I ?Jy LcPif. VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 -"Uz; tere positie innemen den zij zelf. De vaste en onwrikbare wil om daarnaar te streven moet ook ons bezielen. Ik wil er den heer v. <L P. ten laatste nog op wijzen, dat nu er bezwaren gerezen zijn tegen onzen vorm van actie voeren. Deze was echter niets anders, dan een aan sporing tot de tuinders en boeren, om op de vergaderingen van de kiesvereenigingen te komen, en daar ook hun recht te laten gelden, daar er voor ons geen enkele reden is, om dit niet op de vergaderingen van ue kiesvereenigingen te doen. Voorts zou ik er de heer v. d. P. nog op willen wijzen dat wij inzake de kwestie van onzen vertegen woordiging, of die voldoende is ja of neen, toch niets aan hem behoeven te vragen en dat de strooming op het platteland er toch wel onmiskenbaar op wijst dat men over de re-sultaten die verkregen zijn aller minst tevreden is. Als de heer v. d. P. goed wist, welke ellende er heerscht op het plat teland bij vele boeren en tuinders, als hij de familiebemiddelingen en opofferingeu kon bevroeden in vele gevallen, de angst voor executie of beslaglegging welke vele onsohuldigen beleven, als hij de tuinders had gezien en gehoord, die met tranen in de oogen vertellen, dat zij als resultaat van lange harde arbeid niet beloond maar ge hoond worden door verwijzing naar het armbestuur, dan zou hij en vele anderen zich schamen, dat men het zoover heeft laten komen, in Nederland, alvorens maat regelen te treffen, die in de ons omringen de landen reeds overal getroffen werdon. Met beleefde dank voor de plaatsing, M. P. cL WEIJDEN. Uit de Landbouwwereld Kopziekte en Moerziekte en Kunstmest. Kopziekte kwam dit voorjaar weer hier en daar voor, in veie gevallen met doode- lijken afloop. Reeds vroeger, een halve eeuw geleaen, stierven vele runderen in de Rijnstreek, ten Oosten van Leiden, er aan, en ook in I860 reeds deed de kop ziekte als „najaarsziekte" onder het vee, van zich hooren. Het oude najaarsgras zou de oorzaak zijn, dat bezet b.eek met zwartbruine roestzwammen. Men maakte deze graspollen onschadelijk, docr ze af te maaien of door de wei in den winter door de schapen goed te laten afgrazen. In de laatste jaren, sedert 1920 ongeveer, vertoont de kopziekte zich ook in de Oostelijke provinciën, vooral op de zandgronden. Men behandelt ze thans en met succes op dezelfde wijze als de m o e r-, kalf of melkziekte, n.l. door lucht in de uiers te blazen een middel, uitgevonden door den Peenschen veearts Schmidt. Onderzoekingen van Prof. Sjollema en anderen, brachten aan het licht, dat door de lucht-mblazing in de uier het kalk- en f osf orgehalte van het b.oed belangrijk stijgt. Zoowel bij dieren, die aan kopziekte lijden, als bij de koeien, lijdende aan melkziekte, is een te kort aan minerale besianddeelen in het bloed, en vooral kalk te constateeren. Het ligt voor de hand, dat men meende door bestrijding van, dat tekort de beide ziek ten te kunnen «genezen, en men vrekreeg dan ook in ve!ft gevallen mooie resultaten door een middel van Prof. Sjollema: in spuiting van een kalkhoudende vloeistof in één der groote bloedva ten. Wat nu eigenlijk de oorzaak is Men ver goedt schrijft Dr. Van Leeuwen in „De Veldbode'' te doen hebben met de wer king van zenuw vergiften, door middel van het voedsel binnengekomen, 't zij dan door vermelde roestzwammen of an dere lagere organismen. Men geve dus nauwkeurig acht op zijn dieren. Enkele ver schijnselen van kopziekte zijn: knar setanden, kauwbewegingen, schuimbekken, verschijnselen als mondklem, heftige kramp aanvallen, brullend loeien, met bloed beloopen oogen, achterover gehouden kop. Na krampaanvallen volgt verlamming en uitputting. Als voedsel geve men geen gras, maar liever