M. P5ERK&7 IN MOEILIJKHEID ÉOR 'N CADEAU? WOENSDAG 30 NOVEMBER 193*. DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. CiSbï? TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht tn den morgen van 30 Nov. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 771.8 te Weenen. barometerst.: 723.8 te Ingö. Matige tijdelijk crachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar be wolkt of betrokken waarschijnlijk regen, zachter. De hooge drukking heeft zich naar het Oosten teruggetrokken, de diepe depressie in het Noorden trok Noord-Oostwaarts, maar in den Golf van Biscaje vertoont zich een duidelijke secundaire, die in En geland reeds regen brengt, zoodat thans een overgang naar zachter weer met re gen is te wachten. In Noord-Scandinavië stormt het nog, maar de orkaanachtige wind die gisteren aan de Zuidelijke Noor- eche kust woei. is verdwenen. In het Ka naal en op de Noordzee waait het krachtig verder op den Oceaan waait een Noord wester storm. De vorst is bijna geheel uit Scandinavië verdwenen, maar op IJsland en Groenland toegenomen. Op het vaste land kwam lichte vorst voor, in Ierland en Schotland is de temperatuur vrij veel gedaald. Het fraaie zonnige weer trekt zich naar Oost Europa terug, in Ierland en Noorwegen viel zware regen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 2.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.j Van Woensdagnamiddag 4.20 uur tot Donderdagmorgen 7.17 uur. HOOG WATER Hoog water re Katwijk aan Zee op Donderdag 1 Dec. voorm. 4.45 uur en nam. 5.10 uur. VOOR OEFEN INGS-INSTITU UT. Oefening in twee gedeelten. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat den dienstplichtigen der lichting 1933, die bij het Vooroeleningsinstituut voldaan hebben aan het examen voor reserve-ser geant, in den rang van sergeant of ser geant-titulair zijn aangesteld en na hun inlijving in opleiding zijn opgenomen voor officier, de eerste oefening vervuilen in twee niet aansluitende gedeelten. Ter ver vulling van het eerste gedeelte, waarvan de duur 2% maand bedraagt, komen zij in werkelijken dienst rn het tijdvak van 16 oot 25 Juli 1933 en voor het vervullen van bet tweede gedeelte (duur 1 y» maand) in het tijdvak van 1 tot 70 Juli 1934 of Van 1 tot 10 Juni 1934. De duur van het eerste en die van het tweede gedeelte der eerste oefening wor den in den regel met eén of enkele dagen verkort, zoodanig, dat de bedoelde dienst plichtigen met groot verlof vertrekken te gelijk met de vrijwiligers van het reserve kader, die in de overeenkomstige periode een deel hunner eerste oefening vervullen. Malaise in de Textielindustrie. De firma Van Heek Co. te Enschedé, heeft aan zestig wevers, werkzaam in do met-automatische weverij, tegen 12 De cember a.s. ontslag aangezegd, wegens ge brek aan orders. Invoer van tafel- en servetgoed. De minister van oeconmische zaken en arbeid heeft, gezien artikel 6, tweede lid, van het K. B. van 24 Augustus, tot rege ling van den invoer van tafel- en servet goed, het in voormelde bepaling bedoelde bedrag, waarvoor alsnog toewijzing zal worden verstrekt, vastgesteld op 25 pet. van het bedrag, waarop de aanvrager overeen komstig de bij voormeld besluit gestelde regelen ten hoogste aanspraak kan maken ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen wis- en natuurkunde met hoofdvak Natuurkunde de heeren J. W. L. Kohier (Den Haag). H. H. Kraak (Haar lem) en M. Bruining (Leiden); candidaats-examen Wis- en Naturkunde letter L, mej. M. Kentie (Hillegersberg) idem letter E, de heer W. Romeijn (Rot terdam) candidaats-examen Indisch recht de heer F. R. A. Walraven (Den Haag). Voor het examen van apothekers-assis tent is geslaagd mej. M. Kleyberg (Oud- Beijerland). H. 2} MAARSEtflASUSSTEECi TELEF0OM 1233 AFDEELING LEDERWAREN BS~ ALS VERRASSING KALENDERTJE CADEAU BIJ AANKOOP VANAF f 2.E0 Voor Moeder? Een Handtasci) if'wtiflcoife en nuttig, reeds vanaf 70 et. Voor Vader? Wellicht 'n Sigarenkoke&'Portefeuille of Portemannaie Dit en nog vele andere artókelert^tffjv. Kapdoozen, Manicures, Reis- necessaires, enz. vindt II bij ons 't goedkoopst, want: PIERROT geeft DesSenwaar'de. Gemeentelijke Aankondigingen UIT DE OMGEVING DE BR0CKWAYBUS GAAT VERDWIJNEN. Het staat vrijwel vast, dat de autobus dienst HaarlemLeiden