WAALS Mil X Lidman A TESKE -TEIDEN Sint Nicola Geselden DAMES- en KINDERMANTELS tegen SERIEPRIJZEN MUZIKALE 03REN Alben ERRES TOESTELLEN Ebi Laöio ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN EEN OPSLAGPLAATS VAN GESTOLEN GOED. Met een vrachtauto moest het gehamsterde worden weggevoerd. In den afgeloopen nacht zijn door de rijks politie met de politie-motorboot op den Rijn nabij 's Molenaars in een roeiboot aangehouden de 26-jarige M. L. en de 21-jarige W. v. L., beiden wonende alhier. In de roeiboot bevond zich een vat benzine, dat zij hadden ont vreemd bij den loodgieter E. te Koudekerk. Beide personen werden in verzekerde bewa ring gesteld. In verband met deze diefstal werd nog denzelfden nacht ten huize van v, L. door de politie huiszoeking gedaan en een groote hoeveelheid goederen van den meest uit eenloopenden aard in beslag genomen, o.a. werden aangetroffen benzine, olie, zakken, vee voeder, touw. brandstoffen, een leeren jas, enz. Al deze goederen zijn vermoedelijk afkomstig van diefstal. Een vrachtauto moest worden ge- requieerd om deze goederen weg te halen. Waarschijnlijk zijn meerdere personen in het complot betrokken. Het onderzoek is nog gaan de. Vermoedelijk zullen de daders ter beschik king van den officier van justitie worden ge steld. Diefstallen. Door C. v. L. is bij de politie aangifte gedaan, dat uit een hem toebehoo- rende vlet een hoeveelheid zand, bestemd voor de nieuwe begraafplaats, is ontvreemd. Door v. E., Gouwsluische weg, werd aan gifte gedaan van de ontvreemding van een rij- Gevonden voorwerpen. 3 portemonnaies met inhoud 1 koffer, inhoudende parfume- riën 1 zwarte slappe hoed 1 belasting plaatje. AARLANDERVEEN. Radiocentrale. Naar wij vernomen zal Aarianclerveen binnen zeer korten tijd van radiocentraie worden voorzien. L. T. B. Donderdagavond vergaderde de L. T. -B. alhier in de iocaliteit van den Leer W. v. d. Berg. Deze bijeenkomst stond onder presidium van den beer (Jhr. Kem pen, die de vergadermg opende met den clir. groet en een welkomstwoord tot de aanwezigen. Nadat door allen de presentie lijst is geteekend, leest de secretaris, ae beer Tb. (Jocx de notulen der vorige ver gadering, die ongewijzigd worden goedge keurd. Voorts komen eenige ingekomen etukken ter behandeling, welke vlot wor den aigebandeld, behalve een schrijven van den Bisschop aan den geestelijk adviseur van deze aldeeling L. T. B., hetwelk rui mer plaats van bespreking innam. Dit schrijven werd voor een tweede maal ter vergadermg gebracht, daar het in de vo rige vergadering wegens de geringe op komst niet kon worden besproken. De geestelijk adviseur, pastoor Ho£e- veen, las dit schrijven de leden voor. Hier in uit de Bisschop zijn leedwezen, dat de afdeeling L. T. B. bet vorige jaar niet tot overeenstemming is gekomen met de arbei- ders-vereeniging „St. Deus Dedit". Tevens vermaant Monseigneur Aengenent de le den dezer aldeeling alle pogmgen aan te wenden voor het komende tijdperk met genoemde vereenigmg een collectief ar beidscontract ai te sluiten. Door den geestelijk adviseur wordt dit schrijven toegelicht. Spr. zegt, gelijk de Bisschop in zijn schrijven te moeten ban delen in den zin der encyclieken, om de christelijke naastenliefde geen albreuk te doen. Het valt de vergadermg slecht om op eenigerlei wyze ooh, een stap in die richting te zetten. De leden durven geen voorioupig aanbod aan de arbeiders te doen, door de crisistoestanden in hunne bednj- van. Als door den geestelijk adviseur ver