VERSLAG DER WEEDE KAMER. VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT Vj '.'DE BLAD PAG. 13 36 Sprekers ingeschreven, alleen bij de zesde afdeeling Werkverschaffing en Steun- vérleening van de 12 afdeelingen welke de Begrooting van Binnenlandsche Zaken telt. Dit is een bewijs zei de heer Korten horst (R.-K.), dat er met de organisatie van dan dienst dezer afdeeling iets niet in den haak is. Inderdaad wel de meest wel willende verklaringen van het verschijnsel. Men kan ook aan andere minder welwil lende verklaringen denken, die in verband staan met het naderen van zekere Juni-ge- beurtenissen in 1933. Uit den aard der zaak is er heel weinig nieuws verteld. De klachten komen alle maal op hetzelfde neer evenzeer als de middelen, welke aan de hand worden ge daan om tot een beteren toestand te gera^ ken. Algemeen is de klaeht, dat tal van wer ken, die tot de normale werkzaamheden behooren, welke ook zouden worden ver richt, wanneer er van geen werkverschaf fing sprake was, thans in werkverschaffing worden uitgevoerd. Hierover waren de hee- ren Kuipers (R.-K.), Korten horst R.-K.) en Am el ink (A.-R.) het roerend eens. Het sterkste staaltje haalde wel de beer Kortenhorst aande gemeente Sappermeer was reeds begonnen met werk zaamheden aan haar uitbreidingsplan, stra tenaanleg, rioleering enz., toen zij uit Den Haag bevel kreeg, om dit plan in werkver schaffing te doen uitvoeren en de arbei ders die aan het werk waren dus ontslagen moesten worden. Algemeen drong men aan op meer contact ten deze tusschen het De partement en de gemeenten en de heer Kortenhorst wilde voor dit contact den Ne- derlandschen werkloosheidsraad ingescha keld zien. Hij vroeg tevens dat het Depar tement een vast criterium zou aanvaarden voor hetgeen werkverschaffing en werkver ruiming is; als het meest kenmerkende on derscheid kan gelden, dat bij werkver schaffing geen geschoolde arbeid wordt vereischt bij werkverruiming wel. Hen tweede aangelegenheid, die de aan dacht had van allerlei sprekers van uit een loopende richting, o.a. van de heeren v. Voorst tot Voorst (R.-K.), E b e 1 s (V.D.), Bakker (C.-H.) en A m e 1 i n k (A-R.). was de vraag, of in het landbouw bedrijf geen steun mogelijk zou zijn aan de boeren, waardoor deze in staat zouden worden gesteld wederom meer arbeiders in dienst te stollen. De eerste drie genoemde heeren waren hiervan voorstanders, al liep ook de méthode uiteen volgens welke zij hun doel willen bereiken. De gedachte in haar algemeenheid is zeker volkomen lo gisch. Terecht merkte de heer Hiemstra (3. D. A. P.) op, dat het toch eigenlijk dwaas is op allerlei minderwaardige gron den tegen hooge kosten arbeiders in werk verschaffing aan het werk te stellen, ter wijl de boeren op de oude cultuurgronden niet in staat zijn personeel te betalen, tén gevolge waarvan deze goede gronden ver kommeren. Maar zoodra het op de uitVoe- UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Gisteravond te 7 uur kwam de Raad de zer gemeente in openbare vergadering bij een. Voorzitter Burgemeester A. J. v. Ger- revinck; Secretaris R. Reitsma. Aanwezig 12 leden Afwezig de heer Kuiken wegens ziekte. