VERSLAG DER TWEEDE KAMER. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 De Begrooting van Defensie - Wijzigin gen in de Lager Onderwijswetten. In de avondvergadering van Dinsdag 1 en Donderdag, die onderscheidelijk tot on geveer en tot ruim 4 uur hebben geduurd, is de begrooting van Defensie afgehan deld. Wanneer men het feit uitzondert dat deze keer niet minder dan 7 sociaal-demo cratische sprekers aan de debaten hebben deelgenomen, kan men zeggen, dat de be handeling v. deze begrooting weinig of geen nieuws heeft opgeleverd. Van sociaal-demo cratische zijde werd natuurlijk weer de een zijdige ontwapening bepleit. Op zichzelf zou men dat kunnen eerbiedigen maar de argumenten, die de heeren Zadelhof, K. ter liaan en Drop, allen S.D.A.P., aan voerden, doen toch wel onaangenaam aan. Zij betoogen, dat ons leger in 1914 abso luut niet in staat was onze neutraliteit te handhavendat wij ook thans niets kun nen doen en ons volk moet worden bevrijd van den waan dat het anders zou zijn; dat onze vloot uit oud roest bestaat enz. enz. Gesteld eens, dat dit alles juist ware, wat het niet is, en wat door den Minister op krachtige wijze werd tegengesproken, dan nog zouden de sociaal-democraten zich moeten onthouden van het aanvoeren dezer argumenten om de eenvoudige reden, dat zij het juist waren, die ten allen tijde geen poging onbeproefd hebben gelaten, om te zorgen, dat leger en vloot in dien toestand geraken. Zij geven daarmee feitelijk een ar gument in handen aan die leden, die juist van oordeel zijn, dat er te veel bezuinigd wordt, want die zijn er ook. Wij noemen slechts de heeren Zandt (St. Gr.), Pee reboom (Herv. Ger.), L a n g m a n (C.H.), A m e 1 i n k (A. R.) en Duymaer van Twist (A.-R.), die allen op hun ma nier voor een goed ingericht leger en een behoorlijke vloot opkwamen en van wie er verschillende waren, die de Ministerieele bezuinigingen bedenkelijk achtten. Juister is dan ook het standpunt van den sociaal- democratischen domine F a b e r, die op principieele gronden ontwapening bepleit te. Wat de drie overige sociaal-democrati sche sprekers aangaat: de heer Schaper beweerde, dat Nederland per hoofd der bevolking meer aan militaire uitgaven be steedt dan eenige ander land. Dit zal, geloo ven wij, moeilijk waar te maken zijn. De heerf Cramer bestreed een verhooging van de kosten, die Indië voor de vloot zou moeten betalen; hij wilde veeleer dat In dië zou worden ontlaat. De laatste sociaal democratische spreker de heer v. d. Hou- ven viel wel geheel uit de rol ?an bezui nigen op de vloot, welke de sociaal-demo cratische fractie tracht te spelenwant hij hield een betoog tegen een belangrijke be zuinigingsmaatregel van den Minister: de opheffing der marinewerk te Hellevoet- sluis. Wanneer men bedenkt, dat daar veel sociaal-democratische arbeiders werken, zal men misschien op het spoor komen, dat kan leiden tot de oplossing van het raad sel, waarom deze heeren een motie voor stelden tot behoud van de werf van Helle-, voetsluis en waarom de geheele sociaal-de- mecratische fractie daarvoor stemde. Van Katholieke zijde hebben de heeren C. v. d. Bilt en Schaepman het woord gevoerd, de eerste een tegenstander, de tweede een voorstander van de concen tratie der marineopleiding in Nederlandsch Indië. De heer Schaepman hield ook een pleidooi voor het vooroefeningsinstituut en drong er bij den Minister op aan de voor- geoefenden dicht bij hunne woonplaatsen in te deelen. De Minister van Defensie verklaarde zich een vriend van hek voor oefeningsinstituut