droog voer hooi en lijnmeel- slobber. Een liggend dier prikkelde men nooit tot opstaan De veearts worde zoo spoedig mogelijk ontboden. In verband met bovenstaande zij nog medegedeeld, dat Dr. Broersma in het Tijdschrift voor Diergeneeskunde onlangs tot de conclusie meende te moeten komen, dat kopziekte (Grastetanie) uitsluitend te danken zou zijn aan het gebruik van kunstmest. Ook in de gevallen, dat de ziekte voorkomt op de weiden, waar geen kunstmest overgestrooid is, meent hij dat de vergiftiging via hooi- of kuilgras, in verband staat met kunstmest. Hiertegen komt Dr. A. van der Laan in hetzelfde tijdschrift op en schrijft o.m.: „Immers in Nederlandsch Indiè (Deli) komt grastetanie vrij veelvuldig voor bij rundvee (voorna melijk ossen) op plaatsen, waar het ge bruik van kunstmest volstrekt is uitgeslo ten". De ziekte schijnt daar in verband te staan met den overgang van den drogen in den regentijd, en treedt vooral op na de eerste zware regens. ,,Een verband met het eten van overvloedig jong gras is dus ook daar vermoedelijk aanwezig, doch stel lig zonder eenigen invloed van voorafge gane aanwending van kunstmest, langs welken weg ook. De ziekte werd trouwens reeds beschreven in het Verslag van het Veedrtsenijkundig Staatsberioht in 1889. Aldus Dr. v d Laan, waaraan we kun nen toevoegen, dat volgens oudere vee houders de ziekte in bovengenoemde Rijn streek reeds voorkwam in 1860, toen de kunstmest onbekend was Zegels plakken. Sedert 25 Seotember jl. geldt, een nieuw tarief Invaliditeitswet voor verzekerden van 14 en 15 jaar, en wel als volgt: Leeftijd 14 en 15 jaar, voor jongens zoo wel als meisjes 30 cent per week. Voor ouderen als volgt: 16 en 17 jaar 40 oent; voor 18, 19 en 20 jaar 50 cent en voor man- I nelijke en 40 cent voor vrouwelijke verze kerden; voor 21 jaar en ouder 60 en 50 oent. Jongens en meisjes van 14 en 15 jaar, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan 3 dagen voor denzelfden werkgever werkzaam zijn. vallen onder het dagzegeltarief van ^1|s cent. Ter navolging. De gemeente Efneden heeft sedert jaren een politie-verordening dat de mestkalveren in kisten, waarin ze vet gemest worden, moeten kunnen gaan liggen en lucht en licht toe moeten kunnen treden. Door het bewegen, het donkeren de absolute melkvoeding, meent men het blan ke kalfsvleesch te verkrijgen; dit is echter een wanbegrip. Een boer, die deze handel wijze onmenschelijk vond, wat ze dan ook is, liet zijn mestkalveren gewoon in de wei loopen, hij gaf echter wel de sterke melk voeding en zette de dieren in de kist als de slachter kwam, omdat die ze anders niet kocht. Nooit had deze boer klachten over het niet blank zijn van het vleesch. Een slager vertelde uit zijn ervaring het vol gende: Een boer had een tweeling-kalf, de beide diertjes waren in zoo'n wanhopigen staat, dat de boer ze met de moeder in de wei bracht. De kalfjes kregen dus de abso luut natuurlijke voeding, en de moeder had de weelde haar kinderen groot te mogen brengen. Na vijf weken waren het pracht- kalveren en bedoelde slager roemde het vleesch als van zeldzame kwaliteit. Wist U dit? Op de staatsbegrooting 1933 wordt 50.000 subsidie méér uitgetrok ken voor verbetering van 't varkensras, in verband met uitvoer naar Engeland. Daar ons bacon zich op de Engelsche markt niet kan handhaven, is een post van 20.000 bedoeld om zoo snel mogelijk een varkens- ras te verkrijgen, dat de gewenschte eigen schappen bezit. In. normale tijden werd in de maand Juli voor 15 k 16 millioen gul den aan tuinbouwproducten uitgevoerd, dit jaar slechts half zooveel: voor 8 millioen. Engeland betrok daarentegen méér vroege aardappelen van ons dan vóór de crisis: vroeger gemiddeld 600 wagons, in dit jaar 2520 wagons, dus meer dan 