van de N. V. Nederl. Brockway Mij. met ingang van 4 Januari wordt opgeheven, omdat de concessie door Ged. Staten niet zal wor den verlengd. KATWIJK. Opbrengst collecte Crisiscorrité. De op 28 November j.l. ten behoeve van het Crisis-Comité gehouden collecte heeft opgebracht 1060.74 K- Aan de ijverige ool'.ectrices en collec tanten komt een woord van hulde en dank ten volle toe. UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN. IJsclub. Gisteravond had een matig bezochte ledenvergadering plaats der Woerdensche IJsclub m hotel Neuf. De voorzitter, de heer Riede, opende met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezi gen. Hoewel gaarne eenig ijsvermaak wen- schend dezen winter, hoopt spr. toch niet, in verband met de benarde tijden, dat een strenge wintër zal heersche. Na voorlezing der notulen brengt de secretaris-penning meester het jaarverslag uit, waaruit we het volgende naar voren brengen. De ver- eeniging telde op 31 Oct. 1932 205 leden. Ingevolge een verleden jaar genomen be sluit is een volledig hekwerk gemaakt met loopbrug. Het totaal voordeelig saldo der vereeni- ging op 31 October 1932 bedroeg 679.69. Hierbij werd ook vermeld, dat de con trolecommissie de boeken van den pen ningmeester in volmaakte orde had bevon den. Na dit beëëindigde verslag werden de heeren de Lange en de Vroege benoemd tot leden der controle-commissie. Bij het punt uitloting aandeelen IJstent worden wederom tien aandeelen uitgeloot, waarvan de laatste vijf na de winter, bij gunstige toestand der kas, zullen worden uitbetaald. Uitgeloot worden de nummers: 47, 10, 83, 60, 71, 50, 75, 6, 57 en 78. Dan volgt de verkiezing van twee be stuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren G. Groen en C. G. Verkaik. De beide aftredenden worden met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Aan de orde is dan het punt voorstellen en mededeelingen. Het bestuur stelt voor vanaf heden alle nieuwe leden j 1.inleggeld te betalen. Dit voorstel wordt gedaan met het oog op het bedanken van leden, die dit alleen doen, omdat er „niet-altijd" ijs is. Over dit voorstel wordt druk geredeneerd. Het blijft een moeilijke kwestie, die op deze manier ondervangen hoopt te wor den. Uit de besprekingen blijkt overduide lijk. dat men het gedrag van diegenen, die, hoewel financieel daartoe goed in staat, bedanken, omdat er geen ijs is, ten zeerste laakt. Bij eventueele gevallen zal hen dit door het bestuur onder het oog worden gebracht In stemming gebracht wordt dit voorstel met bijna algemeene stemmen aangeno men. Een hiervoor vereischte reglements wijziging wordt goedgekeurd. Hierna komt een voorstel aan de orde tot het huren van een stuk land voor een veldijsbaan. Het bestuur heeft een zeer goed terrein op het oog van 300 M. lang en 50 M. breed, toebehoorend aan den heer Van Domme len en gelegen aan de uverzijde van de spoorterreinen. Een contract zal hiervoor moeten worden aangegaan voor 5 jaar, waarbij 250.per seizoen zal betaald moeten worden. Met andere kosten zal een bedrag van 350.per seizoen noodig zijn. Op Zondag zal de baan gesloten moe ten zijn. De laatste voorwaarde vooral blijkt voor meerderen een bezwaar te zijn. De voor zitter voelt dit bezwaar niet zoo erg en vindt dat deze gunstige gelegenheid moet worden aangegrepen. Eenige leden vinden, dat de club, als neutrale vereeniging, deze voorwaarde on mogelijk kan aanvaarden. De heer Uiten- bogaerd zegt, dat het terrein genoegzaam afgelegen is, dat men op Zondag daar geen aanstoot aan het rijden kan nemen. Bij de verdere discussies blijken nog meerdere bezwaren naar voren te komen betreffende de constructie der baan, het financieele risico, de geschiktheid der baan voor officieele wedstrijden. De bedoeling van het bestuur is om ook de oude baan bij het Postkantoor aan te houden. De heer Brak spreekt zich, op grond van het contract, tegen het voorstel uit. Het plan is ook om de bestaande ijstent dit jaar nog niet naar het* terrein over te brengen. Volgens de heer v. Kooten wordt uit het oog verloren de financieele voordeelen voor de club bij gunstig ijsweer. In stemming gebracht, wordt het voor stel aangenomen met 15 stemmen voor, 10 tegen en 3 blanco. Een ander voorstel is om de prijs der kinderkaarten, met het oog op de kosten, te stellen op 25 cents per seizoen. Ook tegen dit voorstel kanten zich be zwaren van sommigen. Het wordt echter aangenomen. De regeling voor ijsfeesten en wedstrij den zal aan het bestuur worden overge laten. De rondvraag brengt nog even het lid maatschap van den Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond op de proppen. Hierna wordt door de voorzitter met een dankwoord gesloten. NOORDEN. R. K. Blibliotheek. Zondag a.