doch geloofde niet dat dit groote schade leed door de inlijving der voorgeoefenden buiten de omgeving der woonplaats. Zou hem het tegendeel blijken, dan zou hij daarin zeker verandering bren gen. De Minister zette uiteen, dat hij herhaaldelijk gelden die hem waren toege staan, o.a. die voor den flotijeleider, niet heeft gebruikt wegens den toestand van 's lands schatkist. Hij wilde den heer v. d. Bilt gaarne toezeggen, dat hij ook de 100.000 gulden voor een nieuwe onderzee boot niet zou besteden indien de toestand van 's rijks financiën zich daartegen zou verzetten. De belangrijke bezuiniging door de opheffing van de marinewerf te Helle- voetsluis wilde de Minister natuurlijk niet De motie v. d. H ou ve in om het besluit tot opheffing der Rijkswerf te Hellevoet- sluis uit te stellen werd verworpen met 55 tegen 28 stemmen; het amendement-Drop om de 100.000 gulden voor de onderzeeboot van de begrooting af te voeren werd ver worpen met 56 tegen 33 stemmen. Ten slotte werd de begrooting aangenomen met 54 tegen 31 stemmen. De daarna voortgezete beraadslagingen over het noodwetje tot herziening van de Lager-Onderwijswet bewogen zich vrijwel binnen de grenzen van de Donderdag ge voerde debatten. Wanneer men ten minste uitzondert de door den heer L a n g m a n (C.-H.) voorgestelde plannen om wachtgel ders en acte-bezitters uit betere standen in de scholen werkzaam te stellen, ten einde zoo te kunnen bereiken, dat de klas sen niet zouden behoeven te worden ver groot. Daarvoor voelde echter blijkbaar niemand en de heeren Ketelaar (V. D.) en B e u m e r (A.-R.) wezen dit denkbeeld zelfs formeel af. Eerstgenoemde erkende, dat dit ontwerp minder slecht kon worden gevreesd verdedigde nog eens de gediffe rentieerde leerlingenschaal en herinnerde er aan, dat deze thans slechter is dan die van 1878,' wat den heer B e u m e r de vraag ontlokte, of de heer Ketelaar dan ook de bezoldigingsschaal van dien tijd terug zou wenschen. Met de vorige socialistische sprekers stelde ook mej. Groeneweg zich op het standpunt, dat het Lager On derwijs buiten besparing moet blijven, wat den Minister van Onderwij s er toe bracht, de beteekenis van de overige takken van onderwijs voor ons geheele volk nog eens te onderstreepen. Het hardst hadden het bij deze debatten de Vrijheidsbonders en speciaal mej. W e s- terman te ontgelden. De heer T i 1 a n u s (C. H.) wees reeds op de tegenstelling tus- schen den bezuinigings-aandrang dezer fractie en hare houding tegenover dit wets ontwerp. Deze spreker scheen verkeerd be grepen te hebben wat de heer heer S u- ring den vorigen dag had gezegd over de financieele gelijkstelling voor het bui tengewoon onderwijs. Hij scheen te mee- nen, dat deze reeds bestaat doch vergat daarbij dat voor bepaalde categorieën, met name voor doofstommen en blinden die ge lijkstelling niet aanwezig is. Daarom ver wachten wij, dat de heer Tilanus op dit punt nog wel tot een ander inzicht zal ge raken. Het meest moesten de Vrijheidsbon ders het ontgelden van de zijde van den heer Beumer (A.