4 maal zooveel. Evenwel bedroeg de prijs nu slechts 330 gulden; in de drie voorgaande jaren: 420, 500 en 710 gulden. De totale uitvoer naar Engeland was ook zeer s'echt, die vermin derde in waarde van 3 en een kwart mil lioen gulden in 1931 tot slechts 850 duizend gulden in dit jaar. De Landbouwbegrooting over 1933 wijst voor Landbouw een totaal bedrag aan van 8 440.812,dat is ruim één millioen 784 duizend gulden minder dan voor 1932 werd toegestaan. Aan de Land- bouw-hoogeschool te Wageningen werden dit jaar voor de eerste maal 105 leer.lingen ingeschreven, 't vorige jaar 106. In totaal zijn er 511 studenten; 27 studenten behaal den het diploma voor landbouwkundig in genieur. B—r. BINNENLAND KOSTGANGERS BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Do Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle inspecties voor de werkver schaffing een rondschrijven gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: Tot nu geldt de bepaling, dat bona fide kostgangers van 30 jaar en ouder, om de week bij de werkverschaffing worden ge plaatst, terwijl bovendien is bepaald, dat. in gemeenten alwaar een van Rijkswege gesubsidieerde steunregeling bestaat, in dien in voldoende mate werk kan worden verschaft, ook kostgangers van 21 jaar en ouder kan worden geplaatst, voorzoover deze kostgangers althans overkomstig de bepalingen der steunregeling gesteund wor den. De wenschelijkheid is gebleken, om zoo wel ten aanzien van den leeftijd als van den duur der tewerkstelling, eenige wijzi gingen aan te brengen. Voortaan zullen kostgangers gedurende een periode van 5 weken, drie weken bij de werkverschaf fing mogen worden geplaatst, met inacht neming van de volgende bepalingen: Order kostkangers worden verstaan on- gehuwden die niet bij hun ouders inwonen. Van de kostgangers zijn van tewerkstel ling "uitgesloten: le. Zij, die jonger zijn dan 21 jaar, met uitzondering van diegenen, wier ouders overleden zijn; (personen beneden 18 jaar worden nimmer geplaatst); 2e. Zij, die 21 jaar of ouder zijn en wier ouders in de plaats van inwoning of aan grenzende gemeenten woonachtig zijn ten zij de betrokkene reeds langer dan een jaar niet bij zijn ouders inwoont; 3e. Zij. die zich tijdens hun werkloos heid in de gemeente waar zij plaatsing bij de werkverschaffing verzoeken, hebben ge vestigd, of tijdens de werkloosheid kost gangers geworden zijn, tenzij dit een ge volg mocht zijn van het overlijden van de ouders van de betrokkene. Voor de twee weken van de periode van vijf weken, waarin geen plaatsing bij de werkversehaffirfg plaats vindt mag, geen steun, ln welken vorm ook, worden ge geven. Kostgangers, die inkomsten verzwij gen, zullen van plaatsing worden uitgeslo ten. UITVOERING VAN DE WARENWET. Geen bezuiniging, voordat de Kamer is ingelicht. In een brief aan den voorzitter van de Tweede Kamer deelt minister fAiys de Bee- renbrouc* mede, dat hij voor de openbare vergadering zijn plannen in zake de ver mindering van uitgaven in verband met de uitvoering van de Warenwet, niet nader uiteen tan zetten. Het over.eg, dat de minister ten deze heeft geopend met den Nijverheid- en den Middenstandsraad, is nog niet geëindigd. Deze lichamen hebben schriftelijk advies uitgebracht, doch op grond van die advie zen acht de minister een nadere bespre king van het onderwerp tusschen afgevaar digden van die raden en de inspectie van de Warenwet noodig. De minister stelt zich voor, deze conferentie zeer spoedig bijeen te roepen. Ten slotte voegt de minister aan deze mededeelingen nog toe, dat hij geen enke len maatregel in zake de vermindering van uitgaven in verband met de uitvoering Tan de Warenwet zal nemen, dan nadat hij de Kamer volledig hierover zal hebben inge licht. GR00TF WERKEN IN