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren eenigen missives van Ged. Staten, die voor kennisgeving werden aangenomen. De kwestie-Rübenka/np. Voorts kwam in behandeling het voor stel tot het aangaan van een rechtsgeding tegen den heer fAi ben kamp wegens de terugvordering van de door den heer R. in de gemeentekas gestorte gelden. De voorzitter zal van deze zaak niet veel zeggen omreden deze voldoende bekend ia en ook de Raad geen juridische beschou wingen daarover kan houden. Of spreker de dagvaarding den Raad moet mededeelen moet de Raad zélf bes.is- sen. De raadsman der gemeente is van meening dat de gemeente zich principieel tegen deze ingestelde vordering moet ver zetten en dat zij dit rechtens en feitelijk op goede gronden kan doen. De heer Bakker meent, dat de Raad zich zeker wel onthouden zal van rechtskundige beschouwingen, doch spreker heeft de dag vaarding bij de stukken gemist en het was mogelijk wel nuttig geweest ook daarvan kennis te nemen. De heer Kortmann had eveneens gaarne inzage gehad van de dagvaarding Het ont houden van stukken is wel meer voorge komen, hetgeen spreker niet gewenscht acht. Spreker wil niet betwisten de bezwa ren die voor B. en W. kunnen bestaan van het ter inzage leggen van sommige stuk ken, doch wegen deze bezwaren zwaarder dan die van den Raad? Spreker zegt nog maals dat hij van de dagvaarding liever op andere wijze had kennis genomen, dan hij dit nu heeft kunnen doen. Mr. Sprey bevreemdt eenigszins het ge sprokene door de heeren Bakker en Kort mann. Het lijkt wel of de kwestie-Rüben- kamp voor het eerst wordt gehoord. Zijn dan de heeren allen vreemdeling in Jeru zalem? De Raad heeft destijds het rapport der commissie aanvaard In dit rapport werd over de handelingen van den heer 'F.'a ben kamp in afkeuringswaardigen zin gesproken. Do heer Kruizinga is het eens met dó BINNENLANDSCHE ZAKEN ring aankomt, rijzen de bezwaren en noch de heer Hiemstra noch de heer A m e- 1 i n k wilde van steunmaatregelen aan het particuliere bedrijf hooren. Dat leidt maar tot loonzetting meende de laatste. Een derde punt, waarover eenstemmig heid bestond, was den grooten nood van de werklooze jeugd. Mejuffrouw de Jonge (S. D. A. P.), de heer L a n g m a n (C.-H.) en mej. G r o e n e w e g (S. D. A. P.) beno vens tal van andere sprekers hielden zich met deze treurige aangelegenheid bezig. De eerste spreekster stelde zolfs een motie voor om de wenschelijkheid uit te spreken van een afzonderlijke steunregeling voor de volwassen jeugd, die nog bij hare ouders is en voor de minste uitgave de hand moet ophouden bij vader en moeder, die toch reeds in de allermoeilijkste omstandighe den verkeeren. Dat maakt deze jonge men- schen radeloos, zei mej. Groeneweg; en zelfs in kringen waarvan men dit niet zou denken beginnen zich neigingen te vertoo- nen om te gaan zwerven. Vooral voor de intellectueels jeugd is het versohrikkelijk en daarom wilde zij overeenkomstig de conclusies eeher commissie, welke deze za ken had onderzocht, dat uitkeeringen zou den worden gegeven aan die jeugdige werkloozen. die voor hen bestemd onder wijs bezoeken In verband met ditzelfde vraagstuk fiond de bemerking, die door den heer Ma en en (R.-K.) werd gemaakt en later door den heer A m e 1 i n k herhaald, dat het toch geheel verkeerd was bij de werk verschaffing, waarvan slechts een persoon in elk gezin mag profiteeren, een reeds min of meer bejaarde vader aan zwaar werk te zetten en bijv. .zijn flinken 23-jarigen zoon tot lediggang te dwingen. Ten slotte was er nog een punt waar over vrijwel eenstemmigheid bestond, n.l. dit: dat het niet aan ging de loorten in de werkverschaffing lager te doen zijn dan de steun, die zonder werk wordt uitgekeerd. Het gevolg daarvan is, dat een man, die de heele week hard werkt, niet zelden minder ontvangt dan een die op zijn sloffen achter de kachel blijft zitten. Uit het debat stippen wij nog aail, dat de heer M a e u e n in overweging gaf den mechanischen arbeid bij bruggen en slui zen te vervangen door handenarbeid