-R.) die mej. Wester man weliswaar op allerminzaamste, maar niettemin op zeer pijnlijke wijze in tegen spraak bracht zoowel met hare huidigen leider als met den vroegeren leider van den Vrijheidsbond, den heer Dresselhuys. die in 1924 zelfds een bezuiniging van 12 1/2 mil- lioen op het onderwijs onvoldoende achtte. Ook de M i n. v. O n d e r w ij s verbaasde zich over de verhouding van den Vrijheids bond die bij monde van den heer Knotten belt bij de algemeene beschouwingen over Hoofdstuk I, de Regeering zelfs in gebre ke had gesteld, omdat zij te weinig bezui nigde, en die thans een reëele bezuiniging van 61/2 millioen wilde prijs geven voor vogels in de lucht. De poging van den heer Knottenbelt en van mej. Westerman, om zich uit deze klem te redden, mislukte jam merlijk. Alle artikelen van het ontwerp behalve het artikel 2 en 13 werden zonder hoofde lijke stemming aangenomenover deze ar tikelen en over het wetsontwerp zelf zal Dinsdag a.s. worden gestemd. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. WIJZIGINGEN IN DE BEGROOTING. In aansluiting aan het medegedeelde in den brief ten geleide van de ontwerp-be- grooting voor den dienst 1933, bieden B. en W. den Raad aan een staat tot wijziging van de begrooting voor 1932, betreffende de op den gewonen dienst te verwachten hoogere uitgaven, voornamelijk voor armen zorg en werkloozensteun, alsmede een voor stel tot intrekking van de raadsbesluiten inzake de uitvoering van de verschillende werken, welke op het z.g. urgentie-plan geen plaats konden verkrijgen, gepaard gaande met afvoering voorzoover nog noodig van de desbetreffende posten van den kapitaaldienst. De wijzigingen betreffen: A. Gewone dienst. Verhooging van de subsidie aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon (thans 280.500) met 160.000 Verhooging van den post „On dersteuning van wekloozen" (thans 270.000) met 280.000 Verhooging van de subsidie aan de vereeniging „Schoolkin dervoeding en -kleeding" met 9.600 449.600 In de dekking van deze bedragen wordt voorzien op de wijze als is aangegeven in den geleidebrief, t.w. door: lo. hoogere winst van de Sted. Lichtfabrieken (Gasfabriek 36.645, Electriciteitsfabriek 68.579) in verband met de voor genomen afschrijvingen ten laste van het. vernieuwings fonds en de buitengewone af lossing van verstrekt kapitaal aan de gemeente 105.224 2o. beschikking over de in 1931 uit de winst der Lichtfabrie ken afgezonderde reserves (Gasfabriek ƒ35.000, Electrici teitsfabriek 140.000) 175.000 3o. beschikking over een gedeel te van de Algemeene Reserve 119.376 4o. hoogere rijksbijdrage in de steunverleening aan uitge trokken werkloozen (de ver hooging van den steunpost be- dus netto ƒ230.000) 50.000 l# 449.600 B. Kapitaaldienst. lo. De hiervoor genoemde buitengewone aflossingen door de Lichtfabrieken aan de gemeente, zijn tot een bedrag van 136.923 voor de Gasfabriek en van 231.167 voor de Electriciteitsfabriek in ontvangst ge bracht. 2o. De volgende buiten uitvoering blij vende werken, werden niet door Gedepu teerde Staten goedgekeurd a. Zuidelijk rioolgemaal bij do Geere- gracht; b. Persleiding rioolgemaal bij de Geere- gracht; Ten aanzien van deze werken komen dus formeel op de begrooting geen posten voor en behoeft derhalve slechts intrekking van de desbetreffende raadsbesluiten plaats te hebben. 3o. De volgende niet in uitvoering ko mende werken werden wel door Gedepu teerde Staten goedgekeurd: a. aansluiting wijk XII aan de centrale rioleering; b. verbetering verbinding tusschen de Geeregracht en Jan van Houtbrug; c. stichting rêcreatiegebouw Endegeest ca.; d. bouw van een gymnastieklokaal school Maresingel. KENTERING. Micky Mouse krijgt ge niet te zien; en ook geen cowboys; en er wordt ook niemand doodgeschoten. Desondanks is de film „Kentering" buitengewoon belangrijk Zeg nu niet: „de adviseur zegt dat, om dat hij nu eenmaal reclame moet maken". Neenik zeg het, omdat ik de film reeds in Utrecht heb gezien. Zoowel de inhoud als de monteering is iets zeer