TIJDEN VAN DEPRESSIE. Aandrang van eenige Kamers van Koophandel. De Kamers van Koophandel te Arn hem, Dordrecht, Nijmegen, Rotterdam en Tiel, doen in een adres aan de Tweede Kamer een beroep om bij de behandeling van de begrooting voor 1933 invloed aan te wenden om de regeering van de groote belangen, die bij den aanleg van den weg RotterdamLent op het spel staan, te doordringen en haar te bewegen de tot standkoming van dien weg zooveel moge lijk te bespoedigen. De Kamers zijn zich zeer wel bewust, dat zij hiermede een wensch uitspreken, die kwalijk vereenigbaar is met de door de regeering aangekondigde vertraagde uit voering van groote openbare werken. Dit is voor haar echter allerminst een bezwaar. Want zij achten het standpunt, dat de regeering in deze inneemt, niet juist. Een verstandig staatsbeleid zal de uitvoering van groote werken zooveel mo gelijk doen geschieden in tijden van de pressie. De daaraan verbonden voordeelen zijn dikwijls uiteengezet. De bouwkosten zijn aanzienlijk lager dan in tijden van hoog- conjuctuur. De teisterende invloeden van de werkloosheid worden bestreden niet door steunverleening, maar door werk verschaffing. De druk der depressie op het bedrijfsleven wordt verlicht. Al deze redenen maken het gewenscht om in dit tijdsgewricht de uitvoering van openbare werken, waarvan het nut en de noodzake lijkheid vaststaan, niet te verdragen, doch zooveel mogelijk te bespoedigen. Het laatste geldt, aldus het adres, in het bijzonder voor den aanleg van den weg RotterdamLent, en voorts meer in het algemeen voor alle werken behooren- de tot het Rijkswegenplan 1932. Door de tijdige voltooiing van dit plan zou het Ne- derlandsche bedrijfsleven aan het einde van de huidige depressie-periode de be schikking hebben over een weldoordacht stelsel van primaire wegen. Voor den we deropbloei van onze welvaartsbronnen zou dit zonder twijfel van onschatbare betee- kenis zijn. ALGEMEENE R. K. LANDB0UW- BEDRIJFSRAAD. Naar wij vernemen houdt de Algemeene R. K. Landbouw-Bedrijfsraad dit jaar zijn algemeene vergadering te Utrecht en wel op Maandag 12 December, in de groote zaal van het Hotel „Kasteel van Antwer pen". Naast de voorstellen van de bijzondere R. K. Landbouw-Bedrijfsraden en goedkeu ring van de jaarverslagen, rekening en verantwoording en begrooting, zal de voor zitter van den Algemeenen R. K. Land bouw-Bedrijfsraad, Pater Mr. Dr. Arn. Borret S. J„ een inleiding houden over „Natuur en bovennatuur in het «ociale en economische leven", terwijl Mr. H. van Haastert, adj.-secretaris van den Raad, zal spreken over: „Inhoud van het ont werp van wet inzake de instelling van be- drijfsraden, zooals het luidt na de aanne ming ervan door de Tweede Kamer der S taten-Generaal." SLACHTINGEN VOOR EXPORT. De houding van de Nederlandsche Varkenscentrale. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Keestra in verband met het niet gebruik maken door de Nederlandsche Var- kensoer.trale van gemeentelijke openbare slachthuizen voor slachtingen met bestem ming voor export, antwoordde de minister van Economische Zaken en Arbeid, dat het hem bekend is: a. dat sedert korten tijd de Nederland sche Varkenscentrale, die den uitvoer van varkensvleesch gecentraliseerd in handen heeft, de slachtingen voor export voor zoover dat om financieele overwegingen of andere redenen noodig is of voor zoo ver dit door de exporteurs zelf is verzocht laat verrichten in voor haar werkende bedrijven. Dat in vele van deze een groote bedrijvigheid heerschte, vindt zijn oorzaak in den grooten uitvoer van bacon. De be reiding van bacon geschiedt in bijzonder lijk daartoe ingerichte bedrijven. Deze be drijven zijn met uitzondering van een zeer klein bedrijf, dat gedurende de laatste ja ren slechts