maand wordt te handelen naar Quadrage- sinio Anno, dat ook de arbeider dient re kening te houden met den toestand van de Dedrijven, dan bepaalt men een voor- loopig minimum loon van 15.Over deze loonstandaard zullen de besturen L. T. B. en „St. Deus Dedit" gecombineerd verga deren. Vervolgens wordt vluchtig behandeld de agenda der Centrale Raadsvergadering van 25 November a.s. Vooral worden besproken de voorstellen, welke de afgevaardigden van deze afdeeling zullen hebben te on dersteunen. De voorstellen van deze afdeeling welke zijn: verlaging van hypotheekrente aan boeren en tuinders; het doen vervallen der 2 pet. korting in kaas- en varkenshandel ten koste van den verkooper, wordt door 't Centraal bestuur bekrachtigd. Ter Cen trale raadsvergadermg wordt deze afdee ling vertegenwoordigd door den geestelijk adviseur en twee leden. Bij den rondvraag wordt door den gees telijk adviseur bekend gemaakt, dat de retraite voor L. T. B.-leden op een latere datum is vastgesteld, dit in verband met de bollenstreek. De retraite wordt nu ge houden van 13 tot 16 December a.s. Na nog eenige zaken van huishoudelijken aard sluit de voorzitter de vergadering met den Chr. groet en bedankt den geestelijk adviseur voor zijn woorden en de leden voor hun trouwe opkomst. BODEGRAVEN Aanbesteding Consultatiebureau der T.B.C.- vereeniging. De uitslag der gehouden aanbe steding is als volgt: Kalis: timmerwerk f 2900, massa f 9700; Heemskerk: schilderen f 419; Kelfkens: stucadoorswerk f 1050; Verstoep: timmeren 2570, massa f 9309; Ooms: metsel werk 4200, massa 9778; Bos: smidswerk 119; Piek: metselwerk 4155, timmerwerk /3008, stucadoorswerk 1111. Perceel 1 en 3 voor 7123, v. d. Zaal, loodg. f 410, Bierhorst mets. en stuc f 5191. v. Geest: timmerwerk 3260 Plomp: timmerw, f 2700; P. de Jong voor mets. en stuc. f 5240; v. Dissel: metselw. enz. 4300, massa f 8517; Visscher; schilder werk 449; D. Scheer: idem 435, J. Veelen- turf, id. 438; C. Piket, smidswerk 100, Voorn id. 195, Kloot, id. f 145. Lok Loody f 407. Vanaf heden ruimen wij al onze Serie I Serie II A KINDERMANTELS DAMESMANTEL) in goede wollen stoffen allen van dirigeizoeb f 2,90 Serie IV MANTELS met echte Bont- kragen, allen op zijde gevoerd f 16,90 Serie III DAMESMANTELS in prima stoffen, zeer moderne genres r Ier deie serie beh oren de lest moderne mantels met groote bontkragen, in zeer elegante modellen Haarlemmerstraat 114 Karman: timmerw. f 2500; Bruin id, f 3184; v. d. Neut en Materse, id. f 3229; F. Boer f 2924, massa: f 9817. Hamoen, metselw. f 4155; Hoo- gendoorn, id, 4984; Velsen: schilderw: f 516, Pauw id. 570, Vrij, id. f 320.50, S. Mulder, timmerw. f 2247, massa f 7927, Snaterte en v. d. Neut in massa f 10.286, Karman in massa 8500. De gunning zal wellicht Maandag be kend gemaakt worden. NOORDEN KRO.-film. Er heeft zich een comité ge vormd onder leiding van den heer A. van den Berghe voor den verkoop van toegangskaarten ten behoeve van de filmvertooning van den K.R.O. op Maandag 28 dezer des avonds half acht in de St. Franciscuszaal. Naar het zich laat aanzien zal geen plaats onbezet zijn. HAZERSWOUDE (R.). Tooneelclub „St. Michaël". en Woensdagavond gaf de 'R). K. Tooneel club St. Michaël een buitengewoon goedge slaagde uitvoering in de zaal van den heer A. J. Boers De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Na een kort welkomstwoord herinnerde de voorzitter er aan, dat de ver- eeniging heden haar eerste lustrum viert. Wat in dit vijfjarig bestaan gepresteerd