waar door aan velen werk zou worden verschaft dat de heer Bra at maatregelen wilde getroffen zien, w-elke den boeren gelegen heid zouden geven tot uitbreiding van ver schillende cultures zooals b.v. de vlascul tuur, die veel werk verschaffen vooral in den winter, en dat mej. Groeneweg erkende, dat de door den Minister mede gedeelde regeling voor sohippers in Düitsch1a.nd haar was meegevallen. Zij meende echter, dat de toepassing mensch- kundiger kon zijn en wenschte ook alweer een commissie, tot welke deze menschen zich zouden kunnen wenden. Heden komt de Minister aan het woord. algemeene bezwaren van den heer Kort mann, doch voor dit geval denkt spreker er anders over. De heer Paardekooper meent dat door onthouden der stukken de raadsleden in hun rechten te kort worden gedaan. De voorzitter beantwoordt zeer kort de Sprekers. Het oordeel over een rechtsge ding kan men toch niet afhankelijk steken van een eenzijdig samengestelde dagvaar ding. De heer Bakker ziet in het geheel geen bezwaar &I9 gelegenheid was gegeven ge worden kennis te nemen van de dagvaar ding. De heer Kortmann wijst nogmaals op de ongewenschte gang van zaken, dat stukken worden achter gehouden. Spreker zegt nog maals dat hij terstond aanneemt dat er re deenen voor zijn geweest, doch wat weegt het zwaarst. In de dagvaarding heeft Gpr. dinsen gelezen, die niet in 't rapport staan. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het aangaan van een rechtsgeding. In het orgaan van werkverschaffing en steunregeling is door B en W. benoemd tot voorzitter de heer T. v. Egmond; ver der worden benoemd de heeren Simon Tho mas en Kuiken (lid werknemer) en de heer de Best. Aan deze commissie wordt ook nog toegevoegd de heer Rietveld, gemeen te-opzichter. Comptabiliteits-besluiten werden zonder commentair genomen. Bij de rondvraag besprak de heer Krui zinga het geven van een Kerstgave aan de werkloozen. Na eenige bespreking werd be sloten met 11 tegen 1 stem (die van Dr. Simon Thomas) aan de bij de gemeente te werk gestelde werkloozen op den Tweeden Kerstdag loon uit te betalen. Hierna sluiting. IJsclub. De IJsclub Oegstgeest kwam in openbare vergadering bijeen. Als w.n. voorzitter fungeerde de heer G. Lubbe Thzn. Van den voorzitter, den heer Kortmann, was bericht van verhindering ingekomen. Bij de opening herdacht de voorzitter het aan de vereeniging dezen zomer ontvallen eerelid, den heer G. Lubbe. De notulen van de vorige jaarvergade ring werden onveranderd vastgesteld. De penningmeester, de heer C Hoogen- doorn, bracht verslag uit. Ontvangsten 901 92. Uitgaven 181.72. Saldo 701.20. Tot kasnazieners werden aangewezen de heeren G Hofmann en J. Kamsteeg. De be scheiden bleken in goede orde bevonden, waarvoor den penningmeester dank werd gebracht. Het jaarverslag van den secretaris werd met dank bekrachtigd. De voorzitter bracht verlag uit van de gehouden jaarvergadering van den Z-H. IJsbond. Van het gemeentebestuur was een schrijven ingekomen, waarin vermeld de 10% korting op de Bubsidie waartoe de ge- gomeenteraad heeft besloten. Het bestuurslid, de heer A. Breedijk, heeft bericht gezonden dat hij niet langer ■al zitting nemen. De heer A. v. d. Kwaak, ter vergadering aanwezig, deelde mede dat hij ook niet lan ger als besturslid kan aanblijven. Het aftredend bestuurslid de heer 0. Hoogendoorn, werd met bijna algemeene stemmen herkozen, en nam deze herbenoe ming aan. In de vacature Breedijk werd gekozen de heer J. den Ouden en in de vacature v. d. Kwaak werd voorzien door benoeming van den heer O. den Hollander. Voor den wedstrijd die georganiseerd zal worden door den Z.