goeds. Een film, gemaakt vooi arbeiders en (goed deels) door arbeiders. Een documentatie van den groei der arbeiders-beweging, een film, die thans reeds ver buiten arbeiders kringen óók de z^er bizondere aandacht trekt. Technisch-mooie vondsten zult ge erin vinden. Let eens op de uitbeelding van 't brood-snijden van moeder de vrouw, dooreengemengd met 't metaalsnijden door vader; let eens op 't naar-Rome-fladderon- de duifje; op de verplette roos; op de over zichtelijke wijze, waarop de oprichting der Katholieke arbeidersvereenigingen in ons land wordt aanschouwelijk gemaakt, 't Be langrijkste van de film „Kentering" is ech ter datgene, wat ge er niet in zien kunt maar wat u wordt gesuggereerd! 't Is dit: de film geeft u te zien de kracht, den groei van den georganiseerden arbei ders-stand ia 't ver 1 eden. Maar de film wijst u óók naar de toekomst. De film zegt u: Ziedaar hoe een vorige generatie streed! Ziedaar uw voorbeeld!! Veel is bereikt maar nog la n g niet alles!! Wees ook gij zoo krachtig; laat uw idealisme niet weg-knagen door de wan gunst der tijden; wees paraat, opdat zoodra ook maar eenigszins een kentering der tijden te bespeuren zal zijn, gij zult kun nen voortbouwen op de Basis, die in de laat ste 40 jaren werd gelegd. Een arbeider, die de film „Kentering" niet heeft gezien, is niet op de hoogte van zijn tijd. Hij kan niet meepraten over de vragen van den dag!l Zie de advertentie in 't zelfde nummer van dit blad. - E. REYNEN, Rector. De onder sub a èn b vermelde werken kwamen reeds op de begrooting 1931 voor; in verband met het urgentieprogram wer den zij eenter bij het sluiten van den dienst 1931 niet naar den dienst 1932 over gebracht, zoodat ook te dezen aanzien kan worden volstaan met intrekking van de raadsbesluiten totuitvoering van deze werken. Alleen moet. de voor verbetering van de verbinding tusschen de Geeregracht en de Jan -van Hoiitforug beschikbaar ge stelde som van 17.200.welke ten bate van den dienst 1931 was afgeschreven van het „Eonds voor Stads verbetering en So ciale doeleinden", weder aan dat fonds worden toegevoegd. Volledigheidshalve wordt nog medege deeld, dat van de voor aansluiting van wijk XII aan de oentrale rioleedihg beschik baar gestelde som van 70.000.reeds 760.69 wegens voorbereidende werkzaam heden, ten laste van 1931 was uitgegeven. De post inzake de vergrooting van het gymnastieklokaal van de school aan den Maresingel groot 8.000.kwam reeds op de primitieve begrooting 1932 voor en moet dus worden afgevoerd. De stichting van het recratiegebouw voor Endegeest c.a. werd alleen op de bedrijfs- begrooting en niet levens op de gemeento- begrooting geregeld,, vermits het in de be doeling lag de op f83.000.geraamde kos ten uit de middelen van het afschrijvings- en vernieuwingsfonds "te betalen. Daarom moet, behalve töt intrekking van het be sluit tot den bouw, öók tot wijziging van do bedrijfsbegrooting 19321 worden besloten. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging over te gaan tot: A. intrekking van dê navolgende raads besluiten: lo. het raadsbesluit van 3 Augustus 1931, (Ingek. Stukken No. 191) inzake de aan sluiting van wijk XII aan de centrale rio leering, voorzoover ter zake geen uitga ven zijn gedaan; 2o. het raadsbesluit van 30 November 1931, (Ingek. Stukken No. 278) in zake den bouw van het Zuidelijk rioolgemaal der oentrale rioleering op het terrein tusschen de Geeregracht en het Plantsoen en de verbetering van de verbinding tusschen de Geeregracht en de Jan van Houtbrug; 3o. het