werd, is naast ijver en actie der leden niet het minst te danken aan de steun van do nateurs en bezoekers der tooneelavonden. Spreker uitte den wensch, dat dit meeleven en meewerken in de toekomst zoo mogelijk nog in ruimere mate mocht blijken, om zoo doende de club tot grooter bloei en de op te voeren stukken steeds op hooger peil te brengen. Daarna speelde zich voor onze oogen af het schitterend geslaagde tooneelspel: „Wat niet sterven kon....", boeiend van begin tot einde. Het contrast tusschen de vader en zijn zoons was teekenend. De eer ste zocht zijn geluk in eer en aanzien en beschouwde geloof en godsdienst- als on- noodig in de opvoeding. De zoons, die nog iets van het geloof hunner vroeg gestorven moeder in zich voelden, wenschten dit te volgen, ondanks beftigen tegenstand en zelfs ontzegging van het ouderlijk huis. La ter zien we dien zeliuen vader als een ge broken man, schuldbewust zijn kinderen om vergeving vragen. De indrukwekkende stilte gedurende het spel en ten slotte het daverend applaus, was wel het beste bewijs, dat de toeschou wers genoten hadden. De pauze werd opgeluisterd door opge wekte muziek en tevens werden enkele prij zen, door milde gevers beschikbaar gesteld, verloot. Na de pauze zagen we nog het korte kluchtspel: „Onder de parapluie", waarbij vooral de picolo met zijn guitige streken en grimassen de toeschouwers kostelijk ver- Met voldoening kan de vereeniging op deze uitvoering terugzien en ons aller wensch is, dat de tooneelclub St. Michaël nog tal van jaren met succes mag optreden in 't Zwaantje. Inbraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken bij notaris F. C. En- gelberts alhier. De dief (ven) hebben zich toe gang verschaft tot de woonkamer, alwaar uit een bureau een bedrag van ongeveer zeventig gulden wordt vermist, vermoedelijk zijn zij in hun nachtelijk avontuur gestoord, daar 't kan toor onaangeroerd is gebleven. Door de politie is een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar het is nog niet mogen gelukken den dader op te sporen. NIEUWVEEN. Landstormavond. Dinsdagavond gaf de plaatselijke afdeeling der B. V. L. een propaganda-avond, in hotel Schreuder, 'die zeer goed geslaagd mag heeten. Ongetwij feld waren een honderd personen aanwezig, ondanks het stormachtige Novemberweer. De voorzitter, de heer M. Karsemeyer, opent met een luchtig speeóhje, heet de aan wezigen van harte welkom, in het bijzon der den eere-voorzitter, burgemeester Gee- sink, voorts ds. Versteegh en de militaire autoriteiten, luitenant Karres, secretaris van den gewestelijke B. V. L., en den heer Van Stommerik, officier bij de Ned. Indi sche Luchtmacht. Hopende dat de genoo- digden een goeden indeuk van de Nieuw- veensche Landstormers mogen meenemen, eindigt spr. zijn openingswoord. Het Wil helmus wordt daarna uit volle borst gezon gen met begeleiding van een groot militair orkest, dat zijn klanken door middel van de gramopkoon via een schitterende geluidsinstallatie, systeem Siemens-Halske en Philips, ons ten gehoore gaf. De muziek die we ook verder aangeboden kregen werkte mede aan het succes van den avond. Het woord is dan aan den eerw. heer ae. Voorsteegh, reserve-veldprediker, tevens voorzitter van den Bond van Chr. Oranje- vereenigingen in Nederland, die in de plaats van den heer J. E. Boddens-Hosang, burge meester van Woubrugge, een rede zal hou den, daar de laatste verhinderd is. De enthousiaste, vlotte redenaar zet in groote trekken het doel van de B. V. L. uiteen