te weten te ko men Wet de vermoedelijke dader was. Ver schillend menschen hadden de vrouw op den benneten avond in gezelschap gezien j j van ©n» man. Deze was geen bekende be- zoek©»- «*n den Dijk maar men kon een vrij nv»?d signalement van hem geven. Voort»» ftad de politie in de kamer van de vermo^me vrouw eenige stille getuigen gevon.Usn, die haar het spoor wezen. De voorucmjuste daaivan was een waachknij- pertj*s f^t was van een ander model dan die in het huis gebruikt werden. Het verduc «widerzoek wees uit, dat dit knijper tje £«ju>cht was in de Hema. De winkel- BINNENLAND EERSTE KAMER. Voordat de Eerste Kamer gistermiddag oveiging tot het aldoeiingsonderzoek van een aantal wetsontwerpen, waaronder het tarieiopcentenontwerp, kwam zij zooveel minuten in openbare vergadering bijeen als noodig waa om te besluiten tot dat aideelingsonderzoek. En de daarvoor noo- dige minuten waren er 5. Er zou kunnen worden gevraagd of de Senaat nu ook maar meteen, vóór het af- deelingsonderzoek, niet de drie justitieel ontwerpen in het openbaar had kunnen afdoen, waarvoor hij nu heden om elf uur een openbare vergadering zou houden. Dat zou alweer een openbare vergade ring en de kosten daarvan hebben uitge spaard, maarook de door de Senato ren te ontvangen vergoeding hebben ver minderd. En bezuiniging juichen de Se natoren toe, als deze maar niet op hun eigen inkomsten van toepassing wordt ge bracht. DE CRISISVARKENSWET. Commissie van Advies. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over hoofdstuk X Rijks heg ooting, heeft de Minister van Economi sche Zaken en Arbeid de instelling aange kondigd van een Commissie van Advies inzake de Crisis-Varkenswet. Naar aanleiding hiervan kunnen wij mel den, dat het de bedoeling is een commis sie van deskundigen samen *e stellen, wel ke zal adviseeren in alle kwesties, die voor de varkensteelt van practisch belang zijn. De Varkenscentrale welke aanvanke lijk deze taak op zich genomen had, wordt VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Generaal von Schleicher rijkskanselier. Hij heeft de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard, (lste pagina.). De Engelsche nota inzake de oorlogs schulden aan Amerika. (2de blad). BINNENLAND. Algemeen aanvangsuur van 5 uur voor broodbakkerijen voorgesteld, (lste blad). Accijns op vloeibare oliën, (lste blad). De uitvoer van boter naar Duitschland. (lste blad). Stationsinbraak te Maarn. 1600 ontvreemd. (Gem. Ber., 3de blad). Hotel „Rijsserberg" te Rijssen afge brand. (Gern. Ber., 3de blad). Oude moordzaak te Rotterdam opge helderd. (lste blad). Roofmoord te Wijk en Valburg. Koopman beroofd en in de sloot gewor pen. (lste blad). OMGEVING. Overleden is de zeereerw. heer J. H. A. Thus, pastoor te Sassenheim. (l6te blad). te zeer in beklag genomen door handels- aangelegenheden in binnen- en buitenland. Daaioni hee.'t de minister besloten een commissie in het leven te roepen, welke de algemeene vragen, betreffende de var kensfokkerij, welke zich op het platteland voordoen zal behandelen. DE CRISIS ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis Zuivel-Cenfcrale maakt bekend dat voor de week van 4 tot en met 10 De cember de prijs van het Crisis-botermerk wederom bepaald is op 0.S5, per kg. en de prijs van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 0.80 per kg. BOTER NAAR DUITSCHLAND. De regeling van den uitvoer gisteren in werking getreden. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat het K. B. tot regeling van den uitvoer van boter naar Duitschland met ingang van gisteren in werking is getreden. ZENDTIJDENBESLU IT. In de memorie van antwoord op hei voorl. verslag van het afdeelingsonderzoek der P.T.T.-begrooting, deelt minister Reymer mede, dat hij niet zal medewerken aan het toewijzen van een langoren zend tijd aan de A.V.R.O, EEN NIEUW RAADHUIS TE NiEUWK OOP. De gemeenteraad van Nieuwkoop heeft in zijn vergadering besloten tot aan koop van het huis van den vorigen burge meester, om dit in te richten als Raadhuis. Een photo van het vriendelijke gemeentehuis.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1