raadsbesluit van 15 Februari 1932, (Ingek. Stukken No. 38) in zake het leggen van een persleiding van het Zuidelijk riool gemaal der centrale rioleering; 4o. het bij de begrooting 1932 genomen besluit in zake het vergrooten van het gym nastieklokaal van de school aan den Ma resingel; 5o. het raadsbesluit d.d. 21 Maart 1932, (Ingek. Stukken No. 54) betreffende den bouw en de inrichting van een recreatie- gebouw met rijwielbergplaats c.a. op het terrein van het gesticht „Endegeest". Aan de Raadsagenda van a.s. Maandag is nog het volgende punt gevoegd: Voor stel tot aankoop van de perceelen Lange Bouwelouwensteeg No. 35 en Lange Para dijssteeg No. 46. Aankoop perceelen. Met College van B. en W. heeft in open bare veiling de hand kunnen leggen op de perceelen Lange Bouwelouwensteeg No. 35 en Lange Paradijssteeg No. 46, voor resp. 310.en 245.Aangezien beide per ceelen zijnbegrepen in het bij den Raad aanhangige onteigeningsplan en de genoem de prijzen aannemelijk kunnen worden ge- aeht, is aankoop, aldus B. en W., gewenscht. Adres aan den Raad. Door den heer W. K. Bekooy alhier is aan den raad dezer Gemeente volgend adres gezonden: Ondergeteekende neemt de vrijheid» zich ten tweede male tot uwen Raad te wen den naar aanleiding van het door B. en W. aan uwen Raad uitgebrachte prae- advies inzake zijn per 8 October 1932 in gediend adres. Erkentelijk voor uwe beslissing, geno men in uwe vergadering van 10 October 1932, waarbij u zijn adres voor prae-advies naar B. en W. verwees, mocht door hem niet anders worden verwacht, dan dat dour j B. en W. de bezwaren, welke hij u in zijn adres uiteenzette, grondig zouden worden onderzocht. B. en W. deden dit evenwel niet en bie den thans uwen Raad een prae^idvies aan, waarin zij zonder meer mededeelen, dat twee hoofden van dienst zijn beweringen ontkennen en dat derhalve zijn adres als afgedaan kan worden beschouwd. Ondergeteekende moge u in allen ernst vragen, of dit nu een behandeling, laat staan een berechting, van zaken is. Zonder hem zelfs met één woord te lioo- ren ,of hem op eenigerlei wijze in de ge legenheid te stellen zijn standpunt tegen over de betrokken ambtenaren te verdedi gen, worden alleen deze ambtenaren (en dat nog wel schriftelijk) gehoord en op hun gezag zijn zaak als afgedaan beschouwd. Ondergeteekende wenscht de aandacht op deze eenzijdige, haast schreef hij pat- tijdige, behandeling dezer zaak met nadruk te vestigen. Waar hij dus door B. en W. geheel werd uitgesloten van zelfverweer, verkeert hij in de noodzakelijkheid zich I andermaal tot uwen Raad te wenden in het vertrouwen, dat alsnog door uw col lege aan hem recht gedaan zal worden. Tegenover de betrokken ambtenareu houdt ondergeteekende onverkort staan- i de, dat hem via den aannemer van zijn te verbouwen keuken op 17 October 1930 t3 medegedeeld, dat tegen de door hem op 11 October 1930 aangevraagde Bouwver gunning, vergezeld van bestek en teehe- ning, geen bezwaren zouden rijzen en der halve met de voorbereidende werkzaam heden kon worden aangevangen. Dat op grond van deze mondelinge toe zegging materialen zijn aangeschaft en on derdeden der verbouwing in gereedheid zijn gebracht. Dat op 3 November 1930 hem door B. en W. werd bericht, dat de Bouwvergunning 3 weken werd verdaagd, welke verdaging den 24sten November weder met drie weken werd verlengd. Dat hij inmiddels een uitnoodiging ont ving tot een bespreking met den Hoofd ambtenaar van Gemeentewerken, die hem de ontstellende tijding bracht, dat alleen dan de Bouwvergunning zou worden