en releveert de historische feiten, zoowel droevige als \Teugdevolle, die m de maand November van onderscheideue jaren plaats grepen en in het nauwste ver band staan met ons Oranjehuis en ons aa- tionaal voelen. Mannen, sta vastl Wij moe ten paraat staan ons dierbaar Vorstenhuis tegen de drieste aanvallen der revolutio naire elementen te beschermen! aldus sluit de eerw. spreker zijn schitterende rede, die een daverend applaus doet losbarsten. De voorz. heet ds. Voorsteegh namens allen hartelijk dank. Luitenant Karres, een oude bekende voor de Nieuwveensche afdeeling, houdt vervol gens zijn rede. Spr. wijst op het preventief karakter dat het instituut der B. V. L. draagt. In uiterste nood treedt slechts net militaire naar voren. 75000 Landstormers staan dan op de bres. Spr. spoort de aan wezigen aan, voor zoover het nog noodig of mogelijk is, zich aan te sluiten bij net corps. I Vports brengt de geachte spr. naar vo ren, wat de plaatselijke leider, lt. Verleun, voor de B. V. L. presteert. Een driewerf j hoeraschalt los voor den populairen, actie- ven leider. Een flink applaus beloont it. Karres voor zijn rede, die een hartelijk dankwoord van den voorz. in ontvangst mag nemen, en met nadruk den redenaar verzoekt trouw de Nieuwveensche Land- stormavonden te blijven bezoeken, daar hij als het ware met onze afdeeling vergroeid j is geraakt. Ter afwisseling krijgen we de „Prinses Juliana film". Het is werkelijk een verras sing, als de heer Van Stemmerik bereid is de aanwezigen iets te vertellen over de Ned. Ind. Luchtmacht, waar deze als offi cier-vlieger natuurlijk het fijne van kent. Op amusante wijze vertelt spr. van de vre delievende taa-k die de Luchtmacht in ln- dië buiten zijn militaire verricht. Spr. geeft zelfs een voorbeeld hoe eenige vliegtuigen de taak van deurwaarder bij de belastin gen uitoefenden, om een Papoea-stam tot betaling te dwingen. Het motorengeronk had tot gevolg gehad, dat de belastingen in dat district nog nooit zoo goed waren binnengekomen! Tevens verricht de lucht macht veel werk voor de Bataafsche Petro leum Mij., door het nemen van luchtfoto's van de vegetatie, daar de plantengroei in een terrein waar petroleum in den bodem voorkomt een eigen cachet draagt. Boven dien staan een drietal omgebouwde bom menwerpers klaar om op telegrafisch ver zoek patiënten uit de achterlanden naar Soerabaia te vervoeren voor het. ondergaan van een operatie. Een gebied met een rayon van 1300 K.M. kunnen ze bestrijken. Spr. eindigt: Zoo in het moederland orde en rust gehandhaafd blijven, kunnen de Ne derlanders verzekerd wezen dat in de Oost het Indisch leger zijn taak weet te begrij pen. De heer Van Stemmerik wordt voor zijn aangename causerie toegejuicht en door den voorz. nog een extra bedankt. Na de pauze, met heerlijke frissche mu ziek «gevuld, volgt een verloting met fraaie prijzen. De burgemeester reikt daarna de prijzen uit van de gehouden schiewedstrijd. De kampioen, de heer D. Speet, krijgt een medaille met inscriptie, benevens een mooie prijs. Een komische film „De man die de klappen krijgt" laat de lach door de zaal schallen. De voorz. sluit tegen twaalven de bijeen komst. Een reekg dankbetuigingen, waar onder die voor den heer Verleun bijzonder veel instemming genoot, geeft het einde. Daarnaast heeft zeker de heer Karsemeyer als voorzitter een groote pluim verdiend. Het dwingt bewondering ai zooals de voorz. figuurlijk de hamer zwaait en altijd de juiste snaar weet te raken als er gespeecht