-H. IJsbond gaven zich eenige leden op. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna werd overgegaan tot de tradi- tioneele verloting met als uitslag: le prijs 1 paar schaatsen W. Vink; 2e pr. N Dof- fenhof, 1 p. schaatsen; 3e pr. J. de Bie, 1 kistje sigaren; 4e pr. Jungerius, le kistje sigaren; 5e pr. P. Singeling, 1 p. schaatsen; 6e pr. H. v. Ingen Scheman 1 doos sigaren. TER AAR. EEN MOTIE AAN DE CENTRALE VEILING. Door de leden van de Velllngsvereen. „Tuindorsbelang". De R. K. Veilings vereeniging „Tuinders- belang" in liquidatie hield gisteren op een ingekomen verzoek van vele leden een vergadering in café Verhoef. De voorzitter, de heer Rekel hof, heette na opening met den Chr. groet, in zijn openingsrede behalve de leden, ook den aanwezig zijnden accountant, den heer H. M. Verhulst, uit Leiden, hartelijk welkom. Na lezing der notulen der vorige verga dering, gaf de accountant een uitvoerige uiteenzetting betreffende reeds verrichte werkzaamheden inzake de liquidatie. Nadien werd een levendige discussie geopend over diverse aangelegenheden, waarna met algemeene stommen, tonder eenige uitzondering of blanco-stemming de navolgende motie werd aangenomen; welke gezonden zal worden aan het be stuur dor CoÖp. Centr. Tuinbouwveiling „Ter Aar en Omstreken"; „Ondergeteekenden, Voorzitter en Se cretaris der R. IC. Veilingsvereeniging „Tuindersbelang" in liquidatie, te Ter-Aar in algemeene vergadering met de leden dier Veilingsvereeniging in café Verhoef te Ter-Aar bijeenzijnde, nemen de vrijheid U namens de leden, welke hen met alge meene stemmen dit opgedragen hebben, er U bij dezen opmerkzaam te mogen ma ken, dat bij de samensmelting der voor heen bestaande drie veilingen, t. w. „St. Phocas", „de Hoop geleidt Ons" en „Tuin dersbelang", absoluut door de toentertijd gehouden ledenvergadering hunner Veilings vereeniging is besloten, dat alle bezittin gen, vorderingen en schulden zonder ecnig voorbehoud in de overname waren inbe grepen, hetgeen zelfs door de heeren v. d. Bosch en Jonker van de Commissie van Advies is toegezegd en beaamd. Zij wen- schen er uitdrukkelijk op te wijzen, Jat aan de uitvoering van bovenstaand geen volledig gevolg ie gegeven, en zij nemen de vrijheid bij U erop aan te dringen, dat dit alsnog ten spoedigste moge en zal geschie den." Aan het bestuur werd opgedragen al datgene te doen, wat wenschelijk zou kun nen zijn voor de algemeene bekendmaking. Nadien werd deze zeer belangrijke ver gadering door den Voorzitter onder bijzon dere dankzegging aan alle leden, bestuurs leden en acoountant met den Chr. groet geul 0 ten. WASSENAAR. ERNSTIGE BOTSING VAN AUTO'S. Een aangeschoten bestuurder richt nog meer onheil aan. Gisteravond omstreeks half zob reed een oud Fordje van den heer D. uit Zoeter- woude den Zijdeweg bij de Viaduct op don Leidsohesti'oatweg uit on zotte koers in de richting Wassenaar. Vanonder de Viaduct kwam een vrachtwagen van de fa. B. uit de richting Den Haag het Fordje achter op en reed er het linkerachterwiel af. Door deze escapade verloor de bestuur der van den vrachtwagen de macht over het stuur en kwam zijn auto dwars over den weg te staan, waarna hij tegen een dor boomen opbotste. De man vloog door de voorruit en kreeg een ernstige hoofd wonde. De Wassenaarsche verkeerspolitie was direct ter plaatse en regelde het op dat oogenblik zeer drukke verkeer. De file van wagens uit Den Haag werd even stop ge- zei. Toen men daarmee bezig was kwam uit de richting Wassenaar een auto met woeste vaart aanrijden; de bestuurder, ze kere Gn bekreunde zich weinig om de stilstaande file en de algemeene conster natie au doordat de ruimte om te passe ren te gering was beschadigde hij verschil lende stilstaande auto's om daarna nog eon uit Den Haag komenden wagen van den heer S. uit Wassenaar midden in de flank «mui te rijden. Toen kwam hij tot stilstand en de politie moest constatecron, dat d® heer G. onder invloed waa van sterkwu drank. Dn*, de Haan en Boer verleenden de eerste hulp; het verkeer ondervond ruim een war vortraging en de garage Janssen had aiet minder dan drie wagens weg te sloepen. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. De gemeente-ontvanger bedankt. De heer E. Rollema, gemeente-ontvan ger alhier, heeft tegen 1 Jan. a.s. als zoo danig eervol ontslag aangevraagd. Het misdeelde kind, Vanwege den Burgemeester, zijn een 4-tal dames aange zocht dio 2ioh volgende week zullen be lasten met de verkoop van postzegels en prentbriof kaar ten ten bate van het mis deelde kind. Geboren Cornelis Hendrik, zoon v. 0. H. v. d. Velden en B. W. Karstens Tennis, zoon van D. Vergunst en J. Pont Willempje, dochter van H. Hogenes en E. van der Leede. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. De woning van den oud-bur- gsmeester tot Raadhuis bestemd. De raad dezer gemeente kwam Woens dagavond 7 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. De voorzitter bracht een woord van welkom, in het bij zonder aan den heer v. Leeuwen, die we gens oogziekte eenigen tijd afwezig was geweest. Spreker hoopte dat genoemde heer van zijn oogen nog moer beterschap zou ondervinden. De heer v. Leeuwen dank te den voorzitter voor hot gesprokene en maakte bekend, dat hot het voornemen had gehad als raadslid te bedanken, docfh op aanraden van zijn oollega's hierop was teruggekomen en voorloopig zijn lidmaat schap bleef handhaven. Hierna volgde het voorstel tot aankoop van het huis van den heer v. d. Weijden, oud-burgemeester, om dit in te riohten voor gemeentehuis. De koopsom bedraagt 9500.overna me inventaris 600.aanschaffing meu belen en eenige verbouwing van een slaapkamer en keuken tot secretarie 3000. Het Oude Raadhuis zal geheel worden ontruimd. Over de bestemming welke er aan zal worden gegeven, zal nader worden beslist. De heer v. Leeuwen zegt, dat hij degene is geweest, die het voorstelde en vraagt de begroting van het plan, welke hem breedvoerig wordt bekend gomaakt. Do heer Zwart vraagt, of het in de exploita tiekosten niet veel zal schelen en of het oude huis onbeheerd kan blijven. B. en W. lichten een en ander toe. De heer Stam wil nogmaals een algemeene beschouwing houden en deelt daarin mee onder don indruk te zijn geraakt van de begrooting; spr. wijst op de onkosten van den weg enz., en doet ook in zijn toespraak uitkomen, dat zoolang de Burgemeester er Is het al een halve ton heeft gekost. Spr. heeft nu niet den moed ervoor te stemmen. Do voorzitter zegt, dat de verwijting wat betreft de kosten benedèn allo peil zijn. Wat de administratie betreft is de voorzitter toch zeker wol de verantwoor delijke persoon.. Wanneer er iets zou ge beuren, wassehen de raadsleden hun han den in onschuld. Wethouder Augustinus zegt: de wethouders waren er in de eerste instantie op tegen, maar wij hebben aan den wensch van den raad gevolg moeten geven en daarvandaan zijn we dan ook met dit plan gekomen. De voorzitter zegt, dat hoe slechter do tijd, des te moer werk er op 't gemeente huis komt. Dit vereischt ook meer ruimte. De hoer Mourits vraagt, of de kluis bij de onkosten is inbegrepen, waarop bevesti gend wordt geantwoord. De heer Oskam wil een voorstel doen voor een nieuw plan. De