ver strekt, indien hij zijn 25 M2. grond (door B. en W. in hun prae-advies een strookje grond genoemd), liggende voor zijn perceel Zijlsingel 16 en hem dienende tot bergplaats zijner handwagens, zonder eenige schade loosstelling aan de Gemeente wilde af staan. Dat ondergeteekende toen, gezien de kos ten van aanschaffing, die reeds voor de verbouwing waren gemaakt, uit noodzaak heeft moeten teekenen tot het afstaan van zijn wettig eigendom, zal uwen Raad wel duidelijk zijn. Hij ontkent ten stelligste, hetgeen door de betrokken ambtenaren in het praeadvies wordt beweerd, als zou hij met de eigenlijke verbouwing zijn aangevangen, vóórdat de schriftelijke Bouwvergunning in zijn be zit was. Deze vergunning ontving hij den 31sten December 1930, waarop eerst den 12den Ja nuari 1931 met het sloopen een aanvang werd gemaakt. Gelijktijdig is hiervan door den aannemer kennis gegeven bij Bouw en Woningtoezicht. Den 19den Januari 1931 werd hij boven dien nog „verrast" met de mededeeling, dat hij voor overdracht en royement respectie velijk 10.30 bij de Gemeente en 25 bij den Notaris had te brengen. Indien de gemeente op zoodanige wijze als bij ondergeteekende geschiedde, zich den grond toeeigent van haar ingezetenen, en dat nog w^l bij aparte verordeuing, dan aarzelt ondergeteekende niet deze daad beneden de waardigheid van een Gemeen tebestuur te noemen en spreekt hij het ver trouwen uit, dat uw college, met ter zijde stelling van deze verordening, hem alsnog schadeloos zal stellen. Door het Raadslid den heer Vos is het volgende voorstel ingediend: Aan de Raad der Gemeente Leiden stelt ondergeteekende voor In de Verordening, regelende het open baar bewaarschoolonderwijs in de gemeen te Leiden: in art. 4. al. 1. het woord negen te ver vangen door acht, in art. 4. al 2. het woord negen te ver vangen door acht, en in plaats van: en drie tot de overige meerderja rige inwoners der gemeente" te lezen: en twee tot de overige meerderjarige inwoners der gemeente, van welke twee één moet behooren tot de voorstanders van openbaar en één tot de voorstanders van bijzonder onderwijs. in art. 4. al. 4. het woord d r i e te ver vangen door vier. in art. 4. al. 6. het woord drie te ver vangen door twee. aan art. 4. al. 5. toe te voegen: „indien zij nog voldoen aan de vereischten, ge noemd in art. 2 van dit art. in art. 11, al. 1. het getal 1.000.te vervangen door 1.200.en het woord v ij f door drie. in art. 11, al. 3 te vervangen door: „Indien een onderwijzeres optreedt ter vervanging van het hoofd der school, wordt zij gedurende dien tijd beloond naar de jaarwedde van het te vervangen school hoofd". in art. 12. het getal 1.000.tc vervangen door 1.200. PASTOOR HEUMANN'S GENEESMIDDELEN steod6 voorradig in hot Alleen-depot: Centraal Apotheak „9e DEN HAAG Tolof. 109C liet grooto PAS^OOl] 352 Madzjjdon, I" gratis en frafl adres inzendt aan L. M EU MA Nil en Co. Amsterdam 32 ktaaikade 5 Gelieve af te scheuren! Duidelijk schrift! Do geheel kostelooze toezending vaneen Pastoor Heumnnn Boek wordt ge VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNDE Lezing van deil heer W. de Bruijn In de 243e vergadering van de Vereeniging lot bevordering der Bouwkunst alhier, onder voorzitterschap van den heer C. Kiljan, gis teravond gehouden, heelt de heer W. de Bruyn, binnenhuis-architect, alhier een lezing gehou den over „Moderne vormgeving". Spr. begon met het begrip „vormgeving" onder de loupe te nemen. De mensch is in staat een bepaald idee in de samenleving aan de stof mede te deelen