moet worden. Resumeerend kan er van een schitterend geslaagden avond gesproken worden, waartoe alles meewerkte, onge twijfeld niet het minst het muzikale pro gramma. Werkloosheid. Bij den heer correspon dent der arbeidsbemiddeling staan 27 werk- loozen ingeschreven. Personalia. Mej. Kroon, kweekelinge met akte aan de O. L. School alhier, is tij delijk aangestied aan de O. L. School te Aarden, hoofd de heer Jonker. Geboren: Gerardus, z. v. J. Spring in 't Veld en J. van GuliL Overleden: Joh. de Frankrijker, 60 jaar, echtgenoot van Corn. Th. Klomp. Gevestigd: L. Combée van Koude kerk; P. Geib van Utrecht; B. v. Heusden van Alphen aan den Rijn; J. Kesting van Ter Aar; S. M. Lugtigheid van Zeist; H. Bout van Bloemendaal; S. H. Storm van Naarden; A. J. Spekman van Amsterdam; J. Hoogervorst van Ter Aar; A. G. de Rijk van Leimufden. Vertrokken: N. A. Hubert naar Aalsmeer; E. M. H. Tenge naar Amster dam, Z0ETERW0UDE. Volksbond. Gisteravond werd door den R. K. Volksbond afd. Zoeterwoude Dorp de jaarlijksche feestvergadering gehouden in het Patronaat. De voorzitter, de heer van Haastrecht, opende de vergadering met den Chr. groet en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonder den Geestelijk Adviseur, kapelaan Brans cn pastoor Klaverweijden, prof. van Rooyen en pater Jansen. In een kort woord herinnerde hij de aanwezigen aan de in stellingen van de Roomsche arbeidefsbewe- gmg, waarvan wel Herwonnen Levens kracht de voornaamste is, waarom hij dan ook de volle aandacht vraagt voor hetgeen de heer Vuister ons zal vertellen en op de film zal laten zien. Uit volle borst werd hierna door alle aan wezigen het Bondslied gezongen. De heer Vuister, spraker voor Herwon nen Levenskracht, nam hierna het woord en met een korte inleiding over het doel van dezen avond n.l. het winnen van leden voor de vrijwillige stuivers'bijdragen, ging hij over tot het vertoonen van de eerste vier acten van de film „Uit Berg en Bosch". Na de film-vertooning nam de heer Vuis- tert het woord om zelf nog een uiteenzet ting te geven van hetgeen niet op een film kon worden vastgelegd. Enkele statisti sche gegevens van de zoo zeer gevreesde ziekte, de T.B C. deelde spr. mede. Ook dat in het 19-jarig bestaan van de instelling Herwonnen Levenskracht er 3000 patiënten zijn verpleegd en hiervoor is uitgegeven 1.500.000.Doch ook, dat eï zooveel in die negentien jaren moesten worden afge wezen. Daarom, arbeiders, helpt mede door dé vrijwillige stuiversbedragen uw eigen in- WEET U NIET, WAT U ZULT GEVEN? Maakt het U dan gemakkelijk en bezoekt volgende iveek ONZE magazijnenwij brengen een keur van NUTTIGE en STEEDS WELKOME Ook nu geldt het bekende Wij verwachten giarne Uw bezoek. Eiken avond tot 10 uur geopend. Haarlemmerstraat 115-120 Profiteert van Inze; buitengewone aan bieding, van een mooie partij schilderstuk ken, etsen, portreflijsten in alle gewensch- te maten. Omlittten van platen, foto's, enz. Zie etalages. Wan ouds bekende adres Electr. Lijstenmakerij DE CONCUR RENT, Haarlemmerstraat 72. t. o. Vrou- wensteeg, Naast het Fruitpaleis. Tel. 2918. stelling in stand te houden en hooger op te voeren opdat, God verhoede het, wanneer bij u of de uwen de „Witte Dood" zijn in trede doet ge niet afhankelijk bent van gemeentelijke of particuliere liefdadigheid. In meer dan 300 comité's is men op het oogenblik aan het werk om zooveel moge lijk bij elkaar te brengen. In 1931 bedroeg de jaaropbrengst van de vrijwillige stui- versbijdragen 52.200, doch nog