heer v. Leeuwen zegt, dat het vorige nieuwe plan is verworpen. Bij stem ming wordt dit voorstel verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Stam en Oskam. Hierna volgt een verzoek van het R. K. Armbestuur van Noorden om het onbe woonbaar verklaren van een woning uit te stellen. B. en W. werden hierin gemach tigd te beslissen. Hierna wordt ter sprake gebracht het ontginningsbedrijf. Voorgesteld wordt het hout daaruit door 0. van Koert le laten uitdeelen, wat wordt goedgevonden. Ook stelden B. en W. voor de kolentoeslag niet toe te kennen aan ongeorganiseerden, om dat dit nog de eenigste prikkel is. Do heer Zwart vraagt: kunnen ze zich allen wel org&niseeren. Do heer v. Houten licht toe, dat dit voor iedereen mogelijk is. Bij de rondvraag, vraagt de heer Mou rits onderzoek door B. cn W. voor de lioht- kwestie op Achtienhovcn en op vliogasoh voor ophooging aan de kaai mogelijk is. De voo^itter zegt, dat B. en W. in deze al actief zijn. De heer Verhaar wil zoo spoedig moge lijk de voorwetering in het dorp dicht gooien. De heer Zwart vraagt, wanneer nu het besluit inzake het raadhuis wordt uitge voerd. Besloten werd het gemeentehuis over te brengen op 1 Februari 1933. Hierna sluiting. WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS Wat anderen er van zeggen PLATTELANDERS KENT UW RECHT. Wij hebben gezien en ondervonden, dat hun, die opkomen voor de plattelandsbe- langcn, de critiek niet wordt gespaard, niettegenstaande zij hetzelfde beoogen al» zij die de critiek uitoefenen n.l. versterking der li. K. Staatspartij (het ia op alle ver gaderingen duidelijk uaar voren gekomen), cn bovendien n g iets, n.l. een rechtaposi- tie en meru&chwaardig beetaan voor de boe ren en tuinders. Dat de heer v. d. P. niet overtuigd ia, dat die er mot is, staat wel v&st. Andera zou hij zich beter de geestes gesteldheid van de plattelanders kunnen indenken en een actie op het platteland kunnen begrijpen. Daarom neem ik dca heer v. d. 1\ in gedachte eens mee naar hot platteland om hein oena te doen zien, hoe dezen zomer de toestonden daar wa ren en ook heden overal nog. We komen bij een boer van pijn. 15 kooien. Doet die man het bedrijf alleen? Ja, wat moet hij anders? Hij heeft zijn arbeider niet meer kunnen betalen. Met ruim ct. voor de melk dezen zomer, wat kan «ij daarmee doen? '9 Morgens om 3 uur is hij in 't land en werkt den geheolon dag door. Dit is geen uitzonderingsgeval, maar regel bij vele boeren en tuinders. Verleden jaar hadden zij nog een goede hulp, maar zij" hebben hem weg moeten sturen. Dat is één. Het gevolg is, dat niet alleen boer en tuinder eon ar beidsdag hebben, die weinig met het lot der slaven verschilt, maar ook de vrouw, vaak moeder van een groot gezin, nog veel vuldig op het Land moet werken. Terwijl zij die gezond en stork zijn, be schermd worden, laat men toestanden be staart, welke haar, die het meest bescher ming noodig hebben, dwingen, zich af te sloven, vaak in do moeilijkste omstandig heden, met soms een arbeidsdag van 1618 uur. Gaf men een toeslag op het loon, dan hadden do boeren en tuinders de arboidor kunnen houden. Nu zijn beide ongelukkig: de arbeidor omdat hij niets te doen heelt, de boer of tuinder omdat zij zich lettel- lijk moeten afsloven en het zoo toch niet kunnen volhouden. Er is werkelooeheid, groote werkelooeheid. Dat weet ieder, daar over spreekt ieder. Maaj daar zijn ook duizende mannen, vrouwen en kinderen op het platteland, die zich letterlijk aibeulen gedurondo de oninensohefljke lange werk dagen. Zij moeten dit doen, 0111 hun bestaan te rekken, zij ontvangen