in tegenstelling met het dier, dat uit sluitend een economische productie heeft. De mensch is in staat kunst te produceeren. Daarvoor hebben we verschillende hulpweten schappen noodig, zooals de natuurwetenschap en de philosophie. Kunstvoortbrenging kan niet buiten de materie, is daaraan gebonden en hangt daarvan af. Intusschen is de vorm van een ding niet hetgeen we voor oogen zien, maar de innerlijke structuur. Bij de architectuur zijn er drie factoren, waarbij rekening moet worden gehouden en die met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht, n.l. het materiaal, waarmee een ding wordt opgebouwd, de vervaardi- gingsmethode en het doel van het ding, dat gemaakt moet worden. De moderne vormgeving berust uitsluitend op een meerdere kennis van het materiaal. Aan de hand van een aantal voorbeelden toon de spr. aan dat de ontwikkeling van deze ma teriaalkennis groote invloed heeft gehad op de voortschhrijding van de architectuur. In het overgangstijdperk naar de moderne vormgeering zien we verschillende misgrepen, omdat men met nieuwe materiaal oude vor men wilde nabootsen. Toen verrees als een lichtpunt de beurs van Berlage, die een alge- heele ommekeer in de architectuur teweeg bracht. Men is daarna min of meer te hooi en te gras gaan werken. De modernen hebben ge grepen naar ruimte-composities (Dudok) Bij hen was alles ruimtekunst, zonder eenige plas tiek. De Klerk e.a. hebben het meer gezocht in de plastiek en daarin uitsluitend. Een derde groep zou spr. willen noemen: de groep van de landhuisjes. Deze groep zocht naar een nieuwe vorm, maar kon geen nieuwe vorm maken en werd negatief door te grijpen naar het Engelsche landhuis (Kropholler). De ar chitectuur wordt daarmee niet verder gehol pen. Spr. behandelde daarna de functioneelen, die het meer zoeken in de richting van het doel. In dit verband behandelt spr. de ge wapend betonbouw, die naar zijn meening een groote omwenteling zal teweeg brengen. Het feit, dat de trekspanningen in onzen tijd kun nen geregeld worden, houdt mogelijkheden lo zich voor een bijzondere vormgeving. Na de pauze behandelde spr. meer spe ciaal de interieurkunst en daarbij in 't bij zonder de stoel. De vorm daarvan is in de eerste plaats afhankelijk van het doel. De vorm van den stoel moet zich plooien naar den vorm van het lichaam van den mensch. Ton- net heeft in dit opzicht een belangrijke ont dekking gedaan, toen hij de mogelijkheid ont dekte van het buigen van gekookt beuken hout. Aan de hand van een aantal lantaarn plaatjes ook voor de pauze had spr. er ter toelichting verschillende doen vertoonen liet spr. zien het verloop van verschillende pogin gen om te komen tot het vervaardigen van een goede stoel, terwijl hij tenslotte de inte resse van zijn hoorders trachtte te winnen voor het stalen meubel, omdat er geen stoel is die beter zit en beter aan zijn doel beant woord dan de stalen stoel. Op de rede van den heer de Bruyn volgde een dankbaar applaus. De voorz. zette de dank der vergadering in woorden om. Daarna werden nog eenige huishoudelijke zaken afgedaan. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen Godgeleerdheid de hee ren A. Dronkers (Den Haag) en S. Riemens (Leiden); candidaats-examen Rechtsgeleerdheid me}. A. C. C. Kool (Alkmaar) en de heeren F. Frer- ker (Leiden) en J. V. Schavesande (Den Haag) econom. doctoraal examen Indologie de heer P. C. van der Valk (Amsterdam); candidaats-examen Nederl. Letteren mej. C. van Hille (Den Haag).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9