hooger moet dit worden en wanneer dan het nieu we sanatorium te Bilthoven klaar is zal hierdoor wel misschien voor goed de wachtlijst kunnen komen te vervullen. Hierna werden in de pauze inteekenbil- jeten voor opgave lidmaatschap uitgereikt. Goed kwam hierna tot uiting hoe groot de indruk was, die de film en de woorden van den heer Vuister op de aanwezigen had gemaakt n.l. 38 gaven zich op als contri buant, hetgeen door den voorz. onder een woord van dank werd medegedeeld. Ook dankte de heer Vuister nog namens „Her wonnen Levenskracht". Vol vuur werd hierna het „Strijdlied" gezongen. Na de vertooning van de laatste acte der film nam de geest. adv. het woord en brengt op de allereerste plaats een woord van dank aan allen, vooral aan het plaatselijk comité en het hoofdbestuur van Herw. Levenskracht. Spr. spoort alen aan op God te vertrouwen en steun te zoeken in elkander, wanneer men zich eenzaam ge voeld in deze zware tijden. Doch laten wij, R.-K. arbeiders, samen werken opdat wij zoodoende komen tot een nieuwe wereldorde. Tevens deed de geest, adv. de mededeeling, dat op 20 December een praat-avond zal woren gehouden, wel ke zal worden geleid door den weleerw. heer pater Laurijssen, rector van het'Re- traitenhuis te Noordwijk en hoopt, dat vele Volksbonders ook dezen avond zullen be zoeken, waarna de geest. adv. de vergade ring met den chr. groet sloot. De voorzitter deelde hierna de leden nog mede, dat a.s. Maandag 28 November de eerste cursus avond zal worden gegeven door den heer v. d. Akker, waar hij allen hoopt weer te zien. Wegens tijdgebrek komt hiervoor geen convocatie. Hulp in Nood bracht op 8.20. Kijk de linnenkast eens na. Dezer da gen zullen eenige jonge dames, leden van den R. K. Vrouwenbond, een rondgang door de gemeente doen, teneinde ten bate van het crisis-comité nieuwe of oude afgedank te kleeding en onderkleeding te verzame len. Den huismoeders wordt derhalve be leefd verzocht haar linnenkast en garderobe van het gezin eens na te zien en aan de be doelde jongedames opgave te willen ver strekken van een en ander. Crisis-comité. In de j.l. gehouden ver gadering van het plaatselijk crisis-comité werden eén twintigtal aanvragen van steun trekkende werkloozen behandeld om klee ding, sohoeisel, beddegoed e.d. ter beschik king te willen stellen. Het comité heeft van de gemeente en het Rijk samen de beschik king gekregen over een bedrag van onge veer 500.De helft van deze som is nu beschikbaar gesteld. Als penningmeester van het subcomité werd benoemd de heer Smeets, die tevens secretaris is van het cri siscomité. Als penningmeester van 't alge- meene comité blijft de heer J. de Graaf, Hooge Rijndijk 184, fungeeren, tot wien men eventueel e bijdragen gelieve te richten. Eveneens kan overschrijving of storting van gelden plaats hebben op de rekening van het plaatselijk crisis-comité b"ij den post cheque en girodienst op nummer 203720. chen een vol ledigen toonregelaar. beziff Bn dien I EStSE! K.Y. llN .50 gelijkelijk moofArlamps Éiouwdent luid- i de ladtste Ichnisché vindingen toegepast föjn. Met ^én knop. kunt U alle Europeeiche stations zonder zoeken afstemmen; de golfleng ten staan top de schaal aange geven. Wircgeven U gaarne een i^K.Y. 116 voéir een week op proef, icepteert dat aanbodI (Agentschap: Electro-Technisch Bureau DOEZASTRAAT 5. TEL. 2164 Filiaal: Kempenaersircal 55 Oegslyeesi Onze techa, dienst verzekert u een uitstekende seiViCe

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8