niet, credieben worden ingekort, enz. enz. Dit schijnt men niet te weten, hierover althans hoort men zoo weinig. En terwijl degene, die werke loos zijn, steun ontvangen, verdienen vele van deze workers niets en worden zij bij volkomen noodlijdendheid rechtstreeks op het armb<&tuur aangewezen. Al geven we toe dat de moeilijkheden der Regeering groot zijn, nooit kunnen we ons ontworstelen aan den indruk, dat men in don Haag nog niet voldoende is doordron gen van de toestanden op liet platteland. Laat ook de heer v. d. P. dit oona goed overdenken, dan zal het misschien ook tob hem kunnen doordringen, dat hot goen wonder is, dat de plattelanders (ondanks al de steunwetben) over do loop van zaken geheel niet tevreden zijn en zij er prij# op stellen, dab althans één of •kolc (ik donk hierbij ook aan de andere kieskringen) uit hun midden zitting zullen krijgen in de Staten-Ücneraal. Als de nood der tijden ons zal geleerd hebben, onvervaard op t« ko men (natuurlijk in partijverband) voor do belangen van land- eu tuinbouw on wij die belangen niet meer zullen loslaten voor do mooie woorden, van wie dan ook, dan tijil de slechte tijden er niet voor niets geweest. We kennen drio vormen van strijd. Op de eerétê plaats de politieke strijd, waarin iedere katholiek verplicht is mode te strij den, omdat hiervan voor eon groot dool af hangen de vrijheid \an onzen Godsdienst en daarmede samenhangende belangen. Ten tweede is daar de strijd voor one be staan. Deze wordt door rijn oppervlakkig heid in 't algemeen, uitgezonderd enkole gedegenereerden, die er altijd zijn, spoe dig begrepen. Hij beslaat in het ind Lenst- stellen van de arbeidskracht voor direct loon of in het voeren van eon eigen bodrijf met zijn bedrijfswinst. Ten derdo hebben we de strijd van de volksklasse, tot wio do en keling behoort, voor hot vcrovoren cn be houden van haar rechtwiKwilie. Het willen begrijpen on aanvaarden van dezen strijd, daarvan zal zeker de toekomst van de boe ren- en tuindersbevolking afhangen. Dat cr vele zijn, die do hoop op betere tijdon al hebben opgegeven, valt zeker niet te ontkennen. Maar wij vragen ous toch af, moet de boeren- en tuindcrabovolking dan altijd ondor deze omstandigheden blijven voortwerken Dit ligt aan ons zelf. Willen wij de noodzakelijkheid van de sociale een heid inzien of zal het ons altijd zoo sterk kenmerkend individualisme en ouzo bleu heid ons hiervan terughouden? Do voortbrenging» en prod uctiotuogel ijk - heden staan op hoog peil. Door samenwer king van techniek, woumaohap en prootijk Ls deze zoovor opgevoerd, in verband mcb e-en stoeds toenemend aubarohisoh streven in het buitenland, dat zij tot overproductie heeft geleid en de boor en tuinder hun pro ducten, zonder daarvoor zelfs de produc tiekosten botaald te krijgen, van do hond moet doen. We kunnen zoggen, dat hot mo derne land- en tuinbouwbedrijf met zijn tbchnieche vooruitstrevendheid, hooger staat dan de geestesgesteldheid, de menta liteit van hare beoefenaars. En voor hc- kunnen zien van hun zodclijk rocht, ia hot noodig, dat 0011 andore geestesgesteldheid onder do boeren en tuinders wordt aange kweekt, omdat wij onder do huidige om standigheden van verschillende zijden wor den gelmoid. Hot onrecht van het kapita lisme cenorzijds en anderzijds do actio van die volksgroepen, dio door do verschillen de vakverbonden de plattelanders zijn voor- bijgostreofd. Want do toestand dor platte lander® kan goed worden, maar dan moet zij oen voorbeeld nemen oati dio volksgroc- pon, dio door hun socialo ccnhoid een bo-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13