<?. wordt de R. K. Bibliotheek geopend. Gedurende 10 minuten na de Hoogmis en een kwar tier voor den namiddagdienst kan men eiken Zondag tegen betaling van 3 eent zich lectuur verschaffen in de spreekkamer \an de St. Antoniusschool. De voorraad is verrijkt met een collectie van 150 nieuwe, zeer interessante leesboeken. K. R. 0.-film. Maandagavond draaide alhier in de St. Franciscuszaal de bekende film van den K. R. O. De faam was reeds voorafgegaan, want geen plaats in de rui me zaal was onbezet. De opening geschied de door den secretaris van Roomsch Noor den, den heer J. G. Vroonhof, die daarDij hulde bracht aan den correspondent van den K. R. O., den lieer A. van den Bergüe, aan wiens ijver dezen avond te danken was. Na eerst een amusante rolprent, vermoe delijk om de crisis-stemming er uit te werxen, weroen achtereenvolgens de zes acten vertoond, waarin de film is verdeeld en waarbij een inzicht wordt gegeven van het ontstaan, opkomst en bloei van den Katholieken Umroep en het zegenrijk werk er door verricht. ïusschen de acten door was er ge.egenheid om speldjes te koopen, brochures, kalenders, het bekende avond gebed, terwijl ten slotte nog een collecte werd gehouden voor de uitzendkosten van het avondgebed, welke 13.89 opbracht. Het was een wèlgeslaagde avond. Z0ETERW0UDE. Volksbond. Maandag 28 November werd alhier in het Patronaat een cur susavond gehouden van den R. K. Volks bond. De voorz., de heer van Haastregt, opende de vergadering met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonder den heer J. W. v. d Akker, en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Van den Geest, adviseur was bericht van verhinderi-g ingekomen. De voorz. verzocht hierna allen staande heb Bondslied te zingen, wat in 't vervolg op iedere vergadering zal worden gedaan. Hierna worden de notulen der vorige vergadering door den secr. voorgelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. De voorz. geeft aangaande de notulen het woord aan den secr. om vers'ag uit te brengen van de gehouden bestuurs raadvergaderingen. In het kort doet deze mededeeling van het daar verhan delde. Negen nieuwe leden staan hierna van hun zitplaats op om plechtig geïnstal leerd te worden. De heer van den Akker sprak de nieuwe leden aldus toe: Vrien den, het is mij altijd een waar genoegen nieuwe leden in onze arbeidersbeweging te mogen installeeren, niet alleen om het grooter worden onzer organisatie, doch ook om het feit. dat meer en meer de woorden van den Paus worden begre pen „Arbeiders, vereenigt U". En gij vrienden behoort tot dezen bond. Maar met dit lidmaatschap legt ge u een groo te verplichting op n.l. ge moet nu rich ting kiezen en hier steeds rekening mee houden, dat ge lid bent van een Roomsch Katholieke organisatie. Misschien zal dit van u wel eens een cffer vragen, doch dit is juist ons Katholiek beginsel: zioh ondergeschikt maken aan het algemeen belang, om daardoor het vertrouwen te winnen van de Ohr. beginselen. Hierna spelde spreker de nieuwe le den hot insigne op de borst, na hun eerst' nog de symbolische beteekenis van het rad, den hamer en het kruis te heb ben verklaard. Daarna ging spreker over tot het hou den van een lezing over Rerum Nova rum en Quadragesimo Anno. Duidelijk toont spr. aan de bedoeling van het ge schrevene n.l. een richtingaanwijzing op het antwoord van de eerste les uit de catechismus, zoowel voor den werknemer als werkgever. En zoo besluit spreker, laat ons met den dag van morgen be ginnen om naar deze richtlijnen te le ven. Goed voorgaan doet goed volden. Een daverend applaus onderstreepte deze laatste woorden van den spreker. De voorz. dankte hierna namens allen den heer v. d. Akker voor zijn duidelijke lezing. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. N?dat allen tot hun te vredenheid waren beantwoord, sloot de voorz. de vergadering met den chr. gToet. Hulp in Nood bracht op 1.20. Z0ETERW0UDE (Hooge Rijndijk). St. Elizabethvereeniging. Donderdag avond J December 's avonds half negen zal in de Patronaatszaai de trekking plaats hebben van de ten bate dezer vereenigmg te houden verloting. Tot ons genoegen kunnen wij mededje- len, dat in 14 dagen tijds bijna alle loten verkocht zijn; speciaal willen wij in ver band hiermede er op wijzen, dat enke.o meisjes een buitengewone verkoop-kraent aan den dag hebben gelegd en zijn zij een mooi voorbeeld hoe er gewerkt kan wor den voor een goed doel. Dank zij de vrijgevigheid en ijver van onze leden, zijn wij ditmaal in staat een waarlijk zeer mooie collectie prijzen aan te bieden en raden wij al onze parochianen aan Donderdagavond een kijkje te komen nemen in het patronaat. Prijzen welke door de aanwezigen worden gewonnen, kunnen tegen afgifte van het lot, direct worden meegenomen. Dank zij het welslagen dezer verloting zijn wij wederom in staat om gedeeltelijk tegemoet te komen in den nood der arme gezinnen. Als iedereen zich zelf eens kon overtuigen van de waarlijk ellendige toe stand in sommige gezinnen, wij gelooven dat men ons mooi werk in nog grootero mate zou steunen. Veel zal er nog geholppu moeten worden om dezen winter door te komen en daarom bevelen wij onze ver eeniging in den voortdurenden steun aan bij alle inwoners van onze gemeente (ook daarbuiten). Is er mooier doel denkbaar dan om onze arme medemenschen te hel- joen? Tot ons leedwezen moeten wij mededee- len, dat ons lid en mede-oprichtster mej. Marie van Mil onze gemeente tijdelijk gaat verlaten. Voor onze vereeniging beteekent dit een gevoelig verlies, daar zij één onzer bekwaamste en meest-ijverige medewerk sters is Echter blijft zij in dienst der goe de zaak, daar zij zich geroepen gevoelt zich in het verpleegstersvak te bekwamen. Van af deze plaats de dank van ons allen en een mooie toekomst toegewenscht op haar verderen levensweg. Ten slotte dank aan allen welke ons in staat stellen ons werk voort te zetten. Parochianen, dus allen bij de trekking Donderdagavond. Tot ziens dan! Artikel 75, 1e lid der Lageronderwijswet 1920. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne op 2S dezer gehouden vergadering besloten heeft: A. modewerking to verleenen aan: I. het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereeniging aldaar tot aanschaffing van leermiddelen ten school voor UAO. aa i de Hooglandsch' Kerkgracht, in ierkan van het aantal lférlin II. het bestu Christelijk Onde bouw van de do Middelste behoeve van de n I met de toeneming en dier school do Vereeniging voor .Idaar tot den ver ooi voor gewoon L.O. aan cht 119; FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. Timmers te Leiden. H. A. van Engelen, A 1 p h e n. De vereeniging Nederlandsche Bond van B ad i oh and el a ren. Amsterdam. Leidsche- gracht 23 (correspondentie-adres te huize van haar secretaris, Voorstraat 72, Utrecht) B. tot vaststelling van twee begro tingsstaten, model D., groot resp. 10C0 en 2418, teneinde hun College in staat te stellen de voor de sub I en II bedoelde doeleinden benoodigde geldon te zijner tijd aan de betrokken schoolbesturen te kun nen afdragen. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden af, kan ieder ingezetene en elk schoolbestuur, voorzoover het daarbij be trokken is, van deze besluiten bij Gedepu teerde Staten dezer provincie in beroep komen. A. VAN DE SANDE RAKHTJY7EN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 30 November 1932. Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2Sstsn November 1932, is vastgesteld de volgende verordening: VEROED1 tot toeoassing van artiKl 13, der Win kelsluitingswet (StaaMljbrf 30, No. 460) op Zondag 4 DecemberpoSi k EENIG AR Voorzoover ingevolq^fS?