eenige weken had gewerkt, alle in werking gebleven en hebben in verhou ding tot hun capaciteit en vroegeren om zet in deze bedrijvigheid hun aandeel ver kregen b. dat de exportafdeeling van eenige openbare slachthuizen zijn stilgelegd, o.a. van die te Bergen op Zoom en Breda. Doch deze waren niet van groote beteekenis. Dat genoemde gemeenten belangrijke fi nancieele nadeelen lijden en dat de werk gelegenheid in ongunstigen zin wordt be- invloed. kan dan ook niet worden toegege ven. Om echter zooveel doenlijk aan de bezwaren tegemoet te doen komen, wil de minister gaarne bevorderen, dat de Neder* landsche Varkensoentrale nogmaals beoor deelt, of genoemden gemeenten een aan deel in de daarvoor in aanmerking komen de slachtingen kan worden verleend. LAGE L00NEN VAN LANDARBEIDERS Geen regeeringsmaatregelen. Op de vragen van den heer Loerakker, lid der "lweede Kamer, betreffende het ne men van maatregelen van regeeringswogo in verband met de voortdurende verlaging van de loonen der landarbeiders, antwoord de de minister van Economische Zaken en Arbeid: Dergeli'ke lage loonstandaard brengt on getwijfeld het platteland in een onge- wensckte positie. Hij zou dan ook een toe stand, die hoovere dan de thans geldende loonen zou medebrengen, zeer op prijs stel len. Het is echter niet doenlijk de steunmaat regelen, welke ten behoeve van den land bouw van regeeringswege reeds zijn of nog zullen worden getroffen, zóó in te richten, dat de landbouwers, wier bedrijven on danks de geboden hulp veelal nog verliezen opleveren, verdicht zijn hun arbeiders een van Overheidswege vastgesteld loon uit te betalen. Dit zou evenzeer een ont reddering van het platteland met zich bren gen. De ondergeteekende acht een oplossing in dien geest dan ook niet te aanvaarden in het algemeen belang. Hij ziet eerder in de richting van overleg tusschen de par tijen en van bevordering van verruiming van het inzicht der betrokkenen een mo gelijkheid, dat bevrediging van beide par tijen zal ontstaan. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De Nederlandsche R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nederland sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden wendden zich per circulaire tot de werkgevers in handel, in dustrie en verkeerswezen, met verzoek, de vroeger steeds gevolgde gewoonte om bij de jaarswisseling aan het jeugdige perso neel salarisverhooging toe te kennen, op nieuw te gaan volgen. Zij wijzen er op, dat het absoluut nood zakelijk is. dat de salarissen der kantoor- en handelsbedienden op hooger peil ko men en zij doen daartoe een dringend be roep op de medewerking van de werkge vers. Zeer in het bijzonder wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de periodieke sala- risverhoogingen, door welke de jeugdige kantoor- en handelsbedienden op een eenigszins behoorlijk inkomen moeten gera ken, in een buitengewoon groot aantal ge vallen zijn stopgezet. Zij stellen de vraag, hoe jonge menschen, die in verhouding tot hun leeftijd geheel onvoldoende worden ce- salarieerd, ooit tot een huwelijk kunnen ko men of hoe zij zich in materieele zin voor het huwelijk kunnen voorbereiden. „Men spreekt van moreel en zedelijk ver val, niet het minst onder de jeugdige men schen. maar zou er tusschen dat verval en de geheel onvoldoende salarieering van jeugdi» personeel geen nauw verband be staan V' Met grooten aandrang wordt dit onder de aandacht van de werkgevers gebracht. DE REGEERING KOMT ZAANDAM TER HULP. In de gehouden raadsvergadering te Zaandam heeft de burgemeester in den loop der debatten medegedeeld, dat door de regeering een bedrag van 71(2 ton was beschikbaar gesteld tot dekking der loopen- do uitgaven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14