\Wikelsluitin_~ wet (Staatsblad 1930,^No. 4lü) een slui tingsuur voor den Zondag geldt, wordt dit sluitinesuur voor 7^f?bg'"4 December 1932 benaald op 8 uur aes pamicWflgs. Vastgesteld door Alen Gemeenteraad van Leiden, in zi ne^&^Kqjfrf vergadering van den 28sten Novemjfctf' 1®2. De Burmeester, A. VAN DE f>k] De Secretaris. VAN STRIJ BAKHUYZEN. rdenïngjhao de Gedepu teerde Staten _^an Zuid*Iolland, in af schrift medegedeeld. En is hiervan, krachtens het Raadsbe- slluit van 28 November 1932 tot het doen afkondigen van deze verordening onmid- delli'k nadat zii is vastgesteld, afkondi'uog geschier, waar het behoort, den 30sten No vember 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. STADSNIFUV/S Leidsche Filmliga. De afd. Leiden van de Ned. Filml'ga heeit, gistermiddag in het Luxor Theater een voorstelling gegeven van „iien dagen, die de wereid deden wanxeien". De voorzitter oer aideeiing, de heer Stipriaan Luiscius, deelde vooral mede, dat aanvankelijk een andere film op net pro gramma 3tond. De aideeiing is n.L ten deeie afhanxelijk van de Ned. Liga, die een schema voor de programma s ontwerpt, waarvan een bepaald aantal door de ai- I deelmgen moet worden afgenomen, ter- I wijl zij verder vrij zijn daarnaast andere I films te geven. Bij het proeidraaieu van „Der Mann, der sein .-Geda.cn tnis verlor'', leek deze film bet bestuur minder geschikt en werd de ooveu- aangekondigue gekozen. Niet onmogelijk is het evenwei, dat de andere iilm toch later nog op üet programma komt. Memoreerend üoe do Leidsche afdeeliag er meermalen in geslaagd is premières voor Nederland en West-Europa te geven, deel de <ie voorzitter nog mede, dat het, dank zij de uitstekende relaties, die de Leidsche afdeeiing bezit mogelijk is geworden op Woensdag 7 December een wereld-première te verboonen, n.l. „Neue Symphonie der Jahreszeiten''. De film „Tien dagen, die de wereld de den wankelen"' van den regisseur S. M. Eisenstein is niet nieuw meer. Een sterke firm, heel wat beter, naar het ons voor komt, zoowel wat opzet als uitvoering be- treit, dan b.v. „Enthousiasmus", welke eeni ge weken geleden gegeven werd. Deze Sowkino-Eilm geeft een geschied kundig document van de omwenteling iu Rusland na den val van het Tsarisme in 1917. Zij brengt in beeld de opkomst van Ko renski, die brood, vrede en vrijheid aan de arbeiders en boeren beloofde en zijn val, reeds spoedig daarna, toen alie die beloften slechts woorden gebleken waren. Kerenski moest plaats maken voor Le nin, den nieuwen vrijheidsheld. Verder gaat de geschiedenis nog niet. Later zal ook in beeld gebracht worden wat Lenin bereikt heeft! Het filmwerk, afgescheiden van de gege ven geschiedenis, is sterk kunstzinnig. Prachtige staaltjes van massa-regie wor den erin vertoond en daarnaast zien we de suggestieve koppen, die Eisenstein voor AGENDA LEIDEN. Donderdag. Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman". Tweede ontwikke lingsavond: Kap. Dorbeck over „Ieder het zijne", Den Burcht, 8.15 uur. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- vereeniging 8—9 uur in het ot. Vineentiusgebouw, Hoogl. Kerk gracht. DonderdaR.-K. Vrouwenbond, Kleine Stadszaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Nov. tot en met Zondag 4 Dec. a. s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9. telef. 807 en J. E. M. ten Dijk. Haven 18, telef. 85. zijn deel wist uit te kiezen. Een film, die we werkelijk artistiek uitgevoerd kunnen noemen. Ernstige autobotsing. Gisteravond omstreeks half acht heeft op den Rijnsburgerweg een autobotsing plaats gehad, die nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De autobestuurder J. W. S. uit Warmond, vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerend, reed met een vaart van 60 K M. schuin den weg over en botste daarbij tegen de auto van K. W. uit Oegstgeest. die zijn vrouw naast zich had. Deze brak den rechter-enkcl en werd door dr. Varekamp naar haar woning vervoegd. De beide auto's moesten worden weggesleept. Tegen S. is proces-vorbaal opgemaakt. Do voorgeoefende dienstplichtigen der lichting 1933, aangewezen voor de onder officiersopleiding bij het 4e regiment infan terie, worden 3 April bij hun korps voor eerste oefening ingelijfd en vertrekken 2 September met groot verlof. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 December benoemd tot landmeter van tiet kadaster te 's Hertogonbosch de heer J. C. Bloos, thans adspirant-landmeter van het kadaster alhier. In het verslag van „Perosi" in ons num mer van gisterenavond stond abusievelijk, dat het adres van den secretaris zou zijn Hansenstraat 63. Dit moet zijn Hansen straat 53.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2